Після відключення каналів «112 Україна», NewsOne та ZIK найбільше зросли показники у каналу Євгена Мураєва «Наш». Його частка у перший день після відключення зросла у понад 3,5 разів.
Якщо 2 лютого канал мав частку 0,47% за аудиторією 18+, Вся Україна, то 3 лютого вона сягнула до 1,72%. А у великих містах з населенням 50 тис.+ канал вийшов у лідери з часткою 2,65%, випередивши «Прямий» з часткою 2,13%.
При цьому в середньому у січні «Наш» мав досить скромні показники і займав останні позиції в топі інформаційних мовників з часткою 0,38% за вибіркою Вся Україна та 0, 52% за вибіркою 50 тис.+, аудиторія 18+.
Другим «бенефіціаром відключення», однак не з таким потужним результатом, став «Прямий». Його частка зросла з 1,31% до 2,2% за аудиторією 18+, Вся Україна. У містах з населенням понад 50 тисяч: з 1,68% до 2,13%.
Окрім «Наш» та «Прямий» зросли показники у інших інформаційних мовників.
Так, у перший день відключення 3 лютого у порівнянні з 2 лютим, за аудиторією 18+, Вся Україна частка 24 каналу зросла з 0,38% до 0,40%, 5 каналу – з 0,76% до 0,83%, Еспресо з 0,87% до 0,90%. Єдиний канал з поміж умовно інформаційних частка якого знизилась у перший день відключення «трійки Козака-Медведчука» це УНІАН: 2 лютого він мав 0,42%, а 3 лютого 0,38% за згаданою аудиторією.
Нагадаємо, з поміж каналів Козака-Медведчука у 2021 році найкращі цифри мав ZIK. У січні він був лідером майже на рівні з «Прямим» і випереджав його за переглядом у великих містах. Далі в топі розміщався «112 Україна», а за ним NewsOne.
2 лютого напередодні відключення ZIK мав частку 1,15%, «112 Україна» - 0,91%, а NewsOne 0,72% за аудиторією 18+, Вся Україна.
Дані надані агенцією Vizeum Ukraine. Дані телепанелі належать ІТК; дослідник — Nielsen; моніторинг — «Комунікаційний альянс». Дані наведено для аудиторій 18+, вибірки «Вся Україна» та «50 тис.+» за показниками rat % і shr %. Дані Overnight. Детальніше по показниках — у глосарії ІТК.
Як вже повідомляв «Детектор медіа», президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБОУ від 2 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Воно передбачає запровадження санкцій проти народного депутата України Тараса Козака та компаній, які володіють ліцензіями телеканалів «групи Медведчука» — «112 Україна», NewsOne і ZIK. Санкції запроваджені на п’ять років.
З 19 членів ради 17 проголосували «за» санкції, один був відсутній, спікер парламенту Дмитро Разумков – утримався. Він вважає, що відповідальних за співпрацю з РФ та фінансування тероризму мають карати згідно з законодавством. Натомість санкції, на його думку, запроваджують проти осіб, яких не можуть притягнути до відповідальності перед українським судом.
Власник медіахолдингу «Новини» Тарас Козак назвав дії РНБО незаконними, а рішення про санкції актом цензури. Він піде в українські та європейські суди оскаржувати це рішення РНБО. У заяві каналів групи «Медведчука», що з’явилась на сайті «112 Україна», рішення РНБО називають «решением об уничтожении трех оппозиционных телеканалов» та «политической расправой над неугодными СМИ». Канали, йдеться в заяві, «намерены бороться за свое право вещать для украинцев, доносить правду до граждан и быть в эфире». Однак автори заяви не уточнили, про які методи боротьби йдеться.
Президент Володимир Зеленський та голова Служби безпеки України Іван Баканов вважають заборону каналів групи «Медведчука» — боротьбою в інформаційній війні за правду та європейські цінності, а також кроком у боротьбі з російською гібридною агресією. Чому закриття каналів Медведчука — це не наступ на свободу слова читайте в матеріалі «Детектора медіа».
Пан Зеленський обговорити з керівниками каналів ICTV, «Інтер», «1+1», «Україна» рішення РНБО про санкції. Вони дійшли згоди, що санкції є інструментом глобальної боротьби з дезінформацією та не мають нічого спільного з питанням свободи слова та незалежності ЗМІ. Він також обговорив санкції РНБО з послами країн «Великої сімки» та Європейського Союзу в Україні.
Секретар РНБО Олександр Данілов заявив, що в Україні працює багато антиукраїнських телеканалів і РНБО буде вводити санкції щодо них після отримання відповідних документів. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков сказав, що надані Службою безпеки України матеріали, які лягли в основу рішення РНБО про санкції, є цілком достатніми та вичерпними. Дмитро Разумков розповів, що представники спецслужб не надали додаткової інформації для ознайомлення під час засідання РНБО. Пан Данілов уточнив, що частина документів про фінансування телеканалів засекречена.
4 лютого перший заступник голови Національної ради з питань телерадіомовлення Валентин Коваль повідомив, що в усіх регіонах України провайдери вимкнули телеканали «112 Україна», ZIK і NewsOne – як на супутнику, так і в кабелі. Регулятор контролює виконання рішення РНБО, оскільки це зона відповідальності Нацради. Телеканали продовжують транслювати свої ефіри на YouTube. Міністерство культури та інформаційної політики раніше повідомило, що направить до компанії запит з проханням заблокувати сторінки телеканалів.