MY.UAНовини
Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектора в 2020 році
Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектора в 2020 році

Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектора в 2020 році

«Детектор медіа» традиційно підбиває підсумки року, що минає. Ми вже публікували добірку найкращих документальних фільмів 2020 року від Ярослава Підгори-Гвяздовського, аналіз тенденцій у теленовинах 2020-го від Отара Довженка, підсумки року для українських кінофестивалів від Лілії Апостолової, топ фейків про коронавірус від Гали Скляревської. Нині підбиваємо підсумки законодавчих ініціатив для регулювання громадського сектора.

У 2020 році народні депутати зареєстрували у Верховній Раді мінімум 12 ініціатив, положення яких обмежують права громадського сектора — громадських об'єднань (ГО), активістів і правозахисників. Більшість суперечить міжнародних зобов'язанням України перед ЄС. Ці проєкти законів унесені народними депутатами фракцій «Слуга народу», «Батьківщина» та «Опозиційна платформа – За життя». Низка ініціатив стала приводом для заяви проти дискредитації громадського сектора, яку підписали 566 ГО країни.

Були й позитивні для громадянського суспільства зрушення, однак усі вони зі статусом «у процесі».

Згадаймо ключові законопроєкти, нюанси їх обговорення та резюмуємо ситуацію, з якою громадський сектор стартує у 2021 році.

Розділяй і лобіюй

Перше півріччя 2020-го стало особливо плідним для спроб дискредитації громадянського суспільства (далі — ГС), у тому числі — через ініціативи народних депутатів.

Зокрема три чверті зареєстрованих у Раді законопроєктів про лобістську діяльність експерти ГС визнали небезпечними:

Експерти визначили низку проблемних аспектів, але головний полягає в тому, що професійний лобізм не розмежований із просуванням публічних (громадських) інтересів. У цьому разі є ризик, що адвокаційні кампанії ГО можна буде прирівняти до лобізму та вжити відповідних санкцій.

Усі три проєкти мають схожу долю: Головне науково-експертного управління Апарату ВР висловило по 9-10 зауваг до кожного та рекомендувало повернути авторам на доопрацювання. Недоліки, як і в аналогічних ініціатив попередніх скликань парламенту, полягають у відсутності системного підходу, нечіткості механізмів правового регулювання відносин, неузгодженості із законодавством, а також порушенні низки прав тощо.

Люстрація вихідців із громадського сектора

Більшість «недружніх» для ГС законопроєктів уніс у парламент народний депутат фракції «Слуга народу» Олександр Дубінський — особисто чи за співавторства.

Наприклад, разом з позафракційним Андрієм Деркачем він подав проєкт № 3193-1, який пропонує заборонити членам і керівникам ГО бути членами наглядових рад державних підприємств (або які належать державі на більш ніж 50%), державних банків.

Законопроєкту, як і ініціативам № 3326 і № 3564 (про них далі) громадськість присвятила онлайн-обговорення, під час якого вони отримали критику Європейського центру некомерційного права й експертів громадянського суспільства, а представник парламентарів зауважив, що ці законопроєкти не мають шансів на ухвалення. Однак він опинився в порядку денному 4-ї сесії ВР, а Комітет з питань інтеграції з ЄС надав висновок, що законопроєкт не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України в сфері європейської інтеграції, але потребує доопрацювання (у частині встановлення максимального місячного розміру оплати послуг членів наглядових рад). Бюджетний комітет наголосив: якщо закон ухвалять до 15 липня 2021 року, він може вводитися в дію не раніше 1 січня 2022 року, а якщо після — не раніше 1 січня 2023 року (або 1 січня наступного за цим роком залежно від часу ухвалення).

Не діяч, а іноземний агент

Законопроєкт Дубінського № 3564 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо прозорості діяльності громадських об’єднань з іноземною підтримкою)» викликав бурхливу дискусію серед експертної спільноти сектора.

Його пропозиції (поліграф для керівників ГО з іноземною підтримкою та заборона очолювати державні, комунальні та казенні підприємства, окремий реєстр і звітування, вказування в назві ГО, що вона отримує іноземну підтримку, тощо) багатьом правникам нагадали норми чинного закону РФ про «іноземних агентів».

Дехто бив на сполох, дехто вважав це за жарт і піар. Автор ініціативи теж не змовчав і прокоментував медійну хвилю обговорень його ідей. Наразі відомо, що законопроєкт розкритикували в Мін'юсті, громадянському суспільстві та міжнародній спільноті правозахисників.

Бюрократія 2.0

Ще один проєкт Дубінського № 3936 пропонує суворіші вимоги до розкриття фінансової інформації громадських організацій з іноземною підтримкою, обмеження для підприємців, які надають послуги ГО тощо.

Схожі за змістом ініціативи попереднього скликання Ради (№ 6674 і № 6675) були розкритиковані ще у 2018 році у спільному висновку Венеціанської комісії та Бюро демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ. Згідно з аналізом Центру прав людини Zmina, законопроєкт № 3936 Дубінського має на меті встановити необґрунтований податковий контроль з боку держави за діяльністю громадських об’єднань в Україні, що порушує принцип рівності всіх платників перед законом і недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, а також суперечить низці зобов'язань держави перед міжнародними партнерами.

У ВР оцінку законопроєкту наразі надав лише бюджетний комітет: він зазначив, що проєкт матиме опосередкований вплив на показники бюджету і може набирати чинності згідно із законодавством.

Суд мітингам не місце

Заборонити зібрання біля будівлі судових органів запропонував Сергій Демченко (фракція «Слуга народу») у проєкті закону № 3291 «Про внесення змін до статті 6 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо заборони проведення мітингів біля будівель судів».

Комітет ВР з питань євроінтеграції надав висновок, що це питання не лежить у межах міжнародних зобов'язань. Тож на кінець грудня 2020 року проєкт перебуває без руху (формально — опрацьовується в профільному комітеті).

Пам'ятай, чужинцю…

Ще два законопроєкти нардепів «Опозиційної платформи – За життя» налаштовані не допустити іноземного впливу на політику України. І байдуже, що це дискримінація експертів.

№ 3326 — «Про внесення змін до Закону України “Про очищення влади” (щодо недопущення зовнішнього впливу на інтереси держави)». Автор Федір Христенко. Проєкт отримав критику Європейського центру некомерційного права й експертів громадянського суспільства. Однак його внесли в порядок денний 4-ї сесії.

№ 3572 — «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони фінансування органів влади та їх посадових (службових) осіб з-за кордону та заборони найвищим посадовим особам держави мати громадянство (підданство) іноземної держави». Автор Вадим Рабінович. Проєкт був внесений у порядок денний 4-ї сесії.

Традиційна дискримінація нетрадиційного

Низка законопроєктів не пов'язані з діяльністю всіх об'єднань, а намагаються ускладнити життя правозахисним організаціям і ЛГБТКІ-спільноті. Їх принаймні три:

  • №3916 — «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони сім’ї, дитинства, материнства і батьківства». Автори – Георгій Мазурашу, Олена Лис зі «Слуги народу». Внесений у порядок денний 4-ї сесії Ради.
  • №3917 — «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за пропаганду “гомосексуалізму та трансгендеризму”». Автори – Георгій Мазурашу, Олена Лис зі «Слуги народу». Станом на момент публікації, формально опрацьовується в комітеті.

«Обидві законодавчі ініціативи суперечать восьми міжнародно-правовим зобов’язанням, узятим на себе Україною, практиці міжнародних договірних органів, членом яких є Україна, позиції, висловленій експертами Ради ООН з прав людини і Верховним Комісаром ООН з прав людини, практиці ЄС в сфері боротьби з дискримінацією, стандартам Ради Європи та практиці ЄСПЛ у сфері захисту від дискримінації, а тому повинен бути відхилений Верховною Радою України. У разі ухвалення будь-якого із вказаних законопроєктів це відкине Україну у демократичному розвитку і стане суттєвим викликом для роботи правозахисних організацій в Україні, зокрема тих, як працюють на захист прав ЛГБТІ-спільноти та утвердження гендерної рівності», — відзначив Центр прав людини Zmina в тематичній доповіді.

  • №3316-1 — «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за публічні заклики та/або пропаганду відмови від народження дітей, руйнування інституту сім’ї, позашлюбних і протиприродних статевих відносин та розпусти)». Автор – Олег Волошин (фракція ОПЗЖ).

Був внесений у порядок денний 3-ї сесії, пізніше знятий з розгляду Ради. Прикметно, що він був альтернативним до проєкту, який пропонував увести в українське законодавство покарання за злочини на ґрунті ненависті.

Приводи для оптимізму

Дружні до громадського сектора ініціативи підготовлені у 2020 році наразі перебувають на стадії обговорення.

Найочікуваніший у секторі проєкт закону — «Про публічні консультації» (№ 4254). Це результат кількарічного партнерства представників органів виконавчої влади, інститутів громадянського суспільства та міжнародних організацій. Як зауважили в Українському незалежному центрі політичних досліджень, документ має на рівні закону закріпити обов’язок органів державної влади та місцевого самоврядування проводити публічні консультації під час формування та реалізації державної і регіональної політики, вирішення питань місцевого значення, підготовки проєктів стратегічних і програмних документів, нормативно-правових актів. Закон чітко визначатиме строки проведення публічних консультацій, перелік питань, щодо яких консультації мають проводитися обов’язково, формати комунікації з громадянами.

У жовтні проєкт погоджений урядом і зареєстрований у парламенті. Експерти Апарату Ради зауважили, що він потребує доопрацювання. Зокрема, слід передбачити фінансові та людські ресурси для ефективної роботи зазначених механізмів участі громадян, уточнити строки й місце проведення консультацій, їх учасників тощо.

Позитивні зміни сектор очікує й від законопроєкту № 3718 «Про основні засади молодіжної політики». Він передбачає механізми участі молоді в ухваленні рішень, підтримку дитячих і молодіжних ГО. У липні законопроєкт ухвалили в першому читанні, включили в порядок денний 4-ї сесії.

У 2020 році підготовлені два важливі стратегічні документи. Перший — Стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021-2026 роки. Це спільні напрацювання експертів органів влади і громадського сектора; дороговказ органам влади для втілення амбітних планів. Наразі проєкт пройшов обговорення в регіонах і чекає на правки міністерств. Другий документ, створений громадянським суспільством для громадянського суспільства, — Карта правових реформ. Вона включає пропозиції для вирішення 91 проблеми, з якими наразі стикається сектор. Частково пункти Карти відображені в проєкті урядової Стратегії, однак її планують долучити до документа окремим додатком.

Інфографіка ЦЕДЕМ, обкладинка з відкритих джерел

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами у нашому телеграм-каналі "Що там у ГО?". 

Якщо хочете бути в курсі головних новин про життя громадянського суспільства в Україні, підписуйтесь на нашу розсилку. Пишемо раз на тиждень і без спаму.
Теги за темою
СуспільствоСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Звезда "Ведьмака" Генри Кавилл впервые стал отцом
TSN
2025-01-19T12:18:20Z
"Совершенно заслуживает множество обвинений": украинский певец ворвался в скандал вокруг Портникова
Апостроф
2025-01-19T12:12:49Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Две лучшие стрижки на зиму для женщин за 50: держат объем даже под шапкой
TSN
2025-01-05T17:48:12Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
США начали размещать в Европе ядерное оружие
UAToday
2025-01-19T12:18:42Z
В Украине еще одна категория граждан получила право на отсрочку: что известно
UAToday
2025-01-19T12:18:34Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Россия ночью атаковала шестью десятками дронов: силы ПВО сбили более 40 из них
Лига
2025-01-19T12:18:53Z
Сеть взбудоражило фото, на котором Бербок "убегает" от Шольца: минист отреагировала
TSN
2025-01-19T11:51:02Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
«Коррупция» ни при чем: Известна настоящая причина, почему Украину не берут в НАТО
Comments UA
2025-01-08T07:39:30Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Глава правления компании Фирташа незаконно насчитал миллионные премии
Корреспондент
2025-01-19T12:00:24Z
Украинцам дадут дополнительную субсидию: кто может на нее рассчитывать
Знай
2025-01-19T11:36:31Z
Овощи дороже мяса: за огурцы, помидоры и перец придется выложить половину зарплаты
Знай
2025-01-05T18:21:06Z
За какие проблемы с электросчетчиком могут оштрафовать: предупреждение от облэнерго
Знай
2025-01-19T10:06:07Z
В Украине изменены условия кредитов: что это значит для клиентов
Политека
2025-01-19T10:00:30Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Смерть и руины: как выглядит уничтоженный россиянами Бахмут
TSN
2025-01-06T13:54:10Z
Финансовый гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 20 по 26 января 2025 года
Фокус
2025-01-19T12:00:16Z
Город в Донецкой области остался без света
TSN
2025-01-19T11:48:14Z
Краматорск остался частично без электроэнергии, а в Дружковке возможны проблемы с водоснабжением
ZN UA
2025-01-19T11:16:00Z
Россия бросила войска на это направление: какой город могут потерять ВСУ
Comments UA
2025-01-19T10:21:56Z
"Всегда отважные": что означают шевроны 47 ОМБр "Маґура"
Telegraf
2025-01-19T10:06:40Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Какие продукты ни в коем случае нельзя запекать в фольге: об этом следует знать
TSN
2025-01-19T11:06:34Z
Вернуть веру в завтрашний день: как создать эмоциональную опору для ребенка
ZN UA
2025-01-19T11:03:08Z
«Шарлотта»: стрижка, которую должна попробовать каждая в 2025 году
Marie Claire
2025-01-19T11:00:53Z
Гороскоп Таро на неделю с 20 по 26 января: Водолеям нужно сделать паузу, Козерогов ждут новые возможности
Политека
2025-01-19T09:33:01Z
7 сортов картофеля, которые дают самый высокий урожай: с одного куста будете собирать ведро клубней
TSN
2025-01-19T08:51:36Z
Что значит, если попалось яйцо с двумя желтками: символ удачи или предвестие перемен
Знай
2025-01-19T08:51:26Z
Хрустящие вергуны с детства: рецепт вкусности от известного шефа
TSN
2025-01-19T08:18:27Z
«Мы влюбляемся только трижды за всю жизнь…»: что нужно знать о теории, меняющей взгляд на романтические отношения
Marie Claire
2025-01-19T08:00:10Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
На горнолыжном курорте Драгобрат погибла туристка: очевидцы рассказали, что произошло. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-19T12:00:57Z
Появилось зловещее видео ракетного удара по Киеву
Comments UA
2025-01-19T11:48:27Z
В Харькове разоблачили дерзкую "схему" вывоза уклонистов за границу
Корреспондент
2025-01-06T22:18:18Z
Не удержалась на подъемнике. На курорте Драгобрат погибла девушка
UAToday
2025-01-19T07:30:47Z
В Киевской области прогремели взрывы - россияне выпустили БПЛА
Комсомольская правда
2025-01-19T06:06:54Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 18-19 января
UAToday
2025-01-19T12:18:50Z
Square Enix представила Steam Deck в стиле чокобо из Final Fantasy VII Rebirth
GameMag
2025-01-19T11:16:05Z
В Запорожье археологи обнаружили артефакт, которому более 5000 лет
TSN
2025-01-19T11:06:32Z
Глубокое погружение в виртуальный мир: Ubisoft рассказала об исследовании в Assassinʼs Creed Shadows
GameMag
2025-01-19T11:03:06Z
Три приема цифровой детоксикации: как перестать "зависать" в социальных сетях
Фокус
2025-01-19T11:00:10Z
Больше никаких загадок и теорий: Nintendo официально подтвердила выход Switch 2
Знай
2025-01-19T10:51:49Z
WhatsApp знает о пользователях все и создает ежемесячный отчет о них: что нужно знать
Фокус
2025-01-19T10:42:19Z
Физики впервые обнаружили "жуткое" квантовое явление в фундаментальных частицах Вселенной
Фокус
2025-01-19T10:36:27Z
"Наносят вред бизнесу": Telegram передал властям данные более 10 000 людей, – Дуров
Фокус
2025-01-19T10:27:34Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Чем заменить сладкое: что съесть, если очень хочется
UAToday
2025-01-19T12:18:11Z
С гель-лака на накладные ногти не сможете перескочить: дерматолог рассказал про опасность для жизни
Знай
2025-01-19T11:51:56Z
Помощь для спасителей животных: ученые хотят снизить употребление алкоголя среди ветеринаров
Фокус
2025-01-18T15:36:51Z
Сухой закон: что произойдет с вашим телом, если не пить алкоголь целый месяц
Marie Claire
2025-01-18T15:01:26Z
Визит в больницу не понадобится: врачи тестируют анализ травм головы на месте происшествия
Фокус
2025-01-18T15:00:13Z
МСЭК ликвидировали: как теперь получить инвалидность в Украине
Хвиля
2025-01-18T10:30:55Z
У многих появится шанс: ученые разработали тест на успех иммунотерапии при раке
Фокус
2025-01-18T06:00:31Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"Нечестно по отношению к Украине": в НОК прокомментировали смену спортивного гражданства Ковтуном
Апостроф
2025-01-19T11:12:36Z
Букмекеры сделали прогноз на матч Лиги Европы "Галатасарай" – "Динамо"
ZN UA
2025-01-19T10:03:14Z
Грузинский боец UFC победил россиянина в титульном поединке в США
ZN UA
2025-01-19T09:31:13Z
”Слава Богу, что отвело”: Харлан рассказала о предложениях от РФ изменить гражданство
Апостроф
2025-01-19T08:45:04Z
"Манчестер Сити" купил футболиста сборной Узбекистана
ZN UA
2025-01-18T23:36:50Z
Бывший лидер "Динамо" остался без клуба и хочет завершить карьеру
ZN UA
2025-01-18T22:18:03Z
Букмекеры сделали прогноз на первый еврокубковый матч "Шахтера" в 2025 году
ZN UA
2025-01-18T17:54:40Z
Один из лучших биатлонистов в истории анонсировал завершение карьеры
ZN UA
2025-01-18T17:13:05Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Стояло в гараже более 10 лет: в Украине обнаружили роскошное американское авто 80-х
Фокус
2025-01-19T08:00:48Z
General Motors вывели на рынок недорогой семейный электромобиль за $6500
Фокус
2025-01-18T10:12:57Z
Неожиданное партнёрство: «Гарри Поттер» получит кроссовер с «Детективом Конаном»
GameMag
2025-01-17T17:10:17Z
Honda CR-V получит особую версию для украинских дорог
Фокус
2025-01-17T16:15:07Z
Эксклюзив за $4,8 миллиона: на продажу выставили суперкар чемпиона "Формулы-1"
Фокус
2025-01-17T15:51:58Z
Современный Willys: представлен военный внедорожник на базе Jeep Wrangler
Фокус
2025-01-17T13:00:50Z
Цена $20800 и запас хода более 450 км: дебютировал доступный электрокроссовер Hyundai
Фокус
2025-01-17T11:45:57Z
Практичные и вместительные: лучшие семейные универсалы с пробегом
Фокус
2025-01-17T11:12:13Z