MY.UAНовини
Доктрина, Стратегія, Центр… та інші страшні слова інформаційної безпеки
Доктрина, Стратегія, Центр… та інші страшні слова інформаційної безпеки

Доктрина, Стратегія, Центр… та інші страшні слова інформаційної безпеки

Доки увага медійної спільноти була прикута до хаосу навколо обговорення Центру протидії дезінформації, залишилась поза публічною увагою ще одне дуже важливе повідомлення. 

Заступник керівника Офісу Президента України Юрій Костюк під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Культура, медіа, туризм» заявив, що представники державних органів у співпраці із засобами масової інформації спільно розроблять Стратегію інформаційної безпеки України. За словами Костюка, цей документ стане логічним продовженням затвердженої у вересні минулого року Стратегії національної безпеки України. Всього таких документів має народитися 14.

Крім іншого, заступник глави ОПУ пояснив, що «основне завдання – знайти золоту середину між свободою слова, її захистом і в той же час – захистом інформаційної безпеки», а також, що «інтереси держави, суспільства та медіа не відрізняються». Натомість, на думку Костюка, головним критерієм незалежності та об'єктивності того чи іншого ЗМІ чомусь стала його опозиційність до влади.

Іншими словами, я можу констатувати, що у 2021 році команда Зеленського проходить шлях, абсолютно ідентичний тому, який проходили ми з колегами у 2014-2016-му роках. У зв’язку з цим, було б логічним нагадати окремі аспекти пройденого шляху, особливо, в контексті створення і оновлення стратегічних документів держави.

У 2014 році, працюючи у Інформаційно-аналітичному центрі РНБО, який, серед іншого, розвінчував фейки російської пропаганди, я написав «Передмову до доктрини інформаційної безпеки України», яка була опублікована на сайті Центру 17 жовтня 2014 року.

П’ять з половиною років тому я пояснював прості питання про те, чому безпека інформаційного простору повинна ґрунтуватися, в першу чергу, на його системному і стабільному розвитку. Чому нормативно-правове регулювання не спроможне вирішити проблеми і виклики, які постали перед Україною. Та, чому відповідальність за розвиток інформаційного простору повинна лежати не на одному державному органі, а на кожному громадянинові країни.

З того часу моя візія не змінилася. У березні 2015 року новопризначений міністр інформаційної політики Юрій Стець утворив експертну раду при міністерстві, колективу якої була поставлена задача створити драфт Доктрини інформаційної безпеки України. Завдання було не з легких, хоча б тому, що необхідно було розглянути і проаналізувати десятки пропозицій та вже підготовлених документів про протидію російській інформаційній агресії, які були напрацьовані за 2014 рік.

Проблема була ще й у тому, що після судових рішень про блокування російських телеканалів на території України у 2014 році, негативна реакція деяких наших західних партнерів стосовно недопустимості потенційних загроз свободі слова (а отже - і свободі російських пропагандистів брехати) досягла свого апогею. 

Фактично, це змушувало офіційний Київ битися з інформаційною агресією Кремля зі зв’язаними руками. Це вже у 2020-му році блокування акаунтів у соцмережах та видалення російських телеканалів з національного інфопростору стало звичною практикою для країн Євросоюзу та США. Але саме Україна була першою на цьому нелегкому шляху.

На перших засіданнях Експертної ради при Міністерстві інформаційної політики України я запропонував окремі тези своєї візії: безпека інформаційного простору може бути досягнута виключно побудовою стійкості вітчизняної медійно-когнітивної сфери. Органи безпеки та оборони не в змозі це забезпечити, оскільки для цього необхідне постійне проактивне створення і поширення контенту, в тому числі, цінностного характеру.

В процесі жорсткої дискусії до змісту документа додалися такі новели як «стратегічний наратив», «інтегрована система оцінки інформаційних загроз та оперативного реагування на них» (прообраз Центру протидії дезінформації), “побудова системи стратегічних комунікацій” та інші.

Після фіналізації драфту, документ пройшов близько 10 публічних обговорень різними спільнотами від Маріуполя до Ужгорода. А потім, після внесення коректив, був направлений на узгодження до інших органів влади. В тому числі і органів сектору безпеки і оборони. 

На етапі узгоджень у тексті з’явилися ряд положень, які не стовідсотково відповідали початковим ідеям експертної ради. Так, наприклад, визначення терміну “стратегічний наратив” (яке, до речі, запропонував Георгій Почепцов), на мій погляд, було спотворене. Однак, необхідно визнати, що державні документи є продуктом компромісу. Не дослухатися до колег з РНБО та СБУ було не можна. Тому у лютому 2017 року президент Петро Порошенко своїм указом ввів в дію остаточний варіант Доктрини.

Координацію її виконання було покладено на Міністерство інформаційної політики України, а для контролю цього виконання, з огляду на мою участь у розробці документу, мені було запропоновано посаду заступника міністра. Наступні два роки органи державної влади, задіяні у імплементації положень Доктрини, регулярно звітували Міністерству інформаційної політики, яке готувало узагальнений звіт про виконання документу для голови уряду.

На сьогоднішній день, функція імплементації Доктрини лежить на Міністерстві культури та інформаційної політики (МКІП), оскільки, згідно відповідної постанови КМУ, воно було утворене шляхом реорганізації Міністерства інформаційної політики (МІП). А, отже, МКІП є правонаступником МІП. Наскільки мені відомо, з моменту реорганізації процес звітування про імплементацію Доктрини припинено. Натомість, здійснюється розробка Стратегії інформаційної безпеки України.

З моєї точки зору, сам факт того, що стратегічний безпековий документ верхнього рівня у інформаційній сфері розробляється цивільним органом влади (МКІП), а не органами сектору безпеки і оборони, є абсолютно правильним і логічним кроком. Інформаційна війна з Кремлем довела, що питання свободи слова, розвитку і створення контенту, оздоровлення медійного та журналістського середовища є пріоритетними саме для забезпечення безпеки. Однак, усі ці завдання лиш тільки опосередковано відносяться до органів сектору безпеки і оборони.

Політичне рішення про об’єднання культури з інформаційною політикою також, на мій погляд, має під собою логічне підґрунтя. Оскільки, таким чином, гуманітарна сфера діяльності держави централізується та вертикально інтегрується. 

Зворотне відділення теми спорту, з моєї точки зору, було помилкою. Однак, напевно, ми ще довго будемо знаходитися під впливом радянської парадигми гонитви за олімпійськими медалями та рекордами, замість тотального оздоровлення нації обов’язковими ранковими зарядками, які б могли, в тому числі, знизити споживання тютюну, алкоголю і холестерину. Адже, не коронавірус, а серцево-судинні захворювання вбивають кожного року найбільшу кількість українців.

Так чи інакше, а розробка нової Стратегії інформаційної безпеки - це ще один шанс “перезібрати” конструктор інструментарію побудови стійкості українського інформаційного простору і його опірності до будь-яких зовнішніх впливів.

Сама концепція постійної і тотальної боротьби з дезінформацією вже вичерпала себе. Натомість, з’явилися і поволі розвиваються концепти медіаграмотності та національної стійкості. Так, голова РНБО Олексій Данілов ще у листопаді 2020 року обіцяв, що в Україні з’явиться Національний центр координації стійкості. Щоправда Клімкін, Рябошапка і Данилюк випередили його, заявивши про створення свого "Центру стійкості і розвитку держави". А президент Зеленський створив Центр протидії дезінформації замість Центру стійкості.

Постійне обговорення «боротьби» і «протидії» занурює нас у психологічно дискомфортний стан щоденної необхідності опору чомусь поганому. Цей підхід повноцінно реалізований у Російській Федерації, де низький рівень життя пояснюється громадянам «проіскамі мірового імпєріалізма і госдєпа». В Україні ця пропагандистська ідея реалізована у вигляді наративу про «зовнішнє управління».

Концепція «боротьби» з дезінформацією, замість конструктивної і позитивістської розбудови власного добробуту у медіасфері, спонукає нас до витрачання своїх зусиль на вивчення і класифікацію негативного феномену. Навколо цього ми будуємо своє життя. Відповідно, ми змушені витрачати менше зусиль на розвиток власних стратегій, борючись з чужими. Особисто мені це нагадує діяльність загальновідомих героїв українського класика Леся Подерв'янського - Соломона Самсоновича і Африкана Свиридовича.

Замість того, щоб концентруватися на реактивній діяльності, Стратегія інформаційної безпеки має будуватися навколо таких категорій як «стратегічний наратив». Під час своєї роботи на посаді заступника міністра інформаційної політики я почав діяльність у цій чутливій сфері. Нещодавно Рена Марутян, доцентка кафедри євроінтеграції, глобалістики та управління національною безпекою НАДУ, у програмі «Є сенс» ще детальніше розказала про таку діяльність та її важливість.

Той факт, що ключовий державний орган у цій сфері - МКІП - об’єднує і культуру, і інформаційну політику, є дуже позитивним чинником для того, щоб, нарешті, реалізувати це складне і чутливе завдання.

Ще одним масштабним завданням, виконання якого, фактично, припинилося в момент приходу «зеленої влади» - є формування і розбудова системи стратегічних комунікацій. Саме цей чинник повинен бути наріжним каменем нової Стратегії інформаційної безпеки. 

Реформа урядових комунікацій почалася за прем’єрства Яценюка. Найбільші ресурси у цю діяльність інвестувало Посольство Великої Британії в Україні. Відповідно, більшість комунікаторів, які працювали над реформою (Лариса Шустенко, Іветта Делікатна, Аліна Фролова, Олексій Харченко, Катерина Золотаревич, Роксолана Стадник) багато в чому імплементували саме британську модель урядових комунікацій, або її елементи.

Можна довго дискутувати про можливість використання в українських реаліях британського досвіду, і це також може бути предметом обговорення навколо формування Стратегії інформаційної безпеки. Однак, ефективність британської моделі заперечувати дуже важко.

В ході мого візиту до будинку британського уряду, славнозвісного «Number 10», який відбувся за підтримки Посольства Великої Британії та особисто Олексія Курки, мені вдалося поспілкуватися з Алексом Ейкеном, якого, по суті, можна назвати – «цар британських комунікацій». 

Саме він очолює весь комунікаційний апарат британського прем’єр-міністра та усього уряду. Можу сказати, що це абсолютно виняткова людина, яка справляє неймовірне враження своїм досвідом, інстинктами та внутрішньою дисципліною. Завдяки саме таким чиновникам як він британська машина комунікацій працює як годинник. Але для нас це не є недосяжною висотою. Ми можемо навіть краще…

Нарешті, ще одним аспектом Стратегії інформаційної безпеки має бути питання розвитку публічної дипломатії та просування бренду України у світі. Я неймовірно тішуся з того, що основою для айдентики форуму «Україна 30» став бренд Ukraine Now, розробку та затвердження якого адміністрував мій колега Артем Біденко

На мій погляд, дуже добрим і позитивним є те, що анонсований Володимиром Зеленським «перезапуск бренду України» не відбувся, а прийнято рішення використовувати готову айдентику, яка вже добре вкорінилася в українському інформаційному просторі. Тепер нашим головним завданням є змістовне наповнення бренду для зовнішніх цільових аудиторій за кордоном. У цій царині особливо важливим є нормальне виконання Закону України «Про систему іномовлення України», який на сьогодні, фактично, порушується. Адже, ходять вперті чутки про повне згортання англомовної редакції телеканалу UATV.

Не в останню чергу слід надалі обговорювати і реалізовувати інвестування державних коштів у присутність України (та реклами про неї) в закордонних медіа та співпрацю українських дипломатичних установ і «Українського інституту» з українською діаспорою за кордоном.

Презентація на форумі «Україна 30» Центру протидії дезінформації при РНБО та Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП показала, що сучасний топ-менеджмент країни використовує багато правильних і логічних слів. Однак, на жаль, поки що складається враження, що використовуються ці слова в хаотичному порядку і нагадують мовлення майстра Йоди з відомої саги Джорджа Лукаса.

З моєї точки зору, навіть у запропонованій хаотичній конфігурації Центру протидії дезінформації, можна досягти ефективних результатів, а оновлена Стратегія інформаційної безпеки може серйозно просунути нас вперед. Усе буде залежати від того, хто і як буде брати участь в управлінні цими процесами. 

На жаль, досвід спостережень за розробкою проекту закону «Про протидію дезінформації» вселяє певну занепокоєність у майбутньому. Але, будемо сподіватися, що керівництво країни все ж прислухатиметься до експертної спільноти.

Фото: скриншот

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Ко Дню освобождения Киевщины телеканал 2+2 покажет истории героев, изменивших ход войны
TSN
2025-04-01T08:13:54Z
Выплаты украинским беженцам в 2025 году: в каких странах платят больше всего
Comments UA
2025-04-05T03:12:44Z
Откажитесь сегодня от любых хирургических операций: запреты и приметы дня
Gazeta UA
2025-04-05T02:57:18Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Волонтер показал, как на него охотились БПЛА в Херсоне
Корреспондент
2025-04-05T01:45:15Z
В двух районах Киева упали обломки дронов
ZN UA
2025-04-05T00:09:10Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
Россияне нанесли ракетный удар по Кривому Рогу
Комсомольская правда
2025-04-05T00:00:15Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Франция и Британия обвинили Путина в затягивании переговоров о перемирии
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:14Z
Кремль оценил переговоры посланника Путина в США
Корреспондент
2025-04-04T18:42:43Z
Германия хочет вывезти из США свой золотой запас: причина
ZN UA
2025-04-05T02:43:46Z
СМИ узнали, кто будет представлять Европу на переговорах с РФ
Корреспондент
2025-04-05T02:34:18Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
"Большой прогресс": Трамп оценил готовность Зеленского и Путина к переговорам
Хвиля
2025-04-04T16:00:57Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Екатерина Бужинская выложила честное фото фигуры без фотошопа
Gazeta UA
2025-04-05T01:12:55Z
Шоураннер сериала "Одни из нас" ответил на критику внешности Беллы Рамзи во втором сезоне
GameMag
2025-04-04T21:03:08Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
ВСУ на фронте ликвидировали молодого российского спортсмена
ZN UA
2025-04-04T21:37:57Z
Реал намерен продлить контракт с ключевым защитником
Корреспондент
2025-04-04T21:30:53Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
"Динамо" – "Левый Берег": видео онлайн-трансляция матча УПЛ
ZN UA
2025-04-04T21:10:56Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Европа готовится к наплыву китайских товаров после введения пошлин Трампа
ZN UA
2025-04-04T23:39:57Z
Польский чиновник предложил арендовать одесский порт
ZN UA
2025-04-04T23:03:55Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
В результате удара БПЛА по Харькову погибла семья
Корреспондент
2025-04-05T02:57:49Z
В российском Саранске прогремели взрывы: БПЛА разгромили важный оборонный завод
Telegraf
2025-04-05T02:00:59Z
В Киеве из-за падения обломков произошел пожар
Корреспондент
2025-04-05T00:54:10Z
После баллистики: РФ ударила по Кривому Рогу БПЛА
Корреспондент
2025-04-04T21:15:33Z
На Закарпатье крестный отец выманил 7 млн гривен у семьи погибшего на войне крестника
Фокус
2025-04-04T19:57:38Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Гороскоп на сегодня 5 апреля: кто в субботу окажется перед жестким выбором
Знай
2025-04-05T01:33:49Z
Что делать, если любишь партнера, а секс с ним не нравится
Gazeta UA
2025-04-05T00:15:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
В чем постирать махровые полотенца, чтобы стали мягкими и пушистыми: это средство есть в каждой аптеке
Gazeta UA
2025-04-04T23:00:46Z
"Доставка в ТЦК еще быстрее...": эксперт ответил, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Знай
2025-04-05T02:30:19Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
Gazeta UA
2025-04-05T02:18:32Z
Какой тропический фрукт съесть перед сном, чтобы спать всю ночь и не просыпаться
Gazeta UA
2025-04-04T21:27:20Z
Сахарозаменитель заставляет человека ощущать себя голоднее - исследование
Корреспондент
2025-04-04T18:45:49Z
Рак мозга: этот продукт защитит организм от онкологии
Comments UA
2025-04-04T18:30:26Z
Гигиена наушников: как часто нужно чистить устройство
Comments UA
2025-04-04T17:18:53Z
Попрощайтесь с сутулостью: простые упражнения для здоровой спины
Comments UA
2025-04-04T15:57:49Z
Какой хлеб лучше покупать: врачи назвали шесть самых полезных сортов
UAToday
2025-04-04T13:48:26Z
Почему не получается похудеть: самые распространенные ошибки
UAToday
2025-04-04T13:48:05Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
"Гнездовой кот - очень редкая порода": украинка насмешила сеть видео с домашним любимцем
Telegraf
2025-04-05T01:33:10Z
Официально: Создатели ELDEN RING трудятся над новыми одиночными играми — Хидэтака Миядзаки подтвердил
GameMag
2025-04-04T21:03:02Z
Погружение в таинственный враждебный мир: Геймплейный трейлер хоррора Stygian: Outer Gods в духе Лавкрафта
GameMag
2025-04-04T20:57:52Z
В Palworld теперь можно не только эксплуатировать, но и влюбляться – анонсировали визуальный роман
Знай
2025-04-04T20:51:17Z
Прототип ржавого тарантаса: Наши первые впечатления от Wreckfest 2
GameMag
2025-04-04T19:51:17Z
Никому не нужна? В Netflix сделали заявление по PlayStation 6
Знай
2025-04-04T18:51:57Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z