MY.UAНовини
Діалог замість монологу. Куди прямують реформи для громадянського суспільства та участі громадян в ухваленні рішень
Діалог замість монологу. Куди прямують реформи для громадянського суспільства та участі громадян в ухваленні рішень

Діалог замість монологу. Куди прямують реформи для громадянського суспільства та участі громадян в ухваленні рішень

Боротьба з корупцією та дезінформацією, конституційна криза, медицина, освіта і культура, захист довкілля — за вісім днів конференції «Діалоги про реформи: на шляху до Вільнюса» урядовці, парламентарі, міжнародні партнери й експерти громадянського суспільства підбили підсумки у 23 сферах реформування в Україні.

Чи не на кожній дискусії спікери говорили про важливість участі організацій громадянського суспільства (ОГС) у процесах підготовки, адвокації, втілення та моніторингу рішень задля руху реформ. Окрему дискусію організатори форуму — Коаліція «Реанімаційний пакет реформ» — присвятили розвитку самого громадянського суспільства та механізмів участі громадян у суспільному житті.

ОГС і влада: діалог, довіра, партнерство

Рівень взаємодії громадянського суспільства з владою рухається за синусоїдою: то підвищується, то падає, зауважив народний депутат і голова дотичного підкомітету Ради Роман Грищук. Приміром, деякі депутати налаштовані проти взаємодії з ОГС, деяким треба пояснювати важливість комунікації. Тому потрібен постійний діалог.

Державний секретар Кабміну Олександр Ярема, який очолює робочу групу з підготовки Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021-2025 роки, наголосив: потрібно разом формувати порядок денний, вести загальнонаціональний і локальні діалоги. Ініціативу «Відкритий уряд» він назвав визнаним у багатьох країнах світу хорошим прикладом взаємодії між державою та громадянським суспільством.

Олександр Ярема

За останні роки громадський сектор підготував експертизи й експертів, які можуть допомагати державі формувати політику та якісні рішення. На це звернув увагу виконавчий директор Коаліції РПР Денис Денисенко. Коли держава обговорює свої проєкти з громадянами, це сприяє формуванню довіри та дієвої комунікації, додав він. Натоміть іноді навіть якісні рішення держави, які не пройшли публічних обговорень, викликають несприйняття чи обурення.

Окрім прозорих обговорень, побудові довіри сприяє сталість, стабільність організацій, насамперед — фінансова. Марія Гелетій, заступниця виконавчого директора ІСАР «Єднання», зауважила, що в умовах пандемії громадянське суспільство відчуло певні труднощі, зокрема це пов'язано зі скороченням фінансування. Вона закликала державу звертати більше уваги на сектор: «Громадянське суспільство — важливий партнер для держави. Це не лише організації, які борються за демократію, права людини чи протистоять корупції. Це організації, які допомагають державі боротися з пандемією, допомагають лікарням з необхідними ліками, допомагають людям з інвалідністю, ветеранам, молоді тощо. Громадянське суспільство часто бере на себе роль держави, коли та або не має ресурсу, або навіть і не бачить проблеми. Тому державі треба звертати увагу на сектор, допомагати виконувати його діяльність».

Марія Гелетій

Марія Гелетій зауважила, що хоча Індекс сталості ОГС в Україні зростає, фінансова сталість сектора — наразі найслабший показник. Тож треба думати, як розвивати пільги для бізнесу та фізичних осіб, які хочуть підтримувати громадянське суспільство, створити державні конкурсні програми для всіх міністерств (наразі вони є в чотирьох — Мінмолодьспорту, Міноборони, Мінветеранів і Мінсоцполітики).

«Кожне міністерство мало би стати в якійсь частині міністерством громадянського суспільства. Громадянське суспільство — багатоманітне. Є організації, які працюють і в сфері захисту довкілля, і культури, і підтримки соціальних чи молодіжних ініціатив тощо», — додав Олександр Ярема.

Роман Грищук висловив підтримку відсотковому механізму — одному з податкових стимулів, упровадження якого адвокатує громадянське суспільство та готує відповідний законопроєкт. «Те, що люди частину своїх податків скеровують на розвиток громадської організації або руху, вирішує навіть більш системну проблему», — пояснив спікер.

Роман Грищук

Всупереч, а не завдяки: хто й чому хейтить громадянське суспільство

«Багато років громадянське суспільство в Україні працює всупереч, а не завдяки. Тут важливе з боку парламенту створення сприятливого правового середовища та конкретних механізмів», — сказав Денис Денисенко.

Марія Гелетій виокремила такі актуальні виклики для сектора:

  1. Спроби в парламенті погіршити середовище для сектора — ініціативи про лобізм (вони зачіпають питання публічних консультацій і адвокації), «іноземних агентів», обмеження свободи мирних зібрань тощо.
  2. Під загрозою безпека людей з активною позицією, неефективні розслідування нападів на активістів.
  3. Складна процедура закупівлі послуг закордоном для неприбуткових організацій.

Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», припустив, що значна протидія пропозиціям громадянського суспільства викликана тим, що зараз на кону значні зміни. «Якщо раніше громадянське суспільство могло впливати в певних секторах і цей вплив був дуже обмежений, то, вочевидь, епоха після Майдану засвідчила, що активні громадяни багато в чому формують порядок денний, із чим доводиться рахуватися політичним силам. Ті, хто зацікавлений у збереженні статусу-кво (щоб Україна продовжувала бути зосередженням гірших практик), будуть протидіяти».

Олександр Сушко

Водночас спікер зауважив, що світ не чорно-білий, тому «дуже часто картинка залежить від того, наскільки широку коаліцію ми можемо побудувати навколо цілей і цінностей, які просуваємо». Найбільша слабкість опонентів, олігархічних груп, за словами експерта, — відсутність привабливої пропозиції суспільству.

Чим сильнішим і впливовішим стає громадянське суспільство, чим далі рухаються реформи – тим більше буде хейту й опору з боку супротивників. «Перспектива не дає нам варіантів легкого розвитку подій, — резюмував спікер. — Якщо ставки досить високі, зміни в країні рухаються і крок за кроком країна стає іншою, то ми розуміємо, що й опір може посилюватися».

Сила й слабкість громадянського суспільства в Україні

Олександр Сушко сказав, що громадянське суспільство в Україні має досвід тривалої позиційної боротьби. Однак ізсередини сектор послаблює фрагментованість, превалювання короткотермінових інтересів, особисті амбіції, невміння вибудовувати довготермінові партнерства та союзництва.

Утім, громадські платформи виявили більшу сталість у процесах побудови довготривалих стратегічних рішень, аніж політичні. На думку пана Сушка, цей ресурс — здатність до тривалого адвокатування — одна з найсуттєвіших переваг громадянського суспільства в Україні. Звісно, треба реагувати на недружні до сектора ініціативи, але зосередитися на позитивному порядку денному — на своїй програмі. Вона стає значною перевагою поряд із відсутністю такої в опонентів.

Олександр Сушко наголосив, що мета реформи громадянського суспільства — не створення теплих і комфортних умов для сектора, а самореалізація активної частини громадян заради прогресу країни.

Не ГО єдиними: чому громадяни неактивні

Олена Рибій, фахівчиня з питань мережування та побудови коаліцій Pact/ENGAGE, змістила акцент розмови з організацій на громадянина. Адже за визначенням, громадянин, який усвідомлює свої суспільні інтереси та здатний об'єднуватися задля їх захисту, і є повноправним членом громадянського суспільства. Це активісти, волонтери, учасники мирних протестів тощо — ті, хто розуміє процеси та бере в них участь.

Поповнити лави сектора можуть молоді люди, а також розчаровані наразі активні громадяни до- і постмайданного періодів. Головне питання — як це зробити, сказала спікерка.

Натомість цілі Нацстратегії сприяння розвитку громадянського суспільства спрямовані на розвиток суто мережі організацій і окремих ініціатив, наголосила пані Рибій. Вона зауважила, що власне про громадянина йдеться в ініціативах про участь в ухваленні рішень. Однак поява механізму не означатиме автоматичного зростання активізму.

Олена Рибій

За спостереженнями експертки, основні бар'єри, що стоять на заваді активної участі громадян: відсутність часу й мотивації, зневіра в тому, що це принесе результат, недовіра до громадських організацій і брак інформації щодо їх діяльності. «Покласти відповідальність на державу, на її стратегії щодо залучення громадян до активних дій не можна. Це сфера відповідальності організацій громадянського суспільства», — зауважила пані Рибій. Тож окрім пропозицій для влади, треба формулювати рекомендації до самих ГО, як сприяти індивідуальній ініціативі, самоорганізації кожного громадянина.

«Щоб громадський сектор розвивався, громадським організаціям не достатньо зростати в професіоналізмі у своїх темах, нарощувати організаційну силу. Їм треба бути гучними, масовими, видимими. Вони мають бути дійсно ефективними провідниками для кожного громадянина, який є важливою частиною громадянського суспільства», — резюмувала Олена Рибій.

Ключові аспекти у формуванні нової політичної культури та участі громадян в ухваленні рішень — довіра, прозорість, відповідальність, сказав Олександр Ярема. Роман Грищук додав: щоб показник суспільної активності зростав, потрібні ініціативи на місцях, адже простіше залучити людей до вирішення зрозумілих їм проблем.

Пропозиції сектора щодо змін

Денис Денисенко резюмував чотири ключові завдання для розвитку сектора:

  • Створити сприятливе правове середовище для громадянського суспільства.
  • Ухвалити закон «Про публічні консультації».
  • Мати спільне бачення майбутнього країни — як у випадку Національної стратегії сприяння розвитку сектора та Карти правових реформ для громадянського суспільства.
  • Розвивати організації в громадах.

Денис Денисенко

Що конкретно потрібно в правовому полі для розвитку громадського сектора, перелічив Максим Лациба, керівник програми розвитку громадянського суспільства УНЦПД:

  • ухвалити Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства 2021-2025 та створити постійну платформу для комунікації між громадянським суспільством і урядом (відповідну Координаційну раду при Кабміні), а також хаб для діалогу ОГС із представниками всіх фракцій парламенту за зразком формату 2012-2013 років;
  • запустити майданчик для онлайн-взаємодії між громадою та владою; перевести всі реєстраційні процедури для ОГС на платформу «Дія»;
  • запровадити електронний конкурс проєктів для державної підтримки ГО (на зміни в постанові №1049 очікують у січні 2021 року);
  • виключити з бази оподаткування ПДФО суми, отримані як компенсацію витрат волонтера (проїзд, харчування, проживання в готелі, отримання візи тощо);
  • запровадити відсотковий механізм, встановити податкові стимули для підтримки благодійної діяльності бізнесом;
  • налагодити партнерство між ОГС та органами місцевого самоврядування в аспекті надання/закупівлі соціальних послуг;
  • ухвалити статути громад в усіх ОТГ України з передбаченими інструментами участі громадськості в ухваленні рішень; ухвалити новий варіант закону «про місцеве самоврядування», який передбачать обов'язковість статутів;
  • налагодити діалог з МВС — створити спільний дорадчий консультативний орган для моніторингу розслідування справ про тиск і напади на активістів;

Максим Лациба

Електронне урядування, демократія, відкриті дані

Осучаснити відомі механізми участі громадян в ухваленні рішень — питання порядку денного і ОГС, і відповідальних за цифрову трансформацію країни.

Людмила Рабчинська, заступниця міністра цифрової трансформації з розвитку публічних послуг, зауважила, що міністерство поставило амбітну мету: потрапити в топ-20 країн у наступному опитуванні щодо електронної участі, яке проводить ООН (наразі Україна посіла 46-е місце).

Щоб дати громадянам доступ до механізмів участі — електронних звернень, консультацій, петицій, — міністерство створює платформу «Взаємодія». Вона передбачатиме можливість проведення конкурсів громадських проєктів, електронні вибори до громадських рад, а також міститиме необхідну інформацію для зв'язку з органами влади.

Людмила Рабчинська

Сергій Лобойко, голова Центру розвитку інновацій, ідеолог громадського бюджету Києва, ініціативи «Е-рішення для громад», зауважив, що в питаннях електронної демократії порядок денний формує ініціативний центр на базі парламенту. Його перший продукт — законопроєкт «Про всеукраїнський референдум», який пройшов перше читання. Документ передбачає, що з часом в Україні з'явиться закон про електронне голосування, який відкриє шлях до використання цих інструментів у різних сферах. Він вважає, що активність парламентського ініціативного центру має бути підкріплена роботою уряду, зокрема профільного міністерства.

Публічні консультації, які також стали предметом законопроєкту, експерт назвав «революційним інструментом, який нарешті підніме на якісно інший рівень демократичність процесу вироблення політики, його інклюзивність».

Сергій Лобойко наголосив, що в сучасному світі визначальними для всіх стейкхолдерів, у тому числі — громадянського суспільства, є дані. Вони кардинально змінюють якість ухвалення рішень, традиційні підходи до публічних консультацій, знімають емоції і деструктив. Утім, викликів на цьому шляху багато: від відкритих даних до питання електронних реєстрів, доступності для стейкхолдерів, особливо органів місцевого самоврядування.

Сергій Лобойко

Саме питання відкритих даних перебуває в зоні небезпеки. За відкритість даних доводиться боротися, у тому числі в судовому порядку, зауважила Надія Бабинська-Вірна, координаторка ініціативи OpenUp. За її словами, питання відкритих даних відходить на другий план у державних стратегіях через потребу у швидких результатах, а при зміні влади майбутнє реєстрів і додатків щоразу опиняється не на часі. Тому, вважає вона, Україна має доєднатися до європейської рамки, щоб інтегрувати системи з європейськими, а не ламати їх потім.

Надія Бабинська-Вірна

Ніколь Рудер, директорка Швейцарського бюро співробітництва в Україні, зауважила, що для досягнення результатів урядовцям і парламентарям слід розуміти різницю між диджиталізацією та цифровою трансформацією. Щоб справді трансформувати, треба застосовувати нові підходи. Ключові виклики тут — люди, технічне забезпечення.

Фото: Коаліція РПР

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами у нашому телеграм-каналі "Що там у ГО?". 

Якщо хочете бути в курсі головних новин про життя громадянського суспільства в Україні, підписуйтесь на нашу розсилку. Пишемо раз на тиждень і без спаму.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У 2 областях оголосили штормове попередження: синоптики попереджають про небезпеку
GlavRed
2024-12-01T18:27:45Z
Ключі до окупації Донеччини: Британія попередила про небезпеку для одного із ключових селищ
24tv
2024-12-01T18:21:57Z
Окупанти готують масштабний удар у Запорізькій області: у Нацгвардії назвали ознаки
24tv
2024-12-01T18:21:20Z
Коли й у яких областях йтиме сніг, а де ще буде +12 градусів: погода на перший тиждень зими
24tv
2024-12-01T18:00:44Z
У Куп’янську залишаються 3700 мешканців, усіх дітей евакуювали
УкраинФорм
2024-12-01T17:57:45Z
Багато загиблих, зокрема офіцери: ЗСУ вдарили по окупантах під час їхнього шикування, – ЗМІ
24tv
2024-12-01T17:36:53Z
“Частину території ми залишили”: генерал видав правду про ситуацію на Курщині
GlavRed
2024-12-01T17:27:05Z
Коригувала удари окупантів по Житомирщині — ворожа інформаторка проведе 15 років за ґратами
InternetUA
2024-12-01T17:06:17Z
Київ відкрив Подільський міст для легкових авто
360ua.news
2024-12-01T17:03:57Z
Асад втратив контроль над Алеппо - ЗМІ
УкраинФорм
2024-12-01T18:42:51Z
Чому колапс режиму Асада вигідний Україні і є катастрофою для Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:42:38Z
Головне за 1 грудня: розформування ТЦК, збільшення "тисячі Зеленського" та нові правила мобілізації
Знай
2024-12-01T18:42:20Z
На сесії ООН близько 200 країн не змогли домовитися щодо посилення боротьби з пластиковим забрудненням
УкраинФорм
2024-12-01T18:39:57Z
На парламентських виборах в Ісландії перемогла опозиція
УкраинФорм
2024-12-01T18:36:47Z
Башар Асад уперше прокоментував наступ повстанців в Алеппо
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:30:24Z
Катастрофа РФ в Сирії та гучні заяви Зеленського: головні новини України
GlavRed
2024-12-01T18:27:31Z
Влада Грузії має припинити насильство проти громадян і повернутися на шлях до ЄС - Каллас і Кос
УкраинФорм
2024-12-01T18:03:12Z
Зеленський зустрівся з новим президентом Євроради
УкраинФорм
2024-12-01T18:00:35Z
Не тільки з корицею: 7 причин пити каву з куркумою для схуднення
Фокус
2024-12-01T18:00:09Z
Всесвітній день боротьби зі СНІДом - кількість випадків та фільм Річарда Гіра про захворювання в Україні
ZN UA
2024-12-01T16:46:07Z
Вибухова хвиля і слух: як навушники допомагають військовим уникнути травм
24tv
2024-12-01T16:06:57Z
У МОН зробили заяву про зменшення кількості медичних вишів
24tv
2024-12-01T16:06:53Z
Сидіти чи стояти: наскільки корисно працювати за високими столами
24tv
2024-12-01T15:09:14Z
Чому за жодних обставин не слід цілувати новонародженого: вчені пояснили
Фокус
2024-12-01T15:06:44Z
Як приготувати смажену картоплю, щоб вона не злипалася: корисний лайфхак від кулінара
24tv
2024-12-01T13:30:14Z
Дієта SIRT: що їсти та скільки кілограмів можна втратити
TSN
2024-12-01T13:06:44Z
Чи потрібно мити голову перед фарбуванням
TSN
2024-12-01T13:06:06Z
"Зааділа його его": Мішель Андраде вперше розкрила причину сварки з Потапом
GlavRed
2024-12-01T18:51:58Z
Рідкісна поява: як виглядає донька Тома Круза
Фокус
2024-12-01T18:12:12Z
Дорога в море і колишній монастир: топ унікальних локацій із фільмів про Джеймса Бонда
Фокус
2024-12-01T18:06:25Z
Чим замінити шапку взимку: топ-3 найцікавіші варіанти
24tv
2024-12-01T17:51:40Z
Український актор Олександр Рудинський зіграв в одному серіалі з Річардом Гіром
Фокус
2024-12-01T17:30:27Z
Джамала, Монатік, Тіна Кароль та інші: 13 найочікуваніших прем'єр тижня
24tv
2024-12-01T17:06:24Z
У кількох містах Польщі пройдуть покази українського фільму «Степне»
УкраинФорм
2024-12-01T16:42:27Z
Мішель Андраде вперше розповіла про сварку з Потапом та як він на неї образився: "Заділа його его"
TSN
2024-12-01T15:54:17Z
Український документальний фільм про роботу журналістів здобув нагороду у Франції
Детектор М
2024-12-01T15:47:51Z
"Укрзалізниця" змінила графік поїздів: про які саме йдеться
TSN
2024-12-01T18:54:10Z
За вікном мінус, а в касі – "плюс": скільки в Україні з 1 грудня коштуватиме 100 доларів
Знай
2024-12-01T18:36:15Z
До 8 годин без світла: як діятимуть графіки відключень в Україні 2 грудня
24tv
2024-12-01T18:30:19Z
Українці вже можуть подати заявку на отримання "1000 від Зеленського" в Дії: як це зробити
24tv
2024-12-01T18:23:33Z
За програмою «Додай енергії твоєму бізнесу» підприємства отримали пільгові кредити на 300 мільйонів
УкраинФорм
2024-12-01T18:15:03Z
Британське видання BBC розповіло, як ДТЕК протистоїть атакам росії по енергосистемі
TSN
2024-12-01T17:21:29Z
Подорожчання на 35%: від нових цін на цибулю, буряк і моркву можна втратити свідомість
Знай
2024-12-01T17:21:22Z
"Зберегти світло в Україні": репортаж ВВС про енергетиків ДТЕК в умовах війни
TSN
2024-12-01T17:18:48Z
Яка пенсія, якщо є 40 років стажу
24tv
2024-12-01T17:06:29Z
Бельгійські повії отримали право на соцгарантії, вони зможуть ходити у відпустки і матимуть пенсію
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:51:10Z
Зеленський нагородив 14 працівників прокуратури
УкраинФорм
2024-12-01T18:45:10Z
Яке церковне свято 2 грудня за новим календарем: головні традиції та заборони дня
Политека
2024-12-01T18:39:55Z
Командувач Нацгвардії розповів, чи братиме Редіс та інші керівники «Азова» участь у бойових діях
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:30:51Z
Що чекає на Стрільців у грудні 2024 року: гороскоп від Анжели Перл
GlavRed
2024-12-01T18:27:46Z
Забирати чоловіків з дому: експерт пояснив, чи припустимі такі дії для ТЦК
Политека
2024-12-01T18:27:23Z
Зеленський після запуску "єПідтримки" анонсував інші програми
ZN UA
2024-12-01T18:19:12Z
Україна посилила армійські резерви: сформовано нову бригаду, але є нюанс
Хвиля
2024-12-01T18:15:43Z
Росіяни атакують безпілотниками: де є небезпека
TSN
2024-12-01T18:03:15Z
Була в автобусі, на який впала вибухівка: у Херсоні загинула волонтерка Римма Бараненко
24tv
2024-12-01T18:54:27Z
РФ атакувала дроном автобус у Херсоні: загинула волонтерка
TSN
2024-12-01T18:36:16Z
На Полтавщині чоловік проігнорував повістку, бо боявся стати «тягарем для ЗСУ»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T18:15:00Z
Аварійні посадки літаків у РФ стали нормою: зламався черговий "Суперджет"
InternetUA
2024-12-01T17:54:49Z
На Вінниччині у ДТП загинули троє людей, серед травмованих - двоє дітей
УкраинФорм
2024-12-01T17:33:09Z
Росіяни більше 10 разів атакували Нікопольщину, є постраждалий
УкраинФорм
2024-12-01T17:27:23Z
У Херсоні під час ранкового удару по маршрутці загинула місцева волонтерка
Комсомольская правда
2024-12-01T17:19:20Z
Грецію накрив шторм "Бора", уже двоє загиблих
Европейская правда
2024-12-01T17:19:19Z
В Україні судили студента, який створив Viber-групу для ухилянтів
InternetUA
2024-12-01T17:07:39Z
Піна Колада: класичний рецепт святкового коктейлю
TSN
2024-12-01T18:54:13Z
Що подарувати на день Святого Миколая: ідеї подарунків для дітей, друзів та колег
24tv
2024-12-01T18:33:58Z
Не лише муркотіння: як зрозуміти, що кіт вас по-справжньому любить - ознаки
GlavRed
2024-12-01T18:27:40Z
Це точно виправить ситуацію: як зробити так, щоб біла кухня не була нудною
24tv
2024-12-01T17:21:05Z
Список бажань: чому записані мрії швидше здійснюються
TSN
2024-12-01T16:24:26Z
Тримач для туалетного паперу своїми руками: оновить будь-яку ванну без зайвих витрат
24tv
2024-12-01T16:21:11Z
На яких змінах треба зосередитись 3 знакам зодіаку у грудні
24tv
2024-12-01T16:06:20Z
Дорофєєва про стиль, експерименти і любов до змін
360ua.news
2024-12-01T16:00:01Z
Стара сантехніка сяятиме, неначе нова: як відчистити унітаз від жовтизни й вапняного нальоту
TSN
2024-12-01T15:51:12Z
"Ліверпуль" розібрався з "Манчестер Сіті" та продовжив домінувати на вершині АПЛ
TSN
2024-12-01T18:58:53Z
Українські біатлоністки - поза топ-10 в естафеті етапу Кубка світу в Контіолахті
УкраинФорм
2024-12-01T18:48:17Z
Ліверпуль із голом + пасом Салаха розібрався з Манчестер Сіті
Football.ua
2024-12-01T18:03:28Z
Шахтар удруге за тиждень упустив переможний рахунок — Рух урятувався
Football.ua
2024-12-01T17:58:15Z
Український гімнаст Ігор Радівілов оголосив про завершення кар'єри
Комсомольская правда
2024-12-01T17:42:22Z
"Реал" без Луніна здобув впевнену перемогу та впритул наблизився до "Барселони" у Примері
TSN
2024-12-01T17:33:03Z
Реал розібрався з Хетафе
Football.ua
2024-12-01T17:28:14Z
УПЛ: «Динамо» втратило очки у матчі з «Колосом»
УкраинФорм
2024-12-01T17:04:26Z
Стали відомі учасники Фіналу чотирьох Кубка України з баскетболу
УкраинФорм
2024-12-01T16:46:00Z
До Землі наближаються два потенційно небезпечні астероїди
УкраинФорм
2024-12-01T18:30:26Z
ШІ навчився розбиратися в нейробіології краще за досвідчених учених
InternetUA
2024-12-01T18:23:27Z
Як підвищити швидкість інтернету на смартфоні: прості і корисні поради
Политека
2024-12-01T17:43:11Z
У Перу знайшли скам’янілість довгорилого крокодила, якому 10 мільйонів років
360ua.news
2024-12-01T17:36:42Z
Коли немає електрики: як довше зберігати заряд батареї свого телефону
InternetUA
2024-12-01T17:32:52Z
Могло бути блокування: у Росії стався масштабний збій у Viber
24tv
2024-12-01T17:12:56Z
Як у тілі людини: надшвидкий провідник підвищить потужність, ємність і швидкість батарей
Фокус
2024-12-01T17:00:18Z
Цей додаток постійно "краде" пам’ять на телефоні: як позбутися проблеми
InternetUA
2024-12-01T16:46:57Z
Величезні вітряки відходять у минуле: вчені створили дрони-вітрогенератори
24tv
2024-12-01T16:45:19Z
Як зрозуміти, що на СТО вас дурять: механік розповів про лайфхак з "хрестиком"
GlavRed
2024-12-01T18:57:55Z
Колишній охоронець Міхаеля Шумахера підозрюється у шантажі
360ua.news
2024-12-01T18:24:20Z
Яким був перший автомобіль марки Rover
AutoCentre
2024-12-01T17:31:17Z
До яких кнопок в авто краще не торкатися взимку: застереження для водіїв
GlavRed
2024-12-01T17:27:55Z
Porsche Taycan Turbo GT з’явився в Україні
360ua.news
2024-12-01T14:33:48Z
Пікапам Mazda Familia виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-01T13:06:58Z
Підготовка автомобіля до зими без зайвих нервів
360ua.news
2024-12-01T08:42:10Z
В Україні виявили унікальний 28-річний Mercedes від Brabus майже без пробігу
AutoCentre
2024-12-01T08:15:59Z
Ця хитрість з мережі точно не допоможе відкрити авто, якщо ви забули ключі в салоні
24tv
2024-11-30T21:48:37Z