MY.UAНовини
«Перехід на світлий бік». Як громадським організаціям стати почутими в медіа
«Перехід на світлий бік». Як громадським організаціям стати почутими в медіа

«Перехід на світлий бік». Як громадським організаціям стати почутими в медіа

Модераторка обговорення Людмила Тягнирядно, громадська активістка й авторка програми «Українського радіо» про громадські ініціативи «Активізація», зауважила: громадський сектор, зокрема в часи кризи, об’єднує зусилля, щоби протистояти пандемії, неспроможності влади до дієвих рішень, недосконалості державної системи захисту населення. Найближчим союзником громадськості в цьому стають медіа. Однак соціальні теми не завжди привабливі для комерційних мовників, і важливою платформою для комунікації може стати Суспільне.

Ключове питання дискусії — як можна ефективніше взаємодіяти цим двом інституціям, особливо зараз, коли інформація може в буквальному сенсі врятувати життя.

Суспільне — шанс достукатися до великої аудиторії

Суспільний мовник має приділяти ще більше уваги соціально важливій інформації, вважає Микола Чернотицький, член правління Суспільного. Адже в умовах пандемії аудиторію зацікавили проєкти, які показували, як із викликами COVID-19 справляється вся країна. За словами спікера, рейтинги показали, що в моменти криз саме Суспільне — джерело довіри для українців. Важливо, щоб журналісти співпрацювали з активними громадянами, які приносять користь.

Наразі Суспільне співпрацює із громадянським суспільством на кількох рівнях:

  1. Інформаційна підтримка ініціатив ГО в регіонах і центрі.
  2. Залучення представників ГО в ролі експертів до створення контенту.
  3. Майданчик для обговорення. Приклад — програма «Дебати на вимогу», в якій ГО в регіонах ставали ініціаторами дискусій із важливих питань.
  4. Боротьба з фейками. Токшоу «Зворотний виклик» — єдиний серед телепроєктів має фактчекера VoxCheck, який у прямому ефірі перевіряє достовірність інформації і вказує на це.

Микола Чернотицький

Позитивно про кооперацію із Суспільним відгукнулася й представниця ГО. «Якби не співпраця з медіа, в тому числі із Суспільним, ми би не могли приносити й половини користі, яку приносимо», — сказала Жанна Дуфіна, піар-директорка громадської спілки «Освіторія». Ця організація працює у сфері освіти сім років і навіть має власне медіа.

Чи є в ГО якісний контент для медіа?

Частина громадського сектора здатна продукувати якісний, цікавий для медіа контент, але не зовсім уміє це робити, каже керівник VoxCheck, медіааналітик Максим Скубенко. Його організація VoxCheck навчилася цього саме під час співпраці із Суспільним, методом спроб і помилок. Зрештою — вийшли на формат, потрібний аудиторії. «Під час карантину ми розвінчували міфи, запрошували лікарів, знімали відео, як боротися з фейками і не вестися на них. Ми цілили в аудиторію, яка вразлива до цього і вразлива до коронавірусу», — пояснив спікер. Наразі VoxCheck співпрацює й з іншими медіа.

Але, приміром, у громадських об'єднань людей з інвалідністю мало тематичних ресурсів і блогерів, які розкривають тему інклюзії, вважає засновниця ГО Fight For Right Юлія Сачук. Із боку держави й донорів теж бракує ресурсів на комунікаційну стратегію та залучення фахівців. Але достукатися до медіа можливо, якщо запропонувати цікавий формат. Пані Сачук згадала такий інфопривід: історія незрячих дівчат, яким із другої спроби дозволили стрибнути з парашутом, зацікавила різні медіа, і в ГО це передбачили. Та саме Суспільний мовник, на думку спікерки, — це той майданчик, де ГО може поширити свій контент, якщо він якісний.

Юлія Сачук

Жанна Дуфіна наголосила, що за якість контенту і сприйняття історії відповідає комунікаційник. Журналісти чи користувачі соцмереж «не приділятимуть час, щоб докопатися до суті через тонни інформації та повідомлень». Тож потрібно дбати, щоб меседжі, які виходять з організації, були достовірними, перевіреними, цікавими, доступними.

Проінформовано не значить прокомуніковано

На рівень комунікації організації накладається досвід комунікації кожного в повсякденному житті, зауважила Вікторія Алієва, директорка досліджень ІСАР «Єднання». «Мало розуміти, що потрібно комунікувати. Потрібно розгортати ці практики та дійсно вкладати організаційний і особистий ресурс, щоб це не було лиш донесенням інформації. Комунікація має на меті підготувати людину до певної поведінкової зміни, з певною метою. Це не обов'язково має відбутися завтра. У комунікації громадського, публічного, бізнесового секторів є великий розрив», — пояснила вона.

Вікторія Алієва

Спікерка наголосила, що часто організації не ставляться серйозно до компетенцій комунікаційників. Їм делегують інші завдання, хоча насправді вони мають розробляти комунікаційні стратегії й індикатори ефективності цієї стратегії. Тобто відбувається знецінення того, що для організації можуть зробити комунікації. Бар'єром для пошуку фахівця може ставати й фінансовий момент. Однак навчитися ефективної комунікації можна.

Жанна Дуфіна додала, що до 70 % ГО мають вкладати зусилля саме в комунікації.

Між цензурою та регуляцією

Щодо ризиків співпраці з медіа Максим Скубенко наголосив, що частина громадського сектора існує, щоб існувати. Коли такі організації отримують доступ до регіональних філій Суспільного, це нівелює цінність громадських організацій і підігріває конфлікт і тиск на сектор. Тому громадський сектор має подбати, щоб від його імені лише якісний контент потрапляв в ефір.

В аспекті поширення фейків про коронавірус важлива проблема полягає в тому, кому ЗМІ дають майданчик для виступів: псевдолікарям, псевдоекспертам, псевдополітикам. «Питання в тому, чи є можливість у медіа заборонити таке говорити. Мені здається, немає. Єдиний варіант — посадити когось, хто в прямому ефірі казатиме аудиторії: це брехня», — пояснив він. Вікторія Алієва додала, що часто за свободою слова приховують невігластво й цинізм, і таким особам не можна давати платформу.

Крім власне медіа, розсадником фейків стають месенджери й майданчики медіа в соцмережах. Із цим фактчекери борються завдяки співпраці з фейсбуком. Але спростування досягають аудиторії, яка спожила фейки, лише частково. Охопити цю аудиторію на 100 % практично нереально, говорить Максим Скубенко.

На його думку, єдиний варіант — законодавче регулювання правил гри і для онлайн-медіа, і блогерів, і для національних та регіональних каналів, вважає спікер. «З одного боку, це називається “прикрутити гайки” для всіх. Дехто назве це цензурою. Але це дієвий інструмент хоча б тому, що ми перебуваємо в умовах війни. Фейки — частина цієї війни, тому що ви не уявляєте, яка частина цих фейків до нас летить саме з Росії та Китаю. Воно летить відусюди, а ми найменш захищені», — сказав керівник VoxCheck.

Максим Скубенко

Микола Чернотицький додав, що це глибинне питання медіаграмотності, професіоналізму журналістів і внутрішньої регуляції медіа. І в цьому плані Суспільний мовник має бути взірцем для інших.

ГО впливають на висвітлення чутливих тем

Юлія Сачук зауважила, що зміни у висвітленні теми інклюзії та інвалідності в Україні відбувалися й відбуваються саме завдяки увазі медіа та журналістів. Постійним партнером у цьому став Суспільний мовник. Медіа проявляють ініціативу та запрошують експертів ГО провести тренінги про те, як правильно писати про тему інвалідності.

Анна Чайковська, засновниця ГО «Публічний контроль», говорила про близьку для її організації проблематику — висвітлення тем побутового насильства та кіднепінгу. Завдання медіа — говорити, що допомогти жертвам може не тільки поліція (до неї низька довіра), а й благодійні фонди і громадські організації. А також доносити до аудиторії, що не можна мовчати про насильство, треба позбуватися штампу «не виносити сміття з дому». Водночас постраждалим від насильства пані Чайковська радить не брати участі в шоу й довіряти авторитетним журналістам.

Анна Чайковська

Спікерки зачепили питання тональності висвітлення новин в Україні. Зокрема Юлія Сачук сказала, що порівняно з медіа США (особливо в темі пандемії), українським медіа бракує позитиву. Жанна Духіна додала, що цей позитив часто — показ шляху подолання виклику чи негативних наслідків. «Про складні теми типу кіднепінгу чи насильства ми говоримо, щоби показати вихід. Часто, говорячи на соціальну тему, існує спокуса скотитися в лютий треш. Треба шукати історії успіху, підтримувати позитивну адженду. Це зробить атмосферу в інформаційному просторі більш людяною», — пояснила вона. Вікторія Алієва звернула увагу, що новини мають інформувати щодо суспільно важливих подій, і ці факти спонукають до правильних рішень.

Юлія Сачук закликала не боятися співпрацювати з медіа й показувати, як має відбуватися висвітлення певних тем, навчати, робити розсилки. А також не боятися вказувати медіа на помилки: «Якщо ми бачимо, що журналісти щось роблять не так, вдаються до трешу, жартують над чутливими темами, ми публічно звертаємося до Комісії з журналістської етики та телеканалів і пояснюємо. Це працює».

Як громадським організаціям стати помітними для медіа?

Вікторія Алієва запропонувала два шляхи.

  1. Підлаштувати свою роботу так, щоб уможливити роботу медіа на події. Наприклад, організувати зручний час. Спікерка наголосила, що всі медіа мають організаційні звички в роботі, на які варто зважати.
  2. Проактивно шукати контакти. «Якщо не проявляти ініціативу, навряд ви будете помітними», — зауважила вона.

Юлія Сачук додала, що активісти й медіа мають бути відповідальними. Якщо організація авторитетна, то медіа звертатиметься постійно, і ця співпраця не буде одноразовою.

Треба навчитися «гарно упаковувати історії», й медіа їх візьмуть. Головне — настирливість і робота, вважає Жанна Дуфіна. Натомість Вікторія Алієва акцентувала, що гарно запакована історія не завжди працює. Вона навела приклад адаптації новин науки. Медіа подають матеріал у спрощеному вигляді, однак наука постійно себе перевіряє. Опублікований факт пізніше може бути спростованим, але далеко не всі медіа повернуться й перевірять це.

Жанна Дуфіна

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами у нашому телеграм-каналі "Що там у ГО?". 

Якщо хочете бути в курсі головних новин про життя громадянського суспільства в Україні, підписуйтесь на нашу розсилку. Пишемо раз на тиждень і без спаму.
Теги за темою
СуспільствоСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
GTA 6 вже доступна до передзамовлення, але лише в одній країні світу
InternetUA
2025-02-23T04:01:24Z
Норвезька компанія 1X створює гуманоїдного робота для дому
InternetUA
2025-02-23T03:00:58Z
Влітку магазин Android-додатків Amazon припинить свою роботу
InternetUA
2025-02-23T02:01:30Z
Знають далеко не всі: які функції виконують незрозумілі кнопки на пульті
GlavRed
2025-02-22T23:27:30Z
Meta розробляє роботів-гуманоїдів, що складуть конкуренцію культовим Optimus
InternetUA
2025-02-22T21:42:16Z
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
2025-02-22T21:39:49Z
Потужність як у 30 тис. комп’ютерів. У Китаї представили підводний обчислювальний центр
InternetUA
2025-02-22T20:40:37Z
Інтернет-шахраї видурюють гроші під приводом виплат від міжнародних організацій
InternetUA
2025-02-22T20:40:20Z
Велике танення льодовиків розкрито – щорічно втрачається 273 мільярди тонн льоду
Portaltele
2025-02-22T20:19:21Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти цифру 23
GlavRed
2025-02-23T04:27:15Z
Стрільці обмануть кохану людину: гороскоп на 23 лютого
24tv
2025-02-23T03:03:21Z
Гороскоп на неділю, 23 лютого: гарний час подумати про майбутнє, але уникнути імпульсивних покупок
Знай
2025-02-23T02:33:16Z
Як приготувати ідеальні вареники на Масницю: корисні поради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T01:15:22Z
Картопляний млинець для сніданку: швидкий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-23T00:00:55Z
Це не смаколик, це – шедевр: готуємо десерт як знаменитий "Кіндер Пінгві"
24tv
2025-02-22T22:48:59Z
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
2025-02-22T19:24:41Z
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
2025-02-22T17:00:05Z
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
2025-02-22T16:45:19Z
Росія атакувала дронами Київ, в кількох районах виникли пожежі через падіння уламків
Лига
2025-02-23T04:42:57Z
У лікарні Пенсильванії чоловік вбив офіцера та стріляв у заручників-лікарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T03:36:06Z
Уламки у ботсаду, пожежа та пошкоджені будинки: усе про нічну атаку БпЛА на Київ
24tv
2025-02-22T23:21:24Z
Через атаку російських дронів у Запоріжжі спалахнула пожежа, пошкоджено багатоповерхівки, поранено жінку
ZN UA
2025-02-22T23:18:18Z
Російські дрони спричинили пожежі у Києві, інформація про потерпілих уточнюється
ZN UA
2025-02-22T22:34:38Z
У Києві трамвай збив на смерть людину
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:44Z
Ворог атакував Одещину, троє людей отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-22T21:27:29Z
У Печерському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:27:06Z
Через ракетний удар у Кривому Розі двоє постраждалих, є влучання в об'єкти інфраструктури
УкраинФорм
2025-02-22T21:12:32Z
Баколе відправив себе у нокаут ще до початку бою: Паркер легко переміг в Ер-Ріяді
24tv
2025-02-23T01:21:08Z
Усик проігнорував бій росіян на вечорі боксу в Ер-Ріяді
24tv
2025-02-23T00:16:35Z
Російська рубка в Ер-Ріяді: Бівол взяв реванш у Бетербієва
24tv
2025-02-23T00:06:34Z
Паркер прокоментував перемогу над "грізним" Баколе, порівнявши його з танцюристом
24tv
2025-02-22T23:27:18Z
Паркер нокаутував жалюгідного Баколе та поповнив список потенційних суперників Усика
24tv
2025-02-22T22:36:07Z
У Реалі визначилися з головною трансферною метою
Football.ua
2025-02-22T22:28:53Z
Німецький боксер нокаутував китайського супертяжа і отримав пояс від Усика
ZN UA
2025-02-22T22:18:19Z
Три нокдауни та білий рушник: Стівенсон яскраво переміг Педлі технічним нокаутом
24tv
2025-02-22T22:09:29Z
Барселона розібралася з Лас-Пальмасом
Football.ua
2025-02-22T22:07:07Z
До -20: якою буде погода в Україні в останній тиждень зими
Политека
2025-02-23T04:30:54Z
На Київ летить російськв ракета, в столиці знову оголосили повітряну тривогу
ZN UA
2025-02-23T04:12:50Z
У деяких областях очікується невеликий сніг: погода на 23 лютого
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T04:03:21Z
Росія наступала майже по всій лінії фронту і просунулася на 5 напрямках: карти ISW 22 лютого
24tv
2025-02-23T03:51:08Z
Прикордонники знищили дронами склад ПММ і бліндажі росіян поблизу Вовчанська
УкраинФорм
2025-02-23T03:42:50Z
В окупованому Маріуполі напередодні річниці вторгнення посилили поліцейський режим
УкраинФорм
2025-02-23T02:54:32Z
Попри повний розвал медицини на ТОТ окупанти обіцяють їй бурхливий розвиток - ЦНС
УкраинФорм
2025-02-23T02:12:10Z
У Харкові запрацювала перша в Україні диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
УкраинФорм
2025-02-23T01:45:31Z
Морози до -23: синоптики попередили, де в Україні буде найхолодніше
Хвиля
2025-02-23T01:06:28Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
3 найцікавіші нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми на вихідних
24tv
2025-02-22T20:12:43Z
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
2025-02-22T19:57:42Z
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-22T19:48:26Z
75 Berlinale назвав переможців
УкраинФорм
2025-02-22T19:30:04Z
Жінка почула тріск, а через хвилину була здивована тим, що "влетіло" в спальню
GlavRed
2025-02-23T04:27:43Z
Що означає слово "кількаро": не всі зможуть пояснити правильне значення
GlavRed
2025-02-23T04:27:11Z
Військова наполягає на мобілізації жінок: без цього не перемогти
Знай
2025-02-23T03:30:13Z
Шахрайська схема з перевипуском sim-карт: як захистити себе
ZN UA
2025-02-23T03:03:10Z
Військова пенсія по інвалідності: які умови оформлення та розмір виплат
Политека
2025-02-23T02:00:22Z
Сили оборони знищили російський «Тюльпан» на південному напрямку
УкраинФорм
2025-02-23T01:18:56Z
Німеччина передала українським прикордонникам всюдихідний кран
УкраинФорм
2025-02-23T01:00:02Z
Папа Франциск у критичному стані через респіраторний напад
Хвиля
2025-02-23T00:09:15Z
Британські волонтери привезли до Львова 35 позашляховиків для ЗСУ
УкраинФорм
2025-02-22T22:45:32Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Як продати квартиру з двома власниками: українцям розповіли про нюанси
Политека
2025-02-23T04:00:42Z
Різниця понад 5 гривень: Ашан, Метро, ​​Варус та Мегамаркет оновили ціни на яйця
Хвиля
2025-02-23T04:00:19Z
Bybit втратила $1,46 млрд через хакерську атаку: наслідки та паралелі з глобальними інцидентами
Взгляд
2025-02-23T00:18:18Z
Alibaba планує інвестувати в ШІ: чого намагається досягнути комерційний гігант
InternetUA
2025-02-23T00:04:24Z
Вдвічі менше: стало відомо, скільки українці беруть у борг у МФО
Хвиля
2025-02-22T23:42:22Z
Головне за 22 лютого: 45 грн за долар, скасування повісток, штраф через ТЦК та зниження пенсій від ПФУ
Знай
2025-02-22T22:00:25Z
Одну виплату піднімуть, іншу – уріжуть: як індексація пенсій вплине на субсидії
Знай
2025-02-22T21:51:48Z
Термінали не приймають деякі купюри: українцям пояснили причину та що з цим робити
Политека
2025-02-22T21:30:46Z
Ціни рвонуть вгору вже у березні: в Україні подорожчає дуже популярний продукт
GlavRed
2025-02-22T21:27:21Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Тектонічні зсуви геополітики: чому старим правилам настав кінець
GlavRed
2025-02-23T04:27:30Z
Росіяни завдали удару по Україні: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T04:15:20Z
Обнулити претензії до дерибанників лісів і узбереж. Чи зважиться на таке Верховна Рада?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T04:00:03Z
Тисячі людей зібралися в центрі Вашингтона із закликами продовжити підтримку України
УкраинФорм
2025-02-23T03:57:34Z
Дипломат пояснив, навіщо Трамп виконує забаганки Путіна
TSN
2025-02-23T03:33:51Z
Тоді Трамп одразу заспокоїться: що може змінити його ставлення до Європи
24tv
2025-02-23T03:18:09Z
Це було б ідеально для України: політолог спрогнозував, чого чекати від виборів у Німеччині
24tv
2025-02-23T02:27:57Z
Дуда після розмови з Трампом: не можна допустити, щоб Росія перемогла у війні з Україною
УкраинФорм
2025-02-23T02:27:08Z
Маск поширив фейк про "корупцію в Міноборони Зеленського", Медведєв прокоментував
Лига
2025-02-23T01:45:43Z