MY.UAНовини
Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектору в 2020 році
Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектору в 2020 році

Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектору в 2020 році

«Детектор медіа» традиційно підбиває підсумки року, що минає. Ми вже публікували добірку найкращих документальних фільмів 2020 року від Ярослава Підгори-Гвяздовського, аналіз тенденцій у теленовинах 2020-го від Отара Довженка, підсумки року для українських кінофестивалів від Лілії Апостолової, топ фейків про коронавірус від Гали Скляревської. Нині підбиваємо підсумки законодавчих ініціатив для регулювання громадського сектору.

У 2020 році народні депутати зареєстрували у Верховній Раді мінімум 12 ініціатив, положення яких обмежують права громадського сектору — громадських об'єднань (ГО), активістів і правозахисників. Більшість суперечить міжнародних зобов'язанням України перед ЄС. Ці проєкти законів унесені народними депутатами фракцій «Слуга народу», «Батьківщина» та «Опозиційна платформа – За життя». Низка ініціатив стала приводом для заяви проти дискредитації громадського сектора, яку підписали 566 ГО країни.

Були й позитивні для громадянського суспільства зрушення, однак усі вони зі статусом «у процесі».

Згадаймо ключові законопроєкти, нюанси їх обговорення та резюмуємо ситуацію, з якою громадський сектор стартує у 2021 році.

Розділяй і лобіюй

Перше півріччя 2020-го стало особливо плідним для спроб дискредитації громадянського суспільства (далі — ГС), у тому числі — через ініціативи народних депутатів.

Зокрема три чверті зареєстрованих у Раді законопроєктів про лобістську діяльність експерти ГС визнали небезпечними:

Експерти визначили низку проблемних аспектів, але головний полягає в тому, що професійний лобізм не розмежований із просуванням публічних (громадських) інтересів. У цьому разі є ризик, що адвокаційні кампанії ГО можна буде прирівняти до лобізму та вжити відповідних санкцій.

Усі три проєкти мають схожу долю: Головне науково-експертного управління Апарату ВР висловило по 9-10 зауваг до кожного та рекомендувало повернути авторам на доопрацювання. Недоліки, як і в аналогічних ініціатив попередніх скликань парламенту, полягають у відсутності системного підходу, нечіткості механізмів правового регулювання відносин, неузгодженості із законодавством, а також порушенні низки прав тощо.

Люстрація вихідців із громадського сектору

Більшість «недружніх» для ГС законопроєктів уніс у парламент народний депутат фракції «Слуга народу» Олександр Дубінський — особисто чи за співавторства.

Наприклад, разом з позафракційним Андрієм Деркачем він подав проєкт № 3193-1, який пропонує заборонити членам і керівникам ГО бути членами наглядових рад державних підприємств (або які належать державі на більш ніж 50%), державних банків.

Законопроєкту, як і ініціативам № 3326 і № 3564 (про них далі) громадськість присвятила онлайн-обговорення, під час якого вони отримали критику Європейського центру некомерційного права й експертів громадянського суспільства, а представник парламентарів зауважив, що ці законопроєкти не мають шансів на ухвалення. Однак він опинився в порядку денному 4-ї сесії ВР, а Комітет з питань інтеграції з ЄС надав висновок, що законопроєкт не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України в сфері європейської інтеграції, але потребує доопрацювання (у частині встановлення максимального місячного розміру оплати послуг членів наглядових рад). Бюджетний комітет наголосив: якщо закон ухвалять до 15 липня 2021 року, він може вводитися в дію не раніше 1 січня 2022 року, а якщо після — не раніше 1 січня 2023 року (або 1 січня наступного за цим роком залежно від часу ухвалення).

Не діяч, а іноземний агент

Законопроєкт Дубінського № 3564 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо прозорості діяльності громадських об’єднань з іноземною підтримкою)» викликав бурхливу дискусію серед експертної спільноти сектору.

Його пропозиції (поліграф для керівників ГО з іноземною підтримкою та заборона очолювати державні, комунальні та казенні підприємства, окремий реєстр і звітування, вказування в назві ГО, що вона отримує іноземну підтримку, тощо) багатьом правникам нагадали норми чинного закону РФ про «іноземних агентів».

Дехто бив на сполох, дехто вважав це за жарт і піар. Автор ініціативи теж не змовчав і прокоментував медійну хвилю обговорень його ідей. Наразі відомо, що законопроєкт розкритикували в Мін'юсті, громадянському суспільстві та міжнародній спільноті правозахисників.

Бюрократія 2.0

Ще один проєкт Дубінського № 3936 пропонує суворіші вимоги до розкриття фінансової інформації громадських організацій з іноземною підтримкою, обмеження для підприємців, які надають послуги ГО тощо.

Схожі за змістом ініціативи попереднього скликання Ради (№ 6674 і № 6675) були розкритиковані ще у 2018 році у спільному висновку Венеціанської комісії та Бюро демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ. Згідно з аналізом Центру прав людини Zmina, законопроєкт № 3936 Дубінського має на меті встановити необґрунтований податковий контроль з боку держави за діяльністю громадських об’єднань в Україні, що порушує принцип рівності всіх платників перед законом і недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, а також суперечить низці зобов'язань держави перед міжнародними партнерами.

У ВР оцінку законопроєкту наразі надав лише бюджетний комітет: він зазначив, що проєкт матиме опосередкований вплив на показники бюджету і може набирати чинності згідно із законодавством.

Суд мітингам не місце

Заборонити зібрання біля будівлі судових органів запропонував Сергій Демченко (фракція «Слуга народу») у проєкті закону № 3291 «Про внесення змін до статті 6 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо заборони проведення мітингів біля будівель судів».

Комітет ВР з питань євроінтеграції надав висновок, що це питання не лежить у межах міжнародних зобов'язань. Тож на кінець грудня 2020 року проєкт перебуває без руху (формально — опрацьовується в профільному комітеті).

Пам'ятай, чужинцю…

Ще два законопроєкти нардепів «Опозиційної платформи – За життя» налаштовані не допустити іноземного впливу на політику України. І байдуже, що це дискримінація експертів.

№ 3326 — «Про внесення змін до Закону України “Про очищення влади” (щодо недопущення зовнішнього впливу на інтереси держави)». Автор Федір Христенко. Проєкт отримав критику Європейського центру некомерційного права й експертів громадянського суспільства. Однак його внесли в порядок денний 4-ї сесії.

№ 3572 — «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони фінансування органів влади та їх посадових (службових) осіб з-за кордону та заборони найвищим посадовим особам держави мати громадянство (підданство) іноземної держави». Автор Вадим Рабінович. Проєкт був внесений у порядок денний 4-ї сесії.

Традиційна дискримінація нетрадиційного

Низка законопроєктів не пов'язані з діяльністю всіх об'єднань, а намагаються ускладнити життя правозахисним організаціям і ЛГБТКІ-спільноті. Їх принаймні три:

  • №3916 — «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони сім’ї, дитинства, материнства і батьківства». Автори – Георгій Мазурашу, Олена Лис зі «Слуги народу». Внесений у порядок денний 4-ї сесії Ради.
  • №3917 — «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за пропаганду “гомосексуалізму та трансгендеризму”». Автори – Георгій Мазурашу, Олена Лис зі «Слуги народу». Станом на момент публікації, формально опрацьовується в комітеті.

«Обидві законодавчі ініціативи суперечать восьми міжнародно-правовим зобов’язанням, узятим на себе Україною, практиці міжнародних договірних органів, членом яких є Україна, позиції, висловленій експертами Ради ООН з прав людини і Верховним Комісаром ООН з прав людини, практиці ЄС в сфері боротьби з дискримінацією, стандартам Ради Європи та практиці ЄСПЛ у сфері захисту від дискримінації, а тому повинен бути відхилений Верховною Радою України. У разі ухвалення будь-якого із вказаних законопроєктів це відкине Україну у демократичному розвитку і стане суттєвим викликом для роботи правозахисних організацій в Україні, зокрема тих, як працюють на захист прав ЛГБТІ-спільноти та утвердження гендерної рівності», — відзначив Центр прав людини Zmina в тематичній доповіді.

  • №3316-1 — «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за публічні заклики та/або пропаганду відмови від народження дітей, руйнування інституту сім’ї, позашлюбних і протиприродних статевих відносин та розпусти)». Автор – Олег Волошин (фракція ОПЗЖ).

Був внесений у порядок денний 3-ї сесії, пізніше знятий з розгляду Ради. Прикметно, що він був альтернативним до проєкту, який пропонував увести в українське законодавство покарання за злочини на ґрунті ненависті.

Приводи для оптимізму

Дружні до громадського сектору ініціативи підготовлені у 2020 році наразі перебувають на стадії обговорення.

Найочікуваніший у секторі проєкт закону — «Про публічні консультації» (№ 4254). Це результат кількарічного партнерства представників органів виконавчої влади, інститутів громадянського суспільства та міжнародних організацій. Як зауважили в Українському незалежному центрі політичних досліджень, документ має на рівні закону закріпити обов’язок органів державної влади та місцевого самоврядування проводити публічні консультації під час формування та реалізації державної і регіональної політики, вирішення питань місцевого значення, підготовки проєктів стратегічних і програмних документів, нормативно-правових актів. Закон чітко визначатиме строки проведення публічних консультацій, перелік питань, щодо яких консультації мають проводитися обов’язково, формати комунікації з громадянами.

У жовтні проєкт погоджений урядом і зареєстрований у парламенті. Експерти Апарату Ради зауважили, що він потребує доопрацювання. Зокрема, слід передбачити фінансові та людські ресурси для ефективної роботи зазначених механізмів участі громадян, уточнити строки й місце проведення консультацій, їх учасників тощо.

Позитивні зміни сектор очікує й від законопроєкту № 3718 «Про основні засади молодіжної політики». Він передбачає механізми участі молоді в ухваленні рішень, підтримку дитячих і молодіжних ГО. У липні законопроєкт ухвалили в першому читанні, включили в порядок денний 4-ї сесії.

У 2020 році підготовлені два важливі стратегічні документи. Перший — Стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021-2026 роки. Це спільні напрацювання експертів органів влади і громадського сектору; дороговказ органам влади для втілення амбітних планів. Наразі проєкт пройшов обговорення в регіонах і чекає на правки міністерств. Другий документ, створений громадянським суспільством для громадянського суспільства, — Карта правових реформ. Вона включає пропозиції для вирішення 91 проблеми, з якими наразі стикається сектор. Частково пункти Карти відображені в проєкті урядової Стратегії, однак її планують долучити до документа окремим додатком.

Інфографіка ЦЕДЕМ, обкладинка з відкритих джерел

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами у нашому телеграм-каналі "Що там у ГО?". 

Якщо хочете бути в курсі головних новин про життя громадянського суспільства в Україні, підписуйтесь на нашу розсилку. Пишемо раз на тиждень і без спаму.
Теги за темою
СуспільствоСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Рецензія на фільм «Знову в дії» / Back in Action
ITC
2025-01-19T12:07:43Z
Донька Олі Полякової поїхала на навчання до США і пожалілася на конфуз, який з нею стався в Бостоні
TSN
2025-01-19T12:06:37Z
"Мої серце і розум": Соловій показала рідкісне фото важливого для неї чоловіка
GlavRed
2025-01-19T12:06:03Z
«Пів року без Ірини Фаріон». Донька мовознавиці опублікувала зворушливий допис
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T12:03:41Z
Юлія Саніна вперше зізналася, як її чоловік опинився за кордоном під час війни
GlavRed
2025-01-19T11:27:27Z
Подкопаєва показалася з чоловіком і 5-річною донькою і розсекретила, як із ними проводить час у США
TSN
2025-01-19T11:06:34Z
Одна деталь перетворила ванну Селени Гомес із класичної на розкішну
24tv
2025-01-19T10:30:52Z
Рецензія на фільм «Вовкулака» / Wolfman
ITC
2025-01-19T10:19:05Z
Не лише "Морський бій". Що відомо про ігрові автомати з СРСР
Telegraf
2025-01-19T10:03:15Z
Чи можуть мобілізувати студента в Україні: пояснюємо деталі
24tv
2025-01-19T12:18:13Z
21-річний чоловік, якого звільнили з роботи, став мільйонером: до чого він додумався
Фокус
2025-01-19T12:15:00Z
РФ атакувала Україну ракетами, сотнями авіабомб та дронів - Зеленський
GlavRed
2025-01-19T12:12:43Z
Біженців з України масово позбавляють статусу UKR та всіх виплат у Польщі: у небезпеці навіть ті, хто не виїжджає з країни
Знай
2025-01-19T12:06:37Z
Ефектне фаєр-шоу: бійці Третьої штурмової скерували дрон в укриття окупантів
TSN
2025-01-19T12:06:18Z
Квартира в новому домі: житло подешевшало в Києві та Львові, але це не загальна тенденція по Україні
ZN UA
2025-01-19T12:01:42Z
Українці отримають по 1500 грн кожні три місяці: у міністерстві відповіли, що треба зробити
Политека
2025-01-19T12:00:59Z
Забужко різко відреагувала на мовний скандал з Кадочниковою: "Поважайте Закон і стуліть губу"
24tv
2025-01-19T11:36:23Z
Іран напередодні інавгурації Трампа відкрив нову підземну військово-морську базу
ZN UA
2025-01-19T11:27:30Z
Естонія закликає Європу за прикладом США заборонити TikTok
Европейская правда
2025-01-19T12:19:19Z
Сирія заборонила імпорт із Росії, Ірану та Ізраїлю
Украина Криминальная
2025-01-19T12:19:09Z
Фіцо звинуватив опозицію у "підлабузництві" перед Зеленським
Европейская правда
2025-01-19T12:18:20Z
ПФУ показав, хто в Україні отримує 200 тисяч гривень пенсії
Хвиля
2025-01-19T12:15:23Z
Мемкоїн Трампа стає популярнішим: ціна нової криптовалюти різко здорожчала за добу
24tv
2025-01-19T12:12:12Z
Росіяни в інтернеті вербують поляків, щоб дестабілізувати майбутні вибори – віцепрем'єр Польщі
InternetUA
2025-01-19T12:01:39Z
У США заборонили TikTok: чому Україні варто було б зробити те саме
24tv
2025-01-19T12:00:53Z
Трамп готується до рекордної кількості указів у перші дні президентства
iPress
2025-01-19T11:48:31Z
Після розмови із Сі Цзіньпіном Трамп оголосив несподіване рішення
Хвиля
2025-01-19T11:30:43Z
Фонд держмайна виставляє на аукціон ще одне протезне підприємство
УкраинФорм
2025-01-19T12:03:46Z
Україна підписала з Британією та Литвою меморандум щодо боротьби з торгівлею вкраденим зерном
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T11:12:28Z
Ціни на хліб в Україні повзуть вгору: може подорожчати на 20%
Политека
2025-01-19T11:00:01Z
У цих пенсіонерів зросте пенсія на понад 2 тисячі у січні 2025
24tv
2025-01-19T10:45:38Z
Українські експортери заробили більше на вершковому маслі
AgroPortal
2025-01-19T10:00:41Z
Новий податок на розкіш в Україні
360ua.news
2025-01-19T10:00:20Z
Поточний зерновий сезон для судновласників найгірший за десятиліття
AgroPortal
2025-01-19T09:30:36Z
В Україні можуть ввести новий податок: за що і скільки доведеться платити
24tv
2025-01-19T09:24:16Z
У Європі раптово заявили, що можуть "постраждати" у разі перемоги України
Хвиля
2025-01-19T09:15:45Z
Стало відомо, чому зими в Україні стали теплими та куди подівся сніг
TSN
2025-01-19T12:06:47Z
На фронті загинула бійчиня Другого Інтернаціонального легіону з Білорусі
УкраинФорм
2025-01-19T12:03:38Z
Значна територія Торецька перебуває під вогневим впливом Сил оборони - військові
УкраинФорм
2025-01-19T12:01:53Z
Один з 2 напрямків під загрозою: заступник комбата розповів про ситуацію на Харківщині
24tv
2025-01-19T11:57:44Z
У Києві ремонтують пошкоджену ракетною атакою ділянку трубопроводу
УкраинФорм
2025-01-19T11:39:23Z
У Вінниці - масштабна аварія, без води залишається половина міста
УкраинФорм
2025-01-19T11:33:12Z
Фермеру на Одещині загрожує ув'язнення за незаконну водойму для зрошення
AgroPortal
2025-01-19T11:30:49Z
Гороскоп Таро на тиждень з 20 по 26 січня: Рибам - проблеми з грошима, Леву - удача
GlavRed
2025-01-19T11:27:46Z
Британська розвідка: Росія посилює тиск на Велику Новосілку у Донецькій області
Европейская правда
2025-01-19T11:16:51Z
Не "печення" і "хлоп'я": як правильно називати солодощі українською
24tv
2025-01-19T12:06:02Z
Як прибрати вапняний наліт в унітазі: простий, але дуже ефективний спосіб
GlavRed
2025-01-19T12:00:26Z
Ось 4 ознаки у розмові, що вас просто терплять, але не кажуть про це прямо
24tv
2025-01-19T11:57:39Z
Три знаки Зодіаку, яким зима принесе кардинальні зміни
360ua.news
2025-01-19T11:36:11Z
Колись в'язниця, а тепер крутий готель з привидами: рум-тур унікального закладу для туристів
24tv
2025-01-19T11:00:13Z
Такого омлету ви ще не готували: рецепт оригінального та поживного сніданку
24tv
2025-01-19T10:51:09Z
Ці 5 речей потрібно викинути з холодильника прямо зараз
24tv
2025-01-19T10:45:16Z
Для чого в каву додають масло: користь, про яку ви не підозрювали
24tv
2025-01-19T10:33:34Z
Подруги ахнуть, коханий оцінить: який колір краще підкреслює карі очі
GlavRed
2025-01-19T10:27:24Z
В одному з ліцеїв Рівненщини вчитель побив учня, поліція вивчає обставини
УкраинФорм
2025-01-19T12:00:30Z
У чотирьох областях перекрили канали збуту зброї – СБУ
1News
2025-01-19T11:48:06Z
У Черкасах жінка відкрила вогонь у магазині
24tv
2025-01-19T11:45:37Z
Побігли збирати бензин: у Нігерії живцем згоріли понад 70 людей
Telegraf
2025-01-19T11:36:07Z
На Львівщині затримали зловмисника, причетного до вбивства знайомого
Украина Криминальная
2025-01-19T11:12:51Z
Судитимуть 17 учасників наркосиндикату «Біле братерство», які отримували від злочинної діяльності майже ₴50 млн. прибутку на рік
Украина Криминальная
2025-01-19T11:12:00Z
На Київщині та у низці областей - повітряна тривога через загрозу безпілотників
УкраинФорм
2025-01-19T11:06:32Z
У Німеччині судитимуть наркоторговців, які створили власний месенджер для координації
InternetUA
2025-01-19T11:01:08Z
Тряхнуло кілька разів: в Україні стався землетрус
Telegraf
2025-01-19T10:48:51Z
Як заборона TikTok у США вплинула на американських користувачів
24tv
2025-01-19T12:06:30Z
Корисний винахід. Науковці створили інноваційну тканину, яка генерує енергію
InternetUA
2025-01-19T12:01:21Z
TikTok перестав працювати в США — програма видалена з магазинів, перегляд відео недоступний
ITC
2025-01-19T11:57:09Z
Виявлено унікальний будинок у Помпеях: як жили найбагатші люди в давньоримському місті
Фокус
2025-01-19T11:36:37Z
Німецькі науковці винайшли революційний метод видобутку нескінченної ядерної енергії
InternetUA
2025-01-19T11:33:32Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 січня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T11:33:12Z
Павло Дуров на суді заявив, що Telegram «не створювався для злочинців» і пообіцяв покращити модерацію
Детектор М
2025-01-19T11:12:20Z
Розкрито подробиці про операційну систему iOS 19
InternetUA
2025-01-19T11:01:35Z
Відеогра про динозаврів з мечами від розробника Ghost of Tsushima стала вірусною в Steam
24tv
2025-01-19T11:00:02Z
Які захворювання є підставою для оформлення 2 групи інвалідності
24tv
2025-01-19T12:09:59Z
Забуваємо про неприємні запахи: як дієво позбутися запаху собачої сечі
GlavRed
2025-01-19T11:27:41Z
Не всі в курсі: як правильно використовувати кисневий порошок
GlavRed
2025-01-19T11:27:17Z
ГРВІ у дитини: доктор Комаровський розповів, як боротися із хворобою без медикаментів
Политека
2025-01-19T10:27:01Z
Препарат для лікування раку молочної залози може допомогти боротися з раком крові
360ua.news
2025-01-19T09:18:07Z
Ніколи не злипнуться: як правильно приготувати макарони
GlavRed
2025-01-19T08:27:07Z
Як зрозуміти що болить апендицит
24tv
2025-01-19T07:51:39Z
Шкіра після 18: як уникнути проблем і зберегти її красу
Фокус
2025-01-19T07:12:45Z
Дітям 12-13 років хочуть ввести нову вакцину: про що йдеться
Знай
2025-01-19T06:06:26Z
Романчук: Останній спаринг Кривбасу буде виділятись — це генеральна репетиція перед сезоном
Football.ua
2025-01-19T12:19:08Z
Марта Костюк вийшла до чвертьфіналу Australian Open у парному розряді
УкраинФорм
2025-01-19T12:06:33Z
Наполі хоче посилити три позиції у зимове трансферне вікно
Football.ua
2025-01-19T11:57:36Z
Тедеско — після звільнення зі збірної Бельгії: Я на 100% впевнений, що Бельгія переможе Україну і без проблем пройде на чемпіонат світу
Football.ua
2025-01-19T11:57:15Z
Боруссія Д може залишитись без тренера за тиждень до матчу проти Шахтаря — йому готується несподівана заміна
Football.ua
2025-01-19T11:57:08Z
Ювентус вперше в історії зіграв чотири матчі поспіль в Серії "на нуль" проти Мілана
Football.ua
2025-01-19T11:48:22Z
Манчестер Сіті цікавиться півзахисником Ювентуса
Football.ua
2025-01-19T11:36:41Z
Пишаюся тобою, – Бьо-старший відреагував на відставку свого брата Йоганнеса
24tv
2025-01-19T11:36:25Z
Наполі втретє в історії виграв вісім з перших 11 виїзних матчів Серії А
Football.ua
2025-01-19T11:30:42Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z