MY.UAНовости
Зелений змій проти "червоної імперії": яке антирадянське підпілля виявилося найстійкішим і перемогло диктатуру
Зелений змій проти "червоної імперії": яке антирадянське підпілля виявилося найстійкішим і перемогло диктатуру

Зелений змій проти "червоної імперії": яке антирадянське підпілля виявилося найстійкішим і перемогло диктатуру

За часів Сталіна алкоголь ненадовго зник із вільного продажу лише в найкритичніші роки нацистського вторгнення. Але не заради оздоровлення радянських громадян. Просто він був більше потрібен армії – у вигляді знаменитих наркомівських 100 грамів. Підбадьорювати червоноармійців горілкою вирішив народний комісар оборони Климент Ворошилов у 1940 році. Так він намагався підняти бойовий дух солдатів після низки ганебних поразок у війні з Фінляндією. Тому фронтові 100 грамів стали "наркомівськими".

Під час переможного вторгнення до Польщі, Румунії та країн Балтії випивку червоноармійцям не видавали. Але враз згадали про неї після нової катастрофи. Номінально видавати мали по 100 грамів на кожного. Але реально пили більше - бо інтенданти не встигали враховувати втрати у підрозділах. А вони були великі. 

Цивільним пити не дозволялось, адже весь алкоголь вилучався на потреби фронту. Але звиклі до випивки громадяни якось викручувалися. Алкогольний пайок видавали не тільки фронтовим частинам, але і військам НКВС. Особливо тим, які воювали з українськими повстанцями. За час війни звичка випивати щодня прививалась усім червоноармійцям. Навіть тим, які раніше не вживали зовсім. У сучасній Росії цим прийнято пишатися.

"Коли війна закінчилася, все знову повернулося на круги своя. З алкоголем ніхто активно не боровся", – нагадав історик Владислав Бурда.

Скоріше навпаки – навіть показушна боротьба з пияцтвом, яку вели на початку 30-х, була зведена нанівець.

"Ці товариства боротьби з алкоголізмом спочатку перепрофілювали в товариства "за новый быт", а за два роки взагалі ліквідували", – зазначив Бурда.

В ідеологічно витриманих кінофільмах сталінської доби позитивні радянські герої часто випивали в кадрі й ділилися цікавими тостами.

Парадоксально, але першу спробу побороти вже не російський, а радянський алкоголізм зробив Микита Хрущов, який сам у народі мав реноме простакуватого пияка. Війна із зеленим змієм стала одним із важливих елементів десталінізації й відлиги.

Хрущовський "сухий закон" був достатньо ліберальним: населенню не забороняли пити в принципі, лише вдень і у громадських місцях. Наливати випивку заборонили у привокзальних кафе та аеропортах, біля підприємств та санаторіїв. Залишили – лише у ресторанах. Ціну магазинної горілки різко підняли, а на вулицях почали відловлювати п’яних. Кіно перестало пропагувати випивку, радше навпаки. У кіножурналах, які обов’язково показували в кінотеатрах перед сеансами, таврувалася типова радянська звичка випивати на вулицях.

Але економіка зразу ж дала сигнал тривоги: "п’яні гроші" були важливою складовою держбюджету СРСР. Тому антиалкогольну кампанію потихеньку згорнули, а продаж горілки повернули до попереднього рівня, й навіть вищого. Тільки ціну на неї так і не знизили навіть після падіння Хрущова, хоч народ на це дуже сподівався. Ціни у плановій економіці СРСР були окремим пропагандистським маркером стабільності. Вони не мінялися десятиліттями й не залежали від економічних показників, а лише від політичної волі ЦК. Ціни визначали у Кремлі й друкували прямо на етикетках. Коли вартість чогось важливого змінювалася, про це говорили всі, попри тотальну цензуру. Режисер Леонід Гайдай навіть наважився непомітно жартувати про хрущовське зростання ціни на алкоголь у своїх фільмах. У межах боротьби з пияцтвом найдешевша горілка подорожчала з 21 рубля 20 копійок до 28,70. 

Потім відбулася деномінація рубля – всі ціни й зарплати втратили один нуль. Найдешевша горілка стала коштувати 2,87. Ось вона на етикетці, плюс треба додати ще 12 копійок – ціну пляшки. Саме тоді сформувалася радянська звичка "соображать на троих". На пляшку треба було скинутися по рублю й  залишалось ще на закуску – плавлений сирок "Дружба". Але у 1972-му вже Брєжнєв розпочав чергову атаку на пияцтво, й горілка подорожчала одразу на третину – стало 3,62. При середній зарплаті у 86 рублів це був суттєвий удар по сімейному бюджету. 

Третій радянський наступ на алкоголізм – брєжнєвський 72-го року – був либонь найраціональнішим за всю історію СРСР. Цього разу Кремль не намагався тупо відібрати в народу наркотик, на який сам же всіх і підсадив, а замінити одне небезпечне зілля іншим, менш руйнівним.У семидесятих радянські спеціалісти нарешті вивчили досвід інших країн. Особливо тих, де теж люблять випити, але чомусь не спиваються так, як у СРСР.

"За Андропова вирішили змінити структуру споживання алкоголю, більш-менш, як у Західній Європі, коли п’ють доволі часто, але п’ють вино, пиво. При цьому боролися з трудовою дисципліною. Пробували ці знамениті облави, коли під час робочого дня могли зайти в магазин, взяти документи, і якщо ти прогульник або, не дай бог, у п’яному вигляді, то могли посадити на кілька діб до в’язниці тощо. Хоча із самим алкоголем майже не боролися. Наприклад, при Андропові вийшла нова горілка, яка називалася просто "Водка". Вона коштувала трохи дешевше за свій наступний аналог, через що стала популярною й стала називатись "андропівка". А саму водку розшифрували "Вот он какой добрый Андропов", – пояснив Бурда.

Вихваляти горілку в кіно чи закликати випити могли лиш повні негідники або вороги. Але громадяни на заклики пити легкоалкоголку відповіли приказкою: "пиво без горілки – гроші на вітер". І почали змішувати слабкіші напої з міцнішими для посилення ефекту. Вина теж не завжди тішили якістю. Найбільше визнання з посеред них отримували найдешевші та кріплені. Із кріплених вин і горілки теж робили ударні коктейлі.

Останній комуністичний наступ на алкоголь був найрадикальнішим. Кремль спробував заборонити пити все, навіть вино та пиво. Але зіткнувся з наймасовішим і найуспішнішим антирадянським підпіллям в історії – самогонним.

У світі було багато невдалих спроб заборонити споживання алкоголю. Найвідоміша – "сухий закон" у США 20-30-х років. Він був викликаний поєднанням двох чинників. Політичного – різким посиленням протестантських політичних рухів, які боролися за аскетизм і високу мораль, та економічного – державі було вигідніше пускати зерно на експорт до зруйнованої війною Європи, аніж на алкоголь. Однак у розпал економічної кризи 30-х років – Великої депресії – заборону скасували, щоб не дратувати збіднілий і озлоблений народ. У СРСР було все навпаки. В розпал економічної кризи, спричиненої вадами радянської адміністративно-командної системи і падінням світових цін на нафту, народу вирішили заборонити пити. Бо пили всі й дуже багато.

"Різні дослідження показували, що в країні зростає хуліганство та злочини під впливом алкоголізму. У 1984 році на обліку стояло 4 мільйони алкоголіків", – наголосив Бурда.

У 1985-му стартувала нова антиалкогольна кампанія. Гасло попередньої було "Пияцтву – бій", і цей бій Кремль програв. Горбачов у ситуації ще більшого поширення пияцтва вирішив довести, що не пити – це нормально. І назвав кампанію "Тверезість – норма життя". Горілчані та виноробні заводи перепрофілювали, алкогольні магазини закривали або працювали по пів дня, пропаганда люто таврувала пияцтво.

"В Україні кількість алкогольних магазинів зменшилась на 45%, та ще й із фіксованим часом. У підсумку це величезні черги, люди всерівно хочуть пити", – нагадав Бурда.

Найбільше обурення суспільства викликало масове вирубування виноградників. Зникали унікальні колекційні сорти винограду, наприклад сорт "Єкім-Кара", з якого виготовляли популярне вино "Чорний доктор".

"У всьому СРСР вирубали близько 30% виноградників.За час цієї антиалкогольної кампанії Україна вирубала 60 тис. га виноградників, виробництво вина зменшилося на одну п’яту. Дуже сильно постраждали виноградники в Криму. Один із директорів виноградників навіть покінчив життя самогубством, намагаючись переконати керівництво, що це дуже марна затія", – зазначив Бурда.

Наклав на себе руки не якийсь безутішний алкоголік, а провідний учений-селекціонер, директор Всесоюзного науково-дослідного інституту виноробства та виноградарства "Магарач", доктор біологічних наук, професор Павло Голодрига, бо найбільше чомусь дісталося саме українському виноробству.

Горілка і до того була в СРСР фактично другою валютою. Нею можна було відкрити будь-які двері й оплатити будь-які послуги. Наприкінці вісімдесятих, ще й із запровадженням талонів, горілка стала справжнім скарбом. Замість смертності від пияцтва, яка дуже красиво зменшувалася в офіційній статистиці, зростала смертність від отруєнь. Бо простий люд пив усе, що пахло спиртом: одеколон і лосьйон, столярний клей і склоочисник, антифриз і гальмівну рідину. Ослаблений кризою Держбюджет СРСР зазнає фатального удару. "П’яні гроші" становили чверть союзного бюджету, і з них дотувалися ціни на інші товари. Але не стало горілки – не стало й інших товарів. Підпільних виробників самопальної горілки ставало дедалі більше. Вони скуповували всю можливу сировину – цукор, варення, цукерки, томатну пасту, горох, крупи. Боротьба з випивкою призвела до масово дефіциту базових продуктів. Економіка колапсувала.

Якщо не можеш перемогти алкоголізм – очоль його. Ймовірно, саме цим міркуванням пояснюється поява у Росії горілки "Путінка". Результат – трохи передбачуваний. У січні 2021-го в Росії відновлюється радянська мережа витверезників, закрита ще у 2011-му. 

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Стало известно, что сделает Путин во время выборов в США или сразу после них
Comments UA
2024-11-03T13:33:40Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Более 110 журналистов побывали в российском плену
Корреспондент
2024-11-05T03:31:10Z
Заявление в Европейский суд по правам человека: как его подать
ZN UA
2024-11-05T02:04:53Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Украинцам обещают конец пенсионной несправедливости: когда у старичков потяжелеют кошельки
Знай
2024-11-05T03:30:18Z
Ежегодный отпуск: как его предоставляют лицам с инвалидностью
ZN UA
2024-11-05T03:04:43Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
Сырский поехал в Запорожскую область: какие важные решения приняты для обороны
Comments UA
2024-10-28T21:21:30Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Лайфхаки для утра после вечеринки: проверенные рецепты против похмелья
Comments UA
2024-11-05T03:00:52Z
Почему постоянно мерзнут ноги: топ советов, как устранить неприятные ощущения
Comments UA
2024-11-05T02:03:44Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Что делать, если человек подавился: эксперты рассказали, как оказать первую помощь
Политека
2024-11-05T01:00:47Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Известный хореограф, сбежавший из Украины, оторвался на "российской вечеринке" в США
Comments UA
2024-11-04T21:45:41Z
Хидео Кодзима поделился мнением о фильме "Джокер: Безумие на двоих"
GameMag
2024-11-04T19:30:41Z
"Ей весело с Оливером": инсайдер рассказал о романе Риз Уизерспун с немецким финансистом
Фокус
2024-10-27T20:51:03Z
Хейли Бибер спустя два месяца после рождения сына вернулась к занятиям пилатесом
Фокус
2024-10-23T13:15:26Z
Известная актриса рассказала о кризисе в отношениях с мужем
Фокус
2024-10-22T14:24:36Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
АЗС показали цены на топливо в начале недели: сколько стоят бензин, дизель и автогаз
Хвиля
2024-11-05T03:06:45Z
Украинцы смогут получить 15% кешбэка от банков за приобретение спецтехники: условия
Хвиля
2024-11-05T00:09:53Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Всемирный банк выделит Украине почти 600 млн долларов в рамках новой программы: на что пойдут средства
ZN UA
2024-11-04T22:01:28Z
Спокойно пройдем зиму: в Минэнергетики разнесли прогноз СМИ по отключениям света
GlavRed
2024-11-04T21:27:10Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
"Просто ужасно": мошенники украли 22 тонны сыра чеддер ручной работы
Фокус
2024-10-26T08:42:27Z
В Сумской области прогремели 63 взрыва в сутки
TSN
2024-11-05T01:09:50Z
В Херсоне во время разминирования после российской атаки погиб взрывотехник
ZN UA
2024-11-04T22:51:10Z
В Днепре увеличилось количество погибших в результате ракетного удара
TSN
2024-10-25T22:33:36Z
В Беларуси "украинских диверсантов" приговорили к 20 годам колонии
Корреспондент
2024-10-24T01:34:31Z
Контрафактный товар на 11 млн грн обнаружило БЭБ: что продавали незаконно
Comments UA
2024-10-23T13:18:18Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
В АТЕШ сказали, как россияне прячут оружие на ВОТ
Корреспондент
2024-11-05T03:00:15Z
Календарь неудач: два дня ноября, когда лучше не начинать новых дел
Comments UA
2024-11-05T02:21:56Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
Враг ударил по энергообъекту в Сумской области
Корреспондент
2024-10-23T13:39:29Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Шоколадный шедевр: рецепт идеального фондю всего из трех ингредиентов
Marie Claire
2024-11-05T03:00:05Z
Самые распространенные признаки измены, которые часто игнорируют
Comments UA
2024-11-05T01:39:06Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Любимые позы сна вашей собаки: как их трактовать и что они означают
Comments UA
2024-11-05T00:12:09Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Форвард сборной Украины обратился к Буткевичу - футболист рассказал об уходе из Полесья
Корреспондент
2024-11-04T16:48:55Z
Оболонь та Верес голів не забивали
Football.ua
2024-11-04T16:46:15Z
В "Реале" прокомментировали состояние Винисиуса после поражения в голосовании за "Золотой мяч"-2024
ZN UA
2024-11-04T16:27:45Z
Центрбек Динамо попал в тройку лучших молодых игроков вне ТОП-5 лиг
Корреспондент
2024-11-04T15:16:25Z
"Динамо" – "Ференцварош": букмекеры сделали прогноз на матч Лиги Европы
ZN UA
2024-11-04T15:10:09Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Россия запустила в космос ракету с иранскими спутниками
ZN UA
2024-11-05T02:25:30Z
Посмотрите, как Demon's Souls, The Last of Us Part II и Dragon's Dogma 2 выглядят на новой консоли PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-05T02:04:22Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
GamesVoice выпустит в декабре русскую озвучку для Star Wars Jedi: Survivor — идет финальная полировка
GameMag
2024-11-05T01:00:07Z
Нового конкурента VW Tiguan и Toyota RAV4 от Citroen показали до премьеры
Фокус
2024-11-04T13:00:03Z
Toyota наполнит рынок спортивными моделями различных классов
Фокус
2024-11-04T11:57:36Z
Опасные температуры: водителям напомнили о важности сезонного "переобувания" авто
Хвиля
2024-11-04T03:32:06Z
Карманная ракета: британцы скрестили Daewoo Matiz с Opel Vectra
Фокус
2024-11-03T12:36:32Z
Забыли заехать на мойку - готовьтесь заплатить: водителей штрафуют за грязные автомобили
Знай
2024-11-02T21:51:09Z
Покупатели подержанных авто рискуют больше, чем думают
Знай
2024-11-02T16:51:53Z
Подорожала в 3 раза: старая 15-летняя Honda ушла с молотка за $102 000
Фокус
2024-11-02T13:30:56Z
"Горбатый", "буханка" и "пирожок": какие самые популярные прозвища были у советских авто
Фокус
2024-11-02T12:42:11Z
Семейный экспресс: тест-драйв нового Mitsubishi Outlander
Фокус
2024-11-02T09:36:14Z