MY.UAНовини
Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»
Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»

Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»

Що таке дезінформація, як Європа й Україна борються проти неї, яку допомогу можуть надати європейські партнери Україні в цій боротьбі. Про це та інше йшлося на міжнародному онлайн-семінарі «Відповідь дезінформації: європейські підходи та стандарти», організованому за підтримки медійних проєктів Ради Європи в Україні. «Детектор медіа» вже публікував найважливіше з виступів керівниці відділу медіадепартаменту інформаційного суспільства Ради Європи Уршки Умек та консультантки Ради Європи Крістіни Розґоні, члена групи Європейської комісії з підтримки України Танела Танґа та Ліз Корбін, заступниці директора Європейської телерадіомовної спілки (EBU). 

У цьому матеріалі Катерина Крук, яка працює менеджеркою Facebook із публічної політики для України з літа 2019 року, розповідає про політику корпорації щодо протидії дезінформації в соцмережах.

Англійська мова розрізняє misinformation та disinformation. Різниця полягає в тому, що misinformation — поширення неправдивої інформації незалежно від наміру, а disinformation — цілеспрямоване. В українській мові відповідника misinformation немає, тому ми будемо називати це явище неправдивою інформацією, а дезінформація залишиться дезінформацією.

Три способи боротьби з неправдою

Фейсбук — величезна платформа з двома мільярдами користувачів у всьому світі. Соціальні мережі використовуються для поширення пропаганди, інформаційних спецоперацій, і ми не зможемо розв’язати цю проблему раз і назавжди. Наша мета — мінімізувати можливість легкого поширення дезінформації на наших платформах. У боротьбі з поширенням неправдивої інформації компанія Facebook зосередилася на трьох головних напрямках.

Перша стратегія — видалення інформації, яка не відповідає дійсності, а також фейкових акаунтів, які створюються й ведуться програмами; в Україні їх називають ботами. Ми розуміємо, як часто їх використовують у дезінформаційних кампаніях, і працюємо зі штучним інтелектом, щоб унеможливити створення таких віртуальних користувачів або одразу їх видаляти. Щодня ми видаляємо близько мільйона ботів.

Ми видаляємо інформацію, яка збиває з пантелику виборців під час виборчих кампаній — наприклад, дає неправдиві інструкції щодо процедури голосування. Видаляємо інформацію, яка може призвести до насильства в офлайні, завдати шкоди здоров’ю. В цьому плані зараз головний виклик — дезінформація про коронавірусну пандемію, але ми почали робити це раніше, коли поширювалася неправда про спалахи вірусу ебола або холери в різних країнах. Коли ми розуміємо, що неправдива інформація, яка поширюється в соцмережі, загрожує людям у реальному житті, ми блокуємо її.

Втім видалення інформації — це жорсткий метод, який ми застосовуємо дуже обережно, аби не перетворити боротьбу з неправдивою інформацією на цензуру. Для боротьби з неправдивими або частково правдивими новинами ми вирішили працювати із фактчекерами — організаціями, які мають експертизу. Другий напрямок нашої роботи — обмеження поширення неправди.

Ми працюємо з понад 80 організаціями, які перевіряють та обробляють інформацію шістдесятьма мовами. В Україні наші партнери з 2019 року — VoxUkraine і StopFake. Українські фактчекери працюють ефективно: масиви інформації, яку вони обробляють, вражають.

Фактчекери мають доступ до спеціального інструменту, в якому виставляють рейтинг інформації відповідно до її правдивості. Наш алгоритм враховує цей рейтинг, щоби понизити маніпулятивні повідомлення у стрічках новин користувачів. Що неправдивішою є інформація, то менше людей будуть її бачити. Сторінки і групи, в яких часто з’являються неправдиві повідомлення, також будуть рідше відображатись у стрічках, зникають зі списків рекомендацій, можуть втратити право монетизуватись і запускати рекламу. Ми думаємо про те, щоби почати видаляти такі сторінки, хоча поки що наша політика — зменшувати поширення неправдивої інформації, а не видаляти.

Чому ми не прагнемо видаляти все, що фактчекери визначили як неправду? Бо фейсбук — не інтернет. Якщо ми видалимо щось із наших платформ, люди побачать це деінде. Тому ми зосереджуємося на інформуванні, попередженні, додаванні контексту, аби люди зрозуміли, що це неправдива інформація й чому саме вона неправдива. Люди, які спростовують фейки, завжди відстають від тих, хто ці фейки створює. Але якщо дати аудиторії розуміння та навички перевірки інформації, вони будуть захищені від дезінформації, хоч на якій платформі її побачать.

Тому наш третій напрямок роботи — інформування. Ми додаємо до неправдивих повідомлень посилання на правдиву інформацію, й додаємо контекст про джерело. Ми також організовуємо кампанії з медіаграмотності. В Україні з 2019 року було вже дві такі кампанії, і ще одна, що інформувала людей про неприйнятність мови ворожнечі та про базові правила культури спілкування в онлайн-просторі.

Чи дієві ці наші підходи? З березня по травень 2020 року ми проводили дослідження серед американських користувачів — з’ясовували, як вони реагують на наші ярлички-попередження про неправдиву чи частково правдиву інформацію. Чи зупиняє це їх, чи вони відкривають пост і читають? На прикладі 50 мільйонів дописів, для яких був застосований попереджувальний напис, ми побачили, що 95 % користувачів не клікали на таку інформацію.

Полювання на ботоферми

В Україні боротьба проти дезінформації нерозривно пов’язана з боротьбою проти мереж, які заведено називати ботофермами. Ми використовуємо англійський термін Coordinated Inauthentic Behavior (скоординована неавтентична поведінка). Це свідчить про те, що ми передусім звертаємо увагу на поведінку користувачів: як сторінки, групи або люди координуються між собою, використовують цю мережу, аби приховати, ким вони є, і яка мета цих дій.

Люди координуються в соціальних мережах із різних причин. Тому ми не видаляємо групи, які вирішили провести флешмоб. В Україні було багато прикладів, коли люди організовано приходили на сторінки міжнародних брендів чи організацій, аби висловити свою позицію — наприклад, закликати до визнання Криму українським абощо. Це приклад природної мобілізації.

Та коли ми бачимо, що групи людей і сторінок, зокрема фейкових персонажів, намагаються донести, проштовхнути певну точку зору, ми починаємо думати, як це припинити, адже такі дії суперечать правилам соцмережі.

Ми виділяємо два типи скоординованої неавтентичної поведінки. Перший — внутрішні кампанії, які часто створюються піар-агенціями або іншими організаціями, які прагнуть просунути певний бренд або ідею. Якщо в таких кампаніях використовуються як фейкові акаунти, так і сторінки реальних людей, ми видаляємо всіх. Нам закидали, що ми зробили помилку, бо стверджували, що закрили ботоферму, а частина людей, чиї акаунти видалені, — реальні. Але ні, коли йдеться про скоординовані кампанії, видаляються всі залучені.

Другий приклад — коли зовнішні сили, часто уряди держав, часом неформальні організації, створюють скоординовані мережі для впливу на аудиторію в певній країні. Українці добре знають, що це таке. В Україні ми видалили набагато більше мереж зовнішнього впливу, ніж внутрішнього. В таких випадках ми видаляємо все — людські акаунти, сторінки, групи, якими вовни пов’язані. А потім стежимо, аби вони не повернулися.

В Україні мені найчастіше ставлять запитання про модераторів. Адже українці переймаються, аби до модерування дописів українців не залучали росіян. Наша команда модераторів — це понад тридцять п’ять тисяч людей. Ми використовуємо різні підходи до модерування різного контенту. Фото й відео насамперед модерує штучний інтелект, тексти — людина. Ми віддаємо перевагу людям, які походять із певного регіону чи країни, знають культурний і мовний контекст. Тому в українській команді модераторів працюють українці. Скільки їх, хто вони — це інформація, яку ми не розголошуємо. Базуються вони переважно в наших великих офісах у Дубліні та Лондоні, де в них є безпечний доступ до модераторських інструментів.

Як оскаржити рішення адміністрації

Комусь видається, що Facebook — це гігантська корпорація, яка приймає рішення, нікому нічого не пояснюючи, й не дбає про наслідки. Насправді ж ми відповідально підходимо до рішень щодо контенту, бо розуміємо, що видалення чи блокування має великий вплив на життя користувача й на перебіг дискусії.

Спершу в соцмережі не було правил, які б обмежували чи забороняли поширення якогось контенту. Але згодом ми побачили природну потребу в цьому, аби захистити права дітей і дорослих користувачів, авторські права, аби перешкодити порушенню законодавства тощо. І займаємося цим, аби платформа була безпечною й комфортною для всіх. Та водночас дбаємо про те, щоб не порушити права людини та принципи свободи слова.

Стандарти спільноти — це не кам’яні скрижалі: вони змінюються, аби відповідати часу, світовим і регіональним особливостям. Ми обговорюємо їх з експертами, зокрема залучали для цього й українських фахівців. Ми постійно говоримо, що не хочемо приймати це рішення самі, й пропонуємо урядам різних країн долучатися до процесу.

Втім ми постійно чуємо претензії щодо блокування й видалення не тих, кого треба, й не за те, за що треба. Аби хоч трохи знизити градус напруги й незадоволення нашими рішеннями, ми створили незалежну зовнішню наглядову раду (External Oversight Board). Facebook створила окремий фонд, який фінансує цю організацію. Ми не втручаємось у їхню роботу ні на організаційному, ані на фінансовому рівні. Не впливаємо на кейси, які вони добирають для себе. І ми зобов’язалися виконувати всі рішення цієї ради, окрім тих, які суперечитимуть закону.

Це група експертів з усього світу, яку на першому етапі допомагала формувати корпорація, але надалі вони самі вирішуватимуть, коли запрошувати замість членів, що вибувають. Вони займаються складними випадками, важливими для певного регіону або такими, що мають глобальне значення. Вони можуть прийняти рішення про уточнення правил соцмережі — ми з цим погоджуємося. До зовнішньої наглядової ради може звернутися кожен користувач фейсбука, чий контент видалили, заповнивши форму на сайті. Рада розглядає скарги протягом 90 днів і публікує рішення на сайті, а адміністрація соцмережі зобов’язана їх виконувати. Було чимало випадків, коли зовнішня рада приймала рішення, що суперечило рішенням наших модераторів — ми їх виконали.

Теги за темою
ІнфопростірСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
Лотерейный гений: пара пенсионеров обыграла систему и разбогатела на 26 миллионов
Знай
2025-02-22T18:51:23Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-23T01:15:53Z
РФ ударила по Киеву и Запорожью "шахедами": что известно о вражеской атаке
Фокус
2025-02-22T23:57:19Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T23:54:28Z
Ночью беспилотники атаковали Запорожье - ОВА
TSN
2025-02-22T23:36:31Z
В Запорожской области активизировались оккупанты, но силы обороны держат фронт
ZN UA
2025-02-22T22:34:15Z
Вражеские беспилотники атакуют Украину: направление движения
TSN
2025-02-22T22:33:11Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
На двух направлениях становится очень сложно: что говорят военные
Comments UA
2025-02-22T19:45:40Z
Россияне повторно ударили по Константиновке - погибла женщина, минимум трое раненых
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Праздник приближения весны: как правильно будет по-украински «Масленица»
ZN UA
2025-02-23T01:03:09Z
Мясопустное воскресенье: запреты и традиции
ZN UA
2025-02-22T22:34:13Z
23 февраля 2025 года: Поликарпов день - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-22T22:00:05Z
Переоформление паспорта и прописки: изменяющееся после переименования улицы
Политека
2025-02-22T21:01:02Z
Украинская молодежь все чаще уезжает за границу без родителей: "Дальше они исчезают"
Знай
2025-02-22T20:30:32Z
Решила действовать: женщина умело проучила водителя, занявшего ее парковочное место
Фокус
2025-02-22T19:36:59Z
Мобилизация их обойдет: категории украинцев, которым точно не вручат повестку в марте
Знай
2025-02-22T19:30:00Z
"Я не понимаю русского языка": сотрудница ПриватБанка отшила русскоязычного клиента
Апостроф
2025-02-22T19:27:26Z
"Мне писать заявление?": как в Украине пересчитывают пенсии, если человек продолжает работать
Знай
2025-02-22T19:12:55Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
UAToday
2025-02-22T17:03:56Z
Она есть в коле и йогуртах: популярная добавка оказалась источником инфарктов и инсультов
Фокус
2025-02-22T16:30:35Z
Почему кофе пьют с холодной водой: простое объяснение, что с нею нужно делать
TSN
2025-02-22T15:33:40Z
Индексация пенсий с 1 марта: кому ждать повышения и сколько
Comments UA
2025-02-22T23:03:32Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Цены на овощи и фрукты в Украине: что подешевело
Политека
2025-02-22T17:30:04Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
Маск требует от госслужащих отчитываться о работе за неделю
ZN UA
2025-02-23T01:01:16Z
Трамп об Украине: я пытаюсь вернуть деньги
Корреспондент
2025-02-23T00:45:50Z
США ужесточают требования к Украине – СМИ
Корреспондент
2025-02-22T22:39:01Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T22:16:12Z
Трамп сделал важное заявление о прекращении войны в Украине: что он сказал
TSN
2025-02-22T22:03:04Z
В США объяснили, что предусматривает соглашение о редкоземельных металлах
TSN
2025-02-22T21:36:29Z
Готовиться ли к массированной атаке в третью годовщину великой войны: в Воздушных силах ответили
Апостроф
2025-02-22T21:30:09Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T20:15:58Z
Делаем все возможное, чтобы переговоры об Украине проходили с участием Украины и Европы, - Зеленский
Комсомольская правда
2025-02-22T20:03:41Z