MY.UAНовини
Що заважає об’єднанню організацій, які мають намір збирати роялті для музикантів?
Що заважає об’єднанню організацій, які мають намір збирати роялті для музикантів?

Що заважає об’єднанню організацій, які мають намір збирати роялті для музикантів?

«Детектор медіа» продовжує висвітлювати позицію різних сторін щодо останнього конкурсу на акредитацію організацій колективного управління авторськими правами. Про своє ставлення до конкурсу, а також про можливе об’єднання з іншими його учасниками «Детектору медіа» розповіли Руслана Лижичко, президентка громадської спілки «Автори та видавці», яка має збирати авторську винагороду з телерадіокомпаній, Вадим Лисиця, представник «Організації колективного управління авторськими та суміжними правами», яка має збирати роялті з готельно-ресторанних закладів, та Валерій Харчишин, очільник «Української агенції з авторських та суміжних прав», яка має намір оскаржувати результати конкурсу.

Переможці визнають результати конкурсу

«Те, що відбулась акредитація організацій колективного управління у сфері авторського права, – це позитивна і давноочікувана новина для всіх авторів і всього музичного ринку. Це нарешті дає шанс усім українським і зарубіжним авторам одержувати заслужену винагороду за використання їхньої музики», – сказала «Детектору медіа» співачка і продюсерка Руслана Лижичко, коментуючи рішення комісії Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, яка 17 грудня підсумки конкурсу на акредитацію ОКУ та обрала переможців.

Руслана Лижичко очолює нову громадську спілку «Автори та видавці», яка перемогла в конкурсі у сфері публічного сповіщення, де роялті мають платити телерадіоорганізації. А у сфері публічного виконання, де авторську винагороду платять заклади HoReCa/КаБаРе, переможцем стала «Організація колективного управління авторськими та суміжними правами» (ОКУАСП). Проте інший учасник конкурсу, «Українська агенція з авторських та суміжних прав» (УААСП) на чолі з музикантом Валерієм Харчишиним, попросила міністра економіки зупинити процес акредитації, бо вважає, що конкурсна процедура проходила з порушеннями. Адже комісія надала можливість своїм членам голосувати за кілька організацій. Хоча обирати акредитовану організацію колективного управління вона мала за єдиним критерієм: найбільша кількість прав на твори.

Руслана Лижичко вважає, що в цій процедурі не було порушень: «Закон не забороняє членам акредитаційної комісії голосувати одночасно за декілька організацій. І з точки зору звичайної логіки тут немає нічого дивного – якщо хтось із членів комісії вважає, що репрезентативність кількох організацій рівна – чому він не може проголосувати за обидві? Втім, усе ж головне – це те, що нарешті українська авторська спільнота отримала шанс побудувати цивілізовану й прозору систему збору та розподілу авторської винагороди. Вірю, що в цьому питанні в нас не може бути опонентів».

Пані Лижичко вважає, що повторне голосування за претендентів на акредитацію навряд чи можливе, оскільки підписання наказу про акредитацію переможця конкурсу – це «автоматична дія міністерства».

Такої ж думки і директор розподілу ОКУАСП Вадим Лисиця, який наполягає, що конкурс відбувся відповідно до законодавства. «Рішення про акредитацію приймає не міністерство, а комісія, яка складається з представників різних органів та організацій, у тому числі, міжнародних. Згідно із законом міністерство не має права втручатись у роботу комісії. Рішення приймалися сімома з восьми голосів, і навряд чи будь-яке переголосування призведе до іншого результату», – сказав він «Детектору медіа».

Втім, раніше експерт з авторського права Дмитро Гузій розповідав «Детектору медіа», що після оголошення рішення комісії є п’ять днів на подання скарг від інших учасників і наведення доказів порушень. Після цього впродовж 15 днів ці скарги мають розглянути, а далі міністр уповноважений прийняти рішення — або затвердити рішення комісії з акредитації, або (якщо підтвердиться наявність порушень) провести повторне голосування за переможців.

Взаємні претензії

Один із за закидів УААСП до конкурентів – монополізація сфери ОКУ, адже нові переможці конкурсу пов’язані як між собою, так і з організаціями, акредитованими раніше в інших сферах. Приміром, директором ОКУАСП є Олександр Нікін, який також є уповноваженим від «Авторів та видавців». А ще один уповноважений від «Авторів та видавців» Павло Калениченко керує двома акредитованими ОКУ в інших сферах — КАМП (збирає роялті з провайдерів у сфері кабельної ретрансляції) та УМА (збирає роялті з радійників у сфері публічне сповіщення суміжні права). На думку УААСП, на ринку створюється «закрита монопольна система, яка створена та контролюється одними й тими самими бенефіціарами, а пов’язані між собою особи — Калениченко П.А., Нікін О.І., Гур’єв А.А займають керівні посади одночасно в декількох уже акредитованих організаціях колективного управління».

Вадим Лисиця відкинув закиди в монополізації: «Слово “монополія” застосовується до підприємницької діяльності, яка ведеться з метою отримання прибутку. Діяльність акредитованої організації спрямована на захист усіх авторів та паблішерів і є неприбутковою».

Він запевнив, що ОКУАСП надав підтвердні документи щодо юридичної передачі прав на більш ніж 1,7 мільйонів треків. А також, що ОКУАСП ліцензує близько 18000 закладів по всій Україні й лише у 2020 році фактично виплатив більше 15 млн грн авторської винагороди, зібраної саме у сфері публічного виконання.

Натомість Вадим Лисиця має кілька закидів до УААСП:

1. УААСП заявляє, що управляє правами понад 4 мільйонів авторів з усього світу на підставі 104 договорів, оскільки вона є єдиною в Україні членкинею міжнародної спільноти із захисту авторських прав CISAC. Пан Лисиця має сумніви, що УААСП має найбільшу кількість договорів з авторами: «Громадська організація УААСП не має договорів з іноземними ОКУ. Ці договори має державна організація УААСП. ГО УААСП має дуже сумнівні з юридичної точки зору тристоронні угоди, щодо яких було багато листів та заяв Мінекономіки, а також відбуваються судові процеси».

Валерій Харчишин на це відповів, що тільки його УААСП має договори з іноземними ОКУ: «Наші опоненти намагаються створити міф про те, що нібито такі угоди має лише державна організація УААСП, яка зараз ліквідується. Часом міфи приживаються краще, ніж правда. Але правда в тому, що велика кількість міжнародних організацій погодилися співпрацювати з нами, з ГО УААСП». За його словами, мова йде не про домовленість із однією CISAC, а про перепідписання договорів з кожною міжнародною організацією. «Понад 15 судових справ державна організація, яка намагалась оскаржити ці наші договори з міжнародними спілками, програла», – додав він.

2. Через юридичну форму УААСП (громадська організація) до її складу можуть увійти лише фізичні особи. А музичні видавництва не можуть стати членами організації, тоді як права на 80% «усієї музики» належать саме їм, каже пан Лисиця. «Якщо надати цей статус (акредитацію, – ДМ) ГО УААСП, вона буде збирати кошти за права юридичних осіб (а це близько 80% усієї музики), які навіть теоретично не можуть стати її членами, контролювати діяльність, тощо. Це прямо суперечить законодавству та призведе до постійних конфліктів і зловживань».

Валерій Харчишин переконує, що в жодній країні 80% музики не належать юридичним особам, оскільки авторами можуть бути лише фізичні особи: «Наприклад, у Німеччині встановлення квота 33% для видавців. Більше 50% прав у всьому світі належать авторам, вони не передають їх видавцям чи юридичним особам, лише організаціям колективного управління».

3. Пан Лисиця закидає УААСП надмірні витрати на її діяльність та використання частини коштів з 12 млн грн, які організація нібито отримала від державної ОКУ «для виплати іноземним ОКУ». Валерій Харчишин каже, що лише нещодавно виграв суд у справі проти державної ОКУ, «який зобов’язав ДО УААСП надати нам звіти і відповідно до них ми маємо отримати грошові кошти для виплати іноземним ОКУ. Однак цих звітів ми не отримали, і, схоже, вони не збираються нам їх надати та виплачувати грошові кошти».

Чи можливе об’єднання організацій?

Руслана Лижичко вважає, що для всього українського музичного ринку найкраще було би, якби всі організації змогли домовитися між собою і не було би жодного протистояння між різними організаціями. За її словами, «Автори та видавці» проводили переговори з УААСП неодноразово: «Позиція ГО УААСП була досить радикальною, і досягнути домовленості не вдалось. Але це було в минулому. Нині краще думати про майбутнє й обєднувати зусилля задля спільної доброї справи».

«Автори та видавці» декларують відкритість для всіх авторів і видавців. «Між самими авторами музики жодного протистояння немає: їхній спільний інтерес – одержувати заслужену винагороду, що збирається й розподіляється прозоро й ефективно, виплачується своєчасно підзвітною їм організацією. І в цьому сенсі перемога організації Автори та видавці є хорошим шансом створити саме таку організацію. Ми готові працювати з усіма авторами й усіма видавцями і разом будувати справедливе колективне управління. Від акредитації, що відбулась, не програє ніхто», – вважає пані Лижичко.

Натомість Валерій Харчишин вважає перемовини про об’єднання недоречними, оскільки їх пропонують уже після рішення комісії з акредитації, яке він та його організація не визнає. Він розповів свою версію спроб перемовин з Русланою:

«До мене Руслана звернулась уже тоді, як Автори та видавці оголошено переможцем у конкурсі з акредитації, яку ми не визнаємо. Тоді як я пропонував зустрітися ще до цієї вистави акредитації. Руслана була віце-президентом нашої організації. Звертався до неї неодноразово, бо ми мали голосувати за її звільнення з посади. Руслана відповіла словами підтримки, але поспілкуватися нам так і не вдалося. Після цього я дізнався про те, що вона стала президентом іншої організації. Можливо, вона забула що права на її твори знаходяться у британській організації колективного управління PRS for Music. Із цією організацією ми маємо відповідну угоду, тобто її права належать нам. Тому навіть не знаю, які права вона могла передати іншій організації. Об’єднання нам пропонували, коли ми зустрілись у кабінеті міністра культури. Тоді я сказав, що не вирішую такі питання особисто й маю погодити його зі спільнотою. Адже такі рішення мають прийматися на загальних зборах.

З нами зараз намагаються говорити з позиції сили – отриманої акредитації на засіданні, яке було проведене з порушеннями. У цьому я вбачаю корупційну складову і не можу прийняти цієї позиції. Ще ніколи я не відчував такої зневаги, як під час засідання цієї комісії. Адже всі члени чудово розуміють, що таке репрезентативність, це поняття чітко описане в законі, які її критерії, але вони воліли не зважати на це. Саме тому й утворився такий колапс, коли авторську винагороду не зможе збирати жодна ОКУ».

За словами пана Харчишина, міжнародна спільнота CISAC надіслала лист до міністра економіки, де висловила занепокоєння тим, як були проведені конкурси на акредитацію. «Сподіваюся, що чиновники дослухаються й не визнають цієї акредитації», — додав він.

Довідка:

Організації колективного управління (ОКУ) — це посередник між користувачами та авторами. Ці організації мають зібрати винагороду за використання авторських та суміжних прав у різних сферах, розподілити її та віддати українським та іноземним авторам і правовласникам. Тобто, музикантам, письменникам, художникам тощо. За законом «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», ухваленим у 2018 році, збирати роялті в кожній сфері мають ОКУ, акредитовані в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

У медійній сфері до кінця 2020 року були лише дві акредитовані міністерством організації: громадська спілка «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» (КАМП; має збирати роялті з провайдерів у сфері кабельної ретрансляції) та громадська спілка «Український музичний альянс» (УМА; має збирати роялті з радійників у сфері публічного сповіщення, суміжні права).

КАМП цього року домовилася з провайдерами про тарифи, почала збирати роялті за авторські та суміжні права та активно подавати позови до суду проти тих провайдерів, які не бажали укладати угоди. А от радійники з УМА не дійшли згоди щодо тарифів роялті. Відповідно до ухваленого влітку 2020 року закону, якщо індустрія не домовляється зі своєю ОКУ, то сторони намагаються визначити тариф через суд. Поки що судової практики в цьому питанні немає.

17 грудня комісія Мінекономіки підбила підсумки конкурсу і прийняла рішення про акредитацію ОКУ у ще двох сферах. У сфері публічного сповіщення, де платниками роялті за використання музичних творів є телерадіокомпанії, комісія визначила переможцем нову громадську спілку «Автори та видавці», президенткою якої є співачка Руслана Лижичко. У сфері публічного виконання, де платниками роялті є заклади HoReCa/КаБаРе, — «Організацію колективного управління авторськими та суміжними правами» (ОКУАСП). До речі, остання організація ОКУАСП свого часу подала позов проти Мінекономіки, через що була заблокована акредитація у згаданих сферах.

Ще один учасник конкурсу — «Українська агенція з авторських та суміжних прав» (УААСП) на чолі з Валерієм Харчишиним — попросила міністра зупинити процес акредитації, бо вважає, що конкурсна процедура проходила з порушеннями, та готова оскаржувати результати конкурсу в суді.

Теги за темою
СтатьиРынок
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В Израиле удивили заявлением о РФ после последних массированных ударов Путина
Comments UA
2025-07-23T09:39:01Z
Подрыв антикоррупционных органов бросает тень на будущий курс Украины — The Economist
ZN UA
2025-07-23T09:34:56Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Украину накроет жара до +34 и магнитные бури - прогноз погоды на 24 июля
TSN
2025-07-23T09:33:55Z
Синоптики предупредили об опасной погоде в части Украины
Апостроф
2025-07-23T08:45:09Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
5 советов от людей, которым удалось серьезно похудеть
Comments UA
2025-07-23T09:42:19Z
Названы продукты, которые приводят к аппендициту
Comments UA
2025-07-23T09:09:04Z
Секрет долголетия раскрыт: одно упражнение, которое поможет прожить 100 лет
Comments UA
2025-07-23T09:03:37Z
Что нужно сделать, если заметили желтые пятна на помидорах
TSN
2025-07-23T08:51:29Z
Спортивное питание, которое не работает: что не так с порошками, которые советуют блоггеры
Знай
2025-07-23T08:51:16Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Нужно ли переворачивать банки с закручивающейся крышкой: даже не все опытные повара знают
TSN
2025-07-23T09:33:12Z
Когда солить суп: это правило меняет вкус и текстуру бульона
Gazeta UA
2025-07-23T09:18:23Z
Получится еще вкуснее просто отварного: с чем приготовить молодой картофель
Telegraf
2025-07-23T09:18:18Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 июля 2025 года
Фокус
2025-07-23T08:36:40Z
Когда копать картофель в 2025 году: оптимальные сроки в зависимости от региона, по месячному календарю
TSN
2025-07-23T07:21:45Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
За день до смерти Оззи Осборн простился с фанатами: что написал
Comments UA
2025-07-23T09:30:29Z
Брюс Уиллис больше не может говорить – СМИ
Корреспондент
2025-07-23T08:16:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Что теперь будет с "Резерв+": кто уходит с Минобороны
Comments UA
2025-07-23T09:42:45Z
Россия приступила к масштабнейшим военным учениям с участием 150 боевых кораблей. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-23T09:39:19Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Из ОАЭ экстрадировали организатора мошеннической схемы на сборах для ВСУ
Корреспондент
2025-07-23T09:39:59Z
В Киеве мужчина стрелял по авто во дворе дома
Корреспондент
2025-07-23T09:27:43Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Новый железнодорожный маршрут упростит путешествия между Николаевом и Западной Украиной
Новости Украины
2025-07-23T09:37:37Z
Пенсионерам угрожают лишением пенсии: что нужно сделать уже сейчас
Знай
2025-07-23T09:36:47Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Промоутер Паркера назвал фактор, от которого зависит судьба боя с Усиком
Корреспондент
2025-07-23T09:15:29Z
Шовковский после 3:0 с "Хамруном": недоволен судьей и реализацией моментов
Gazeta UA
2025-07-23T09:12:59Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Околи рассказал о следующих шагах Усика после победы над Дюбуа
Корреспондент
2025-07-23T08:15:17Z
Украинский футболист решил играть за Россию
Comments UA
2025-07-23T07:36:18Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Редкий дизайн в римской военной архитектуре: вблизи Софии нашли треугольную каменную башню
Фокус
2025-07-23T09:42:54Z
Гендиректор OpenAI предупредил об угрозе мошенничества с ИИ
Апостроф
2025-07-23T09:33:01Z
В Китае обнаружена могила принца-заложника возрастом более 1200 лет
Корреспондент
2025-07-23T09:27:08Z
Топ-5 бюджетных смартфонов, которые можно купить прямо сейчас: выбор экспертов
Фокус
2025-07-23T09:21:38Z
Менструальный календарь Flo обвинили в "сливе" данных: начался суд
TSN
2025-07-23T09:21:20Z
Путаница с новейшими F-47: Lockheed Martin заявила, что улучшенные F-35 останутся надолго
Фокус
2025-07-23T09:21:16Z
Маленькая 280-сильная ракета: презентован самый быстрый Opel
Фокус
2025-07-23T09:21:54Z
Экипаж не нужен: в Китае показали роботизированный танк, способный сбивать БПЛА
Фокус
2025-07-23T09:21:52Z
Полный привод в Škoda Kodiaq: ключевые преимущества и технические характеристики
Gazeta UA
2025-07-23T09:09:50Z
Трещина на лобовом стекле автомобиля: штраф или лишение водительских прав
Знай
2025-07-22T23:30:00Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z