MY.UAНовини
"Велике будівництво": чому програма Президента вже увійшла в історію і що буде далі
"Велике будівництво": чому програма Президента вже увійшла в історію і що буде далі

"Велике будівництво": чому програма Президента вже увійшла в історію і що буде далі

"Велике будівництво" стало, без сумніву, унікальним досвідом для України. Безпрецедентні для нашої країни цифри і показники, заявлені на початку року ініціаторами програми, перетворилися на сотні реальних об'єктів і тисячі кілометрів відремонтованих і побудованих доріг.

Вдалося довести, що в Україні можливе в короткі терміни і навіть в надзвичайних умовах пандемії привести до ладу інфраструктуру. Тепер важливо на цьому не зупинитися, і в Укравтодорі це розуміють, повідомляють "Українські новини".

Цифри і факти

В кінці року можна визнати – дорожня частина "Великого будівництва" вдалася. У березні, коли "Велике будівництво" стартувало, було багато сумнівів в доцільності й перспективі реалізації програми в умовах коронавірусу, але, врешті-решт, цифри говорять самі за себе: 3926 км доріг відремонтовано та побудовано менше, ніж за рік – а це 10% від всієї дорожньої мережі державного значення. Було розпочато роботи по створенню 28 об'їздів українських міст, які врятують населені пункти від пробок і великих вантажівок.

Стартувало також кілька проєктів, які не мають аналогів в історії незалежної України. Бетонна траса Дніпро-Решетилівка буде готова вже в наступному році, а ділянка дороги довжиною в 80 км в Полтавській області буде цілком з бетону.

Швидкими темпами відновилося будівництво Запорізьких мостів, якими не займалися майже 10 років. Роботи почалися у квітні, а проїзд першою чергою мостів – верховою стороною Балочного мосту – був відкритий уже 24 грудня. Весь проєкт, швидше за все, вдасться зробити не за 4 роки, як планувалося раніше, а за 2.

В цілому, заявлений на початку року план вдалося виконати на 87%. "87% завершених об'єктів кажуть самі за себе – це абсолютний рекорд виконання за всі роки незалежності", – зазначив заступник голови ОП Кирило Тимошенко. В Укравтодорі сподіваються до кінця року завершити всю програму повністю.

Дорожні роботи стали значно якіснішими за рахунок заходів, що підвищують довговічність доріг. 81,2% дорожніх проєктів цього року включали не тільки укладання нового покриття та вирівнюючого шару, а й роботу з основою трас. В 2019 такі роботи проводилися лише на 52,7% об'єктів.

Зросла і безпека доріг – збільшилися обсяги облаштування освітлення, бар'єрної огорожі, а також тротуарів.

Ще одна знакова зміна в цьому році – зменшення кількості ямкових ремонтів, коли дороги ремонтувалися клаптями – кілька кілометрів гарної дороги, потім кілька – поганої. Дороги робляться тепер по так званому маршрутному принципу – десятки і навіть сотні кілометрів ремонтуються якісно від початку і до кінця, і утворюють цілісний маршрут.

"Це 216 км дороги Київ – Харків, понад 125 км дороги до Станиці Луганській від Сєверодонецька, 92,5 км дороги від Дніпра до Миколаєва, більше 100 км від Кропивницького в Запоріжжі, майже 135 км від Мукачева до Львова", – навів приклади Олександр Кубраков, глава Укравтодору – організації, відповідальної за перетворення в цьому році доріг державного і міжнародного значення.

Дороги тепер з'являються по всій країні – у влади більше немає "улюблених" областей. У Луганській області і на Закарпатті, наприклад, останніми роками ремонтували по 10-50 км доріг на рік. У 2020-му в цих регіонах вдалося зробити доріг мало не більше, ніж за останні 9 років разом узяті.

"У 2020 році ми змінили підходи і ми дійсно зшиваємо Україну. У Луганській області, в тому числі і в її регіонах, прилеглих до ОРДЛО, ми вже відремонтували 197 км автодоріг. Зараз в роботі ще 127 км. На Закарпатті відремонтовано 370 км доріг", – заявила народний депутат, голова міжфракційного об'єднання "За Велике будівництво" Олена Шуляк.

При цьому такі масштабні і якісні роботи стали обходитися державі дешевше.

"У 2020 році за суму 81 млрд грн ми отримали 3 926 км доріг (не варто забувати, що ця сума включає оновлення 100 мостів, облаштування 25 майданчиків зважування-в-русі). Тобто середня вартість 1 км в 2020 році – 20,6 млн грн. У цьому році 1 км дешевше на 4,5 млн грн", – наводить дані пресслужба Укравтодору.

Збільшення прозорості торгів і тендерних процедур, боротьба з корупційною складовою, контроль над підрядниками – все це допомагає економити.

Встановити реальну ціну об'єктів допомагає експертиза, якій тепер піддаються всі проєкти без винятку. Експертиза дозволяє зрозуміти, як відрізняється реальна вартість об'єкта від заявленої, і скорегувати кошторис. В цьому році це допомогло заощадити 11,8 млрд грн, в середньому ціну кожного проєкту вдалося знизити на 7,4%.

На об'єкти також вдалося залучити незалежний технагляд з представників французьких, турецьких, австрійських компаній, які мають право приходити з перевіркою без попередження і оцінювати всі елементи об'єкта – від матеріалів до готових структур.

Українці оцінили те, як перетворюється інфраструктурна мережа країни і як змінюється підхід до цього в країні – згідно з опитуванням КМІС, майже 90% схвалюють інвестиції держави в розвиток інфраструктури.

Дороги і економіка

Користь програми оцінили не тільки прості українці, а й експерти. Економічний вплив Національної програми "Велике будівництво" проявився не тільки в здешевленні 1 км дороги.

Програма, яка не замислювалася як антикризовий проєкт, в цьому році допомогла пом’якшити падіння економіки внаслідок коронакризи, говорить економіст Михайло Кухар, представник незалежної економічної групи макроекономічного аналізу та прогнозування Ukraine Economic Outlook.

Економісти на чолі з Кухарем оцінили антикризові заходи, прийняті урядом в цьому році і прийшли до висновку, що саме "Велике будівництво" не дало Україні впасти в глибоку кризу. Зокрема, за допомогою програми вдалося зупинити падіння державного ВВП на відносно невисокому рівні.

"На тлі спаду ВВП у другому кварталі 11,4% і 3,7% в четвертому, за прогнозами наших економістів, у фінальному розрахунку спад ВВП нашої країни був би 11% в четвертому кварталі, якби не питома вага виробництва ("Великого будівництва")", – повідомив Кухар.

Закиди про те, що гроші з коронавірусного фонду "закочуються" в асфальт, а не йдуть на лікарні, не мають для експертів сенсу – вихід з коронакризи, на думку авторитетних економістів, має на увазі не тільки турботу про медицину, а й роботу над інфраструктурними проєктами, які дозволяють підняти на ноги економіку.

Міжнародний досвід підтверджує: розвиток інфраструктури забезпечує стабільність економічної системи і зростання ключових показників.

"Інвестиції в сталу інфраструктуру стануть інструментом перезапуску двигуна світової економіки після пандемії COVID-19 – за допомогою розбудови більш стійких спільнот, а також створення мільйонів робочих місць", – підкреслюють експерти авторитетної консалтингової фірми Deloitte.

За цей рік Україна змогла піднятися на 20 позицій в світовому рейтингу якості доріг (The Legatum Prosperity Index) – зі 146 до 126 місця. Зростання цього Індексу всього на один пункт створює потенціал для приросту ВВП в $1,611 на душу населення.

Ті об'єкти, які були створені за цей рік, ще довгий час сприятимуть оздоровленню української економіки. Радник Президента з економічних питань Олег Устенко вважає, що "Велике будівництво" може серйозно стимулювати зростання державного ВВП. "Розвиток концесії – доріг і інфраструктури – може давати позитивний ефект в довгостроковій перспективі і необхідний економічний ріст, завдяки якому ВВП повинен досягти позначки в 5%", – зауважив він.

"При середньому життєвому циклі дорожньої інфраструктури в 10-15 років позитивна віддача від інвестицій в дорожнє будівництво за 2020-ий рік буде зберігатися аналогічний період часу. Що є тим самим довгостроковим компенсатором нарощування антикризових держвидатків і стимулом економічного зростання", – роблять висновок експерти.

Стратегія майбутнього

В інтерв'ю The New York Times Президент Зеленський, зазначивши вражаючі результати програми, підкреслив, що зупинятися на досягнутому не варто. "У нас дійсно є шанс за чотири-п'ять років побудувати в Україні всі інфраструктурні вузли", – заявив він.

В Укравтодорі усвідомлюють, що спочивати на лаврах нема коли, і робота над інфраструктурою повинна тривати. Успіх "Великого будівництва", підтримка Президента та уряду дозволяють організації вперше розробляти довгострокову стратегію розвитку. Нещодавно головою Укравтодору Кубраковим були представлені плани аж до 2025-го року.

Очікується, що вдасться залучити $2 млрд інвестицій на ремонт 1400 км ключових доріг. До 2022-го року повинні бути відремонтовані 600 км доріг, що ведуть до прикордонних переходів, і 30 КПП.

"У цьому році ми вже багато зробили – привели в порядок дороги в Чернігівській області в сторону Білорусі, в Чернівецькій в бік Румунії і Закарпатської області в бік Словаччини, а також шлях до міста Ягодин у Львівській області. Я був на цих пунктах пропуску та на власні очі бачив, що це наші справжні ворота експорту, тому ми продовжимо цю частину роботи", – заявив Кубраков.

Буде розширено мережу асфальтобетонних доріг, аналогічних трасі Дніпро – Решетилівка. В якості кандидатів на оновлення розглядаються траси М-29 Харків – Перещепине (180 км), Р-55 Одеса – Новий Буг (135 км), Н-08 Бориспіль – Маріуполь (95 км в Дніпропетровській області). Уже розробляються плани щодо приведення в порядок 6800 км доріг у всіх областях.

Будуть відремонтовані та відновлені 1385 мостів по всій країні, реалізовані відразу кілька мегапроєктів: Київська об'їзна дорога, дорога до Одеського морського порту, Кременчуцький міст.

Загальний бюджет мегапроєктів може скласти рекордні 340 млрд грн – значна для України сума. Однак та користь, яку принесло в цьому році "Велике будівництво", і якісний менеджмент проєктів, яким відзначився Укравтодор, дозволяють з упевненістю сказати, що всі ці кошти повернуться до українців хорошими і безпечними дорогами, а також здоровою, привабливою для інвесторів економічною атмосферою в країні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Time вдруге присвятив обкладинку покійному Папі Франциску
InternetUA
2025-04-21T20:55:30Z
Діти на війні
Gazeta UA
2025-04-21T20:48:54Z
У небі над Львівщиною кружляв загадковий літак: яка мета його появи
GlavRed
2025-04-21T20:27:33Z
"Люфтить" від кількох пострілів: окупанти використовують дешеві китайські аналоги АКМС
Фокус
2025-04-21T20:21:09Z
Літак-розвідник зі Швеції кружляв над Львовом: що про нього відомо
Telegraf
2025-04-21T20:12:04Z
Меми про смерть Папи Римського заполонили мережу: почитайте найдотепніші
Telegraf
2025-04-21T20:06:34Z
Ватикан повідомив причину смерті Папи. Політичне життя Святого Престолу - на паузі
Gazeta UA
2025-04-21T19:54:23Z
Чи існують програми з підтримки української мови та мовні курси для українців за кордоном
24tv
2025-04-21T19:51:47Z
Ватикан опублікував заповіт Папи Римського
24tv
2025-04-21T19:45:07Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Україна зберігає пропозицію не бити по цивільній інфраструктурі, очікуємо чіткої відповіді від РФ – Зеленський
Факти ICTV
2025-04-21T21:21:22Z
США свідомо тримають переговори з РФ у певному форматі: Клімкін про зустріч у Лондоні
Факти ICTV
2025-04-21T21:04:46Z
У Генсека ООН заявили, що під час «великоднього перемир’я» обидві сторони продовжували бойові дії
УкраинФорм
2025-04-21T21:03:02Z
Хронологія війни — день 1154: загострення ситуації на фронті та продовження повітряного терору
Telegraf
2025-04-21T21:00:18Z
"Для РФ це колапс": генерал розкрив головну мету Кремля з "перемир'ям"
GlavRed
2025-04-21T20:57:28Z
Японія допоможе Україні в отриманні розвідувальних даних
iPress
2025-04-21T20:49:36Z
«Бути послом США в Україні було честю»: Бріджит Брінк підбила підсумки своєї роботи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T20:49:27Z
Глава Пентагону накинувся на "брехливі ЗМІ" після нового скандалу із Signal
Европейская правда
2025-04-21T20:49:19Z
На будь-який смак: що робити з білками, які залишилися після випікання пасок
24tv
2025-04-21T21:00:41Z
Помідори виростуть вдвічі більшими: додайте в ґрунт одне добриво
24tv
2025-04-21T19:27:29Z
Які помилки під час прийому ліків здатні звести нанівець усе лікування
Gazeta UA
2025-04-21T19:24:41Z
Користь для мозку і контроль ваги: 9 переваг волоських горіхів
GlavRed
2025-04-21T18:27:53Z
Поширені комбінації харчових добавок можуть підвищувати ризик діабету 2 типу
24tv
2025-04-21T18:03:23Z
Тест на IQ: тільки 5% геніїв можуть знайти фальшивого лікаря за 5 секунд
GlavRed
2025-04-21T16:27:57Z
Названо ідеальну довжину для денного сну: це менше, ніж ви думали
24tv
2025-04-21T16:03:04Z
Регулярне споживання йогуртів знижує ризик раку молочної залози
360ua.news
2025-04-21T16:00:26Z
Несподівана причина головного болю – ваші зуби мудрості
24tv
2025-04-21T15:33:28Z
"Мені не соромно": Slavia зізналася, з ким з українського шоу-бізу готова "сісти за стіл"
GlavRed
2025-04-21T20:27:34Z
"Ми вирішили": Юлія Саніна розповіла, куди вона зникла разом із чоловіком
GlavRed
2025-04-21T20:27:02Z
Ви маєте це знати: яка стрижка підійде під ваш тип волосся
24tv
2025-04-21T20:03:36Z
"Пропагує українство": Таїсія Повалій остаточно залишилася без нічого
GlavRed
2025-04-21T19:27:42Z
Зрадниця Лорак зробила заяву після новини про нове кохання її чоловіка
GlavRed
2025-04-21T19:27:21Z
Могилевська показала, як із доньками готувалася до Великодня: зворушливе відео
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T18:45:08Z
Крістен Стюарт та Ділан Мейєр одружилися у Лос-Анджелесі
360ua.news
2025-04-21T18:36:57Z
Ірландія на Євробаченні 2025: хто така Emmy та про що її пісня Laika Party
Факти ICTV
2025-04-21T18:06:22Z
Знищення репутації та малі роялті: як ШІ-компанії купують обличчя акторів і користуються ними
Фокус
2025-04-21T17:30:47Z
У ДТП на Львівщині загинули троє чоловіків
Факти ICTV
2025-04-21T21:09:29Z
В Іспанії оскаженілий 500-кілограмовий бик атакував людей, є потерпілі: очевидці показали відео
24tv
2025-04-21T20:54:32Z
Був світлою дитиною: Росія вбила у Херсоні 16-річного Сашка у день його народження
24tv
2025-04-21T20:10:10Z
У Флориді в аеропорту спалахнув літак, евакуювали майже триста людей
УкраинФорм
2025-04-21T18:46:42Z
У США літак з майже 300 пасажирами спалахнув відразу після зльоту
24tv
2025-04-21T18:33:21Z
На Харківщині через російські атаки загинули двоє мирних жителів
Комсомольская правда
2025-04-21T18:28:26Z
У Києві викрили шахраїв, які купували iPhone за фальшиві долари
InternetUA
2025-04-21T18:19:05Z
Біля берегів Нідерландів судно наїхало на вітрову турбіну, є постраждалі
Европейская правда
2025-04-21T18:13:15Z
На Тернопільщині 19-річна породілля покинула новонародженого сина на вулиці - її знайшла поліція
УкраинФорм
2025-04-21T17:33:12Z
Один ранок на нулі
Gazeta UA
2025-04-21T21:12:17Z
Лінія фронту станом на 21 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T21:00:21Z
Росіяни обстріляли Харківщину: є загиблі і постраждалі
Gazeta UA
2025-04-21T20:45:45Z
Гнилі зуби дракона
Gazeta UA
2025-04-21T20:42:03Z
Йшли закріплятися, але не вийшло: бійці НГУ взяли у полон російських піхотинців
24tv
2025-04-21T20:24:32Z
Новий графік автобусів в Харкові: місцевим варто врахувати зміни
Политека
2025-04-21T20:01:32Z
Росіяни кошмарять Одесу: над містом багато БПЛА, чути вибухи
Telegraf
2025-04-21T19:54:27Z
У Маріуполі в березні-квітні з’явилися дві нові військові бази росіян - Центр вивчення окупації
УкраинФорм
2025-04-21T19:36:31Z
У вівторок Україна буде однією із найтепліших країн Європи - погода на 22 квітня
Комсомольская правда
2025-04-21T19:34:19Z
Буряк зійде вже на другий день: експерт сказав, у чому замочити насіння овоча
GlavRed
2025-04-21T20:30:07Z
Дешево, практично та неймовірно смачно: рецепт "тієї самої" запіканки з локшиною і сиром
24tv
2025-04-21T19:30:23Z
Рослини вам подякують: ось що потрібно підживити попелом вже зараз
24tv
2025-04-21T19:24:49Z
Жити з одним чи з кількома: вся суть моногамії та немоногамії у простих словах
24tv
2025-04-21T18:48:11Z
Фінансовий прогноз за місяцем народження: коли народжуються справжні мільйонери
GlavRed
2025-04-21T17:27:31Z
Те, що треба після свят: як приготувати улюблену "Мімозу" по-новому – поринаємо в ностальгію
24tv
2025-04-21T17:12:25Z
Усіма улюблений салат Мімоза заграє новими смаками - оригінальний рецепт
GlavRed
2025-04-21T16:27:10Z
Чому в огірків гіркі "попки" і як цього уникнути: поради щодо вирощування овоча
Telegraf
2025-04-21T15:54:33Z
Колишні повертаються: 4 знаки зодіаку, яким незабаром нагадає про себе минуле
Знай
2025-04-21T15:51:49Z
Нафтогаз залучив мільярди євро: на що підуть кошти
Хвиля
2025-04-21T20:36:40Z
Торгова напруга зростає: Китай реагує на плани США щодо суднових зборів
Хвиля
2025-04-21T20:15:10Z
Тіньова економіка України. Як змінюється ситуація та чим це загрожує бізнесу
360ua.news
2025-04-21T19:18:49Z
Чи можна посадити садок на сільськогосподарській землі
24tv
2025-04-21T19:00:48Z
Уряд змінив правила для проєктів зі значними інвестиціями
24tv
2025-04-21T19:00:18Z
Ціни на овочі знову оновили: скільки коштують огірки та помідори
Хвиля
2025-04-21T18:48:18Z
"IT-коаліція" передала Україні обладнання на майже 2 млн євро
Европейская правда
2025-04-21T18:36:09Z
Google під ударом: США розглядають історичні санкції проти компанії
Telegraf
2025-04-21T18:30:15Z
ПФУ розкрив важливі моменти щодо виплат за квітень: що з пенсіями, субсидіями та лікарняними
Хвиля
2025-04-21T18:21:48Z
Бетіс із голом Антоні впевнено переграв Жирону з Циганковим
Football.ua
2025-04-21T21:04:50Z
Циганков провалив черговий матч за кризову Жирону: команда стрімко наближається до зони вильоту
24tv
2025-04-21T21:03:34Z
Манчестер Юнайтед очолює перегони за Куньєю — Романо
Football.ua
2025-04-21T20:31:07Z
Лідс та Бернлі оформили повернення в АПЛ після нетривалої паузи: хто претендує на третю путівку
24tv
2025-04-21T20:03:05Z
Мілан націлився на ще одного форварда — ЗМІ
Football.ua
2025-04-21T20:01:02Z
Барселона хоче викласти 40 мільйонів за форварда, який став вигнанцем у Манчестер Юнайтед
24tv
2025-04-21T19:24:41Z
Гоу Ехед Іглс у драматичному фіналі вперше в історії виграли Кубок Нідерландів
Football.ua
2025-04-21T19:16:57Z
Арсенал та Тоттенгем хочуть купити капітана Спортінга — ЗМІ
Football.ua
2025-04-21T19:16:36Z
Важкоатлети Гоза та Прилипко медально завершили виступ України на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T19:00:24Z
США випробовують конкурента нейроімпланта Neuralink: у чому його особливість
InternetUA
2025-04-21T20:43:33Z
Вдруге за тиждень: популярний стримінговий сервіс знову зазнав масштабного збою
Фокус
2025-04-21T20:00:26Z
Українські айтівці опинилися під прицілом хакерів
InternetUA
2025-04-21T18:46:39Z
Час ще є: коли і де дивитися метеоритний потік Лірид
Telegraf
2025-04-21T18:45:20Z
Кіберполіція попереджає про шахрайства: фішингові посилання
Украина Криминальная
2025-04-21T18:00:25Z
Ілон Маск готується піти з уряду
iPress
2025-04-21T17:31:48Z
ОАЕ першими в світі використовуватимуть ШІ для написання законів
iPress
2025-04-21T17:31:02Z
Дуров пригрозив виходом Telegram з ринку: яка причина такого категоричного рішення
InternetUA
2025-04-21T17:28:26Z
Жінка знайшла замкнені двері у своєму 200-річному будинку, шокована тим, що за ними ховалось
24tv
2025-04-21T17:27:28Z
Тарифи Трампа підвищують середню рекламну ціну на нові автомобілі понад 50 тисяч доларів знову
Топ Жир
2025-04-21T21:15:06Z
Нове гібридне покоління від Hyundai: збільшення паливної ефективності на 45%
Топ Жир
2025-04-21T20:45:55Z
Концепт седана від Buick на рівні з S-Class за розміром
Топ Жир
2025-04-21T20:15:35Z
Одна з найвродливіших моделей Aston Martin у сучасні часи
Топ Жир
2025-04-21T19:30:27Z
Як у Франції зробили перший у світі автомобіль
AutoCentre
2025-04-21T19:18:29Z
Toyota завершує розробку RAV4 2026
360ua.news
2025-04-21T18:00:47Z
Tesla кібервантажівка розпізнає себе як смітник
Топ Жир
2025-04-21T18:00:40Z
Швидке заряджання батарей CATL робить зарядження ЕС настільки швидким, як заправка бензином
Топ Жир
2025-04-21T18:00:19Z
Продаж Dodge Challenger SRT Super Stock на 1,300 миль доводить, що FOMO вже минув
Топ Жир
2025-04-21T17:30:56Z