MY.UAНовости
Портнов проти МОН: що насправді означає рішення суду про підручники історії?
Портнов проти МОН: що насправді означає рішення суду про підручники історії?

Портнов проти МОН: що насправді означає рішення суду про підручники історії?

Гала Скляревська

 

21 січня Окружний адміністративний суд міста Києва виніс рішення за позовом Андрія Портнова, колишнього заступника Адміністрації президента Януковича, до Міністерства освіти та науки України. Після розстрілу протестувальників на Майдані одночасно з експрезидентом Портнов на декілька років залишив Україну, — а після повернення постійно судиться з державою. В першу чергу він намагається будь-яким чином дискредитувати події Революції гідності та її учасників, у тому числі через суд — що неодноразово декларував.

Тому він подав позов, у якому вимагав від Міністерства освіти та науки «из всех учебников 5–11 классов вычеркнуть упоминания о так называемой революции и о преступниках, которые были причастны к массовым убийствам и насилию», — так Портнов сформулював свою мету ще в травні 2020 року, під час інтерв'ю виданню «Страна.юа». Цілком тексту позову в публічному просторі немає, але є фрагмент, викладений у рішенні суду, який стосується саме подій Революції гідності. «Висвітлення у шкільних підручниках з історії Україна для 5 та 11 класів, що вийшли друком у 2018 та 2019 роках, подій, які мали місце, зокрема, у 2013-2014 роках, спотворює дійсні історичні події, містить неоднозначні і суперечливі факти, інформацію, яка не підтверджена доказами і, як наслідок, приводить до негативних наслідків та необ'єктивного розгляду відповідних історичних подій, які мали місце в Україні», — йдеться в позові Портнова. Також він навів одну фразу з підручника для 11-го класу: «22 січня 2014 р., у День соборності України, снайпери "Беркута" застрелили на вулиці Грушевського п'ятьох активістів Євромайдану». Портнов наголошує, що досі немає вироку, який би підтвердив, що саме снайпери «Беркута» вбили протестувальників.

Коли в січні ОАСК виніс рішення за позовом Портнова, той одразу ж відрапортував про свою перемогу: «Административный суд вынес сегодня решение по моему иску в почти год тянувшемся судебном процессе. На основании проведённых экспертиз суд обязал Министерство образования и науки пересмотреть детские учебники истории 511 классов, в которых предыдущий политический режим пытался героизировать и мифологизировать ряд государственных преступников и участников массовых беспорядков 2013-2014 гг.», — написав Портнов у своєму телеграмі.

Одразу ж кілька видань поширили новини про «перемогу» Портнова над МОНом. Наприклад, та сама «Страна.юа» випустила матеріал із заголовком: «Из-за клеветы на "Беркут". Суд приказал МОН пересмотреть историю Майдана в учебниках за 5‒11 классы. Список». У матеріалі було вказано, що суд зобов’язав переглянути підручники, але що це означає насправді, не роз’яснялося. Видання Фокус «пішло» далі: в матеріалі «Міносвіти програло суд Портнову: у шкільні підручники будуть внесені правки з Майдану» прямо написано, що після рішення суду «із сучасних українських підручників повинні прибрати моменти з героїзацією учасників подій "Революції гідності"». Схожих публікацій було немало — про них детально написало видання «Стопфейк».

Але попри всі заголовки та заяви Портнова, це маніпуляція. Роз’яснюємо чому.

Що насправді вирішив суд?

Судячи з рішення суду, Портнов діяв наступним чином. У березні 2020 року він звернувся в МОН і намагався скасувати рішення конкурсних комісій та експертів, які затвердили 8 підручників з історії для 5 та 11 класів, виданих у 2018-2019 роках. Міністерство відповіло на вимоги Портнова, що конкурси були проведені з дотриманням усіх вимог і правил, тому й скасування рішень МОНу про рекомендацію цих підручників не має ніяких підстав. І нового конкурсу, як вимагав Портнов, міністерство проводити не буде.

Вже після відповіді МОНу Портнов звернувся в суд.

Його позов Зоя Ярош, президентка Асоціації адвокатів України, назвала «процесом заради процесу», а рішення суду — «не абсолютною поразкою і не абсолютною перемогою». І ось чому: «В колі юристів таке явище називають "процес заради процесу", коли особа формує позовні вимоги до МОН у зв'язку з порушенням відносно нього Закону "Про звернення громадян", оскільки службовці МОН не знайшли часу та натхнення відпрацювати звернення належним чином та надати обґрунтовану відповідь, обмежившись формальною відпискою. Загалом, усі чиновники люблять так робити, це відомий факт».

Предметом розгляду в судовому порядку, підкреслює Ярош, було питання дотримання МОН України порядку розгляду звернення позивача. «І рішенням ОАСК не встановлено обов'язку МОН щодо скасування нормативних документів чи виправлення підручників, лише обов'язок щодо повернення до розгляду звернення та перевірки наведених у зверненні обставин. Тобто, при такому повторному розгляді, МОН може прийти до висновку, що тексти підручників відповідають формуванню державної політики у сфері загальної і середньої освіти».

Крім того юристка звертає увагу, що саме того дня, коли було винесено рішення ОАСК, у Європейському суді з прав людини було прийнято п’ять рішень у справах постраждалих на Майдані людей, які подавали позов проти України. «Суд встановив, що владні органи умисно застосовували жорстоке поводження та що держава була відповідальна за вбивство одного із протестувальників. Суд також зауважив, що багато з рішень про тримання під вартою були свавільними. Загалом, ЄСПЛ виявив ознаки того, що встановлені порушення "були частиною певної стратегії владних органів". І це встановлені факти». Тому аргумент, який наводить Портнов про начебто відсутність рішень по справах Майдану, — вже не аргумент.

Що рішення суду не вимагає від МОНу переписувати підручники, вважає і юристка Валентина Теличенко. В коментарі Mediasapiens вона підкреслює, що рішення не є остаточним, — і при цьому двозначним.

«Передовсім треба сказати, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва не є остаточним, воно підлягає оскарженню в апеляційному порядку і може набрати законної сили лише в разі, якщо його підтвердить апеляційний суд. Я не сумніваюся, що МОН оскаржить це рішення», — каже Теличенко. І звертає увагу, що Портнов у своєму позові не тільки бажав отримати інформацію — а фактично вказував МОНу, що саме міністерство має робити.

«Позивач зробив спробу керувати роботою МОН, використовуючи суд як інструмент покарання. Слід розуміти різницю між зверненням до державного органу, яке є запитом про інформацію, чи зверненням, яке фактично вказує, що саме має зробити міністерство. Тут пан Портнов фактично вимагає від міністерства перевірити ті рішення, які раніше міністерство вже зробило — тобто накази про раніше затверджені міністерством підручники. В самому позові міститься не тільки вимога надати позивачеві обґрунтовану відповідь на його запит, але також вимога скасувати низку наказів, провести новий конкурсний відбір підручників.

Суд сором’язливо не відреагував у результативній частині судового рішення на вимогу Портнова скасувати раніше видані накази МОН в частині надання грифу "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України" низці підручників. І також проігнорував вимогу позивача зобов’язати міністерство оголосити та провести конкурси на створення нових проектів підручників, — хоч і вказав, що позов задоволено повністю. Мені особисто це говорить про те, що суд якось незручно почувався перед Позивачем, хотів йому догодити, але фактично таки не міг винести абсолютно глупе рішення, тому тільки зобов’язав МОН забезпечити перегляд підручників, вказавши на необхідність дати відповідь на звернення Портнова. Ані форму перевірки, ні необхідність внести конкретні зміни суд не визначив для МОН».

Ще один юрист, Роман Маселко, в коментарі «Укрінформу» називає рішення суду незаконним та необґрунтованим — у першу чергу через те, що суд взагалі не може оцінювати історичні події.

«Сказати, що матеріал підручника є недостовірним, бо немає вироку суду, який би вже набув сили, це те саме, що стверджувати, що й в часи Радянського Союзу не було репресій, тому що немає вироку суду, який би підтверджував, що той самий Сталін видавав незаконні накази і що він організував Голодомор. Є оцінка на підставі документів, фактів, свідчень, даних очевидців, і в своїй сукупності оцінка автором підручника цих подій. В принципі, не можна суду давати можливість оцінювати історію. Це так само, як визначати судом фізичні закони», — вважає юрист.

Але це не перший приклад того, що суд намагається якщо не оцінювати історію, то хоча б заборонити робити це історикам — і робив це саме ОАКС у справі проти голови Українського інституту національної пам’яті. Тоді суд вирішив, що УІНП не має права визначати, що є нацистською символікою, а що ні — й не може відповідати на такі запитання громадян.

Як відреагували на рішення суду?

Попри формальність рішення ОАСК у справі Портнова проти МОН, воно викликало багато критики та претензій — як до Портнова (що зрозуміло), так і до суду, й до МОНу.

В першу чергу, МОН критикують за мовчання: міністерство вже тиждень офіційно не коментує рішення суду, й навіть не відповідає на запити журналістів щодо того, чи буде подавати апеляцію на рішення ОАСК. Замість відповідей на конкретні запитання пресслужба МОН розсилає типові беззмістовні відповіді: «Станом на сьогодні Міністерством надається оцінка вищезазначеному рішенню суду щодо дотримання норм процесуального та матеріального права з метою ухвалення певних управлінських рішень щодо вчинення процесуальних дій у межах компетенції». Таку відповідь отримав MediaSapiens та інші видання.

Вимагають від МОНу реакції не тільки журналісти. 16 депутатів Верховної Ради на чолі з депутатом «ЄС» Володимиром В’ятровичем написали депутатське звернення до міністерства і просять надати інформацію про заходи, які вживаються для оскарження рішення ОАСК.

Того ж дня ще більше депутатів від партій «Голос», «Європейської солідарності», «Слуги народу», групи «Довіра» та кілька позафракційних звернулися до президента Зеленського з вимогою розформувати ОАСК — і це не перша спроба розформувати цей суд: подібний законопроєкт уже був зареєстрований у вересні 2020 року, потім петиція з такою вимогою зібрала 25 тисяч голосів. Поки що відповіді від президента або МОНу немає.

А що вважають самі автори підручників?

Автор підручника для 11 класу, який саме цитується в позові Портнова, — Станіслав Кульчицький. Він так прокоментував рішення суду «Укрінформу»: «Зараз дехто намагається поставити хрест на європейському виборі України і повернути її в обійми Російської Федерації, яка уже 7 років веде з нами "гібридну" війну. (...) Вердикт суду в повному обсязі я не читав. Дізнався тільки про те, що суд хоче, щоб Міносвіти вилучив підручник з обігу через наявність в ньому фрази: "22 січня 2014-го, в День Соборності України, снайпери “Беркута” застрелили на вулиці Грушевського п’ятьох активістів Євромайдану". Бачите, Портнову не сподобалося, що ці "державні злочинці", тобто перші п’ять жертв Небесної Сотні, були застрелені "Беркутом". Мовляв, факт не встановлений, слідство безрезультатно йде вже 7-й рік. Можливо, мені й треба було би розповісти про долю кожного з п’яти активістів Майдану, бо на Хрещатику були застрелені тільки двоє. Але обсяг шкільного підручника обмежений».

Автор іншого підручника, історик Ігор Щупак, дав коментар «Радіо Свобода», в якому навів приклад, як саме в його підручнику для 5-го класу описані трагічні події на Майдані. «… Однак влада намагалася залякати й придушити громадянський рух. Для того злочинці не гребували жодними засобами: активістів Майдану викрадали, били, арештовували. Найбільше протистояння загострилося наприкінці січня 2014 року. Тоді влада вдалася до відкритих убивств майданівців. Першою жертвою став український вірменин Сергій Нігоян, якого застрелили 22 січня 2014 року. Невдовзі кількість убитих на Майдані зросла. Найбільше патріотів було вбито в останні дні Революції гідності протягом 18–20 лютого 2014 року», — наводить цитату автор. Очевидно, що в цій цитаті взагалі немає конкретних обвинувачень щодо беркутівців. Тому Щупак нагадує, що є рішення ЄСПЧ від 21 січня 2021 року, яке підтверджує вину влади у вбивстві протестувальників. «Отже, те, що написано в підручниках, і в моєму і, очевидно, в інших підручниках, можна аналізувати, але, на мій погляд, відповідає тому, що абсолютно нещодавно ухвалив як рішення Європейський суд з прав людини», — додав історик. Він також вважає, що потрібна апеляція на рішення суду, — й нагадав, що текст підручника не може бути змінений без згоди авторів.

Так що попереду в Портнова довгий шлях до бажаної «перемоги». Можливо, буде апеляція — й суд вищої інстанції може скасувати рішення ОАСК. Навіть якщо апеляційний суд залишить рішення ОАСК без змін або апеляції взагалі не буде — рішення адміністративного суду не зобов’язує МОН вилучити інформацію про події на Майдані або переписати їх якимось конкретним чином. Лише переглянути підручники й дати відповідь про результати цього перегляду громадянину Портнову в затверджений законом та правилами спосіб.

Але очевидно, що на цьому позови не припиняться, оскільки є частиною великої кампанії з «деміфологізації», а насправді — дискредитації Революції гідності та умовного постмайданного консенсусу щодо історичних подій. Саме для цього Портнов ініціював низку судових справ, серед яких і позов проти МОНу, й судова війна проти Порошенка і Стерненка, й захист колишніх беркутівців, і справа, за якою той же ОАСК вже виніс рішення буквально за пару днів до рішення стосовно МОНу. 19 січня ОАСК заборонив відзначення пам’ятних дат та ювілеїв восьми історичних діячів: полковника Армії Української Держави Івана Полтавця-Остряниці, полковників Української повстанської армії (УПА) Василя Левковича, Василя Сидора і Василя Галаси, письменника та журналіста Уласа Самчука, письменника та політика Юрія Липи, українського вченого та редактора «Енциклопедії українознавства» Володимира Кубійовича, а також Андрія Мельника, голови Проводу Організації українських націоналістів.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Принц Гаррі таємно відвідав Україну для зустрічі з пораненими військовими
ZN UA
2025-04-10T20:45:46Z
Брінк має намір піти з посади посла США в Україні, – CBS News
24tv
2025-04-10T20:42:59Z
Китай надав РФ 90% старих мікросхем для відновлення військової машини
Факти ICTV
2025-04-10T20:36:39Z
Футбол, офшори і підозри: як VBet контрабандиста Артура Гранца пробивається в УПЛ
Antikor
2025-04-10T20:16:49Z
Спецтрибунал не буде судити Путіна, поки він на посаді "президента" Росії – Euronews
Лига
2025-04-10T20:07:06Z
10 головних новин України та світу на 23:00 10 квітня
Лига
2025-04-10T20:03:01Z
Наступ на Сумщину, Харківщину та навчання в Білорусі: військовий експерт розібрав загрози
24tv
2025-04-10T20:00:59Z
Китай не хоче поразки Росії: ексгенерал США Годжес пояснив, чому китайці воюють на боці Росії
24tv
2025-04-10T20:00:42Z
Близько 6 країн готові надати війська, – AFP про переговори щодо миротворців в Україні
24tv
2025-04-10T20:00:41Z
Жителі Києва масово намагаються продати генератори
Antikor
2025-04-10T20:42:24Z
Лінія фронту станом на 10 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T20:33:53Z
"В України все готово": в США заінтригували заявою про знищення Кримського моста
GlavRed
2025-04-10T20:27:25Z
У боях на Донеччині загинув захисник з Прикарпаття
Antikor
2025-04-10T20:09:00Z
Окупанти після багатомісячної перерви відновили бронетанкові штурми під Покровськом, – командир батальйону
Antikor
2025-04-10T20:03:23Z
У голови Одеської обласної ради під час обшуків виявили понад 200 тисяч доларів, золото та дорогі годинники у сейфі
Antikor
2025-04-10T19:54:16Z
Киянам готують новий тариф на опалення: чого очікувати
Фокус
2025-04-10T19:36:58Z
Погода в Україні 11 квітня: найхолодніше буде на заході, а найтепліше - на сході
Комсомольская правда
2025-04-10T19:34:44Z
Росіяни розстріляли чотирьох українських полонених неподалік села Пʼятихатки
Факти ICTV
2025-04-10T19:27:15Z
Вербна неділя 2025: коли та як святкувати, традиції, обряди, заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T20:39:22Z
Принц Гаррі таємно відвідав Україну: Герцог Сассекський побував у львівській клініці для поранених солдатів
Antikor
2025-04-10T20:36:19Z
Уперше після мобілізації: Марний із ДК Енергетик розповів про військову службу
GlavRed
2025-04-10T20:27:02Z
Будівництво Національного військового меморіалу: Голик та Біркадзе перетворили державний проєкт на схему для «своїх», - ЗМІ
Antikor
2025-04-10T20:24:34Z
У Повітряних силах роз’яснили, чому загарбники змінюють тактику під час дронових атак на Україну
Antikor
2025-04-10T20:06:58Z
"Як назвеш корабель": шоу "Срач" закривають після секс-скандалу
Фокус
2025-04-10T20:06:33Z
Робота в Одесі: пенсіонерам пропонують цікаві вакансії та готові платити від 30 тисяч гривень
Политека
2025-04-10T20:00:33Z
"Хто б міг повірити": королева Камілла розкрила секрет їхнього з Чарльзом шлюбу
Фокус
2025-04-10T19:51:45Z
У Польщі збудують завод із виробництва 155-мм снарядів: працюватиме тільки на експорт
InternetUA
2025-04-10T19:48:02Z
Заручники образу: 4 знамениті актори, які стали популярними лише завдяки одній ролі
24tv
2025-04-10T20:33:02Z
"Розбив мені серце": Настя Каменських розплакалася і обмовилася про розставання
GlavRed
2025-04-10T20:27:44Z
Наша краще: колишня Тищенко повторила образ Белли Хадід в одних колготках
GlavRed
2025-04-10T20:27:38Z
Роббі Вільямс зізнався, що захворів на цингу
Подробности
2025-04-10T19:48:20Z
"Злоба, образи": Наталка Денисенко вразила гучним зізнанням
GlavRed
2025-04-10T19:27:42Z
Шукають цвяхи, просять вибачення у ляльок і бояться "Макбета": 7 забобонів, в які вірять актори
24tv
2025-04-10T19:24:15Z
6 неймовірних фільмів про братів і сестер, які можна дивитися всією сім'єю
24tv
2025-04-10T19:18:42Z
Зірка фільмів про Гаррі Поттера гратиме у фільмі російського режисера
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T19:12:12Z
Китай скоротить кількість американських фільмів у відповідь на високі тарифи Трампа
iPress
2025-04-10T19:03:24Z
Поліцейські показали перші хвилини після ворожих ударів по Дніпру 8 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T20:27:14Z
Внаслідок атаки "Шахедів" по багатоповерхівці на Житомирщині є загиблі - ОВА
Gazeta UA
2025-04-10T20:12:46Z
Дрони атакували Житомирщину: у ДСНС показали фото
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T19:30:01Z
З'явилися нові кадри наслідків атаки по Житомирській області, де загинула людина
24tv
2025-04-10T19:24:02Z
В Івано-Франківську чоловік вкусив військкома за ногу при затриманні
Antikor
2025-04-10T18:54:55Z
Це місто РФ не тривожила давно: дрон з розгону влетів у багатоповерхівку, є жертви
GlavRed
2025-04-10T18:27:08Z
Вибухи в Озерному Житомирської області: дрон ЗС РФ вдарив по житловому будинку, багато поранених
Фокус
2025-04-10T18:15:08Z
Росіяни вдарили дроном по багатоповерхівці на Житомирщині: є загиблий та поранені
Лига
2025-04-10T18:06:52Z
"Шахед" влучив у чотириповерхівку в Озерному на Житомирщині
Подробности
2025-04-10T17:54:33Z
Обирають з двох варіантів: чому в Кремлі так стривожились новими цінами на нафту
24tv
2025-04-10T20:42:36Z
Курс євро злетів до рекордного рівня з осені 2024 року
24tv
2025-04-10T20:30:11Z
Україна експортувала агропродукції на 2,1 млрд доларів
Хвиля
2025-04-10T20:06:55Z
У Кривому Розі витратять понад 8 млн гривень на саджанці під час війни
Telegraf
2025-04-10T20:00:33Z
Reuters: Apple перевезла 600 тонн iPhone з Індії до США через мита, встановлені Трампом
Antikor
2025-04-10T20:00:28Z
Чи будуть скорочення в Uklon? У "Київстарі" розповіли, як працюватиме компанія після угоди
Telegraf
2025-04-10T19:57:11Z
Ашан, Метро та Варус встановили нові ціни на соняшникову олію, сіль та цукор
Хвиля
2025-04-10T19:45:32Z
Фондові індекси США знижуються після підвищення мит на китайський імпорт
Antikor
2025-04-10T19:39:33Z
Чи чекати різких стрибків: банкір дав чіткий валютний прогноз до 20 квітня
GlavRed
2025-04-10T19:27:23Z
Ось коли потрібно сіяти горох на городі: урожай зберете вже зовсім скоро
24tv
2025-04-10T19:54:09Z
Ви захочете зʼїсти її негайно: рецепт сирної паски від Ярославського – вона довго буде вологою
24tv
2025-04-10T19:27:04Z
Як привітати сестру та брата з Днем народження: перед цими словами неможливо встояти
24tv
2025-04-10T19:12:59Z
Як почати бігати вдома: ось основи, про які слід подбати
24tv
2025-04-10T19:12:34Z
Ектор показав, як приготувати закручені паски на Великдень: простий рецепт
Telegraf
2025-04-10T19:09:11Z
Склопластик чи сталь: що краще обрати для вхідних дверей
24tv
2025-04-10T19:00:22Z
Як вивести плями іржі з унітаза: копійчані методи, які допомогли всім
24tv
2025-04-10T18:45:23Z
Зла людина – ознаки, які допоможуть уникнути токсичних стосунків
GlavRed
2025-04-10T18:27:18Z
Кому зі знаків зодіаку у квітні варто проявити особливу турботу про себе
24tv
2025-04-10T18:12:33Z
Суд заарештував величезну суму на рахунках ПСЖ у справі Мбаппе
ZN UA
2025-04-10T20:25:46Z
Йоро забив перший гол за Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-10T20:22:21Z
Стало відомо, коли відбудуться перенесені матчі УПЛ за участі Кривбаса, Шахтаря та Лівого Берега
Football.ua
2025-04-10T20:16:35Z
Відправила на пенсію призерку Олімпіади: Алпєєва завоювала для України друге "золото" ЧЄ-2025
24tv
2025-04-10T20:03:44Z
Мареска пояснив ранню заміну Палмера
Football.ua
2025-04-10T20:00:45Z
Українка Лівач вдруге стала чемпіонкою Європи з боротьби
Комсомольская правда
2025-04-10T19:30:58Z
Ямал може отримати новий номер у Барселоні
Football.ua
2025-04-10T19:30:36Z
Трагедія на Кубку Перу: 21-річний футболіст помер після зіткнення головою з воротарем
24tv
2025-04-10T19:12:35Z
Чемпіон світу готовий перейти у надважкий дивізіон задля бою проти Усика
24tv
2025-04-10T19:09:29Z
Як перевірити яйця свіжі чи ні: несподіваний трюк вразить просто наповал
GlavRed
2025-04-10T18:27:22Z
На світ зʼявилася перша дитина після запліднення, яке провели роботи
24tv
2025-04-10T17:21:28Z
Антибіотики "наосліп": лише 25% пацієнтів проходять потрібне обстеження
24tv
2025-04-10T16:51:32Z
Народна медицина: в Україні скасували спецдозволи для цілителів
Фокус
2025-04-10T16:12:26Z
Вчені оголосили про народження першої дитини, зачатої за допомогою роботів і ШІ
InternetUA
2025-04-10T15:58:22Z
Цибуля не постраждає: як врятувати її від заморозків дешевими методами
Telegraf
2025-04-10T15:36:20Z
Кожна господиня повинна це знати: як врятувати каламутний бульйон
24tv
2025-04-10T14:33:34Z
Щеплення БЦЖ проти туберкульозу: Україна отримала 170 тисяч доз вакцини для немовлят
УкраинФорм
2025-04-10T14:28:40Z
Потрібні зміни: нардеп пояснила, що буде з цінами на ліки в Україні
GlavRed
2025-04-10T14:27:38Z
Поліція затримала водія, який, за слуханнями, розігнався до 190 км/год і опублікував це в мережі
Топ Жир
2025-04-10T20:15:02Z
6 легендарних ігор, які варто пройти знову у 2025 році
InternetUA
2025-04-10T19:43:33Z
Творці The Alters показали новий трейлер гри та назвали дату виходу філософського виживача
24tv
2025-04-10T19:12:05Z
Microsoft тестує дизайн іконок Word, Excel і PowerPoint і запитує думку користувачів
24tv
2025-04-10T19:09:35Z
Лютововк воскрес? Що не так з науковою сенсацією, яка потрясла світ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T19:00:00Z
В онлайн-казино активізувалися шахраї: які схеми використовують
InternetUA
2025-04-10T18:54:53Z
Тепер буде по-справжньому важко: Kingdom Come Deliverance 2 отримає хардкорний режим вже скоро
24tv
2025-04-10T18:39:17Z
Психологія і азартні розваги: чому гравці обирають казино
AutoCentre
2025-04-10T18:20:00Z
Стало відомо чому Apple не змогла перетворити Siri в штучний інтелект, який всі чекали
24tv
2025-04-10T18:03:37Z
Ставки могли призвести до закінчення продажу розкішного седана в Америці
Топ Жир
2025-04-10T20:45:22Z
Tesla готується до судового позову через замороження у Канаді винагород у 30 мільйонів доларів за електромобілі через сумнівні претензії щодо продажів
Топ Жир
2025-04-10T19:30:48Z
Лише 24 американських суперкари існують – ось ваш шанс придбати один зараз
Топ Жир
2025-04-10T19:00:28Z
Всього один вчинок може обійтися водієві майже 300 тисяч гривень
Знай
2025-04-10T18:51:36Z
Зима нарешті відступає: як обрати ідеальну літню гуму для свого авто
24tv
2025-04-10T18:21:18Z
Визначення Maserati: як менше робить більше
Топ Жир
2025-04-10T17:30:26Z
Керівник BYD хвалить Z9 GT як “У десять разів кращий” за преміальних конкурентів
Топ Жир
2025-04-10T16:45:00Z
Ціни на ретроавтомобілі різко падають до рівня передпандемійної реальності: чи перевага це чи криза?
Топ Жир
2025-04-10T16:00:52Z
Гонщику Mercedes Антонеллі подарували суперкар, але їздити на ньому він зможе не скоро
Факти ICTV
2025-04-10T15:30:45Z