MY.UAНовини
Не треба ідеальні фото: як змінилася і що змінила мобільна фотографія
Не треба ідеальні фото: як змінилася і що змінила мобільна фотографія

Не треба ідеальні фото: як змінилася і що змінила мобільна фотографія

Чи погодились би ви піти на фотосесію до фотографа, що знімає на смартфон? Звучить нібито не дуже професійно. Можливо, ви здивуєтеся, однак більшість гарних фото, що ми бачимо в Instagram, зроблено саме так, ба більше, — відомі журнали не переймаються і розміщують такі світлини на обкладинки, як от, наприклад, Time.

Обкладинка Time, 2017

Мобільна фотографія сьогодні є найпопулярнішим способом фіксації моменту. Її головні переваги в оперативності, мобільності, задовільній якості кадру та швидкому редагуванні. Більше не треба носити важку техніку, змінний об’єктив, а потім ще витрачати безліч часу на кропітку обробку у Photoshop або Lightroom — все це вже вміє робити ваш ґаджет. 

З 2017 року Huawei Next Image Awards демонструє можливості та здобутки мобільної фотографії усьому світу. Мета фотоконкурсу — надихнути власників смартфонів Huawei поширювати нову візуальну культуру. 2020 рік став рекордним за кількістю заявок — учасники з понад 120 країн представили більш ніж 1,19 мільйони робіт. Цьогоріч Next Image Awards 2020.Фотовиставка представлена в креативному просторі Kooperativ з 10 листопада по 10 грудня. Адреса: вул. Січових Стрільців, 23A. Вона присвячена позитивним установкам та емоціям — коханню, щирості та радості. І тепер з роботами переможців може ознайомитися кожен.

Huawei NEXT-IMAGE Awards – це наймасштабніший у світі конкурс мобільної фотографії та відеороликів. На виставці ми зібрали роботи 25 переможців фотоконкурсу і спробували подумати про те, як телефонна камера змінила життя людей, сформувавши їхні цінності, мрії, стосунки та кар’єри.

Було і стало 

Перший телефон з камерою з’явився ще у 2000 році, проте, якщо подивитися на знімки, це було радше зроблено у маркетингових цілях, а не як спроба влаштувати революцію у світі технологій. 

Фото на перший телефон з камерою — Sharp J-SH04

Справжній переломний момент у мобільній фотографії відбувся 10 років тому, коли з’явились смартфони, здатні робити якісні кадри та  застосунок Instagram, де люди змогли поширювати свої фото, тим самим набуваючи статусу фотографа чи навіть митця. Відтоді технічні можливості мобільної зйомки просунулися далеко вперед — виробники смартфонів збагнули, що хороша камера є одним із визначальних факторів при виборі гаджету, адже в цей період також активно розвивалися соціальні мережі і світлини набули першочергове значення.

iPhone Photography Awards 2010

Наступна важлива дата — 2013 рік, коли фотобанки дозволили завантажувати фото зроблені на мобільний телефон. Це означало, що новий напрямок фотографії став офіційно монетизованим. А те що приносить гроші — викликає жваву зацікавленість і прискорює трансформації. 

За даними компанії Huawei Technologies, щорічно людина фотографує себе приблизно 450 разів і це лише селфі.

Наразі вимоги до якості не такі суворі — Instagram і Facebook все одно стискають зображення. Звичайний користувач не зможе відрізнити мобільну фотографію від фотографії, що зроблена на професійну камеру, він навіть не буде про це думати, адже важливо інше — оригінальність знімка, атмосфера та емоції, які він викликає. Люди сперечаються за реакції у площині де контенту так багато, що потрібні не просто гарні фото, а щось унікальне та експресивне.

Тенденції мобільної фотографії 

Більшість тенденцій мобільної фотографії формується у соцмережах, адже це основний канал її розповсюдження. Чи пам’ятаєте ви Instagram 10 років тому? А 5? Багато змінилося як у самій соцмережі, так і в контенті.

Це одне з перших фото, що з’явилися в Instagram. Його автор Майк Кригер, співзасновник соцмережі (зараз він робить кращі публікації). 

Джерело: https://www.instagram.com/p/G/?utm_source=ig_embed


А це фото 2020 року Влада Блекмена, що знімає виключно на смартфон:

Джерело: https://www.instagram.com/p/Bn-5QQ5FogR/?igshid=19knrob5qcgy


Зростаюча конкуренція в соцмережах змусила людей навчитися створювати спочатку гарний контент, що не вибачає недоліків, а коли всім набридла штучна ідеальність, маятник хитнувся в інший бік — зараз користувачі навмисно «псують» фото, роблячи їх цікавішими.

Співзасновник компанії ffface.me Дмитро Корнілов краще розповість про тренди Instagram, наразі його команда розробляє вірусні Instagram-ефекти у доповненій реальності, з якими ви знайомі, або, можливо, і використовували їх.

Дмитро Корнілов, співзасновник компанії Ffface.me

«Раніше переважало вертикальне споживання контенту, тобто стрічка постів. Люди багато працювали над контентом, тому що він викладався назавжди, його коментували і репостили. Світлини були занадто ідеальними. Основним інструментом обробки таких фотографій був Photoshop. Серед трендів — гарне тіло та предметні розкладки. Існували чіткі стандарти краси. Щоб бути успішним в Instagram, треба було мати правильні риси обличчя, струнку фігуру, модний одяг. Людей ділили на вродливих і непривабливих, худорлявих, качків, повних…І ці два тренди одночасно закінчилися. На заміну тренду ідеального тіла прийшов бодіпозитив, а з ним і прийняття себе, прийняття інших, до того ж не тільки з точки зору зовнішності, а й з точки зору того, як люди себе позиціонують. А чудернацькі предметні фото просто набридли — усі зрозуміли, що вони фальшиві, і насправді сніданок так ніхто не їсть. Водночас відбувся перехід з вертикальної стрічки постів у горизонтальну — сторіз. В одноденну публікацію ми не вкладаємо багато відповідальності, ніхто не бачить коментарів та реакцій. Так з’явилася мода робити неідеальний контент, що привертає увагу: зіпсовані фото, неправильно кадровані, розмиті, у стилі глітч-арт…»

Сьогодні немає сенсу робити акцент на тому, яким чином було зроблено фото. Важливим стало те, що ми зчитуємо емоційне забарвлення знімків, їх вайб. Для бажаного ефекту більше не потрібен арсенал різноманітного обладнання, лінз та об’єктивів, — ефект від аналогових інструментів можна відтворити цифровою обробкою, за допомогою додатків та доповненої реальності. Дмитро Корнілов називає фільтри Instagram новим продакшн-інструментом, що має багато можливостей для кастомізації. І оскільки нам вже не важливо, на що знімати, то кінцевий результат може бути настільки ж цінним, або настільки ж сміттям, як і фото на будь-який інший девайс.

Наступне питання полягає в тому, чи стала мобільна фотографія мистецтвом та чи доступність для кожного зменшує її цінність? Відповідь на останнє питання: все навпаки — цінність лише зростає, адже у конкурентному середовищі вимоги до робіт дуже жорсткі. Посередні фото, а їх більшість, отримують посередні реакції. До того ж велика частина аудиторії Instagram мають на меті зовсім інші цілі та не претендують на звання арт-діячів.

Як розглядати мобільну фотографію в площині мистецтва відповість засновниця Port.agency і кураторка діючої виставки мобільної фотографії Huawei NEXT-IMAGE Awards 2020 Катя Тейлор.

Катя Тейлор, засновниця Port.agency. Авторка фото: Ольга Закревська

 «Фото, зроблене на професійну камеру, не стає від цього мистецтвом. Не важливо на що зроблена світлина — важливий зміст і те, наскільки авторові вдалося донести ідею. Порівнювати фото на телефон і фотоапарат те ж саме, що порівнювати мокре з холодним.
Сьогодні є безліч фотографів, що успішно знімають на мобільну камеру. Головне — бачення і світло, а все інше — це інструмент. Концепція грає головну роль. На початку фотографи знімали на дуже погані камери, з дуже низькою роздільною здатністю, короткою витримкою, але їм все одно вдавалося робити чудові знімки. Кожен день ми проживаємо в світі, в якому завтра у вас буде ще більше можливостей, ніж вчора. Питання в тому, як ви ними скористаєтеся. Мобільна фотографія відкрила горизонти для великої кількості людей з усіх країн світу, допомогла їм розповісти про себе, висловитися, стати знаменитими, знайти або надати комусь допомогу. Утім, ми не можемо називати технології можливостями, це радше інструменти для досягнення гуманістичних цілей».

Фото експозиції виставки Huawei NEXT-IMAGE Awards 2020

Перспективність мобільної фотографії була очевидною з самого початку. Камера у смартфоні стала рушійною силою у появі блогінгу, прискоренні диджаталізації — вона змінила уявлення людства про звичний світ, пролунала новим словом у мистецтві. Відомі бренди сперечаються за звання лідера інновацій і здебільшого проводять модифікації саме у мобільній камері. Виробники оснащують смартфони двома, трьома або навіть чотирма основними камерами, додають нові професійні опції, вступають у колаборації з відомими компаніями, що спеціалізуються на фото, як наприклад, Huawei і Leica. 

Завдяки власним технологіям та такому співробітництву пристрої Huawei займають перші місця в рейтингах фотокамер.

Мобільна фотографія відчиняє «вікно» можливостей. Нині маленький хлопчик із ПАР або дівчинка з Мадейри можуть отримати визнання та стати відомими в усьому світі, а фотограф з телефоном — претендувати на роль відомого митця.
Дійсно, чому ні? Втім, це постійна робота над самовдосконаленням і спостереження за змінами у зовнішньому контексті. Раніше достатньо було створювати хоч щось і це вже робило автора особливим, зараз необхідно докласти набагато більше зусиль, щоб світлину оцінили, помітили і визнали мистецтвом. 

Незмінне лише правило — чим більше ти робиш, тим більша ймовірність, що щось з цього спрацює.

Теги за темою
Huawei
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сили безпілотних систем знищили два російські БТР «Ракушка» і дев'ять бойових машин десанту
УкраинФорм
2025-04-11T16:42:35Z
ВМС Естонії затримали танкер із "тіньового флоту" Росії
Европейская правда
2025-04-11T16:42:24Z
Допомога не безкоштовна: США хочуть повернути мільярди через українські ресурси — NYT
24tv
2025-04-11T16:39:35Z
Через указ Трампа "Радіо Свобода" відправила у простій співробітників у Києві та Львові
Комсомольская правда
2025-04-11T16:36:56Z
Іран дасть "справжній шанс" переговорам з США щодо його ядерної програми — Reuters
ZN UA
2025-04-11T16:36:18Z
Кількість народних депутатів у Раді можуть скоротити на третину, — Стефанчук
Фокус
2025-04-11T16:33:42Z
У команді Трампа не хотіли їхати послом в Україну, – дипломат США прокоментував відставку Брінк
24tv
2025-04-11T16:33:23Z
Президент відвідав поранених бійців у Кривому Розі та нагородив їх за службу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T16:30:41Z
"Ексгубернатора" Севастополя засудили у Британії до вʼязниці за обхід санкцій
Европейская правда
2025-04-11T16:30:16Z
Відключення світла в Києві та області 12 квітня: ДТЕК оголосив про нові графіки
Политека
2025-04-11T16:42:17Z
Росіяни протягом дня атакували дронами Нікопольський район, є поранений
УкраинФорм
2025-04-11T16:36:13Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 16.00 11.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-11T16:36:10Z
Погода на Великдень 2025: що кажуть синоптики
Факти ICTV
2025-04-11T16:30:54Z
Прогноз погоди в Одесі на 12 квітня: синоптики попередили про нове похолодання
Политека
2025-04-11T16:30:08Z
У Києві рух транспорту одним зі шляхопроводів протягом двох днів буде обмежено: схема
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T16:28:00Z
Внаслідок російських атак на Херсонщині поранено щонайменше 8 осіб
Комсомольская правда
2025-04-11T16:22:00Z
Завершено досудове розслідування щодо ще двох російських окупантів, які розстрілювали цивільних українців у Бучі
Украина Криминальная
2025-04-11T15:58:15Z
Прогноз погоди в Києві та області на 12 квітня: мешканців чекає несподіваний перепад температури
Политека
2025-04-11T15:49:58Z
«Щоп’ять хвилин» чи «що п’ять хвилин»? Мовознавиця пояснила, як писати «що» з числівниками
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T16:39:45Z
Дружина голкіпера «Шахтаря» різко розкритикувала українців, які слухають пісню «Homay»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T16:33:31Z
Чи є погана погода причиною не йти до церкви: священник дав чітку відповідь
24tv
2025-04-11T16:33:30Z
Гілі оголосив, що на Рамштайні Україні пообіцяли військову допомогу на понад 21 млрд євро
Европейская правда
2025-04-11T16:28:12Z
До використання у ЗСУ допустили безпілотний авіакомплекс українського виробництва «Рарог-10»
УкраинФорм
2025-04-11T16:16:21Z
У Житомирі вперше пересадили донорське серце
УкраинФорм
2025-04-11T16:12:45Z
Повітряна безпека України: потрібне посилення ППО, щоб зупинити терор неба
ZN UA
2025-04-11T16:12:18Z
Грошова допомога в Одесі у 2025 році: кому потрібно встигнути отримати 4 тисячі гривень і не тільки
Политека
2025-04-11T16:00:48Z
В Одесі об'єднають два виші
24tv
2025-04-11T16:00:42Z
Віталій Ажнов, SHUMEI і Злата Огнєвіч: закрита презентація кліпу на саундтрек до фільму «Малевич»
Вива
2025-04-11T16:15:35Z
Крутив роман з Ерікою і мав тисячі фанаток: де зараз і що каже про війну переможець "Фабрики зірок" Стас Шурінс
Telegraf
2025-04-11T16:03:29Z
Серіал "Гордість і упередження": названо головних акторів
Фокус
2025-04-11T15:45:00Z
У Київській картинній галереї відбулася презентація двох виставкових проєктів
УкраинФорм
2025-04-11T15:36:41Z
На Оскарі з’явиться нова номінація: кому вручатимуть статуетку
Факти ICTV
2025-04-11T15:36:26Z
Забудьте про здоровий глузд: на Netflix вийшов 7 сезон культового серіалу, який обожнюють всі
24tv
2025-04-11T15:33:04Z
"Така хімія": Тараса Цимбалюка запідозрили в романі з відомою акторкою
GlavRed
2025-04-11T15:27:08Z
VINOKUROVA – "Boom Boom" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-11T15:24:37Z
3 образи Ельзи Госк, які всі захочуть повторити у квітні: розкішні фото
24tv
2025-04-11T15:18:33Z
Народилась перша в світі дитина, народжена внаслідок запліднення, виконаного апаратом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T16:12:38Z
Гормональна контрацепція після пологів підвищує ризик депресії – дослідження
Факти ICTV
2025-04-11T16:00:07Z
У Херсоні на ремонт лікарні для діагностики раку виділять понад 45 мільйонів гривень
360ua.news
2025-04-11T15:00:45Z
Видима загроза — прихована небезпека: усе про боротьбу з пліснявою
BigMir
2025-04-11T14:54:07Z
Як оживити зів'ялу зелень або овочі: лайфхак на всі випадки життя
24tv
2025-04-11T14:36:07Z
Коли і як пересаджувати розсаду: поради садівників для вдалого старту сезону
24tv
2025-04-11T14:30:59Z
Що краще допомагає схуднути – біг чи ходьба
24tv
2025-04-11T14:21:00Z
Виробники зекономили на скасуванні маркетингових договорів, але ціни на ліки не знизилися — Дмитрієва
Telegraf
2025-04-11T13:59:53Z
Боротьба з ВІЛ/СНІДом: Україна увійшла до Координаційної Ради UNAIDS
Факти ICTV
2025-04-11T13:13:52Z
Жінка втратила $5 тис. у шахрайській брокерській схемі
InternetUA
2025-04-11T16:31:21Z
У Києві ліквідували черговий нелегальний канал переправлення ухилянтів до ЄС: до 15 000 доларів з особи
Antikor
2025-04-11T16:30:27Z
Торкнувся сумки — і пролунав вибух: у селищі під Кривим Рогом постраждав чоловік
Telegraf
2025-04-11T16:15:03Z
Вікторію Тоненчук побили до смерті: у поліції розповіли, що відомо на цей момент
24tv
2025-04-11T16:09:00Z
Мав бути прямий рейс – сталося не так, як гадалося: літак двічі сів не там
24tv
2025-04-11T16:03:53Z
В американському штаті Флорида впав літак
Antikor
2025-04-11T15:58:27Z
Смерть 27-річної дівчини після побиття: хлопцю загиблої Вікторії Тоненчук повідомили підозру
24tv
2025-04-11T15:57:28Z
Експрезидента Бразилії Болсонару госпіталізували через біль у животі
УкраинФорм
2025-04-11T15:54:09Z
СБУ та Департамент міграційної поліції Києва закрили стрип-клуб «Tootsie», який пов’язують з мером Кличком
Antikor
2025-04-11T15:42:52Z
Чи може ФОП 3 групи не платити ЄСВ: пояснення експерта
Факти ICTV
2025-04-11T16:33:32Z
У 2026 році можливий перегляд податкової системи
360ua.news
2025-04-11T16:33:12Z
Євро злетіло до небес, а долар котиться вниз: яким буде курс із 14 квітня
GlavRed
2025-04-11T16:27:58Z
Заснована українцями Fintech Farm запустила необанк Roarbank в Індії
AIN
2025-04-11T16:00:43Z
Ставки фрахту на перевезення зерна панамаксами зросли
AgroPortal
2025-04-11T16:00:29Z
Гайки закрутять до упору: українцям готують податковий шок з 2026 року
Хвиля
2025-04-11T16:00:26Z
Індія розпочала випробувальний запуск першого в країні потяга на водні
InternetUA
2025-04-11T15:58:24Z
Єврокомісар з торгівлі їде до США говорити про тарифи
Европейская правда
2025-04-11T15:58:16Z
Кому з українців доплатили до пенсій по інвалідності
24tv
2025-04-11T15:57:18Z
Очікування і реальність: до чого слід бути готовим, якщо йдете на гору Кукул заради крокусів
24tv
2025-04-11T16:39:22Z
Слимаки втечуть самі: садівниця розкрила бабусин хитрий метод захисту рослин
GlavRed
2025-04-11T16:27:21Z
Ідеальні композиції з верби: 3 варіанти, що можна зібрати вдома
24tv
2025-04-11T16:24:41Z
Використовуйте не тільки шпинат: як зробити гарні зелені крашанки на Великдень
Telegraf
2025-04-11T16:03:17Z
Грядки вже звуть: що потрібно знати дачникам перед посадкою картоплі
Знай
2025-04-11T15:51:41Z
Хто зі знаків зодіаку навесні 2025 матиме спонтанну пригоду
24tv
2025-04-11T14:21:24Z
Названо найкращу бюджетну країну для подорожей самотніх жінок-мандрівниць
Фокус
2025-04-11T14:06:15Z
Освіта без зубріння в КМDШ Всесвіт: як у Clever Kids зберігають інтерес до знань
TSN
2025-04-11T13:59:54Z
Коштує понад 3,5 млн грн: рибалка упіймав величезну рідкісну рибу
TSN
2025-04-11T13:58:24Z
"Я – найкращий у світі": 20-річний британський проспект оцінив готовність до бою проти Усика
24tv
2025-04-11T16:33:35Z
Учасники молодіжного руху вже стали частиною команди УДАРу, – Артур Палатний розповів про розвиток партії
Политека
2025-04-11T16:10:53Z
Борщ я обожнюю: веслувальник Трунов назвав топстрав, які треба їсти щодня
Факти ICTV
2025-04-11T16:06:11Z
УПЛ: «Шахтар» у Черкасах розгромив «ЛНЗ»
УкраинФорм
2025-04-11T15:58:40Z
Українська синхроністка відмовилася від фото з білорускою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T15:57:36Z
Фонсека: Я знаю, що українці ніколи не здадуться
Football.ua
2025-04-11T15:52:29Z
Головного тренера збірної України визнали найкращим у Європі
24tv
2025-04-11T15:48:58Z
WTA визнала найкращим ударом березня ейс Костюк у матчі з росіянкою Блінковою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T15:39:21Z
Суд відхилив апеляцію Ла Ліги щодо реєстрації Ольмо та Віктора — AS
Football.ua
2025-04-11T15:28:16Z
Найпопулярніший месенджер у світі отримав нові функції для групових чатів, дзвінків і каналів
24tv
2025-04-11T16:39:39Z
1 млрд користувачів iPhone та Android зараз під загрозою фішингових повідомлень — що відомо
InternetUA
2025-04-11T16:28:32Z
Удари дронами за перший тиждень квітня 2025 року: несподівана статистика
GlavRed
2025-04-11T16:27:02Z
В акумулятори додали деревну смолу, щоб вони могли працювати до 80 років
Фокус
2025-04-11T16:15:30Z
Ukrainian Film Festival Berlin розпочав прийом заявок
Детектор М
2025-04-11T16:12:57Z
Фахівці розповіли, що буде, якщо всі вулкани Землі прокинуться одночасно
Portaltele
2025-04-11T16:12:11Z
«Економічна правда» запустила подкаст «ШІлософія»
Детектор М
2025-04-11T15:52:40Z
Google звільнив сотні працівників, які займались Android, Pixel та Chrome
24tv
2025-04-11T15:33:30Z
Samsung представила основні характеристики Galaxy S26
InternetUA
2025-04-11T15:28:08Z
Mazda показала електрокросовер EZ-60 : камери замість дзеркал та запас ходу до 628 км
ITC
2025-04-11T16:39:08Z
Зниження митних тарифів може зупинити найпопулярнішу модель Audi в Америці
Топ Жир
2025-04-11T16:00:38Z
Volvo знімає з продажу в США флагманську модель через мита Трампа
Фокус
2025-04-11T15:57:35Z
McLaren готує новий болід LMDh для участі у Ле-Мані 2027
AutoCentre
2025-04-11T15:12:47Z
Економить пальне і збільшує ресурс двигуна: водіям показали секретну кнопку в авто
Фокус
2025-04-11T13:58:48Z
Кіберпікап від MG: найкрутіший проект від бренду після Cyberster
Топ Жир
2025-04-11T13:30:32Z
Від засновника Amazon: фотографи помітили таємничий електричний пікап під час випробувань
AutoGeek
2025-04-11T13:28:53Z
Jeep представить яскраві концепт-кари на зльоті Easter Jeep Safari
AutoCentre
2025-04-11T13:28:32Z
Понад 44 тисяч Audis відкликали через несправності цифрової панелі у США
Топ Жир
2025-04-11T12:45:09Z