MY.UAНовини
Як пандемія COVID-19 змінила роботу журналістів-розслідувачів у світі
Як пандемія COVID-19 змінила роботу журналістів-розслідувачів у світі

Як пандемія COVID-19 змінила роботу журналістів-розслідувачів у світі

Нільс Гансон зі Швеції: Журналісти з усього світу обєднали зусилля над спільним проектом про витрати грошей на боротьбу з коронавірусом

Нільс Гансон — журналіст-розслідувач зі Швеції, автор класичного довідника з журналістських розслідувань. У 2003-2018 роках він працював головним редактором програми «Місія – розслідувати» на шведському суспільному телебаченні (SVT), яка має значний вплив на шведське суспільство та викликала міжнародний резонанс завдяки темам, які там висвітлюються. Під його керівництвом програма здобула 10 міжнародних нагород, серед яких Prix Europe (Німеччина), премія Dig (Італія), премія Тома Реннера (США). Минулоріч програму відзначили двома престижними американськими нагородами: «Еммі» та премією IRE.

На 12-й конференції журналістів-розслідувачів Нільс Гансон розповів про виклики, з якими стикаються розслідувачі під час пандемії COVID-19.

Як змінилася робота журналістів-розслідувачів під час карантину?

Більшість журналістів під час пандемії перейшли на дистаційну роботу, стали комунікувати між собою та з іншими людьми через інтернет, телефон тощо. Суттєво зменшилася кількість іноземних поїздок, наприклад. Та є речі, які стали неможливими під час карантину — наприклад, робити засідки для того, щоб упіймати «поганців».

Проте загалом потенціал журналістів-розслідувачів зростає з кожним роком, і це те, чим можна користуватися.

Яким чином створювати транскордонні проекти про коронавірус?

Уже під час карантину журналісти з усього світу об’єднали свої зусилля для роботи над спільним транскордонним проектом разом із OCCRP (Центр з дослідження корупції та організованої злочинності.

Цей проект має назву «Як Європа витратила гроші на боротьбу з COVID-19», робота над ним координувалася з Києва. Журналісти досліджували, яким чином злочинні угрупування та шахраї заробляють гроші на виробництві засобів індивідуального захисту, наданні підробних медичних послуг тощо.

Під час цього розслідування з’ясувалося одразу кілька дивних і важливих речей. По-перше, це підробні сертифікати якості на надання медичних послуг. Також — підробні протоколи про стандарти під час вироблення медичних масок. Ми отримали ці протоколи з Китаю, але на документах стояли звичайні англійські імена на кшталт Джин, Джек тощо. І ці імена повторювалися на всіх цих протоколах. Це і змусило нас замислитися над тим, чи ці документи справжні. Й відповідно, чи ці маски від чогось насправді захищають.

Робота у таких транскордонних великих проектах — чудова нагода стати частиною чогось дуже важливого. Українські журналісти також можуть долучитися до цього проекту.

Як співпрацювати із закордонними колегами?

Не бійтеся звертатися за порадами до закордонних колег, запитувати у них те, що вас цікавить. Такі консультації ми надаємо один для одного безкоштовно — це просто звичайна допомога.

Є кілька журналістських спільнот та об’єднань, де ви можете сконтактувати з колегами, знайти допомогу та підтримку. Наприклад, це ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists), ICFJ (International Center for Journalists), вищезгаданий OCCRP, також Arena, Hostwriter.

Як написати про місця, у які доступ для журналістів закритий?

Дуже багато людей похилого віку у Швеції померли, бо їм вчасно не надавали потрібної медичної допомоги. Як журналістам довести це? Як потрапити всередину будинків для літніх людей, які закриті від сторонніх очей?

Так ми вирішили, що нам треба знайти тих, хто може нам допомогти. Ми знайшли представників профспілок, родичів цих людей та працівників таких будинків. Спілкуватися з такими людьми можна завдяки відеодзвінкам чи по телефону.

Таким чином ми знайшли Йоганну — медсестру з будинку для літніх людей, яка по відеозв’язку розповіла, що відбувається усередині цієї установи. Вона розповіла, що вона та її колеги працюють навіть у вихідні, влада Швеції ігнорує їхні прохання, а літні люди, інфіковані коронавірусом, помирали на самоті, ізольовані від усіх.

Про що ще слід пам’ятати?

Кілька загальних порад насамкінець. Так, наприклад, коли ви працюєте над журналістськими розслідуваннями, переконайтеся, що у вас є відповіді на всі закиди, які ви можете потенційно отримати на свою адресу після виходу матеріалу.

Контроль якості — те, про що не можна забувати. Перевіряйте все, що плануєте опублікувати: всі імена, цитати і факти. Це має бути якісна верифікація. Перевіряти слід також і висновки, зроблені журналістами під час розслідування.

Намагайтеся якомога раніше зв’язатися з людьми, які будуть частиною вашого розслідування, щоб отримати від них інформацію завчасно. Так у вас буде більше часу на опрацювання отриманих даних, фактчекінг, отримання коментарів інших експертів тощо. Зазначайте якомога більше різної інформації, щоб у читачів або глядачів не виникало питань, чому журналісти забули згадати той чи інший аспект.

Девід Рітшер зі США: До наших історій ми підходили вже не у місячній, а у тижневій перспективі

Девід Рітшер — журналіст проекту Reveal, старший редактор групи цифрових відеопроектів американського Центру розслідувальної журналістики. Протягом більш ніж 15-ти років він створював та монтував удостоєні нагород розслідувальні документальні фільми на різні теми — від ядерних бомб у РФ до латиноамериканських банд у Північній Каліфорнії. Його матеріали виходили у таких медіа як Frontline, PBS NewsHour, ABCNews, National Geographic, Discovery, KQED тощо.

Під час онлайн-дискусії на 12-й конференції журналістів-розслідувачів Девід Рітшер розповів, з якими проблемами і викликами стикаються журналісти, які займаються розслідуваннями, у 2020-му, під час пандемії коронавірусу.

Чим займається проект Reveal?

Спершу хочу розповісти вам, що таке Reveal. Наш основний проект, який ми створюємо, — це радіопрограма та подкаст, який транслюється більш ніж на 500 державних каналах та радіостанціях по усій країні. У нашому колективі — 70 людей, переважна більшість із них працюють саме над створенням радіопрограми та подкасту, який виходить щотижня. Це — відносно гнучкий підхід, з таким підходом легше адаптуватися до ситуації у реаліях пандемії.

Центр розслідувальної журналістики був заснований у 1977-му. Це найбільший неприбутковий розслідувальний ньюзрум. Ми фокусуємося на справах, які мають великий вплив, а також на розслідуваннях, які сфокусовані на певних конкретних персонажах. Наш слоган: «В історії завжди є щось більше».

Команда, до якої належу я, уже виконала багато новинних, організаційних завдань. А протягом останніх років концентруємося на виготовленні довших матеріалів. Так, наприклад, ми створили 30-хвилинний документальний фільм «Героїн», який номінували на премію «Оскар». Рік тому ми також попрацювали над чотиригодинним серіалом про Свідків Єгови. Тож ми переходимо на довші проекти і плануємо йти цим шляхом далі.

Як змінилися наші плани через пандемію?

Через те, що всі ми зараз перейшли у віртуальну реальність, наш режим роботи значно змінився. Раніше ми працювали в офісах, де мали відеостудію, радіостудію, монтажку. Все було спроектоване таким чином, щоб ми разом знаходилися в одному просторі, а наша робота була оптимізованою.

Щотижня ми зводили на місці радіопрограми, ділилися одне з одним нашим досвідом. Всі наші комп’ютери були пов’язані між собою в одну мережу. Ми починали розширюватися і бралися за ще більші проекти — наприклад, запустили роботу над документальною стрічкою для театральних показів. Але це була велика, дуже глобальна тема, яка вимагала від нас подорожей по всьому світу. Виробництво цього фільму було заплановане на березень 2020 року.

Проте сталася несподіванка, неприємна для нас — як і для решти світу. Це вимагало від нас зміни планів. 16 березня, коли наш офіс закрився, ми вирішили присвятити зусилля всієї нашої команди дослідженню пандемії та її наслідків. Зазвичай ми виділяємо на кожен проект доволі великий проміжок часу — десь від 6 до 9 місяців, тому що виконуємо багато дослідницької роботи. Але тоді нам довелося змінити цю модель і переформатувати свою роботу на виробництво термінових новин. До наших історій ми підходили вже не у місячній, а у тижневій перспективі.

Як змінився наш продакшн подкастів і відео?

У нас був багатосерійний радіосеріал про вимушену роботу реабілітаційних центрів для людей, які вживають наркотики. Знову ж таки, ми планували запустити його у березні. Проте нам довелося змінити формат своєї роботи.

З одного боку, нам було складно встановити контакт із людьми, які мали бути частиною нашого проекту. З іншого ж, уже під час карантину в багатьох звільнився час і вони змогли поспілкуватися з нами. Що ж стосується доступу до офіційних джерел інформації, таких як суди та архіви, вони у США деякий час були закриті через карантин. Деякі історії, які ми відстежували, були, так би мовити, притримані, адже все позакривалося, робота багатьох установ призупинилася. Та за кілька місяців відновилися слухання у судах, їх почали транслювати онлайн — так ми змогли стежити за будь-якою справою, не відвідуючи саме засідання.

Ми зрозуміли, що необхідно якось продовжувати нашу роботу. Почали шукати варіанти, як усе це реалізувати. Одним із найпопулярніших варіантів, як і для багатьох у світі, виявилася робота в Zoom.

Протягом перших місяців пандемії ми сфокусувалися на розробці нових детальних протоколів відеовиробництва. Для цього консультувалися з багатьма відеопродакшенами, які цим займаються на півдні Каліфорнії. Створили протоколи з кількох сторінок щодо процедури тестування, очистки обладнання, практик на знімальному майданчику. Потім ділилися цим з усіма, з ким співпрацювали. Це все стосується саме виробництва відеоматеріалу, де більш важливою є саме персональна взаємодія з людьми. З радіо ж було дещо простіше, адже можна було просто переключитися в телефонний режим, наприклад.

У перші місяці нам довелося скоротити кількість відео, які ми виробляємо, оскільки ми не дуже добре розуміли, що саме відбувається навколо нас. Тоді ж ми почали працювати над проектом під назвою Invulnerable, тобто — «Невразливий». Для цього проекту брали інтерв’ю по телефону. А потім знайшли художника, який малював для нас комікси на основі цих телефонних інтерв’ю.

Це було близько десяти розмов з різними людьми про те, як на них вплинула пандемія — ми випускали їх одне за одним у інтернеті. Також випустили друкований варіант цих комікісів. Тобто ми випускали візуальний продукт, але робили це таким чином, щоб нам не потрібно було нічого знімати та зустрічатися з цими героями особисто. Це був лише початок.

Що ж стосується фінансової частини, то під час пандемії у нас з’явилися нові видатки. Наприклад, витрати на тестування на коронавірус Covid-19 для членів нашої команди. З іншого ж боку, зменшилася кількість поїздок, тому нам вдалося зекономити гроші, які мали витратитися на відрядження, та спланувати їх у інші сфери.

Фото, ілюстрації: фейсбук-сторінка ІРРП, скриншоти

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Показал животик и пускал фонтаны: украинские полярники рассказали, как молодой кит играл с лодкой
TSN
2025-02-20T17:18:56Z
Заменят телевизор: топ-5 бюджетных проектора для кино, игр и работы
Фокус
2025-02-20T17:12:06Z
Госспецсвязи: Украина лидирует в мире по стабильности интернета
Хвиля
2025-02-20T17:01:08Z
"Самая дешевая энергия": необычный генератор обеспечит 140 ГВт*ч в год
Фокус
2025-02-20T16:21:27Z
Китай запустил подводный вычислительный центр неимоверной мощности: с какой целью
Фокус
2025-02-20T16:12:41Z
Ни отправить, ни получить посылку: в работе Новой почты произошел масштабный сбой
Фокус
2025-02-20T16:09:31Z
Sony обещает выпускать на PlayStation 5 больше семейных игр после успеха Astro Bot
GameMag
2025-02-20T15:54:50Z
Прорыв для энергетики: в Китае создали тандемный солнечный элемент с эффективностью 31%
Фокус
2025-02-20T15:45:24Z
Хакеры выпустили эксплойт TSforge, который «навечно» активирует Windows и Office
ITC
2025-02-20T15:37:33Z
Торт "Захер: рецепт одного из самых популярных тортов мира
TSN
2025-02-20T16:39:23Z
Гороскоп на 21 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-20T16:30:48Z
Чистота без труда: как сделать унитаз белым без агрессивных средств
TSN
2025-02-20T15:51:03Z
Японское кафе использует ИИ для обслуживания туристов: "понимает" 100 языков
Фокус
2025-02-20T15:27:03Z
Датчики для отслеживания сна обещают, что мы будем высыпаться. Почему они не работают?
Marie Claire
2025-02-20T14:30:24Z
Где нельзя хранить деньги в доме, потому что их никогда не будет
TSN
2025-02-20T13:48:36Z
Лучшие собаки для кошек: семь лучших пород, которые рекомендуют эксперты
TSN
2025-02-20T12:51:59Z
Работница круизного лайнера рассказала, что можно получить бесплатно на борту
Фокус
2025-02-20T12:42:59Z
Нежные котлеты из куриного филе: звезда "Мастер Шеф" Глинская раскрыла фирменный рецепт
Политека
2025-02-20T12:30:32Z
Россияне убили мать близнецов в Херсоне: тело женщины достают из-под завалов дома
TSN
2025-02-20T17:18:25Z
Тайные заговоры за решеткой: как начальник колонии помог криминальному миру
Comments UA
2025-02-20T16:51:44Z
Удар по Херсону: найдено тело последней пропавшей без вести
Корреспондент
2025-02-20T16:45:27Z
В Одессе взорвался неизвестный предмет: первые подробности с места происшествия
TSN
2025-02-20T16:39:44Z
Самолет эвакуировали: пассажирка заметила угрозу в названии Wi-Fi
Фокус
2025-02-20T15:45:33Z
А нечего шастать: в Азовском море во льдах тонет российское судно
Comments UA
2025-02-20T15:30:58Z
Российская туристка заплатила жизнью за опасное селфи на поезде
Фокус
2025-02-20T15:30:15Z
В Харькове мошенник "продавал" должность в ГБР
Корреспондент
2025-02-20T15:27:43Z
В Азовском море тонет российский сухогруз: что известно
TSN
2025-02-20T14:21:00Z
Мбаппе признан лучшим игроком недели в Лиге чемпионов
Корреспондент
2025-02-20T16:30:26Z
Российский хоккеист отказался играть в РФ после завершения карьеры в НХЛ
ZN UA
2025-02-20T16:22:56Z
Украинская Премьер-лига: расписание и результаты всех матчей 18-го тура, видео голов
ZN UA
2025-02-20T11:33:33Z
Директор Top Rank назвал бой, ради которого Фьюри может возобновить карьеру
Корреспондент
2025-02-20T11:21:54Z
Гимнастка Ризадинова поразила телеведущую своими достижениями в украинском языке/Спортсменка еще в 2019 году говорила исключительно на русском
Апостроф
2025-02-20T10:24:56Z
Украинский футболист забил дебютный гол за английский клуб
ZN UA
2025-02-20T09:51:32Z
Супертяжеловес Джозеф Паркер заявил, что хотел бы выйти в ринг с Александром Усиком
Известия Киев
2025-02-20T09:37:04Z
"Могут быть вашими": шахматист Магнус Карлсен выставил на аукцион свои "скандальные" джинсы
Фокус
2025-02-20T09:21:23Z
Атлас назвал явного фаворита боя Дюбуа - Паркер
Корреспондент
2025-02-20T09:03:32Z
За трое суток ДТЭК вернул свет почти 70 тыс. семей после вражеских атак
TSN
2025-02-20T17:06:51Z
Россия выбрала новые цели для обстрелов Украины: какие объекты готова атаковать
Comments UA
2025-02-20T16:48:42Z
Госэкоинспекция разоблачила масштабные нарушения в Чернобыльском заповеднике: убытки на 1,58 млн грн
Знай
2025-02-20T16:36:30Z
Заменить или заготавливать дрова: "Газсети" предупредили по поводу счетчиков
Знай
2025-02-20T16:21:02Z
Гороскоп на пятницу 21 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-20T16:03:50Z
Россияне нанесли массированный удар по Константиновке, погибли четыре человека
Комсомольская правда
2025-02-20T15:42:47Z
Пуховики и подштанники еще пригодятся: когда в Украину придет потепление
Знай
2025-02-20T15:30:41Z
Помогла запись: СМИ установили оккупанта, который расстреливал украинских военнопленных
Фокус
2025-02-20T14:15:32Z
ВСУ восстановили положение возле Покровска
Comments UA
2025-02-20T14:09:49Z
Андрей Бедняков пожаловался на серьезные проблемы со здоровьем и раскрыл симптомы болезни
TSN
2025-02-20T16:59:55Z
"Игра в декаданс": как прошло самое красивое событие Ukrainian Fashion Week в феврале 2025
Фокус
2025-02-20T16:42:25Z
Уилл Смит объявил о возвращении к роли в продолжении культового фильма
Фокус
2025-02-20T16:06:15Z
Победительница "Холостяка" с возлюбленным после возвращения в Украину столкнулись с проблемами в отношениях/Пара переживает тяжелые времена
Апостроф
2025-02-20T16:00:22Z
Самые красивые русские балерины — от Большого театра до Мариинского
Marie Claire
2025-02-20T16:00:12Z
Самые ожидаемые сериалы 2025 года
Comments UA
2025-02-20T15:21:55Z
"Один из 4%": юморист Игорь Ласточкин присоединился к ВСУ
Фокус
2025-02-20T15:06:33Z
Романтика: жена Пескова ухлестывает за вдовцом Заворотнюк
GlavRed
2025-02-20T15:03:44Z
"Имела мощное эмоциональное влияние на участников панихид, вплоть до травматического". История песни "Пливе кача"
Апостроф
2025-02-20T14:54:14Z
СМИ показали фото боевой работы F-16
Корреспондент
2025-02-20T16:30:42Z
Мама напугана, услышав, как незнакомка разговаривает с ее сыном через подаренную радионяню
TSN
2025-02-20T16:21:29Z
В "Дії" теперь можно оформить статус ветерана или члена семьи погибшего защитника
Комсомольская правда
2025-02-20T16:18:52Z
Украинская пенсия за границей: как оформить, чтобы не преодолевать тысячи километров домой
Знай
2025-02-20T16:06:55Z
Еще одна категория граждан получит миллион: в Минобороны дали разъяснение
Comments UA
2025-02-20T15:54:55Z
Экзорцистка рассказала о "всадниках Апокалипсиса" на земле и назвала год "смерти старого мира"
TSN
2025-02-20T15:36:24Z
В Польше нашли фонтан в форме клевера, построенный во времена Наполеона
Апостроф
2025-02-20T15:33:56Z
"Настоящий кошмар": соседи снесли сарай и бросили остатки под дверь владельцев
Фокус
2025-02-20T15:27:30Z
Новые контракты для мобилизованных: изменятся ли сроки демобилизации и претензии военных
Фокус
2025-02-20T15:12:55Z
Какие продукты ни в коем случае нельзя кушать на ночь, и вот почему
TSN
2025-02-20T16:21:47Z
Как быстро восстановиться после тренировки: ученые исследовали эффективность холодного душа
TSN
2025-02-20T16:21:43Z
Этот сухофрукт способен творить чудеса с вашим организмом
Comments UA
2025-02-20T14:33:00Z
Фиброаденома груди: можно ли с ней жить и когда нужно оперировать
Comments UA
2025-02-20T12:57:25Z
Решение Зеленского лишит онкобольных детей доступа к жизненно важным лекарствам
Comments UA
2025-02-20T12:51:52Z
Залужный на событии с королем Британии увидел не только желание помочь
Апостроф
2025-02-20T12:19:35Z
Гемоглобин, гормоны и болезнь: о чем может всегда свидетельствовать холодные ноги и руки
Знай
2025-02-20T11:51:01Z
Покажите язык: о чем говорит цвет и почему его называют картой организма
UAToday
2025-02-20T10:00:40Z
Вселенская несправедливость: почему некоторым людям нужно всего несколько часов сна в сутки
Фокус
2025-02-20T09:42:51Z
Украинцы "намотали" 20 млн грн за год на краже электроэнергии: как их вычисляют и чем это грозит
Знай
2025-02-20T17:06:44Z
Официальные курсы доллара и евро выросли третий день подряд
Корреспондент
2025-02-20T17:06:41Z
Пенсии вырастут с 1 марта: кто и насколько больше получит
TSN
2025-02-20T17:06:11Z
В Украине теперь можно арендовать машины для разминирования: как это работает
Comments UA
2025-02-20T16:51:55Z
Экспорт украинской стали в Россию: таможня объяснила данные за 2024 год
Корреспондент
2025-02-20T16:15:55Z
Подоржал больше, чем на треть: в Украине выросла стоимость популярного продукта
Фокус
2025-02-20T16:15:43Z
Удары дронов по НПЗ: в РФ закрылись шесть крупнейших нефтеперерабатывающих заводов
Фокус
2025-02-20T16:06:13Z
В РФ отложили модернизацию энергетических объектов из-за нехватки средств
Корреспондент
2025-02-20T15:37:11Z
Как обжаловать незаконные платежки за коммуналку: инструкция для потребителей
Знай
2025-02-20T14:30:29Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
Цена $20 000 и запас хода более 500 км: рассекречен дешевый электрический седан BYD
Фокус
2025-02-19T17:21:50Z
Простой лайфхак позволит уберечь стекла авто и дворники от обледенения
Фокус
2025-02-19T14:51:57Z
Kia в Абу-Даби представила военный пикап Tasman для тактических операций
Фокус
2025-02-19T13:06:48Z
США отказываются стать соавтором резолюции ООН в поддержку Украины, — Reuters
Фокус
2025-02-20T17:06:34Z
"Трамп ненавидит Украину": его окружение считает Киев виновным во всех проблемах, — The Times
Фокус
2025-02-20T17:06:02Z
На фоне заявлений Трампа Китай вывел военный флот к Австралии
Фокус
2025-02-20T17:00:19Z
Зеленский помешал "изысканному плану" Трампа по отношению к Украине
Comments UA
2025-02-20T16:58:58Z
Россия устроит в Беларуси учения «Запад-2025»: Зеленский предупреждает об угрозе
Новости Украины
2025-02-20T16:51:11Z
Вэнс объяснил политику Трампа в отношении Украины
Корреспондент
2025-02-20T16:45:22Z
Накроет ли Россия обстрелами Украину после заявлений Трампа: эксперты назвали сценарии
TSN
2025-02-20T16:39:54Z
США выступили против 5-й статьи НАТО: о чем идет речь
TSN
2025-02-20T16:39:11Z
На улице $500, а после "учебки" - 7000: в Раде назвали расценки на откуп от мобилизации
Знай
2025-02-20T16:36:34Z