MY.UAНовини
Історії колишніх бранців. Микола Семена: «Фактично в мене із життя викреслені майже чотири роки»
Історії колишніх бранців. Микола Семена: «Фактично в мене із життя викреслені майже чотири роки»

Історії колишніх бранців. Микола Семена: «Фактично в мене із життя викреслені майже чотири роки»

Першою ми розкажемо історію журналіста газети «День» та «Радіо Свобода» Миколи Семени. Усе почалося 19 квітня 2016 року, коли силовики російської Федеральної служби безпеки прийшли до його дому з обшуком і порушили проти нього кримінальну справу.

Тодішня так звана «прокурорка» Криму Наталія Поклонська розповідала, що в журналіста провели обшук через його статтю в проєкті «Радіо Свобода» «Крим.Реалії», у якій начебто були «заклики до порушення територіальної цілісності Російської Федерації». Йшлося про матеріал «Блокада – необхідний перший крок до звільнення Криму», яку пан Семена опублікував під псевдонімом «Валентин Гончар».

Попри всі доводи захисту, 22 вересня 2017 року підконтрольний Кремлю Залізничний районний суд Сімферополя засудив журналіста за «екстремізм» до двох з половиною років умовно з випробувальним терміном на три роки й забороною займатися публічною діяльністю.

Кримський журналіст і його захисники не полишили надії домогтися справедливості. Через понад два роки, 14 січня 2020-го, той же суд змінив рішення й погодився достроково припинити випробувальний термін та зняти «судимість» із Миколи Семени. 18 лютого 2020 року йому вдалося виїхати з окупованого Криму на материкову частину України.

«Детектор медіа» поговорив з колишнім бранцем Кремля про труднощі його ув’язнення, роль медіа в його справі, звільнення та повернення.

«Ми не визнавали окупаційну судову систему в Криму, але нам нікуди було дітися»

Після обшуку 19 квітня 2016 року журналіста забрали до ФСБ – його кілька годин допитували, а потім відпустили під підписку про невиїзд. Микола Семена згадує, що того дня сусіди приходили до нього, щоб висловити підтримку. Та й загалом, вони почали із зацікавленням і співчуттям ставитися до його родини. Не мав він проблем зі знайомим та сусідами й на етапі досудового слідства, коли силовики стежили за кожним його кроком – як реальним, так і віртуальним.

«Вони поставили мені на комп’ютер шпигунську програму. У 2014 році постійно стежили за мною. Я мав звертати увагу, що всі мої дії відображаються в їхніх служб – вони все бачать і чують. Крім того, стеження та зняття інформації з телефону. Про мене також були попереджені всі банки, пошта», – розповідає журналіст.

Окупанти не приховували, що стежать за журналістом. Зокрема, його декілька разів зупиняли в місті та просили показати, що він знімав на телефон. «Вони приходили перевіряти додому, розмовляли з членами сім’ї, із сусідами – допитували, яка поведінка, чи не хуліган, чи не вживаю наркотики або алкоголь, чи немає конфліктних ситуацій. Це було морально важко», – каже пан Семена.

Двічі на місяць він також зобов’язаний був приходити у відділення окупаційної поліції, щоб «сповідатися» – звітувати про свої дії та дозвілля. Водночас Миколу Семену занесли у список Росфінмоніторингу, заборонивши йому проводити будь-які фінансові транзакції. «Фактично, не було за що жити», – каже Микола Семена.

Попри це, найважчою для нього була заборона публікуватися. «Коли мене брали на облік, то попередили: навіть публікація одного знімка, статті в інтернеті або на сайті, публічна діяльність та участь у громадських заходах уже є підставою, щоб умовний строк перетворити на реальний – 2,5 роки позбавлення волі за ґратами», – розповідає він.

Журналіст каже, що хоч і не визнавав рішення окупаційного суду, однак мусив його виконувати. «Коли ми вийшли із суду, усі раділи так, ніби це була перемога. Адвокати охолодили цю радість. Хоча ми не визнавали окупаційну судову систему в Криму, але нам нікуди було дітися, ми фактично були в їхніх лапах. Хочеш не хочеш, а визнавати мусиш», – пояснює він.

За час незаконного умовного ув’язнення в пана Семени загострилися старі хвороби та з’явилися нові. Разом з адвокатами вони тричі клопотали, щоб його відпустили на лікування до материкової України. Однак їм відмовляли. «Через затримку мені в кінці 2018 року робили операцію по видаленню одного з органів. Після того в мене виник діабет і загострилися інші хвороби. Це послаблення здоров’я я пов’язую з тим, що був змушений відтягувати лікування й несвоєчасно звернувся до лікарні», – розповідає журналіст. Додає, що нині почувається «терпимо» – працювати може.

Витримати ув’язнення журналісту допомагала підтримка сім’ї, яка розділяла його тривоги. А розраду знайшов у читанні: мимохіть отримав багато вільного часу, який присвятив книгам. «Маю велику бібліотеку – близько двох тисяч томів. Як воно буває: купляєш-купляєш, а читати залишаєш на потім. Я багато перечитав, що вже читав, а також нового», – згадує він.

«Коли про тебе говорять – відчуваєш себе в центрі уваги великої спільноти»

Микола Семена розповів, що в незаконному ув’язненні йому також допомагала підтримка колег з «Радіо Свобода», «Крим.Реалії», газети «День», «Детектора медіа», Національної спілки журналістів України – Сергія Томіленка та Ліни Кущ. «Я відчував підтримку "Детектора медіа". Я вважаю, що найбільш точні та правильні публікації про мене тоді були саме в "Детекторі". Тому що в багатьох інших ЗМІ й вирази були такі, приблизні, бо люди не знають російського законодавства, термінології тощо», – згадує журналіст.

Він каже, що медійний супровід його справи та гласність давали йому відчуття захищеності: «Коли про тебе говорять і до тебе прикута увага – відчуваєш себе в центрі уваги великої спільноти, якою для мене була вся українська аудиторія. З іншого боку, це була певна відповідь на те, що кримські ЗМІ, які зараз служать окупантам, вороже ставилися до українських журналістів – були випадки, що вони на нас наїжджали та критикували несправедливо».

Та бути в центрі уваги українських ЗМІ не гарантувало кримському журналістові безпеки. Пан Семена усвідомлював, що російські силові органи можуть і не звернути на це уваги – як вони це продемонстрували багато разів. Хоча численні публікації про Миколу Семену не пройшли повз увагу російських слідчих і суддів.

На думку журналіста, матеріали ЗМІ «познайомили» його адвокатів зі своїм підзахисним. Адже пан Семена не був особисто знайомим зі своїм кримським захисником Емілем Кубердіновим, адвокатами міжнародної правозахисної групи «Агора» Андрієм Сабініним та Олександром Попковим до початку процесу. Публікації й самого Миколи Семени, й інших медіа про нього допомогли адвокатам не лише скласти враження про свого підзахисного, а й розробляти аргументи захисту.

Слідчі теж «тримали руку на пульсі». «Під час розслідування слідчий був у курсі того, що про мене публікували. Я відчував, як у нього змінювалося ставлення до мене. Від початку він ставився до мене як до незнайомого ворога. З часом, коли він знайомився з моїми попередніми публікаціями, ставлення змінювалося», – розповідає Микола Семена.

На його думку, матеріали ЗМІ та заклики правозахисних організацій вплинули й на суддю: «Мені здається, що в ході процесу змінилося ставлення судді. Звичайно, винести виправдальний вирок вона не могла. Винесений нею умовний вирок говорить про те, що вона певним чином зорієнтувалася в ситуації й сліпо не підкорилася вимогам "посадити"».

«Я не змінив своєї точки зору, тому не можу ризикувати поверненням у Крим»

14 січня 2020 року підконтрольний Росії Залізничний суд Сімферополя задовольнив клопотання Миколи Семени про дострокове припинення випробувального терміну і зняття «судимості». Журналіст мав зачекати 10 днів, поки рішення набуде чинності.

Протягом тих днів його хвилювало, що окупанти можуть «переграти» це рішення. Попри всі побоювання, він отримав «головний документ, який давав право на виїзд за межі Криму» – довідку про звільнення. І вже 18 лютого 2020 року виїхав з окупованого Криму на материкову частину України.

«Фактично в мене із життя викреслені майже чотири роки. За цей час я міг більше зробити. Я думаю, скільки б я міг написати за ці чотири роки бездіяльності? Звісно, ці роки не пропали зовсім даром. Я робив нотатки, готувався писати книгу про Крим та про своє село Вороньки Чернігівської області», – каже Микола Семена.

Ідея цих книг виникла ще під час незаконного ув’язнення. Журналіст їх поки пише, але ще не знає, коли видаватиме. «Часу на книги дуже мало – треба працювати. Але намагаюся викроїти, – пояснює він. – "Крим.Реалії" та "Радіо Свобода", які мене підтримували, поновили зі мною контракт. У мене є завдання не підвести їх і публікувати аналітичні матеріали. Крім того, я публікую матеріали для газети "День", які теж мене підтримували. Вважаю це своїм обов’язком».

Майже всі журналістські матеріали пана Семена стосуються Криму. Він також часто бере участь у заходах, присвячених політв’язням та окупації. Підтримує зв’язок із Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та першою заступницею міністра закордонних справ Еміне Джапаровою.

Микола Семена має задум неурядового проєкту на кримську проблематику: «Думав, чи не створити громадську організацію, пов’язану з відстоюванням свободи слова або ж громадських журналістів. Поки що в мене це не вилилось у конкретні рішення. У перспективі, можливо».

Після приїзду до Києва в лютому 2020 року Офіс омбудсмана Людмили Денісової допоміг журналісту з лікуванням і тимчасовим житлом (кімнатою в гуртожитку). Нині допомоги з боку влади журналіст не отримує, постійного житла йому не надали. «Після повернення Бородянський (Володимир Бородянський, тоді ще міністр культури, молоді і спорту. – ДМ) обіцяв допомогу. Але уряд швидко змінився, і прийшли нові люди. Конкретними справами, на жаль, ніхто не займається. Розпочався карантин, який надовго затримав вирішення всіх соціальних, економічних та інших проблем. Як країни в цілому, так і в долі кожної людини», – каже пан Семена.

«Радіо Свобода» та Центр прав людини Zmina допомогли йому з орендою квартири. Нині він сам винаймає житло, куди три місяці тому вже переїхала його дружина. Через карантин вона не могла виїхати з Криму раніше.

Журналіст не полишає надії повернутися на півострів, однак лише після деокупації. «Я не можу назад повернутися, бо я нев’їзний у Крим. Я не змінив своєї точки зору, тому не можу ризикувати поверненням у Крим. За той злочин, який вони мені приписують, зараз дають від 6 до 10 років, – раніше було до 5 років», – пояснює він.

Нині Микола Семена очікує розгляду своєї скарги проти Росії в Європейському суді з прав людини. Він просить суд визнати, що Росія порушила його права на свободу слова та думки. ЄСПЛ прийняв його скаргу до розгляду, але відклав до ухвалення рішення в міждержавній справі України проти Росії щодо Криму. «Суд прийме рішення по цьому позову й тоді в руслі цього рішення швидко прийматиме рішення по справах персональних», – сподівається колишній політв’язень.

Фото: архів Детектора медіа

Теги за темою
Суспільство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Войну нужно "перенести на территорию РФ": Сырский удивил обращением к Трампу
Comments UA
2025-07-23T08:36:41Z
Сырский откровенно сказал, могут ли новые партии оружия спасти жизни украинцев
TSN
2025-07-23T08:36:40Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Во Львове врачи спасли девочку, которая родилась с весом всего 600 граммов
TSN
2025-07-23T08:36:56Z
"Нас критиковали, потому что мы отступали". Сырский объяснил, зачем начал Курскую операцию
Лига
2025-07-23T08:36:36Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Что нужно сделать, если заметили желтые пятна на помидорах
TSN
2025-07-23T08:33:30Z
Завтрак, обед и ужин: какие продукты выбрать, чтобы оставаться здоровым и бодрым
Знай
2025-07-23T07:51:30Z
"Полезные" продукты, которые вредят: не ходите в супермаркет, пока не узнаете это
Telegraf
2025-07-23T07:45:29Z
Многие люди переносят глютен, даже если они утверждают, что это не так, - исследование
Фокус
2025-07-23T07:27:46Z
Полезен для здоровья и не вредит фигуре: какой хлеб можно есть без ограничений
Comments UA
2025-07-23T06:15:29Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 июля 2025 года
Фокус
2025-07-23T08:36:40Z
Когда копать картофель в 2025 году: оптимальные сроки в зависимости от региона, по месячному календарю
TSN
2025-07-23T07:21:45Z
С таким завтраком легко худеть: как приготовить сырное хачапури за 15 минут
Gazeta UA
2025-07-23T06:45:58Z
Тесто вымешивать не придется: как приготовить простой торт из вафель и крекеров к чаю
Telegraf
2025-07-23T06:12:47Z
Такие кабачковые палочки съедаются за минуту: в каком кляре их приготовить
Telegraf
2025-07-23T03:18:07Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Брюс Уиллис больше не может говорить – СМИ
Корреспондент
2025-07-23T08:16:28Z
Тед Лассо возвращается: начались съемки 4 сезона
Корреспондент
2025-07-23T08:12:20Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Дадут всего 10 дней: как отбиться от несправедливого штрафа ТЦК
Знай
2025-07-23T08:36:27Z
Именины в августе 2025 года: кто празднует свой день ангела, когда и кого поздравлять по новому и старому календарю
TSN
2025-07-23T08:36:05Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Сумской области: украинцам рассказали об изменениях
Политека
2025-07-23T08:31:32Z
Новый железнодорожный маршрут упростит путешествия между Николаевом и Западной Украиной
Новости Украины
2025-07-23T07:42:11Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
На Львівщині ліквідовано канал контрабанди лісоматеріалів з дуба
AgroNews
2025-07-23T08:36:24Z
Фермер в Винницкой области держал людей в рабстве, среди них - человек из плена
Новости Украины
2025-07-23T08:09:53Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Околи рассказал о следующих шагах Усика после победы над Дюбуа
Корреспондент
2025-07-23T08:15:17Z
Украинский футболист решил играть за Россию
Comments UA
2025-07-23T07:36:18Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Он отдал все силы: Фьюри ответил критикам Дюбуа
Корреспондент
2025-07-23T07:09:02Z
Сын Шевченко подписал свой первый профессиональный контракт
Комсомольская правда
2025-07-23T07:01:23Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Перестрелки и погони на лошадях в новом геймплейном трейлере Mafia: The Old Country
GameMag
2025-07-23T08:04:12Z
В Україні дефіцит азотних добрив може сягнути 20%
AgroNews
2025-07-23T07:12:53Z
Assassin's Creed Shadows привлекла 5 миллионов игроков
GameMag
2025-07-23T07:01:04Z
В Китае обнаружена могила принца-заложника возрастом более 1200 лет
Корреспондент
2025-07-23T06:36:57Z
Terminator 2D: No Fate отложили до октября
GameMag
2025-07-23T06:31:53Z
Стало відомо, хто має право на дострокову пенсію в Україні у 2025 р
AgroNews
2025-07-23T06:09:51Z
Трещина на лобовом стекле автомобиля: штраф или лишение водительских прав
Знай
2025-07-22T23:30:00Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z