В Україні минулого року зафіксували 77 випадків застосування сили до журналістів та 101 випадок нападів на знімальні групи. В 2019 році таких випадків було 75 та 86 відповідно.
Про це повідомляє Національна Спілка журналістів в Україні.
Зростання випадків фізичної агресії щодо журналістів в НСЖУ насамперед пов’язують із психологічною напругою в суспільстві, викликаною карантинними обмеженнями.
Що стосується регіонів, то найбільша кількість нападів на журналістів зафіксована у Київській області та Києві - 26. Далі йде Одеська область (9 випадків), Львівська і Харківська області – по 6, у Дніпропетровській і Херсонській – по 5.
Протягом минулого року в результаті нападу постраждали 36 працівниць медіа. У 2019 таких було - 34.
"Новою небезпечною темою є висвітлення дотримання в Україні карантинних обмежень. Таких випадків, коли порушники карантину нападали на представників ЗМІ, зафіксовано 14. Представники поліції чи різних правоохоронних структур застосовували силу до медійників 6 разів, посадовці, депутати й чиновники – 4 рази. Один випадок відбувся із застосуванням зброї", - зазначили в НСЖУ.
Тут вважають, що професію журналіста робить небезпечною системна безкарність за злочини проти працівників ЗМІ та атмосфера ворожнечі, яка розпалюється публічними особами, але зауважують, що працівники Нацполіції впродовж року оперативно реагували на повідомлення журналістів про перешкоджання їх професійній діяльності.
"Нині в суспільстві немає розуміння суті професії й важливості місії, яку виконують журналісти. Цькування, свідоме залякування, грубе перешкоджання професійній діяльності для декого – своєрідна норма. І це робить професію журналіста небезпечною, – коментує голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Очільник спілки нагадує, що нерозкритими лишаються резонансні вбивства журналістів. Повністю відсутній прогрес у справі вбитого у 2019 році журналіста-розслідувача з Черкас Вадима Комарова.
Нагадаємо, що у Мережі показали фото журналістки, яка з плакатом закликала "врятувати Донбас від української армії". Дар'я Чирах підтвердила автентичність світлини та розповіла, що "була молода" і не розуміла, що відбувається.
- Автор:
- Юлія Шевченко