MY.UAНовини
Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»
Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»

Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»

Що таке дезінформація, як Європа й Україна борються проти неї, яку допомогу можуть надати європейські партнери Україні в цій боротьбі. Про це та інше йшлося на міжнародному онлайн-семінарі «Відповідь дезінформації: європейські підходи та стандарти», організованому за підтримки медійних проєктів Ради Європи в Україні. «Детектор медіа» вже публікував найважливіше з виступів керівниці відділу медіадепартаменту інформаційного суспільства Ради Європи Уршки Умек та консультантки Ради Європи Крістіни Розґоні, члена групи Європейської комісії з підтримки України Танела Танґа та Ліз Корбін, заступниці директора Європейської телерадіомовної спілки (EBU). 

У цьому матеріалі Катерина Крук, яка працює менеджеркою Facebook із публічної політики для України з літа 2019 року, розповідає про політику корпорації щодо протидії дезінформації в соцмережах.

Англійська мова розрізняє misinformation та disinformation. Різниця полягає в тому, що misinformation — поширення неправдивої інформації незалежно від наміру, а disinformation — цілеспрямоване. В українській мові відповідника misinformation немає, тому ми будемо називати це явище неправдивою інформацією, а дезінформація залишиться дезінформацією.

Три способи боротьби з неправдою

Фейсбук — величезна платформа з двома мільярдами користувачів у всьому світі. Соціальні мережі використовуються для поширення пропаганди, інформаційних спецоперацій, і ми не зможемо розв’язати цю проблему раз і назавжди. Наша мета — мінімізувати можливість легкого поширення дезінформації на наших платформах. У боротьбі з поширенням неправдивої інформації компанія Facebook зосередилася на трьох головних напрямках.

Перша стратегія — видалення інформації, яка не відповідає дійсності, а також фейкових акаунтів, які створюються й ведуться програмами; в Україні їх називають ботами. Ми розуміємо, як часто їх використовують у дезінформаційних кампаніях, і працюємо зі штучним інтелектом, щоб унеможливити створення таких віртуальних користувачів або одразу їх видаляти. Щодня ми видаляємо близько мільйона ботів.

Ми видаляємо інформацію, яка збиває з пантелику виборців під час виборчих кампаній — наприклад, дає неправдиві інструкції щодо процедури голосування. Видаляємо інформацію, яка може призвести до насильства в офлайні, завдати шкоди здоров’ю. В цьому плані зараз головний виклик — дезінформація про коронавірусну пандемію, але ми почали робити це раніше, коли поширювалася неправда про спалахи вірусу ебола або холери в різних країнах. Коли ми розуміємо, що неправдива інформація, яка поширюється в соцмережі, загрожує людям у реальному житті, ми блокуємо її.

Втім видалення інформації — це жорсткий метод, який ми застосовуємо дуже обережно, аби не перетворити боротьбу з неправдивою інформацією на цензуру. Для боротьби з неправдивими або частково правдивими новинами ми вирішили працювати із фактчекерами — організаціями, які мають експертизу. Другий напрямок нашої роботи — обмеження поширення неправди.

Ми працюємо з понад 80 організаціями, які перевіряють та обробляють інформацію шістдесятьма мовами. В Україні наші партнери з 2019 року — VoxUkraine і StopFake. Українські фактчекери працюють ефективно: масиви інформації, яку вони обробляють, вражають.

Фактчекери мають доступ до спеціального інструменту, в якому виставляють рейтинг інформації відповідно до її правдивості. Наш алгоритм враховує цей рейтинг, щоби понизити маніпулятивні повідомлення у стрічках новин користувачів. Що неправдивішою є інформація, то менше людей будуть її бачити. Сторінки і групи, в яких часто з’являються неправдиві повідомлення, також будуть рідше відображатись у стрічках, зникають зі списків рекомендацій, можуть втратити право монетизуватись і запускати рекламу. Ми думаємо про те, щоби почати видаляти такі сторінки, хоча поки що наша політика — зменшувати поширення неправдивої інформації, а не видаляти.

Чому ми не прагнемо видаляти все, що фактчекери визначили як неправду? Бо фейсбук — не інтернет. Якщо ми видалимо щось із наших платформ, люди побачать це деінде. Тому ми зосереджуємося на інформуванні, попередженні, додаванні контексту, аби люди зрозуміли, що це неправдива інформація й чому саме вона неправдива. Люди, які спростовують фейки, завжди відстають від тих, хто ці фейки створює. Але якщо дати аудиторії розуміння та навички перевірки інформації, вони будуть захищені від дезінформації, хоч на якій платформі її побачать.

Тому наш третій напрямок роботи — інформування. Ми додаємо до неправдивих повідомлень посилання на правдиву інформацію, й додаємо контекст про джерело. Ми також організовуємо кампанії з медіаграмотності. В Україні з 2019 року було вже дві такі кампанії, і ще одна, що інформувала людей про неприйнятність мови ворожнечі та про базові правила культури спілкування в онлайн-просторі.

Чи дієві ці наші підходи? З березня по травень 2020 року ми проводили дослідження серед американських користувачів — з’ясовували, як вони реагують на наші ярлички-попередження про неправдиву чи частково правдиву інформацію. Чи зупиняє це їх, чи вони відкривають пост і читають? На прикладі 50 мільйонів дописів, для яких був застосований попереджувальний напис, ми побачили, що 95 % користувачів не клікали на таку інформацію.

Полювання на ботоферми

В Україні боротьба проти дезінформації нерозривно пов’язана з боротьбою проти мереж, які заведено називати ботофермами. Ми використовуємо англійський термін Coordinated Inauthentic Behavior (скоординована неавтентична поведінка). Це свідчить про те, що ми передусім звертаємо увагу на поведінку користувачів: як сторінки, групи або люди координуються між собою, використовують цю мережу, аби приховати, ким вони є, і яка мета цих дій.

Люди координуються в соціальних мережах із різних причин. Тому ми не видаляємо групи, які вирішили провести флешмоб. В Україні було багато прикладів, коли люди організовано приходили на сторінки міжнародних брендів чи організацій, аби висловити свою позицію — наприклад, закликати до визнання Криму українським абощо. Це приклад природної мобілізації.

Та коли ми бачимо, що групи людей і сторінок, зокрема фейкових персонажів, намагаються донести, проштовхнути певну точку зору, ми починаємо думати, як це припинити, адже такі дії суперечать правилам соцмережі.

Ми виділяємо два типи скоординованої неавтентичної поведінки. Перший — внутрішні кампанії, які часто створюються піар-агенціями або іншими організаціями, які прагнуть просунути певний бренд або ідею. Якщо в таких кампаніях використовуються як фейкові акаунти, так і сторінки реальних людей, ми видаляємо всіх. Нам закидали, що ми зробили помилку, бо стверджували, що закрили ботоферму, а частина людей, чиї акаунти видалені, — реальні. Але ні, коли йдеться про скоординовані кампанії, видаляються всі залучені.

Другий приклад — коли зовнішні сили, часто уряди держав, часом неформальні організації, створюють скоординовані мережі для впливу на аудиторію в певній країні. Українці добре знають, що це таке. В Україні ми видалили набагато більше мереж зовнішнього впливу, ніж внутрішнього. В таких випадках ми видаляємо все — людські акаунти, сторінки, групи, якими вовни пов’язані. А потім стежимо, аби вони не повернулися.

В Україні мені найчастіше ставлять запитання про модераторів. Адже українці переймаються, аби до модерування дописів українців не залучали росіян. Наша команда модераторів — це понад тридцять п’ять тисяч людей. Ми використовуємо різні підходи до модерування різного контенту. Фото й відео насамперед модерує штучний інтелект, тексти — людина. Ми віддаємо перевагу людям, які походять із певного регіону чи країни, знають культурний і мовний контекст. Тому в українській команді модераторів працюють українці. Скільки їх, хто вони — це інформація, яку ми не розголошуємо. Базуються вони переважно в наших великих офісах у Дубліні та Лондоні, де в них є безпечний доступ до модераторських інструментів.

Як оскаржити рішення адміністрації

Комусь видається, що Facebook — це гігантська корпорація, яка приймає рішення, нікому нічого не пояснюючи, й не дбає про наслідки. Насправді ж ми відповідально підходимо до рішень щодо контенту, бо розуміємо, що видалення чи блокування має великий вплив на життя користувача й на перебіг дискусії.

Спершу в соцмережі не було правил, які б обмежували чи забороняли поширення якогось контенту. Але згодом ми побачили природну потребу в цьому, аби захистити права дітей і дорослих користувачів, авторські права, аби перешкодити порушенню законодавства тощо. І займаємося цим, аби платформа була безпечною й комфортною для всіх. Та водночас дбаємо про те, щоб не порушити права людини та принципи свободи слова.

Стандарти спільноти — це не кам’яні скрижалі: вони змінюються, аби відповідати часу, світовим і регіональним особливостям. Ми обговорюємо їх з експертами, зокрема залучали для цього й українських фахівців. Ми постійно говоримо, що не хочемо приймати це рішення самі, й пропонуємо урядам різних країн долучатися до процесу.

Втім ми постійно чуємо претензії щодо блокування й видалення не тих, кого треба, й не за те, за що треба. Аби хоч трохи знизити градус напруги й незадоволення нашими рішеннями, ми створили незалежну зовнішню наглядову раду (External Oversight Board). Facebook створила окремий фонд, який фінансує цю організацію. Ми не втручаємось у їхню роботу ні на організаційному, ані на фінансовому рівні. Не впливаємо на кейси, які вони добирають для себе. І ми зобов’язалися виконувати всі рішення цієї ради, окрім тих, які суперечитимуть закону.

Це група експертів з усього світу, яку на першому етапі допомагала формувати корпорація, але надалі вони самі вирішуватимуть, коли запрошувати замість членів, що вибувають. Вони займаються складними випадками, важливими для певного регіону або такими, що мають глобальне значення. Вони можуть прийняти рішення про уточнення правил соцмережі — ми з цим погоджуємося. До зовнішньої наглядової ради може звернутися кожен користувач фейсбука, чий контент видалили, заповнивши форму на сайті. Рада розглядає скарги протягом 90 днів і публікує рішення на сайті, а адміністрація соцмережі зобов’язана їх виконувати. Було чимало випадків, коли зовнішня рада приймала рішення, що суперечило рішенням наших модераторів — ми їх виконали.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна готує санкції щодо тіньового танкерного флоту РФ – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T18:01:08Z
Брінк має намір піти з посади посла США в Україні, – CBS News
24tv
2025-04-10T18:00:29Z
Сапер Насіров. Як скандал з мобілізацією вплине на справу про найбільший хабар в історії
Лига
2025-04-10T17:54:56Z
В Україні з 1 травня 2025 року бензин обов’язково міститиме біоетанол: нардеп розкритикував таке рішення
Antikor
2025-04-10T17:51:35Z
Американці навіть Різдво не зможуть святкувати: як Трамп прорахувався з митами для Китаю
24tv
2025-04-10T17:48:58Z
У ЦПД спростували російський фейк про загибель 21-річної дівчини, яка підписала «Контракт 18—24»
Детектор М
2025-04-10T17:46:07Z
27 тисяч доларів за контракт: росіяни вербують китайців для війни в Україні рекламними відео, — ЗМІ
Фокус
2025-04-10T17:45:41Z
Сенатори США підозрюють Трампа у ринкових маніпуляціях та інсайдерській торгівлі
Подробности
2025-04-10T17:45:21Z
"Чітко ідентифікували": ЗС РФ стратили чотирьох беззбройних солдатів ЗСУ, — AP
Фокус
2025-04-10T17:42:53Z
Внаслідок атаки дрона в Харкові постраждав 73-річний механізатор театру ляльок
Antikor
2025-04-10T18:01:49Z
Пенсія в Харківській області: українці отримуватимуть виплати за новим механізмом
Политека
2025-04-10T18:01:33Z
Будуть дуже сильні снігопади: названо точну дату потепління
GlavRed
2025-04-10T17:57:40Z
Терор проти цивільного населення: яка небезпека від російських дронів із мінами
24tv
2025-04-10T17:57:35Z
Мер Львова закликав зупинити «найбільшу земельну аферу за останні десятиліття»
Украина Криминальная
2025-04-10T17:46:15Z
У весну увірвалась зима. Фоторепортаж з Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T17:39:44Z
Сильний мокрий сніг, хуртовини і мороз: синоптики попереджають про негоду в Україні
24tv
2025-04-10T17:27:49Z
Американське агентство АР отримало відео розстрілу українських полонених російськими військовими
Antikor
2025-04-10T17:27:20Z
Працівник ТЦК назвав найгіршу роботу, від якої втікають усі колеги
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T17:12:47Z
Перший засуджений за геноцид у Сребрениці відбуватиме покарання в Естонії
Европейская правда
2025-04-10T17:54:28Z
Німеччина тестує дрони-камікадзе HX-2 перед закупівлею для Бундесверу, попри успішний досвід України
Antikor
2025-04-10T17:54:02Z
Робота в Харкові: пенсіонерам пропонують гарну роботу з чималою оплатою, заплатять 20 тисяч
Политека
2025-04-10T17:30:12Z
Розробники Anduril провели успішне випробування гіперзвукового двигуна для бойових ракет Пентагону
InternetUA
2025-04-10T17:28:33Z
ТОП-4 знаки зодіаку залишать невдачі у минулому вже у квітні: про кого мова
GlavRed
2025-04-10T17:27:21Z
Коли варто святити вербу в Україні у 2025 році: запам'ятайте це
24tv
2025-04-10T17:21:57Z
"Престижні школи зменшують кількість класів": в Україні меншає першокласників
24tv
2025-04-10T17:21:19Z
Новий тренд «напіввесілля» набирає популярності в Туреччині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T17:18:08Z
Цукерки "Південна ніч" та багато іншого: що тихо зникло за останні 20 років
24tv
2025-04-10T17:15:57Z
Як митскиня з-під Києва створює унікальні картини в стилі ошібана - яскраві фото
Gazeta UA
2025-04-10T17:51:37Z
Так звучить українське танго: 5 пісень, які змусять закохатися вас у цей жанр
24tv
2025-04-10T17:48:59Z
Без Обмежень заявили про sold out концерту в Палаці спорту і прокоментували виступ на Олімпійському
Вива
2025-04-10T17:45:51Z
Соліст гурту "ДК Енергетик" розповів, як потрапив у військо, та чому вирішив не ховатися
24tv
2025-04-10T17:33:08Z
Ірина Кудашова – про стосунки зі старшим на 10 років чоловіком: «Забезпечує усі дівчачі "хотілки"»
Вива
2025-04-10T16:54:41Z
Найпопулярніший новий комедійний мінісеріал на Netflix, який допоможе вам розслабитись ввечері
24tv
2025-04-10T16:51:51Z
На кінофестивалі у Швейцарії документальний фільм про Маріуполь здобув нагороду
Детектор М
2025-04-10T16:15:34Z
Джеймс Кемерон: «Штучний інтелект може вдвічі здешевити блокбастери»
ITC
2025-04-10T16:10:35Z
Звук перезавантаження Microsoft і саундтрек до Minecraft увійшли до Національного реєстру звукозаписів США
AIN
2025-04-10T16:00:00Z
"Шахед" влучив у чотириповерхівку в Озерному на Житомирщині
Подробности
2025-04-10T17:54:33Z
Це місто РФ не тривожила давно: дрон з розгону влетів у багатоповерхівку, є жертви
GlavRed
2025-04-10T17:45:48Z
"Шахед" ударив по багатоповерхівці на Житомирщині: 1 людина загинула, серед постраждалих дитина
24tv
2025-04-10T17:42:43Z
Начальник сервісного центру МВС у Львові задекларував криптовалюту та скромне життя
Antikor
2025-04-10T17:42:37Z
В одному з великих міст Франції годину стояло метро через технічний збій
Европейская правда
2025-04-10T17:36:39Z
Сусіди видурили у матері зниклого воїна 400 тисяч гривень: деталі афери
InternetUA
2025-04-10T17:31:30Z
В Івано-Франківську чоловік вкусив військкома за ногу при затриманні
Antikor
2025-04-10T17:27:44Z
Спалах ящуру в Угорщині - Будапешт не відкидає "біологічну атаку"
Комсомольская правда
2025-04-10T17:24:19Z
На Буковині після побиття померла 27-річна дівчина, підозрюють її хлопця: усе, що відомо про це
24tv
2025-04-10T17:24:10Z
Непересічний інцидент. Чому загорівся головний російський НПЗ на Далекому Сході
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T18:00:35Z
Статки найбагатших людей світу збільшилися на рекордні 304 млрд на тлі «митної паузи» Трампа
InternetUA
2025-04-10T17:49:32Z
Мита Трампа втрутилися в плани "Київстару" виходу на біржу: що компанія планує робити
Telegraf
2025-04-10T17:42:21Z
Ціни на картоплю в Україні раптово обвалились: чого очікувати в найближчі тижні
Хвиля
2025-04-10T17:30:29Z
Навіть заяви не потрібно: кого з пенсіонерів чекає бонусна надбавка до виплат
GlavRed
2025-04-10T17:27:32Z
В Росії порахували, у скільки обійдеться відновлення аеропортів на захоплених територіях України
Antikor
2025-04-10T17:12:39Z
Bosch закриває заводи в Німеччині
360ua.news
2025-04-10T17:12:35Z
Ціна на бензин в Україні може впасти на 3 гривні за літр - експерт
Подробности
2025-04-10T17:09:38Z
Подорожчання борошна перед Великоднем в Одесі: ціни продовжують невпинно зростати, озвучено цифри
Политека
2025-04-10T17:01:15Z
Потрібно посадити біля дому ці кущі та дерева: притягнуть багатство та успіх
24tv
2025-04-10T17:57:22Z
Як подобатися людям: 10 ефективних звичок
GlavRed
2025-04-10T17:27:56Z
Строгий піст чи дозволені послаблення: що можна їсти на Вербну неділю – меню
24tv
2025-04-10T17:12:19Z
З комфортом та стилем: як облаштувати сучасний курник
24tv
2025-04-10T16:48:15Z
Сусіди здивуються багатому врожаю: що посадити в травні 2025 року
GlavRed
2025-04-10T16:28:42Z
Болото по коліна і сніг замість крокусів: мережу розірвали відео з гори Кукул
24tv
2025-04-10T16:09:28Z
Ці 5 подарунків від свекрухи краще не приймати: принесуть в дім скандали
24tv
2025-04-10T15:42:48Z
Забере красу та принесе біду: одна річ, яку не можна дарувати на день народження
24tv
2025-04-10T15:15:32Z
Щоб потім не шкодувати: найпоширеніші помилки при виборі м'яких меблів
24tv
2025-04-10T15:15:27Z
Нові види спорту та гендерна рівність: програма Олімпійських ігор-2028 у Лос-Анджелесі
24tv
2025-04-10T17:54:22Z
Маскерано: Мессі – це душа Інтер Маямі, він найкращий гравець в історії
Football.ua
2025-04-10T17:48:09Z
Українка Лівач вдруге стала чемпіонкою Європи з боротьби
Комсомольская правда
2025-04-10T17:43:47Z
Ліверпуль націлений на підписання захисника Борнмута Керкеза
Football.ua
2025-04-10T17:36:18Z
Гидко на них дивитися, – 13-річний українець пояснив відмову робити фото з росіянином
24tv
2025-04-10T17:21:34Z
Суперкомп'ютер назвав головних фаворитів Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T17:18:46Z
Чемпіон світу розхвалив українського боксера перед очним протистоянням
24tv
2025-04-10T16:54:48Z
Українського баскетболіста визнано найкращим гравцем Латвійсько-естонської ліги
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T16:51:31Z
Синові друга Путіна подарували цілий вид спорту в Росії
Telegraf
2025-04-10T16:42:20Z
Як перевірити яйця свіжі чи ні: несподіваний трюк вразить просто наповал
GlavRed
2025-04-10T17:51:06Z
На світ зʼявилася перша дитина після запліднення, яке провели роботи
24tv
2025-04-10T17:21:28Z
Антибіотики "наосліп": лише 25% пацієнтів проходять потрібне обстеження
24tv
2025-04-10T16:51:32Z
Народна медицина: в Україні скасували спецдозволи для цілителів
Фокус
2025-04-10T16:12:26Z
Вчені оголосили про народження першої дитини, зачатої за допомогою роботів і ШІ
InternetUA
2025-04-10T15:58:22Z
Цибуля не постраждає: як врятувати її від заморозків дешевими методами
Telegraf
2025-04-10T15:36:20Z
Кожна господиня повинна це знати: як врятувати каламутний бульйон
24tv
2025-04-10T14:33:34Z
Щеплення БЦЖ проти туберкульозу: Україна отримала 170 тисяч доз вакцини для немовлят
УкраинФорм
2025-04-10T14:28:40Z
Потрібні зміни: нардеп пояснила, що буде з цінами на ліки в Україні
GlavRed
2025-04-10T14:27:38Z
"We wish you a Merry Paska": українці вибухнули мемами через великодні снігопади
24tv
2025-04-10T17:27:36Z
Apple розробляє складаний iPhone та iPad
Portaltele
2025-04-10T17:03:48Z
iPhone зі США може коштувати 3500 доларів: як тарифи Трампа вплинуть на ринок гаджетів
InternetUA
2025-04-10T16:57:03Z
Якого кольору веселки насправді не існує: вчені розповіли про "ілюзію мозку"
GlavRed
2025-04-10T16:28:59Z
Безпілотник отримав лазерне "всевидюче око": на що здатна ця технологія
Фокус
2025-04-10T16:28:39Z
В Росії стався збій в Telegram: користувачі нарікають на роботу месенджера
Antikor
2025-04-10T16:21:06Z
Американці почали масово скупляти iPhone перед тим, як тарифи Трампа піднімуть на них ціну
24tv
2025-04-10T16:15:39Z
NVIDIA RTX 5060 Ti майже наздогнала 3070 Ti — витік тестів Geekbench
ITC
2025-04-10T16:10:12Z
Живе понад 100 років: науковці показали унікальну рибу, яка не старіє
GlavRed
2025-04-10T15:27:11Z
Визначення Maserati: як менше робить більше
Топ Жир
2025-04-10T17:30:26Z
Керівник BYD хвалить Z9 GT як “У десять разів кращий” за преміальних конкурентів
Топ Жир
2025-04-10T16:45:00Z
Ціни на ретроавтомобілі різко падають до рівня передпандемійної реальності: чи перевага це чи криза?
Топ Жир
2025-04-10T16:00:52Z
Гонщику Mercedes Антонеллі подарували суперкар, але їздити на ньому він зможе не скоро
Факти ICTV
2025-04-10T15:30:45Z
Чи зможе двигун HEMI V8 врятувати цей пошкоджений Dodge Charger Daytona EV від утилізації?
Топ Жир
2025-04-10T15:30:06Z
Компанія Vinile показала рестомод на базі класичного Range Rover
AutoCentre
2025-04-10T15:16:29Z
Stellantis вивів на ринок електрокросовер за $13 600: він очікується в Україні
Фокус
2025-04-10T14:51:50Z
Чи це електричний пікап за $25K від Джеффа Безоса чи щось інше?
Топ Жир
2025-04-10T14:45:03Z
Перебравши цей універсал Audi, хтось щойно заробив $55K
Топ Жир
2025-04-10T14:00:55Z