MY.UAНовини
Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»
Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»

Катерина Крук: «Ми щодня видаляємо близько мільйона ботів»

Що таке дезінформація, як Європа й Україна борються проти неї, яку допомогу можуть надати європейські партнери Україні в цій боротьбі. Про це та інше йшлося на міжнародному онлайн-семінарі «Відповідь дезінформації: європейські підходи та стандарти», організованому за підтримки медійних проєктів Ради Європи в Україні. «Детектор медіа» вже публікував найважливіше з виступів керівниці відділу медіадепартаменту інформаційного суспільства Ради Європи Уршки Умек та консультантки Ради Європи Крістіни Розґоні, члена групи Європейської комісії з підтримки України Танела Танґа та Ліз Корбін, заступниці директора Європейської телерадіомовної спілки (EBU). 

У цьому матеріалі Катерина Крук, яка працює менеджеркою Facebook із публічної політики для України з літа 2019 року, розповідає про політику корпорації щодо протидії дезінформації в соцмережах.

Англійська мова розрізняє misinformation та disinformation. Різниця полягає в тому, що misinformation — поширення неправдивої інформації незалежно від наміру, а disinformation — цілеспрямоване. В українській мові відповідника misinformation немає, тому ми будемо називати це явище неправдивою інформацією, а дезінформація залишиться дезінформацією.

Три способи боротьби з неправдою

Фейсбук — величезна платформа з двома мільярдами користувачів у всьому світі. Соціальні мережі використовуються для поширення пропаганди, інформаційних спецоперацій, і ми не зможемо розв’язати цю проблему раз і назавжди. Наша мета — мінімізувати можливість легкого поширення дезінформації на наших платформах. У боротьбі з поширенням неправдивої інформації компанія Facebook зосередилася на трьох головних напрямках.

Перша стратегія — видалення інформації, яка не відповідає дійсності, а також фейкових акаунтів, які створюються й ведуться програмами; в Україні їх називають ботами. Ми розуміємо, як часто їх використовують у дезінформаційних кампаніях, і працюємо зі штучним інтелектом, щоб унеможливити створення таких віртуальних користувачів або одразу їх видаляти. Щодня ми видаляємо близько мільйона ботів.

Ми видаляємо інформацію, яка збиває з пантелику виборців під час виборчих кампаній — наприклад, дає неправдиві інструкції щодо процедури голосування. Видаляємо інформацію, яка може призвести до насильства в офлайні, завдати шкоди здоров’ю. В цьому плані зараз головний виклик — дезінформація про коронавірусну пандемію, але ми почали робити це раніше, коли поширювалася неправда про спалахи вірусу ебола або холери в різних країнах. Коли ми розуміємо, що неправдива інформація, яка поширюється в соцмережі, загрожує людям у реальному житті, ми блокуємо її.

Втім видалення інформації — це жорсткий метод, який ми застосовуємо дуже обережно, аби не перетворити боротьбу з неправдивою інформацією на цензуру. Для боротьби з неправдивими або частково правдивими новинами ми вирішили працювати із фактчекерами — організаціями, які мають експертизу. Другий напрямок нашої роботи — обмеження поширення неправди.

Ми працюємо з понад 80 організаціями, які перевіряють та обробляють інформацію шістдесятьма мовами. В Україні наші партнери з 2019 року — VoxUkraine і StopFake. Українські фактчекери працюють ефективно: масиви інформації, яку вони обробляють, вражають.

Фактчекери мають доступ до спеціального інструменту, в якому виставляють рейтинг інформації відповідно до її правдивості. Наш алгоритм враховує цей рейтинг, щоби понизити маніпулятивні повідомлення у стрічках новин користувачів. Що неправдивішою є інформація, то менше людей будуть її бачити. Сторінки і групи, в яких часто з’являються неправдиві повідомлення, також будуть рідше відображатись у стрічках, зникають зі списків рекомендацій, можуть втратити право монетизуватись і запускати рекламу. Ми думаємо про те, щоби почати видаляти такі сторінки, хоча поки що наша політика — зменшувати поширення неправдивої інформації, а не видаляти.

Чому ми не прагнемо видаляти все, що фактчекери визначили як неправду? Бо фейсбук — не інтернет. Якщо ми видалимо щось із наших платформ, люди побачать це деінде. Тому ми зосереджуємося на інформуванні, попередженні, додаванні контексту, аби люди зрозуміли, що це неправдива інформація й чому саме вона неправдива. Люди, які спростовують фейки, завжди відстають від тих, хто ці фейки створює. Але якщо дати аудиторії розуміння та навички перевірки інформації, вони будуть захищені від дезінформації, хоч на якій платформі її побачать.

Тому наш третій напрямок роботи — інформування. Ми додаємо до неправдивих повідомлень посилання на правдиву інформацію, й додаємо контекст про джерело. Ми також організовуємо кампанії з медіаграмотності. В Україні з 2019 року було вже дві такі кампанії, і ще одна, що інформувала людей про неприйнятність мови ворожнечі та про базові правила культури спілкування в онлайн-просторі.

Чи дієві ці наші підходи? З березня по травень 2020 року ми проводили дослідження серед американських користувачів — з’ясовували, як вони реагують на наші ярлички-попередження про неправдиву чи частково правдиву інформацію. Чи зупиняє це їх, чи вони відкривають пост і читають? На прикладі 50 мільйонів дописів, для яких був застосований попереджувальний напис, ми побачили, що 95 % користувачів не клікали на таку інформацію.

Полювання на ботоферми

В Україні боротьба проти дезінформації нерозривно пов’язана з боротьбою проти мереж, які заведено називати ботофермами. Ми використовуємо англійський термін Coordinated Inauthentic Behavior (скоординована неавтентична поведінка). Це свідчить про те, що ми передусім звертаємо увагу на поведінку користувачів: як сторінки, групи або люди координуються між собою, використовують цю мережу, аби приховати, ким вони є, і яка мета цих дій.

Люди координуються в соціальних мережах із різних причин. Тому ми не видаляємо групи, які вирішили провести флешмоб. В Україні було багато прикладів, коли люди організовано приходили на сторінки міжнародних брендів чи організацій, аби висловити свою позицію — наприклад, закликати до визнання Криму українським абощо. Це приклад природної мобілізації.

Та коли ми бачимо, що групи людей і сторінок, зокрема фейкових персонажів, намагаються донести, проштовхнути певну точку зору, ми починаємо думати, як це припинити, адже такі дії суперечать правилам соцмережі.

Ми виділяємо два типи скоординованої неавтентичної поведінки. Перший — внутрішні кампанії, які часто створюються піар-агенціями або іншими організаціями, які прагнуть просунути певний бренд або ідею. Якщо в таких кампаніях використовуються як фейкові акаунти, так і сторінки реальних людей, ми видаляємо всіх. Нам закидали, що ми зробили помилку, бо стверджували, що закрили ботоферму, а частина людей, чиї акаунти видалені, — реальні. Але ні, коли йдеться про скоординовані кампанії, видаляються всі залучені.

Другий приклад — коли зовнішні сили, часто уряди держав, часом неформальні організації, створюють скоординовані мережі для впливу на аудиторію в певній країні. Українці добре знають, що це таке. В Україні ми видалили набагато більше мереж зовнішнього впливу, ніж внутрішнього. В таких випадках ми видаляємо все — людські акаунти, сторінки, групи, якими вовни пов’язані. А потім стежимо, аби вони не повернулися.

В Україні мені найчастіше ставлять запитання про модераторів. Адже українці переймаються, аби до модерування дописів українців не залучали росіян. Наша команда модераторів — це понад тридцять п’ять тисяч людей. Ми використовуємо різні підходи до модерування різного контенту. Фото й відео насамперед модерує штучний інтелект, тексти — людина. Ми віддаємо перевагу людям, які походять із певного регіону чи країни, знають культурний і мовний контекст. Тому в українській команді модераторів працюють українці. Скільки їх, хто вони — це інформація, яку ми не розголошуємо. Базуються вони переважно в наших великих офісах у Дубліні та Лондоні, де в них є безпечний доступ до модераторських інструментів.

Як оскаржити рішення адміністрації

Комусь видається, що Facebook — це гігантська корпорація, яка приймає рішення, нікому нічого не пояснюючи, й не дбає про наслідки. Насправді ж ми відповідально підходимо до рішень щодо контенту, бо розуміємо, що видалення чи блокування має великий вплив на життя користувача й на перебіг дискусії.

Спершу в соцмережі не було правил, які б обмежували чи забороняли поширення якогось контенту. Але згодом ми побачили природну потребу в цьому, аби захистити права дітей і дорослих користувачів, авторські права, аби перешкодити порушенню законодавства тощо. І займаємося цим, аби платформа була безпечною й комфортною для всіх. Та водночас дбаємо про те, щоб не порушити права людини та принципи свободи слова.

Стандарти спільноти — це не кам’яні скрижалі: вони змінюються, аби відповідати часу, світовим і регіональним особливостям. Ми обговорюємо їх з експертами, зокрема залучали для цього й українських фахівців. Ми постійно говоримо, що не хочемо приймати це рішення самі, й пропонуємо урядам різних країн долучатися до процесу.

Втім ми постійно чуємо претензії щодо блокування й видалення не тих, кого треба, й не за те, за що треба. Аби хоч трохи знизити градус напруги й незадоволення нашими рішеннями, ми створили незалежну зовнішню наглядову раду (External Oversight Board). Facebook створила окремий фонд, який фінансує цю організацію. Ми не втручаємось у їхню роботу ні на організаційному, ані на фінансовому рівні. Не впливаємо на кейси, які вони добирають для себе. І ми зобов’язалися виконувати всі рішення цієї ради, окрім тих, які суперечитимуть закону.

Це група експертів з усього світу, яку на першому етапі допомагала формувати корпорація, але надалі вони самі вирішуватимуть, коли запрошувати замість членів, що вибувають. Вони займаються складними випадками, важливими для певного регіону або такими, що мають глобальне значення. Вони можуть прийняти рішення про уточнення правил соцмережі — ми з цим погоджуємося. До зовнішньої наглядової ради може звернутися кожен користувач фейсбука, чий контент видалили, заповнивши форму на сайті. Рада розглядає скарги протягом 90 днів і публікує рішення на сайті, а адміністрація соцмережі зобов’язана їх виконувати. Було чимало випадків, коли зовнішня рада приймала рішення, що суперечило рішенням наших модераторів — ми їх виконали.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Скандал на Евровидении: Ziferblat жестко отреагировали на вопрос о войне
GlavRed
2025-05-07T19:30:16Z
Почувствуйте себя как в кино: на каких улицах снимали "За двумя зайцами" в Киеве
Telegraf
2025-05-07T19:21:50Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Трамп сделал заявление по поводу войны в Украине
Корреспондент
2025-05-07T20:39:26Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Алиев отказался лететь на парад в Москву
Апостроф
2025-05-07T21:48:15Z
Мерц ответил насчет передачи ракет Taurus Украине
Корреспондент
2025-05-07T21:45:10Z
"Одноразовые исполнители": как Москва дистанционно управляет поджогом и дестабилизацией Запада
TSN
2025-05-04T17:19:27Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T21:45:45Z
День памяти и победы над нацизмом: история и значение
ZN UA
2025-05-07T21:34:52Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Шесть вечерних привычек, которые научат ложиться спать вовремя
Gazeta UA
2025-05-07T21:39:32Z
Все может окончиться больницей: чем опасны яйца для собак
Знай
2025-05-07T20:51:06Z
Почему волосы неидеальны: пять ошибок во время мытья головы
Фокус
2025-05-07T15:57:59Z
Наихудший чай для вашего здоровья: его многие пьют, но он способствует набору лишнего веса
UAToday
2025-05-07T14:45:57Z
Из-за изменений климата Европе угрожает грибок-убийца, - исследование
UAToday
2025-05-07T14:45:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Запорожье выросло количество раненых в результате массированной атаки РФ
Лига
2025-05-07T20:43:30Z
В Варшаве парень ворвался в университет с топором и убил человека
Европейская правда
2025-05-07T19:36:37Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
"Нашел элементы питания": на Киевщине пострадал ребенок
Апостроф
2025-05-07T19:12:33Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Северная Европа запустит оплату картой без интернета
Корреспондент
2025-05-07T18:27:00Z
Гетманцев спрогнозировал снижение налогов в Украине на две трети: "Не благодарите"
UAToday
2025-05-07T17:27:09Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Светлана Гринчук сообщила, что Украина договаривается с Европейским инвестбанком о "зеленых" проектах: от воды до лесов и мусора
Знай
2025-05-07T16:42:07Z
Минфин отчитался, сколько выделили на поддержку местных бюджетов
Хвиля
2025-05-07T16:31:49Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Угрозы растут: враг уже поражает ВСУ на расстоянии 30 км от передовой
Comments UA
2025-05-07T21:42:08Z
Донбасс умирает от жажды: оккупанты выкачали водохранилища, а водопроводы развалились. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-07T18:33:49Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
В Киеве археологи нашли еще одни пещеры: почему особенные и где находятся
Telegraf
2025-05-07T18:18:06Z
Киевский метрополитен решил обновить мебель на 1,4 млн гривен, пока людям не на чем сидеть во время тревог
Знай
2025-05-07T18:12:25Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Volvo отзывает более 413 тысяч автомобилей в США из-за неисправности камер
Корреспондент
2025-05-07T18:30:20Z
Удобная функция "съедает" срок службы аккумуляторов на 40%: что делать
Фокус
2025-05-07T15:06:27Z
Эксклюзив за 2 миллиона евро: на продажу выставили самый дорогой BMW
Фокус
2025-05-07T13:42:43Z
Назвали самые популярные подержанные автомобили из-за рубежа
Gazeta UA
2025-05-07T10:57:40Z
Гибриды принесли Lamborghini почти €900 млн за квартал
Корреспондент
2025-05-06T18:15:55Z
Jeep представил новое поколение внедорожника Compass
Корреспондент
2025-05-06T16:34:01Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
При какой температуре может замерзнуть картофель в земле: агрономы назвали точный градус мороза
TSN
2025-05-07T16:18:57Z
Это уже не модно: назвали пять ошибок в дизайне кухни
Gazeta UA
2025-05-07T15:36:25Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как наладить доверительные отношения с подростком: полезные советы, которые помогут избежать конфликтов
TSN
2025-05-07T15:06:32Z
Лунный календарь на май 2025: дни для активности и отдыха
Факти ICTV
2025-05-07T14:19:43Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Усик: Украина очень талантливая боксерская страна
Корреспондент
2025-05-07T19:21:39Z
У Руслана Малиновского родился второй ребенок
Корреспондент
2025-05-07T19:03:31Z
ПСЖ – "Арсенал": команды назвали стартовые составы на ответный матч полуфинала Лиги чемпионов
ZN UA
2025-05-07T17:55:00Z
Без овертаймов: клубы и УАФ согласовали новый формат Кубка Украины
Факти ICTV
2025-05-07T15:52:33Z
Усик в списке: Брэдли назвал лучших боксеров современности
Корреспондент
2025-05-07T15:42:05Z
Аджагба назвал боксера, который вместо Дюбуа должен драться с Усиком
Корреспондент
2025-05-07T15:11:44Z
Тренер Байера возглавит Реал на Мировом клубном чемпионате-2025
Корреспондент
2025-05-07T14:42:25Z
Стимул к миру? Трамп поднял тему возврата россии к участию на ЧМ-2026
Корреспондент
2025-05-07T13:18:00Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Samsung создал уникальный планшет для военных
Хвиля
2025-05-07T21:15:43Z
Габен уже не торт: Valve объявила войну модам для Counter-Strike
GameMag
2025-05-07T21:10:54Z
Искусственный интеллект впервые расшифровал название «неразборчивого» свитк
Корреспондент
2025-05-07T19:22:58Z
Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида: Clair Obscur: Expedition 33 — идеальный пример современной качественной АА-игры
GameMag
2025-05-07T18:12:59Z
Любите Ghost of Tsushima? Тогда Ghost of Yotei для PlayStation 5 понравится вам еще больше — ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида
GameMag
2025-05-07T17:40:27Z
Берите сейчас, потом будет дорого: Microsoft повышает цены на приставки, видеоигры и аксессуары
Знай
2025-05-07T16:51:32Z
Технічні коноплі та бавовник стали перспективними культурами для фермерів України
AgroNews
2025-05-07T16:04:23Z
Меньше слов – больше видео: Netflix меняет главную страницу
Telegraf
2025-05-07T16:03:00Z