MY.UAНовини
Мрія Зе! збулась. Що передбачає новий закон про референдум
Мрія Зе! збулась. Що передбачає новий закон про референдум

Мрія Зе! збулась. Що передбачає новий закон про референдум

Яким буде «народовладдя від Зеленського»?
фото з відкритих джерел

Парламент реалізував президентську мрію про «народовладдя». Але не все так просто…

Щойно вийшовши на роботу з новорічних канікул, Верховна Рада оперативно прийняла у другому читанні закон про референдум (№3612). «За» проголосували 255 депутатів, з яких мінімальні для прийняття 226 – «слуги народу». Цей проєкт в президентському оточенні позиціонували як один з невідкладних – власне, вся виборча кампанія Володимира Зеленського проходила під гаслом повернення народовладдя. Але чекати створення умов для тріумфу народовиявлення довелося майже півтора року. За цей час «слуги народу» встигли зробити багато чого, не цікавлячись думкою своїх «хазяїв»: наприклад, відкрити ринок землі та легалізувати гральний бізнес. Всі заклики опозиції дати висловитись щодо цих чутливих питаннях всім українцям розбивалися об «залізний» аргумент – немає дієвого закону про референдум, тож і механізм вивчення народної думки відсутній.


Результати голосування за закон про референдум

Втім навіть без потрібного закону влада спробувала апелювати до громадської думки. Одночасно з місцевими виборами Офісом президента було організоване опитування з дивними для більшості громадян питаннями на кшталт необхідності створення вільної економічної зони на Донбасі та легалізації медичної марихуани. Цей експеримент, проведення якого було довірене маловідомим організаціям, визнаний провальним і, схоже, дискредитував саму ідею звернення влади за порадами до народу. Але знову ж: у того «референдуму» не було жодної юридичної рамки, ЦВК не мала жодного стосунку до встановлення його результатів, а самі результати забулись ледь не одразу після їхнього оголошення.

Тепер після освячення закону «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» Верховною Радою все має стати набагато серйозніше. Нагадаємо, що Україна вже майже три роки жила без закону про референдум – після того, як в квітні 2018 року Конституційний суд визнав його попередню редакцію неконституційною. Вона була прийнята за часів президентства Віктора Януковича в 2012 році і викликала хвилю критики з боку опонентів «регіоналів» всередині країни і міжнародної спільноти, зокрема, Венеційської комісії. Критиків закону тоді обурило, що він фактично виносив парламент за дужки ухвалення змін до Конституції. Втім це вже давня історія.

Що ж нинішні прогресивні народні обранці прийняли замість «диктаторського» закону Януковича?

Одразу варто зазначити, що великих змін між читаннями, попри 1400 поданих правок до проєкту, внесено не було. Враховано було лише чотири сотні правок, переважно технічно-юридичного характеру, причому монобільшість домовилась з опозицією, що та не буде наполягати на розгляді всіх своїх пропозицій, аби не розтягувати розгляд на кілька днів.

Підготовка цього законопроєкту почалася ще в 2019 році, коли була створена відповідна робоча група під керівництвом першого віце-спікера Руслана Стефанчука. Президент Володимир Зеленський подав її напрацювання до Верховної Ради 9 червня минулого року, і парламент досить швидко, через тиждень, проголосував за цей законопроєкт у першому читанні. Причому «слуги народу» обійшлися власними силами: 228 голосів плюс голоси позафракційних керівників парламенту – Дмитра Разумкова та Руслана Стефанчука. Також плече «слугам» традиційно підставила група «Довіра». Надалі законопроєкт був направлений до Венеційської комісії та Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини, які знайшла в ньому купу прогалин. У листопаді профільний комітет Верховної Ради рекомендували ухвалити документ в цілому, але руки у парламентарів до нього дійшли тільки зараз.

Ось як виглядають основні положення «народовладдя від Зеленського».


Одночасно з місцевими виборами Офісом президента було організоване опитування з дивними для більшості громадян питаннями на кшталт необхідності створення вільної економічної зони на Донбасі та легалізації медичної марихуани

Що спитають у народу?

Тож громадяни тепер зможуть самі вирішувати питання загальнодержавного значення, вносити зміни до I, III та ХIII розділів Конституції, скасовувати окремі положення чи закони в цілому та змінювати межі території країни.

Втім заборонено піднімати на референдумі питання, що суперечать Конституції та міжнародним нормам, зокрема, спрямовані на ліквідацію незалежності та порушення територіальної цілісності країни (при цьому це дивним чином не суперечить зміні меж її території, яку розглядати можна). Також народу не довірять висловлювати думку з питань податків, бюджету, амністії та зі сфери відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

Але якщо вже громадяни однозначно висловляться з приводу «дозволених» питань, це рішення вважається остаточним, обов’язковим для виконання і не потребує затвердження Верховною Радою. При цьому виносити на всенародне обговорення можна буде тільки одне питання і раз на рік. Прийняте на референдумі рішення набуває чинності за десять днів після оприлюднення результатів.

На відміну від звичайних виборів, де немає порогу мінімальної явки, референдум вважається таким, що відбувся, якщо в голосуванні взяли участь не менше, ніж 50% громадян, зареєстрованих в Державному реєстрі виборців. При цьому референдуми не можуть відбуватися одночасно із загальнонаціональними виборами та в умовах воєнного та надзвичайного стану. Фінансуватись референдуми будуть в разі необхідності з Резервного фонду держбюджету.

Як ініціювати плебісцит?

Механізм, через який можна буде організувати референдум, досить заплутаний, і опоненти закону нарікають, що до справжнього народовладдя він має дуже далеке відношення. Одразу варто зазначити, що референдум зі зміни трьох розділів Конституції (I, III та ХIII) призначається президентом, зі зміни території країни внаслідок ратифікації відповідного міжнародного договору – Верховною Радою. Народна ініціатива стосується всіх інших питань – після проходження всіх необхідних процедур референдум за народною ініціативою проголошується главою держави.

Перед тим мають бути зібрані підписи не менш як 3 млн громадян України, які мають право голосу. Референдум не може бути скликаний лише за ініціативою мешканців лише кількох міст-мільйонників: підписи потрібно зібрати не менш як у двох третинах областей (враховуючи АР Крим, міста Київ та Севастополь), у кожній з яких – не менш як по 100 тис. підписів. На 15 день після рішення Центральної виборчої комісії про підсумки збирання підписів президент видає відповідний указ. Референдум відбувається в останню неділю 60-денного строку з дня видання указу.

Старт збору трьох мільйонів підписів мають дати збори громадян, в яких за обов’язкової участі представника ЦВК беруть участь не менше, ніж 300 виборців. Вони створюють ініціативну групу, мінімальна кількість якої – 60 членів. За 90 днів (в першому читанні було лише 60 днів) вона має зібрати підписи, передати їх до ЦВК, а та вже відповідно президенту. При утворенні окружних комісій до процесу підключаються парламентські та непарламентські партії, які можуть делегувати до них своїх членів. При цьому партії та громадські організації мають зареєструватися як прихильники чи противники винесеного питання, аби отримати право на агітацію «за» чи «проти» (в тому числі, під час збору підписів). У законі прописано, за рахунок яких фондів ця агітація має відбуватися і які фінансові звіти мають подавати учасники процесу. На звичайних громадян, що мають бажання проводити агітацію, ці норми не поширюються.

Роль ЦВК та Конституційного Суду у референдумі

Центральна виборча комісія наділяється повноваженнями аналізувати питання чи текст законопроєкту, що виноситься на референдум, на предмет відповідності Конституції і може звернутися до президента з клопотанням про направлення відповідного звернення до Конституційного Суду. У президента є 40 днів на роздуми, чи подавати таке звернення, чи ні.

Президент або мінімум 45 народних депутатів можуть звернутися до Конституційного Суду з проханням перевірити конституційність питання, що виноситься на референдум. Якщо суд відкриє провадження з приводу цього, процедура підготовки до референдуму зупиняється. На винесення термінового висновку КС має 30 днів.

Голосування по Інтернету

Виконання обіцянки президента про народовладдя супроводжується іншою його прогресивною мрією – дистанційним електронним голосуванням. Саме ця норма і вважається одним з найбільших «фейлів» закону. Для підготовки організації і проведення електронного голосування та підрахунку голосів виборців на всеукраїнському референдумі утворюється спеціальна дільниця з електронного голосування. Не менше третини членів дільничної комісії з електронного голосування повинні мати вищу освіту в галузі інформаційних технологій. В електронному вигляді можна буде висловити свою думку вже на етапі збору підписів – для підтримки ініціативи проведення референдуму достатньо буде цифрового підпису.

Закон передбачає створення та забезпечення функціонування автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення електронного голосування. Але виникають великі питання як з приводу надійності захисту цієї системи від хакерських атак, так і збереження таємниці голосування в разі, якщо для голосування громадянину треба буде ідентифікувати себе. До того ж, застосування електронної системи ставить громадян України в нерівні умови, бо в багатьох віддалених українських селах доступу до Інтернету досі немає.

Але головне: порядок створення та функціонування вищезгаданої автоматизованої системи законом жодним чином не визначається, а його розробка кладеться на плечі ЦВК. Втім в монобільшості обіцяють, що електронне голосування не запрацює, доки не буде прийнятий окремий відповідний закон, про що йдеться в перехідних положеннях закону про референдум. Венеційсьска комісія закликала взагалі видалити згадки про електронне голосування з тіла закону, але парламентарі цю рекомендацію проігнорували.


Підготовка законопроєкту про референдум почалася ще в 2019 році, коли була створена відповідна робоча група під керівництвом першого віце-спікера Руслана Стефанчука (фото пресслужби Верховної Ради)

Приховані небезпеки

Відзначимо й інші «міни», сховані у новому законі.

Він обмежує тематику питань, які можна виносити на референдум за народною ініціативою, навіть тими, які не забороняє Конституція.

Рішення, проголосоване на референдумі, є остаточним і не передбачає його затвердження Верховною Радою, яка знову ж таки за Конституцією є єдиним органом законодавчої влади.

Дуже дивною виглядає формула: «Один референдум – одне питання», хоча у вищезгаданому опитуванні «від Зеленського» в одну купу змішали аж п’ять не пов’язаних між собою тем. Тобто одночасно на референдум не можуть бути навіть споріднені та уточнюючі питання.

Час, який відведено для збору підписів, хоч і збільшений з 60 до 90 днів, але все одно видається замалим. Час та документи на аргументацію проведення референдуму, які треба буде подати ініціативній групі, на думку опозиції, роблять закон непрацюючим з моменту його прийняття. Фактично всі «танці з бубном» щодо дотримання необхідних процедур можуть бути швидко виконані лише, якщо ініціатором референдуму буде влада.

ЦВК цим законом наділяється дивними повноваженнями тлумачити Конституцію та вирішувати, реєструвати чи ні ініціативну групу з особистих міркувань.

Прийнятий закон – лише єдиний з анонсованих монобільшістю законопроєктів про народовладдя. Зокрема, перший віце-спікер Руслан Стефанчук обіцяв розгляд проєктів про електронні петиції, народні законодавчі ініціативи, народне вето на закони і так далі. Але коли справа дійде до нових вершин народовладдя – невідомо.

Павло Вуєць, «Главком»

Опитування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
Знову втрата: на фронті загинув багатократний чемпіон України
Новости Украины
2025-04-05T14:30:21Z
Стало відомо, який хліб найкраще купувати
AgroNews
2025-04-05T14:18:39Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Украинцам в Польше закручивают гайки: дармовых денег больше не будет
Знай
2025-04-05T14:30:57Z
"Знание украинского приветствуется": журналистку разозлило объявление на русском языке из Киева о поиске няни
Апостроф
2025-04-05T14:27:04Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Опрос: 55% украинцев не верят в справедливый мир при Трампе
BigMir
2025-04-01T14:06:08Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Что вновь пошло не так: в чем США обвинили Зеленского
Comments UA
2025-04-05T13:03:58Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Трамп второй день играет в гольф, пока мировую экономику лихорадит
Европейская правда
2025-04-05T14:31:34Z
Неонацистская группировка из США предлагает деньги «добровольцам» за диверсии в Украине — The Guardian
ZN UA
2025-04-05T13:58:30Z
Россияне нанесли ракетный удар по Кривому Рогу
Комсомольская правда
2025-04-05T00:00:15Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Лиам Нисон маскируется под маленькую девочку в тизере комедии "Голый пистолет"
GameMag
2025-04-05T13:16:06Z
Звезда боевиков Жан-Клод Ван Дамм оказался в центре скандала: актера обвиняют в торговле людьми в Румынии
Знай
2025-04-05T12:51:22Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Арсенал в матче с Эвертоном потерял очки
Корреспондент
2025-04-05T14:27:56Z
Власти накажут украинского спортсмена, "отправившего" женщин в окопы
Telegraf
2025-04-05T13:45:03Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Столкнулся с соперником: украинский футболист потерял сознание в матче Первой лиги
ZN UA
2025-04-05T13:19:44Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Темная сторона рая: турист показал, как выглядит круизный лайнер ночью
Фокус
2025-04-05T13:57:13Z
Космические пасхальные яйца: как покрасить яйца на Пасху и удивить всех
Comments UA
2025-04-05T13:00:14Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как правильно называть тещу, зятя и других родственников: запомните интересные варианты
Gazeta UA
2025-04-05T12:54:58Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Китай заморозил сделку по продаже активов TikTok из-за пошлин Трампа - СМИ
Корреспондент
2025-04-05T14:31:43Z
За кило "пикантности" берут 195 грн: супермаркеты изменили ценники лука, чеснока и перца
Знай
2025-04-05T14:12:57Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
В Южной Корее изъяли рекордную партию кокаина
Корреспондент
2025-04-05T14:31:34Z
В ТЦК с ружьем: в Одессе мужчина пытался вызволить сына
Новости Украины
2025-04-05T14:21:07Z
Кривой Рог: количество пострадавших растет, медики борются за жизнь
Новости Украины
2025-04-05T13:24:37Z
Россию накрыла огненная стихия: горят степи и дома, есть жертвы. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-05T13:09:01Z
На Львовщине грузовик раздавил бус, есть жертвы
Корреспондент
2025-04-05T12:45:26Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Игроки массово предзаказывают новую консоль Nintendo Switch 2 — первые места по всей Европе
GameMag
2025-04-05T14:03:24Z
На Одещині судитимуть чоловіка за незаконний продаж підакцизних товарів
AgroNews
2025-04-05T13:24:32Z
Официально: Zenless Zone Zero от создателей Genshin Impact выйдет на Xbox — анонсирована презентация
GameMag
2025-04-05T13:16:05Z
Nintendo раскрыла размеры Mario Kart World, Donkey Kong Bananza и других игр «первой волны» для Switch 2
GameMag
2025-04-05T12:43:52Z
Ретроградная Венера до 15 апреля 2025: что нельзя делать
Фокус
2025-04-05T12:42:12Z
Новое предупреждение спасет от "дорогостоящего" кошмара — оно есть на миллионах телефонов
Фокус
2025-04-05T12:00:42Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Нужно ли мыть мандарины? Разбираемся в вопросе раз и навсегда, ответ может удивить
Знай
2025-04-05T13:51:07Z
Можно ли похудеть без тренировок - объяснение звездного тренера
Gazeta UA
2025-04-05T12:30:23Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
UAToday
2025-04-05T12:03:42Z
Что будет, если есть по 100 грамм кабачковой икры регулярно: польза продукта и кому запрещено употреблять
Знай
2025-04-05T10:51:39Z
В Украине начал существенно снижаться уровень заболеваемости гриппом и простудой
Известия Киев
2025-04-05T09:31:38Z
Как похудеть без ежедневного подсчета калорий: исследователи нашли эффективный метод
UAToday
2025-04-05T09:00:05Z
Почта вместо аптеки? Минздрав обещает доступ к лекарствам, но насчет логистики компании сомневаются
Фокус
2025-04-05T06:30:05Z
Что произойдет с вашим телом, если пить сок на ночь
Comments UA
2025-04-05T05:30:09Z
"Доставка в ТЦК еще быстрее...": эксперт ответил, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Знай
2025-04-05T02:30:19Z