MY.UAНовини
Atlantic Council: Переслідування кримських татар в Криму - воєнний злочин Росії
Atlantic Council: Переслідування кримських татар в Криму - воєнний злочин Росії

Atlantic Council: Переслідування кримських татар в Криму - воєнний злочин Росії

Росія продовжує скоювати воєнні злочини в Криму, але ніхто про це не говорить / фото УНІАН

Прокурор Міжнародного кримінального суду (ICC) вважає 26 лютого 2014 року днем, коли почався міжнародний збройний конфлікт між Україною і РФ у Криму. Цього дня почалися криваві сутички перед Верховною Радою Криму в Сімферополі. Кримські татари й прихильники територіальної цілісності України зіштовхнулися з тисячами тих, хто підтримував приєднання до Росії. Двоє людей загинули, а ще кілька були поранені.

Якщо хтось і проводив незалежне розслідування причин цих смертей і ушкоджень, результати все одно не були оприлюднені. Водночас, наслідки для кримських татар були тяжкими. Про це в статті для Atlantic Council пишуть керуючий партнер Global Rights Compliance Вейн Джордаш і старший юрист організації Анна Микитенко.

Після того, як Кремль захопив український півострів, російський Слідчий комітет порушив кримінальні справи проти організаторів проукраїнського протесту. З січня до квітня 2015 року 8 кримських татар звинуватили в участі в масових заворушеннях. Серед них був журналіст кримськотатарського телеканалу ATR і заступник голови Меджлісу. В квітні 2015 року ATR припинив мовлення в Криму. 15 квітня 2016 року призначений Москвою "прокурор" Криму заборонив Меджліс як "екстремістську організацію". Рішення підтримали російські суди.

Ці й багато подальших кримінальних справ проти кримських татар прийнято розглядати як спробу окупаційної адміністрації Криму покарати цілий народ за його протест проти російського захоплення півострова. Зазвичай їх вважають політичним переслідуванням. Водночас, кримських татар, яких звинувачують в тероризмі, екстремізмі, участі в масових заворушеннях й подібних злочинах в Криму, називають політичними в'язнями. Попри численні політичні заяви з цього приводу, один важливий юридичний аргумент часто лишається поза увагою. А саме йдеться про те, що міжнародний закон забороняє колективні покарання.

Колективні покарання включають кримінальні й некримінальні заходи, такі як санкції, адміністративні практики, залякування й інші форми покарання в якості помсти за дії однієї або більше осіб, приналежних до певної групи. Колективні покарання заборонені Міжнародним гуманітарним правом (IHL). Женевська конвенція й загальні правила Міжнародного гуманітарного права вважають їх воєнними злочинами. Хоча Римський статут Міжнародного кримінального суду не відносить їх до цієї категорії.

Приклади дій, які вважаються колективними покараннями, включають масивне знищення табору біженців заради помсти за військовий наступ однієї зі сторін конфлікту, а також масове знищення житла й інших цивільних будівель без виправданих військових причин. Заборона Меджлісу, звісно, не досягає такого ж рівня тяжкості, як знищення цивільних об'єктів. Але все одно відповідає визначенню колективного покарання як репресивних заходів, запроваджених російською адміністрацією в Криму у відповідь на політичну й громадську позицію кримських татар.

В поєднанні з іншими релевантними юридичними принципами, цей факт може зміцнити аргументи України в міжнародних судах. Також він може бути корисним в просуванні санкцій і під час переговорів про обмін ув'язненими. 

Інші релевантні правила й принципи включають заборону будь-яких несприятливих відмінностей, застосування кримінального законодавства у зворотному часі, а також заборону заходів покарання у зв'язку з подіями, які відбулися до початку окупації. Зважаючи на рішення Європейського суду з прав людини про те, що Росія зберігає контроль над Кримом з 27 лютого 2014 року (а тому ситуація на півострові - це військова окупація), ці правила стосуються Криму.

Перш за все, заборона несприятливих відмінностей розширює захист Міжнародного гуманітарного права на все населення окупованих територій без будь-яких відмінностей на основі раси, віросповідання чи національності. Кажучи прямо, вона захищає кримських татар від будь-яких дискримінаційних практик включно з  накладанням адміністративних заходів, санкцій й штрафів через етнічну чи релігійну приналежність.

По-друге, заборона застосування кримінального законодавства у зворотному часі означає, що положення кримінального права, запровадженого окупантом, не стосуються періоду до окупації. Це захищає населення окупованих територій від переслідування. Принцип говорить, що окупанту заборонено звинувачувати чи засуджувати людей за дії чи упущення, які не вважалися кримінальним порушенням в момент їхнього скоєння. По-третє, заборона заходів покарання за події, які відбулися до окупації, захищає цивільних включно з приватними особами і тими, хто обіймав державні посади, від покарань за дії, здійснені до початку окупації, якщо вони не порушують законів й звичаїв війни.

Юрисдикція окупанта обмежується періодом фактичної окупації й не стосується ситуацій, коли захищені особи допомагали військам своєї сторони конфлікту, належали до забороненої окупантом політичної партії чи висловлювали політичні думки, які суперечать позиції окупанта. В кримському контексті ці два принципи означають, що кримських татар не можна переслідувати чи карати за опір приєднанню Криму до Росії чи за участь в протестах 26 лютого 2014 року. Оскільки російська окупація почалася з наступного дня.

В підсумку під час подій, присвяченим сьомій річниці російського захоплення Криму, у поданнях до міжнародних судових й політичних інститутів і під час переговорів про обмін затриманими Україна не повинна обмежуватися лише політичними аргументами, оскаржуючи заборону Меджлісу й переслідування кримських татар, яка триває досі. Навпаки, Україна повинна використовувати всі релевантні юридичні концепції й принципі включно з менш очевидними, такими як заборона колективного покарання й каральних заходів за події, які сталися до окупації. Таким чином Україна зможе зміцнити свою позицію й здобути додаткову підтримку, необхідну для звільнення тих, кого засудили за опір російській окупації Криму.

Окупація Криму Росією

  • Росія окупувала український Крим, увівши на півострів своїх військових і організувавши в березні 2014 року псевдореферендум про його самовизначення. Самопроголошена кримська влада заявила, що 96,77% жителів півострова висловилися за приєднання Криму до РФ.
  • 18 березня 2014 року в Кремлі був підписаний так званий "договір" про прийняття до складу РФ Криму і Севастополя.
  • Країни Заходу не визнали анексію Криму і ввели санкції проти Росії.
  • Верховна Рада України офіційно оголосила початком тимчасової окупації Криму 20 лютого 2014 року. З початку окупації на півострові більш як 100 українців стали "бранцями Кремля".
  • Після окупації Криму в 2014 році Росія проводить регулярні військові навчання на півострові та в акваторії Чорного моря, а також завозить військову техніку, зокрема, системи протиповітряної оборони.
  • У Генштабі України дії російських військових у Криму називають незаконними.
  • Генасамблея ООН у грудні 2019 року прийняла резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з анексованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.
  • Президент Володимир Зеленський запровадив 26 лютого в Україні День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як щорічної пам'ятної дати з метою вшанування мужності та героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території - в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, у відстоюванні територіальної цілісності України, з нагоди відзначення річниці від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Переклад: Лесь Димань

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які знаки зодіаку завжди змусять вас сміятися: перелік може здивувати
24tv
2025-02-07T15:03:13Z
В мережу потрапили європейські ціни та дата виходу Google Pixel 9a
InternetUA
2025-02-07T15:01:05Z
Rockstar Games зробила нову заяву про дату виходу GTA 6
24tv
2025-02-07T14:57:56Z
Де 5 відмінностей між грибними будиночками: не кожен зможе їх відшукати за 15 секунд
GlavRed
2025-02-07T14:45:26Z
iPhone як Leica: нова ручка Lux Grip імітує зйомку на професійну камеру. Дорого
ITC
2025-02-07T14:43:54Z
2020 рік був найзеленішим роком на Землі за два десятиліття
Portaltele
2025-02-07T14:43:41Z
«Intel втратила свій шлях», — Білл Гейтс
ITC
2025-02-07T14:37:08Z
Як приховати свої дії в Instagram та Facebook: експерти дали покрокову інструкцію
Политека
2025-02-07T14:30:08Z
Колишній гравець NAVI Junior підписав контракт із відомою кіберспортивною командою
24tv
2025-02-07T14:27:57Z
Лайфгаки чим почистити куртку, пуховик від блиску та бруду без прання
TSN
2025-02-07T15:06:32Z
Як пережити горе та знайти в собі сили жити далі: дієві поради
Gazeta UA
2025-02-07T15:06:31Z
Навіщо заморожувати цибулю: хитрість, про яку знають одиниці
24tv
2025-02-07T14:57:01Z
Ідеальна намазка до борщу з 2 інгредієнт: готується за лічені хвилини
GlavRed
2025-02-07T14:54:11Z
Де ні в якому разі не можна зберігати яйця: якої помилки припускаються багато людей
GlavRed
2025-02-07T14:27:52Z
Перевірений бабусин метод: як за допомогою цибулі врятувати сковороду від нагару
GlavRed
2025-02-07T14:27:16Z
Хрумка та золотава цвітна капуста в клярі: смачний рецепт у духовці
24tv
2025-02-07T13:57:53Z
Найкращі парфуми для жінок усіх часів: ці аромати подобаються чоловікам
24tv
2025-02-07T13:42:26Z
Для чого в духовку кладуть сіль: маловідомий лайфхак для пропікання тіста
24tv
2025-02-07T13:06:58Z
Коломойському продовжили тримання під вартою у справі про замовне вбивство
УкраинФорм
2025-02-07T15:09:52Z
Водій вантажівки за $14 000 намагався вивезти ухилянта за кордон: чим це закінчилось
TSN
2025-02-07T15:06:08Z
Організація та участь у «сходках» у Криворізькій колонії: викрито довірену особу «вора в законі» Умки та п’ятьох «смотрящих»
Украина Криминальная
2025-02-07T15:03:04Z
У Дніпрі чоловік знепритомнів за кермом: відео порятунку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T14:57:42Z
У Херсоні росіяни вбили з дрона працівника газової служби
УкраинФорм
2025-02-07T14:51:48Z
Зазнав аварії? У США зник літак із 10 людьми на борту
Telegraf
2025-02-07T14:51:40Z
Ексдиректорку закладу дошкільної освіти судитимуть за привласнення понад півмільйона гривень бюджетних коштів
Украина Криминальная
2025-02-07T14:42:46Z
Чоловік помер у ТЦК під час військово-лікарської комісії: моторошні подробиці трагедії у Чернівцях
TSN
2025-02-07T14:36:04Z
Справа закарпатських ґвалтівників. Суд ухвалив вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T14:30:07Z
Серія А: розклад і результати матчів 24-го туру чемпіонату Італії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2025-02-07T15:06:28Z
Забарний та Миколенко зустрінуться в Кубку Англії: прогноз на матч Евертон – Борнмут
24tv
2025-02-07T14:57:48Z
Конте – найкращий тренер Серії А в січні
Football.ua
2025-02-07T14:49:56Z
Леброн Джеймс побив історичний рекорд НБА, який утримував Майкл Джордан: відеоогляд перформансу
24tv
2025-02-07T14:43:58Z
Визначився графік єврокубків та представництво України у футбольному сезоні-2025/26
УкраинФорм
2025-02-07T14:42:13Z
Легенда Реала Серхіо Рамос продовжить кар’єру в Мексиці
360ua.news
2025-02-07T14:33:24Z
Боль підписав контракт з Олександрією
Football.ua
2025-02-07T14:30:58Z
Довбик у третьому матчі поспіль залишиться на лаві запасних Роми: названо причину
24tv
2025-02-07T14:30:06Z
Український боксер Олександр Усик інвестував $1,5 млн в агробізнес
AgroNews
2025-02-07T14:10:35Z
Чи захопив ворог Торецьк: у DeepState відповіли
TSN
2025-02-07T15:06:52Z
Аномальний тиск: синоптики дали несподіваний прогноз погоди в Києві та області
Фокус
2025-02-07T15:06:44Z
Сили оборони завдають ворогу значних втрат
Gazeta UA
2025-02-07T15:06:22Z
Тривають міські бої: у DeepState відповіли, чи росіяни окупували Торецьк
24tv
2025-02-07T15:03:25Z
Різниця в десятки тисяч: скільки коштують паї в різних областях України
24tv
2025-02-07T15:03:14Z
Будівництво водогонів на Миколаївщині: уряд затвердив порядок використання ₴8 мільярдів
УкраинФорм
2025-02-07T15:00:52Z
Росіяни вдарили з дрона по Бериславу, поранений юнак
УкраинФорм
2025-02-07T14:57:09Z
Бійці Нацгвардії взяли в полон шістьох росіян на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T14:57:01Z
Севастопольця засудили до 12 років ув'язнення «за допомогу ЗСУ» - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T14:54:55Z
У Росії музикант Стройкін, який підтримував ЗСУ, вистрибнув з вікна під час обшуків його квартири
TSN
2025-02-07T15:06:10Z
Будуть ідеальним доповненням: кольори, які можна додати до спалень в нейтральних тонах
24tv
2025-02-07T15:03:34Z
У Ризі проведуть благодійний концерт на підтримку України
УкраинФорм
2025-02-07T14:45:57Z
Коханець Ніколь Кідман: як живе і як виглядає в реальному житті актор "Babygirl" Гарріс Дікінсон
24tv
2025-02-07T14:21:22Z
«Упироборець» та «Гадоборець»: героїчне, темне фентезі у світі Warhammer. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-02-07T14:13:56Z
У Національній опері відбудеться прем’єра балету «Рапсодія кохання»
УкраинФорм
2025-02-07T14:09:06Z
На "1+1 Україна" покажуть документальний фільм "Вільне село"
TSN
2025-02-07T14:06:41Z
Елайджа Вуд та Метте-Марі Конгсвед одружились у таємниці
360ua.news
2025-02-07T14:03:34Z
Klavdia Petrivna та OSTY вразили мережу, переспівавши пісні фіналістів Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-07T13:51:15Z
Навантаження вихователів зменшили: які важливі зміни чекають на дошкільну освіту
24tv
2025-02-07T15:06:22Z
Світова тенденція: дві третини людства перебуває під владою чоловіків старше 70 років
24tv
2025-02-07T15:00:57Z
Січневі втрати росіян під Покровськом побили рекорд другої чеченської війни
Хвиля
2025-02-07T15:00:55Z
Живе в залежності: у молодухи Петросяна серйозні проблеми
GlavRed
2025-02-07T15:00:14Z
У застосунку «Армія+» запрацювали звіти про ураження ворожих обʼєктів: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T14:57:59Z
Тюлень пробрався у номер готелю і заснув: миле фото зачарувало мережу
24tv
2025-02-07T14:57:07Z
Від листовки до вбивства: "Тексти" розслідували, як ФСБ вербує українців
24tv
2025-02-07T14:48:53Z
Поліція перевіряє звинувачення щодо фотографа з Івано-Франківська у сексуальних домаганнях
Детектор М
2025-02-07T14:48:16Z
Німецькі зенітки Gepard зможуть відстежувати ще більше цілей
InternetUA
2025-02-07T14:46:57Z
Вчені виявили, що звичайна трава може допомогти в лікуванні раку товстої кишки
Portaltele
2025-02-07T14:43:53Z
На ТОТ заборонили продаж ліків без російського паспорта – ГУР
1News
2025-02-07T14:36:40Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T14:15:59Z
Білий дім готує наказ про скорочення тисяч федеральних медичних працівників – WSJ
iPress
2025-02-07T13:13:52Z
Чим обробити землю після зими: як допомогти ґрунту швидше відновитися
TSN
2025-02-07T12:36:28Z
Експерти назвали найшкідливіший колір фарби для волосся: це зовсім не блонд
TSN
2025-02-07T12:18:52Z
Б’юті-хак для чистої шкіри: як обрати ефективний засіб для вмивання
Вива
2025-02-07T12:15:31Z
Чому каву варто замінити на зелений чай: думка японських науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:38Z
Заборона USAID б'є і по медицині? На Київщині лікарі залишилися без зарплати за січень
Telegraf
2025-02-07T10:15:25Z
МЗС: Україна працює над можливістю транзиту газу з Азербайджану
Европейская правда
2025-02-07T15:04:15Z
На Харківщині відкрили два регіональні офіси «Зроблено в Україні»
УкраинФорм
2025-02-07T15:03:27Z
Індексація пенсій з 1 березня: хто отримає перерахунок, а хто ні
24tv
2025-02-07T15:03:12Z
Вже на 10% дешевший, але це не межа: в Україні падає ціна на важливий продукт
GlavRed
2025-02-07T15:03:09Z
Nestle цього року планує інвестувати 8 млрд грн у діяльність в Україні
AgroPortal
2025-02-07T15:00:46Z
Цьогоріч основний приріст місцевих бюджетів відбуватиметься завдяки ПДФО - Шмигаль
УкраинФорм
2025-02-07T14:54:21Z
У південних областях вже сіють ранні ярі культури
Agravery
2025-02-07T14:52:14Z
«Нафтогаз» продав газ дешево, тепер змушений імпортувати за високими цінами — експерт
TSN
2025-02-07T14:48:52Z
Скільки потрібно витратити, аби купити 1000 доларів сьогодні
24tv
2025-02-07T14:48:24Z
В Україні виготовили авторефрижератор на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-02-07T15:09:25Z
Що потрібно знати про миття автомобіля: важливі рекомендації від експертів
ТСН
2025-02-07T14:07:43Z
Знак із камінням з-під автомобіля: що він означає і як захистити авто
ТСН
2025-02-07T14:07:24Z
Від 33 400 євро: гібридний кросовер Alfa Romeo Junior надійшов у продаж
AutoGeek
2025-02-07T14:01:13Z
Volvo наповнить ринок новими електромобілями різних класів
Фокус
2025-02-07T13:42:27Z
Досвідчені водії закликали возити в авто лак для нігтів: у чому причина
GlavRed
2025-02-07T13:27:40Z
Електрокросовер Volvo EX60 повинен стати бестселером бренду: тестуватимуть вже цього року
AutoGeek
2025-02-07T13:12:33Z
Експерти пояснили, що станеться, якщо заправити машину бензином з високим октановим числом
ТСН
2025-02-07T12:48:24Z
Від 59 000 євро: DS відкрив прийом замовлень на флагманський електричний кросовер
AutoGeek
2025-02-07T12:36:13Z
В Україні з’явиться Комітет з єдності та інформаційної політики: для чого це потрібно
TSN
2025-02-07T15:06:48Z
Азербайджан погрожує Росії міжнародним трибуналом через збитий літак
TSN
2025-02-07T15:06:25Z
Еліти розуміють, що війна руйнує Росію: чи є стоп-точка для Путіна
24tv
2025-02-07T15:06:18Z
Путіну доведеться нерівноцінно обмінювати окуповані землі України на Курські, – The Telegraph
24tv
2025-02-07T15:03:06Z
"Готуємось ретельно": в МЗС назвали очікування від нового "Рамштайну"
24tv
2025-02-07T15:01:37Z
Туск анонсував депортації з Польщі іноземців, які вчинають злочини
Европейская правда
2025-02-07T15:00:59Z
В МЗС назвали фейком відео, начебто USAID фінансував візити знаменитостей в Україну
Детектор М
2025-02-07T14:57:52Z
МЗС про ідею Трампа обвалити ціни на нафту: нехай бурять, бурять і бурять
Европейская правда
2025-02-07T14:55:53Z
Посол: Це ганьба, що ми досі не вирішили питання легалізації білорусів, які воюють у ЗСУ
УкраинФорм
2025-02-07T14:48:38Z