MY.UAНовини
Трансплантація в Україні: що каже закон та як рік пандемії змінив життя тих, хто потребує пересадки
Трансплантація в Україні: що каже закон та як рік пандемії змінив життя тих, хто потребує пересадки

Трансплантація в Україні: що каже закон та як рік пандемії змінив життя тих, хто потребує пересадки

Щороку в Україні на трансплантацію органів чекають 5000 українців. Із них 3400 помирають, так і не дочекавшись порятунку. Страшна статистика. Наші громадяни і досі їздять до інших країн на пересадки. До Індії, Туреччини, сусідньої Білорусі. Але нині, коли через коронавірус закриті кордони, українцям складно виїхати на операцію. А трансплантація – це те, що не завжди зачекає.
Українські дипломати намагаються полегшити бюрократію на кордонах, а лікарі продовжують вірити у те, що пересаджувати органи, як то кажуть "під ключ", таки будуть вдома. Бо лікарі-генії у нас є! І коли ми готували наступний матеріал, то з'ясували, що перша у світі пересадка нирки від людини до людини була зроблена саме рукам хірурга-українця Юрія Вороного. Це сталося у Харкові у 1933 році. То чому Україна зі своїми видатними хірургами так загальмувала у трансплантології. Не дивуйтеся, причина – банальна. Ірина Саєвич далі.
Рік українці живуть по суті боротьбою з коронавірусом.  Та в країні і далі залишається тисячі людей, які теж потребують допомоги. Як рік пандемії змінив життя тих, хто потребує пересадки органів?
За право жити щороку в Україні бореться 5 тисяч людей, що потребують пересадки. Але при такій потребі, за роки незалежності провели лише 2,5 тисячі трансплантацій. Через коронавірус ситуація ще більше ускладнилася.
Олег Самчук, керівник Львівської міської клінічної лікарні швидкої допомоги, каже: "Якби не пандемія ковід, у місті Львові вже були б пересаджені і печінка, і легені. Ми мусили лікарню перепрофілювати на прийом великої кількості ковідних пацієнтів. А ми могли ті сили, які ми зараз витрачаємо на боротьбу з епідемією, витратити на розвиток медицини, трансплантології".
Трансплантація5 канал / Час. Підсумки тижня
Ба більше, в середині березня і зовсім заборонили планові операції, зокрема і пересадки та в травні знову поновили. Однак вже восени виникла нова проблема. Відео записали пацієнти, які потребують пересадки органів у Білорусі.
Пацієнт, який чекає на пересадку органу5 канал / Час. Підсумки тижня
1 листопада країна закрила свої кордони для іноземців нібито через поширення коронавірусу. Зо пів тисячі українців стали заручниками ситуації. Більшість роками стоїть в листах очікувань, держава вже оплати їхні трансплантації, тож в будь-який момент їм могли зателефонувати і викликати на операцію, але дістатися до неї було неможливо.
Серед тих, хто просив дозволити в'їзд у Білорусь була і Руслана. У неї хронічна ниркова недостатність останнього, п'ятого ступеня. Два роки дівчина очікує на новий орган у Білорусі, та щоб залишатися в черзі має щотри місяці їздити у клініку й здавати кров.

Руслана Брянська каже: "Поки в нас кров не поновлена, нас немає в їхньому листі очікування, тобто нам не шукають донора".
Руслані таки вдалося потрапити у Білорусь. Наприкінці листопада українцям, які мають документи від білоруських медзакладів дозволили в'їзд і для операцій, і для обстежень. Але зробити це досі важче ніж раніше.
"Проходження кордону дуже специфічне. Не перевіряють, а трусять", – повідомила Тетяна Якубець, мати пацієнта, який потребує пересадки.
Кордон із Білорусю5 канал / Час. Підсумки тижня
Тим часом, попри пандемію, вітчизняна трансплантологія цього року розвивалась семимильними кроками. До великих центрів, доєдналися лікарні у менших містах. Вперше родинну пересадку провели у Черкасах. Мати віддала свою нирку синові. До цього він був змушений тричі на тиждень їздити зі свого села у райцентр на гемодіаліз, бо його нирки самі не могли очищати кров.
Та є і ті,кому органи рідних не підходять, тож доводиться чекати порятунку від інших людей. Коли родичі загиблих, проявляють милосердя й віддають органи найрідніших тим, хто цього потребує. Так торік у Ковелі, що на Волині пересадили серце від чоловіка, який загинув. Це була перша за 15 років трансплантація серця в Україні.
 
"Тобто маємо цього року факт, коли районна лікарня зуміла констатувати смерть мозку, а інша районна лікарня зуміла провести трансплантацію", – каже Ігор Іващенко, заступник міністра охорони здоров'я з питань європейської інтеграції.
Чи ненайбільше трансплантацій наразі проводять у Львові. Цієї осені відбулася унікальна операція. Органи одного донора пересадили трьом пацієнтам. Нове серце забилося у тілі Василя Фасюка.
Цю пересадку провели у Львівській лікарні швидкої допомоги. Медзаклад, один із 24-рьох, який долучився до пілотного проєкту МОЗ й отримав від держави кошти.

Олег Самчук, керівник Львівської міської клінічної лікарні швидкої допомоги, розповідає: "Він повністю оплачує операцію, затрати на даний вид операції повністю лікарні і пацієнту це безоплатно. Раніше пацієнти платили гроші за це, купували медикаменти і так далі".
Полегшив роботу і закон про трансплантологію, каже медик. Його ухвалили два роки тому. Що він передбачає?

Людина може потенційно стати донором лише коли лікарі констатують "смерть мозку".
Оксана Дмитрієва, народна депутатка від "Слугиа народу", розповідає: "В цій постановці діагнозу бере участь не один лікар, як раніше, а цілий консиліум лікарів. Судмедексперти підключаються. Ми в законі прописали все можливе, щоб люди повірили, що вони захищені від якоїсь там "чорної трансплантації", а лікарі були переконані, що вони захищені від того, що на якогось одного лікаря будуть говорити, що ось ти не маєш рації".
Але є проблема, в в організації "Рух за трансплантацію" заявляють: в лікарнях бракує обладнання, для констатації смерті мозку.
"Це перший етап. Без констатації смерті мозку неможливо далі рухатися в трансплантації. Крім того, 80% лікарень не мають того чи іншого обладнання для констатації смерті мозку", – говорить Юрій Андрєєв, засновник громадської організації "Рух за трансплантацію".
Про проблему знають говорять у МОЗ. Та кажуть: коли лікарні з пілотного проєкту отримують кошти на трансплантації, у тариф включені кошти і на обладнання.
Ігор Іващенко, заступник міністра охорони здоров'я з питань європейської інтеграції, говорить: "Також у нас внесені зміни в наказ щодо порядку діагностики смерті мозку, який дозволяє бригадам використовувати газоаналізатори, доплери з інших закладів охорони здоров'я".
Ще одна з ключових змін — впровадження поняття "пожиттєвої згоди". Що це означає? Кожен повнолітній українець може написати заяву про те, що згоден стати донором органів після смерті. Або ж навпаки, не згоден. Своє рішення впродовж життя можна змінити. За бажання ці дані можна буде внести у паспорт чи права. Якщо ж людина не писала жодної заяви, то після її смерті, лікарям доведеться просити дозволу на використання органів померлого для донорства, у його рідних.
Дані про те, що ви згодні чи не згодні мали б потрапити у Єдину державну інформаційну систему. Це по суті комп'ютерна програма, яка об'єднує дані про те, хто потребує пересадки органів і хто готовий стати донором.
Інформація про потенційних донорів5 канал / Час. Підсумки тижня
Максим Овечко, керівник Центру трансплантології Львівської міської клінічної лікарні швидкої допомоги, розповідає: "Буде одна всеукраїнська велика база, коли буде з'являтися орган, ми будемо мати вибірку, кому найкраще цей орган підходить. Це би дуже полегшило. І для пацієнта так само. Пацієнт не їздив би у Київ, у Львів, у Ковель ставати на лист очікування. Він би міг один раз поїхати в заклад, його би вже зареєстрували і він би вже стояв у листі очікування всеукраїнському".
Вносити інформацію у цю систему мають трансплант-координатори. У жовтні стартувало їхнє навчання.
Упродовж 2 тижнів студентам викладає 25 лекторів із України, США, Німеччини і Білорусі. Через карантин навчання проводять онлайн. Дисципліни різні від вивчення законодавчих тонкощів до психології, адже саме трансплант-координатори матимуть спілкуватися з 
родичами померлих.

Михайло Загрійчук, керівник Центру трансплантації органів, хірургії печінки та пішлункової залози Київської обласної клінічної лікарні, розповідає: "Як встановити покази до трансплантації, як поставити діагноз смерті мозку важкому хворому, як спілкуватися з родичами на предмет донорського забору, які бувають види трансплантацій і так далі. В ідеалі трансплант-координатори мають бути у кожній лікарні, де є реанімації. Як мінімум по 2-3 людини в лікарню наша задача підготувати і ми з нею впораємось".
Курси вже пройшло 70 слухачів. Всі вони лікарі із вищою медичною освітою, які самі захотіли освоїти цю нову професію. Спеціалізація і стаж не важливі. Серед студентів, як керівники лікарень, так і медики-початківці. Кажуть, попереду складна робота, але якщо вдасться врятувати хоч одне життя, то вона того вартує.

Слухачка курсів Галина говорить: "Цей момент він вартує того. Це повністю перекриває всі переживання".
Та наразі трансплант-координаторам ні з чим працюювати, єдина система мала почати діяти ще у 2018-тому році, але її досі не запустили.
"Були виділені гроші - 26 мільйонів гривень, але по факту зараз немає ні грошей ні реєстрів. За два роки гроші взагалі розчинилися в повітрі. Нова влада вже приходить і каже: да ми зробимо, з наступного року будуть працювати от ці реєстри. Чи буде воно працювати ми дізнаємось у наступному році", – розповідає Юрій Андрєєв, засновник громадської організації "Рух за трансплантацію".

А Ігор Іващенко, заступник міністра охорони здоров'я з питань європейської інтеграції, каже: "Протягом цього року заклади мали вести списки пацієнтів, які потребують трансплантації у паперовому форматі, але маємо надію, що з першого січня система уже запрацює".
Пацієнти ж, які потребують трансплантації кажуть: важливо розвивати культуру донорства. Добре, коли є рідні, які можуть віддати свій орган. Як до прикладу Анатолій. Чоловік врятував сина, в якого три роки тому відмовила єдина нирка. Це інтерв'ю ми записуємо одразу ж після операції.
Анатолій Яковенко, донор нирки, говорить: "Є така заповідь, що чоловік повинен посадити дерево, построїти хату і виростити сина. Ну так, як син у мене дорослий – 21 рік, але здоров'я в нього не було, тому я вирішив повністю виконати свою батьківську місію".
Та є ті, кому не підходять органи рідних, й чужий орган та людська небайдужість можуть врятувати їхнє життя.
Руслана Брянська5 канал / Час. Підсумки тижня
 
Руслана Брянська, яка потребує трансплантації, каже: "Я ніколи не думала, що буду в тій ситуації, що мені потрібен орган. Можливо ще 10 років тому, я б теж думала, ой навіщо це комусь треба, померла людина та й померла. Хай похоронять. А зараз я б теж, якби в мене були здорові органи, я б обов'язково підписала згоду на донорство".
Ірина Саєвич, Олексій Тищенко, Іван Довганик, "Підсумки тижня"
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україна готується до мирних переговорів із РФ: майор ЗСУ розкрив деталі
GlavRed
2024-05-21T00:27:17Z
"Ви мене вже вибачте, що я не здох": Володимир Жогло зізнався, чому його не взяли в армію
Фокус
2024-05-07T11:18:59Z
В Україні перебуває вісім “злодіїв у законі” – Нацполіція
1News
2024-06-04T20:45:44Z
Чим закінчиться війна?: Гучна заява Байдена, яка сполошила всіх
TSN
2024-06-05T11:04:15Z
Росіяни вже почали погрожувати країнам, де базуватимуться українські F-16
ZN UA
2024-06-10T11:33:56Z
У Німеччині кажуть, що звільнення Найєма не вплине на перебіг конференції з відбудови
УкраинФорм
2024-06-10T11:32:53Z
Україна отримала поворотний момент у війні
GlavRed
2024-06-03T04:25:11Z
Відстрочка від мобілізації. Нардеп розказав про «сюрприз», який чекає багатодітних чоловіків у ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2024-06-05T04:00:44Z
У Раді хочуть заблокувати одну з норм закону про мобілізацію: кого стосується
GlavRed
2024-06-04T20:25:18Z
Тіна Кароль знайшла чоловіка, на чиїй кухні може бути господинею - нещодавно розлучився: "Жінка повинна..."
Знай
2024-05-11T05:51:17Z
"Остаточне рішення": з'явилася брудна правда про Ані Лорак
GlavRed
2024-05-27T19:27:39Z
Який вигляд мала Заворотнюк перед смертю - останнє фото актриси
GlavRed
2024-05-30T09:28:25Z
"Я щаслива": Наталя Могилевська показалася в обіймах відомого українського співака
GlavRed
2024-05-20T06:27:51Z
Кривава відплата тисячолітньої Відьми: вийшов видовищний трейлер горору "Конотопська Відьма"
24tv
2024-06-10T11:34:06Z
Демі Мур зачарувала образом у трендовому вбранні: розкішні фото
24tv
2024-06-10T11:31:27Z
Прем'єр Олександр Стоянов залишає балетну сцену - реакція Катерини Кухар
GlavRed
2024-06-05T16:29:50Z
Філіп Кіркоров вивіз своїх дітей з Росії
Фокус
2024-06-03T12:03:18Z
Не лише бізнесмени, філантропи та мільйонери. Хто бере участь у франшизах реаліті-шоу «Холостяк»
Детектор М
2024-06-05T17:11:37Z
ЗСУ підуть у наступ: що чекає на Україну в червні 2024 року - шокувальний прогноз астрологів
TSN
2024-06-02T14:33:22Z
На Хрещатику сталася масова бійка: що відомо про інцидент у Києві
24tv
2024-05-26T20:03:44Z
Керченський міст знищувати вже "неактуально"
GlavRed
2024-05-07T16:27:27Z
На Кіровоградщині чоловік написав заяву про те, що не буде воювати: яке рішення суду
Политека
2024-05-28T19:01:51Z
Україну накриють зливи з градом і шквалами: синоптикиня уточнила прогноз на вівторок. Карта
Обозреватель
2024-06-10T11:34:33Z
Рідні полонених отримуватимуть у «Дії» сповіщення від Координаційного штабу
ГЛАВКОМ NET
2024-06-10T11:34:14Z
"Там просто лежать трупи цивільних": волонтер про ситуацію у Вовчанську
TSN
2024-06-01T11:03:33Z
У Харкові пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-06-02T22:09:41Z
Відключення світла будуть у кожній області України: оголошено графіки на 6 червня
Обозреватель
2024-06-05T23:40:42Z
ТЦК змінюють методи пошуку: що треба знати
Знай
2024-05-29T06:36:46Z
Чому пенсіонери з великим стажем мають зменшені пенсії
24tv
2024-05-30T05:15:59Z
Українцям можуть припинити нараховувати соцвиплати: кого це торкнеться
Политека
2024-05-27T19:01:49Z
"Не будьте наївними": журналіст про те, чому на кордоні на Харківщині не побудували укріплення
TSN
2024-05-12T18:48:46Z
Замучила совість: 99-річний пенсіонер повернув готельний рушник через 44 роки
TSN
2024-06-10T11:34:31Z
Національна спілка журналістів презентувала фільм про редактора з прифронтової Харківщини
ГЛАВКОМ NET
2024-06-10T11:34:19Z
"Життя закінчилось, я померла": брат "Чеки" опублікував передсмертного листа Ірини Цибух
GlavRed
2024-05-30T21:27:01Z
Чи дозволить поповнення армії РФ проводити наступ на кількох напрямках: відповідь ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-06-09T09:47:38Z
Прихисток більше не дадуть: більше не раді українцям
Знай
2024-06-04T04:06:22Z
Як приготувати молоду картоплю: простий і неймовірно смачний рецепт, як у ресторані
Политека
2024-05-12T17:46:55Z
Що б не сталося: яку фразу нізащо не можна говорити дітям
24tv
2024-05-29T08:51:11Z
Як почистити витяжку за 5 хвилин: дуже простий, але робочий спосіб
GlavRed
2024-05-15T13:28:09Z
Довше їсти, аніж готувати: рецепт лінивих хачапурі на кілька хвилин
24tv
2024-05-29T21:30:32Z
Часник, дзеркало, сіль: основні засоби, які допоможуть захистити себе від пороблення
TSN
2024-06-10T11:34:14Z
Скільки потрібно варити яйця некруто: як отримати смачну та корисну їжу
GlavRed
2024-06-10T11:25:43Z
Натуральний смак літа: рецепт полуничного варення, яке приготує кожен
24tv
2024-06-04T10:04:56Z
За рік після катастрофи з "Титаном" до Титаніка вирушить ще одна підводна експедиція: що відомо
InternetUA
2024-06-01T18:36:35Z
Черв'яки в черешні більше не турбуватимуть: як їх позбутися раз і назавжди
24tv
2024-05-31T13:39:53Z
Пенсіонери можуть отримати додаткову виплату у червні: кому розраховувати на 1500 грн
Политека
2024-05-16T03:43:49Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
Українці "захлинуться" у боргах за комуналку: експерт поділився похмурим прогнозом
Знай
2024-06-03T11:42:25Z
"Lifecell" оголосив про підвищення тарифів для абонентів: скільки доведеться платити
Политека
2024-05-31T02:32:25Z
Зобов’язання імпортувати 80% електроенергії призведе до зупинок великих підприємств – Федерація роботодавців
ГЛАВКОМ NET
2024-06-10T11:34:38Z
Криптовалютний експерт прогнозує зростання криптовалюти біткоїн до $135 000
InternetUA
2024-06-10T11:30:07Z
Тариф на електроенергію з 1 червня: скільки коштуватиме кВт*год
Обозреватель
2024-05-13T23:35:28Z
Гривня стрімко падає: яким буде курс долара влітку та чого чекати від валюти
Политека
2024-06-08T16:42:29Z
Стало відомо, звідки везуть полуницю до України
AgroNews
2024-05-27T10:16:25Z
Під час страшної пожежі загинула відома українська ведуча
GlavRed
2024-06-02T13:26:37Z
У поліції повідомили деталі моторошного вбивства 20-річної жительки Рівного
Варта1
2024-06-04T10:14:39Z
У ДТП на Рівненщині загинула жителька Хмельниччини: її чоловік та син – у лікарні
Украина Криминальная
2024-06-02T14:16:22Z
Росіяни обстріляли Харків - влучання у Київському районі
УкраинФорм
2024-06-01T10:37:41Z
На Чернігівщині виявили врізку у газопровід
1News
2024-06-10T11:30:30Z
На Закарпатті понад 30 чоловіків прорвали угорський кордон на авто із військовими номерами - соцмережі
Комсомольская правда
2024-06-10T11:25:16Z
Катастрофа літака МАУ: Верховний суд Канади не дозволив родичам жертв конфіскувати майно Ірану
УкраинФорм
2024-05-31T17:19:52Z
Росія атакувала ракетами Київ та Харків, є загиблі та постраждалі
Комсомольская правда
2024-05-31T03:37:56Z
У Харкові ракета влучила у п'ятиповерхівку: двоє людей загинули, 13 постраждали
УкраинФорм
2024-05-30T23:08:17Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
TikTok-акаунти відомих людей опинились під загрозою
ГЛАВКОМ NET
2024-06-05T20:32:28Z
Смартфон потрібно вимикати щонайменше раз на тиждень: рекомендації щодо захисту від кібератак
InternetUA
2024-06-03T05:41:34Z
Президент Xiaomi перейшов на новий смартфон
InternetUA
2024-05-29T13:16:43Z
У недосліджених глибинах океану знайшли численних істот, яких ніхто раніше не бачив
24tv
2024-06-10T11:03:38Z
Пульсації в просторі-часі: місія на Уран може стати ще цікавішою
Фокус
2024-06-10T10:57:45Z
Завжди залишитеся на зв’язку: як не дати розрядитися телефону під час вимкнення світла
InternetUA
2024-06-02T07:06:55Z
Сонячна активність раптово сильно підвищилася: Україну атакувала магнітна буря
GlavRed
2024-06-01T03:25:44Z
Учені створили нову технологію для гіперреалістичних голограм
InternetUA
2024-06-03T03:04:30Z
Магучіх із історичним рекордом виграла чемпіонат Європи з легкої атлетики. Відео
Обозреватель
2024-06-09T23:27:40Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Повний розклад Євро-2024: календар матчів, де дивитися, результати, таблиці
Обозреватель
2024-05-30T10:17:50Z
Росіяни знищили будинок: Зінченко придбає житло для футболістів-переселенців з Бахмута
24tv
2024-05-31T21:09:11Z
Українка судитиме матчі Кубка європейських чемпіонів з пляжного футболу
УкраинФорм
2024-06-10T11:32:15Z
Вільярреал оголосив про відхід Капу
Football.ua
2024-06-10T11:22:53Z
Наполі впевнений у підписанні Ермосо
Football.ua
2024-06-08T18:43:37Z
Ексфутболіст збірної України отримав російський паспорт
ГЛАВКОМ NET
2024-06-04T09:59:12Z
Надія Кіченок вийшла до 1/8 фіналу Ролан Гаррос у парному розряді
УкраинФорм
2024-06-02T10:11:52Z
Не тільки салат: Хіменес-Браво підказав рецепт смакоти з руколою
Политека
2024-05-29T15:34:57Z
Допоможе заснути за 3 хвилини: експерт показала хитрий трюк
GlavRed
2024-05-28T09:27:08Z
Популярний напій: розвінчуємо п'ять міфів про чай
Обозреватель
2024-05-28T04:13:29Z
Ви будете в шоці: як прибрати черв'яків із черешні - швидкий та дієвий метод
GlavRed
2024-05-30T12:25:05Z
Як розігнати мозок на максимум: поради, які допоможуть мислити швидше
Обозреватель
2024-06-10T11:30:15Z
У Helsi з’явився сервіс розшифрування результатів аналізів на основі ШІ
Детектор М
2024-06-10T11:18:16Z
Заморожені продукти, які зменшують запалення: що радять дієтологи
Обозреватель
2024-05-30T03:31:10Z
Гороскоп на завтра 30 травня: Близнюкам - неочікувана подія, Леви - балуйте себе
GlavRed
2024-05-29T06:27:25Z
Ефективне управління стресом і тривогою: 5 корисних порад
Обозреватель
2024-05-21T14:04:35Z
Як зробити так, щоб у машині не було жарко: водії вражені лайфхаком
GlavRed
2024-06-03T03:25:26Z
Кросовери і не тільки: названо найпопулярніші дизельні авто в Україні
Фокус
2024-05-21T11:16:31Z
Названо найпопулярніші марки і моделі автомобілів в Україні
Фокус
2024-06-02T07:42:54Z
BYD продала вже майже 1,3 мільйона машин у 2024 році
Portaltele
2024-06-02T11:51:34Z
Недорогу сімейну модель Skoda показали у подробицях у мережі
Обозреватель
2024-06-10T11:18:11Z
Жителі Киргизстана зможуть обміняти свої старі авто на електромобілі: влада країни назвала умову
AutoGeek
2024-06-10T10:41:29Z
Подалі від Китаю: Volvo переносить виробництво електромобілів у Бельгію
AutoGeek
2024-06-10T10:10:41Z
Нові автомобілі від 10 000 євро: Citroen придумав дещо цікаве
Обозреватель
2024-06-10T09:32:19Z
Абсолютно нова Skoda Superb їде в Україну: подробиці та початок продажів
ЗаРулем
2024-06-10T09:30:32Z