MY.UAНовини
Нові віруси можуть згубити людство: чесний прогноз лікаря, що відкрив Еболу
Нові віруси можуть згубити людство: чесний прогноз лікаря, що відкрив Еболу

Нові віруси можуть згубити людство: чесний прогноз лікаря, що відкрив Еболу

З Африки ще можуть прийти нові хвороби. У 2020 році Захід все ще покладається на лікарів з ДР Конго та інших країн, щоб вони діяли як провісники майбутніх епідемій.

Ебола спричинила вже дві потужні епідемії у Африці. CNN поговорили з професором Жан-Жаком Муйємбе Тайфумом, який у 1976 році стояв біля початків вивчення вірусу. Статтю про минулі та майбутні епідемії перекладав 24 канал.

Ебола: історія появи

Боротьба з Еболою в Африці / Фото BBC

В ДР Конго хвора пацієнтка з лихоманкою тихо сидить на краю ліжка в місті Інгенде. Навколо бігають двоє дітлахів, які хочуть якнайскоріше покинути схожу на клітку палату у віддаленому містечку. Вона чекає на результат тесту на вірус Еболи, діти поки не виявляють симптомів.

Якщо позитивний, то все спілкування зводиться до пластикової перегородки у вікні. Її особисті дані – секрет, щоб вберегти від остракізму з боку місцевих, що бояться Еболи. Хоча вже є лікування та навіть вакцина, що різко знизили здатність вірусу вбивати. Але що, якщо у неї не буде Еболи? Можливість виходу з африканських лісів нового патогена – цілком реальна.

"Ми зараз у світі, де з'являться нові патогени, – запевняє CNN доктор Муйємбе Тайфум. – І це – загроза для людства". У 1976 році, як молодий дослідник, він брав перші зразки крові у жертв загадкової хвороби. Вона викликала геморагічну лихоманку й вбила 88% хворих та 80% персоналу у госпіталі католицької місії Ямбуку.

Кров відправили до Бельгії та США, де знайшли вірус, схожий на черв'яка. Тоді хворобу назвали вірусом Еболи – на ім'я річки, яка протікала поряд у Демократичній Республіці Конго (тоді – у Заїрі). Найбільш віддалені дощові ліси Африки поєдналися з найсучаснішими лабораторіями світу.

Загадкова хвороба та нові віруси

Але інколи встановити діагноз буває неможливо. В Інгенде вище згадана пацієнтка вилікувалась від Еболи, але знову почала демонструвати схожі симптоми. Тести відправили в столицю – Кіншасу, у Національний Інститут біомедичних досліджень. Там вони пройшли додаткове вивчення, але всі повернулися негативними. Причину недуги так і не виявили і через кілька тижнів.

Муйємбе Тайфум попередив, що попереду ще багато зоонозів: хвороб, які передаються від тварини до людини. До COVID-19, такими були жовта лихоманка, хвороба Лайма, різні форми грипу (свинячий та пташиний – 24), сказ, бруцельоз.

Вони передаються в основному через гризунів або комах і викликали епідемії та пандемії й раніше. Загалом, вчені вже знайшли близько 200 вірусів, які можуть інфікувати людину, з 1901 року (відкриття жовтої лихоманки – 24).

Експерти пояснюють таку ситуацію торгівлею дикими тваринами та знищенням екології у багатьох регіонах світу. Коли природні місця проживання для великих тварин зникають, їхнє місце займають кажани, щурі та комахи. Вони здатні жити поряд з людиною та переносити збудників до них.

Якщо ви йдете до лісу… ви змінюєте екологію. Комахи та щурі покинуть це місце та прийдуть у села. Це можлива передача нових вірусів та патогенів, – сказав доктор Муйємбе.

Попередні спалахи Еболи пов'язувались з глибоким втручанням людини в тропічний дощовий ліс. Дослідження у 2017 році за допомогою супутникових фото показало, що 25 з 27 спалахів сталися у межах дощового біому.

Дощовий ліс у районі річки Конго / Фото DW

Епідемії починалися у Центральній та Західній Африці у 2001-2014 роках в місцях, які пережили вирубку лісів за два роки до того. За перші 14 років XXI століття, площа вирублених лісів у ДР Конго вже перевищила площу Бангладеш. Там, де були ліси, постали щільно населені людські поселення, де вірус мав гарні умови для існування.

Станом на зараз залишається загадкою, як саме Ебола вперше заразила людину. Але вчені підозрюють, що таке стається, коли диких тварин розрізають на м'ясо. Так зване "дике м'ясо" – історичне джерело протеїну для людей, які живуть у дощових лісах. Але тепер його почали продавати по всьому світу, це привабливий товар для експорту. Навіть на літаку до Європи – Париж, Брюссель та Лондон – хоча це й незаконно.

За даними ООН, 5 млн тон м'яса вивозиться лише з басейну ріки Конго щорічно. В столиці вуличні торговці продають копчених тварин, наприклад мавп колобус, за 22 долари. Але ціну можна збити і нижче. Колобуси майже зниклики у деяких районах країни через дуже інтенсивне полювання.

Але вони, пітони та антилопи навряд чі будуть переносити смертельний вірус, який загинув би в процесі приготування. Навіть засмажений примат не повністю безпечний для вживання в їжу. Втім, таке поводження – ще півбіди. "Мокрі" ринки – з якого в Китаї міг поширитись COVID-19 – несуть більшу загрозу.

Там тварини зазвичай ще живі. Крокодили, равлики, черепахи, а подекуди нелегальні ринки з ще більш екзотичними представниками фауни, як-то шимпанзе. Тільки деякі з них потраплять у приватні колекції. Раніше, вчені вже пов'язували "мокрі" ринки з зоонозними хворобами. Для прикладу, пташиний грип або атипова пневмонія (вона ж – коронавірус SARS) поширилися з таких місць.

Система раннього сповіщення

Інститут біомедичних досліджень в Кіншасі – одна з кращих медорганізацій Африки / Фото Pages Claires

Лабораторії з третім рівнем захисту, можливості з розділення геному, обладнання світового класу – Національний Інститут біомедичних досліджень в Кіншасі є не лише однією з топових організацій у Африці.

Це стратегічна інвестиція з боку ВООЗ, Америки та Центру з контролю та профілактики захворювань. А одночасно – система раннього сповіщення щодо Еболи та можливих хвороб майбутнього. Жан-Жак Муйємбе Тайфум наразі очолює Інститут.

Якщо вірус з'явиться з Африки, щоб поширитись по світу йому знадобиться час. Якщо його помітять рано, як у моїй лабораторії, буде можливість для Європи, щоб розробити нові стратегії боротьби, – пояснив він CNN.

Команди Інституту працюють глибоко у ДР Конго, шукаючи нові та відомі віруси. У тому ж Інгенде, в провінції Екватор, за одну експедицію зібрали 84 кажани, які можуть вкусити, якщо поводитись необережно. А кожен укус – потенційне зараження. Наразі головний пріоритет – слідкувати за поширенням Еболи серед тварин.

В провінції знайшли новий штам вірусу Еболи під час останнього спалаху. Але поки що ніхто не знає, з якої частини лісу він прийшов та в якій тварині мутував. Після мазків та взяття крові для аналізу, кажанів відпускають на волю. Наскільки вони небезпечні для людей? Невідомо. "Хвороба Х" може ховатися будь-де, від лісу до ринку, куди тварин звозять бідні люди, щоб вони служили їжею та розвагою багатих.

"Сире м'ясо, що ви його тут бачите, не для бідних. Це для багатих та привілейованих. Деякі топ-чиновники вірять, що якщо ти вживаєш якусь екзотичну їжу, вона дає тобі сили та статус", – пояснив один з епідеміологів з Інституту. Останнім часом, попит зростає серед людей з Південно-Східної Азії, які вимагають у їжу черепах, змій та приматів.

Що може бути зроблено?

Вчені у Бразилії, КНР, США та Кенії об'єдналися у групу, яка захищає дощові ліси. Вона підрахувала, що інвестиції у 30 млрд доларів США на рік потрібні, щоб зберегти екологію, зупинити торгівлю дикими тваринами та зведення ферм.

Економіка збереження лісів

З них 9,6 млрд доларів США потенційно можуть на 40% зменшити вирубку у епідемічно небезпечних районах світу. Це може стимулювати людей, які живуть в лісах або залежні від них. Наприклад, подібна схема у Бразилії показала чудові результати – на 70% менше зменшення лісової площі з 2005 до 2012 року.

Коронавірус буде коштувати Сполученим Штатам 16 трлн доларів наступні 10 років, кажуть економісти з Гарварду Девід Катлер та Ларрі Саммерс. Глобально, за підрахунками МВФ – 28 трлн доларів за наступні 5 років.

Коммерціалізація продажу м'яса показує глибину занепаду лісів Конго, другої екосистеми у світі після Амазонки. Вогнево-підсічне господарство нетипове для цієї колись незайманої території, воно посилює можливість зіткнення людей та дикого тваринного світу. А значить – ризик зараження зростає. Це вже не питання "як", але "коли" матінка-природа дістане іншу смертельну зброю зі свого арсеналу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Непогода надвигается: синоптики предупредили водителей об опасности
Хвиля
2024-11-19T04:24:15Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
Что приготовила среда: гороскоп для всех знаков зодиака
Comments UA
2024-11-19T18:30:08Z
ВСУ устроили вражескому десанту "последний заплыв" под Курахово
Апостроф
2024-11-19T18:24:17Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Депутат Николаевской области имитировал уничтожение партии зерна в результате обстрелов
Апостроф
2024-11-19T15:51:21Z
В ГУР подловили на лжи российского комдива
Апостроф
2024-11-19T17:27:38Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Кинопоказ документальной ленты «Долгие Сутки»
Кино-Театр
2024-11-19T16:15:35Z
"Откровенный грабеж": фанаты группы Linkin Park разъярены стоимостью билетов на Уэмбли
Фокус
2024-11-19T15:42:41Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Зеленский сделал настораживающее заявление: на сколько может возрасти численность войск КНДР в РФ
Comments UA
2024-11-19T15:25:18Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Агент ФСБ готовил ракетные удары по военному госпиталю и энергетическому объекту
Comments UA
2024-11-19T17:10:26Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Эрдоган не одобряет разрешения Украине бить ATACMS по России
Европейская правда
2024-11-19T18:37:33Z
Украине нужен мир через силу, а не через слабость - Сибига
Корреспондент
2024-11-19T18:33:58Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Экономический кризис значительно усугубится: эксперт прогнозирует худшие десятилетия для Украины
Comments UA
2024-11-19T18:21:51Z
Деньги на погашение задолженности за коммуналку: кто и как может получить помощь
Знай
2024-11-19T18:06:17Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Бананы могут навредить: 7 неожиданных фактов, которые заставят задуматься
Знай
2024-11-19T18:24:23Z
Все начинается с маленьких скачков: ученые обнаружили смертельную опасность для миллионов людей
Фокус
2024-11-19T18:06:58Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Грибы-вешенки в панировке: отличный рецепт вкусного блюда
Фокус
2024-11-19T17:27:50Z
Базилик: как выращивать пряную зелень в бутылке на подоконнике
UAToday
2024-11-19T16:45:33Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Бой Тайсона и Джейка Пола сделал звездой ринг-герл: в чем секрет профессии
Фокус
2024-11-19T18:30:11Z
ФИФА приняла ключевое решение: речь идет о россиянах
Comments UA
2024-11-19T14:45:43Z
"Погибла" Ольга Харлан от ракетного удара по Одессе: что известно
Comments UA
2024-11-19T14:39:41Z
Россиянку лишили Олимпийской медали спустя 12 лет
Фокус
2024-11-19T14:27:27Z
"Будет тяжело": Судаков поделился ожиданиями от матча с Албанией
Корреспондент
2024-11-19T13:25:59Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Плюс 2361 грн на карту ежемесячно: кто из пенсионеров в 2025 году получит солидный бонус
Знай
2024-11-19T18:36:05Z
Если завтра война: в Европе гражданам раздают "тревожные" брошюры
Новости Украины
2024-11-19T18:18:30Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Фанера и иностранная электроника: ГУР показало, из чего состоит российская "Гербера"
UAToday
2024-11-18T19:30:59Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Двое испанцев планировали совершить теракт в Литве – прокуратура
Европейская правда
2024-11-19T16:37:56Z
В Польше судья стрелковых соревнований случайно подстрелил участника: подробности
Фокус
2024-11-19T15:57:58Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
"Я думала, что потеряла зрение": история пострадавшей в результате ракетной атаки в Одессе
Comments UA
2024-11-19T15:36:28Z
В аэропорту Перу задержан опасный пассажир: он перевозил на себе 325 живых тарантулов
Comments UA
2024-11-19T15:27:50Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Теперь серый: Распаковка контроллера DualSense 30th Anniversary Limited Edition для PlayStation 5
GameMag
2024-11-19T16:54:17Z
Продюсер ремейка Dragon Quest III хочет увидеть Final Fantasy 6 HD-2D, но у Square Enix пока нет планов на этот счёт
GameMag
2024-11-19T16:46:07Z
"Выглядит фантастически": Инсайдер поделился впечатлениями от Xbox-эксклюзива Fable — напоминает "Ведьмака 3"
GameMag
2024-11-19T16:42:49Z
Наушники AirPods Pro обнаружат недостатки слуха и заменят слуховой аппарат: что говорят исследователи
Фокус
2024-11-19T16:06:36Z
"Чистая" энергия из канализации: сточные воды могут принести неожиданную пользу
Фокус
2024-11-19T15:57:59Z
Во Франции хакеры украли данные 500 тысяч клиентов Auchan
Корреспондент
2024-11-19T15:39:11Z
Vivo выпустит два новых смартфона: стало известно, когда появятся устройства серии X200
Фокус
2024-11-19T15:30:24Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Известный итальянский производитель спортивных авто отказывается от бензиновых двигателей
Фокус
2024-11-19T14:15:13Z
Изменится до неузнаваемости: новый Nissan Leaf 2025 показали до презентации
Фокус
2024-11-19T12:30:29Z
Зачем водители возят носок с рисом в авто: три причины/Кто бы мог подумать!
Апостроф
2024-11-19T12:15:07Z
Исторический полет: сверхзвуковой самолет преодолел звуковой барьер и побил рекорд
Фокус
2024-11-19T11:04:18Z
Цена $13800 и запас хода 600 км: в Китае дебютировал дешевый соперник Volkswagen ID.3
Фокус
2024-11-19T10:00:25Z
Возрождение легенды: знаменитый Citroen 70-х собираются вернуть на рынок
Фокус
2024-11-19T08:21:48Z
Настало время штрафов на дорогах за популярное нарушение: следите за своим светом
Знай
2024-11-19T07:51:52Z
Альтернатива X3: новый электрокроссовер BMW рассекретили до премьеры
Фокус
2024-11-19T07:36:41Z