MY.UAНовини
Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектору в 2020 році
Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектору в 2020 році

Як і куди рухалися дружні й недружні законопроєкти для громадського сектору в 2020 році

«Детектор медіа» традиційно підбиває підсумки року, що минає. Ми вже публікували добірку найкращих документальних фільмів 2020 року від Ярослава Підгори-Гвяздовського, аналіз тенденцій у теленовинах 2020-го від Отара Довженка, підсумки року для українських кінофестивалів від Лілії Апостолової, топ фейків про коронавірус від Гали Скляревської. Нині підбиваємо підсумки законодавчих ініціатив для регулювання громадського сектору.

У 2020 році народні депутати зареєстрували у Верховній Раді мінімум 12 ініціатив, положення яких обмежують права громадського сектору — громадських об'єднань (ГО), активістів і правозахисників. Більшість суперечить міжнародних зобов'язанням України перед ЄС. Ці проєкти законів унесені народними депутатами фракцій «Слуга народу», «Батьківщина» та «Опозиційна платформа – За життя». Низка ініціатив стала приводом для заяви проти дискредитації громадського сектора, яку підписали 566 ГО країни.

Були й позитивні для громадянського суспільства зрушення, однак усі вони зі статусом «у процесі».

Згадаймо ключові законопроєкти, нюанси їх обговорення та резюмуємо ситуацію, з якою громадський сектор стартує у 2021 році.

Розділяй і лобіюй

Перше півріччя 2020-го стало особливо плідним для спроб дискредитації громадянського суспільства (далі — ГС), у тому числі — через ініціативи народних депутатів.

Зокрема три чверті зареєстрованих у Раді законопроєктів про лобістську діяльність експерти ГС визнали небезпечними:

Експерти визначили низку проблемних аспектів, але головний полягає в тому, що професійний лобізм не розмежований із просуванням публічних (громадських) інтересів. У цьому разі є ризик, що адвокаційні кампанії ГО можна буде прирівняти до лобізму та вжити відповідних санкцій.

Усі три проєкти мають схожу долю: Головне науково-експертного управління Апарату ВР висловило по 9-10 зауваг до кожного та рекомендувало повернути авторам на доопрацювання. Недоліки, як і в аналогічних ініціатив попередніх скликань парламенту, полягають у відсутності системного підходу, нечіткості механізмів правового регулювання відносин, неузгодженості із законодавством, а також порушенні низки прав тощо.

Люстрація вихідців із громадського сектору

Більшість «недружніх» для ГС законопроєктів уніс у парламент народний депутат фракції «Слуга народу» Олександр Дубінський — особисто чи за співавторства.

Наприклад, разом з позафракційним Андрієм Деркачем він подав проєкт № 3193-1, який пропонує заборонити членам і керівникам ГО бути членами наглядових рад державних підприємств (або які належать державі на більш ніж 50%), державних банків.

Законопроєкту, як і ініціативам № 3326 і № 3564 (про них далі) громадськість присвятила онлайн-обговорення, під час якого вони отримали критику Європейського центру некомерційного права й експертів громадянського суспільства, а представник парламентарів зауважив, що ці законопроєкти не мають шансів на ухвалення. Однак він опинився в порядку денному 4-ї сесії ВР, а Комітет з питань інтеграції з ЄС надав висновок, що законопроєкт не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України в сфері європейської інтеграції, але потребує доопрацювання (у частині встановлення максимального місячного розміру оплати послуг членів наглядових рад). Бюджетний комітет наголосив: якщо закон ухвалять до 15 липня 2021 року, він може вводитися в дію не раніше 1 січня 2022 року, а якщо після — не раніше 1 січня 2023 року (або 1 січня наступного за цим роком залежно від часу ухвалення).

Не діяч, а іноземний агент

Законопроєкт Дубінського № 3564 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо прозорості діяльності громадських об’єднань з іноземною підтримкою)» викликав бурхливу дискусію серед експертної спільноти сектору.

Його пропозиції (поліграф для керівників ГО з іноземною підтримкою та заборона очолювати державні, комунальні та казенні підприємства, окремий реєстр і звітування, вказування в назві ГО, що вона отримує іноземну підтримку, тощо) багатьом правникам нагадали норми чинного закону РФ про «іноземних агентів».

Дехто бив на сполох, дехто вважав це за жарт і піар. Автор ініціативи теж не змовчав і прокоментував медійну хвилю обговорень його ідей. Наразі відомо, що законопроєкт розкритикували в Мін'юсті, громадянському суспільстві та міжнародній спільноті правозахисників.

Бюрократія 2.0

Ще один проєкт Дубінського № 3936 пропонує суворіші вимоги до розкриття фінансової інформації громадських організацій з іноземною підтримкою, обмеження для підприємців, які надають послуги ГО тощо.

Схожі за змістом ініціативи попереднього скликання Ради (№ 6674 і № 6675) були розкритиковані ще у 2018 році у спільному висновку Венеціанської комісії та Бюро демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ. Згідно з аналізом Центру прав людини Zmina, законопроєкт № 3936 Дубінського має на меті встановити необґрунтований податковий контроль з боку держави за діяльністю громадських об’єднань в Україні, що порушує принцип рівності всіх платників перед законом і недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, а також суперечить низці зобов'язань держави перед міжнародними партнерами.

У ВР оцінку законопроєкту наразі надав лише бюджетний комітет: він зазначив, що проєкт матиме опосередкований вплив на показники бюджету і може набирати чинності згідно із законодавством.

Суд мітингам не місце

Заборонити зібрання біля будівлі судових органів запропонував Сергій Демченко (фракція «Слуга народу») у проєкті закону № 3291 «Про внесення змін до статті 6 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо заборони проведення мітингів біля будівель судів».

Комітет ВР з питань євроінтеграції надав висновок, що це питання не лежить у межах міжнародних зобов'язань. Тож на кінець грудня 2020 року проєкт перебуває без руху (формально — опрацьовується в профільному комітеті).

Пам'ятай, чужинцю…

Ще два законопроєкти нардепів «Опозиційної платформи – За життя» налаштовані не допустити іноземного впливу на політику України. І байдуже, що це дискримінація експертів.

№ 3326 — «Про внесення змін до Закону України “Про очищення влади” (щодо недопущення зовнішнього впливу на інтереси держави)». Автор Федір Христенко. Проєкт отримав критику Європейського центру некомерційного права й експертів громадянського суспільства. Однак його внесли в порядок денний 4-ї сесії.

№ 3572 — «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони фінансування органів влади та їх посадових (службових) осіб з-за кордону та заборони найвищим посадовим особам держави мати громадянство (підданство) іноземної держави». Автор Вадим Рабінович. Проєкт був внесений у порядок денний 4-ї сесії.

Традиційна дискримінація нетрадиційного

Низка законопроєктів не пов'язані з діяльністю всіх об'єднань, а намагаються ускладнити життя правозахисним організаціям і ЛГБТКІ-спільноті. Їх принаймні три:

  • №3916 — «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони сім’ї, дитинства, материнства і батьківства». Автори – Георгій Мазурашу, Олена Лис зі «Слуги народу». Внесений у порядок денний 4-ї сесії Ради.
  • №3917 — «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за пропаганду “гомосексуалізму та трансгендеризму”». Автори – Георгій Мазурашу, Олена Лис зі «Слуги народу». Станом на момент публікації, формально опрацьовується в комітеті.

«Обидві законодавчі ініціативи суперечать восьми міжнародно-правовим зобов’язанням, узятим на себе Україною, практиці міжнародних договірних органів, членом яких є Україна, позиції, висловленій експертами Ради ООН з прав людини і Верховним Комісаром ООН з прав людини, практиці ЄС в сфері боротьби з дискримінацією, стандартам Ради Європи та практиці ЄСПЛ у сфері захисту від дискримінації, а тому повинен бути відхилений Верховною Радою України. У разі ухвалення будь-якого із вказаних законопроєктів це відкине Україну у демократичному розвитку і стане суттєвим викликом для роботи правозахисних організацій в Україні, зокрема тих, як працюють на захист прав ЛГБТІ-спільноти та утвердження гендерної рівності», — відзначив Центр прав людини Zmina в тематичній доповіді.

  • №3316-1 — «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за публічні заклики та/або пропаганду відмови від народження дітей, руйнування інституту сім’ї, позашлюбних і протиприродних статевих відносин та розпусти)». Автор – Олег Волошин (фракція ОПЗЖ).

Був внесений у порядок денний 3-ї сесії, пізніше знятий з розгляду Ради. Прикметно, що він був альтернативним до проєкту, який пропонував увести в українське законодавство покарання за злочини на ґрунті ненависті.

Приводи для оптимізму

Дружні до громадського сектору ініціативи підготовлені у 2020 році наразі перебувають на стадії обговорення.

Найочікуваніший у секторі проєкт закону — «Про публічні консультації» (№ 4254). Це результат кількарічного партнерства представників органів виконавчої влади, інститутів громадянського суспільства та міжнародних організацій. Як зауважили в Українському незалежному центрі політичних досліджень, документ має на рівні закону закріпити обов’язок органів державної влади та місцевого самоврядування проводити публічні консультації під час формування та реалізації державної і регіональної політики, вирішення питань місцевого значення, підготовки проєктів стратегічних і програмних документів, нормативно-правових актів. Закон чітко визначатиме строки проведення публічних консультацій, перелік питань, щодо яких консультації мають проводитися обов’язково, формати комунікації з громадянами.

У жовтні проєкт погоджений урядом і зареєстрований у парламенті. Експерти Апарату Ради зауважили, що він потребує доопрацювання. Зокрема, слід передбачити фінансові та людські ресурси для ефективної роботи зазначених механізмів участі громадян, уточнити строки й місце проведення консультацій, їх учасників тощо.

Позитивні зміни сектор очікує й від законопроєкту № 3718 «Про основні засади молодіжної політики». Він передбачає механізми участі молоді в ухваленні рішень, підтримку дитячих і молодіжних ГО. У липні законопроєкт ухвалили в першому читанні, включили в порядок денний 4-ї сесії.

У 2020 році підготовлені два важливі стратегічні документи. Перший — Стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства на 2021-2026 роки. Це спільні напрацювання експертів органів влади і громадського сектору; дороговказ органам влади для втілення амбітних планів. Наразі проєкт пройшов обговорення в регіонах і чекає на правки міністерств. Другий документ, створений громадянським суспільством для громадянського суспільства, — Карта правових реформ. Вона включає пропозиції для вирішення 91 проблеми, з якими наразі стикається сектор. Частково пункти Карти відображені в проєкті урядової Стратегії, однак її планують долучити до документа окремим додатком.

Інфографіка ЦЕДЕМ, обкладинка з відкритих джерел

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами у нашому телеграм-каналі "Що там у ГО?". 

Якщо хочете бути в курсі головних новин про життя громадянського суспільства в Україні, підписуйтесь на нашу розсилку. Пишемо раз на тиждень і без спаму.
Теги за темою
ОбществоСтатьи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Понадобится всего 30 секунд: простое упражнение, которое избавит от храпа
Знай
2025-06-28T20:51:15Z
"Бомба замедленного действия": как популярная диета убивает молодых и здоровых
TSN
2025-06-28T17:06:55Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
"Большая часть ляжет в могилы": Арестович шокировал новым прогнозом будущего Украины
Comments UA
2025-06-17T20:00:36Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
"Целых двое суток", - Путин "поддал" и проговорился о проблемах со здоровьем. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-15T15:36:59Z
США готовят новую ядерную сделку с Ираном: уран в обмен на снятие санкций
Gazeta UA
2025-06-28T20:36:49Z
Постепенно продвигаются и закрепляются на границах: россия пытается захватить еще одну область
Знай
2025-06-28T20:31:13Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Опасная окрошка: 3 признака, при которых ее нельзя есть, даже если вы ее утром приготовили
Знай
2025-06-17T16:51:59Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее в июле 2025 года
Фокус
2025-06-28T19:51:27Z
Какой цвет волос может визуально омолодить
TSN
2025-06-28T19:18:16Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Гороскоп на 24 июня 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-06-23T19:45:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Не будет ни света, ни газа: украинцы могут остаться без благ цивилизации
Знай
2025-06-15T15:36:16Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Готовьте до 2000 грн: "Нафтогаз" призвал украинцев установить важный прибор
Знай
2025-06-15T16:21:57Z
ПриватБанк начал блокировать счета с личными деньгами: как вывести средства – инструкция
Знай
2025-06-28T19:12:39Z
Банки могут сильнее урезать лимиты на переводы: чьи карточные счета под угрозой
Знай
2025-06-28T18:36:47Z
Снимут средства за другого человека: Ощадбанк насчитывает украинцам странные комиссии - как защититься
Знай
2025-06-28T18:21:17Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Ожидается ночной удар: РФ готовит запуск крылатых ракет
Comments UA
2025-06-28T18:54:19Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
29 июня 2025 года: Петра и Павла — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-06-28T21:00:47Z
Без суржика: как сказать на украинском "нахамить"
ZN UA
2025-06-28T21:00:40Z
Правительство обновило список: кому с 1 июля не грозит мобилизация
Знай
2025-06-28T17:07:14Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Игнат раскрыл детали ночной атаки дронами
Gazeta UA
2025-06-28T16:36:46Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Не хватит ни техники, ни людей: Коваленко оценил "размах" российского наступления
Новости Украины
2025-06-15T17:33:39Z
Гороскоп на 29 июня: день обещает быть спокойным и принести радость в простых вещах
Новости Украины
2025-06-28T20:57:38Z
Сырский рассказал о рабочей поездке на Донетчину
Корреспондент
2025-06-28T20:15:06Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Ситуация на фронте сложная: где оккупанты перешли к мясным штурмам
Comments UA
2025-06-28T06:54:13Z
В Одессе БПЛА атаковал многоэтажный дом – соцсети
Корреспондент
2025-06-27T21:36:42Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Швейцарских Альпах разбился вертолет
Новости Украины
2025-06-28T20:00:19Z
Беспилотники атаковали Харьков: горит жилой дом, есть раненые
Gazeta UA
2025-06-28T19:57:18Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
Фигурка рыбки на автомобиле - что означает и зачем наклеивают - Главред
Gazeta UA
2025-06-15T04:18:53Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Названы мифы о снижении расхода топлива, которые не приносят пользу
UAToday
2025-06-28T14:03:36Z
BMW не планирует отказываться от двигателей внутреннего сгорания
Корреспондент
2025-06-27T17:45:07Z
Nissan представила обновленную гибридную технологию e-POWER
Корреспондент
2025-06-27T17:39:49Z
Маленький Prado: раскрыты подробности самого дешевого внедорожника Toyota
Фокус
2025-06-27T12:51:04Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Тест-драйв Opel Mokka: ставка на стиль и эмоции
Фокус
2025-06-27T11:45:02Z
Украинцы стали покупать меньше люксовых авто: какие марки и модели пользуются спросом
Фокус
2025-06-27T09:51:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Остапчук и его третья жена объявили, когда отгуляют свадьбу
Gazeta UA
2025-06-28T17:58:30Z
"Занимаюсь важными делами здесь, в Украине". Интервью с народной артисткой Аллой Кудлай/Знаменитость осовременивает свой репертуар
Апостроф
2025-06-28T14:48:31Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
"Все как и должно быть": бывшая жена Остапчука рассказала, как поделили дом после развода
Апостроф
2025-06-27T12:00:17Z
"Балерина" с Аной де Армас очень скоро выйдет в "цифре"
GameMag
2025-06-28T14:42:13Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
Лицензия на азартные игры от Мальты: преимущества и недостатки
Comments UA
2025-06-15T15:30:27Z
Клиенты "Киевстар" возмущены: вместо обещанной скидки сняли полную плату
Знай
2025-06-15T03:21:22Z
Более 500 видов птиц могут исчезнуть: ученые бьют тревогу
TSN
2025-06-28T19:33:21Z
Разработчики Final Fantasy присматриваются к успеху Clair Obscur: Expedition 33: классические пошаговые RPG возвращаются?
Знай
2025-06-28T18:51:34Z
Senua's Saga: Hellblade 2 приходит на PlayStation 5: владельцев других платформ ждут бесплатные подарки
Знай
2025-06-28T16:51:45Z
Как перелетные птицы знают, куда им лететь: ученые дали интересное объяснение
TSN
2025-06-28T15:36:24Z
SEGA решила вернуть деньги покупателям провального ремастера Warhammer 40,000: Space Marine
GameMag
2025-06-28T15:21:31Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Внимание к Симеоне: новый клуб Серии А присматривает игрока атаки
Корреспондент
2025-06-15T17:42:27Z
У Ан-Насра новый главный тренер, португалец
Корреспондент
2025-06-28T20:36:24Z
Когда Усик оставит олимп: Консейсао о пути других тяжеловесов к вершине
Корреспондент
2025-06-28T19:54:45Z
Тренером клуба пятого дивизиона Испании стал звездный игрок Атлетика
Корреспондент
2025-06-28T19:06:41Z
Деньги, хорошая форма, и будет результат: Уайлдер готовится к бою 2026 года
Корреспондент
2025-06-28T18:33:52Z
Игрок Ювентуса размышляет над возможностью сменить клуб в рамках чемпионата
Корреспондент
2025-06-28T18:15:06Z