MY.UAНовини
Foreign Policy: Німеччина ніколи не відмовиться від "Північного потоку-2"
Foreign Policy: Німеччина ніколи не відмовиться від "Північного потоку-2"

Foreign Policy: Німеччина ніколи не відмовиться від "Північного потоку-2"

Берліну потрібен "Північний потік-2", щоб вирішити проблеми, які він сам собі створив / фото REUTERS

Мало країн розплачуються за своє минуле так ретельно, як Німеччина. Однак, історія досі впливає майже на кожне питання у її зовнішній політиці. І здебільшого це відбувається через "спритність рук" діячів зовні. Країни-боржники нагадують про нацистський період, щоб ухилитися від німецьких кредиторів.

Порушники прав людини нагадують про Третій рейх, щоб насварити Берлін за санкції. Слабкі країни Євросоюзу скаржаться на повернення Європи під панування Німеччини. Про це в статті для Foreign Policy пише науковий співробітник Atlantic Council і колишній старший радник посольства США в Берліні Джеремі Стерн.

Однак, він зауважує, деякі історичні проблеми для сучасної політики Німеччина створює сама. Німецькі чиновник ухиляються від підвищення оборонних витрат, стверджуючи, що їхній країні краще з огляду на минуле краще цього не робити. Німецькі директори компаній неправдоподібно запевняли, що нічого не знали про концтабори біля їхніх заводів у Китаї. А німецькі лідери виправдовують ділові угоди з Росією Володимира Путіна тим, що, мовляв, вони в боргу перед Кремлем за вторгнення Адольфа Гітлера в СРСР.

Те, як Німеччина використовує своє минуле у всіх цих сферах, нагадує сюрреалістичну насмішку. Жоден серйозний спостерігач за подіями в сучасній ФРН не буде сприймати серйозно твердження, що економічна політика країни хоч якось нагадує нацистський період. Жоден притомний німецький лідер насправді не повірить, що його країна не повинна сьогодні витрачати гроші на свою безпеку, тому що колись вторглася в Польщу.

Але стійка пам'ять про нацизм виявилася потужною зброєю як в руках критиків Німеччини, які хочуть стримати економічний і політичний вплив країни, так і для самих німецьких політиків, які відчайдушно намагаються втекти від політичних криз, які вони самі створили. Проблемний газопровід "Північний потік-2", на думку автора, найкраще розглядати з позиції другої категорії.

"Північний потік-2" в разі завершення буде перекачувати газ з Росії напряму в Німеччину, завдаючи збитки Центральній і Східній Європі і всупереч всім протестам з боку ЄС. Російські мовити - взагалі не таємниця: долаючи відстань через Балтійське море замість української території, газопровід фактично викидає Україну з транзитної системи, яка доставляє російський газ в Європу. Таким чином, у Путіна з'являється більше можливостей у війні проти України. Київ втратить вплив у Москві й Брюсселі. А ще в Кремля в руках з'явиться вимикач, здатний від'єднати Німеччину від енергетичного забезпечення. Це не перший раз, коли Росія, яка вважає незалежні країни біля своїх західних кордонів тимчасовими, намагаються скоротити відстань до Німеччини.

Менш очевидна відповідь на питання, чому цілий німецький істеблішмент, здається, розділяє погляди Путіна на пострадянський простір. Пояснення водночас банальне й тривожне. Після ядерної аварії в Фукусімі у 2011 році канцлер Ангела Меркель пришвидшила процес відмови від ядерної енергетики в країні, відключаючи атомні електростанції без конкретних ідей, як їх замінити. В результаті залежність Німеччини від викопного палива значно зросла. А "Газпром" запропонував найдешевші поставки природного газу.

Німеччина лишається прихильною до амбітних цілей щодо захисту клімату. Але тиск німецької промисловості, споживацькі звички німецьких виборців й провал Меркель в енергетичній політиці закріпив залежність Берліна від Росії. Проблема не в тому, що російсько-німецькі відносини стають дедалі дохіднішими. А в тому, що європейську енергетичну політику веде Берлін одноосібно. "Північний потік-2" скоротить зв'язок західноєвропейського енергетичного ринку зі Східною й Центральною Європою, загрожуючи забезпеченню таких країн, як Польща, підриваючи фізичну безпеку України й дозволяючи Кремлю за бажанням "вимикати світло" центральним європейцям. І все заради того, щоб вирішити проблеми, які німецький уряд сам собі створив.

Ці обставини ще більше приголомшують, якщо подумати, що в Берліна є й інші варіанти, які не передбачають спалення всіх мостів у ЄС. Він може відкласти крайній термін відключення всіх АЕС або зняти заборону на ядерну енергетику. Він може скоротити попит з боку промисловості на енергію, підвищивши ціни. Він може диверсифікувати поставки, щоб позбутися залежності від Росії.

Але Берлін цього не зробив і не зробить. Тому що всі ці варіанти - політичне самогубство в Німеччині, яка вступає у виборчий рік. В країни попереду 6 регіональних голосувань і федеральні вибори у вересні. Хороші відносини з Москвою й додаткові поставки через "Північний потік-2" дозволяють німецький політикам уникнути непопулярних рішень. Захист німецького політичного капіталу відбуваються ціною ерозії  європейської єдності. І цей факт став відчутним у дедалі неспокійному дипломатичному світі.

На думку автора, варто очікувати, що Німеччина лишиться вірною "Північному потоку-2". Можливо, вона пообіцяє щось Вашингтону на фронті проти Китаю, збільшить оборонні витрати й запропонує Україні певну косметичну компенсацію. Якщо і коли газопровід добудують, в Україні, Польщі й країнах Балтії будуть звучати крики занепокоєння. Можливо прозвучать порівняння зі змовою Берліна з Кремлем у 1938 році. Наскільки це порівняння буде справедливим? Можна дискутувати на тему, хто винен, а хто ні.

Історія "Північного потоку-2"

  • Проектом "Північний потік-2" передбачені будівництво і робота двох гілок газопроводу загальною потужністю 55 мільярдів кубометрів газу на рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини.
  • Новий трубопровід в обхід України планувалося завершити до кінця 2019 року поряд з уже діючим "Північним потоком-1".
  • Враховуючи санкції, які прийняла Палата представників Конгресу США в законопроекті про американський оборонний бюджет, компанії, що займаються будівництвом газопроводу "Північний потік-2", не змогли його добудувати.
  • Засновником компанії Nord Stream 2 AG є російський "Газпром". Фінансування проекту здійснюють європейські компанії - французька Engie, австрійська OMV, британо-Нідерландська Shell, німецькі Uniper і Wintershall.
  • За даними ЗМІ, новообраний президент США Джо Байден має намір зробити все, щоб "Північний потік-2" не був побудований.
  • 4 листопада 2020 року в ЗМІ з'явилася інформація про те, що Конгрес США хоче розширити санкції проти "Північного потоку-2" і "Турецького потоку".
  • 4 грудня 2020 року Глава Міністерства закордонних справ Німеччини Хайко Маас заявив про те, що сумнівається, що позиція США щодо "Північного потоку-2" зміниться після початку президентської каденції Джо Байдена.
  • 6 грудня 2020 року виконуюча обов'язки посла США у ФРН Робін Куінвілл закликала ЄС і Німеччину оголосити мораторій на будівництво газопроводу "Північний потік-2".
  • 9 грудня 2020 року Палата представників Сполучених Штатів схвалила оборонний бюджет на наступний рік з розширеними обмеженнями проти російського газопроводу "Північний потік-2".
  • Будівництво газопроводу "Північний потік-2" відновилося 11 грудня.
  • 29 грудня 2020 року стало відомо про те, що Палата представників подолала вето Трампа на оборонний бюджет США з санкціями по "Північному потоку-2".
  • Сполучені Штати закликають європейських союзників і приватні компанії припинити роботи з побудови газопроводу "Північний потік-2", і готують більш широкі санкції щодо російського проекту в найближчі тижні.
  • Сенат США затвердив оборонний бюджет США на 2021 фінансовий рік, в якому передбачені нові санкції проти російського газопроводу "Північний потік-2".
  • 7 січня 2021 року в Німеччині заснували фонд для підтримки добудови "Північного потоку-2".
  • 13 січня 2021 року Держдепартамент США повідомив європейські компанії, причетні до будівництва газопроводу "Північний потік-2", про ризик введення нових санкцій.
  • 22 лютого 2021 року США ввели нові санкції проти російського судна, що будує "Північний потік-2".

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Переклад: Лесь Димань

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оля Цибульська скасувала концерт через мобілізацію її музикантів на Рівненщині
Комсомольская правда
2024-11-16T20:42:17Z
"Прокляте селфі на Оскарі": як склалися долі Анджеліни Джолі, Бреда Пітта, Меріл Стріп та інших після 2014 року
Фокус
2024-11-16T20:27:53Z
Дитяче Євробачення-2024: яке місце посів Артем Котенко з України
24tv
2024-11-16T20:27:52Z
Цікавий вечір гарантовано: 4 фільми та серіали про радіо й телебачення
24tv
2024-11-16T20:00:23Z
Гарячий і рельєфний Бекхем схвилював шанувальниць фото в сауні
GlavRed
2024-11-16T19:27:01Z
На «Дитячому Євробаченні 2024» перемогла Грузія. Україна — на третьому місці
Детектор М
2024-11-16T19:25:01Z
Грузія перемогла на Дитячому Євробаченні-2024
24tv
2024-11-16T19:00:01Z
Дитяче Євробачення 2024: онлайн-трансляція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:00:13Z
Періс Гілтон з розмахом відсвяткувала перший рік життя доньки Лондон і показала, як вона підросла
TSN
2024-11-16T17:52:24Z
Кулеба розповів, як Шольц радився з Зеленським щодо дзвінка Путіну
Европейская правда
2024-11-16T22:27:59Z
ЄС розглядає можливість введення санкцій проти Китаю за поставки зброї для РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T22:15:38Z
Україна після виборів у США має підготувати стратегії дій для всіх можливих сценаріїв - правозахисниця
УкраинФорм
2024-11-16T22:15:12Z
Замість генконсульства РФ у Познані там могло б існувати консульство України - Сікорський
УкраинФорм
2024-11-16T22:12:17Z
КНДР передала росії ракетні та артилерійські системи, частина з яких вже на Курщині – FT
iPress
2024-11-16T22:10:53Z
У Плані перемоги Зеленського є таємний пункт для Трампа – Welt
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T22:10:52Z
Становище російського війська гірше, ніж здається – CNN
iPress
2024-11-16T22:10:37Z
Росія не спішить забирати колишніх завербованих агентів через проєкт «Хочу к своим»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T22:06:06Z
На фронті на нас чекає дуже важка зима: Оністрат назвав можливі сценарії
TSN
2024-11-16T21:57:23Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів для здорового та густого волосся: що треба їсти щодня
24tv
2024-11-16T22:18:49Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Найдорожча валюта світу: де долар коштує абсолютний мізер
24tv
2024-11-16T20:48:04Z
Бензоколонка Путіна на межі краху: російські НПЗ масово скорочують виробництво
Хвиля
2024-11-16T20:30:36Z
На сонячні та вітрові станції чекає серйозне випробування: експерт пояснив причину
24tv
2024-11-16T20:18:05Z
Корисний фрукт помітно здорожчав: вартість хурми зросла на третину
24tv
2024-11-16T20:00:33Z
У Кабміні повідомили, хто отримає надбавки 2000 гривень: призначатимуть автоматично
Политека
2024-11-16T20:00:16Z
У 5 разів більше енергії: старі вітряні турбіни "відродять" у вигляді нового проєкту
InternetUA
2024-11-16T19:33:32Z
Суд виніс вирок українцю, який створював креслення для російських АЕС
InternetUA
2024-11-16T18:48:38Z
рф продовжує постачання газу в Європу, попри розрив контракту з Австрією – Bloomberg
iPress
2024-11-16T18:48:23Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T18:36:27Z
Lockheed Martin збільшить виробництво ракет PAC-3 MSE для пускових установок Patriot
InternetUA
2024-11-16T22:22:40Z
Переведення через «Армія+». У Міноборони роз’яснили, які документи потрібні
Украина Криминальная
2024-11-16T22:09:24Z
17 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T22:06:50Z
Працівники радіо і телебачення відзначили своє свято - після закінчення всіх програм
ZN UA
2024-11-16T21:54:04Z
Діти загиблих захисників отримають допомогу: 50 тисяч гривень на навчання та оздоровлення
Знай
2024-11-16T21:51:37Z
На Київщині повітряна тривога, працює ППО
УкраинФорм
2024-11-16T21:45:54Z
Технологічно найсильніші у Європі, – Зеленський оцінив стан Збройних Сил України
24tv
2024-11-16T21:42:42Z
AP: Росія маскує термобаричні дрони приманками
1News
2024-11-16T21:33:51Z
Плетенчук пояснив, чому РФ рідше запускає Калібри
1News
2024-11-16T21:30:40Z
Як почистити дерев'яні ложки: жінка у Мережі показала дієвий лайфхак
GlavRed
2024-11-16T22:27:34Z
День ангела 17 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-16T22:24:29Z
Не повторюйте ці помилки: ютубер запитав 70-річних, про що вони найбільше шкодують
24tv
2024-11-16T20:21:27Z
Спадний Місяць з 16 листопада 2024 року: що можна і не можна робити
Фокус
2024-11-16T19:30:52Z
Цифри здивують: оприлюднено ідеальну температуру для прання постільної білизни
GlavRed
2024-11-16T19:27:49Z
Все залежить від часу: як варити буряк, щоб він не втратив колір
24tv
2024-11-16T19:27:05Z
Жага успіху, увага до деталей та гроші: правила життя засновника Zara Амансіо Ортеги
24tv
2024-11-16T18:12:35Z
Затхлий запах з пральної машини щезне назавжди: допоможе копійчаний засіб
24tv
2024-11-16T18:12:32Z
Яке ваше улюблене число: тест, який розповість всю правду про вас
TSN
2024-11-16T17:51:59Z
Ліга націй: Швеція обіграла Словаччину
Football.ua
2024-11-16T22:18:57Z
Ексдружина легенди Динамо запалила соціальні мережі пляжним образом: відверті фото дівчини
24tv
2024-11-16T22:18:04Z
Ліга націй: Нідерланди розібралися з Угорщиною після зупинки матчу
Football.ua
2024-11-16T22:06:33Z
Майк мав чудовий вигляд, – Льюїс розхвалив Тайсона попри поразку від блогера
24tv
2024-11-16T22:03:11Z
Україну влаштує лише перемога: всі розклади для команди Реброва перед останнім туром Ліги націй
24tv
2024-11-16T21:54:05Z
Ліга націй УЄФА: Албанія і Чехія зіграли нічийний матч у групі збірної України
УкраинФорм
2024-11-16T21:51:23Z
Ліга націй: Албанія та Чехія голів не забивали
Football.ua
2024-11-16T21:48:33Z
Ліга націй: дублі Вірца та Кляйндінста допомогли Німеччині розгромити Боснію і Герцеговину
Football.ua
2024-11-16T21:39:25Z
Ребров подякував фанам Грузії за пісню про російського диктатора: потужне відео
24tv
2024-11-16T21:27:51Z
Співали російський гімн та носили каміння: військовий розповів про знущання у російському полоні
TSN
2024-11-16T21:57:59Z
Російська ППО "чомусь" періодично зникає, – речник ВМС про атаки на Кримський міст
24tv
2024-11-16T21:57:54Z
У ТЦК розповіли, коли закінчиться "бусифікація": "Ми змушені захистити себе"
Политека
2024-11-16T21:00:32Z
Сили оборони уразили командний пункт окупантів на лівому березі Дніпра: момент влучання
24tv
2024-11-16T20:00:17Z
На Донецькому напрямку "задвухсотили" адміністратора одного з найбільших Z-каналів Росії
TSN
2024-11-16T19:54:25Z
Десятки мільйонів із київських ярмарків не дійшли до бюджету, винного звільнив Кличко: ніхто покарання не поніс
Знай
2024-11-16T19:21:21Z
Коли в Україні знову йтиме сніг
24tv
2024-11-16T19:00:07Z
У Києві горить ринок «Десна»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T18:57:15Z
Чи можуть окупанти захопити Куп'янськ: експерт озвучив цинічні плани ворога
GlavRed
2024-11-16T18:27:52Z
У Києві сталася пожежа на ринку, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-16T22:30:00Z
На київському ринку "Десна" спалахнула пожежа: є постраждалі
TSN
2024-11-16T21:57:49Z
Збили всю сім'ю на пішохідному переході: на Черкащині сталася моторошна ДТП
TSN
2024-11-16T21:57:17Z
Під час стрілянини в аеропорту США куля потрапила в літак
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T21:24:33Z
Оператор міксера Helix отримав три роки в’язниці за відмивання понад 350 000 BTC
InternetUA
2024-11-16T21:01:50Z
На Прикарпатті чоловік побив односельчанку, яка йшла на могилу до сина – полеглого "азовця"
24tv
2024-11-16T20:51:34Z
Псевдобанкіри обдурили пенсіонера на 75 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-16T20:46:58Z
У Запоріжжі російська бомба вбила родину, яка повернулась з-за кордону: що відомо
TSN
2024-11-16T19:54:02Z
У Китаї студент, який провалив випускний іспит, зарізав 8 людей і поранив ще 17
Украина Криминальная
2024-11-16T19:42:28Z
Цей танець під трек 70-х зможуть повторити всі: що нового віруситься у тіктоці
24tv
2024-11-16T22:03:03Z
Apple оголосила про завершення підтримки двох культових моделей iPhone
InternetUA
2024-11-16T22:00:50Z
"Бермудський трикутник" на Алясці: чим цікавий штат, де бачать НЛО та зникають люди
Фокус
2024-11-16T21:36:27Z
"Київстар" припинив роботу важливої послуги: що треба знати абонентам
Политека
2024-11-16T20:42:51Z
YouTube заполонили піратські фільми у високій якості
InternetUA
2024-11-16T20:33:57Z
Розкіш, більярд, тренажери: чим цікава робота на нафтовій платформі
Фокус
2024-11-16T19:51:30Z
Надзвичайна спека послабила здатність Землі зберігати вуглець
Portaltele
2024-11-16T18:51:41Z
Ці 5 нюансів знижують вартість вашого смартфона для перепродажу на 50%
InternetUA
2024-11-16T18:33:08Z
Гроза всіх шахраїв: кібер-бабуся самотужки захищає тисячі пенсіонерів від зловмисників
Фокус
2024-11-16T18:15:51Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z