MY.UAНовини
Історії колишніх бранців. Наріман Мемедемінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів
Історії колишніх бранців. Наріман Мемедемінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів

Історії колишніх бранців. Наріман Мемедемінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів

«Детектор медіа» вже публікував розповідь Миколи Семени. Сьогодні ми розкажемо історію колишнього медіакоординатора «Кримської солідарності», блогера та громадянського журналіста Нарімана Мемедемінова.

Російські силовики прийшли до його домівки в селі Холмовка Бахчисарайського району 22 березня 2018 року. Після обшуку громадянського журналіста затримали, а наступного дня за рішенням підконтрольного РФ Київського районного суду Сімферополя взяли під варту. Його звинуватили в «публічних закликах до здійснення терористичної діяльності, публічному виправданні тероризму або пропаганді тероризму» в роликах на його ютуб-каналі, записаних ще до 2014 року. Пана Мемедемінова судили як російського громадянина, бо слідство відмовилося визнавати наявність у нього українського громадянства.

Улітку 2019 року його перевезли з окупованого Криму до Ростова-на-Дону, де 24 червня Північно-Кавказький окружний військовий суд почав розглядати його справу по суті. 2 жовтня 2019 року вже Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону засудив громадянського журналіста до двох з половиною років колонії-поселення.

Хоча захист оскаржував вирок кожної інстанції, громадянському журналісту довелося відсидіти весь термін. Востаннє йому відмовили в умовно-достроковому звільненні 13 серпня 2020 року, а вже 21 вересня він вийшов на свободу.

«Детектор медіа» поговорив з Наріманом Мемедеміновим про труднощі його ув’язнення, роль медіа в його справі, звільнення та повернення.

Допомагали погляди на життя, релігія, сім’я та всі, хто не давали процесу вщухнути

Наріман Мемедемінов відбував арешт і згодом ув’язнення в СІЗО в окупованому Криму, лише останні місяці провів у колонії в Росії. З камери він міг виходити лише на зустріч із адвокатом, на суд, на прогулянку, огляд чи до лікаря, що бувало нечасто. Та й це було поза його впливом.

«Це чотири стіни і двері, які, як би нам того не хотілося, відкриваються лише тоді, коли працівникам потрібно, щоб вони відкрилися. Думаю, що основна складність [у неволі] – це несамостійність людини. Що б людина не говорила собі, вона в ув'язненні несамостійна й підневільна, навіть у пересуванні», – розповідає громадянський журналіст.

Становище ускладнювали й люди – інші ув’язнені, у чиє середовище й умови він потрапив; люди, з якими він мав абсолютно різні погляди на життя та речі. «Вони не розуміють мене або я їх – немає бажання з ними спілкуватися. Не буває, як на волі: "Давай, бувай, побачимося коли-небудь", – розвернувся й пішов. Ось куди там іти? Зробити два кроки вбік? У будь-якому випадку, ми завжди залишалися в цьому приміщенні – подобається мені це чи ні. Немає можливості покинути бесіду», – пояснює пан Мемедемінов.

Окрім тиску, який відчуває невинна людина в неволі, громадянському журналісту ще довелося зіткнутися «з особливою увагою» з боку працівників СІЗО та перепонами, які вони створювали. «Щодо мене була зайва увага: обшук, "шмон" його називають; раптове переведення до спецблоку. Або переведення з камери до камери: коли я був у ростовському СІЗО, то вісім разів за сім місяців змінював камери – це вважається багато. Це незручності, які не те, щоб вибивають з колії, але заважають у період судів, розгляду справи по суті», – каже блогер.

Попри те, що працівники СІЗО та колонії намагалися не випускати Нарімана Мемедемінова з поля зору, його стан їх не цікавив, вони ігнорували його скарги. Тому за рік незаконного ув’язнення в нього загострилися проблеми зі здоров’ям. «Абсолютно не реагують на твої прохання, наприклад, про медичне обстеження. Ти домагаєшся-домагаєшся, приходить людина, дивиться на тебе з кам'яним обличчям, розвертається та йде. Якась медична допомога закінчується на "добре" – і пішов», – згадує пан Мемедемінов.

Після двох місяців прохань і закликів, 29 березня 2019 року йому зробили операцію. Нині його турбують негаразди зі здоров’ям, але він уточнює, що нових хвороб за час ув’язнення не нажив.

Боротися і триматися на плаву Наріману Мемедемінову допомагали релігія та погляди на життя. «Я мусульманин. І в першу чергу, допомагали мої погляди на життя й розуміння таких основ, як доля, що таке випробування, що таке воля Всевишнього», – пояснює він.

Іншим стовпом опори для нього була підтримка дружини, дітей і родичів. А також усіх небайдужих, які не давали його процесу вщухнути: знайомих, громадянського суспільства, політичних діячів і журналістів. «У мене не було доступу до інформації. Однак про це (медійний розголос. – ДМ) постійно говорили: на суді або на зустрічах щось намагалися розповісти адвокати. Ти сидиш у чотирьох стінах, а процес іде, з розголосом у медіа», – згадує він.

Громадянський журналіст в ув’язненні багато читав, бо доступ до бібліотеки був безперешкодний. Доступ до медіа – лише визначеного кола. «Доступ до інформації був вільний у межах того, що є. Газети й телебачення. Очевидно, що були доступні лише російські канали: розважальні або новинні ("Росія 24", НТВ). Як на мене, те, що показують по цих каналах у новинах – з точністю до навпаки – і можна вірити. Це не тільки моя реакція, це реакція абсолютно всіх, кого я бачив під час ув’язнення», – пригадує він. З-поміж газет можна було підписатися на російську «Новую газету»; у Ростові роздавали державну «Российскую газету»; у Криму близькі поштою передавали «Голос Криму». Сам Наріман Мемедінов газет не виписував, а брав читати в інших в’язнів.

«Роль медіа – це, напевно, левова частка процесу»

Наріман Мемедемінов каже, що його справа була однією з перших у Криму, спрямованих саме на придушення свободи слова та думки. Він припускає, що через це його процес набув широкого розголосу та став резонансним. Зрештою, уже протягом двох років у світі обговорюють, що в Криму репресії не лише за національною та релігійною ознаками, а й за професійною.

«Роль медіа – це, напевно, левова частка процесу щодо мене», – каже пан Мемедемінов. Показовим він вважає проведення в Ялті ІV медіафоруму «Журналісти мусульманських країн за партнерство цивілізацій», який відбувся за місяць після його затримання. Учасники заходу на камеру тоді розповідали, що в Криму «все добре», а журналісти «працюють вільно».

Утім, на думку пана Мемедемінова, медійний супровід лише частково вплинув на його процес, але мав значення як елемент підтримки. «Суспільний резонанс, який дає медійна підтримка, – це колосальна допомога. Це основа, фундамент опіки, турботи про тих, хто несправедливо ув'язнений, про політв'язнів», – пояснює він.

Наріман Мемедемінов удячний ЗМІ за підтримку громадянських журналістів і блогерів: «Медіа зробили все на 5+. У тому плані, що професійні журналісти про нас, дилетантів з телефонами, сказали: "Це наші колеги". За це спасибі».

«Ми тут усім народом – громадянські активісти»

Наріман Мемедемінов 21 вересня 2020 року вийшов з ув’язнення після двох з половиною років колонії та вже 22 вересня був у Криму. Він зізнається, що за час перебування за ґратами відвикнув від публічності, тому ніяковів від уваги з боку чиновників та журналістів.

Та найбільше враження на нього справила зустріч із дружиною та дітьми. «Трепетно було зустрітися з дружиною й дітьми. Три місяці вже (після повернення), а досі почуваюся, ніби кілька днів тому додому повернувся. Цей стан сумування ще не минув», – ділиться пан Мемедемінов.

Залишати Крим він не планує, хоча й розуміє небезпеку ситуації. «Це складно настільки, наскільки людина може переживати не за себе, а за своїх близьких. За їхній стан, життя без мене», – розмірковує він.

Після повернення Наріман Мемедемінов помітив, що деякі люди почали триматися осторонь нього. Каже, що очікував такої реакції та гадав, що вона буде бурхливішою. «Їх можна зрозуміти – побоюються за себе, за своїх близьких. Бояться, щоб їх не торкнулася увага з боку спецслужб. Я чекав цього, тому що непроста ситуація. На пальцях можна порахувати людей, які вітаються й цікавляться справами, але відчувається, що тримають відстань», – розповідає він.

Пан Мемедемінов ще призвичаюється до життя після ув’язнення та намагається повернутися в колію, з якої його висмикнули у 2018 році. «Я ще не звик до всієї обстановки, особливо до швидкості подій у Криму. В ув’язненні в людини життя спокійне, монотонне», – пояснює він.

До громадянської журналістики він повернутися поки не може через заборону на публічну діяльність на два роки. «Я не знаю, як мінімізувати можливість претензій до мене з боку "добрих людей"», – пояснює блогер. Та коли заборона спливе, Наріман Мемедемінов збирається повернутися в громадянську журналістику. Ба більше, він планує пройти курси чи вступити на факультет журналістики. «Але я не хотів би цього робити в Криму. Не знаю, кому потрібні потім ці дипломи і чого тут можуть навчити», – зауважив він. Через заборону на виїзд із Криму він наразі не може вступити до українських вишів.

Також він планує написати книгу – невеликий художньо-біографічний твір: «У мене є план, є назва. Я розумію, про що хочу писати, але я ще не почав».

Водночас громадської активності Наріман Мемедемінов не полишив: «Вирок дали хлопцям, я їх відвідав, тому що в стороні залишатися було б злочином. Ми тут усім народом – громадянські активісти. Тож не дивно, коли щось відбувається, то приходять люди. Зрозуміло, серед них є усталені, ідейні. Але загалом люди реагують на проблеми, труднощі», – розповідає колишній політв’язень.

Фото: «Кримська солідарність»

Теги за темою
СуспільствоСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На фронті загинув український актор Андрій Синишин
360ua.news
2025-09-12T14:15:56Z
АНТИТІЛА оголосила масштабний тур Україною: "Майже 40 міст і три Палаци спорту"
24tv
2025-09-12T13:39:44Z
Спілка кінокритиків України назвала десять найкращих кінодебютів часів війни
УкраинФорм
2025-09-12T13:24:09Z
5 стрижок осені, які буде носити кожна модниця: мають бездоганний вигляд
24tv
2025-09-12T13:06:28Z
«Дитяче Євробачення-2025»: Суспільне оголосило дату фіналу нацвідбору
Детектор М
2025-09-12T13:06:22Z
Мультик про Пса Патрона не зможе конкурувати з "Машею і Ведмедем": режисер пояснив чому
Telegraf
2025-09-12T13:00:20Z
Дзідзьо зворушив архівним фото з батьком: який співак мав вигляд у дитинстві
24tv
2025-09-12T12:57:43Z
В Ужгородському замку презентували новий бренд пам'ятки
УкраинФорм
2025-09-12T12:54:33Z
Наречена Роналду у спокусливих образах прогулялась нічним Нью-Йорком
Gazeta UA
2025-09-12T12:54:12Z
Ці долари не дійсні: перевірте заощадження
24tv
2025-09-12T14:15:09Z
Офіційні курси перед вихідними змінилися: яка з валют зросла найбільше
24tv
2025-09-12T14:09:40Z
У Росії применшують вплив українських атак на виникнення дефіциту бензину - ISW
УкраинФорм
2025-09-12T14:06:59Z
Курс валют на 15 вересня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-09-12T14:06:49Z
Чи зросте тариф на електроенергію для населення після 31 жовтня: що кажуть в Міненерго
TSN
2025-09-12T14:03:01Z
Перевезення зерна залізницею продовжує скорочуватись
AgroPortal
2025-09-12T14:00:25Z
Норвегія конфіскувала російське риболовецьке судно, яке не захотіло піти з її порту
Европейская правда
2025-09-12T14:00:01Z
ePhyto і нові проєкти: як Україна та Марокко співпрацюють у сфері безпечності продуктів
Agravery
2025-09-12T13:51:57Z
Microsoft уникнула штрафу ЄС у справі про Teams та Office 365
InternetUA
2025-09-12T13:48:56Z
ФРН наполягає на посиленні візового режиму для росіян у рамках 19-го пакета санкцій
ZN UA
2025-09-12T14:16:56Z
Норвегія конфіскувала російське рибальське судно
УкраинФорм
2025-09-12T14:15:46Z
Уперше в РФ призовнику заблокували виїзд за кордон: що показав "реєстр повісток"
Фокус
2025-09-12T14:12:39Z
До Києва наступного тижня прибудуть польські військові для координації протидії дронам РФ - Сибіга
УкраинФорм
2025-09-12T14:09:26Z
Намагаються домовитись: Келлог і Стубб не випадково приїхали до України
24tv
2025-09-12T14:09:03Z
У Польщі повідомили, що її повітряний простір порушив 21 російський дрон, а не 17
УкраинФорм
2025-09-12T14:06:50Z
США призупинили формат стратегічної співпраці з Косовом
Европейская правда
2025-09-12T14:06:47Z
Данія запускає новий проєкт підтримки України на €375 мільйонів
УкраинФорм
2025-09-12T14:03:16Z
Зеленський - Сікорському: Україна готова допомогти з навчанням військових
Европейская правда
2025-09-12T14:03:05Z
Убивство Чарлі Кірка: дрон зафіксував наслідки стрілянини в кампусі
Фокус
2025-09-12T14:15:08Z
У Франції дізнались можливі мотиви юнака, що скоїв напад з ножем у коледжі
Европейская правда
2025-09-12T14:03:14Z
В офісі автосервісу на Львівщині сталася стрілянина: є жертви, перші подробиці
Фокус
2025-09-12T14:00:39Z
У Дніпрі оперативники попередили замовне вбивство чоловіка
Украина Криминальная
2025-09-12T13:54:33Z
За $6000 обіцяв іноземцю посвідку на постійне проживання в Україні: на Одещині викрили зловмисника
Украина Криминальная
2025-09-12T13:48:28Z
В Одесі 19-річного молодика затримали за вимагання неіснуючого боргу
Украина Криминальная
2025-09-12T13:33:59Z
"У жалюгідному стані": на узбережжі Болгарії знайшли уламки дрона
24tv
2025-09-12T13:18:47Z
СБУ затримала попа УПЦ , який корегував удари рашистів по Сумщині
Украина Криминальная
2025-09-12T13:15:24Z
На Київщині грабіжник напився і заснув просто на місці злочину
Фокус
2025-09-12T13:12:24Z
В Україну не поїдуть: польські військові будуть вчитися збивати дрони у себе вдома
Фокус
2025-09-12T14:15:56Z
В'язень покинув камеру після надсилання фальшивого листа: у підробці допомогла рідна мати
Фокус
2025-09-12T14:15:45Z
Данія представила "найбільш амбітну" програму допомоги Україні
Европейская правда
2025-09-12T14:12:40Z
"Починають вилазити": експерт поділився секретами, де і як шукати гриби у лісі
GlavRed
2025-09-12T14:06:03Z
Масова міграція = дискримінація?
ZN UA
2025-09-12T14:03:48Z
Робота для пенсіонерів у Вінниці: українці можуть непогано заробити, де готові платити від 30 тисяч
Политека
2025-09-12T14:00:49Z
Принц Гаррі у Києві відвідав музей історії України у Другій світовій війні та зустрівся з ветеранами
Комсомольская правда
2025-09-12T14:00:38Z
Для збиття російських дронів у Польщі пілоти F-35 використовували ракети вартістю у 400 тисяч євро кожна
Известия Киев
2025-09-12T13:45:58Z
Секретний "гість" на весіллі: правда спливла через чотири роки
Фокус
2025-09-12T13:42:28Z
Як зупинити випадіння волосся: ефективні методи боротьби з алопецією
TSN
2025-09-12T13:06:29Z
"Забутий" тип раку все частіше діагностують у молодих людей: науковці спантеличені
ZN UA
2025-09-12T12:28:53Z
Столичні хірурги подарували дитині можливість ходити завдяки унікальному «зростаючому» протезу
ГЛАВКОМ NET
2025-09-12T12:28:53Z
Рак яєчка: що має знати кожен чоловік, щоб не пропустити небезпечне захворювання
24tv
2025-09-12T12:22:38Z
Вітаміни на осінь: як підготувати своє здоров’я до зміни сезону
TSN
2025-09-12T12:06:52Z
Зміцнить імунітет і налагодить травлення: лікарі назвали найкориснішу спецію
Знай
2025-09-12T09:51:51Z
Виявили, які риси характеру заважають побороти і навіть посилюють біль
24tv
2025-09-12T09:51:35Z
Анестезіолога підозрюють в отруєнні 30 пацієнтів, 12 з них загинули
Украина Криминальная
2025-09-12T08:12:45Z
Уряд змінив умови проходження ВЛК захисникам, які лікуються за кордоном
Хвиля
2025-09-12T06:51:41Z
GAC готується до виходу на ринок Європи
AutoCentre
2025-09-12T14:09:24Z
Найспортивніші моделі Subaru отримали ексклюзивне жовте оформлення для американського ринку
Топ Жир
2025-09-12T13:51:30Z
Прихований сигнал водіям: що насправді означає лежачий конус на дорозі
GlavRed
2025-09-12T13:27:42Z
Ці водії Rivian потребують перевірки зору після збою системи допомоги на трасі
Топ Жир
2025-09-12T13:06:39Z
Стали відомі українські ціни на нові плагін-гібрид Jetour T1 i-DM та кросовер Jetour X90PLUS
AutoGeek
2025-09-12T12:34:11Z
Aston Martin підготував два кабріолети до ювілею
AutoCentre
2025-09-12T12:09:50Z
В Україну прямує новий пікап Chery Himla
AutoGeek
2025-09-12T11:45:04Z
Сітроен замінив Maserati у змаганнях з одномісних болідів
Топ Жир
2025-09-12T11:36:13Z
Розпочато виробництво нового електричного Volvo ES90
AutoCentre
2025-09-12T11:12:50Z
Генштаб назвав найгарячіші напрямки фронту: Покровський та Новопавлівський
360ua.news
2025-09-12T14:15:40Z
У Львівському онкоцентрі облаштовують інфраструктуру для безбар’єрності
УкраинФорм
2025-09-12T14:03:32Z
Гороскоп на 13 вересня: Леви визнають свою помилку, а Скорпіонів чекають приємні новини
Telegraf
2025-09-12T14:03:19Z
Українські штурмовики беруть росіян у три великі "котли" на Добропільському напрямку
Telegraf
2025-09-12T13:57:59Z
Суд повернув столичній громаді землю вартістю 1,5 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-09-12T13:57:30Z
"З моєї гвинтівки ліквідували тестя Гіркіна": снайпер ЗСУ з Луганська розповів про свою роботу
Фокус
2025-09-12T13:57:01Z
На Полтавщині викрили браконьєрів у заповіднику: вилучено сіток на 700 метрів та завдано збитків на понад 600 тисяч гривень
Знай
2025-09-12T13:48:12Z
ЗСУ відновлюють контроль на Донеччині – Сирський
1News
2025-09-12T13:39:32Z
Дощ, туман та мінлива хмарність: прогноз погоди на 13 вересня
24tv
2025-09-12T13:39:02Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності в картинці з хлопчиком на вокзалі за 31 секунду
GlavRed
2025-09-12T13:54:26Z
5 років поспіль це місто вважається найкращим для відпочинку в Європі: несподіваний переможець
24tv
2025-09-12T13:33:04Z
Чим відрізняються два хлопці в офісі: треба бути "Шерлоком Холмсом", щоб знайти відповідь
GlavRed
2025-09-12T13:27:08Z
На вежу спирається скелет корабля: у Празі зведуть цікавий хмарочос, що стане найвищим у країні
24tv
2025-09-12T13:12:53Z
Орхідеї цвістимуть безперервно: потрібно зробити ці 4 речі
24tv
2025-09-12T13:06:10Z
"Коротше" і "корочє": як правильно говорити українською без суржику
TSN
2025-09-12T12:51:53Z
Кава стала гіркою - пора чистити кавоварку: як позбутися бруду та бактерій не зіпсувавши техніку
Знай
2025-09-12T12:51:04Z
Щоб було дешево і тепло: коли найкраще відпочивати на Канарах
24tv
2025-09-12T12:42:51Z
Сир зберігатиметься вдвічі довше: покладіть біля нього один смаколик
24tv
2025-09-12T12:42:48Z
Небезпека у соцмережах: чи може "чат-контроль" з'явитися в Україні
24tv
2025-09-12T14:15:09Z
"Доця, де ти є": мережу розсмішив збій у Viber, через що дівчина отримала повідомлення від Зеленського
Фокус
2025-09-12T14:06:14Z
Учені розробили чип, який передає дані в 10 тисяч разів швидше, ніж 5G
ZN UA
2025-09-12T14:03:53Z
ШІ-перекладач в AirPods Pro 3 виявився недоступним на старих iPhone
InternetUA
2025-09-12T14:03:15Z
Таке на дорозі не валяється. Копач знайшов давній значок з СРСР
Telegraf
2025-09-12T13:48:40Z
Google Pixel 10 отримав патч, що усуває червоні, зелені та білі смуги на дисплеї
InternetUA
2025-09-12T13:33:50Z
Meta запровадила кілька нових важливих функцій для Reels та Threads
24tv
2025-09-12T13:33:07Z
Донька Віктора Ющенка пожартувала про новий помаранчевий iPhone 17
ГЛАВКОМ NET
2025-09-12T13:27:47Z
Мобільні платежі у 2025 стали стандартом: бізнес переходить до моделі “one click” - експерт
VGorode
2025-09-12T13:27:11Z
Бій за звання абсолютного чемпіона: де дивитися поєдинок Альварес – Кроуфорд онлайн в Україні
24tv
2025-09-12T14:03:14Z
Я не програв, – Богачук зробив заяву перед реваншем з Адамсом
24tv
2025-09-12T13:42:48Z
Російські бобслеїсти і скелетоністи пропустять Олімпіаду: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-09-12T13:42:34Z
"Підтримує війну та Путіна": хто така Ангеліна Мельникова, через яку збірна України загрожує бойкотом
Telegraf
2025-09-12T13:39:27Z
Колишній півзахисник Ліверпуля Гаманн: У Гвардіоли більше не буде великих трофеїв з Манчестер Сіті
Football.ua
2025-09-12T13:39:16Z
Зідан повертається: легендарний тренер очолить збірну Франції
Gazeta UA
2025-09-12T13:36:43Z
Ростислав Лях: Перший гол в УПЛ додав мені впевненості, можу забивати і надалі
Football.ua
2025-09-12T13:18:43Z
Челсі домовився про трансфер нападника Страсбура
Football.ua
2025-09-12T13:03:49Z
Гаві може пропустити до шести тижнів через травму коліна
Football.ua
2025-09-12T12:57:34Z