MY.UAНовини
Як пандемія COVID-19 змінила роботу журналістів-розслідувачів у світі
Як пандемія COVID-19 змінила роботу журналістів-розслідувачів у світі

Як пандемія COVID-19 змінила роботу журналістів-розслідувачів у світі

Нільс Гансон зі Швеції: Журналісти з усього світу обєднали зусилля над спільним проектом про витрати грошей на боротьбу з коронавірусом

Нільс Гансон — журналіст-розслідувач зі Швеції, автор класичного довідника з журналістських розслідувань. У 2003-2018 роках він працював головним редактором програми «Місія – розслідувати» на шведському суспільному телебаченні (SVT), яка має значний вплив на шведське суспільство та викликала міжнародний резонанс завдяки темам, які там висвітлюються. Під його керівництвом програма здобула 10 міжнародних нагород, серед яких Prix Europe (Німеччина), премія Dig (Італія), премія Тома Реннера (США). Минулоріч програму відзначили двома престижними американськими нагородами: «Еммі» та премією IRE.

На 12-й конференції журналістів-розслідувачів Нільс Гансон розповів про виклики, з якими стикаються розслідувачі під час пандемії COVID-19.

Як змінилася робота журналістів-розслідувачів під час карантину?

Більшість журналістів під час пандемії перейшли на дистаційну роботу, стали комунікувати між собою та з іншими людьми через інтернет, телефон тощо. Суттєво зменшилася кількість іноземних поїздок, наприклад. Та є речі, які стали неможливими під час карантину — наприклад, робити засідки для того, щоб упіймати «поганців».

Проте загалом потенціал журналістів-розслідувачів зростає з кожним роком, і це те, чим можна користуватися.

Яким чином створювати транскордонні проекти про коронавірус?

Уже під час карантину журналісти з усього світу об’єднали свої зусилля для роботи над спільним транскордонним проектом разом із OCCRP (Центр з дослідження корупції та організованої злочинності.

Цей проект має назву «Як Європа витратила гроші на боротьбу з COVID-19», робота над ним координувалася з Києва. Журналісти досліджували, яким чином злочинні угрупування та шахраї заробляють гроші на виробництві засобів індивідуального захисту, наданні підробних медичних послуг тощо.

Під час цього розслідування з’ясувалося одразу кілька дивних і важливих речей. По-перше, це підробні сертифікати якості на надання медичних послуг. Також — підробні протоколи про стандарти під час вироблення медичних масок. Ми отримали ці протоколи з Китаю, але на документах стояли звичайні англійські імена на кшталт Джин, Джек тощо. І ці імена повторювалися на всіх цих протоколах. Це і змусило нас замислитися над тим, чи ці документи справжні. Й відповідно, чи ці маски від чогось насправді захищають.

Робота у таких транскордонних великих проектах — чудова нагода стати частиною чогось дуже важливого. Українські журналісти також можуть долучитися до цього проекту.

Як співпрацювати із закордонними колегами?

Не бійтеся звертатися за порадами до закордонних колег, запитувати у них те, що вас цікавить. Такі консультації ми надаємо один для одного безкоштовно — це просто звичайна допомога.

Є кілька журналістських спільнот та об’єднань, де ви можете сконтактувати з колегами, знайти допомогу та підтримку. Наприклад, це ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists), ICFJ (International Center for Journalists), вищезгаданий OCCRP, також Arena, Hostwriter.

Як написати про місця, у які доступ для журналістів закритий?

Дуже багато людей похилого віку у Швеції померли, бо їм вчасно не надавали потрібної медичної допомоги. Як журналістам довести це? Як потрапити всередину будинків для літніх людей, які закриті від сторонніх очей?

Так ми вирішили, що нам треба знайти тих, хто може нам допомогти. Ми знайшли представників профспілок, родичів цих людей та працівників таких будинків. Спілкуватися з такими людьми можна завдяки відеодзвінкам чи по телефону.

Таким чином ми знайшли Йоганну — медсестру з будинку для літніх людей, яка по відеозв’язку розповіла, що відбувається усередині цієї установи. Вона розповіла, що вона та її колеги працюють навіть у вихідні, влада Швеції ігнорує їхні прохання, а літні люди, інфіковані коронавірусом, помирали на самоті, ізольовані від усіх.

Про що ще слід пам’ятати?

Кілька загальних порад насамкінець. Так, наприклад, коли ви працюєте над журналістськими розслідуваннями, переконайтеся, що у вас є відповіді на всі закиди, які ви можете потенційно отримати на свою адресу після виходу матеріалу.

Контроль якості — те, про що не можна забувати. Перевіряйте все, що плануєте опублікувати: всі імена, цитати і факти. Це має бути якісна верифікація. Перевіряти слід також і висновки, зроблені журналістами під час розслідування.

Намагайтеся якомога раніше зв’язатися з людьми, які будуть частиною вашого розслідування, щоб отримати від них інформацію завчасно. Так у вас буде більше часу на опрацювання отриманих даних, фактчекінг, отримання коментарів інших експертів тощо. Зазначайте якомога більше різної інформації, щоб у читачів або глядачів не виникало питань, чому журналісти забули згадати той чи інший аспект.

Девід Рітшер зі США: До наших історій ми підходили вже не у місячній, а у тижневій перспективі

Девід Рітшер — журналіст проекту Reveal, старший редактор групи цифрових відеопроектів американського Центру розслідувальної журналістики. Протягом більш ніж 15-ти років він створював та монтував удостоєні нагород розслідувальні документальні фільми на різні теми — від ядерних бомб у РФ до латиноамериканських банд у Північній Каліфорнії. Його матеріали виходили у таких медіа як Frontline, PBS NewsHour, ABCNews, National Geographic, Discovery, KQED тощо.

Під час онлайн-дискусії на 12-й конференції журналістів-розслідувачів Девід Рітшер розповів, з якими проблемами і викликами стикаються журналісти, які займаються розслідуваннями, у 2020-му, під час пандемії коронавірусу.

Чим займається проект Reveal?

Спершу хочу розповісти вам, що таке Reveal. Наш основний проект, який ми створюємо, — це радіопрограма та подкаст, який транслюється більш ніж на 500 державних каналах та радіостанціях по усій країні. У нашому колективі — 70 людей, переважна більшість із них працюють саме над створенням радіопрограми та подкасту, який виходить щотижня. Це — відносно гнучкий підхід, з таким підходом легше адаптуватися до ситуації у реаліях пандемії.

Центр розслідувальної журналістики був заснований у 1977-му. Це найбільший неприбутковий розслідувальний ньюзрум. Ми фокусуємося на справах, які мають великий вплив, а також на розслідуваннях, які сфокусовані на певних конкретних персонажах. Наш слоган: «В історії завжди є щось більше».

Команда, до якої належу я, уже виконала багато новинних, організаційних завдань. А протягом останніх років концентруємося на виготовленні довших матеріалів. Так, наприклад, ми створили 30-хвилинний документальний фільм «Героїн», який номінували на премію «Оскар». Рік тому ми також попрацювали над чотиригодинним серіалом про Свідків Єгови. Тож ми переходимо на довші проекти і плануємо йти цим шляхом далі.

Як змінилися наші плани через пандемію?

Через те, що всі ми зараз перейшли у віртуальну реальність, наш режим роботи значно змінився. Раніше ми працювали в офісах, де мали відеостудію, радіостудію, монтажку. Все було спроектоване таким чином, щоб ми разом знаходилися в одному просторі, а наша робота була оптимізованою.

Щотижня ми зводили на місці радіопрограми, ділилися одне з одним нашим досвідом. Всі наші комп’ютери були пов’язані між собою в одну мережу. Ми починали розширюватися і бралися за ще більші проекти — наприклад, запустили роботу над документальною стрічкою для театральних показів. Але це була велика, дуже глобальна тема, яка вимагала від нас подорожей по всьому світу. Виробництво цього фільму було заплановане на березень 2020 року.

Проте сталася несподіванка, неприємна для нас — як і для решти світу. Це вимагало від нас зміни планів. 16 березня, коли наш офіс закрився, ми вирішили присвятити зусилля всієї нашої команди дослідженню пандемії та її наслідків. Зазвичай ми виділяємо на кожен проект доволі великий проміжок часу — десь від 6 до 9 місяців, тому що виконуємо багато дослідницької роботи. Але тоді нам довелося змінити цю модель і переформатувати свою роботу на виробництво термінових новин. До наших історій ми підходили вже не у місячній, а у тижневій перспективі.

Як змінився наш продакшн подкастів і відео?

У нас був багатосерійний радіосеріал про вимушену роботу реабілітаційних центрів для людей, які вживають наркотики. Знову ж таки, ми планували запустити його у березні. Проте нам довелося змінити формат своєї роботи.

З одного боку, нам було складно встановити контакт із людьми, які мали бути частиною нашого проекту. З іншого ж, уже під час карантину в багатьох звільнився час і вони змогли поспілкуватися з нами. Що ж стосується доступу до офіційних джерел інформації, таких як суди та архіви, вони у США деякий час були закриті через карантин. Деякі історії, які ми відстежували, були, так би мовити, притримані, адже все позакривалося, робота багатьох установ призупинилася. Та за кілька місяців відновилися слухання у судах, їх почали транслювати онлайн — так ми змогли стежити за будь-якою справою, не відвідуючи саме засідання.

Ми зрозуміли, що необхідно якось продовжувати нашу роботу. Почали шукати варіанти, як усе це реалізувати. Одним із найпопулярніших варіантів, як і для багатьох у світі, виявилася робота в Zoom.

Протягом перших місяців пандемії ми сфокусувалися на розробці нових детальних протоколів відеовиробництва. Для цього консультувалися з багатьма відеопродакшенами, які цим займаються на півдні Каліфорнії. Створили протоколи з кількох сторінок щодо процедури тестування, очистки обладнання, практик на знімальному майданчику. Потім ділилися цим з усіма, з ким співпрацювали. Це все стосується саме виробництва відеоматеріалу, де більш важливою є саме персональна взаємодія з людьми. З радіо ж було дещо простіше, адже можна було просто переключитися в телефонний режим, наприклад.

У перші місяці нам довелося скоротити кількість відео, які ми виробляємо, оскільки ми не дуже добре розуміли, що саме відбувається навколо нас. Тоді ж ми почали працювати над проектом під назвою Invulnerable, тобто — «Невразливий». Для цього проекту брали інтерв’ю по телефону. А потім знайшли художника, який малював для нас комікси на основі цих телефонних інтерв’ю.

Це було близько десяти розмов з різними людьми про те, як на них вплинула пандемія — ми випускали їх одне за одним у інтернеті. Також випустили друкований варіант цих комікісів. Тобто ми випускали візуальний продукт, але робили це таким чином, щоб нам не потрібно було нічого знімати та зустрічатися з цими героями особисто. Це був лише початок.

Що ж стосується фінансової частини, то під час пандемії у нас з’явилися нові видатки. Наприклад, витрати на тестування на коронавірус Covid-19 для членів нашої команди. З іншого ж боку, зменшилася кількість поїздок, тому нам вдалося зекономити гроші, які мали витратитися на відрядження, та спланувати їх у інші сфери.

Фото, ілюстрації: фейсбук-сторінка ІРРП, скриншоти

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Виступи під театром Франка: спроба політологічного аналізу
GlavRed
2025-07-25T03:27:56Z
Про що мовчать історики РФ - розкрито родовий секрет останнього імператора Росії
GlavRed
2025-07-25T03:27:29Z
Макрон заявив, що Франція має намір визнати Палестину як державу
УкраинФорм
2025-07-25T03:21:20Z
Мільйон підписів за прискорений вступ України до ЄС. Що задумала українська діаспора
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T03:00:48Z
Загибель нардепа Рущишина, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T02:57:05Z
"Все як у книжці": масові мітинги проти закону насправді зміцнюють імідж України у світі
24tv
2025-07-25T02:42:46Z
Відновлення співпраці Ірану з МАГАТЕ: інспектори відвідають країну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T00:54:57Z
Коли 50-денний ультиматум закінчиться: якими будуть наступні кроки США
24tv
2025-07-25T00:27:38Z
То все ж таки "гумка" чи "резинка": вчителька назвала одну з найпоширеніших помилок
GlavRed
2025-07-25T03:27:49Z
Притягнете хаос та безгрошів'я: у які дні не можна мити голову
GlavRed
2025-07-25T03:27:26Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинці з дівчинкою-художницею за 49 сек
GlavRed
2025-07-25T03:27:15Z
Такі сирники ви точно не їли: приготуйте ще варіацію з кабачком
Telegraf
2025-07-25T03:18:41Z
Накриє хвиля багатства і перемог: шукайте себе у списку найщасливіших знаків зодіаку
Gazeta UA
2025-07-25T03:12:11Z
Цю страву так готували ще сотні років тому: як зробити автентичний козацький куліш
24tv
2025-07-25T03:09:58Z
З Днем ангела Ганни 2025: красиві картинки-привітання з іменинами
24tv
2025-07-25T03:06:55Z
Світ змінює правила: 6 знаків китайського зодіаку, чиє життя перевернеться з ніг на голову
Знай
2025-07-25T02:51:39Z
Чисто, швидко, без нервів: миття посуду по-новому
Gazeta UA
2025-07-25T00:00:45Z
"Ніколи не втрачав до неї своїх почуттів": що Бред Пітт думає про новий роман Дженніфер Еністон
GlavRed
2025-07-24T23:27:18Z
Міні-Джеджула: багатодітний шоумен показав одномісячну доньку від секретної дружини
GlavRed
2025-07-24T22:27:29Z
YOGEN – "Mono" – 9 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-24T22:12:43Z
Хрещена Насті Каменських зробила несподіване зізнання про співачку
GlavRed
2025-07-24T21:27:18Z
3 популярні серіали з Андрієм Ісаєнком, який зіграв у скандальному фільмі "Раша гудбай"
24tv
2025-07-24T21:21:17Z
Діві 56: як сьогодні одягається найстильніша співачка США
24tv
2025-07-24T20:57:08Z
Звинуватили у нищенні спадщини: як Prada потрапила у гучний скандал через нові сандалії
24tv
2025-07-24T20:36:34Z
Від перших кроків в шоубізі до статусу ікони: як змінилась Дженніфер Лопес за час кар'єри
24tv
2025-07-24T20:03:04Z
Помер професійний реслер і актор Галк Гоган
УкраинФорм
2025-07-24T19:18:26Z
Всього 7000 кроків на день знижують ризики для здоров'я
УкраинФорм
2025-07-25T03:09:05Z
В Івано-Франківську кардіохірурги вперше здійснили забір донорського серця для трансплантації
УкраинФорм
2025-07-25T02:57:25Z
В Україну надійшла перша партія телемедичного обладнання у рамках співпраці МОЗ і C3Medical
УкраинФорм
2025-07-25T02:21:28Z
Мікроскоп на основі ШІ передбачає утворення хвороб мозку - дослідження
InternetUA
2025-07-25T02:04:23Z
Вчені знайшли новий спосіб визначення тривалості життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:30:08Z
Українські вчені створили пристрій для вилучення уламків у польових умовах
360ua.news
2025-07-24T18:21:52Z
Мити чи не мити: як правильно вживати мʼясо, овочі, фрукти та ягоди
24tv
2025-07-24T18:06:47Z
Ідеальний час для співбесіди: коли шанси отримати роботу найвищі
24tv
2025-07-24T17:18:19Z
Масове чипування: Neuralink хоче вживляти імпланти в мозок 20 тисяч людей щороку
24tv
2025-07-24T17:03:50Z
Сьогодні в Україні сухо і спекотно, до +35°
УкраинФорм
2025-07-25T03:30:21Z
Гороскоп на завтра 26 липня: Козорогам - прибуток, Водоліям - приємна зустріч
GlavRed
2025-07-25T03:27:47Z
Атмосферний фронт йде в Україну: синоптик Діденко сказала, де чекати грози і коли спаде спека
Хвиля
2025-07-25T03:27:16Z
Під загрозою великі міста: Жданов розкрив задум армії РФ на фронті до осені
GlavRed
2025-07-25T03:27:06Z
Ситуація на заході Запорізької області погіршується — DeepState
ZN UA
2025-07-25T03:24:36Z
В Україні хмарно та місцями дощитиме: погода на 25 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T03:03:37Z
Жителі Тамбова заявляють про атаку БпЛА: в районі порохового заводу задимлення
24tv
2025-07-25T02:48:00Z
На Донеччині в зоні активних бойових дій залишаються 23 тисячі цивільних
УкраинФорм
2025-07-25T02:48:00Z
Грозові дощі та зливи скоро повернуться в Україну: де проллється найбільше води
Telegraf
2025-07-25T02:33:51Z
Українки отримають підвищені пенсії незалежно від стажу
Знай
2025-07-25T03:36:11Z
Що суворо заборонено робити в День Успіння святої Анни 2025, щоб не притягнути негаразди
24tv
2025-07-25T03:33:32Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Козерогам - гроші, Водоліям - баланс, Рибам - відпустка
GlavRed
2025-07-25T03:27:41Z
Зворушливі привітання з Днем ангела Ганни 2025: гарні слова у прозі й віршах
24tv
2025-07-25T03:03:07Z
Успіння праведної Анни: яких особливих заборон мають дотримуватись вагітні
Gazeta UA
2025-07-25T03:00:40Z
Безкоштовне житло для ВПО у Запорізькій області: як отримати допомогу
Политека
2025-07-25T03:00:36Z
У якому місті України найдешевше жити: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T02:24:21Z
Безалкогольне пиво за кермом: поліцейські назвали наслідки водія
Gazeta UA
2025-07-25T02:21:27Z
Про що не можна говорити 25 липня і що заборонено ремонтувати: прикмети та обмеження на Ганни
Знай
2025-07-25T02:03:37Z
На Івано-Франківщині у ДТП загинув народний депутат Ярослав Рущишин
Комсомольская правда
2025-07-25T03:36:32Z
Атака дронів по Україні, вибухи в Росії: хронологія 1248 дня війни
24tv
2025-07-25T03:30:26Z
Дрони атакують різні регіони Росії: у Невинномиську під ударом міг опинитися завод "Азот"
24tv
2025-07-25T03:30:20Z
У Сумах вибух: на область летять КАБи, а над містом – ворожий дрон
24tv
2025-07-25T02:33:31Z
На Вінниччині затримали ухилянтів, які намагалися перетнути кордон з Молдовою на акваскутері
УкраинФорм
2025-07-25T02:09:46Z
У Дніпрі 14-річний хлопець зарізав жінку біля банкомату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:57:38Z
У ДСНС нагадали правила безпеки під час буревію
УкраинФорм
2025-07-25T01:42:11Z
Правоохоронці провели спецоперацію у кількох областях щодо припинення роботи шахрайських кол-центрів
УкраинФорм
2025-07-25T01:18:10Z
На Сумщині прикордонника засудили до 5 років ув’язнення за передачу даних про ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-25T01:06:41Z
Мають свою команду удома: українські футболісти-татусі, які виховують трьох і більше дітей
24tv
2025-07-25T02:21:20Z
"Шахтар" здивував тактикою: як "гірники" здобули яскраву перемогу над "Бешикташем"
GlavRed
2025-07-24T22:27:05Z
"Шахтар" переміг "Бешикташ" у матчі-трилері
Telegraf
2025-07-24T22:18:05Z
Туран: "Я задоволений, але цього недостатньо"
Football.ua
2025-07-24T21:57:21Z
"Ми ще зустрінемося": Абрагам попередив Шахтар після поразки
Football.ua
2025-07-24T21:24:40Z
Бойко пояснив, як під час війни виїхав за кордон на бій Усика з Дюбуа
24tv
2025-07-24T21:21:48Z
"Його перемагали": колишній чемпіон світу розповів, як завершиться наступний бій Усика
24tv
2025-07-24T20:51:02Z
ПСЖ може втратити Доннарумму безкоштовно
Football.ua
2025-07-24T20:36:36Z
Колишня дружина легенди українського футболу похизувалась вогняною формою
24tv
2025-07-24T20:12:04Z
Дрони паралізували роботу восьми аеропортів РФ
Gazeta UA
2025-07-25T03:33:38Z
Apple уникне щоденних штрафів ЄС, змінивши правила App Store
InternetUA
2025-07-25T03:01:00Z
Ера дешевих продуктів минає: чому вже не буде недорогих фруктів і овочів
AgroPortal
2025-07-25T03:00:59Z
До 550 гривень: Ашан, Метро та Варус опублікували нові ціни на ковбасу та сир
Хвиля
2025-07-25T03:00:47Z
Ціни на АЗС знову "ворухнулися": водіям показали нову вартість бензину, дизеля та автогазу
Хвиля
2025-07-25T02:06:17Z
Нові правила ЄС щодо штучного інтелекту розкололи техногігантів
Хвиля
2025-07-24T21:21:52Z
ФРУ закликала НКРЕКП не підвищувати граничні ціни на електроенергію без аналізу наслідків для промисловості
Telegraf
2025-07-24T19:45:51Z
Українці масово одержують завищені платежі за комуналку: куди скаржитися
Хвиля
2025-07-24T19:42:38Z
Російська економіка тримається на популізмі воєнного часу - Ліпавський
УкраинФорм
2025-07-24T19:06:53Z
Де у світі є плавучий острів, що роками "ходить" по колу і не тоне
24tv
2025-07-25T03:18:35Z
OpenAI планує запуск GPT-5 вже у серпні
InternetUA
2025-07-25T01:03:51Z
Samsung LockStar отримає нові анімації розблокування для Android 16
InternetUA
2025-07-24T23:51:17Z
Польські археологи виявили дерев'яне обличчя під водою
Gazeta UA
2025-07-24T22:42:33Z
Маск відреагував на збій Starlink
Gazeta UA
2025-07-24T21:54:11Z
OpenAI підтвердила майбутню функцію навчання в ChatGPT: кому вона буде корисною
InternetUA
2025-07-24T21:52:33Z
В Ірландії скандал через вікову перевірку платформи Х: що відомо
InternetUA
2025-07-24T21:28:33Z
Starlink Ілона Маска "впав" в усьому світі: що це взагалі було
Telegraf
2025-07-24T20:51:42Z
Це не змова: пілот пояснив, для чого насправді вмикати режим польоту в літаку
24tv
2025-07-24T20:33:53Z
Що означає індикатор ABS в автомобілі та що робити, якщо він загорівся
24tv
2025-07-25T03:33:45Z
Надрозкішні апартаменти Pagani Residences обладнані гаражем усередині гаражу
Топ Жир
2025-07-25T01:18:32Z
Найкрутіший Lincoln, який так і не вийшов у продаж, оснащувався двигуном V12 від суперкара
Топ Жир
2025-07-25T00:33:09Z
Mercedes прикрашає безлику форму зірками
Топ Жир
2025-07-24T23:48:29Z
Закон Коннектикуту про ліву смугу жорстко обмежить повільних водіїв з наступного року
Топ Жир
2025-07-24T23:18:30Z
Ціна американського кросовера Subaru зросла, але оновлення виявилися незначними
Топ Жир
2025-07-24T22:18:18Z
Цей водоплавний монстр з двигуном RX-7 перетворює будь-який водоймище на вашу особисту гоночну трасу
Топ Жир
2025-07-24T21:48:08Z
Тойота без зайвого шуму вдосконалила свою найдоступнішу седану модель
Топ Жир
2025-07-24T21:18:29Z
Партнер Honda з автоспорту спільно з Pininfarina створив нову спортивну модель
Топ Жир
2025-07-24T20:03:07Z