MY.UAНовини
Atlantic Council: Переслідування кримських татар в Криму - воєнний злочин Росії
Atlantic Council: Переслідування кримських татар в Криму - воєнний злочин Росії

Atlantic Council: Переслідування кримських татар в Криму - воєнний злочин Росії

Росія продовжує скоювати воєнні злочини в Криму, але ніхто про це не говорить / фото УНІАН

Прокурор Міжнародного кримінального суду (ICC) вважає 26 лютого 2014 року днем, коли почався міжнародний збройний конфлікт між Україною і РФ у Криму. Цього дня почалися криваві сутички перед Верховною Радою Криму в Сімферополі. Кримські татари й прихильники територіальної цілісності України зіштовхнулися з тисячами тих, хто підтримував приєднання до Росії. Двоє людей загинули, а ще кілька були поранені.

Якщо хтось і проводив незалежне розслідування причин цих смертей і ушкоджень, результати все одно не були оприлюднені. Водночас, наслідки для кримських татар були тяжкими. Про це в статті для Atlantic Council пишуть керуючий партнер Global Rights Compliance Вейн Джордаш і старший юрист організації Анна Микитенко.

Після того, як Кремль захопив український півострів, російський Слідчий комітет порушив кримінальні справи проти організаторів проукраїнського протесту. З січня до квітня 2015 року 8 кримських татар звинуватили в участі в масових заворушеннях. Серед них був журналіст кримськотатарського телеканалу ATR і заступник голови Меджлісу. В квітні 2015 року ATR припинив мовлення в Криму. 15 квітня 2016 року призначений Москвою "прокурор" Криму заборонив Меджліс як "екстремістську організацію". Рішення підтримали російські суди.

Ці й багато подальших кримінальних справ проти кримських татар прийнято розглядати як спробу окупаційної адміністрації Криму покарати цілий народ за його протест проти російського захоплення півострова. Зазвичай їх вважають політичним переслідуванням. Водночас, кримських татар, яких звинувачують в тероризмі, екстремізмі, участі в масових заворушеннях й подібних злочинах в Криму, називають політичними в'язнями. Попри численні політичні заяви з цього приводу, один важливий юридичний аргумент часто лишається поза увагою. А саме йдеться про те, що міжнародний закон забороняє колективні покарання.

Колективні покарання включають кримінальні й некримінальні заходи, такі як санкції, адміністративні практики, залякування й інші форми покарання в якості помсти за дії однієї або більше осіб, приналежних до певної групи. Колективні покарання заборонені Міжнародним гуманітарним правом (IHL). Женевська конвенція й загальні правила Міжнародного гуманітарного права вважають їх воєнними злочинами. Хоча Римський статут Міжнародного кримінального суду не відносить їх до цієї категорії.

Приклади дій, які вважаються колективними покараннями, включають масивне знищення табору біженців заради помсти за військовий наступ однієї зі сторін конфлікту, а також масове знищення житла й інших цивільних будівель без виправданих військових причин. Заборона Меджлісу, звісно, не досягає такого ж рівня тяжкості, як знищення цивільних об'єктів. Але все одно відповідає визначенню колективного покарання як репресивних заходів, запроваджених російською адміністрацією в Криму у відповідь на політичну й громадську позицію кримських татар.

В поєднанні з іншими релевантними юридичними принципами, цей факт може зміцнити аргументи України в міжнародних судах. Також він може бути корисним в просуванні санкцій і під час переговорів про обмін ув'язненими. 

Інші релевантні правила й принципи включають заборону будь-яких несприятливих відмінностей, застосування кримінального законодавства у зворотному часі, а також заборону заходів покарання у зв'язку з подіями, які відбулися до початку окупації. Зважаючи на рішення Європейського суду з прав людини про те, що Росія зберігає контроль над Кримом з 27 лютого 2014 року (а тому ситуація на півострові - це військова окупація), ці правила стосуються Криму.

Перш за все, заборона несприятливих відмінностей розширює захист Міжнародного гуманітарного права на все населення окупованих територій без будь-яких відмінностей на основі раси, віросповідання чи національності. Кажучи прямо, вона захищає кримських татар від будь-яких дискримінаційних практик включно з  накладанням адміністративних заходів, санкцій й штрафів через етнічну чи релігійну приналежність.

По-друге, заборона застосування кримінального законодавства у зворотному часі означає, що положення кримінального права, запровадженого окупантом, не стосуються періоду до окупації. Це захищає населення окупованих територій від переслідування. Принцип говорить, що окупанту заборонено звинувачувати чи засуджувати людей за дії чи упущення, які не вважалися кримінальним порушенням в момент їхнього скоєння. По-третє, заборона заходів покарання за події, які відбулися до окупації, захищає цивільних включно з приватними особами і тими, хто обіймав державні посади, від покарань за дії, здійснені до початку окупації, якщо вони не порушують законів й звичаїв війни.

Юрисдикція окупанта обмежується періодом фактичної окупації й не стосується ситуацій, коли захищені особи допомагали військам своєї сторони конфлікту, належали до забороненої окупантом політичної партії чи висловлювали політичні думки, які суперечать позиції окупанта. В кримському контексті ці два принципи означають, що кримських татар не можна переслідувати чи карати за опір приєднанню Криму до Росії чи за участь в протестах 26 лютого 2014 року. Оскільки російська окупація почалася з наступного дня.

В підсумку під час подій, присвяченим сьомій річниці російського захоплення Криму, у поданнях до міжнародних судових й політичних інститутів і під час переговорів про обмін затриманими Україна не повинна обмежуватися лише політичними аргументами, оскаржуючи заборону Меджлісу й переслідування кримських татар, яка триває досі. Навпаки, Україна повинна використовувати всі релевантні юридичні концепції й принципі включно з менш очевидними, такими як заборона колективного покарання й каральних заходів за події, які сталися до окупації. Таким чином Україна зможе зміцнити свою позицію й здобути додаткову підтримку, необхідну для звільнення тих, кого засудили за опір російській окупації Криму.

Окупація Криму Росією

  • Росія окупувала український Крим, увівши на півострів своїх військових і організувавши в березні 2014 року псевдореферендум про його самовизначення. Самопроголошена кримська влада заявила, що 96,77% жителів півострова висловилися за приєднання Криму до РФ.
  • 18 березня 2014 року в Кремлі був підписаний так званий "договір" про прийняття до складу РФ Криму і Севастополя.
  • Країни Заходу не визнали анексію Криму і ввели санкції проти Росії.
  • Верховна Рада України офіційно оголосила початком тимчасової окупації Криму 20 лютого 2014 року. З початку окупації на півострові більш як 100 українців стали "бранцями Кремля".
  • Після окупації Криму в 2014 році Росія проводить регулярні військові навчання на півострові та в акваторії Чорного моря, а також завозить військову техніку, зокрема, системи протиповітряної оборони.
  • У Генштабі України дії російських військових у Криму називають незаконними.
  • Генасамблея ООН у грудні 2019 року прийняла резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з анексованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.
  • Президент Володимир Зеленський запровадив 26 лютого в Україні День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як щорічної пам'ятної дати з метою вшанування мужності та героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території - в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, у відстоюванні територіальної цілісності України, з нагоди відзначення річниці від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Переклад: Лесь Димань

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Києві на знак жалоби за загиблими у Кривому Розі приспустили прапори
УкраинФорм
2025-04-06T14:18:49Z
Прогноз погоди в Києві та області на 7 квітня: синоптики попередили одразу про три небезпеки
Политека
2025-04-06T14:18:03Z
Полонений окупант розповів, як будував у Криму розкішну баню для російського прем’єра
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T14:12:33Z
Прикордонники дронами «Баба Яга» знищили 11 позицій росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-04-06T14:12:04Z
Де було найгарячіше: повідомили останні новини з фронту
Gazeta UA
2025-04-06T14:06:31Z
Росія хоче заселити на окупованих територіях 5 мільйонів росіян до 2030 року, — Андрющенко
Фокус
2025-04-06T14:06:28Z
Росіяни змінили тактику на ключовому Покровському напрямку і мають серйозну проблему
24tv
2025-04-06T14:03:53Z
Знову під прицілом: 3 знаки зодіаку, яким у кінець ретроградного Меркурія варто бути обачними
24tv
2025-04-06T14:03:43Z
Гороскоп на 7 квітня: Овнам - фінансовий зріст, Козорогам - зміни в особистому житті
Telegraf
2025-04-06T14:03:00Z
Зооексперти розкрили таємницю самки мавпи, яка завагітніла, залишаючись одна у своїй клітці
Фокус
2025-04-06T14:06:37Z
Депортація українців: Женевська конвенція не дозволяє, але є винятки
Комсомольская правда
2025-04-06T14:04:47Z
Ніколи не кажи «тримайся». Як треба та як не треба підтримувати?
ZN UA
2025-04-06T14:04:33Z
Все, що потрібно знати про мобілізацію чоловіків 50-60 років в Україні
360ua.news
2025-04-06T14:03:45Z
Буданов розповів про одну з найкрутіших операцій ГУР
Хвиля
2025-04-06T14:00:16Z
Доленосна зустріч: жінка продавала книжки улюбленого автора, а потім вийшла за нього заміж
Фокус
2025-04-06T13:57:46Z
Незвичайний студент: ШІ вперше в історії вступив до університету
24tv
2025-04-06T13:54:19Z
Після тяжкої хвороби Папа Франциск несподівано приєднався до меси на площі Святого Петра
Факти ICTV
2025-04-06T13:54:10Z
Не котик і не собачка: чоловік не може орендувати квартиру через свого незвичного улюбленця
24tv
2025-04-06T13:51:28Z
Тарифна відповідь Трампу: Країни ЄС готують контрзаходи для США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T14:19:55Z
The Hill: У США готують нову спробу імпічменту Трампа
Antikor
2025-04-06T14:15:23Z
Реакції США досі немає, – Зеленський про позицію Росії щодо перемир'я на Чорному морі
24tv
2025-04-06T14:15:14Z
Зеленський наказав активізувати контакти з партнерами стосовно систем ППО та закликав їх до збільшення виробництва
Antikor
2025-04-06T14:01:54Z
Київський апеляційний суд скасував вирок щодо Оксани Мінцевої, обвинуваченої в колабораційній діяльності
Antikor
2025-04-06T14:01:38Z
Міністри оборони «Коаліції охочих» 10 квітня зустрінуться у Брюсселі
УкраинФорм
2025-04-06T14:01:28Z
Путіну стане значно дорожче воювати в Україні: скільки втратить бюджет Росії через тарифи Трампа
24tv
2025-04-06T13:54:14Z
Ситуація на кордоні з Білоруссю загострилась, мігранти стали агресивнішими — Міноборони Польщі
ZN UA
2025-04-06T13:45:17Z
ООН визнала удар по Кривому Рогу наймасовішим убивством дітей за весь час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T13:45:12Z
Українка Таню Муіньо, яка зняла кліп для Леді Гаги, здобула перемогу на престижній премії у США
24tv
2025-04-06T14:00:31Z
В Україні знімають біографічний фільм про Квітку Цісик
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:00Z
Неправильно говорити такі речі, – Трінчер потрапила у скандал через коментар про місто Бережани
24tv
2025-04-06T12:57:50Z
"Аби ви не поверталися": нове фото Пугачової розлютило окупантів
GlavRed
2025-04-06T12:48:24Z
Рецензія на анімаційний серіал «Диявол теж плаче» / Devil May Cry
ITC
2025-04-06T12:42:03Z
Ви не можете це пропустити: який колір помади буде в тренді навесні 2025
24tv
2025-04-06T12:27:56Z
Пішла з життя зірка фільму «За двома зайцями» Таїсія Литвиненко
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:51:22Z
Жалоба в Україні: Ірина Білик перенесла свій ювілейний концерт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:45:32Z
Janeuary занурює у глибини душі новою баладою «Білих лілій»
Storyboom
2025-04-06T11:24:47Z
«Смотрящий» з Бердичівської колонії отримав 9 років ув’язнення за те, що ошукував родичів зниклих військових
Antikor
2025-04-06T14:12:32Z
Двічі впійманий на хабарях суддя із Львівщини мобілізувався в ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T13:54:57Z
Ексвійськовослужбовця засудили до 2 років ув’язнення за зловживання впливом: за 10 тисяч доларів обіцяв вплинути на ВЛК
Antikor
2025-04-06T13:54:18Z
В ОВА розповіли, у якому стані постраждалі після атаки на Кривий Ріг
24tv
2025-04-06T13:36:12Z
Олександрія та Кривбас вшанували пам'ять загиблих внаслідок удару по Кривому Рогу
24tv
2025-04-06T13:24:11Z
Перші секунди пекла: поліція показала відео з бодікамери після обстрілу у Києві
24tv
2025-04-06T13:12:25Z
Чоловіки, які під час комендантської години в стані алкогольного сп’яніння влаштували бійку з поліцією, отримали тюремні строки
Antikor
2025-04-06T13:09:18Z
Суд виправдав колишнього інспектора митниці Одеського аеропорту через недоведеність вини в отриманні хабаря
Antikor
2025-04-06T12:57:39Z
Поліція встановила особу ексгібіціоніста, який «виступав» у приміській електричці на Харківщині
Украина Криминальная
2025-04-06T12:45:23Z
Брав Лігу чемпіонів з Мессі та Неймаром: відомий футболіст тепер працює продавцем
Telegraf
2025-04-06T14:15:59Z
Реал Сосьєдад у гостях обіграв Лас-Пальмас
Football.ua
2025-04-06T14:13:24Z
Аліссон, Еліас та Грам гратимуть із перших хвилин проти Вереса
Football.ua
2025-04-06T14:01:55Z
Велбек став найкращим бомбардиром Брайтона в АПЛ
Football.ua
2025-04-06T13:51:56Z
«Черкаські Мавпи» вдруге обіграли БК «Кривбас» на шляху до 1/2 фіналу Суперліги
УкраинФорм
2025-04-06T13:45:04Z
Після перемоги над Джойсом: Хргович кинув виклик зірковому боксеру
24tv
2025-04-06T13:36:38Z
Олександрія — Кривбас 1:0 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-06T13:31:35Z
Перша ліга: Буковина сильніша за Кудрівку, перемога Прикарпаття та битва двох Металістів
Football.ua
2025-04-06T13:13:39Z
УПЛ: «Олександрія» перемогла «Кривбас» у 23-у турі чемпіонату України
УкраинФорм
2025-04-06T13:00:45Z
Несподівані помилки знаків Зодіаку, які ламають долю: перевірте, чи ви у списку
Знай
2025-04-06T13:36:04Z
Це має значення: коли солити рибу для смаження
24tv
2025-04-06T13:27:23Z
Любовний гороскоп на тиждень з 7 по 13 квітня
GlavRed
2025-04-06T13:21:19Z
Як позбутися подряпин на склі: корисні поради
Gazeta UA
2025-04-06T12:45:44Z
Ідеальна глазур без білків і зморочок: лайфхак, який підійде навіть новачкам у приготуванні паски
Telegraf
2025-04-06T12:45:41Z
Назвали два види хліба, яких варто уникати під час схуднення
Gazeta UA
2025-04-06T12:33:34Z
Де 5 зайчиків у парку: надзвичайно складна загадка на уважність
GlavRed
2025-04-06T12:27:45Z
Як захистити рослини від квітневих заморозків: всім городникам варто знати
24tv
2025-04-06T12:27:26Z
Усього 30 хвилин робіт у саду збалансують гормони та знімуть стрес — вчені
Факти ICTV
2025-04-06T12:22:22Z
Fortescue будуватиме сонячну електростанцію для операцій з видобутку руди
InternetUA
2025-04-06T14:01:54Z
Скільки потрібно заплатити за рік страхового стажу для пенсії
24tv
2025-04-06T13:54:45Z
В Україні знизились ціни на імпортні помідори
УкраинФорм
2025-04-06T13:45:52Z
В Україні зміняться правила податку на нерухомість: скільки доведеться платити
Украина Криминальная
2025-04-06T13:30:36Z
У 2025 році Україна може залишитися без популярного фрукта: у чому причина
GlavRed
2025-04-06T13:27:14Z
Чому не приймають долари 2006 року та скільки вони коштують
24tv
2025-04-06T13:09:52Z
Зростання в деяких галузях: яких змін в економіці слід чекати в 2025 році
24tv
2025-04-06T13:06:18Z
Як та чому важливо виправляти помилки у Державному земельному кадастрі
24tv
2025-04-06T13:03:33Z
Пенсії більше не нараховуються: чому українцям блокують банківські картки
24tv
2025-04-06T13:03:02Z
Google потайки встановила програму, яка шпигує за мільярдом Android-пристроїв
InternetUA
2025-04-06T14:01:42Z
Signal є найбезпечнішим з популярних месенджерів, — Буданов
Детектор М
2025-04-06T13:54:16Z
Такі розумні, що аж страшно: вчені з'ясували, як саме відеоігри змінюють мозок юних геймерів
Знай
2025-04-06T13:51:42Z
Чому спін-офф Half-Life від Arkane так і не побачив світ – засновник студії розповів причину
24tv
2025-04-06T13:45:41Z
Microsoft: 95% коду буде генеруватися ШІ до 2030 року
Portaltele
2025-04-06T13:37:55Z
Екіпаж SpaceX успішно завершив дослідження Землі з полярної орбіти
360ua.news
2025-04-06T13:33:35Z
Їх ви ніколи не бачили: як виглядає штучний інтелект, обличчя ChatGPT, Grok та Gemini
Telegraf
2025-04-06T12:57:30Z
Дослідження спростовує міф, що випасна яловичина екологічно чистіша
AgroPortal
2025-04-06T12:30:03Z
Буданов назвав найбезпечніший месенджер і пояснив, чому кнопкові телефони — не панацея
Telegraf
2025-04-06T12:21:01Z
Як і чим білити дерева навесні - кілька порад
Gazeta UA
2025-04-06T14:15:24Z
Люди, які доживають до 100 років, їдять одні й ті самі 10 продуктів
GlavRed
2025-04-06T13:27:44Z
Чи можуть мобілізувати людину з III групою інвалідності
24tv
2025-04-06T12:15:30Z
Хлопці 10-14 років на Одещині вживають алкоголь частіше за підлітків, - дослідження
Antikor
2025-04-06T11:57:36Z
Приховані віруси в ДНК можуть допомогти боротися з раком нирок
Portaltele
2025-04-06T11:34:10Z
Всього 18 горішків на день: що буде з організмом, якщо їсти кеш'ю щодня
24tv
2025-04-06T11:09:31Z
Спалах кору в США: зафіксовано вдвічі більше випадків, ніж за весь 2024 рік
Факти ICTV
2025-04-06T09:37:56Z
Що буде, якщо ранкову каву замінити на бульйон
Gazeta UA
2025-04-06T08:06:38Z
Зміни в раціоні харчування можуть зменшити біль від ендометріозу — дослідження
Факти ICTV
2025-04-06T07:36:35Z
Огляд електричного кросовера Kia EV5 2025: Чому ця модель краще відповідає потребам, ніж Model Y
Топ Жир
2025-04-06T13:45:08Z
В США знижуються ціни на автомобілі Ford
360ua.news
2025-04-06T13:03:55Z
Авто-бестселери: які моделі найчастіше купують цьогоріч
24tv
2025-04-06T11:15:29Z
Чи знаєте ви, що насправді означає символ "i" на панелі приладів автомобіля
24tv
2025-04-06T10:48:22Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:55Z
Колекційний Corvette 70-х завівся після 14 років простою
Фокус
2025-04-06T09:42:05Z
Формула-1: особистий залік пілотів та Кубка конструкторів у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-06T07:30:17Z
Ферстаппен здобув четверту поспіль перемогу на Гран-прі Японії
Факти ICTV
2025-04-06T07:21:24Z
Спецверсія Mercedes-AMG CLE здивувала набором опцій
AutoCentre
2025-04-06T07:19:38Z