MY.UAНовини
«Спалах» — це про те, чого українці не шукають на ютубі
«Спалах» — це про те, чого українці не шукають на ютубі

«Спалах» — це про те, чого українці не шукають на ютубі

Заголовок уже суперечить предмету розмови. У тому й парадокс ситуації. Прем’єра документального серіалу «Спалах» відбулася 25 листопада саме на просторах ютуба. Конкретно на ютуб-каналі онлайн-медіа «Слух». Початок прокладено, обіцяно по серії на тиждень, і глядачам покажуть десять серій про нову українську культуру. І тут — крутий поворот: український культурний продукт на ютубі зовсім або майже зовсім не затребуваний. По суті, на ютубі силами «Спалаху» розповідають про контент, який мав би цікавити ширшу українську аудиторію. Але, як прийнято резюмувати тепер коротко, — ніт.

Підтвердження тому — свіжий рейтинг компанії Google із переліком найпопулярніших відео, що їх шукали протягом 2020 року на ютубі українці. Список уже обговорили соцмережі. Особливо обурила активних громадян позиція «За скільки хвилин опариші з’їдять бургер». Я не винен, що моїх співгромадян більше цікавить подібний контент, ніж, скажімо так, інтелектуальніший. Але навіть у царині проклятущої, бездуховної попси українці, особливо україномовні, теж пасуть задніх. Серед десятки популярних музичних кліпів українську прописку має хіба Монатік, і той співає російською в дуеті з Вірою Брежнєвою.

На цьому фоні аналогічний рейтинг дворічної давнини виглядає в рази кращим. Оцінюйте як завгодно, проте згадані в переліку тогочасних лідерів кліп «Плакала» від «Kazka», серіал «Школа», комедії «DZIDZIO Контрабас» та «Скажене весілля» все ж україномовні твори. Схоже, період із 2015-го по 2018-й, неофіційно названий новим українським Ренесансом або навіть культурним НЕПом, завершився. Інтерес до національного культурного продукту зникає, а в його розвитку спостерігається відкат назад. Уже подейкують навіть про якийсь ютуб-реванш. Це коли невидимі, але точно злобні адміністратори сервісу свідомо доколупуються до питомо українського. Й ретельно зачищають його, шукаючи найменший привід для претензій.

Невтішний результат одразу спробували аналізувати. Скажімо, активний у соцмережах бізнесмен Євген Черняк називає повернення інтересів української молодої аудиторії в бік російського контенту діагнозом менеджменту мистецтва в Україні. Менш відомі експерти нарікають на нездатність українського розважального контенту власне розважати, натомість російський монетизує саме розвагу, дозвілля. Всі дискусії про те, що ми, українці, проти тупих розваг, а намагаємося передусім творити для думаючих, розбиваються об категоричне резюме митця в широкому розумінні слова Івана Семесюка. Він теж не обійшов увагою цю проблему. Побачивши її не в просуванні продукту, а в самому продукті, який демонструє, цитата, якусь тупу перемогу форми над духом. «Нема простих, як двері, але при тому глибоких текстів, у яких діти й дорослі впізнають себе і таким чином потраплять у пастку цього продукту, не зможуть без нього обходитися. Тому в цю порожнечу легко заливається ніагара русского гівна, бо його тупо на порядок більше». Завершує свій допис пан Семесюк висновком: «Окремі досягнення ще не явище».

Серіал «Спалах» із ним полемізує. Принаймні, перші дві серії — про нову українську фольк-музику та новий український телевізійний гумор, — зібрали на 45 хвилин часу досягнення, котрі яскраво ілюструють саме сформовані явища. Щодо першого випуску, головний редактор «Слуху» Максим Сердюк зізнався: адресували його не музичній індустрії, а цілилися в цільову аудиторію. І ніби влучили: з командою «Слуху» після прем’єри зв’язалося Міністерство культури й була зустріч із його очільником Олександром Ткаченком.

Варто наголосити на очевидних для медійників речах. Пан Ткаченко не просто знімався в серії про нове українське кіно, а отже не міг пропустити продукт як такий, аби побачити й оцінити формат. Він досвідчений телевізійник, медіаменеджер. Тож до сфери його менеджерських інтересів має потрапити той український контент, який із різних причин не потрапляє в телевізор. Або, скажемо делікатніше, потрапляє не у зручний для широкої аудиторії час. І, що найцікавіше, про його існування знає і знав раніше він сам. Не відкрили для себе Америку також його попередники на міністерській посаді.

Присвячена фольк-музиці серія розкаже щось нове хіба громадянам, народженим не раніше 2000 року. Автори розширили визначення фольку, не обмежуючись лише традиційним репертуаром традиційного співочого колективу. Погодьтеся, при слові «фольк» одразу уявляється народний хор на кшталт смачно, об’ємно і трагікомічно показаний у документальній стрічці Надії Парфан «Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго». Натомість фольк в Україні від середини 1970-х замаскований під класичну естраду, аби уникнути звинувачень в українському буржуазному націоналізмі. Від 1989-го, часу першої «Червоної Рути», він присутній у нашій рок-музиці, модерному театрі, а після зафільмованого Оленою Дем’яненко мюзиклу кінця 1930-х «Гуцулка Ксеня» потрапив і в кіно. Вивівши на великі екрани фольк-кабаре «Dakh Daughters».

Словом, хоч «ВВ», хоч «ONUKA», хоч «Kazka» — все на слуху і, що важливо, не завжди принципово, але завжди — вимушено, форматно україномовне. Отже, навіть лишаючись явищем, усе одно по факту є тими самими «окремими досягненнями». Перша серія «Спалаху» раз по раз наголошує на якості музики, про яку згадують і яка лишається за кадром, бо всього не охопити. Проте в пошуках якісного українці, передусім молоді, вперто шукають навіть не англомовний, не український російськомовний, а питомо російський контент. Утім, із музикою не все так сумно, як із гумором.

Про новий гумор оповідає друга серія «Спалаху». Дуже показово, дуже характерно, дуже символічно, що переважна більшість задіяних експертів, артистів-гумористів, оперують російською. Від першої тепер людини у «Кварталі», його головного артиста Євгена Кошового нічого іншого не чекаєш. Як від Андрія Данилка й Георгія Делієва. Проте «довгоносик» Віктор Андрієнко, який у знаменитому в 1990-х «Шоу довгоносиків» видавав україномовний продукт і часто виступає українською, якою чудово володіє, саме в розмові про українську комедію автоматично переходить на російську.

У випуску прозвучала важлива річ: 1990-ті стали для українського телебачення золотим віком. Телевізійники не купували й не адаптували формати — придумували й робили свої. Так, скетч-шоу не наш винахід. Проте «Шоу довгоносиків» додали в нього питомо українського контексту, додали несподіваної нуарної атмосфери і брали глядачів цим. Можна кепкувати з «малороса Данилка», проте «СВ-шоу» — теж формат власного виробництва, який згадується досі. Але всі задіяні експерти, крім, зрозуміло, Євгена Кошового, нарікають на руйнівну силу російського КВН.

Саме так, бо українського формату КВК (Клуб веселих та кмітливих) не існувало ніколи. Від буквального перекладу абревіатури не поміняється суть: командний гумор, безликі персонажі, купа народу у студії, натужні скетчі. Навіть переформатовані в українські комедійні шоу команди КВН з українською пропискою все одно не могли й не можуть запропонувати шоу, відмінне від російського за лекалами. Альтернативою КВН автори й деякі герої бачать стендап. Рідше — парні дуети, практиковані у другій половині 2000-х Сергієм Притулою та Андрієм Молочним, від початку 2010-х — шоу Сергія Притули «Вар’яти», до речі — єдиними україномовними продуктами телевізійного гумору. Між іншим, Притула до розмови про український гумор залучений чомусь не був…

За цими винятками, переважна більшість стендаперів виступає російською. Тим самим забираючи в українського смішного продукту навіть той шанс, який їй дали на початку нинішнього року. Коли від продюсера «1+1» Олени Єремеєвої прозвучала заява: «Українська мова годиться тільки для комедій». Виявляється, й тут не слава Богу. Отже, україномовного гумору в ютубі ще довго не шукатимуть. А творці тематичної серії «Спалаху» чітко показують: такого контенту справді або нема, або дуже мало. Не спалахнуло.

Тим не менше, «Спалах» вийшов вчасним, доволі інформативним, і має на меті стати своєрідним дороговказом. Ці та нові серії розкажуть про український контент, український культурний та креативний продукт загалом. І, головне, покажуть на ютуб-майданчику продукти вітчизняного виробництва, які за сприятливих обставин в ідеальній країні громадяни різного віку шукали би насамперед. Бо «Спалах» — це про пошук і творення ідентичності. Цілком можливо, чинний Мінкульт візьме його на озброєння.

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа». Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.
Теги за темою
музыка
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як італійки миють волосся, щоб воно було гарним: секрет розкрито
24tv
2026-07-23T07:30:07Z
Науковці назвали продукт, який прискорює старіння: як знизити свій біологічний вік
Gazeta UA
2026-07-21T15:36:26Z
Головна помилка під час поливу огірків: що насправді вбиває урожай і як це виправити
TSN
2026-07-25T15:51:38Z
Через небезпечну інфекцію люди масово відмовляються від салату: який можна їсти без страху
TSN
2026-07-25T13:51:22Z
Які зміни відбуваються перед смертю: медики пояснили головні ознаки
TSN
2026-07-31T19:36:04Z
Варення без цукру - топ-5 перевірених рецептів на будь-який смак
TSN
2026-07-31T17:36:18Z
Коли кава стає гормональною проблемою: як кофеїн впливає на кортизол і сон
TSN
2026-07-25T03:54:09Z
Не лише до чарки: чому свербіж у носі може попереджати про небезпеку
GlavRed
2026-07-23T18:57:21Z
Медичний університет Богомольця підвищив ціни на навчання на майже 60%
24tv
2026-07-23T09:45:04Z
Гороскоп на 26 липня для всіх знаків зодіаку
Вива
2026-07-26T04:00:02Z
Картопля звариться удвічі швидше: секрет криється в одному інгредієнті
GlavRed
2026-07-29T01:57:09Z
Як правильно додавати ваніль у тісто — способи зберегти аромат
GlavRed
2026-07-18T17:54:34Z
Як обрати ідеальний подарунок — універсальні варіанти на будь-який бюджет
GlavRed
2026-07-31T19:15:39Z
Не плутайте: "повід" і "привід" — це не одне й те саме
24tv
2026-07-31T19:12:21Z
Дешеві та недооцінені: куди поїхати на відпочинок в Європу цього літа
24tv
2026-07-31T19:03:29Z
Ось як часто насправді потрібно чистити туалет: більшість роблять це недостатньо
24tv
2026-07-31T18:51:19Z
Райський куточок Туреччини: круїз до цього каньйону дійсно вартує грошей
24tv
2026-07-31T18:48:19Z
Помідори "по-фінськи" на зиму: простий спосіб із цибулею, який добре зберігається
24tv
2026-07-31T18:33:04Z
Батько, якого назвали татом року, виявив у своєму Porsche Cayman два додаткові крісла. Суддю це анітрохи не втішило
Топ Жир
2026-07-31T19:42:54Z
День ангела у серпні: повний календар іменин за новим та старим стилями
GlavRed
2026-07-31T19:39:49Z
В Україні набув чинності закон про академічну доброчесність
ГЛАВКОМ NET
2026-07-31T19:39:30Z
Безкоштовне житло для ВПО в Дніпропетровській області: де пропонують хороші варіанти для поселення
Политека
2026-07-31T19:30:55Z
На Миколаївщині засудили бійця ЗСУ за поширення відео з танками та артилерією
InternetUA
2026-07-31T19:27:57Z
Пентагон уклав рекордну угоду на $58,6 млрд для випуску ракет до Patriot
InternetUA
2026-07-31T19:24:13Z
Розірвалася в полі: на Дніпропетровщині знайшли вирву від другої північнокорейської ракети KN-23
ZN UA
2026-07-31T19:21:18Z
Дивна деталь, яку помічають не всі: чому Либідь відвернулася від Кия, Щека і Хорива на монументі
24tv
2026-07-31T19:18:36Z
Усе через Святого Духа: як християни розкололися на православних та католиків
Фокус
2026-07-31T19:15:54Z
Від моторошних легенд до психопатів: 5 фільмів про маніяків, які тримають в напрузі до фіналу
24tv
2026-07-31T19:18:32Z
Тіна Кароль стане тренеркою нового сезону «Голосу країни»
Детектор М
2026-07-31T18:15:06Z
Повернення «Теда Лассо», новий «Річер» та «Ліхтарі»: головні серіали серпня-2026
ГЛАВКОМ NET
2026-07-31T18:00:52Z
Іванна Онуфрійчук показала "акторський дебют" 2-річного сина та замилувала його гримасами
TSN
2026-07-31T17:36:50Z
Не лише килими на стінах: дизайнери назвали речі, які "вбивають" стиль інтер'єру
24tv
2026-07-31T17:00:47Z
Ювелірний must-have літа: прикраси SOVA, які легко доповнять будь-який образ
Gazeta UA
2026-07-31T17:00:00Z
Стаю схожа на вас: блогерка з найбільшими вилицями розчинила філери задля нової операції
24tv
2026-07-31T16:36:37Z
Дівчину Стетхема захейтили за співпрацю з РФ
GlavRed
2026-07-31T16:27:29Z
Білий total look, який варто повторити: Меган Маркл показала стильний образ на щодень
24tv
2026-07-31T16:21:21Z
Пільгові кредити для встановлення автономного опалення: уряд розширив програму підтримки – хто може скористатися
5 UA
2026-07-31T19:30:12Z
L'Oréal та Gucci готують революцію в косметиці: перші деталі
ГЛАВКОМ NET
2026-07-31T19:06:09Z
російського мільярдера звинуватили у схемі з імпортними БпЛА
iPress
2026-07-31T18:54:38Z
Єдина АЕС Угорщини може зупинитися через обміління Дунаю
iPress
2026-07-31T18:54:30Z
Черговий тарифний удар уже на підході: послуга подорожчає на 42%
Знай
2026-07-31T18:30:29Z
Верховний Суд захистив "ризикованого" клієнта: коли банк не може одразу блокувати рахунок
24tv
2026-07-31T18:06:30Z
Якою буде пенсію для осіб з ІІІ групою інвалідності у серпні
24tv
2026-07-31T18:03:53Z
Дефіцит продуктів в Кіровоградській області: які труднощі виникли
Политека
2026-07-31T18:00:09Z
Глави МЗС Румунії розповіла про розмову з Сибігою: йшлося про енергетику
Европейская правда
2026-07-31T17:57:40Z
У Гдині жорстоко побили ураїнку: двічі вдарили по голові
Фокус
2026-07-31T19:21:42Z
У польській Гдині невідомий жорстоко напав на українку: поліція шукає зловмисника
24tv
2026-07-31T18:57:55Z
Вибухи на полігоні у Хмельницькому: всі подробиці про поранених, зниклих без вісти та руйнування
TSN
2026-07-31T18:48:14Z
«Верифікація» за 123 тисячі: шахраї виманили банківські дані у жителя Конотопщини
InternetUA
2026-07-31T18:09:09Z
Правоохоронці затримали кілера, який намагався вбити Оболєнського – фото
Лига
2026-07-31T17:21:28Z
Трагедія в горах: лавина накрила відомого альпініста та зірку фільмів Netflix під час експедиції
Фокус
2026-07-31T17:06:04Z
Жителька Тернопільщини втратила 42 тисячі через шахраїв
InternetUA
2026-07-31T16:54:21Z
Детонація завершилася: ССО уточнили дані щодо вибухів у Хмельницькому
24tv
2026-07-31T16:15:26Z
Сталася надзвичайна подія, – начальник Хмельницької ОВА розповів деталі вибуху на полігоні
24tv
2026-07-31T16:06:58Z
Трамп назвав причину, через яку війна в Україні не закінчилася за один день
TSN
2026-07-31T19:36:57Z
Росіяни знову запустили "Шахеди", під ударом опинився Харків: де ще існує загроза атаки
24tv
2026-07-31T19:27:31Z
Трамп: Зеленському та Путіну доведеться піти на поступки для завершення війни
Хвиля
2026-07-31T19:21:08Z
У генпрокурора розкрили, що зараз зі справою екснардепа Мураєва. Є звернення до Інтерполу
Лига
2026-07-31T19:18:33Z
Готував удари по енергетичній інфраструктурі Київщини та Житомирщини: СБУ затримала агента рф
5 UA
2026-07-31T19:15:14Z
СБУ та ГУР увійшли до ТОП найкращих спецслужб Європи: хто опинився вище
ZN UA
2026-07-31T19:12:15Z
Оболєнський зробив першу заяву після замаху: що він сказав
TSN
2026-07-31T19:06:01Z
Санкції проти Росії стали приводом для нової суперечки у США
ГЛАВКОМ NET
2026-07-31T18:57:25Z
Трамп дает заднюю по Patriot, беседа Зеленский-Венс, миграционный кризис в ЕС: новости дня
Европейская правда
2026-07-31T18:39:28Z
Алгоритми не забирають професії: як люди використовують ШІ у щоденній роботі
InternetUA
2026-07-31T19:42:53Z
Вбили мільйони людей: ДНК мумій розкрила правду про те, як віспа потрапила до Америки
TSN
2026-07-31T19:36:40Z
Зона відчуження під Дніпром: чому птахи облітають стороною загадковий пагорб
24tv
2026-07-31T19:12:02Z
iPhone 18 Pro вийде у двох версіях із різними модемами
InternetUA
2026-07-31T19:03:42Z
Рецепт шикарної закуски з болгарського перцю - весь секрет в маринаді
GlavRed
2026-07-31T18:42:22Z
Скільки насправді служить побутова техніка: коли міняти холодильник, пралку та бойлер
GlavRed
2026-07-31T18:21:57Z
Телефон постійно переходить із 4G на 3G: як повернути швидкий інтернет
InternetUA
2026-07-31T18:21:29Z
Що краще економить заряд смартфона: "режим польоту" чи відключення інтернету
InternetUA
2026-07-31T17:51:15Z
Apple може підвищити ціни на iPhone 18 Pro до $1399
Gazeta UA
2026-07-31T17:45:51Z
16-й день протестів на підтримку Федорова: у Києві розгорнули 20-метровий прапор України
5 UA
2026-07-31T19:30:50Z
207 бойових зіткнень за добу: лінія фронту станом на 31 липня 2026
ГЛАВКОМ NET
2026-07-31T19:24:49Z
Майор Олександр Іванов розповів, як у полоні рятував побратимів: неймовірна історія
TSN
2026-07-31T19:06:25Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Київській області: яку підтримку є можливість отримати
Политека
2026-07-31T19:00:48Z
Україна готується посилити удари по тилу рф – Bloomberg
iPress
2026-07-31T18:54:37Z
По 500 гривень щомісяця: мешканці однієї з областей зможуть отримати грошову допомогу
Знай
2026-07-31T18:45:51Z
Росія атакувала Київщину ударними дронами: є постраждалі
24tv
2026-07-31T18:33:16Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Ужгороді: ціна помітно зросте
Политека
2026-07-31T18:30:54Z
"Влада - це народ": у Києві відбувається масова хода за реформи в секторі оборони України
Gazeta UA
2026-07-31T18:30:04Z
Історія Suzuki XL7 у США обірвалася ще 2012-го, а тепер цю назву носить недорогий семимісник із цінником $15K на зарубіжних ринках
Топ Жир
2026-07-31T18:57:50Z
Головний імпортер машин в Японії відтепер став вітчизняною маркою
Топ Жир
2026-07-31T18:30:23Z
Автономне пересування Rivian від пункту А до пункту Б дебютує наприкінці цього року
Топ Жир
2026-07-31T17:45:51Z
Mugen перетворив крихітний мінівен Honda на лютого звіра, але швидким він не став
Топ Жир
2026-07-31T16:57:18Z
Audi RSQ8-LE 1000 від ABT став найшвидшим кросовером у світі із гарантією
Топ Жир
2026-07-31T16:51:59Z
Лише 28000 км: Hyundai Accent 2009 року у стані нового авто продають на Хмельниччині
Топ Жир
2026-07-31T16:39:01Z
Це любов: колекціонер зібрав пів сотні автомобілів однієї моделі
Фокус
2026-07-31T16:15:45Z
Цей Астон Мартін Загато з пробігом 600 миль провів у гаражі більше, ніж тривають деякі шлюби
Топ Жир
2026-07-31T16:12:45Z
Розганяєшся до 137 миль/год там, де ліміт 43, — і твій AMG стає власністю поліції
Топ Жир
2026-07-31T15:45:15Z
Брандт став гравцем Аякса
Football.ua
2026-07-31T19:42:15Z
Коли Мудрик може зіграти перший матч
24tv
2026-07-31T19:39:18Z
Російські гімнасти без прапора та гімну виступлять на Чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2026-07-31T19:27:22Z
Сассуоло зробив пропозицію щодо Серікі
Football.ua
2026-07-31T19:21:23Z
«Карпати» оголосили про перехід півзахисника з дубля «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2026-07-31T19:00:12Z
Скрипник прокоментував перемогу над Колосом
Football.ua
2026-07-31T18:51:45Z
Епіцентр презентував нову форму на сезон
Football.ua
2026-07-31T18:42:29Z
Інфантіно може залишити посаду президента ФІФА
Football.ua
2026-07-31T18:21:07Z
«Реал» за звичною схемою відпустив вихованця в чемпіонат Італії
ГЛАВКОМ NET
2026-07-31T18:12:56Z