Посольство України в Італії закликало одну з найпопулярніших щоденних газет Італії «La Stampa» опублікувати їхню позицію у відповідь на статтю колишнього італійського сенатора Луїджі Манконі, який 1 березня звинуватив Україну у «приховуванні доказів» для встановлення винних у справі про вбивство на Донбасі італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі.
Українське посольство відкинуло упереджені та необ’єктивні звинувачення на адресу України.
«Українська сторона не лише багато разів запрошувала до співпраці італійських правоохоронців, але й продовжує працювати над встановленням справжніх винних у трагічній загибелі журналістів під окупованим російськими терористами Слов’янськом наприкінці травня 2014 року. У той же час, у межах судового розгляду справи українського нацгвардійця Віталія Марківа, стороною звинувачення не було надано жодних переконливих доказів того, що журналісти загинули саме внаслідок вогню з українського боку», – нагадали в дипустанові та додали, що українська сторона завжди відкрита до діалогу, зокрема – до спільного розслідування з італійськими правоохоронцями.
Посольство України надіслало звернення головному редактору «La Stampa» через публікацію Манконі, який «вдається до маніпулятивних інсинуацій та дискредитації українських захисників». У зверненні редакцію попросили опублікувати позицію посольства, щоб надати «італійському читацькому загалу неупереджену та збалансовану інформацію».
Нагадаємо, 24 травня 2014 року поблизу Слов'янська у Донецькій області внаслідок мінометного обстрілу загинули італійський фотокореспондент Андреа Рокеллі та його російський перекладач Андрій Миронов, французький фотожурналіст Вільям Ругелон отримав поранення.
Поліція Італії у 2017 році затримала нацгвардійця Віталія Марківа, який має громадянство України та Італії, за підозрою у причетності до вбивства італійського фотокореспондента.
Суд тривав з 6 липня 2018 року. 12 липня 2019-го суд Італії визнав Марківа винним у причетності до вбивства Андреа Роккеллі на Донбасі у 2014 році та засудив до 24 років ув'язнення.
20 листопада 2019 року Україна подала апеляційну скаргу на рішення суду міста Павія (Італія).
У лютому 2020-го журналістка hromadske Ольга Токарюк та італійські журналісти Крістіано Тінацці, Рубен Лагаттолла та Даніло Еліа зняли документальний фільм про справу Марківа The wrong place («Не в тому місці, не в той час»). Вони знайшли нових свідків захисту і провели нові експерименти, результати яких було долучено до апеляції.
3 листопада 2020 року Апеляційний суд в Італії виправдав Віталія Марківа у справі про загибель фотографа на Донбасі. Він вийшов з в’язниці строгого режиму Опера неподалік Мілана пізно ввечері 3 листопада та повернувся до України наступного дня.
Володимир Зеленський нагородив нацгвардійця Марківа орденом «За мужність» ІІІ ступеня.
11 грудня 2020 року Басманний суд Москви заочно арештував Віталія Марківа в справі про вбивство на Донбасі італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі та його перекладача Андрія Миронова. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що цим рішенням Росія визнала свою роль у спробі фальсифікації справи пана Марківа. МВС вважає санкцію РФ про заочний арешт пана Марківа продовженням пропагандистської кампанії проти України та її захисників. 23 грудня Слідчий комітет РФ висунув Віталію Марківу обвинувачення. Російські слідчі оголосили його в міжнародний розшук.