MY.UAНовини
Медійні гомеопати
Медійні гомеопати

Медійні гомеопати

Що має рятувати суспільство від споживання фейків, спроб маніпуляції та дезінформаціних атак?

Класичною, сталою, є відповідь про обов’язковість наявності якісних, відповідальних мас-медіа.

Дійсно, очевидно, що потужна система незалежних засобів масової інформації може виконувати роль захисного бар’єру, фільтру, який буде спростовувати фальшиві повідомлення та «пропускати далі», в публічний інформаційний простір, лише перевірені відомості та правдиві факти.

Нещодавно про це нагадав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на Ризькій конференції. Відповідаючи на запитання аудиторії, він наголосив: «Найголовніше, що ми можемо зробити для протидії дезінформації, – це забезпечити наявність вільної та незалежної преси». В такій системі мають бути журналісти, які «задають важкі питання, перевіряють свої джерела» і не стають жертвами дезінформаційних кампаній. Сильні демократичні інституції, сильні незалежні вільні медіа, «насправді є найкращим способом зробити нас якнайменше вразливими до дезінформації», зазначив він, назвавши систему вільних ЗМІ «найкращим бастіоном» проти дезінформації.

Не можна не погодитися с цим твердженням. Але що робити в країнах, які не є членами НАТО, і де зі створенням системи вільних, незалежних та одночасно впливових ЗМІ, скажімо так, поки не склалося? Наприклад, Україна.

Для українців найбільш популярним джерелом інформації про стан справ в країні та світі були і є центральні українські телеканали – згідно із опитуваннями їх дивляться 75% респондентів. Перша десятка найбільш популярних ТБ-каналів виглядає так:

  1. 1+1 (47,2% респондентів віднесли його до 5 телеканалів, які вони найчастіше дивляться),
  2. Україна (38,3%),
  3. ICTV (36,6%),
  4. СТБ (32,2%),
  5. Інтер (30,6%),
  6. 112.Україна (21,3%),
  7. NewsOne (14,3%),
  8. Новий канал (13,5%),
  9. ZIK (11,9%),
  10. Прямий канал (10,2%).

Суспільне телебачення, UA:Перший, який намагається бути незаангажованим та відповідальним, обіймає 14-ту сходинку із рейтингом 4%. Тобто основним джерелом інформації для мешканців України його в жодному випадку назвати не можна. Тоді як т.зв. «олігархічні медіа» та, як його називають, «пул Медведчука», можна вважати впливовими постачальниками новин для українців.

На другому місці після телеканалів в рейтингу найбільш популярних джерел новин йдуть соціальні мережі – за останніми соціологічними дослідження саме тут шукає новини 44,1% мешканців України. Цей канал отримання інформації апріорі не підпадає під категорію якісних та таких, яким можна завжди і в усьому довіряти.

В такій ситуації можна чекати, коли все зміниться, в нас запрацює «правильна» система засобів масової інформації, і тоді ми будемо добре захищені від неправдивих новин та маніпуляції. Але якщо не чекати, і пропонувати вихід тут і зараз, то єдиним варіантом захисту від дезінформації і фейків залишається «перекладання» відповідальності за перевірку достовірності інформації з журналістів на споживачів. Саме глядачі та користувачі соцмереж в такому випадку мають переконатися, що політик каже їм правду, лідер суспільної думки не намагається ними маніпулювати, а сюжет, стаття чи пост не містить фейкових тверджень.

В принципі, де-факто так і відбувається. Людей вчать перевіряти інформацію на різноманітних курсах медіаграмотності і вони намагаються самотужки впоратися із потоками сумнівних повідомлень та маніпуляційних заяв, що ллються на них з екранів телебачення та смартфонів.

За даними того ж опитування, у 77,1% українців періодично виникають сумніви щодо правдивості повідомлень у ЗМІ або соцмережах, причому у 12,4% таке відчуття виникає рідко, тоді як у 30,8% – часто. Лише 3,4% громадян ніколи не сумнівалися в достовірності інформації, яку вони побачили в медіа чи в соцмережах.

І що роблять люди, коли відчувають невпевненість в правдивості побачених новин? Найпоширенішим способом перевірки сумнівної інформації є пошук повідомлень на ту саму тему у інших джерелах. Так діє 41% опитаних. Лише 2,9% звертається до спеціалізованих організацій, які перевіряють достовірність матеріалів ЗМІ. Майже чверть (!), 24,7% опитаних, не знають, що робити в таких випадках, чи їм важко відповісти на таке питання. 22,7% фактично міриться з тим фактом, що інформація викликає недовіру, і можуть сприймати її як «одну з можливих версій подій», тобто, починають думати, що «не все так однозначно».

Тобто, із «народним фактчекінгом» в нас не дуже склалося.

Найчастіше намагаються виправити цю ситуацію через подальше підвищення рівня медіаграмотності населення. Логіка зрозуміла: політиків «перевиховати» практично нереально, зобов’язати лідерів суспільної думки виступати «як під присягою» – утопія, олігархічні ЗМІ перетворити на об’єктивних та неупереджених мовників навряд чи вийде, соціальні мережі теж не зобов’яжеш влаштовувати постійну та тотальну перевірку всіх публікацій. А ось споживачів інформації – як виглядає – можна навчити обирати більш якісний інформаційний продукт.

Саме в цієї парадигмі діють ті, хто запускає безліч навчальних курсів, семінарів, тренінгів, платформ… Однієї з останніх ініціатив став Офіс із державної програми впровадження медіаграмотності, який має бути відкритий при Міністерстві культури та інформаційної політики.

Про нову ідею розповіла заступниця голови парламентської фракції «Слуга народу» та голови Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук під час круглого столу “Медіаосвіта та медіаграмотність: досягнення ЄС та перспективи України”, який був організований Інститутом журналістики Університету Грінченка і відбувся 13-14 листопада у Києві. «До кінця року очікуємо на запуск Проектного офісу при Мінкульті, який реалізуватиме проект спільно з іншими міністерствами та Комітетом Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики “, – повідомила вона, зазначивши, що до співпраці долучаться міжнародні організації.

«Впевнена, що зовсім скоро «медіаграмотність» перестане бути для українців складним словом і абстрактним поняттям. Це допоможе нашим громадянам будь-якого віку почуватися в інформаційній безпеці”, – впевнена Кравчук.

Ініціативу не можна назвати поганою. Але анонсованого вражаючого «прориву» від неї чекати марно. «Споживацька» перевірка може бути додатковим «фільтром», але звичайні люди не можуть оперативно, якісно та постійно робить роботу із перевірки фактів замість журналістів та редакторів.

Є і такий нюанс – якщо медіа не перевіряють інформацію, а самі продукують фейки, не борються із маніпуляціями політиків чи корпорацій, а стають майданчиками для розповсюдження маніпулятивних заяв, то очікуваним результатом зростання рівня медіаграмотності стане ігнорування таких «поганих» ЗМІ вже освіченою в медійному сенсі аудиторією. Коли люди зможуть розпізнати, або відчути фальш та обман в традиційних медіа, вони починають шукати тих, «хто не бреше», та йдуть до «авторитетів» в соціальні мережі, а потім ще далі – до родичів, друзів, колег, сусідів…

Насправді, це вже відбувається. Ось як виріс відсоток людей, які отримують інформацію про Україну та світ з джерел, альтернативних звичайним засобам масової інформації:

Дослідження проведене на замовлення ГО «Детектор Медіа» Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно  із соціологічною службою Центру Разумкова з 14 по 19 серпня 2020 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2022 респондентів віком від 18 років методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Для порівняння у дослідженні використано результат всеукраїнського соціологічного опитування, яке проводилося Київським міжнародним інститутом соціології у лютому 2019 року на замовлення ГО «Детектор Медіа».

Але проблема в тому, що експерти з соцмереж, та, тем більш, джерела «сарафанного радіо» по природі своїй ніяк не можуть бути надійними джерелами інформації про всі події в країні та світі. Ситуація, коли громадяни послуговуються для власного інформування переважно «альтернативними народними медіа», схожа на ситуацію, коли люди йдуть лікуватися до гомеопата чи знахаря замість своєї поліклініки, через те, що до неї важко дістатися чи там «погані лікарі». Тобто замість пошуків якісної медичної допомоги вони взагалі відмовляються від її отримання, перестають формувати запит на неї. Результат очевидний: медична система деградує, люди займаються самолікуванням, зростає популярність (та доходи) шарлатанів.

Зрозуміло, що якщо держава взагалі припинить турбуватися про якість медицини, населення просто вимушено буде користуватися послугами тих, хто залишиться, тобто тих, хто виглядає як лікар і хто обіцяє лікувати.

Так само відбувається і з медіа. Коли в державі не створено систему якісних ЗМІ, люди задовольняють свої інформаційні потреби за допомогою тих, хто називає себе надійним джерелом інформації та заявляє, що розкаже «всю правду».

Можна безкінечно навчати громадян не вестися на обіцянки брехунів та маніпуляторів, але якщо нічого не робить для створення та просування альтернативної якісної пропозиції, рейтинги політиків-популістів та блогерів-«правдорубів» будуть лише зростати. Як і популярність гомеопатів зі знахарями в умовах занепаду медичної системи.

Все ж таки, як не крути, але для успішної боротьби із дезінформацією та розповсюдженням фейків відповідальність громадян за власну «інформаційну гігієну» та висока медіаграмотность населення мають бути доповненням до нормально працюючої системи ЗМІ, але не можуть бути її заміною. Захистити громадян від дезінформації здатні якісні незалежні засоби масової інформації і загалом сильні демократичні інституції (як справедливо говорив Генсек НАТО, якого ми цитували вище). Такий шлях.

Теги за темою
Інше
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
CNN: у Трампа обмежили доступ до звітів розвідки через страх витоків
Европейская правда
2025-04-10T15:21:05Z
Декларації топчиновників 2024: Як високопосадовцям вдається купувати автомобілі за "три копійки"
Antikor
2025-04-10T15:18:58Z
У Румунії кандидат розповів, як урятував столицю Сербії, затопивши румунські села
Европейская правда
2025-04-10T15:13:10Z
Мобілізація стала способом уникнення відповідальності для підозрюваних у корупції, - САП
Antikor
2025-04-10T15:13:06Z
Ми ніби на етапі невдалих Мінських домовленостей, – Єрмак про "перемир’я, якого не існує"
24tv
2025-04-10T15:12:46Z
Антиукраїнський сценарій: про що домовляються представники Трампа і Путіна у Стамбулі
Фокус
2025-04-10T15:06:55Z
Везли вантажними літаками: Apple відправила 600 тонн iPhone з Індії до США, щоб обійти мита Трампа
Фокус
2025-04-10T15:06:17Z
Ідеолог "Темного Відродження" просить Трампа заснувати "Місто свободи" на окупованій території
Telegraf
2025-04-10T15:03:43Z
ЄС розглядає 5 можливих форматів місії "Коаліції охочих" в Україні
Хвиля
2025-04-10T15:03:11Z
У Києві внаслідок ракетної атаки знищено склад з гаджетами: компанія втратила понад 100 тисяч одиниць товару
Antikor
2025-04-10T15:15:26Z
У «Шегинях» тимчасово обмежили рух транспорту
УкраинФорм
2025-04-10T15:12:33Z
Бої в Сумській області: бійці ЗСУ не дали закріпитися росіянам у Басівці
Фокус
2025-04-10T15:00:39Z
ЗСУ руйнують плани ворога: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-04-10T15:00:12Z
Мер Львова закликав зупинити «найбільшу земельну аферу за останні десятиліття»
Украина Криминальная
2025-04-10T14:54:30Z
Нацгвардія показала Часів Яр з висоти і наслідки "зачистки" противника
Antikor
2025-04-10T14:45:47Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 16:00 10.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-10T14:39:18Z
СБУ затримала ще одного коригувальника, який наводив російські удари на Херсон
Украина Криминальная
2025-04-10T14:36:30Z
Проїзд до Києва подорожчав: ціни вдарять по гаманцях, відома вартість поїздки
Политека
2025-04-10T14:33:38Z
Вербування підлітків спецслужбами РФ наростатиме зі спадом інтенсивності бойових дій — психолог
ZN UA
2025-04-10T15:16:59Z
Понад 30 років разом і мають четверо дітей: що відомо про дружину скандального Такера Карлсона
Telegraf
2025-04-10T15:15:49Z
Ускладнили роботу ППО: у РФ істотно поліпшили "Шахеди", у чому нюанси
Фокус
2025-04-10T15:15:26Z
Вербна неділя 2025: що це за свято та коли його відзначають
24tv
2025-04-10T15:12:57Z
У Шостці знищено "головне українське підприємство з виробництва боєприпасів" внаслідок російських атак
Antikor
2025-04-10T15:12:10Z
Чи можуть пенсіонери працювати на держслужбі після 65 років
24tv
2025-04-10T15:03:48Z
«Після» треба буде «вже»
Петр и Мазепа
2025-04-10T15:00:11Z
Найбільш високооплачувані вакансії у Дніпрі: кому пропонують зарплати понад 60 тисяч гривень
Политека
2025-04-10T15:00:08Z
Як змінилися дівчинка із Запоріжжя, чиє фото на руках у дідуся стало вірусним у 2022 році
Комсомольская правда
2025-04-10T15:00:04Z
«Писанки. Відродження»: у ТРЦ Gulliver відкрилася квест-виставка до Великодня
Детектор М
2025-04-10T15:06:36Z
Серіал «Останні з нас» продовжили на третій сезон
Детектор М
2025-04-10T15:00:30Z
У прокат вийшла кіноверсія «Ти ». Чи прокатає те саме з іншими хітовими виставами?
Детектор М
2025-04-10T15:00:28Z
На кінофестивалі у Швейцарії документальний фільм про Маріуполь здобув нагороду
Детектор М
2025-04-10T15:00:09Z
Пісня "Зірочка палай" Анни Трінчер очолила топ-чарт Apple Music, обійшовши російський трек
Комсомольская правда
2025-04-10T14:43:24Z
Джеймс Кемерон: «Штучний інтелект може вдвічі здешевити блокбастери»
ITC
2025-04-10T14:40:00Z
«Аматор»: допрем’єрний показ шпигунського трилера з Рамі Малеком
Вива
2025-04-10T14:36:55Z
"Розбив мені серце": Настя Каменських натякнула на розлучення з Потапом
Фокус
2025-04-10T14:30:35Z
Китай обмежить імпорт американських фільмів після мит Трампа, - Reuters
Antikor
2025-04-10T14:28:25Z
Вибух у Дніпрі: троє постраждалих і один загиблий, у місті ліквідовують пожежу
Фокус
2025-04-10T15:15:38Z
За вбивство рідного брата львів’янин проведе понад 7 років за ґратами
Украина Криминальная
2025-04-10T15:12:54Z
Шахраї з України гастролюють у Польщі: поліція затримала трьох чоловіків за обман пенсіонерки
Telegraf
2025-04-10T14:57:42Z
У Вінниці зловмисник тікав від поліції, здійснив наїзд на патрульного та вчинив ДТП
Украина Криминальная
2025-04-10T14:55:11Z
В Дніпрі триває гасіння пожежі після ракетного удару РФ
Antikor
2025-04-10T14:54:15Z
У Києві пролунали вибухи
24tv
2025-04-10T14:42:47Z
До 10 років ув’язнення засуджено мешканця Олександрії за вбивство матері
Украина Криминальная
2025-04-10T14:42:32Z
Семеро людей постраждали внаслідок автозіткнення та пожежі на Львівщині
Украина Криминальная
2025-04-10T14:39:14Z
Вибух дрона вбив зайченят у Центрі порятунку диких тварин
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T14:36:41Z
Світовий гігант скасовує замовлення з Китаю через мита Трампа
24tv
2025-04-10T15:18:20Z
Мито США на китайський імпорт тепер складають 145% після останнього підвищення, - Білий дім
Antikor
2025-04-10T15:12:38Z
На NovaPay припала третина грошових переказів в Україні: сума сягає сотні мільярдів
Telegraf
2025-04-10T15:09:31Z
Світова організація торгівлі спрогнозувала наслідки митної війни між США та Китаєм
iPress
2025-04-10T15:00:58Z
На Херсонщині мільйонний тендер виграла компанія що постійно отримує держконтракти
360ua.news
2025-04-10T15:00:31Z
Астарта цього року сплатила понад 700 млн грн податків
AgroPortal
2025-04-10T15:00:05Z
Об'єднання люксових брендів: Prada погодилась придбати Versace
24tv
2025-04-10T14:51:16Z
Рішення Трампа призупинити мита пов’язане з розпродажем японських держоблігацій, що призвело до обвалу на ринку
Antikor
2025-04-10T14:48:57Z
НБУ підвищив валюти: євро виросло найбільше
24tv
2025-04-10T14:39:22Z
Забере красу та принесе біду: одна річ, яку не можна дарувати на день народження
24tv
2025-04-10T15:15:32Z
Щоб потім не шкодувати: найпоширеніші помилки при виборі м'яких меблів
24tv
2025-04-10T15:15:27Z
Люксова компанія запускає новий навколосвітній тур: розкіш у поєднанні з пейзажністю
24tv
2025-04-10T15:03:19Z
Чистий четвер 2025: як прибрати оселю до Великодня, щоб привернути щастя
24tv
2025-04-10T15:00:31Z
Так дешевше: пара продала майже все майно, щоб жити на круїзних лайнерах
Фокус
2025-04-10T14:57:59Z
Без зайвого пафосу: як підготувати пасхальний кошик, щоб він не був старомодним, але виглядав красиво
Telegraf
2025-04-10T14:54:01Z
Чому вам варто замінити білі вуличні ліхтарі на жовті
24tv
2025-04-10T14:30:46Z
Копійчаний засіб здивує результатом: чим відмити старий жир із лінолеуму
GlavRed
2025-04-10T14:27:41Z
Накип у чайнику зникне миттєво: який один природний продукт його швидко усуне
GlavRed
2025-04-10T14:27:17Z
Усик та Дюбуа близькі до проведення реваншу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T15:18:44Z
У Перу футболіст помер після зіткнення з воротарем на полі
Подробности
2025-04-10T15:18:10Z
Титулована українська бітлоністка поскаржилася на бойкот з боку ФБУ
24tv
2025-04-10T15:12:09Z
Фабрегас – ще один кандидат на посаду головного тренера РБ Лейпциг
Football.ua
2025-04-10T15:00:24Z
Обматюкав чемпіона: голова федерації РФ влаштував гучний скандал на ЧЄ
GlavRed
2025-04-10T14:57:17Z
Львів може прийняти один з найпрестижніших кіберспортивних турнірів світу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T14:54:45Z
Фіорентина націлена на повноцінний перехід Госенса
Football.ua
2025-04-10T14:39:22Z
Бився за пояс Кличка, але став далекобійником: відомий український боксер працює у США
Telegraf
2025-04-10T14:39:22Z
МОК збільшив кількість збірних з баскетболу 3х3 на Олімпіаді-2028
УкраинФорм
2025-04-10T14:27:27Z
Кожна господиня повинна це знати: як врятувати каламутний бульйон
24tv
2025-04-10T14:33:34Z
Щеплення БЦЖ проти туберкульозу: Україна отримала 170 тисяч доз вакцини для немовлят
УкраинФорм
2025-04-10T14:28:40Z
Потрібні зміни: нардеп пояснила, що буде з цінами на ліки в Україні
GlavRed
2025-04-10T14:27:38Z
Угорщина розслідує спалах ящуру
360ua.news
2025-04-10T14:06:16Z
Як покращити памʼять, концентрацію та увагу: знайшли простий та ефективний спосіб
24tv
2025-04-10T13:48:49Z
Перша дитина, що народилась завдяки штучному інтелекту – що відомо
Факти ICTV
2025-04-10T13:39:54Z
Як ліки від діабету впливають на розвиток деменції
Факти ICTV
2025-04-10T12:21:05Z
Які препарати не варто приймати під час польоту: лікар попередив про небезпеку
24tv
2025-04-10T12:09:40Z
Від початку року в Україні проведено 134 пересадки органів, з них 69% – від посмертного донора
Факти ICTV
2025-04-10T12:03:49Z
У мережі завірусився тренд з GPT Doll: як зробити картинку, від якої шаленіє мережа
24tv
2025-04-10T15:15:16Z
OpenAI подає зустрічний позов на Ілона Маска
AIN
2025-04-10T15:06:51Z
iPhone 16e тепер можна ремонтувати самостійно – Apple відкрила доступ до запчастин
InternetUA
2025-04-10T15:04:17Z
Живе понад 100 років: науковці показали унікальну рибу, яка не старіє
GlavRed
2025-04-10T15:00:40Z
«Проголосуйте за дитину»: кіберполіція повідомила про нову шахрайську схему
Детектор М
2025-04-10T14:46:23Z
У Google Таблиці впровадили ШІ: як із ним працювати і що він може
InternetUA
2025-04-10T14:42:39Z
Вчені створили найдосконалішу 3D-карту мозку — із 4 км нейронів та понад 200 тис. клітин
ITC
2025-04-10T14:19:18Z
Безпілотник отримав лазерне "всевидюче око": на що здатна ця технологія
Фокус
2025-04-10T14:06:20Z
За допомогою чат-боту GPT-4o зловмисники розіслали спам-повідомлення на 80 000 сайтів
InternetUA
2025-04-10T14:03:18Z
Компанія Vinile показала рестомод на базі класичного Range Rover
AutoCentre
2025-04-10T15:16:29Z
Stellantis вивів на ринок електрокросовер за $13 600: він очікується в Україні
Фокус
2025-04-10T14:51:50Z
Чи це електричний пікап за $25K від Джеффа Безоса чи щось інше?
Топ Жир
2025-04-10T14:45:03Z
Перебравши цей універсал Audi, хтось щойно заробив $55K
Топ Жир
2025-04-10T14:00:55Z
BYD представив дві новинки на 1000-вольтній архітектурі
AutoCentre
2025-04-10T13:16:42Z
Kia розробляє електричний пікап для ринку Америки
AutoGeek
2025-04-10T13:12:56Z
Volkswagen анонсував одразу кілька нових електромобілів для Китаю
AutoGeek
2025-04-10T12:24:36Z
Недорогого конкурента Tesla Model Y від Mazda розсекретили до презентації
Фокус
2025-04-10T12:12:42Z
Автопілот та надшвидка зарядка: розкрито подробиці нового флагмана Zeekr
Фокус
2025-04-10T12:12:01Z