MY.UAНовини
Історії колишніх бранців. Наріман Мемедінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів
Історії колишніх бранців. Наріман Мемедінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів

Історії колишніх бранців. Наріман Мемедінов: Суспільний резонанс і медіапідтримка – це фундамент опіки для політв’язнів

«Детектор медіа» вже публікував розповідь Миколи Семени. Сьогодні ми розкажемо історію колишнього медіакоординатора «Кримської солідарності», блогера та громадянського журналіста Нарімана Мемедінова.

Російські силовики прийшли до його домівки в селі Холмовка Бахчисарайського району 22 березня 2018 року. Після обшуку громадянського журналіста затримали, а наступного дня за рішенням підконтрольного РФ Київського районного суду Сімферополя взяли під варту. Його звинуватили в «публічних закликах до здійснення терористичної діяльності, публічному виправданні тероризму або пропаганді тероризму» в роликах на його ютуб-каналі, записаних ще до 2014 року. Пана Мемедінова судили як російського громадянина, бо слідство відмовилося визнавати наявність у нього українського громадянства.

Улітку 2019 року його перевезли з окупованого Криму до Ростова-на-Дону, де 24 червня Північно-Кавказький окружний військовий суд почав розглядати його справу по суті. 2 жовтня 2019 року вже Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону засудив громадянського журналіста до двох з половиною років колонії-поселення.

Хоча захист оскаржував вирок кожної інстанції, громадянському журналісту довелося відсидіти весь термін. Востаннє йому відмовили в умовно-достроковому звільненні 13 серпня 2020 року, а вже 21 вересня він вийшов на свободу.

«Детектор медіа» поговорив з Наріманом Мемедеміновим про труднощі його ув’язнення, роль медіа в його справі, звільнення та повернення.

Допомагали погляди на життя, релігія, сім’я та всі, хто не давали процесу вщухнути

Наріман Мемедінов відбував арешт і згодом ув’язнення в СІЗО в окупованому Криму, лише останні місяці провів у колонії в Росії. З камери він міг виходити лише на зустріч із адвокатом, на суд, на прогулянку, огляд чи до лікаря, що бувало нечасто. Та й це було поза його впливом.

«Це чотири стіни і двері, які, як би нам того не хотілося, відкриваються лише тоді, коли працівникам потрібно, щоб вони відкрилися. Думаю, що основна складність [у неволі] – це несамостійність людини. Що б людина не говорила собі, вона в ув'язненні несамостійна й підневільна, навіть у пересуванні», – розповідає громадянський журналіст.

Становище ускладнювали й люди – інші ув’язнені, у чиє середовище й умови він потрапив; люди, з якими він мав абсолютно різні погляди на життя та речі. «Вони не розуміють мене або я їх – немає бажання з ними спілкуватися. Не буває, як на волі: "Давай, бувай, побачимося коли-небудь", – розвернувся й пішов. Ось куди там іти? Зробити два кроки вбік? У будь-якому випадку, ми завжди залишалися в цьому приміщенні – подобається мені це чи ні. Немає можливості покинути бесіду», – пояснює пан Мемедінов.

Окрім тиску, який відчуває невинна людина в неволі, громадянському журналісту ще довелося зіткнутися «з особливою увагою» з боку працівників СІЗО та перепонами, які вони створювали. «Щодо мене була зайва увага: обшук, "шмон" його називають; раптове переведення до спецблоку. Або переведення з камери до камери: коли я був у ростовському СІЗО, то вісім разів за сім місяців змінював камери – це вважається багато. Це незручності, які не те, щоб вибивають з колії, але заважають у період судів, розгляду справи по суті», – каже блогер.

Попри те, що працівники СІЗО та колонії намагалися не випускати Нарімана Мемедінова з поля зору, його стан їх не цікавив, вони ігнорували його скарги. Тому за рік незаконного ув’язнення в нього загострилися проблеми зі здоров’ям. «Абсолютно не реагують на твої прохання, наприклад, про медичне обстеження. Ти домагаєшся-домагаєшся, приходить людина, дивиться на тебе з кам'яним обличчям, розвертається та йде. Якась медична допомога закінчується на "добре" – і пішов», – згадує пан Мемедінов.

Після двох місяців прохань і закликів, 29 березня 2019 року йому зробили операцію. Нині його турбують негаразди зі здоров’ям, але він уточнює, що нових хвороб за час ув’язнення не нажив.

Боротися і триматися на плаву Наріману Мемедінову допомагали релігія та погляди на життя. «Я мусульманин. І в першу чергу, допомагали мої погляди на життя й розуміння таких основ, як доля, що таке випробування, що таке воля Всевишнього», – пояснює він.

Іншим стовпом опори для нього була підтримка дружини, дітей і родичів. А також усіх небайдужих, які не давали його процесу вщухнути: знайомих, громадянського суспільства, політичних діячів і журналістів. «У мене не було доступу до інформації. Однак про це (медійний розголос. – ДМ) постійно говорили: на суді або на зустрічах щось намагалися розповісти адвокати. Ти сидиш у чотирьох стінах, а процес іде, з розголосом у медіа», – згадує він.

Громадянський журналіст в ув’язненні багато читав, бо доступ до бібліотеки був безперешкодний. Доступ до медіа – лише визначеного кола. «Доступ до інформації був вільний у межах того, що є. Газети й телебачення. Очевидно, що були доступні лише російські канали: розважальні або новинні ("Росія 24", НТВ). Як на мене, те, що показують по цих каналах у новинах – з точністю до навпаки – і можна вірити. Це не тільки моя реакція, це реакція абсолютно всіх, кого я бачив під час ув’язнення», – пригадує він. З-поміж газет можна було підписатися на російську «Новую газету»; у Ростові роздавали державну «Российскую газету»; у Криму близькі поштою передавали «Голос Криму». Сам Наріман Мемедінов газет не виписував, а брав читати в інших в’язнів.

«Роль медіа – це, напевно, левова частка процесу»

Наріман Мемедінов каже, що його справа була однією з перших у Криму, спрямованих саме на придушення свободи слова та думки. Він припускає, що через це його процес набув широкого розголосу та став резонансним. Зрештою, уже протягом двох років у світі обговорюють, що в Криму репресії не лише за національною та релігійною ознаками, а й за професійною.

«Роль медіа – це, напевно, левова частка процесу щодо мене», – каже пан Мемедінов. Показовим він вважає проведення в Ялті ІV медіафоруму «Журналісти мусульманських країн за партнерство цивілізацій», який відбувся за місяць після його затримання. Учасники заходу на камеру тоді розповідали, що в Криму «все добре», а журналісти «працюють вільно».

Утім, на думку пана Мемедінова, медійний супровід лише частково вплинув на його процес, але мав значення як елемент підтримки. «Суспільний резонанс, який дає медійна підтримка, – це колосальна допомога. Це основа, фундамент опіки, турботи про тих, хто несправедливо ув'язнений, про політв'язнів», – пояснює він.

Наріман Мемедінов вдячний ЗМІ за підтримку громадянських журналістів і блогерів: «Медіа зробили все на 5+. У тому плані, що професійні журналісти про нас, дилетантів з телефонами, сказали: "Це наші колеги". За це спасибі».

«Ми тут усім народом – громадянські активісти»

Наріман Мемедемінов 21 вересня 2020 року вийшов з ув’язнення після двох з половиною років колонії та вже 22 вересня був у Криму. Він зізнається, що за час перебування за ґратами відвикнув від публічності, тому ніяковів від уваги з боку чиновників та журналістів.

Та найбільше враження на нього справила зустріч із дружиною та дітьми. «Трепетно було зустрітися з дружиною й дітьми. Три місяці вже (після повернення), а досі почуваюся, ніби кілька днів тому додому повернувся. Цей стан сумування ще не минув», – ділиться пан Мемедемінов.

Залишати Крим він не планує, хоча й розуміє небезпеку ситуації. «Це складно настільки, наскільки людина може переживати не за себе, а за своїх близьких. За їхній стан, життя без мене», – розмірковує він.

Після повернення Наріман Мемедемінов помітив, що деякі люди почали триматися осторонь нього. Каже, що очікував такої реакції та гадав, що вона буде бурхливішою. «Їх можна зрозуміти – побоюються за себе, за своїх близьких. Бояться, щоб їх не торкнулася увага з боку спецслужб. Я чекав цього, тому що непроста ситуація. На пальцях можна порахувати людей, які вітаються й цікавляться справами, але відчувається, що тримають відстань», – розповідає він.

Пан Мемедінов ще призвичаюється до життя після ув’язнення та намагається повернутися в колію, з якої його висмикнули у 2018 році. «Я ще не звик до всієї обстановки, особливо до швидкості подій у Криму. В ув’язненні в людини життя спокійне, монотонне», – пояснює він.

До громадянської журналістики він повернутися поки не може через заборону на публічну діяльність на два роки. «Я не знаю, як мінімізувати можливість претензій до мене з боку "добрих людей"», – пояснює блогер. Та коли заборона спливе, Наріман Мемедінов збирається повернутися в громадянську журналістику. Ба більше, він планує пройти курси чи вступити на факультет журналістики. «Але я не хотів би цього робити в Криму. Не знаю, кому потрібні потім ці дипломи і чого тут можуть навчити», – зауважив він. Через заборону на виїзд із Криму він наразі не може вступити до українських вишів.

Також він планує написати книгу – невеликий художньо-біографічний твір: «У мене є план, є назва. Я розумію, про що хочу писати, але я ще не почав».

Водночас громадської активності Наріман Мемедінов не полишив: «Вирок дали хлопцям, я їх відвідав, тому що в стороні залишатися було б злочином. Ми тут усім народом – громадянські активісти. Тож не дивно, коли щось відбувається, то приходять люди. Зрозуміло, серед них є усталені, ідейні. Але загалом люди реагують на проблеми, труднощі», – розповідає колишній політв’язень.

Теги за темою
СуспільствоСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Зеленський обговорив 17-й пакет санкцій проти РФ з президенткою Єврокомісії
ZN UA
2025-04-27T00:49:45Z
Іншого виходу немає, – польський дипломат сказав, як далі діятимуть США на переговорах
24tv
2025-04-27T00:45:11Z
"Поділ територій": прогноз найгіршого сценарію з виходом США з переговорів
GlavRed
2025-04-27T00:28:26Z
США погрожує Росії новими санкціями за небажання завершити війну
Gazeta UA
2025-04-27T00:21:14Z
Американці вважають другий термін Трампа у Білому домі «лякаючим»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T00:15:18Z
Трамп рішуче налаштований вигнати мігрантів з Америки
Gazeta UA
2025-04-26T23:48:44Z
У Києві пройшла зустріч України та НАТО: що обговорювали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T23:10:02Z
Сенатор США пригрозив РФ санкціями у разі відмови від миру з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T23:09:34Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Виїзд за кордон: чи має на нього право виключений з військового обліку
ZN UA
2025-04-27T01:03:24Z
Китайська армія захопила острів Сенд-Кей у Південно-Китайському морі, — FT
Фокус
2025-04-27T00:42:41Z
Державна служба: чи можна працювати на ній після 65
ZN UA
2025-04-26T22:21:06Z
Безкарність на колесах: як водії-іноземці уникають штрафів у Польщі
Хвиля
2025-04-26T21:30:03Z
Фомина неділя 2025: як не накликати нещастя і проблеми в Антипасху
Telegraf
2025-04-26T21:21:09Z
Зеленський прибув до Рима на церемонію прощання з Папою Римським
Европейская правда
2025-04-26T21:10:04Z
5 дерев, які треба посадити у дворі: привернуть щастя та благополуччя
24tv
2025-04-26T21:00:14Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-26T20:54:20Z
Відома мережа ресторанів заперечила інформацію про повернення в РФ
ZN UA
2025-04-27T00:42:27Z
Стало відомо, скільки компаній в Україні виробляють дрони
InternetUA
2025-04-26T22:01:27Z
На скільки зросте ціна на хліб: експерт зробив неочікуваний прогноз
GlavRed
2025-04-26T20:42:34Z
McDonald's повернеться на ринок Росії? Офіційна відповідь компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T20:33:13Z
Оплата проїзду банківською картою подорожчає: влада оновлює тарифи
Знай
2025-04-26T20:12:56Z
Чи дійсні 100 доларів 1996 року
24tv
2025-04-26T19:36:43Z
Чи мають люди з інвалідністю 3 групи платити земельний податок
24tv
2025-04-26T19:06:46Z
Частину вартості автобусів, причепів і сонячних станцій: який бізнес отримав держпідтримку
24tv
2025-04-26T18:54:13Z
Укрзалізниця запустить поїзд у "особливі" дні: ціна та маршрут
Хвиля
2025-04-26T18:45:00Z
Хто покинув МастерШеф 15 у 9-му випуску – на кухні з фанбазою та переможцями
Факти ICTV
2025-04-26T20:34:32Z
Роман "Погляд медузи" Дереша переміг на Премії книжкових блогерів
ZN UA
2025-04-26T19:52:58Z
У Києві завершився квір-кінофестиваль, який супроводжувала низка скандалів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T18:30:39Z
Попри війну: українські артисти, які випускають російськомовні пісні
24tv
2025-04-26T18:06:33Z
Відомий український музикант після скандального розлучення закрутив новий роман
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T17:48:12Z
"Вийшла заміж" за Росію, а тепер вона так нікому не треба: що говорить про війну уродженка Мукачева Лоліта і де зараз українофобка
Telegraf
2025-04-26T17:39:06Z
2 турецькі серіали про кохання, які захоплюють з перших хвилин
24tv
2025-04-26T17:24:40Z
Ірландію на Eurovision представить співачка з піснею про радянського собаку, яку написала росіянка.
FM-TV
2025-04-26T17:15:25Z
Чому дружина ліквідатора ЧАЕС ображена на лауреатку Нобеля і судиться з HBO
24tv
2025-04-26T16:18:28Z
В Амстердамі підлітки влаштували різанину, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T01:06:02Z
Житель Миколаївщини сокирою тяжко травмував брата
Украина Криминальная
2025-04-27T00:19:47Z
Поліція Одещини розшукує зниклу неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-04-26T23:33:03Z
"Було неймовірно страшно": пасажир літака змусив рейс змінити напрямок через змій на борту
Фокус
2025-04-26T23:15:32Z
Вибух в іранському порту: через масштабну пожежу вже 8 загиблих, постраждалих майже 750
Украина Криминальная
2025-04-26T22:45:24Z
Внаслідок потужного вибуху у порту в Ірані постраждало понад 700 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T22:03:43Z
У Житомирі пролунали вибухи
24tv
2025-04-26T21:45:34Z
Поліцейські розслідують обставини побиття неповнолітньої дівчини в Шевченківському районі столиці
Украина Криминальная
2025-04-26T21:10:08Z
У Тернополі таксист намагався зґвалтувати неповнолітню пасажирку: йому загрожує в'язниця
24tv
2025-04-26T20:46:01Z
Важливо знати: чи можна отримати інвалідність після видалення органу
ZN UA
2025-04-27T00:12:26Z
Вакцина від лишаю може перемогти деменцію: вчені виявили її незвичайний вплив на наш мозок
Фокус
2025-04-26T19:51:40Z
Україна отримала нову партію вакцин для профілактики поліомієліту
360ua.news
2025-04-26T18:21:57Z
Місячний календар краси на травень: у які дні можна робити косметичні процедури
24tv
2025-04-26T17:18:14Z
Чи можна вже їсти ранню полуницю: правда про перші ягоди сезону
24tv
2025-04-26T15:51:52Z
Не відіб'ється на талії: який алкоголь містить найменше калорій
24tv
2025-04-26T14:45:30Z
Кого чекають додаткові пенсійні надбавки
360ua.news
2025-04-26T14:06:43Z
П'яні шимпанзе діляться алкогольними фруктами, щоб інші також сп'яніли
24tv
2025-04-26T14:06:10Z
Навіщо їсти баклажани щодня у сезон: приховані властивості, про які українці не здогадувалися
Знай
2025-04-26T13:51:08Z
В Одесі пролунали вибухи
24tv
2025-04-27T00:18:04Z
Окупанти мали успіх на 4 напрямках фронту, зокрема Бєлгородському: огляд фронту від ISW
24tv
2025-04-26T23:33:10Z
РФ проривається з двох напрямків, бої за Костянтинівку вже можливі - лейтенант ЗСУ
GlavRed
2025-04-26T23:28:08Z
На Запоріжжі – вибухи: працюють сили ППО
24tv
2025-04-26T23:15:09Z
Бої на Курщині тривають, але ситуація не найкраща – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T22:27:45Z
Росіяни накопичують сили та намагаються просуватись на Сумщині - DeepState
GlavRed
2025-04-26T21:48:48Z
Магнітні бурі влуплять одна за одною: коли на Україну чекає затишшя
GlavRed
2025-04-26T21:27:38Z
Хронологія війни – день 1158: ситуація на фронті загострюється, а безпілотники літають над Україною
Telegraf
2025-04-26T21:03:23Z
ЦПД спростував інформацію про захоплення РФ 4 населених пунктів на Сумщині
Факти ICTV
2025-04-26T21:00:28Z
Барселона вирвала перемогу у Реала в божевільному фіналі та стала переможцем Кубка Іспанії-2025
24tv
2025-04-26T23:03:36Z
Барселона — володар Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-26T22:52:15Z
Шахтар – Динамо: онлайн-трансляція українського "Класичного"
24tv
2025-04-26T22:15:13Z
Реал і Арсенал претендують на Субіменді
Football.ua
2025-04-26T21:52:39Z
Ювентус може перехопити трансферну мету Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-26T21:34:56Z
Збірна України «бронзою» завершила виступ на чемпіонаті Європи з дзюдо
УкраинФорм
2025-04-26T21:03:04Z
Рома з Довбиком спробують зупинити чемпіонську ходу Інтера та наблизитися до Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-26T20:54:07Z
1000 голів ще ближче: Роналду оновив світовий рекорд
Football.ua
2025-04-26T20:51:29Z
Реал втратив Менді на самому початку фіналу з Барселоною
Football.ua
2025-04-26T20:31:25Z
Несподіваний улюбленець господинь: салат з буряка на кожен день – склад може здивувати
24tv
2025-04-26T21:36:00Z
Як підготувати дитину до школи: поради КМDШ для батьків майбутніх першокласників
TSN
2025-04-26T20:46:16Z
Як відмити шви між плиткою: стануть білосніжними
24tv
2025-04-26T20:03:30Z
На Молодик у квітні пощастить майже всім: які 5 знаків зодіаку купатимуться в багатстві
GlavRed
2025-04-26T19:27:02Z
Як відрізнити хороший алкоголь від поганого – і розпізнати, що ваш напій зіпсувався
24tv
2025-04-26T19:24:11Z
Гарно смакує і допоможе розслабитись: готуємо улюблений гоголь-моголь
24tv
2025-04-26T18:15:47Z
Як познайомитися з дівчиною: необхідні фрази, якими ви звернете увагу
24tv
2025-04-26T17:42:38Z
Як побутові прилади можуть впливати на швидкість вашого Wi-Fi
InternetUA
2025-04-26T17:19:28Z
Притягнуть здоров'я та удачу: варто посадити біля дому ці 5 дерев
24tv
2025-04-26T17:15:57Z
Чому поліцейські просять водіїв показати язик: відповідь здивує
GlavRed
2025-04-27T00:36:53Z
Автомобіль Oldsmobile 1986 року випуску був проданий як новий після 30-річної перерви
Топ Жир
2025-04-27T00:15:52Z
Особа продала новий 2023 Camaro та збагатіла на $11 тис
Топ Жир
2025-04-26T21:30:07Z
$28 000 електромобіль Slate розриває Інтернет, але чи вже переборений його успіх?
Топ Жир
2025-04-26T20:15:26Z
Приховує корисну функцію: що означає кнопка з стрілкою на брелоку авто
GlavRed
2025-04-26T18:27:57Z
Seres 5 перемагає Tesla Model Y у комфорті, але програє в битві там, де це важливо
Топ Жир
2025-04-26T18:15:06Z
Покупці, будьте обачними: ці вживані автомобілі втрачають вартість швидше, ніж ви думаєте
Топ Жир
2025-04-26T16:45:57Z
Невже до зникнення: у 2025 році Alfa Romeo Stelvio нагадує нам, чому важлива їзда
Топ Жир
2025-04-26T15:45:57Z
Витік патентів розкриває новий Alfa Romeo Stelvio
Топ Жир
2025-04-26T12:30:27Z
Розкрито дату виходу найдешевшої відеокарти Nvidia
InternetUA
2025-04-27T01:01:50Z
Нова гра від авторів Metro не вийшла в день релізу, а огляди журналістів виявилися розгромними
InternetUA
2025-04-27T00:01:16Z
Користувачів Microsoft Office 365 попередили про небезпечну програму хакерів
InternetUA
2025-04-26T23:01:53Z
Microsoft анонсувала нову функцію Recall, яка може шпигувати за користувачами
InternetUA
2025-04-26T21:22:45Z
Телеграм-канал «Типичная Одесса» визнав адміністрування з Росії
InternetUA
2025-04-26T21:04:08Z
Супутник Росії, пов'язаний з розробкою космічної ядерної зброї, міг вийти з ладу, – Reuters
24tv
2025-04-26T20:48:54Z
Китай кличе світ до колонізації Місяця
Portaltele
2025-04-26T20:34:16Z
iPhone 17 під загрозою: Китай намагається зупинити великий "переїзд" Apple до Індії
InternetUA
2025-04-26T20:31:30Z
Як перешкодити iPhone "шпигувати" за власником: 5 налаштувань, які варто вимкнути
Фокус
2025-04-26T20:21:51Z