MY.UAНовини
The Atlantic: Ми знову вчимось боротись з інфекціями, як в 19-му столітті
The Atlantic: Ми знову вчимось боротись з інфекціями, як в 19-му столітті

The Atlantic: Ми знову вчимось боротись з інфекціями, як в 19-му столітті

Методи боротьби з інфекціями за 19 століття могли б допомогти і проти COVID-19 / medicalmuseum.mil

Кілька років тому впевненість у здатність сучасної медицини боротися з вірусами ще існувала. І фото з часів пандемії Іспанського грипу 1918 року здавалися дуже дивними. Діти ходили в школи, організовані на дворі, а дорослі - у "вуличні" церкви й суди. Якими ж примітивними були їхні технології. Медсестри ходили в марлевих масках.

"Я помилково почувався у безпеці після 100 років інновацій. Але дуже скоро стало очевидним, що наші сучасні захисні костюми, кімнати з негативним тиском і фільтри HEPA не мали ніякого значення для американців, які не могли знайти маски №95. В пошуках ідеальних рішень ми забули про одне надзвичайно очевидне й просте - свіже повітря. Колега якось пожартував, що пандемічна ситуація зараз була б кращою, якби ми досі вірили в теорію міазми", - пише на сторінках The Atlantic журналістка Сара Чжен.

Теорія міазми говорила, що хвороби виникають через "погане повітря", джерелом якого стають речовини в процесі розкладання і бруд. Звісно, коли з'явилася теорія мікробів, міазму відкинули. Але пік її популярності припав на 19 століття, коли лікарі, архітектори й одна надзвичайно впливова медсестра - Флоренс Найтінгейл - дуже переймалися важливістю вентиляції для здоров'я. Це відбилося на фізичній структурі будівель. З'явилися вікна, дуже багато вікон, але також і цілі вежі, єдиним завданням яких була вентиляція й виведення забрудненого повітря назовні. В історичних будівлях досі можна знайти ці рудиментарні ознаки давніх стратегій охорони здоров'я, які використовували задовго до прогресу наукової думки.

Одержимість вентиляцією і теорією міазми загалом не приносила жодної користі, коли довелося мати справу з інфекціями, такими як холера і жовта гарячка. Адже вони передаються іншими способами: через воду й комарів відповідно. Але зацикленість на вентиляції допомагала боротися з іншими інфекціями, які переслідували людство впродовж 19-го століття: кір, туберкульоз, віспа, грип. І всі вони в 21-му столітті вже не здаються такою великою загрозою.

"Ми стали такими вправними у профілактиці численних хвороб, що втратили певні знання і досвід", - сказала автор книги "Поява сучасної лікарні" Джинн Кісакі.

Наука не лише просувається вперед до прогресу, вона також багато чого забуває. Сьогодні, в часи пандемії нового коронавірусу, ті старі ідеї про вентиляцію знову повертаються. Але застосувати їх в школах і бізнес-центрах стало надзвичайно важко. Блокування повітря всередині сучасних будівель, де вікна ледве відкриваються або й не відриваються взагалі, означає, що тепер доводиться боротися з самою природою сучасної герметичної архітектури. Сучасні будівлі не призначені для боротьби з респіраторними загрозами. А от лікарі в 19-му столітті були такими.

В ті часи відбувався підйом добре провітрюваних так званих "павільйонів Найтінгейл", названих на честь Флоренс Найтінгейл, яка популяризувала такий дизайн, опублікувавши в 1859 році книгу під назвою "Записки про лікарні". Будучи медсестрою під час Кримської війни, вона помітила, що в 10 разів більше солдатів помирають від різних хвороб, ніж на полі битви. Найтінгейл почала потужну кампанію з гігієни у переповнених лікарнях, а також збирала статистичні дані, які вона потім презентувала у формі інфографіки. Головним її занепокоєнням було повітря. В книзі медсестри навіть була вказана точна пропорція для павільйонів, розрахованих на 20 пацієнтів. Зокрема, на кожне ліжко повинно припадати 45 кубометрів повітря. Кожен павільйон був окремим крилом, які сполучав центральний коридор. І в кожному з них були великі вікна, розташовані одне навпроти одного, щоб між ліжками був протяг. 

Вікна лишалися відчиненими не залежно від погоди. Кісакі розповіла, що були випадки, коли пацієнти зачиняли вікна. В таких випадках медсестри відчиняли їх знову.

"А лікарі приходили й вибивали скло, щоб вікна точно лишалися відчиненими", - додала вона.

В деяких павільйонах був камін в центрі, який обігрівав кімнату.  Таким чином, заражене повітря виводилося з палати через комин. Таке опалення було приємним взимку, але багаття в каміні розпалювали й в серпні. Тож пацієнтам, чиє ліжко було поруч з вогнем, не пощастило. Плани на основі таких павільйонів формалізували страх перед "поганим повітрям" у конструкції лікарень. Однак, сама ідея значно старша. Грецький медик Гіппократ застерігав ще у 5 столітті до нашої ери, що погане повітря - це причина чуми. В Середньовіччі люди теж так думали. Саме слово "міазма", яке увійшло у вжиток в 17 столітті, стародавньою грецькою мовою означає "забруднення". В 19 столітті  страх перед спалахами епідемій ставав причиною для нових санітарних кампаній, націлених очистити міста від "поганого повітря".

Вдома хороше провітрювання було потрібне не менше. У Вікторіанській Англії реформатори добилися скасування податку на великі вікна, - сказав архітектурний історик з Університету Кента Генрік Шонефельдт. Адже більші вікна дорівнювали кращій вентиляції. Один лікар у ті часи навіть розвернув кампанію проти маленьких вікон, називаючи їх "злочином", який вбиває людей. В 19 столітті міста почали швидко розростатися. І це призвело до будівництва більших за розмірами й складніших за структурою будівель з детальними системами вентиляції. Такими були нові музеї, в'язниці й суди.

"Нові види будівель були створені у відповідь на урбанізацію", - сказав архітектурний історик з Університету Единбургу.

Це були часи інновацій в системах вентиляції. Для нової архітектури великого вікна і димаря вже було недостатньо. Натомість з'явилися впускні вентиляційні отвори, а також повітроводи в стінах і підлозі. В кінці 19-го століття вчені почали роботу над новою теорією мікробів. Джон Сноу накреслив свою знамениту мапу спалахів холери, завдяки якій він знайшов зв'язок з єдиним джерелом води. Луї Пастер довів, що мікроорганізми не можуть спонтанно виникнути в стерилізованому відварі. А Роберт Кох ідентифікував мікроорганізми, які були причиною туберкульозу, холери й сибірської виразки.

Але нова теорія мікробів не одразу скасували важливість свіжого повітря. Навпаки, ранні знання про мікроорганізми лише підтвердили необхідність заходів захисту, які були на той час. За словами історика Аннмарі Адамс, лікарні продовжували будувати за схемою павільйонів аж до 1930-х років. Пандемія Іспанського грипу 1918 року вдарила в часи, коли люди вже визнавали теорію мікробів, але все ще вірили у важливість чистого повітря. Навіть сьогодні вентиляція грає важливу роль в медичних закладах.

Але за їхніми межами страх перед "поганим повітрям" зник. Респіраторні захворювання просто перестали бути такими ж небезпечними, як 100 років тому. Кір і віспа були придушені за допомогою вакцин. Туберкульоз тепер лікують антибіотиками. Поширеними респіраторними захворюваннями лишаються грип і застуда, які тепер не сприймають серйозно.

"Без постійної присутності смертельних патогенів у повітрі, яким ми дихаємо, ми втратили відчуття постійної невидимої загрози. І ми забули про відносно прості способи скоротити цю загрозу. Свіже повітря перестало бути таким важливим. Будинки й офіси герметично закриті з міркувань енергоефективності", - йдеться в статті.

Історик Ненсі Томс запропонувала уявити фільм у жанрі наукової фантастики, сюжет якого розгортається навколо нового страшного вірусу. В кадрі, швидше за все, будуть люди у захисних костюмах і респіраторах.

"Ніхто ніколи не піде й не відчинить вікно", - сказала вона.

Хто б міг подумати, що ключем до боротьби з новим коронавірусом буде така проста річ, як свіже повітря? Фактично кожен, але 100 років тому. Швидше за все, як і багато вірусів до нього, COVID-19 буде придушений за допомогою вакцин. І хороша вентиляція скоро знову стане неважливою. Але пандемія COVID-19 - це скромне нагадування про цінність втрачених знань.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • Ситуація погіршиться: у ВООЗ дали невтішний прогноз щодо COVID-19 на 2021 рік
  • Financial Times: Значення вакцин у знищенні COVID-19 перебільшене
  • The Guardian: Фармакологічні гіганти не готові до нової пандемії
  • Scientific American: Друге покоління вакцин від COVID-19 на підході
  • Bloomberg: Пандемія COVID-19 закінчиться через 7 років при нинішніх темпах вакцинації

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Переклад: Лесь Димань

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Чехия надеется, что Германия в конечном итоге отменит усиленный контроль на границе
Европейская правда
2025-07-22T17:13:00Z
В Черногории не могут собрать Совет нацбезопасности: туда никак не дойдет премьер
Европейская правда
2025-07-22T17:04:13Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T03:03:25Z
Обстрелы Донецкой области: погиб ребенок, 18 раненых
Корреспондент
2025-07-22T16:45:26Z
Большинство освобожденных из плена россиян не прожили и год - расследование
Корреспондент
2025-07-22T15:15:20Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Приправы, которые очищают организм от мусора
UAToday
2025-07-22T16:06:56Z
Диетологи назвали 5 причин, почему человек не худеет даже при дефиците калорий
UAToday
2025-07-22T16:06:35Z
В Украине заболеваемость корью выросла в 11 раз
Корреспондент
2025-07-22T12:36:45Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Футурама возвращается: 13-й сезон выйдет сразу
Корреспондент
2025-07-22T15:09:03Z
Дженнифер Энистон высказалась о новой любви
Корреспондент
2025-07-22T14:42:50Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Гороскоп на среду 23 июля 2025 года
UAToday
2025-07-22T16:06:55Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 23 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-22T07:54:23Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Гороскоп на 21 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиак9
UAToday
2025-07-21T15:30:14Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В России предлагают призывать в армию в течение всего года
Корреспондент
2025-07-22T16:54:06Z
В ГНСУ показали видео о российском "дронопаде"
Корреспондент
2025-07-22T14:57:27Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Coca-Cola объявила о запуске нового напитка в США
Корреспондент
2025-07-22T17:09:15Z
AstraZeneca построит в США крупнейший в мире фармацевтический завод
Корреспондент
2025-07-22T14:36:35Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Усик против Дюбуа: названа причина опоздания британца на бой
UAToday
2025-07-22T16:06:41Z
Оценена стоимость трансфера Кинарейкина в один из клубов Испании
Корреспондент
2025-07-22T16:00:55Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Английский клуб оспаривает решение об исключении из Лиги Европы
Корреспондент
2025-07-22T15:42:16Z
Манчестер Юнайтед готов отпустить лишних игроков за меньшую сумму
Корреспондент
2025-07-22T15:15:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
В Турции снова борются с масштабными лесными пожарами
Европейская правда
2025-07-22T16:25:59Z
В Киеве из-за непогоды упал строительный кран
Корреспондент
2025-07-22T16:21:33Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Учёные вырастили водоросли в условиях Марса
UAToday
2025-07-22T16:06:46Z
Немецкому правительству разрешили вести Facebook-страницы
Европейская правда
2025-07-22T15:36:27Z
Летний комфорт в вашем доме: выбираем кондиционер
BigMir
2025-07-22T14:11:58Z
Казино от 1 гривны: как играть с минимальным бюджетом
VGorode
2025-07-22T12:33:50Z
Роль инновационных технологий в трансформации химической промышленности: пример «Химпрома» под руководством Егора Буркина
VGorode
2025-07-22T12:12:59Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z