MY.UAНовини
Чи потрібен нині Україні транш МВФ і чи встигнуть виконати вимоги
Чи потрібен нині Україні транш МВФ і чи встигнуть виконати вимоги

Чи потрібен нині Україні транш МВФ і чи встигнуть виконати вимоги

Україна залишається без підтримки МВФ.

Місія Фонду завершила свою роботу 13 лютого, однак прогресу в питанні надання наступного траншу так і не досягли.

Влада робить все можливе, щоб повернути місію МВФ в Україну та отримати черговий транш, попри запевнення, що ми поки можемо протриматися.

Факти ICTV розповідають, що необхідно зробити Україні й чи реально виконати ці умови найближчим часом.

П’ять каменів МВФ.

Завершення місії МВФ в Україні без значного прогресу у виконанні домовленостей за програмою Stand-by шокувало багатьох українців.

Влада впевнена, що попри нові проблеми Україна все ж зможе знайти спільну мову з МВФ, однак нині занадто багато питань залишаються відкритими.

За словами голови партії Слуга народу Олександра Корнієнка, повернення місії Фонду чекають вже зовсім скоро.

Точніше – у квітні, коли завершиться обмеження ціни на газ на період опалювального сезону.

– Місія МВФ завершила свою проміжну роботу і вони вказали на нюанси в нашій спільній роботі, які їх хвилюють з погляду виконання домовленостей.

Сказали, що скоро повернуться, зокрема, після того, як закінчиться наша історія з газом.

Вона триватиме до першого квітня, – розповів Суспільному Корнієнко.

Україна розраховує на кошти МВФ у 2021 році — Зеленський.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на прес-конференції 4 березня розповів, що також необхідно узгодити макрофінансові показники на 2022-2023 роки.

Крім того, є ще три важливі умови.

– І три ключові питання – судова реформа, закон про посилення кримінальної відповідальності за незаповнення декларації або заповнення її у неналежний спосіб, а також закон про НАБУ – про призначення голови та його легітимізацію відповідно до Конституції, – каже очільник уряду.

Попри дещо неприємні реалії Шмигаль залишається оптимістом щодо співпраці з МВФ.

На його думку, так званий staff level agreement підпишуть ще до червня, після чого черговий транш схвалить рада директорів Фонду.

Транш без екстреності.

Аналітики Bank of America Global Research схиляються до думки, що Україна отримає транш МВФ у другій половині 2021 року.

Зрушення багатьох питань експерти прогнозують саме під час весняної сесії парламенту.

На ній можуть вирішити низку ключових питань, що у майбутньому й відкриє шлях до поновлення переговорів і співпраці з Фондом.

На думку політолога Ігоря Рейтеровича, питання голосування нині не має стати проблемою.

За бажання, усі ключові проекти законів можна було б ухвалити протягом одного пленарного тижня.

Однак головне – це їхня якість, а не швидкість ухвалення, адже ми можемо втрапити у ситуацію, коли причиною проблем з МВФ стане якість нових законів.

– Можемо втрапити у таку ситуацію, коли за законопроекти проголосують, але це жодним чином не вплине на відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Його представники можуть сказати, що законопроекти ухвалили в тій редакції, яка дуже відрізняється від принципів, на яких має базуватися демократична, прозора, публічна судова система або діяльність антикорупційних органів, – висловлює думку Рейтерович.

У коментарі Фактам ICTV економіст Олексій Кущ заявив, що нині терміни отримання траншу МВФ восени є цілком реальними.

На його думку, нині в Україні склалася ситуація, за якої просто немає сенсу брати гроші Фонду.

– Кредит МВФ береться або під поповнення резервів, коли відбувається девальвація національної валюти, або на покриття дефіциту бюджету.

Нині ситуація з резервами більш-менш благополучна: $28 млрд – золотовалютні резерви Нацбанку, гривня укріплюється на міжбанку, – каже економіст.

Тому політика, яку нині проводять президент Зеленський та його команда, є досить виваженою.

Якщо кредит Україні не потрібен, то й гнатися за ним не варто.

Якщо зараз ми візьмемо кредитні кошти, то ризикуємо отримати менше, ніж ми того самі бажаємо.

Зараз можна було б зосередитися на тому, щоб віддавати кредити, а після ухвалення всіх необхідних законопроектів повернутися до виважених переговорів з МВФ.

Тим паче, що й бюджетний дефіцит немає потреби закривати найближчим часом.

– Капітальні інвестиції у державу, зазвичай, активізуються навесні.

Тобто зараз брати кредит МВФ – це означає покласти його на рахунок і платити за ним відсотки.

Якщо кошти немає куди витрачати, то ми зараз умовно беремо кредит $1 млрд, зараз це 28 млрд грн, але влітку, наприклад, коли ми почнемо його витрачати, це буде вже 26 млрд грн.

За кілька місяців ми отримаємо на 2 млрд грн менше, менше зможемо витратити, – пояснює Кущ.

Проте навряд чи низка достатньо резонансних законопроектів зможе швидко пройти розгляд у парламенті.

Президентські ініціативи.

Якщо Кабінет міністрів має без значних проблем розібратися з питаннями узгодження макрофінансових показників та встановленням ринкової ціни на газ, то вирішити інші питання буде складно.

Варто почати з судової реформи, яка вже давно є “болючим питанням” як для МВФ, так і для України.

Українці та інвестори й досі не довіряють судам.

Щодо судової реформи варто зауважити, що йдеться саме про Верховну раду правосуддя, адже у ній вбачають найбільше проблем.

Саме її можна назвати відповідальною за відсутність значних змін у судовій системі, адже вона практично повністю призначає та звільняє суддів, захищає їх від притягнення до відповідальності та неправомірних посягань.

Хоча Верховна рада правосуддя не часто фігурує в гучних справах, її останні рішення викликають щонайменше подив.

Наприклад, ситуація з сімома суддями Обласного адміністративного суду Києва, яким Національне антикорупційне бюро оголосили підозру у втручанні в діяльність судових органів, спробі захопити державну владу, створенні злочинної організації та отриманні неправомірної вигоди.

Рада підтримала відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Проте Верховна рада правосуддя лише дорікнула НАБУ, яке оприлюднило підозри та причини для них.

Нині ж реформувати Верховну раду правосуддя збираються за допомогою законопроекту президента Володимира Зеленського №5068.

Він пропонує внести зміни до низки законів, щоб визначити порядок створення та повноваження Етичної ради, до якої входитимуть шість суддів (частину визначає Рада суддів, частину – міжнародні партнери України в антикорупційній сфері або сфері судової реформи).

Після обрання складу Етичної ради, вона повинна буде оцінити склад Вищої ради правосуддя на відповідність критеріям професійної етики та доброчесності й, у разі необхідності, надати рекомендацію щодо звільнення окремих членів ради.

Крім того, сам процес відбору до неї має стати більш прозорим.

Фактично, цим законом намагаються зробити все, щоб не допустити потрапляння до Вищої ради правосуддя осіб, які покриватимуть злочинні вчинки інших суддів.

З одного боку це має стати кроком з “перезапуску” судової реформи, з іншого – не доведеться зупиняти всю судову систему.

– Метою запропонованих змін є удосконалення порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя для практичної реалізації принципу верховенства права, забезпечення відповідності кандидатів на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності.

А також підвищення інституційної спроможності Вищої ради правосуддя, підвищення рівня суспільної довіри до органів суддівського врядування зокрема та судової влади загалом, – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Хоча Рада і проголосувала за ще один проект закону щодо судової реформи, нині важко сказати, чи підтримають президентську ініціативу.

– Коли ми говоримо про законопроект, що стосується реформування Вищої ради правосуддя, то більшість експертів та представників громадських організацій цей проект розкритикували.

На їхню думку, він не дасть можливості відбирати незаангажованих суддів, без корупційного шлейфу, оскільки не буде панівного впливу західних експертів, – каже політолог.

Депутати можуть посилатися на подібні висновки і вимагати внести правки до документу або навіть відмовитися за нього голосувати.

Найімовірніше, саме цей законопроект стане найбільш обговорюваним у медіа і суспільстві.

І його ухвалення може дати перший позитивний сигнал для МВФ.

Звичайно, не можна з упевненістю сказати, що після одного законопроекту підтримка знаходитиметься і у всіх інших питаннях щодо співпраці з Фондом.

НАБУ та декларації.

Питання відповідальності за невірні дані в декларації ще минулого року пропрацьовувала влада.

У грудні 2020 року Верховна Рада повернула відповідальність, однак зробила її не настільки жорсткою.

Нині РНБО схвалила законопроект щодо посилення відповідного покарання і рекомендувала главі державі подати цей закон до парламенту як невідкладний.

Проте для того, щоб знаходити голоси, доводиться йти на компроміси, які не гарантують ухвалення документів.

– Законопроекти подають як компромісні, але ці компроміси виходять не на користь тих вимог, які перед нами висунули.

Так, вони влаштовують значну частину депутатів.

У Слузі народу є певна група, яка голосуватиме лише за певні документи, і їхні думки врахували.

Проте це лише на шкоду вимогам наших західних партнерів, – вважає Рейтерович.

І в цьому питанні може бути багато незгодних, адже далеко не всі нардепи вважають за правильне посилювати відповідальність за “помилку” в декларації.

Можливо, й президенту доведеться попрацювати зі своєю партією, щоб переконати окремих її членів у важливості тих чи тих рішень.

Але не варто забувати і про НАБУ.

Нині на розгляді Верховної Ради перебувають два також компромісних законопроекти, які подав Кабінет міністрів.

У проекті закону №4437 пропонується надати Артему Ситнику повноваження директора НАБУ до обрання нового очільника відомства за новою процедурою.

Проте цей документ нині не має підтримки у парламентському комітеті.

Тому уряд вирішив подати ще один документ (№5070), який пропонується як альтернатива вказаному законопроекту.

– Уряд зробив другий підхід – новий законопроект, який надає НАБУ статусу органу виконавчої влади та нову процедуру обрання директора НАБУ.

Також окремою нормою законопроекту вказано, що протягом проходження відбору нового директора НАБУ повноваження директора виконуватиме перший заступник директора НАБУ, – пише міністр юстиції Денис Малюська.

Звичайно ж, затягувати розгляд питань у парламенті не варто, адже цього року все одно буде період, коли кошти МВФ знадобляться.

Кущ не сумнівається, що цього року ми отримаємо транш, однак потрібно вгадати з часом.

– На тренді укріплення гривні вигідно віддавати борги, тоді витрачатимемо менше бюджетних коштів.

А вже восени, на тренді девальвації нацвалюти, вигідно брати кредит, адже поповнюються золотовалютні резерви НБУ, після продажу валюти відбуватиметься збиття девальваційної хвилі.

Тобто ми отримаємо більше в гривневому еквіваленті, – каже економіст.

Ситуація з МВФ нині є дещо неприємною, але цілком адекватною для України.

Держава здатна протриматися якийсь час без чергового кредиту.

За цей час можна буде провести якісну роботу над усіма необхідними законопроектами і привести їх до прийнятного стану в очах українців та західних партнерів.

Можливо, це стане останньою перепоною у стабільній роботі з МВФ, а у майбутньому, ймовірно, ми навіть зможемо відмовитися від постійних кредитів, як того бажає влада.

Теги за темою
МВФ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Германия не исключает конфискацию активов РФ - Мерц
Корреспондент
2025-05-15T13:39:16Z
На фронте погиб известный шоумен Максим Нелипа: служил в ВСУ с 2022 года
VGorode
2025-05-15T13:33:55Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Рейтинг кинопремьер: что смотреть в кинотеатрах с 15 по 22 мая
VGorode
2025-05-15T09:06:05Z
Актриса Александра Машлятина рассказала о ранении брата-воина
Корреспондент
2025-05-15T08:18:56Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Армия РФ наступает на 10 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-15T13:42:56Z
НМТ-2025: устранить недостатки в регистрационных документах можно до 19 мая
Корреспондент
2025-05-15T12:30:38Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что будет, если есть чернослив каждый день: ученые "нащупали" новую пользу
UAToday
2025-05-15T12:06:35Z
В Украине количество случаев заболевания корью увеличилось в 20 раз
Корреспондент
2025-05-15T11:09:35Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Как помидоры влияют на сердце: названы 5 целебных свойств этого овоща
UAToday
2025-05-15T09:03:31Z
Наличие болезни не влияет автоматически на пригодность к службе, - адвокат
UAToday
2025-05-15T01:18:37Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Запорожская АЭС уже неделю на грани блэкаута: в МАГАТЭ сделали заявление
Корреспондент
2025-05-15T12:51:38Z
Небрежность экс-руководителей обошлась Запорожьеоблэнерго в 730 млн
Корреспондент
2025-05-15T12:00:24Z
Последствия весенних заморозков ощутим осенью: что будет с урожаем-2025
Корреспондент
2025-05-15T11:51:50Z
Доходы России от нефти и нефтепродуктов на минимуме за два года
Корреспондент
2025-05-15T11:12:06Z
Кабмин неправильно индексировал пенсии с 2020 года: украинцы имеют право увеличить выплаты
UAToday
2025-05-15T11:03:42Z
Российские нефтяные доходы – на минимуме: как это повлияет на ход войны
Корреспондент
2025-05-15T10:33:40Z
Qatar Airways сделала рекордный заказ самолетов Boeing
Корреспондент
2025-05-15T10:03:34Z
Как биоэтанол повлиял на бензиновый рынок в Украине: ситуация на рынке
UAToday
2025-05-15T10:03:28Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
СБУ проводит меры безопасности во Львове
Корреспондент
2025-05-15T12:30:26Z
Россияне обстреляли Херсонщину, есть жертва и раненый
Корреспондент
2025-05-15T11:57:00Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Украину из ФРГ экстрадировали подозреваемого в мошенничестве иностранца
Корреспондент
2025-05-15T13:03:13Z
В Украине с начала года в ДТП погибло более 1250 человек
Корреспондент
2025-05-15T11:39:33Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Шахтер ему не интересен: игрок сборной Польши отказал Шахтеру
Корреспондент
2025-05-15T13:30:53Z
Классические тона: Арсенал показал основную форму на следующий сезон
Корреспондент
2025-05-15T13:21:37Z
Еще один украинский легкоатлет лишился доступа к соревнованиям
Корреспондент
2025-05-15T13:09:39Z
В АПЛ наблюдается борьба за юного хавбека Кристал Пэлас
Корреспондент
2025-05-15T12:36:04Z
Монако объявил о подписании защитника Баварии
Корреспондент
2025-05-15T11:57:13Z
Возможное возвращение: в Реал хочет вернуться бывший игрок
Корреспондент
2025-05-15T11:51:56Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z
SpaceX готовит запуск Starship на 22 мая
Корреспондент
2025-05-14T12:54:39Z
Земля разорвалась в прямом эфире: впервые зафиксирован разлом в реальном времени
TSN
2025-05-14T12:06:58Z
Китайская ракета вывела на орбиту аппараты для космических вычислений
Корреспондент
2025-05-14T08:39:12Z