MY.UAНовини
Медійні гомеопати
Медійні гомеопати

Медійні гомеопати

Що має рятувати суспільство від споживання фейків, спроб маніпуляції та дезінформаціних атак?

Класичною, сталою, є відповідь про обов’язковість наявності якісних, відповідальних мас-медіа.

Дійсно, очевидно, що потужна система незалежних засобів масової інформації може виконувати роль захисного бар’єру, фільтру, який буде спростовувати фальшиві повідомлення та «пропускати далі», в публічний інформаційний простір, лише перевірені відомості та правдиві факти.

Нещодавно про це нагадав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на Ризькій конференції. Відповідаючи на запитання аудиторії, він наголосив: «Найголовніше, що ми можемо зробити для протидії дезінформації, – це забезпечити наявність вільної та незалежної преси». В такій системі мають бути журналісти, які «задають важкі питання, перевіряють свої джерела» і не стають жертвами дезінформаційних кампаній. Сильні демократичні інституції, сильні незалежні вільні медіа, «насправді є найкращим способом зробити нас якнайменше вразливими до дезінформації», зазначив він, назвавши систему вільних ЗМІ «найкращим бастіоном» проти дезінформації.

Не можна не погодитися с цим твердженням. Але що робити в країнах, які не є членами НАТО, і де зі створенням системи вільних, незалежних та одночасно впливових ЗМІ, скажімо так, поки не склалося? Наприклад, Україна.

Для українців найбільш популярним джерелом інформації про стан справ в країні та світі були і є центральні українські телеканали – згідно із опитуваннями їх дивляться 75% респондентів. Перша десятка найбільш популярних ТБ-каналів виглядає так:

  1. 1+1 (47,2% респондентів віднесли його до 5 телеканалів, які вони найчастіше дивляться),
  2. Україна (38,3%),
  3. ICTV (36,6%),
  4. СТБ (32,2%),
  5. Інтер (30,6%),
  6. 112.Україна (21,3%),
  7. NewsOne (14,3%),
  8. Новий канал (13,5%),
  9. ZIK (11,9%),
  10. Прямий канал (10,2%).

Суспільне телебачення, UA:Перший, який намагається бути незаангажованим та відповідальним, обіймає 14-ту сходинку із рейтингом 4%. Тобто основним джерелом інформації для мешканців України його в жодному випадку назвати не можна. Тоді як т.зв. «олігархічні медіа» та, як його називають, «пул Медведчука», можна вважати впливовими постачальниками новин для українців.

На другому місці після телеканалів в рейтингу найбільш популярних джерел новин йдуть соціальні мережі – за останніми соціологічними дослідження саме тут шукає новини 44,1% мешканців України. Цей канал отримання інформації апріорі не підпадає під категорію якісних та таких, яким можна завжди і в усьому довіряти.

В такій ситуації можна чекати, коли все зміниться, в нас запрацює «правильна» система засобів масової інформації, і тоді ми будемо добре захищені від неправдивих новин та маніпуляції. Але якщо не чекати, і пропонувати вихід тут і зараз, то єдиним варіантом захисту від дезінформації і фейків залишається «перекладання» відповідальності за перевірку достовірності інформації з журналістів на споживачів. Саме глядачі та користувачі соцмереж в такому випадку мають переконатися, що політик каже їм правду, лідер суспільної думки не намагається ними маніпулювати, а сюжет, стаття чи пост не містить фейкових тверджень.

В принципі, де-факто так і відбувається. Людей вчать перевіряти інформацію на різноманітних курсах медіаграмотності і вони намагаються самотужки впоратися із потоками сумнівних повідомлень та маніпуляційних заяв, що ллються на них з екранів телебачення та смартфонів.

За даними того ж опитування, у 77,1% українців періодично виникають сумніви щодо правдивості повідомлень у ЗМІ або соцмережах, причому у 12,4% таке відчуття виникає рідко, тоді як у 30,8% – часто. Лише 3,4% громадян ніколи не сумнівалися в достовірності інформації, яку вони побачили в медіа чи в соцмережах.

І що роблять люди, коли відчувають невпевненість в правдивості побачених новин? Найпоширенішим способом перевірки сумнівної інформації є пошук повідомлень на ту саму тему у інших джерелах. Так діє 41% опитаних. Лише 2,9% звертається до спеціалізованих організацій, які перевіряють достовірність матеріалів ЗМІ. Майже чверть (!), 24,7% опитаних, не знають, що робити в таких випадках, чи їм важко відповісти на таке питання. 22,7% фактично міриться з тим фактом, що інформація викликає недовіру, і можуть сприймати її як «одну з можливих версій подій», тобто, починають думати, що «не все так однозначно».

Тобто, із «народним фактчекінгом» в нас не дуже склалося.

Найчастіше намагаються виправити цю ситуацію через подальше підвищення рівня медіаграмотності населення. Логіка зрозуміла: політиків «перевиховати» практично нереально, зобов’язати лідерів суспільної думки виступати «як під присягою» – утопія, олігархічні ЗМІ перетворити на об’єктивних та неупереджених мовників навряд чи вийде, соціальні мережі теж не зобов’яжеш влаштовувати постійну та тотальну перевірку всіх публікацій. А ось споживачів інформації – як виглядає – можна навчити обирати більш якісний інформаційний продукт.

Саме в цієї парадигмі діють ті, хто запускає безліч навчальних курсів, семінарів, тренінгів, платформ… Однієї з останніх ініціатив став Офіс із державної програми впровадження медіаграмотності, який має бути відкритий при Міністерстві культури та інформаційної політики.

Про нову ідею розповіла заступниця голови парламентської фракції «Слуга народу» та голови Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук під час круглого столу “Медіаосвіта та медіаграмотність: досягнення ЄС та перспективи України”, який був організований Інститутом журналістики Університету Грінченка і відбувся 13-14 листопада у Києві. «До кінця року очікуємо на запуск Проектного офісу при Мінкульті, який реалізуватиме проект спільно з іншими міністерствами та Комітетом Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики “, – повідомила вона, зазначивши, що до співпраці долучаться міжнародні організації.

«Впевнена, що зовсім скоро «медіаграмотність» перестане бути для українців складним словом і абстрактним поняттям. Це допоможе нашим громадянам будь-якого віку почуватися в інформаційній безпеці”, – впевнена Кравчук.

Ініціативу не можна назвати поганою. Але анонсованого вражаючого «прориву» від неї чекати марно. «Споживацька» перевірка може бути додатковим «фільтром», але звичайні люди не можуть оперативно, якісно та постійно робить роботу із перевірки фактів замість журналістів та редакторів.

Є і такий нюанс – якщо медіа не перевіряють інформацію, а самі продукують фейки, не борються із маніпуляціями політиків чи корпорацій, а стають майданчиками для розповсюдження маніпулятивних заяв, то очікуваним результатом зростання рівня медіаграмотності стане ігнорування таких «поганих» ЗМІ вже освіченою в медійному сенсі аудиторією. Коли люди зможуть розпізнати, або відчути фальш та обман в традиційних медіа, вони починають шукати тих, «хто не бреше», та йдуть до «авторитетів» в соціальні мережі, а потім ще далі – до родичів, друзів, колег, сусідів…

Насправді, це вже відбувається. Ось як виріс відсоток людей, які отримують інформацію про Україну та світ з джерел, альтернативних звичайним засобам масової інформації:

Дослідження проведене на замовлення ГО «Детектор Медіа» Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно  із соціологічною службою Центру Разумкова з 14 по 19 серпня 2020 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2022 респондентів віком від 18 років методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Для порівняння у дослідженні використано результат всеукраїнського соціологічного опитування, яке проводилося Київським міжнародним інститутом соціології у лютому 2019 року на замовлення ГО «Детектор Медіа».

Але проблема в тому, що експерти з соцмереж, та, тем більш, джерела «сарафанного радіо» по природі своїй ніяк не можуть бути надійними джерелами інформації про всі події в країні та світі. Ситуація, коли громадяни послуговуються для власного інформування переважно «альтернативними народними медіа», схожа на ситуацію, коли люди йдуть лікуватися до гомеопата чи знахаря замість своєї поліклініки, через те, що до неї важко дістатися чи там «погані лікарі». Тобто замість пошуків якісної медичної допомоги вони взагалі відмовляються від її отримання, перестають формувати запит на неї. Результат очевидний: медична система деградує, люди займаються самолікуванням, зростає популярність (та доходи) шарлатанів.

Зрозуміло, що якщо держава взагалі припинить турбуватися про якість медицини, населення просто вимушено буде користуватися послугами тих, хто залишиться, тобто тих, хто виглядає як лікар і хто обіцяє лікувати.

Так само відбувається і з медіа. Коли в державі не створено систему якісних ЗМІ, люди задовольняють свої інформаційні потреби за допомогою тих, хто називає себе надійним джерелом інформації та заявляє, що розкаже «всю правду».

Можна безкінечно навчати громадян не вестися на обіцянки брехунів та маніпуляторів, але якщо нічого не робить для створення та просування альтернативної якісної пропозиції, рейтинги політиків-популістів та блогерів-«правдорубів» будуть лише зростати. Як і популярність гомеопатів зі знахарями в умовах занепаду медичної системи.

Все ж таки, як не крути, але для успішної боротьби із дезінформацією та розповсюдженням фейків відповідальність громадян за власну «інформаційну гігієну» та висока медіаграмотность населення мають бути доповненням до нормально працюючої системи ЗМІ, але не можуть бути її заміною. Захистити громадян від дезінформації здатні якісні незалежні засоби масової інформації і загалом сильні демократичні інституції (як справедливо говорив Генсек НАТО, якого ми цитували вище). Такий шлях.

Теги за темою
Інше
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Наступ на Запоріжжя": у Зеленського розкрили плани окупантів
GlavRed
2024-11-26T22:27:13Z
У Тернопільській області через атаку РФ можуть виникати проблеми зі зв’язком та інтернетом
InternetUA
2024-11-26T22:27:08Z
Карта бойових дій в Україні станом на 27 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T22:03:18Z
Відкриття центру «патріотичного виховання» в окупованому Сіверськодонецьку відкладається через розкрадання коштів, - Артем Лисогор
Детектор М
2024-11-26T21:23:51Z
На фронті 208 боєзіткнень, ворог понад 3300 разів обстріляв позиції Сил оборони
УкраинФорм
2024-11-26T21:06:32Z
Україну атакують ворожі «Шахеди»
УкраинФорм
2024-11-26T20:51:30Z
Бійці ЗСУ вибили генерала Кім Чен Ина та офіцерів: деталі удару ЗСУ по Курщині
GlavRed
2024-11-26T20:27:45Z
РФ готує інформаційну атаку щодо «наступу» на Запоріжжя – Центр протидії дезінформації
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:27:35Z
Ворог намагається зруйнувати укріплення Сил оборони на Вовчанському напрямку - б’є КАБами й артилерією
УкраинФорм
2024-11-26T19:57:51Z
У Румунії молодь протестувала через перемогу проросійського кандидата у першому турі президентських виборів
УкраинФорм
2024-11-26T22:30:15Z
Критична фаза війни почалася: екстрені заяви та гарячі новини з фронту
TSN
2024-11-26T22:21:44Z
Українські Ту-160 і Ту-95МС у Росії: хто з високопосадовців був причетним до їх передачі
24tv
2024-11-26T22:15:58Z
Путін не повинен перемогти у війні проти України - Меркель
УкраинФорм
2024-11-26T22:01:30Z
росія переслідує французьку журналістку після її репортажу з Курська
iPress
2024-11-26T21:57:43Z
Генсек ООН розкритикував Раду Безпеки ООН і закликав до глобальних змін
iPress
2024-11-26T21:57:31Z
Ізраїль і "Хезболла" досягли угоди про припинення вогню - Reuters
TSN
2024-11-26T21:57:25Z
Лондон готує відповідь на погрози Трампа запровадити тарифи на імпорт
УкраинФорм
2024-11-26T21:45:58Z
Ізраїль і Ліван офіційно прийняли угоду про перемир'я – Байден
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T21:45:01Z
Оксана Білозір презентувала кліп «Два серця», створений штучним інтелектом
Storyboom
2024-11-26T21:23:19Z
5 захопливих містичних трилерів для тих, хто обожнює Агату Крісті
24tv
2024-11-26T21:18:44Z
Алан Бадоєв показав свого батька, який приїхав до нього в гості у Київ
TSN
2024-11-26T20:51:20Z
"Я втратив зір": Елтон Джон повідомив про серйозну проблему зі здоров'ям
GlavRed
2024-11-26T20:27:50Z
Відома українська ведуча зробила публічне зізнання Потапу - деталі
GlavRed
2024-11-26T20:27:19Z
Після зриву: зрадниця Лоліта скасувала концерти в РФ
GlavRed
2024-11-26T20:27:00Z
Оголошено твори, які допущено до ІІ-го туру Шевченківської премії-2025
Детектор М
2024-11-26T20:18:19Z
Елтон Джон зробив зізнання про часткову втрату зору
360ua.news
2024-11-26T20:12:25Z
Лілія Ребрик замилувала фото з 12-річною донькою та розкрила, як вона проведе зимові канікули
TSN
2024-11-26T20:03:50Z
Чому у людей бувають кошмари, чим вони відрізняються від просто поганих снів і як ними керувати
24tv
2024-11-26T21:42:17Z
Венерологиня пояснила, чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:12:58Z
Аналіз на менопавзу: що це за дослідження та кому потрібно проходити
24tv
2024-11-26T20:03:38Z
Заспокійливий ефект: 5 продуктів, які потрібно їсти під час стресу
Фокус
2024-11-26T20:00:30Z
Замість МСЕК в Україні з 1 січня почнуть працювати експертні комісії на базі понад 300 лікарень
Комсомольская правда
2024-11-26T18:28:52Z
Пташиний грип вразив першу дитину в США — CDC заявляє, що джерело інфекції невідоме
Portaltele
2024-11-26T17:57:25Z
Спосіб життя чи гени: що більше впливає на довголіття
24tv
2024-11-26T17:51:35Z
Навіщо вішати пляшку на батарею опалення з приходом нічних заморозків: трюк, який вбереже здоров'я
TSN
2024-11-26T16:36:10Z
Втричі більше, ніж торік: Зеленська розповіла про підтримку ментального здоров’я на «первинці»
УкраинФорм
2024-11-26T16:04:43Z
Онлайн-трансляція матчу ПСВ – Шахтар в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-26T22:33:53Z
Фейл російського голкіпера ПСЖ допоміг Баварії здобути перемогу у 5-му турі Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-26T22:21:17Z
Фіаско Манчестер Сіті, перемоги Барселони та Арсеналу: результати Ліги чемпіонів за 26 листопада
24tv
2024-11-26T22:09:58Z
Забивав Дніпру та повторив легендарний гол Марадони: помер учасник ЧС-1986 Ян Фурток
24tv
2024-11-26T21:03:48Z
Син Ліонеля Мессі дебютував у дитячому футболі: фото неймовірної підтримки Тьяго
24tv
2024-11-26T20:33:13Z
Педрі близький до продовження контракту з Барселоною
Football.ua
2024-11-26T20:09:52Z
Провальний ексгравець львівського Руху мріє отримати російський паспорт
24tv
2024-11-26T19:57:14Z
Захисник Ренна достроково завершив виступи у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-26T18:25:17Z
"Мило до сліз": футболістам "Шахтаря" показали їхні старі фото на старті футбольної кар'єри
24tv
2024-11-26T18:18:03Z
Яйця в Україні ще більше подорожчають: експерт пояснив, коли ціна почне падати
Фокус
2024-11-26T22:00:10Z
G7 завершує підготовку до виділення Україні $50 млрд із заморожених активів рф
iPress
2024-11-26T21:57:14Z
Україна планує збільшити пропускну здатність західного кордону до 2030 року
Хвиля
2024-11-26T21:33:22Z
"Газпром" вже підготувався до припинення транзиту газу через Україну, – Reuters
24tv
2024-11-26T21:16:43Z
"Не тільки пальмова олія": що насправді додають у молочні продукти
Хвиля
2024-11-26T20:48:05Z
Пенсіонери мають змогу збільшити свої пенсійні виплати, - Катерина Котенкова про додаткову 1 тисячу гривень
Знай
2024-11-26T20:42:39Z
Мінфін розмістив облігацій на понад 19 млрд
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:21:19Z
До 520 гривень за кіло: як змінилися ціни на ковбасу та сир наприкінці листопада
Хвиля
2024-11-26T20:15:31Z
На кону тарифи для населення: водоканальники у плачевній ситуації через борги
Знай
2024-11-26T20:12:30Z
Понад 80 молодих талантів цьогоріч отримали премії та стипендії Президента України
УкраинФорм
2024-11-26T22:30:04Z
Дані чоловіків, що не ставали на облік у ТЦК, з'являться в реєстрі "Оберіг", — Міноборони
Фокус
2024-11-26T22:21:07Z
27 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T22:06:11Z
Напій, який любить Кейт Міддлтон: він є в кожній українській кухні – рецепт родом з Англії
24tv
2024-11-26T21:57:08Z
2 фрази, які можуть наслати на вас пристріт в натовпі: ніколи не відповідайте на ці запитання незнайомців
Знай
2024-11-26T21:30:04Z
Латвійський парламент схвалив збільшення одноразової кризової допомоги українцям
Знай
2024-11-26T21:12:48Z
Хлопець зрадив свою дівчину, але вона запропонувала залишитись друзями: з радістю спостерігала, як він страждав від її помсти
Знай
2024-11-26T20:51:01Z
ЗСУ звільнили 41 генерала за станом здоров’я під час війни – ЗМІ
ZN UA
2024-11-26T20:33:54Z
Таким ви його ще не бачили: Сергій Кислиця став обличчям рекламної кампанії українського бренду
24tv
2024-11-26T20:33:03Z
Країна під атакою потужної магнітної бурі, скоро почнеться ще одна
GlavRed
2024-11-26T22:27:29Z
Житель Дніпропетровщини віддав інтернет-кураторам 120 тисяч гривень за невдалу втечу з України
InternetUA
2024-11-26T22:02:30Z
Військовий декілька разів йшов в СЗЧ: в суді вирішили, що з ним робити
Политека
2024-11-26T21:00:55Z
На Львівщині пішохода тричі переїхали автівки
TSN
2024-11-26T20:51:13Z
У Харкові та на Харківщині пролунали вибухи
УкраинФорм
2024-11-26T20:42:11Z
Працювали на "інтернет-куратора" з рф: У Харкові двоє паліїв автомобілів військових постануть перед судом
InternetUA
2024-11-26T20:09:03Z
У Харкові працівниця метро попереджала в Telegram про переміщення ТЦК та ЗСУ
TSN
2024-11-26T20:03:02Z
Росіяни атакували дроном Дніпровський район Херсона, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-26T19:27:55Z
На Хмельниччині засуджено військового, який застрелив свого командира
Украина Криминальная
2024-11-26T18:31:22Z
Одяг буде пахнути дорогими парфумами: як зробити ароматизатор для шафи своїми руками
24tv
2024-11-26T21:12:47Z
Що наші предки готували на Новий рік: старовинні рецепти українських страв
24tv
2024-11-26T20:27:50Z
Остерігайтеся цих 2 днів у грудні, щоб уникнути невдачі: детальний місячний календар
24tv
2024-11-26T20:03:01Z
Допоможуть трави: як захистити ділянку від руйнівного впливу вітрів
24tv
2024-11-26T19:57:37Z
Як правильно повісити гірлянду на ялинку: цей секрет знають одиниці
24tv
2024-11-26T19:36:11Z
Лише одному знаку зодіаку цей тиждень принесе шалену радість та успіх
24tv
2024-11-26T19:03:35Z
Він буде базовим в інтер'єрі: дизайнери спрогнозували новий найпопулярніший колір-2025
24tv
2024-11-26T18:48:34Z
Як перевести вікна в зимовий режим та заощадити на опаленні: лайфхак з TikTok
GlavRed
2024-11-26T18:27:57Z
Хто сказав, що шедеври вимагають складності: крабовий салат всього з 4 інгредієнтів
24tv
2024-11-26T18:27:17Z
Huawei представила Mate 70 та 70 Pro — молодші флагмани серії з чотирьох смартфонів
ITC
2024-11-26T22:15:26Z
Без Android: Huawei представив власну операційну систему
InternetUA
2024-11-26T21:46:26Z
Патч для STALKER 2 вже на підході: які зміни внесуть розробники
InternetUA
2024-11-26T20:46:40Z
Пікантний смак, який сподобається усім: як правильно замаринувати цибулю
GlavRed
2024-11-26T20:27:56Z
За межею реальності. 8 найкращих альтернативних ігор для фанатів S.T.A.L.K.E.R. 2
InternetUA
2024-11-26T20:01:58Z
Українців у грудні очікує кілька серій потужних магнітних бур
Комсомольская правда
2024-11-26T19:58:56Z
Знайдено загадкове судно біля берегів Кенії: чи належало воно Васко да Гама
Portaltele
2024-11-26T19:58:12Z
Вчені виявили найпотужніші космічні промені, які у 40 000 разів перевищують енергію видимого світла
УкраинФорм
2024-11-26T19:55:54Z
Дружить та тусить з росіянками під час війни: у мережі розкритикували учасницю "Холостяка"
24tv
2024-11-26T19:51:38Z
Як зменшити витрати бензину на автоматі: досвідчені водії здивовані про це не знали
GlavRed
2024-11-26T22:27:17Z
Один із найвидатніших гоночних автомобілів продадуть на аукціоні
AutoCentre
2024-11-26T20:48:56Z
В GTA 6 буде процедурна генерація та значно покращений рушій, — LinkedIn розробника
ITC
2024-11-26T19:43:48Z
Вантажівки Foton в Україні освоюють нові кузовні надбудови
AutoCentre
2024-11-26T18:09:51Z
Huawei та JAC анонсували розкішного конкурента Maybach та Rolls-Royce
AutoCentre
2024-11-26T17:09:03Z
Українці люблять швидкість: на нові автівки витратили 11 млрд грн – в топі BMW та Mercedes
ITC
2024-11-26T17:01:10Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:58:41Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z