MY.UAНовини
Оксана Величко про боротьбу громадськості з корупцією: Швидкого результату не буває
Оксана Величко про боротьбу громадськості з корупцією: Швидкого результату не буває

Оксана Величко про боротьбу громадськості з корупцією: Швидкого результату не буває

— У листопаді Кабінет Міністрів розпочав погодження антикорупційних заходів у рамках урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції». Пані Оксано, розкажіть докладніше, які саме заходи маються на увазі.

Здебільшого люди думають, що боротьба з корупцією — це виключно кримінальне переслідування корупціонерів. Але їх переслідують за конкретні дії. Тому наші антикорупційні заходи — це подолання тих корупційних схем, за які саджають корупціонерів.

Наприклад, певний чиновник Держгеокадастру сприяє незаконній передачі земельної ділянки. Можна нескінченно ув’язнювати чиновників, а можна вжити попереджуючих заходів, які унеможливлюють їхню недоброчесну поведінку. І наші антикорупційні заходи в основному спрямовані на попередження корупційних ризиків в органах влади.

Корупція — це комплекс проблем, хвороба з багатьма симптомами. І її неможливо вилікувати лише якимось одним засобом.

Який алгоритм попередження корупційних ризиків пропонує громадськість?

— Ми запитуємо профільних експертів і представників бізнесу про конкретні корупційні схеми або випадки корупції, від яких вони потерпають. Лише для опису схем і засобів їх подолання знадобилося більше року! Загалом ми опрацювали понад 50 корупційних кейсів на національному рівні. Також ми налагодили співпрацю із 15 центральними органами виконавчої влади. Фактично ми об’єднуємо зусилля найкращих антикорупційних експертів для співпраці з профільними центральними органами виконавчої влади.

Одна зі схем — ввезення комерційних товарів в Україну з-за кордону під виглядом гуманітарної допомоги. Приміром, дитячий будинок в офіційному листі заявляє про потребу в гуманітарній допомозі одягом. Певна юридична особа (наприклад, благодійний фонд) за цим листом ввозить в Україну одяг і за принципом 50/50 ділить його з дитячим будинком, а свою частку потім продає. Ці дії можуть відбуватися, у тому числі, за сприяння чиновників, які забезпечують визнання цього вантажу гуманітарною допомогою.

Ця схема руйнує економіку України: деякі виробництва, які шили одяг, збанкрутіли, бо аналоги їхньої продукції ввозилися контрабандою як гуманітарна допомога. А вона не обкладається митом, тому контрафактний одяг значно дешевший. Також від цього потерпають і ті підприємці, які легально імпортують одяг.

Як побороти цю схему?

— Сама по собі процедура визнання вантажів гуманітарними є недосконалою. Тому ми разом із Міністерством соціальної політики та «Фондом Східна Європа» працюємо над її електронізацією. Зараз ми вже створили електронний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги: гуманітарку вже недостатньо зазначати як умовну «будівельну плитку» — треба буде детально розписати вантаж відповідно до української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), вказавши його конкретну кількість. Це дозволить бачити, який товар, ким та в якій кількості був завезений у конкретні регіони.

А ще які схеми намагаєтеся подолати зараз?

— Наприклад, корупцію в іспитах для моряків. Кожні 5 років моряки проходять так звану перекваліфікацію, де мають підтвердити свої професійні навички. І це неможливо зробити без корупції — морякам доводиться сплачувати по 1 тисячі доларів тіньовим посередникам.

Іспит моряка передбачає усні питання, що дає змогу екзаменаторам вирішувати правильність чи неправильність відповідей на власний розсуд. Усунути цю схему буде непросто, адже зацікавленість у збереженні корупції є не тільки в екзаменаторів, а й у деяких моряків.

Крім того, в Україні при перекладі міжнародних директив навмисно додали до них додаткові обтяження, які спричиняють корупційну складову. Наприклад, в інших країнах моряки не мусять складати іспити, якщо мають безперервний стаж роботи.

Чи сприймає влада громадськість як рівного партнера у сфері боротьби з корупцією?

— У міністерствах є люди, які налаштовані на співпрацю із громадськістю щодо подолання корупції, а є й ті, які геть у цьому не зацікавлені. Деякі посадовці навіть отримують «зарплату» від бенефіціарів корупційних схем за їх збереження. І вони встановлюють бюрократичні перепони, затягують процедури, «гублять» документи — усе для протидії боротьбі з корупцією.

Але є і прогресивні люди в органах влади, з іншою мотивацією. Часто ними є нові очільники відомств або директоратів при міністерствах. У своїй діяльності ми спираємося саме на них.

Які наймасштабніші корупційні схеми за останні роки вдалося подолати громадськості?

— У 2018 році ми домоглися скасування історико-містобудівного обґрунтування (ІМО) — корупційного інструменту, завдяки якому погоджували забудови в історичних центрах міст. Фактично ІМО обґрунтовувало, чому можна будувати там, де будувати не можна. Але корупційні річки шукають нові русла, тому з часом з’являються нові інструменти для зловживань у сфері будівництва.

Іншою нашою перемогою можна назвати обов’язкову публікацію тестових питань під час іспитів водіїв. Раніше цю інформацію не оприлюднювали та під час іспиту ставили двозначні питання, які давали змогу «завалити» тих, хто не давав хабар.

Також ми розробили порядок проведення конкурсів на посади керівників закладів охорони здоров’я. Раніше головних лікарів призначали «згори» за хабарі: $10 000 — $20 000 у регіонах і до $100 000 у Києві, залежно від рейтингу лікарні. І люди, які потім обіймали ці посади, «відбивали» сплачені гроші корупційним способом. А зараз уже діє конкурсна процедура. Комісія складається з 1/3 представників трудового колективу, 1/3 представників органу управління та 1/3 представників громадськості. Конкурс дає змогу прогресивним людям обіймати посади та не допускати до них найбільш одіозних особистостей.

Важливим спільним досягненням нашої організації, Коаліції «Реанімаційний пакет реформ» і народних депутатів є ліквідація корупційної схеми електронних майданчиків-посередників у сфері оцінки нерухомого майна. З 2018 року українці під час продажу або дарування нерухомості мусили додатково сплачувати 1800 грн цим «прокладкам» просто за передачу інформації до бази даних Фонду держмайна. Майданчики-посередники не виконували жодної додаткової корисної функції, але законодавство зобов’язувало громадян користуватися їхніми «послугами».

Цю схему за участі народного депутата та чиновників Фонду держмайна, яка дозволяла їм «заробляти» 1 млн грн на день, протягнули в парламенті під час «торгування» при голосуванні за державний бюджет як преференцію конкретним політичним силам. Нам вдалося її подолати у 2019 році спільними зусиллями.

Нещодавно ваша організація разом з іншими ГО опублікувала дослідження «100 корупційних схем у регіонах України». Будь ласка, назвіть типові регіональні схеми.

— Після початку реформи децентралізації значно збільшилися бюджети громад завдяки податкам і зборам, які тепер залишаються на місцях, як-от податки на майно, землю, 60 % ПДФО, акциз на бензин тощо. А де з’являється більше грошей, там одразу стає більше корупції. Нам вдалось описати лише поверхневі схеми, адже насправді їх не сотні, а тисячі.

Однією з типових схем є незаконна реклама та її ліквідація. Адже за хабар місцева влада може не поспішати знімати незаконну рекламу та вона може висіти роками.

Багато корупційних схем наявні в будівництві, адже це одна з небагатьох сфер, яка процвітає, незважаючи на проблеми з економікою в країні. Найбільш привабливою територією для забудовників є центри міст. Але там майже не залишилося вільних земельних ділянок, тому їм доводиться «вигризати» землю зі значними порушеннями за хабарі.

Ще однією корупційною сферою є комунальне майно. Зараз ніхто не може чітко визначити, яке саме майно належить громаді. Часто ця інформація приховується відповідними департаментами органів місцевого самоврядування. Інша складова схеми — це здача комунального майна в оренду нібито громадським організаціям. Проте ці ГО можуть бути лише ширмою, а реальними користувачами майна є комерційні організації.

А яка ситуація в Києві?

— У Києві майже 50 % комунального майна орендується на пільгових умовах громадськими організаціями і соціальними структурами. І так це чи ні — майже неможливо перевірити. Також не завжди ефективно використовується територія міста. Наприклад, КП «Київський магазин» забезпечує організацію торгів місцями для пересувної та сезонної торгівлі через аукціони. Для висвітлення можливих корупційних зловживань ми колись звернулися до голови цього КП із проханням надати інформацію про те, хто саме та скільки сплачує за оренду. Але нам відмовили в наданні цієї інформації з посиланням на комерційну таємницю: нібито підприємці не хочуть розкривати суми.

Проте в цій сфері наявне зловживання аукціонами: недоброчесний підприємець підіймає коефіцієнт до такої суми, яка буде нерентабельною для жодного чесного бізнесмена. І потім цей недоброчесний підприємець виграє аукціон, займається торгівлею, але жодних внесків до бюджету міста не сплачує.

Чи виявляє бажання місцева влада співпрацювати з громадськістю для подолання цих схем?

— Є прогресивні люди, які прагнуть співпрацювати, а є прибічники збереження корупції, які нам протидіють.

Ми маємо розуміти, що зарплати місцевих чиновників і керівників комунальних підприємств невисокі, а політичні сили потребують значного фінансування під час кожних виборів. Уся ця вертикаль пронизана корупцією, яка є джерелом надходжень на передвиборні кампанії та потім на різні інші партійні цілі та персональне збагачення конкретних бенефіціарів.

Тому можна говорити про певну суцільну корупційну схему, яка пронизує всіх і всюди й до того ж активно захищається органами правопорядку та судами, які «в долі».

Які поради ви б дали громадським експертам і активістам, які борються з корупцією?

— По-перше, налаштуйся на тривалу роботу, бо швидкого результату в нашій діяльності не буває. По-друге, максимально об’єднуйте зусилля. Наприклад, в усіх містах України є типові корупційні схеми для подолання яких можна розробити типові алгоритми дій. Й ось тут цінним є досвід Коаліції РПР, яка допомагає об’єднуватися експертам і активістам. По-третє, максимально залучайте прогресивних людей у владі — вони потребують нашої допомоги та підтримки.

Це інтерв’ю опубліковано в межах проєкту «Базова підтримка "Коаліції Реанімаційний пакет реформ"», який реалізується Коаліцією РПР завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», який реалізується ІСАР «Єднання» в партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами у нашому телеграм-каналі "Що там у ГО?". 

Якщо хочете бути в курсі головних новин про життя громадянського суспільства в Україні, підписуйтесь на нашу розсилку. Пишемо раз на тиждень і без спаму.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
У Словенії заблокували закон про легалізацію асистованого суїциду
Европейская правда
2025-07-23T13:43:48Z
Стали відомі деталі, як ЄС планував відкрити перший кластер з Україною, але рішення відклали
Европейская правда
2025-07-23T13:43:47Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T13:43:33Z
Південна Корея припинила радіомовлення для жителів КНДР
УкраинФорм
2025-07-23T13:42:35Z
Генпрокурор: Спецслужби інших країн надавали дані щодо депутата Христенка
УкраинФорм
2025-07-23T13:39:55Z
У ЄС був план обходу вето Орбана на вступ України, але після останніх подій це, ймовірно, вже не має значення — ЗМІ
ZN UA
2025-07-23T13:39:44Z
Що буде за підсумками перемовин України в РФ: у США зробили прогноз
GlavRed
2025-07-23T13:39:32Z
Дипломат Огризко назвав найкращу "санкцію" проти Москви
FaceNews
2025-07-23T13:37:45Z
Потужна магнітна буря накрила Україну: як себе вберегти
Фокус
2025-07-23T13:45:44Z
Скандал на Одещині: Дальницька громада перейменувала вулиці, названі на честь загиблих захисників
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:42:33Z
Чи йдуть бої за Покровськ: у ЗСУ повідомили про ситуацію на найважчому напрямку
TSN
2025-07-23T13:39:58Z
Росіяни щодня використовують 27 000 артснарядів. Рік тому було у півтора раза більше
Лига
2025-07-23T13:33:11Z
Масове отруєння у Львові: що знайшли у ресторані ресторатору Кацуріна
360ua.news
2025-07-23T13:30:24Z
Понад 220 тисяч жителів залишились без електрики, – Зеленський про удар по Сумах
24tv
2025-07-23T13:27:37Z
Не сараною єдиною: в одному з регіонів України нашестя жаб
Фокус
2025-07-23T13:27:17Z
У Києві затримали “блогерів”, які видавали себе за поліцейських
InternetUA
2025-07-23T13:25:51Z
Гарячі точки: з прифронтових громад евакуюють людей
Хвиля
2025-07-23T13:24:47Z
Як уникнути вигорання волосся на сонці: будьте влітку обережними
24tv
2025-07-23T13:12:42Z
Експерти назвали 6 заборонених тем для чатботів
InternetUA
2025-07-23T13:03:11Z
Фітофтора з картоплі зникне: потрібен один диво-засіб
24tv
2025-07-23T12:51:20Z
Білий цукор зводить з розуму бактерії в кишківнику: вони буквально починають змінювати свою ДНК
Фокус
2025-07-23T11:15:19Z
Впоратися з проблемою легко: що робити, якщо натирає взуття
24tv
2025-07-23T11:09:19Z
Нова хвиля кору: МОЗ попереджає про стрімке зростання випадків
24tv
2025-07-23T10:48:27Z
Туристи з наркотиками паралізують Ібіцу: швидка допомога зривається з викликів
Фокус
2025-07-23T10:00:35Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:33:58Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
Навіть консервація під питанням: що категорично не можна зберігати на балконі
GlavRed
2025-07-23T13:30:48Z
Це не купуйте: експерти назвали найбезглуздішу домашню техніку
Фокус
2025-07-23T13:30:17Z
Чорні оливки зовсім не ті, за кого себе видають: розкрито таємницю виробників
GlavRed
2025-07-23T13:27:00Z
Як ігристе стало головним алкоголем українських жінок
TSN
2025-07-23T13:18:03Z
Відразу впадають у вічі та "крадуть" затишок: 4 помилки в декорі передпокою
24tv
2025-07-23T13:15:05Z
Ці 5 кімнатних рослин наповнять квартиру неймовірним ароматом: про освіжувач повітря забудете
24tv
2025-07-23T13:12:12Z
Туристи тікають з півдня на північ: у Європі відбувається революція у подорожах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:09:58Z
Це точно врятує влітку. Як розширити взуття, аби воно не натирало
Telegraf
2025-07-23T13:06:08Z
Вишукано, швидко та корисно: готуємо низькокалорійний салат з руколи та креветок
24tv
2025-07-23T13:00:12Z
Смерть Анастасії Добриніної: розкрито причину відходу 42-річної акторки
GlavRed
2025-07-23T13:36:36Z
Повнометражний фільм Жанни Озірної «Медовий місяць» з 11 вересня вийде в український прокат
Детектор М
2025-07-23T12:51:30Z
Розкіш та велич справжньої рок-зірки: який вигляд мають будинки легендарного Оззі Осборна
24tv
2025-07-23T12:51:08Z
Номінант «Оскар» Джанкарло Джанніні зіграє у трилері «Людина-кролик» - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-23T12:42:33Z
«Я Оззі Осборн, Принц, чорт забирай, темряви!»: яким був найепатажніший музикант ХХ століття
Комсомольская правда
2025-07-23T12:34:27Z
У Львові пройде новий книжковий фестваль за участі топ-авторів - від Забужко до Кідрука
Комсомольская правда
2025-07-23T12:28:24Z
Найвідоміший хіт Емі Вайнхауз з'явився за 5 хвилин: як це трапилось
24tv
2025-07-23T12:21:21Z
"Забезпечив собі місце в пантеоні рок-богів": зірки з болем відреагували на смерть Оззі Осборна
24tv
2025-07-23T11:45:34Z
Історія, яка закохає у себе глядачів: в Україні стартували зйомки комедії із топовими акторами
24tv
2025-07-23T11:45:26Z
Мобілізація пенсіонерів: хто може не служити й що для цього потрібно
24tv
2025-07-23T13:45:56Z
ВПС США показали в небі винищувач F-15E з іржавими крилами: у мережі обурилися
Фокус
2025-07-23T13:45:06Z
У Дубліні урочисто завершився літній християнський табір для українських дітей
УкраинФорм
2025-07-23T13:39:32Z
Працевлаштування ухилянтів: порушникам назвали головні нюанси
Знай
2025-07-23T13:36:32Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Харківській області: що передбачає підтримка для українців
Политека
2025-07-23T13:31:04Z
Екзоскелет нового покоління з двигуном: в Китаї створили роботизований костюм для солдатів
Фокус
2025-07-23T13:27:36Z
"Боже, яке свинство": мати шістьох дітей зайняла найкращі місця біля води, а потім пішла гуляти
Фокус
2025-07-23T13:27:04Z
Народжуйте задарма: підвищення виплат за дітей не буде
Знай
2025-07-23T13:21:56Z
Жертва скандалу в Дубаї Марія Ковальчук попрощалася з OnlyFans і планує нове майбутнє
24tv
2025-07-23T13:15:18Z
Генпрокурор про побиття працівників НАБУ під час обшуків: відкрито кримінальне провадження
Украина Криминальная
2025-07-23T13:33:19Z
У Києві затримали агента ФСБ, який створив мережу схронів з вибухівкою
УкраинФорм
2025-07-23T13:21:24Z
В аеропорту Стокгольма затримали пілота, який зібрався сісти за штурвал нетверезим
Европейская правда
2025-07-23T13:19:59Z
Поліція Одещини розшукує 36-річну жінку та її малолітнього сина
Украина Криминальная
2025-07-23T13:18:19Z
У Кривому Розі через російську атаку пошкоджено два православні храми
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:09:13Z
Буревій зривав дахи з будинків і валив дерева: моторошні наслідки нічної негоди в Україні
24tv
2025-07-23T13:06:26Z
У Лондоні банда викрала «криптомільярдера» з $9 на рахунку
InternetUA
2025-07-23T12:58:59Z
​Літак потонув: ДБР невідкладно розпочало розслідування аварії Mirage-2000 на Волині
24tv
2025-07-23T12:57:34Z
На Миколаївщині зіткнулися позашляховики - двоє загиблих, є постраждалі
УкраинФорм
2025-07-23T12:54:25Z
Apple уникне нових штрафів від ЄС завдяки змінам в App Store, — Reuters
Детектор М
2025-07-23T13:39:36Z
Біофунгіцид ВЕЛАС: природний захист урожаю
AgroPortal
2025-07-23T13:30:36Z
Гендиректор OpenAI попереджає про загрозу масового шахрайства зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-07-23T13:19:46Z
Держпродспоживслужба: Сарану фіксують у 4 областях України
AgroPortal
2025-07-23T13:18:43Z
Стан енергосистеми нині набагато кращий, ніж минулого літа - експерт
УкраинФорм
2025-07-23T13:18:22Z
Окупанти пошкодили енергообʼєкти на Сумщині. Президент розповів деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:12:39Z
Відключення газу в Україні: кому і за що можуть зупинити постачання блакитного палива
Фокус
2025-07-23T13:12:11Z
Частина великого коридору: Україна запустила пором на Південний Кавказ
24tv
2025-07-23T13:06:57Z
Чи можна приватизувати землю, не отримуючи згоду сусідів
24tv
2025-07-23T13:06:48Z
Уклав вигідну угоду: чим займається і де живе син легендарного футболіста Андрія Шевченка
Фокус
2025-07-23T13:39:15Z
Арсенал здолав Мілан у товариському матчі, Зінченко відіграв один тайм
Football.ua
2025-07-23T13:39:12Z
Леау націлений на Баварію
Football.ua
2025-07-23T13:37:02Z
Світоліна та Стаховський провели тенісний майстер-клас для дітей у Житомирі
УкраинФорм
2025-07-23T13:18:12Z
Українська бійчиня ММА відверто поділилась спогадами про початок війни в Україні
24tv
2025-07-23T13:12:10Z
Новачок УПЛ підписав двох іспанських футболістів
ZN UA
2025-07-23T13:12:05Z
Металург замінить Минай у Першій лізі
Football.ua
2025-07-23T12:52:59Z
Визначені суперники жіночої збірної України у відборі на Євробаскет-2027
УкраинФорм
2025-07-23T12:45:28Z
Легендарна тенісистка виграла матч турніру WTA у 45 років
ZN UA
2025-07-23T12:34:55Z
Звичайна світлина з жінкою на стільці стала вірусною: причина просто кумедна
Фокус
2025-07-23T13:45:04Z
"Вибрала бути щасливою": 92-річна бабуся, яка щовечора готує "Маргариту", стала зіркою мережі
24tv
2025-07-23T13:36:38Z
У Amazon може зʼявитися гаджет, який буде слухати всі ваші розмови
InternetUA
2025-07-23T13:31:34Z
У Amazon зʼявиться гаджет, який буде слухати 24/7 все, що говорить користувач
TSN
2025-07-23T13:18:40Z
Гряде щось велике: Bethesda дражнить фанатів Starfield "вражаючими анонсами"
Фокус
2025-07-23T13:12:31Z
Землю накрила магнітна буря: наскільки серйозним шторм є для планети
24tv
2025-07-23T13:12:07Z
Укрінформ запускає нову послугу: купуйте фото зручно та швидко через електронну платіжну систему
УкраинФорм
2025-07-23T13:09:01Z
Небезпечна рослина, від якої потерпає Україна, тепер захоплює Британію
Фокус
2025-07-23T13:00:50Z
Чоловік потрапив до психлікарні через розмови з ChatGPT
24tv
2025-07-23T12:51:53Z
Гонка між Corvette ZR1 та Tesla Model S Plaid виявилася однобічною
Топ Жир
2025-07-23T13:33:15Z
В Україні за відчинене вікно в авто водії можуть отримати штраф
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T12:57:54Z
Справжній відкат: Lexus LC втратив гібридну версію
AutoGeek
2025-07-23T12:45:06Z
Isuzu D-MAX EV: власний «Cybertruck» з 263 км ходу на одному заряді та майже такою ж ціною
ITC
2025-07-23T12:22:22Z
На європейський ринок виходить доступний клон Range Rover від Chery
Фокус
2025-07-23T12:00:38Z
Найшвидший електричний: кросовер Opel Mokka GSE показали офіційно
AutoGeek
2025-07-23T11:42:30Z
Chevrolet анонсував випуск нового кросовера початкового рівня
AutoCentre
2025-07-23T11:04:38Z
Geely показала новий кросовер за $13 000
AutoCentre
2025-07-23T11:04:19Z
Найдивніший мікрокар гордо носить бантик та циліндр, не соромлячись свого вигляду
Топ Жир
2025-07-23T10:48:13Z