MY.UAНовости
Що готують на Святвечір: рецепти 12 різдвяних страв
Що готують на Святвечір: рецепти 12 різдвяних страв

Що готують на Святвечір: рецепти 12 різдвяних страв

Напередодні Різдва кожна господиня задумується над тим, що приготувати на Святвечір.

Українські віряни дотримуються головного правила Святвечора – різдвяна вечеря обов’язково має бути пісною.

Факти ICTV зібрали рецепти 12 страв, які можна подати на Святвечір 6 січня.

Читайте: Що приготувати на Різдво 2021: страви і продукти

Кутя

Фото: dreamstime.com

Складові:

  • пшенична крупа – 1 склянка
  • мак – 1/2 склянки
  • очищені волоські горіхи – 1 склянка
  • родзинки – 1/2 склянки
  • курага – жменя
  • мед – за смаком.

Приготування:

Пшеничну крупу промиваємо і замочуємо на 4-5 годин у холодній воді. Після того, як крупа розмокне, воду зливаємо. Пересипаємо крупу в каструльку і доливаємо 2 склянки води. Ставимо варитися на невеликий вогонь. Через 1,5 години, коли крупа звариться, її потрібно остудити.

Мак заливаємо окропом, даємо охолонути, зливаємо воду і розтираємо. Можна пропустити його 2-3 рази через м’ясорубку – результат буде приблизно такий самий. Родзинки і курагу теж заливаємо окропом і даємо трохи настоятися. Зливаємо воду. Курагу нарізаємо невеликими шматочками. Горіхи можна нарізати шматочками, а можна просто покришити.

Остиглу пшеничну крупу перекладаємо в глибоку посудину, обережно перемішуємо з приготованими смачними добавками і заправляємо медом.

Узвар

Фото: dreamstime.com

Складові:

  • сушені яблука – 200 г
  • мед – 4 ст. л.
  • вода – 1,5 л.

Приготування:

Сушені яблука перебрати, промити і скласти в миску або каструлю. Закип’ятити 1,5 л води, залити яблука крутим окропом. Накрити кришкою і залишити на 4 години. Процідити узвар через дрібне сито. Додати мед, розмішати до повного розчинення.

Вінегрет із квасолею

Складові:

  • буряк – 1 шт.
  • картопля – 2 шт.
  • огірки солоні – 2-3 шт.
  • квасоля – 150 г
  • цибуля ріпчаста – 1 шт.
  • сіль, перець мелений чорний, олія – 4 ст. л.

Приготування:

Буряк і картоплю вимити, залити холодною водою та варити окремо до готовності. Готові овочі охолодити та очистити від шкірки.

Білу квасолю залити холодною водою, залишити на кілька годин або на ніч. Відварити до готовності та остудити. Картоплю і буряк порізати маленькими кубиками. Огірки очистити від шкірки і порізати кубиками. Цибулю дрібно порізати.

З’єднати всі інгредієнти та заправити олією. Посипати сіллю та меленим чорним перцем, добре перемішати.

Пісний борщ

Складові:

  • 2-3 шт. картоплі
  • 1-2 шт. цибулі
  • 1 морква
  • 1 буряк
  • 200 г білокачанної капусти
  • 50 г сушених білих грибів
  • півсклянки квасолі
  • 2 зубчики часнику
  • 2 ст. л. томатної пасти
  • сіль, перець, лавровий лист та інші спеції – за смаком.

Приготування:

Перед приготуванням борщу на ніч замочіть у воді квасолю, а за годину до готування – намочіть сушені гриби. Налийте в каструлю два літри води, додайте мокру квасолю, дрібку солі та лавровий лист, доведіть до кипіння і зменшіть вогонь. Варіть квасолю протягом півгодини.

Поки вариться квасоля, підготуйте овочі: цибулю, моркву та буряк наріжте соломкою, а часник подрібніть ножем. Додайте овочі в борщ і варіть разом з квасолею близько 15 хвилин. Потім додайте гриби і нарізану кубиками картоплю.

Доведіть пісний борщ до кипіння та варіть до готовності картоплі. Потім додайте томатну пасту і розмішайте. Через п’ять хвилин додайте подрібнену до тонкої соломки капусту. Посоліть, поперчіть, потримайте борщ на вогні протягом ще п’яти хвилин, після чого вимкніть і дайте настоятися.

Голубці з рисом і грибами

Складові:

  • 10-15 капустяних листків
  • півсклянки рису
  • 1 морква
  • 1 шт. ріпчастої цибулі
  • 300 г печериць
  • сіль, перець, часник і томатна паста – за смаком.

Приготування:

Відваріть рис до напівготовності та відкладіть. Якщо в томатній пасті достатньо солі, то солити рис на етапі варіння не варто.

Поставте на вогонь глибоку каструлю з водою. Листя капусти промийте під холодною водою і просушіть за допомогою чистого рушника. Опускайте в киплячу воду і проварюйте протягом однієї хвилини. Витягуючи капусту з окропу, відразу ж занурюйте листя в холодну воду.

До наполовину готового рису додайте терту моркву та дрібно нарізані гриби. Потім викладайте начинку в центр кожного капустяного листка і загортайте в конвертики. Викладіть голубці в товстостінну каструлю, залийте склянкою води, томатною пастою, додайте рубаний часник, сіль і перець. Тушіть голубці до повної готовності, поки вода не википить, а соус не загусне.

Запечений лосось

Складові:

  • стейки лосося
  • соєвий соус
  • лимонний сік
  • приправа для риби
  • свіжа зелень.

Приготування:

Візьміть стейки лосося, змастіть їх соєвим соусом і посипте приправою для риби. Поставте рибу в розігріту до 200 градусів духовку і запікайте півгодини. Готового лосося збризніть лимонним соком і прикрасьте свіжою зеленню. Коли риба трохи охолоне, для красивої подачі її можна перекласти на листя салату.

Салат із червонокачанної капусти

Складові:

  • червонокачанна капуста – 200 г
  • маленьке яблуко – 1 шт.
  • волоські або кедрові горіхи – жменя
  • сік лимона – 1/2 шт.
  • оливкова олія – 2 ст. л.
  • сіль, прянощі – за смаком.

Приготування:

Червонокачанну капусту помити і тонко нашаткувати. Посолити, скропити лимонним соком. Пом’яти руками і залишити на 15 хвилин. Тим часом нарізати тонкою соломкою або натерти на крупній тертці яблуко. Скропити лимонним соком, щоб яблуко не потемніло.

Волоські горіхи порубати ножем. У мисці перемішати капусту, яблуко та горіхи. Заправити оливковою олією і подавати до столу.

Грибна запіканка

Складові:

  • 10 шампіньйонів
  • 5 цибулин
  • півсклянки олії
  • склянка паніруваних сухарів
  • сіль і перець – за смаком.

Приготування:

Гриби необхідно очистити, відварити до готовності і дрібно порізати. Обсмажити на рослинній олії цибулю. Змішати з паніруваними сухарями і додати в гриби. Вирівняти масу, посипати спеціями і додати дві-три ложки грибного бульйону. Ретельно все перемішайте.

Посипати сухарями форму для запікання, викласти на них підготовлені гриби. Закрити фольгою та випікати в духовці до готовності за 180 градусів.

Вареники з вишнями

Тісто:

  • 200 мл кефіру
  • 1 яйце
  • 350 г борошна
  • 1 ст. л. олії
  • пів чайної ложки солі та пів чайної ложки соди.

Начинка:

  • 500 г вишні
  • пів чайної ложки кориці
  • 4 ст. л. цукру
  • 1 чайна ложка кукурудзяного крохмалю.

Приготування:

Для тіста змішайте кефір, яйце, рослинне масло, сіль і соду. Потім поступово додайте борошно, постійно перемішуючи тісто. Коли тісто стане щільним, його потрібно замішувати руками, поки воно не стане еластичним і не перестане липнути до рук. Після цього скатайте тісто в кулю, загорніть у харчову плівку та поставте в тепле місце на півгодини.

Тим часом займіться начинкою. Видаліть з вишень кісточки. В окремій ємності змішайте корицю, крохмаль і дві-три столові ложки цукру. Потім з’єднайте вишню з цукрово-крохмальною масою і перемішайте.

Починайте ліпити вареники. За допомогою склянки вирізуйте з тіста кружечки, потім кожен кружечок посипайте цукром і викладайте вишневу начинку. Завертайте тісто в вареник, з’єднуючи протилежні краї. Сформовані вареники викладайте на посипану борошном дошку, а потім кидайте в окріп. Варіть вареники, постійно помішуючи, протягом 5-7 хвилин. Готові вареники полийте вершковим маслом, посипте цукром і подавайте до столу.

Овочеве рагу з грибами

Складові:

  • 600 г кабачків
  • 2 середні морквини
  • 1 великий червоний солодкий перець
  • 4 помідори
  • 2 цибулини
  • 1 корінь петрушки
  • 200 г печериць
  • 300 г консервованої квасолі
  • сіль і спеції – за смаком.

Приготування:

Овочі ретельно вимити, очистити. Кабачки з морквою – дрібно нарізати, перець – соломкою, петрушку і цибулю – подрібнити, помідори – великими кубиками, шампіньйони – на 3-4 частини. Розігрійте в сотейнику оливкову олію, обсмажте до золотистого кольору цибулю і петрушку, близько 5 хвилин. Добавте морквину, кабачки, сіль.

Через 7 хвилин – гриби і перець. Через 5 хвилин – помідори. Додати кілька столових ложок води, сіль, спеції, накрийте кришкою. Через 5 хвилин – додайте квасолю і кілька столових ложок рідини з банки. Готувати ще хвилин 5-10, подавати на стіл разом із зеленню.

Фруктові цукерки

Складові:

  • 300 г сухофруктів: курага, родзинки і чорнослив (можна взяти свої улюблені сухофрукти)
  • 100 г горіхів: волоських і фундука
  • какао-порошок або кокосова стружка для прикрашання.

Приготування:

Промийте і залийте окропом сухофрукти. Потім подрібніть їх у блендері або м’ясорубці. Також подрібніть волоські горіхи, а фундук залиште цілим. Змішайте горіхи з сухофруктами і починайте формувати цукерки: візьміть горішок фундука і скатайте навколо нього кульку з раніше приготовленої маси.

Готову цукерку обваляйте в какао-порошку або кокосовій стружці. Щоб цукерки були солодшими, в начинку можна додати мед.

Запечений лаваш з овочами

Складові:

  • 3 листи тонкого лаваша
  • 200 г свіжої капусти
  • 1 ріпчаста цибулина
  • 1-2 помідори
  • 150 г моркви по-корейськи
  • 100 г маринованих грибів
  • томатна паста.

Приготування:

Наріжте тонкою соломкою капусту та протушкуйте її на сковорідці. Промийте помідори і наріжте кубиками, подрібніть цибулю та гриби. Якщо морква по-корейськи занадто довга, трохи подрібніть її.

Потім розкладіть на робочій поверхні лист лаваша, змастіть його томатною пастою і викладайте підготовлені овочі. Акуратно загорніть лаваш в рулет і поставте в заздалегідь розігріту до 200 градусів духовку. Запікайте близько 15 хвилин до утворення золотистої скоринки.

Часу на приготування різдвяної вечері вистачить, адже  6 та 7 січня вихідні, тобто Святвечір та Різдво.

Детальніше про церковні свята у січні 2021 в Україні дізнавайтеся на Фактах ICTV.

Теги по теме
СвятаРіздво
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Україна отримає всі обіцяні Норвегією F-16 до кінця 2025 року
Европейская правда
2025-05-15T13:49:39Z
У Португалії лідеру ультраправих стало зле на передвиборчому заході
Европейская правда
2025-05-15T13:48:19Z
Глава МВС Естонії про інцидент з танкером "тіньового флоту": до цього явно причетна РФ
Европейская правда
2025-05-15T13:42:36Z
Саркозі достроково звільнили та зняли із нього електронний браслет – через вік
Европейская правда
2025-05-15T13:42:09Z
Британія прагне відкрити центри для тримання мігрантів у третіх країнах, як Італія
Европейская правда
2025-05-15T13:28:45Z
ЗМІ: США запропонували відновити роботу Ради Росія-НАТО
Европейская правда
2025-05-15T13:18:20Z
Трамп про мирні переговори: Нічого не станеться поки ми з Путіним не зустрінемося
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:12:49Z
Переговори у Стамбулі: РФ знову «клеїть дурня»?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:09:43Z
Трамп про досягнення миру в Україні: нічого не відбудеться без моєї зустрічі з Путіним
Европейская правда
2025-05-15T12:57:24Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
До Дня вишиванки українські зірки похизувалися своїми нарядами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:12:35Z
Vlad Darwin & Denys Hryshchuk – "Три спроби" – 10 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-15T11:46:15Z
Ви вже визначилися з піснями-фаворитами на Фінал? Можливо, серед них є трек від Нідерландів? Букмекери прог
FM-TV
2025-05-15T09:57:04Z
Подружжя Зеленських у вишиванках: добірка стильних образів за останні роки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T08:00:22Z
Євробачення-2025: учасники другого півфіналу та їхні пісні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T07:36:54Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Венс і Рубіо поїдуть на першу месу Папи Лева XIV, куди хоче і Зеленський
Европейская правда
2025-05-15T13:48:13Z
Брат Максима Неліпи опублікував зворушливий допис
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:33:48Z
Папа Лев XIV отримав списки українських військовополонених
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T12:39:23Z
Дівчинка з колосками біля Музею Голодомору «вдягла» вишиту сорочку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:48:15Z
Мінкульт назвав кількість загиблих митців в Україні від початку вторгнення РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:48:06Z
67-річна Оксана Білозір вразила світлиною у вишиванці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:03:22Z
НАТО розмістить третій центр повітряних операцій у Норвегії
Европейская правда
2025-05-15T10:16:58Z
«Дія» запустила пʼять нових військових облігацій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T09:51:40Z
НАТО не спрацювало. Що сталося на Балтиці та у повітряному просторі Естонії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T08:30:10Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Українські сировари доєдналися до європейської асоціації FACEnetwork
AgroPortal
2025-05-15T13:30:00Z
Ціна на сою може різко зрости вже найближчим часом
Agravery
2025-05-15T13:13:40Z
Ціни на свинину стабілізувалися, однак є передумови для зниження
AgroPortal
2025-05-15T13:00:14Z
Цифрова платформа аграрних знань та інновацій: що закладено в концепцію
AgroPortal
2025-05-15T12:00:34Z
Інвестори продовжили підтримку KSG Agro: ще $1,5 млн на розвиток рослинництва
Agravery
2025-05-15T11:31:28Z
Українці цього сезону з'їли понад 80 тис. т імпортної картоплі
AgroPortal
2025-05-15T11:30:40Z
$44 млн у газ і сонце: «Метінвест» страхує виробництво від нових блекаутів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:12:48Z
Grain Ukraine 2025: як змінюється маржинальність агросектора в новій реальності
Agravery
2025-05-15T11:00:59Z
Посуха й заморозки на півдні України значно пошкодили озимі та горох
AgroPortal
2025-05-15T10:30:30Z
На півдні окупанти рвуться до адмінкордону трьох областей, - ЗСУ
FaceNews
2025-05-15T13:51:34Z
Львівщину засипало снігом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:48:06Z
Власники квартир у Києві отримали в травні дорахування за опалення... за останні два роки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:06:27Z
Літній наступ Росії вже почався, - ОТУ "Харків"
FaceNews
2025-05-15T12:18:32Z
Український розвідник «засвітився» на муралі під Москвою і викликав паніку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T12:15:07Z
Марганець, який обстрілює РФ із артилерії, замовив скляні зупинки для транспорту за 8 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:06:11Z
Кличко заявив про стеження за столичною владою та звернувся до СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T10:27:38Z
Підтримка постраждалих та допомога армії. Кличко назвав ключові питання сесії Київради
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T10:03:07Z
У Дарницькому районі запрацював новий безбар'єрний світлофор: адреса
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T09:30:05Z
Виліт літака Зеленського з Анкари перенесено через землетрус
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T13:24:33Z
Водій, який стріляв у підлітка, повернувся до роботи: підприємство пояснило причину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:00:49Z
Суд виніс вирок жінці, яка вбила качалкою свого 82-річного чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T10:42:37Z
Викрито топ-менеджерів Запоріжжяобленерго, які завдали 730 млн грн збитків державному підприємству
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T10:36:42Z
Стрілянина в одному з готелів Києва: затриманому повідомлено про підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T08:54:11Z
Перевірки декларацій. У директорів двох комунальних підприємств Харкова знайдено недостовірні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T08:51:32Z
Лісова пожежа та пошкодження будинків: наслідки дронової атаки на Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:30:05Z
Столичний ТЦК прокоментував чутки про кайданки на мобілізованих, які потрапили в аварію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:03:46Z
Скільки людей загинуло на дорогах з початку року: дані по областях
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:42:45Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Російський тренер з боксу зламав щелепу своєму колезі на очах в його неповнолітнього сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T12:51:53Z
Українці здобули три нагороди на чемпіонаті світу з тхеквондо серед кадетів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:51:45Z
Найкраща тенісистка світу обматюкала вболівальника на турнірі у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:30:51Z
Графік єврокубків: коли розпочнуть боротьбу українські команди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:06:47Z
Зірка української легкої атлетики здала позитивний допінг-тест
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T08:57:28Z
«Болонья» вперше за 51 рік здобула Кубок Італії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T07:51:28Z
Євро-2025 із футзалу: коли відбудеться жеребкування фінального турніру за участі України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T07:24:47Z
Суд відкрив справу проти зірки «Реала» – підозрюється у поширенні інтимного відео з неповнолітньою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:57:11Z
НБА оштрафувала на $50 тис. форварда «Голден Стейт» за образу суддів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:39:34Z
Потужний спалах на Сонці відключив радіозв'язок на 5 континентах
FaceNews
2025-05-15T12:54:32Z
Єврокомісія погрожує TikTok штрафом за порушення правил цифрової реклами
Европейская правда
2025-05-15T10:58:31Z
Екскерівник Roshen очолив племзавод
AgroPortal
2025-05-15T08:00:02Z
Вчені розповіли, коли на Землі закінчиться кисень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:21:01Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z