MY.UAНовини
Історії колишніх бранців. Наріман Мемедінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів
Історії колишніх бранців. Наріман Мемедінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів

Історії колишніх бранців. Наріман Мемедінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів

«Детектор медіа» вже публікував розповідь Миколи Семени. Сьогодні ми розкажемо історію колишнього медіакоординатора «Кримської солідарності», блогера та громадянського журналіста Нарімана Мемедінова.

Російські силовики прийшли до його домівки в селі Холмовка Бахчисарайського району 22 березня 2018 року. Після обшуку громадянського журналіста затримали, а наступного дня за рішенням підконтрольного РФ Київського районного суду Сімферополя взяли під варту. Його звинуватили в «публічних закликах до здійснення терористичної діяльності, публічному виправданні тероризму або пропаганді тероризму» в роликах на його ютуб-каналі, записаних ще до 2014 року. Пана Мемедінова судили як російського громадянина, бо слідство відмовилося визнавати наявність у нього українського громадянства.

Улітку 2019 року його перевезли з окупованого Криму до Ростова-на-Дону, де 24 червня Північно-Кавказький окружний військовий суд почав розглядати його справу по суті. 2 жовтня 2019 року вже Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону засудив громадянського журналіста до двох з половиною років колонії-поселення.

Хоча захист оскаржував вирок кожної інстанції, громадянському журналісту довелося відсидіти весь термін. Востаннє йому відмовили в умовно-достроковому звільненні 13 серпня 2020 року, а вже 21 вересня він вийшов на свободу.

«Детектор медіа» поговорив з Наріманом Мемедеміновим про труднощі його ув’язнення, роль медіа в його справі, звільнення та повернення.

Допомагали погляди на життя, релігія, сім’я та всі, хто не давали процесу вщухнути

Наріман Мемедінов відбував арешт і згодом ув’язнення в СІЗО в окупованому Криму, лише останні місяці провів у колонії в Росії. З камери він міг виходити лише на зустріч із адвокатом, на суд, на прогулянку, огляд чи до лікаря, що бувало нечасто. Та й це було поза його впливом.

«Це чотири стіни і двері, які, як би нам того не хотілося, відкриваються лише тоді, коли працівникам потрібно, щоб вони відкрилися. Думаю, що основна складність [у неволі] – це несамостійність людини. Що б людина не говорила собі, вона в ув'язненні несамостійна й підневільна, навіть у пересуванні», – розповідає громадянський журналіст.

Становище ускладнювали й люди – інші ув’язнені, у чиє середовище й умови він потрапив; люди, з якими він мав абсолютно різні погляди на життя та речі. «Вони не розуміють мене або я їх – немає бажання з ними спілкуватися. Не буває, як на волі: "Давай, бувай, побачимося коли-небудь", – розвернувся й пішов. Ось куди там іти? Зробити два кроки вбік? У будь-якому випадку, ми завжди залишалися в цьому приміщенні – подобається мені це чи ні. Немає можливості покинути бесіду», – пояснює пан Мемедінов.

Окрім тиску, який відчуває невинна людина в неволі, громадянському журналісту ще довелося зіткнутися «з особливою увагою» з боку працівників СІЗО та перепонами, які вони створювали. «Щодо мене була зайва увага: обшук, "шмон" його називають; раптове переведення до спецблоку. Або переведення з камери до камери: коли я був у ростовському СІЗО, то вісім разів за сім місяців змінював камери – це вважається багато. Це незручності, які не те, щоб вибивають з колії, але заважають у період судів, розгляду справи по суті», – каже блогер.

Попри те, що працівники СІЗО та колонії намагалися не випускати Нарімана Мемедінова з поля зору, його стан їх не цікавив, вони ігнорували його скарги. Тому за рік незаконного ув’язнення в нього загострилися проблеми зі здоров’ям. «Абсолютно не реагують на твої прохання, наприклад, про медичне обстеження. Ти домагаєшся-домагаєшся, приходить людина, дивиться на тебе з кам'яним обличчям, розвертається та йде. Якась медична допомога закінчується на "добре" – і пішов», – згадує пан Мемедінов.

Після двох місяців прохань і закликів, 29 березня 2019 року йому зробили операцію. Нині його турбують негаразди зі здоров’ям, але він уточнює, що нових хвороб за час ув’язнення не нажив.

Боротися і триматися на плаву Наріману Мемедінову допомагали релігія та погляди на життя. «Я мусульманин. І в першу чергу, допомагали мої погляди на життя й розуміння таких основ, як доля, що таке випробування, що таке воля Всевишнього», – пояснює він.

Іншим стовпом опори для нього була підтримка дружини, дітей і родичів. А також усіх небайдужих, які не давали його процесу вщухнути: знайомих, громадянського суспільства, політичних діячів і журналістів. «У мене не було доступу до інформації. Однак про це (медійний розголос. – ДМ) постійно говорили: на суді або на зустрічах щось намагалися розповісти адвокати. Ти сидиш у чотирьох стінах, а процес іде, з розголосом у медіа», – згадує він.

Громадянський журналіст в ув’язненні багато читав, бо доступ до бібліотеки був безперешкодний. Доступ до медіа – лише визначеного кола. «Доступ до інформації був вільний у межах того, що є. Газети й телебачення. Очевидно, що були доступні лише російські канали: розважальні або новинні ("Росія 24", НТВ). Як на мене, те, що показують по цих каналах у новинах – з точністю до навпаки – і можна вірити. Це не тільки моя реакція, це реакція абсолютно всіх, кого я бачив під час ув’язнення», – пригадує він. З-поміж газет можна було підписатися на російську «Новую газету»; у Ростові роздавали державну «Российскую газету»; у Криму близькі поштою передавали «Голос Криму». Сам Наріман Мемедінов газет не виписував, а брав читати в інших в’язнів.

«Роль медіа – це, напевно, левова частка процесу»

Наріман Мемедінов каже, що його справа була однією з перших у Криму, спрямованих саме на придушення свободи слова та думки. Він припускає, що через це його процес набув широкого розголосу та став резонансним. Зрештою, уже протягом двох років у світі обговорюють, що в Криму репресії не лише за національною та релігійною ознаками, а й за професійною.

«Роль медіа – це, напевно, левова частка процесу щодо мене», – каже пан Мемедінов. Показовим він вважає проведення в Ялті ІV медіафоруму «Журналісти мусульманських країн за партнерство цивілізацій», який відбувся за місяць після його затримання. Учасники заходу на камеру тоді розповідали, що в Криму «все добре», а журналісти «працюють вільно».

Утім, на думку пана Мемедінова, медійний супровід лише частково вплинув на його процес, але мав значення як елемент підтримки. «Суспільний резонанс, який дає медійна підтримка, – це колосальна допомога. Це основа, фундамент опіки, турботи про тих, хто несправедливо ув'язнений, про політв'язнів», – пояснює він.

Наріман Мемедінов вдячний ЗМІ за підтримку громадянських журналістів і блогерів: «Медіа зробили все на 5+. У тому плані, що професійні журналісти про нас, дилетантів з телефонами, сказали: "Це наші колеги". За це спасибі».

«Ми тут усім народом – громадянські активісти»

Наріман Мемедемінов 21 вересня 2020 року вийшов з ув’язнення після двох з половиною років колонії та вже 22 вересня був у Криму. Він зізнається, що за час перебування за ґратами відвикнув від публічності, тому ніяковів від уваги з боку чиновників та журналістів.

Та найбільше враження на нього справила зустріч із дружиною та дітьми. «Трепетно було зустрітися з дружиною й дітьми. Три місяці вже (після повернення), а досі почуваюся, ніби кілька днів тому додому повернувся. Цей стан сумування ще не минув», – ділиться пан Мемедемінов.

Залишати Крим він не планує, хоча й розуміє небезпеку ситуації. «Це складно настільки, наскільки людина може переживати не за себе, а за своїх близьких. За їхній стан, життя без мене», – розмірковує він.

Після повернення Наріман Мемедемінов помітив, що деякі люди почали триматися осторонь нього. Каже, що очікував такої реакції та гадав, що вона буде бурхливішою. «Їх можна зрозуміти – побоюються за себе, за своїх близьких. Бояться, щоб їх не торкнулася увага з боку спецслужб. Я чекав цього, тому що непроста ситуація. На пальцях можна порахувати людей, які вітаються й цікавляться справами, але відчувається, що тримають відстань», – розповідає він.

Пан Мемедінов ще призвичаюється до життя після ув’язнення та намагається повернутися в колію, з якої його висмикнули у 2018 році. «Я ще не звик до всієї обстановки, особливо до швидкості подій у Криму. В ув’язненні в людини життя спокійне, монотонне», – пояснює він.

До громадянської журналістики він повернутися поки не може через заборону на публічну діяльність на два роки. «Я не знаю, як мінімізувати можливість претензій до мене з боку "добрих людей"», – пояснює блогер. Та коли заборона спливе, Наріман Мемедінов збирається повернутися в громадянську журналістику. Ба більше, він планує пройти курси чи вступити на факультет журналістики. «Але я не хотів би цього робити в Криму. Не знаю, кому потрібні потім ці дипломи і чого тут можуть навчити», – зауважив він. Через заборону на виїзд із Криму він наразі не може вступити до українських вишів.

Також він планує написати книгу – невеликий художньо-біографічний твір: «У мене є план, є назва. Я розумію, про що хочу писати, але я ще не почав».

Водночас громадської активності Наріман Мемедінов не полишив: «Вирок дали хлопцям, я їх відвідав, тому що в стороні залишатися було б злочином. Ми тут усім народом – громадянські активісти. Тож не дивно, коли щось відбувається, то приходять люди. Зрозуміло, серед них є усталені, ідейні. Але загалом люди реагують на проблеми, труднощі», – розповідає колишній політв’язень.

Теги за темою
СуспільствоСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
За державну зраду та вербування до ПВК "Вагнер" засудили до 15 років Олексія Баранова
Antikor
2025-04-06T13:03:52Z
Новий ліс на згарищі: на дні Каховського водосховища зростає унікальний вербовий масив
24tv
2025-04-06T13:03:03Z
Мороз й справжня зима на початку квітня: на горі Піп Іван випало 30 см снігу
Фокус
2025-04-06T13:00:57Z
В Україні у найближчі дні заморозки вночі до -5°
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:50Z
Ситуація на фронті. Мета окупантів №1
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T13:00:15Z
Ворог вдарив з артилерії по Білозерці на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:13Z
У Києві на знак жалоби за загиблими у Кривому Розі приспустили прапори
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:05Z
Біля Вовчанська окупанти накопичуються в одній точці, а потім намагаються рухатися, – військовий
24tv
2025-04-06T12:48:08Z
Показали наслідки обстрілу Оболонського району Києва
Gazeta UA
2025-04-06T12:42:52Z
Віталіна Біблів: Я - не з лякливого десятку й не боюся бути смішною
Комсомольская правда
2025-04-06T13:01:53Z
Українська молодь творить зміни власноруч і вже зараз - Буданов
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:19Z
росіяни вдарили по офісам українських та міжнародних медіа
Khreschatyk
2025-04-06T12:51:31Z
"Боже, яка милота": дружелюбний дельфін став зіркою мережі, обіймаючи відвідувачів
Фокус
2025-04-06T12:51:31Z
Буданов привітав гравців в Ґо на турнірі, влаштованому для збору на оптоволоконні дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T12:42:47Z
Яку пенсію отримають особи з інвалідністю III групи у квітні
24tv
2025-04-06T12:33:24Z
"Ми навіть не уявляємо": вчитель розповів про моральний стан підлітків війни
Знай
2025-04-06T12:33:12Z
Частина українців не зможе передати показники лічильника у 2025 році - яка причина
GlavRed
2025-04-06T12:27:15Z
США похвалили Україну за мобілізацію: нарешті людей стало достатньо
Знай
2025-04-06T12:12:38Z
Зловживає парфумами і колекціонує "страшненькі" окуляри: ЗМІ розповіли про незвичні вподобання Макрона
Фокус
2025-04-06T13:00:25Z
У США і країнах Європи відбулись протести через політику Трампа
iPress
2025-04-06T12:58:05Z
Тарифна відповідь Трампу: Країни ЄС готують контрзаходи для США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T12:54:49Z
США призупиняють видачу нових віз громадянам Південного Судану й анулюють старі – NYT
Факти ICTV
2025-04-06T12:54:45Z
ООН визнала удар по Кривому Рогу наймасовішим убивством дітей за весь час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T12:51:34Z
Ситуація на кордоні з Білоруссю загострилась, мігранти стали агресивнішими — Міноборони Польщі
ZN UA
2025-04-06T12:51:19Z
Державні школи Нью-Йорка не припинятимуть практики різноманітності, рівності та інклюзії
Детектор М
2025-04-06T12:49:10Z
Маск висловив критику на адресу радника Трампа Пітера Наварро та закликав до зменшення торговельних бар’єрів
Antikor
2025-04-06T12:48:43Z
Екстравагантний президент з парфумами під рукою: журналіст розповів про цікаві звички Макрона
24tv
2025-04-06T12:42:55Z
В Україні знімають біографічний фільм про Квітку Цісик
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:00Z
Неправильно говорити такі речі, – Трінчер потрапила у скандал через коментар про місто Бережани
24tv
2025-04-06T12:57:50Z
"Аби ви не поверталися": нове фото Пугачової розлютило окупантів
GlavRed
2025-04-06T12:48:24Z
Рецензія на анімаційний серіал «Диявол теж плаче» / Devil May Cry
ITC
2025-04-06T12:42:03Z
Ви не можете це пропустити: який колір помади буде в тренді навесні 2025
24tv
2025-04-06T12:27:56Z
Пішла з життя зірка фільму «За двома зайцями» Таїсія Литвиненко
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:51:22Z
Жалоба в Україні: Ірина Білик перенесла свій ювілейний концерт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:45:32Z
Janeuary занурює у глибини душі новою баладою «Білих лілій»
Storyboom
2025-04-06T11:24:47Z
І знову без росіян не обійшлось: яку музику слухали українці в перший тиждень квітня
24tv
2025-04-06T10:48:07Z
Суд виправдав колишнього інспектора митниці Одеського аеропорту через недоведеність вини в отриманні хабаря
Antikor
2025-04-06T12:57:39Z
Поліція встановила особу ексгібіціоніста, який «виступав» у приміській електричці на Харківщині
Украина Криминальная
2025-04-06T12:45:23Z
«Янгол урятував». Киянину вдруге вдалося вціліти після ракетної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T12:30:46Z
"Мене Ангел врятував, це вже вдруге": охоронець Михайло розповів про атаку на Київ
GlavRed
2025-04-06T12:18:53Z
На Сумщині прикордонники збили "шахед" за допомогою стрілецької зброї
Antikor
2025-04-06T11:21:09Z
Поліція Виноградова затримала зловмисника, підозрюваного у жорстокому замаху на вбиство односельця
Украина Криминальная
2025-04-06T11:18:23Z
В будинку залишилась одна кімната, – постраждалі показали страшні наслідки удару по Миколаєву
24tv
2025-04-06T11:15:43Z
Який вигляд мають зруйновані бізнес-центр і склади після атаки на Київ: моторошні фото
24tv
2025-04-06T10:45:30Z
Військовий із ПТСР вдарив в обличчя поліцейського. Суд ухвалив несподіваний вердикт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T10:45:24Z
УПЛ: «Олександрія» перемогла «Кривбас» у 23-у турі чемпіонату України
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:45Z
Відомий склад збірної України з хокею на тренувальний збір
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:26Z
Перша ліга: «Буковина» обіграла футболістів «Кудрівки» у Чемпіонській групі
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:20Z
Українські рибалки - абсолютні чемпіони світу
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:09Z
Тебас — про дозвіл на реєстрацію Віктора та Ольмо: Це політичне рішення
Football.ua
2025-04-06T12:51:59Z
Тренер Інтера: На цьому етапі сезону немає команд, які можуть стабільно грати протягом всього матчу
Football.ua
2025-04-06T12:51:50Z
Слот: Зараз Прем'єр ліга сильніша, ніж будь-коли
Football.ua
2025-04-06T12:51:05Z
Лечче та Венеція поділили очки
Football.ua
2025-04-06T12:46:20Z
Зірка Манчестер Сіті може перейти в інший європейський гранд
24tv
2025-04-06T12:36:36Z
Як позбутися подряпин на склі: корисні поради
Gazeta UA
2025-04-06T12:45:44Z
Ідеальна глазур без білків і зморочок: лайфхак, який підійде навіть новачкам у приготуванні паски
Telegraf
2025-04-06T12:45:41Z
Назвали два види хліба, яких варто уникати під час схуднення
Gazeta UA
2025-04-06T12:33:34Z
Де 5 зайчиків у парку: надзвичайно складна загадка на уважність
GlavRed
2025-04-06T12:27:45Z
Як захистити рослини від квітневих заморозків: всім городникам варто знати
24tv
2025-04-06T12:27:26Z
Любовний гороскоп на тиждень з 7 по 13 квітня
GlavRed
2025-04-06T12:27:16Z
Усього 30 хвилин робіт у саду збалансують гормони та знімуть стрес — вчені
Факти ICTV
2025-04-06T12:22:22Z
3 критичні помилки при виборі підлоги для ванної кімнати
24tv
2025-04-06T12:06:34Z
Як правильно фарбувати паркан: поради та хитрощі
24tv
2025-04-06T11:39:51Z
Як та чому важливо виправляти помилки у Державному земельному кадастрі
24tv
2025-04-06T13:03:33Z
Пенсії більше не нараховуються: чому українцям блокують банківські картки
24tv
2025-04-06T13:03:02Z
Шлях Ларрі Еллісона: як засновник Oracle став одним із найбагатших людей планети
InternetUA
2025-04-06T13:01:05Z
В Україні виробники знизили ціни на картоплю
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:48Z
Встановлено максимуми продуктивності обладнання для виробництва біоетанолу та спирту
AgroPortal
2025-04-06T13:00:35Z
Є кілька чинників, – економіст спрогнозував зміни в цінах на продукти у 2025 році
24tv
2025-04-06T12:33:03Z
Що чекає на валютні заощадження українців: прогноз економіста
24tv
2025-04-06T12:27:17Z
Купівля 1000 злотих в Україні: де вигідніше здійснити обмін
24tv
2025-04-06T11:54:02Z
Чи вистачить на життя: яку пенсію дадуть при зарплаті 8000 гривень
24tv
2025-04-06T11:39:17Z
Їх ви ніколи не бачили: як виглядає штучний інтелект, обличчя ChatGPT, Grok та Gemini
Telegraf
2025-04-06T12:57:30Z
Дослідження спростовує міф, що випасна яловичина екологічно чистіша
AgroPortal
2025-04-06T12:30:03Z
Буданов назвав найбезпечніший месенджер і пояснив, чому кнопкові телефони — не панацея
Telegraf
2025-04-06T12:21:01Z
5 лайфхаків, як заощадити на iPhone навіть після зростання мита
InternetUA
2025-04-06T12:01:21Z
Найкращі смартфони Xiaomi, які вийшли навесні 2025: Poco F7 Pro і F7 Ultra, Redmi Note 14S
Фокус
2025-04-06T12:00:03Z
Українку у Польщі захейтіли за жартівливе відео про отримання виплат 800+
Хвиля
2025-04-06T11:46:01Z
Україну накрила потужна магнітна буря: штормитиме не один день
GlavRed
2025-04-06T11:27:44Z
Як диджиталізація змінює українське телебачення та вже змінила американське
Детектор М
2025-04-06T11:27:17Z
Здійснили подорож навколо полюсів Землі: перша місія космічних туристів успішно завершилася
Фокус
2025-04-06T11:27:17Z
Люди, які доживають до 100 років, їдять одні й ті самі 10 продуктів
GlavRed
2025-04-06T12:39:30Z
Чи можуть мобілізувати людину з III групою інвалідності
24tv
2025-04-06T12:15:30Z
Хлопці 10-14 років на Одещині вживають алкоголь частіше за підлітків, - дослідження
Antikor
2025-04-06T11:57:36Z
Приховані віруси в ДНК можуть допомогти боротися з раком нирок
Portaltele
2025-04-06T11:34:10Z
Всього 18 горішків на день: що буде з організмом, якщо їсти кеш'ю щодня
24tv
2025-04-06T11:09:31Z
Спалах кору в США: зафіксовано вдвічі більше випадків, ніж за весь 2024 рік
Факти ICTV
2025-04-06T09:37:56Z
Що буде, якщо ранкову каву замінити на бульйон
Gazeta UA
2025-04-06T08:06:38Z
Зміни в раціоні харчування можуть зменшити біль від ендометріозу — дослідження
Факти ICTV
2025-04-06T07:36:35Z
У Мексиці перший у країні випадок пташиного грипу в людини: захворіла 3-річна дівчинка
Факти ICTV
2025-04-06T06:58:28Z
В США знижуються ціни на автомобілі Ford
360ua.news
2025-04-06T13:03:55Z
Авто-бестселери: які моделі найчастіше купують цьогоріч
24tv
2025-04-06T11:15:29Z
Чи знаєте ви, що насправді означає символ "i" на панелі приладів автомобіля
24tv
2025-04-06T10:48:22Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:55Z
Колекційний Corvette 70-х завівся після 14 років простою
Фокус
2025-04-06T09:42:05Z
Формула-1: особистий залік пілотів та Кубка конструкторів у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-06T07:30:17Z
Ферстаппен здобув четверту поспіль перемогу на Гран-прі Японії
Факти ICTV
2025-04-06T07:21:24Z
Спецверсія Mercedes-AMG CLE здивувала набором опцій
AutoCentre
2025-04-06T07:19:38Z
З 1 травня на заправках буде нове паливо: у баки заливатимуть дивну "бовтанку"
Знай
2025-04-06T05:06:21Z