MY.UAНовини
Майданчики замість рингів
Майданчики замість рингів

Майданчики замість рингів

Колонка опублікована в рамках інформаційної кампанії #цінаслова, яку реалізовують Премія імені Георгія Ґонґадзе та Львівський медіафорум.

«А взагалі, найбільше я б хотів, щоб про Україну говорили як про звичайну нормальну країну», — завершив розмову під кінець своєї каденції один західний дипломат. Я б дуже хотіла, щоби про звичайну якісну журналістику говорили як про щось нормальне, а не елітну, зарозумілу річ для яйцеголових.

Упродовж останніх семи років своєї роботи в журналістиці мені доводилося працювати керувати ЗМІ і працювати в топменеджменті, а через це постійно спілкуватися із західними маркетологами, тренерами-консультантами (переважно британцями й американцями), а також з українськими медіаекспертами й маркетологами, щоби шукати способи, як просувати місійну, а не таблоїдну журналістику. Однак щось у цих розмовах не сходилося. Вітчизняні колеги постійно підкреслювали «нішевість» наших матеріалів на противагу «новинам для барбоса» із «пекельно-таблоїдними заголовками», що мають «вражати».

Західні експерти сахалися самого слова «нішевість», бо в їхньому розумінні йшлося про рецензії на балет у Ла-Скала, звіти про соціальну нерівність у Латинській Америці, дискусії про діалектику сучасності чи бодай журнал про кінний спорт. Тож у своїх звітах вони наголошували на «масовості», яку українці трактували як «хайп».

І між цими екстремами аж ніяк не знаходилося місця для звичайної якісної журналістики.

Ми ж, у свою чергу, витрачали години на пояснення, як першим, так і другим, чому стаття з коментарями лікарів про те, що вакцина від кору — не продукт масонської змови, написаний людською мовою експлейнер про те, чого громадянам чекати від нового уряду, доступне пояснення Мінських угод у день, коли словосполучення «Мінські угоди» — у трендах ютуба, чи змістовна новина, що в США почався процес імпічменту, в центрі якого Україна, — не є чимось нішевим чи елітним. Це звичайна нормальна журналістика. Суть її в тому, щоб у зручному для аудиторії форматі розповідати, що насправді відбувається в світі й країні, базуючи новини на перевірених фактах, які, у свою чергу, відділені від суджень автора, тоді як в основі нашої аналітики — робота з реальними джерелами — документами й людьми, які мають відношення до теми матеріалу, а окрім того враховані позиції різних сторін. Тоді як виклад матеріалу логічний, зручний для споживання і зроблений із повагою до часу читача, глядача, слухача.

Про всяк випадок маю спростувати одне хибне уявлення про якість. Увагу на нього звернула, коли в результатах дослідження побачила найвищі бали «за якість» у відомого жовтизною і криміналом телеканалу. В тому випадку йшлося про технологічні переваги заможних олігархічних ЗМІ — голограми в прямому ефірі, 3D-графіку, розкішну студію на сотні людей, ну й загримованих ведучих, ніби вони мають представляти країну на конкурсах краси. Але жодним чином не про якісну журналістику.

Звідки з’явилася ця прірва, в якій, мов у підпіллі, сховалася звичайна українська якісна журналістика? Спершу варто уникнути посипання голови попелом і віддати належне: в нас таки сформувалася екосистема незалежних ЗМІ, в якій є і якісна політична аналітика, і підтверджені документами розслідування, і політкоректний та відповідальний політичний гумор, і зроблений зі смаком лайфстайл. Тоді як для медіа, які робили б якісну журналістику про широкі сфери життя — від здоров’я до щоденних новин із регіонів — завжди бракувало коштів і ресурсів. Не на голограми. А на сильну редакційну команду, здатну 24/7 робити новини і створювати свою адженду. Натомість поки незалежним ЗМІ рекомендовано конкурувати на українському ринку, обравши власну «нішу», або наслідувати скандальну журналістику й тихенько мріяти, коли в країні нарешті з’явиться спасіння у вигляді гіганта BBC.

Та у Великій Британії поміж махіною BBC і таблоїдом The Sun існує The Guardian. І саме їхні матеріали, які навряд чи хтось називає артхаусом, стають приводом для вечірніх ефірів суспільного мовника. У Сполучених Штатах є скандальний FoxNews та елітарний The New Yorker, але й The New York Times, чиї заголовки відповідають тексту новини. Тоді як лінія поділу лежить між таблоїдною і якісною, але не елітарною журналістикою.

Якісна журналістика — це своєрідний камертон, що вказує на загальний стан медіа. Без неї хитає всіх. Наважуся сказати, що саме існування камертону може змусити видавців напівтаблоїдів і «вражаючих новин», що женуться за рейтингом чи клікбейтом, призупинитися й не перейти червону межу етики. Маючи такий камертон, викладачам вишів не доводитиметься орієнтувати вихованців на те, що, за винятком кількох «нішевих» (читай: елітарних) ЗМІ, є тільки «новини для баби Галі», і саме вони — це норма. Бо як би там не було, більшість усе одно обиратиме норму, а всіх випускників не прилаштувати в «крафтові проекти». А отже з’являється шанс виховати покоління, для яких якість стане нормою. Зрештою якісна журналістика є й камертоном для Суспільного мовника, який існує в контексті українського ринку і на яке так само час від часу намагаються поставити тавро «нішевості» — якщо новинна служба не буде приперчувати заголовки.

Все ж у третій декаді ХХІ століття говорити про те, що треба просто створювати копії якісних медіа за західним зразком, щоб ті стали нашими дороговказами, наївно, в дечому провінційно. Чи йдеться про розбудову Суспільного мовлення за канонами BBC та CNN 2000-х, чи про щоденну газету, яку читатимуть за сніданком, або ж про тижневик, так схожий на The Economist.

Українська журналістика, як і українське суспільство, недарма озирається на Захід. Але просто вперто проходити всі стадії, аби наздогнати, — це вибрати шлях того, хто вічно плентатиметься у хвості. Ми маємо змогу перескочити певні етапи, створюючи якісну журналістику часів цифрової доби, намагаючись не лише долати виклики минулих десятиліть, а й ті, що постають от-от через поляризацію аудиторії, ехокамери й алгоритми соцмереж, що підсилюють ці проблеми. Ну й, звісно, протистояти комерціалізації новин, які, щоби потрапити у тренди фейсбуку, мають нагадувати політичну рекламу.

Тоді як одним із найуспішніших медіатоварів стала мобілізація вже «згодної» аудиторії, що насамперед хоче чути лише підтвердження власних суджень. Нині ж для якісних медіа мобілізація однодумців іще не вважається чимось неприйнятним на відміну від торгівлі страхом чи розвагами.

Британський журналіст і автор книжок про пропаганду Пітер Померанцев, який стежить як за тим, що коїться з якісними медіа у світі, так і в Україні, під час свого останнього виступу в Києві наголосив, що сучасні авторитарні режими не стільки намагаються переконати людей у власній «правді», що «два плюс два дорівнює п’ять». Їхня мета — збити людей із пантелику, змусити відмовитися від спроби шукати істину в лавині дезінформації, мобілізувати всі страхи й непевності, і в хаосі схилити до потреби в диктаторі, який стане поводирем в заплутаному світі.

Ризик у тому, що коли відповідальні медіа бачать, що технологія мобілізації, яку застосовують популісти, працює, вони просто агітуватимуть за своє. Бо коли «темні сили» грають на максимальному розшаруванні, вкрай складно утриматися, аби не гуртуватися довкола того, щоби стати «улюбленцем серед своїх» — поводирем у царстві світла. І як би не хотілося уникнути порівняння FoxNews (еталону антинауковості, оціночних суджень і залякувань серед великих західних телеканалів) із раціональнішим, відносно вегетаріанським CNN, тенденція очевидна: захищаючись від нападок Трампа на свободу преси, американські ЗМІ зайняли свою позицію на рингу, кидаючи всі сили на те, щоби згодні стали ще активнішими. І підтвердженням цьому є зростання підписок на видання, що максимально гостро критикують 45-го президента США. Гостра критика Трампа продається так само добре, як і сам Трамп. А оскільки американські медіа — орієнтир, хвиля мобілізаційної журналістики котиться світом.

Сьогодні до критеріїв якісної журналістики додався ще один: окрім перевірки фактів, надійних джерел, подання різних точок зору, це й спроба виконувати таку затребувану роль майданчика для конструктивної цивілізованої розмови не лише згодних. Намагання медіа робити все, щоб люди не жили в окремих реальностях, а різні частини суспільства продовжували цивілізоване спілкування. І недарма сучасні американські політологи знову перечитують і цитують дослідника американського громадянського суспільства Алексіса де Токвіля, котрий ще в середині XIX століття писав, що саме спілкування й побудова зв’язків поміж мережами різних громад створює умови для довіри.

Звісно, така журналістика вимагає надзусилля. Адже дістатися до тих, із ким ми перестали говорити, куди складніше, аніж формулювати красномовні аргументи для своїх, візуалізуючи їх у найпривабливіший спосіб, щоби своя аудиторія мала найдотепніший, найвиразніший словник для атак на інших.

Виклики, що постали перед Україною, надто схожі на виклики інших суспільств і держав. І не попри турбулентність, а саме тому, що вона існує й деінде, про Україну варто говорити як про звичайну нормальну країну. Так само про проблеми нашої журналістики варто говорити як про звичайні проблеми якісної журналістики, що здатна без пересмикувань і голограм у прямому ефірі з повагою до аудиторії розповідати про те, чим живе країна та світ, — чи це коронавірус, чи переобрання уряду. Однак тепер якісна журналістика на додачу до всього має шукати способи замість рингів створювати майданчики. Тоді як цивілізована розмова на них не є нішею чи привілеєм вузького кола зарозумілих яйцеголових. Навпаки.

Фото: tanakawho / Flickr

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа». Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.
Теги за темою
Общество
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Коктейлі в укриттях та холодне море: пік сезону в Одесі проходить з аншлагом
Комсомольская правда
2025-07-26T07:01:45Z
Не море, але краще: де на Львівщині є пляж, коні, риболовля й хатинки в лісі
Telegraf
2025-07-26T07:00:00Z
Не пощастить: 3 знаки зодіаку, яким останні дні липня принесуть погану новину
24tv
2025-07-26T06:24:32Z
Секс після поранення: як повернутись до близькості у парі
TSN
2025-07-26T06:21:41Z
Вона розриває всі тренди: як приготувати красиву й смачну каву колд брю
24tv
2025-07-26T05:12:32Z
Як правильно зберігати гроші, аби вони лише примножувалися
24tv
2025-07-26T05:03:53Z
Втеча від галасу туристів: ці 2 острови у Європі ідеальні для спокійної відпустки
24tv
2025-07-26T04:36:55Z
У 6 знаків зодіаку розпочнеться новий розділ фінансового достатку: відома дата
GlavRed
2025-07-26T04:27:52Z
Подарунки та нові знайомства: 26 липня доля усміхнеться двом знакам зодіаку
GlavRed
2025-07-26T03:27:54Z
Рецензія на серіал «Король гольфу» / Stick
ITC
2025-07-26T07:04:14Z
Люди бояться говорити, – щире інтерв'ю з Lida Lee про "Хентай", участь в "Холостяку" і творчість
24tv
2025-07-26T07:03:19Z
Найтрендовіша спідниця сезону: встигніть її придбати цього літа
24tv
2025-07-26T07:03:00Z
Українці розкупили квитки на концерт Меладзе в Італії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T03:51:20Z
Галкін з Пугачовою показалися в нових образах: співачка здивувала довжиною вбрання
GlavRed
2025-07-25T23:27:00Z
Галкін і Пугачова хочуть приїхати в Україну: шоумен назвав умову
GlavRed
2025-07-25T22:39:35Z
Нікіта Кісельов – "Чайка" – 4 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-25T21:45:08Z
Найстильніша стрижка року: саме таку зачіску обожнює Сальма Гаєк
24tv
2025-07-25T21:03:40Z
Дуже важка хвороба: російську зірку запідозрили в найстрашнішому
GlavRed
2025-07-25T20:27:32Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Лукашенко знову використовує нелегальних мігрантів для тиску на ЄС - розвідка
УкраинФорм
2025-07-26T07:06:55Z
Європі "краще взятися за розум": Трам зробив гучну заяву про імміграцію
TSN
2025-07-26T07:06:28Z
Довіра та підтримка Зеленського залежать від його боротьби з корупцією — сенатор Блюменталь
ZN UA
2025-07-26T07:04:34Z
Стармер: Британія визнає Палестинську державу у рамках мирної угоди
Европейская правда
2025-07-26T07:01:42Z
Зеленський прокоментував масовану атаку РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:57:14Z
Орбан: Україні варто бути "буферною" державою та співпрацювати з ЄС замість вступу
Европейская правда
2025-07-26T06:54:42Z
Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ в Черкасах
Украина Криминальная
2025-07-26T06:48:36Z
Глава МЗС Туреччини: У Стамбулі домовилися про саміт лідерів за участі Зеленського, Путіна і Трампа
Лига
2025-07-26T06:45:43Z
Як війна впливає на інтимне життя українців, і як вберегти лібідо
TSN
2025-07-26T07:06:09Z
Корисно для ґрунту: три причини тримати гречку в сівозміні
AgroPortal
2025-07-26T07:00:32Z
Як правильно обрізати листя петрушки, щоб росла до пізньої осені
Gazeta UA
2025-07-26T06:57:32Z
Як зберегти молодість жінкам 40+: чотири корисні звички після сну
Gazeta UA
2025-07-26T06:57:27Z
Як схуднути після 50 років: головні перешкоди та реальні рішення
24tv
2025-07-26T05:27:17Z
Японські учені винайшли спосіб лікування синдрому Дауна
TSN
2025-07-26T05:03:55Z
Відновлення після фронту: які медпослуги можна отримати
ZN UA
2025-07-25T22:25:06Z
Сухість повік, свербіж та печіння: що викликає лущення на очах і як це зупинити
Знай
2025-07-25T20:51:14Z
Вакцини від Covid-19 врятували значно менше життів, ніж вважалося раніше — дослідження
ZN UA
2025-07-25T20:01:57Z
Травма, що породжує жорстокість. Як психологиня Тетяна Руденко допомагає військовим та їхнім родинам
Лига
2025-07-26T07:00:43Z
"Не спав усю ніч": чоловік розбагатів завдяки подарунку на його День Народження
Фокус
2025-07-26T07:00:32Z
Росія скасувала головний військово-морський парад у Петербурзі - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-26T06:57:29Z
Ворог активно втрачає особовий склад та техніку на фронті - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-26T06:39:48Z
В ЄС запроваджують штрафи для батьків, які забирають дітей з дитячих садків із запізненням
Известия Киев
2025-07-26T06:34:42Z
Зламалася гілка: як реанімувати дерево і врятувати врожай
GlavRed
2025-07-26T06:27:49Z
Українцям роздадуть безкоштовне житло – хто отримає поза чергою
Знай
2025-07-26T06:12:44Z
Робота для неповнолітніх в Україні: в яких областях найбільше таких робітників
ZN UA
2025-07-26T06:09:01Z
Чи заберуть у вас город, який ви не приватизували під час воєнного стану
24tv
2025-07-26T06:03:19Z
Повітряні сили повідомили, чим окупанти атакували Україну вночі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T07:06:33Z
60 років Олександру Сирському: чим може пишатися головком ЗСУ та за що його критикує Безугла
Комсомольская правда
2025-07-26T07:04:12Z
Росіяни понад 110 разів обстріляли громади Сумщини, четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-26T07:00:27Z
Атака на Дніпро та область: є жертва та поранені, зруйновано «Епіцентр»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:48:21Z
На Південно–Слобожанському напрямку росіяни атакували сім разів, на Куп’янському вчора відбулося одне боєзіткнення – Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-26T06:37:29Z
Генштаб розповів про наступальні дії росіян
1News
2025-07-26T06:36:03Z
Російські військові вже у Покровську: ДРГ си щось більше — ISW
ZN UA
2025-07-26T06:33:48Z
У Чернівцях вчитель "мінував" школи та дитсадки
TSN
2025-07-26T06:33:15Z
Новий графік руху транспорту в Миколаєві: що змінилося для пасажирів
Политека
2025-07-26T06:31:18Z
У Харкові окупанти атакували рятувальників: ДСНС показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:54:13Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 26 липня
Мій Харків
2025-07-26T06:49:05Z
Знайдено бомбу уповільненої дії: руйнівний землетрус може статися будь-якої миті
Фокус
2025-07-26T06:45:22Z
В РФ БпЛА атакували радіозавод "Сигнал", який виробляє комплекси РЕБ
Фокус
2025-07-26T06:45:21Z
Росія знищила "Епіцентр" у Кам'янському. Як він виглядає після атаки
Telegraf
2025-07-26T06:42:50Z
Біля Кам'янська росіяни знищили Епіцентр
УкраинФорм
2025-07-26T06:24:24Z
Окупанти понад три години атакували Харків та область КАБами, балістикою та дронами
Комсомольская правда
2025-07-26T06:16:29Z
"Харків відновлюється навіть тоді, коли ще димить": у місті досі палають пожежі, спричинені масованим повітряним ударом
ZN UA
2025-07-26T06:06:18Z
Внаслідок обстрілу Шосткинської громади поранені 3 людей: у якому вони стані
24tv
2025-07-26T05:57:58Z
Україна зіграє з баскетболістами Азербайджану на юнацькому Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-26T07:06:10Z
Зірка збірної України відзначився двома результативними діями в матчі з англійським клубом
24tv
2025-07-26T07:03:18Z
Ліверпуль цікавиться півзахисником Ювентуса
Football.ua
2025-07-26T06:58:44Z
Блан: Без Ла Масії, Барселона вже б зникла
Football.ua
2025-07-26T06:58:25Z
Збірна України з баскетболу вдруге перемогла Нідерланди у контрольній грі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:51:55Z
Ребич домовляється про повернення на батьківщину
Football.ua
2025-07-26T06:45:26Z
Стало відомо, які преміальні отримає Лунін за участь у клубному чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:36:29Z
Юрій Ковальчук здобув «золото» чемпіонату Європи з сучасного п'ятиборства
УкраинФорм
2025-07-26T06:27:12Z
Захисник Торіно перебрався до Сассуоло
Football.ua
2025-07-26T06:13:35Z
Комунальні платежі підскочать втричі: хто буде платити більше
24tv
2025-07-26T07:03:18Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Харківській області: що варто знати про ціни
Политека
2025-07-26T07:00:53Z
Життя після 70 років: як зростають пенсії літніх українців
24tv
2025-07-26T06:03:06Z
Подорожчання палива в Україні: у Нацбанку пояснили, чого чекати водіям
Хвиля
2025-07-26T06:00:20Z
Цей популярний продукт з ринку може бути небезпечним: як розпізнати підробку
Telegraf
2025-07-26T05:57:51Z
Чи зміняться тарифи на газ із вересня: вже відомо чітку відповідь
24tv
2025-07-26T05:33:06Z
ЄС готує дзеркальну відповідь на впровадження Трампом з 1 серпня нових тарифів на імпорт
Известия Киев
2025-07-26T05:28:00Z
Страйки в європейських аеропортах на вихідних можуть зірвати тисячі відпусток
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T05:21:51Z
Високі ціни на малину будуть триматись до вересня
Agravery
2025-07-26T05:21:50Z
Форум з кіберзлочинності Leak Zone публічно розкрив IP-адреси своїх користувачів
InternetUA
2025-07-26T07:01:36Z
Amazon представив новий кольоровий Kindle
InternetUA
2025-07-26T06:49:04Z
Вийшла публічна бета-версія Apple iOS 26
InternetUA
2025-07-26T06:31:03Z
Незвичний "щоденний ритуал" ретривера став вірусним: що незвичного робить собака
Фокус
2025-07-26T06:30:48Z
Новий пошук Google Web View упорядковує результати за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-07-26T06:16:34Z
Заробляти на YouTube: скільки платформа платить за 10 000 переглядів
24tv
2025-07-26T05:03:29Z
Вчені знайшли помешкання понад 40 тис. гігантських черепах: як їх рахували
TSN
2025-07-26T04:51:37Z
Як клімат, війна і занедбані землі створили ідеальні умови для навали сарани
24tv
2025-07-26T04:33:58Z
У застосунку «Армія+» запустили навчальний курс «Стоп корупція»
УкраинФорм
2025-07-26T04:12:25Z
Куди поділись Renault Logan та Sandero, та чому зникають хетчбеки?
AutoCentre
2025-07-26T05:04:33Z
Покинула російського пілота, народила дитину: історія кохання Ферстаппена та Піке
24tv
2025-07-26T04:12:26Z
Наступник Audi TT дебютує восени у вигляді концепту
Топ Жир
2025-07-26T01:18:52Z
Hyundai готується представити доступний електричний автомобіль
Топ Жир
2025-07-26T00:18:27Z
27 автомобілів Lamborghini Revuelto можуть отримати звичайні двері замість класичних ножичних
Топ Жир
2025-07-25T23:33:44Z
Коли звичайний позашляховик здає, цей водоплавний V8-монстр продовжує рух
Топ Жир
2025-07-25T22:03:06Z
Автомобілі, які обирають справжні колекціонери, можуть вас здивувати
Топ Жир
2025-07-25T21:18:32Z
Мільйони водіїв ненавидять цю систему економії палива, тому EPA планує її скасувати
Топ Жир
2025-07-25T20:33:43Z
Ця замаскована V8 суперкар демонструє AMG у найбільш нестримному вигляді
Топ Жир
2025-07-25T20:03:21Z