Відомі митці, науковці, громадські активісти закликають міського голову Києва Віталія Кличка та депутатів Київради не підтримувати російський проєкт меморіалу Бабин Яр та не передавати землю в користування. Також громадськість вимагає провести громадські слухання з цього питання. Відповідний відкритий лист опубліковано на сторінці "Меморіали та пам'ять Бабиного Яру" у Facebook.
Повідомляється, що 11 лютого до порядку денного засідання Київської міськради було включено питання щодо передачі в оренду трьох земельних ділянок Благодійній організації "Фонд пам’яті Бабин Яр" для реалізації російського приватного проєкту меморіалізації Бабиного Яру (МЦГБЯ). А після того, як питання було зняте з розгляду, тому що нібито забракло голосів депутатів, голосування перенесли на 18 лютого, сказано в повідомленні
"Громадськість неодноразово звертала увагу на безпосередню причетність до цього проєкту двох одіозних російських бізнесменів – Михаїла Фрідмана та Германа Хана, пов’язаних із керівником держави-агресора – Росії, Володимиром Путіним, і внесених тому у передсанкційні списки США. На наше переконання, будь-які проєкти в реаліях російсько-української гібридної війни, що триває 7 років, будь-які проєкти, що їх просуває путінське оточення, не можуть бути підтримані українською, зокрема київською, владою і реалізовуватися в Україні", – наголошується в листі.
Автори нагадали, 2017 року український уряд замовив державну концепцію комплексної меморіалізації Бабиного Яру. Вона була розроблена і презентована на початку 2019 року Робочою групою Інституту історії України НАНУ.
Натомість є вагомі підстави вважати, що приватний російський проєкт є черговою спецоперацією гібридної війни проти України, наголошують автори листа. І посилаються на лист СБУ від 22.01.2021 р, де зазначено, що питання, які просуває МЦГБЯ, можуть бути використані для дискредитації України на міжнародній арені та звинувачень у нібито порушеннях прав та свобод нацменшин у нашій країні.
"Вже зараз лобісти російського проєкту маніпулюють фактами та матеріалами, бо хочуть представити підтримку українського проєкту та протест громадянського суспільства проти російського проєкту як "протест проти меморіалу жертв Голокосту" і при цьому замовчують існування гідного українського проєкту меморіалізації Бабиного Яру", – йдеться у відкритому листі.
За даними авторів, одна з провокаційних ідей МЦГБЯ – створення меморіальної синагоги на території Кирилівського православного кладовища у Бабиному Яру. Саме ця ідея згадана в листі СБУ як потенційно небезпечна для міжнародного іміджу України.
"Наполегливо закликаємо міського голову Києва Віталія Кличка та депутатів Київської міської ради зняти з розгляду питання про виділення земельних ділянок приватному російському проєкту МЦГБЯ та провести широкі громадські слухання з питання меморіалізації Бабиного Яру на засадах української концепції комплексної меморіалізації Бабиного Яру від Робочої групи Інституту історії України НАНУ.
Впродовж 2020 року у ЗМІ з’явилися близько 200 публікацій та декілька колективних звернень, зокрема два звернення українських євреїв, з тисячами підписів на підтримку українського проєкту та з критикою російського проєкту меморіалізації Бабиного Яру.
Ми наполягаємо на презентації перед депутатами Київради української державної концепції Комплексної меморіалізації Бабиного Яру перед тим, як розглядати будь-які питання, пов’язані з російським проєктом МЦГБЯ.
Як повідомяв 5.ua, раніше відомі українці та євреї вже виступали проти будівництва меморіалу в Бабиному Яру за російським проєктом. Фінансування меморіалу активісти назвали путінською політикою реабілітації сталінізму та радянського тоталітаризму. Адже тодішня Росія вступила в Другу світову війну союзником нацистської Німеччини та створила ті зразки масових репресій, на яких і вчилися лідери Третього Райху.