MY.UAНовини
Доктрина, Стратегія, Центр… та інші страшні слова інформаційної безпеки
Доктрина, Стратегія, Центр… та інші страшні слова інформаційної безпеки

Доктрина, Стратегія, Центр… та інші страшні слова інформаційної безпеки

Доки увага медійної спільноти була прикута до хаосу навколо обговорення Центру протидії дезінформації, залишилась поза публічною увагою ще одне дуже важливе повідомлення. 

Заступник керівника Офісу Президента України Юрій Костюк під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Культура, медіа, туризм» заявив, що представники державних органів у співпраці із засобами масової інформації спільно розроблять Стратегію інформаційної безпеки України. За словами Костюка, цей документ стане логічним продовженням затвердженої у вересні минулого року Стратегії національної безпеки України. Всього таких документів має народитися 14.

Крім іншого, заступник глави ОПУ пояснив, що «основне завдання – знайти золоту середину між свободою слова, її захистом і в той же час – захистом інформаційної безпеки», а також, що «інтереси держави, суспільства та медіа не відрізняються». Натомість, на думку Костюка, головним критерієм незалежності та об'єктивності того чи іншого ЗМІ чомусь стала його опозиційність до влади.

Іншими словами, я можу констатувати, що у 2021 році команда Зеленського проходить шлях, абсолютно ідентичний тому, який проходили ми з колегами у 2014-2016-му роках. У зв’язку з цим, було б логічним нагадати окремі аспекти пройденого шляху, особливо, в контексті створення і оновлення стратегічних документів держави.

У 2014 році, працюючи у Інформаційно-аналітичному центрі РНБО, який, серед іншого, розвінчував фейки російської пропаганди, я написав «Передмову до доктрини інформаційної безпеки України», яка була опублікована на сайті Центру 17 жовтня 2014 року.

П’ять з половиною років тому я пояснював прості питання про те, чому безпека інформаційного простору повинна ґрунтуватися, в першу чергу, на його системному і стабільному розвитку. Чому нормативно-правове регулювання не спроможне вирішити проблеми і виклики, які постали перед Україною. Та, чому відповідальність за розвиток інформаційного простору повинна лежати не на одному державному органі, а на кожному громадянинові країни.

З того часу моя візія не змінилася. У березні 2015 року новопризначений міністр інформаційної політики Юрій Стець утворив експертну раду при міністерстві, колективу якої була поставлена задача створити драфт Доктрини інформаційної безпеки України. Завдання було не з легких, хоча б тому, що необхідно було розглянути і проаналізувати десятки пропозицій та вже підготовлених документів про протидію російській інформаційній агресії, які були напрацьовані за 2014 рік.

Проблема була ще й у тому, що після судових рішень про блокування російських телеканалів на території України у 2014 році, негативна реакція деяких наших західних партнерів стосовно недопустимості потенційних загроз свободі слова (а отже - і свободі російських пропагандистів брехати) досягла свого апогею. 

Фактично, це змушувало офіційний Київ битися з інформаційною агресією Кремля зі зв’язаними руками. Це вже у 2020-му році блокування акаунтів у соцмережах та видалення російських телеканалів з національного інфопростору стало звичною практикою для країн Євросоюзу та США. Але саме Україна була першою на цьому нелегкому шляху.

На перших засіданнях Експертної ради при Міністерстві інформаційної політики України я запропонував окремі тези своєї візії: безпека інформаційного простору може бути досягнута виключно побудовою стійкості вітчизняної медійно-когнітивної сфери. Органи безпеки та оборони не в змозі це забезпечити, оскільки для цього необхідне постійне проактивне створення і поширення контенту, в тому числі, цінностного характеру.

В процесі жорсткої дискусії до змісту документа додалися такі новели як «стратегічний наратив», «інтегрована система оцінки інформаційних загроз та оперативного реагування на них» (прообраз Центру протидії дезінформації), “побудова системи стратегічних комунікацій” та інші.

Після фіналізації драфту, документ пройшов близько 10 публічних обговорень різними спільнотами від Маріуполя до Ужгорода. А потім, після внесення коректив, був направлений на узгодження до інших органів влади. В тому числі і органів сектору безпеки і оборони. 

На етапі узгоджень у тексті з’явилися ряд положень, які не стовідсотково відповідали початковим ідеям експертної ради. Так, наприклад, визначення терміну “стратегічний наратив” (яке, до речі, запропонував Георгій Почепцов), на мій погляд, було спотворене. Однак, необхідно визнати, що державні документи є продуктом компромісу. Не дослухатися до колег з РНБО та СБУ було не можна. Тому у лютому 2017 року президент Петро Порошенко своїм указом ввів в дію остаточний варіант Доктрини.

Координацію її виконання було покладено на Міністерство інформаційної політики України, а для контролю цього виконання, з огляду на мою участь у розробці документу, мені було запропоновано посаду заступника міністра. Наступні два роки органи державної влади, задіяні у імплементації положень Доктрини, регулярно звітували Міністерству інформаційної політики, яке готувало узагальнений звіт про виконання документу для голови уряду.

На сьогоднішній день, функція імплементації Доктрини лежить на Міністерстві культури та інформаційної політики (МКІП), оскільки, згідно відповідної постанови КМУ, воно було утворене шляхом реорганізації Міністерства інформаційної політики (МІП). А, отже, МКІП є правонаступником МІП. Наскільки мені відомо, з моменту реорганізації процес звітування про імплементацію Доктрини припинено. Натомість, здійснюється розробка Стратегії інформаційної безпеки України.

З моєї точки зору, сам факт того, що стратегічний безпековий документ верхнього рівня у інформаційній сфері розробляється цивільним органом влади (МКІП), а не органами сектору безпеки і оборони, є абсолютно правильним і логічним кроком. Інформаційна війна з Кремлем довела, що питання свободи слова, розвитку і створення контенту, оздоровлення медійного та журналістського середовища є пріоритетними саме для забезпечення безпеки. Однак, усі ці завдання лиш тільки опосередковано відносяться до органів сектору безпеки і оборони.

Політичне рішення про об’єднання культури з інформаційною політикою також, на мій погляд, має під собою логічне підґрунтя. Оскільки, таким чином, гуманітарна сфера діяльності держави централізується та вертикально інтегрується. 

Зворотне відділення теми спорту, з моєї точки зору, було помилкою. Однак, напевно, ми ще довго будемо знаходитися під впливом радянської парадигми гонитви за олімпійськими медалями та рекордами, замість тотального оздоровлення нації обов’язковими ранковими зарядками, які б могли, в тому числі, знизити споживання тютюну, алкоголю і холестерину. Адже, не коронавірус, а серцево-судинні захворювання вбивають кожного року найбільшу кількість українців.

Так чи інакше, а розробка нової Стратегії інформаційної безпеки - це ще один шанс “перезібрати” конструктор інструментарію побудови стійкості українського інформаційного простору і його опірності до будь-яких зовнішніх впливів.

Сама концепція постійної і тотальної боротьби з дезінформацією вже вичерпала себе. Натомість, з’явилися і поволі розвиваються концепти медіаграмотності та національної стійкості. Так, голова РНБО Олексій Данілов ще у листопаді 2020 року обіцяв, що в Україні з’явиться Національний центр координації стійкості. Щоправда Клімкін, Рябошапка і Данилюк випередили його, заявивши про створення свого "Центру стійкості і розвитку держави". А президент Зеленський створив Центр протидії дезінформації замість Центру стійкості.

Постійне обговорення «боротьби» і «протидії» занурює нас у психологічно дискомфортний стан щоденної необхідності опору чомусь поганому. Цей підхід повноцінно реалізований у Російській Федерації, де низький рівень життя пояснюється громадянам «проіскамі мірового імпєріалізма і госдєпа». В Україні ця пропагандистська ідея реалізована у вигляді наративу про «зовнішнє управління».

Концепція «боротьби» з дезінформацією, замість конструктивної і позитивістської розбудови власного добробуту у медіасфері, спонукає нас до витрачання своїх зусиль на вивчення і класифікацію негативного феномену. Навколо цього ми будуємо своє життя. Відповідно, ми змушені витрачати менше зусиль на розвиток власних стратегій, борючись з чужими. Особисто мені це нагадує діяльність загальновідомих героїв українського класика Леся Подерв'янського - Соломона Самсоновича і Африкана Свиридовича.

Замість того, щоб концентруватися на реактивній діяльності, Стратегія інформаційної безпеки має будуватися навколо таких категорій як «стратегічний наратив». Під час своєї роботи на посаді заступника міністра інформаційної політики я почав діяльність у цій чутливій сфері. Нещодавно Рена Марутян, доцентка кафедри євроінтеграції, глобалістики та управління національною безпекою НАДУ, у програмі «Є сенс» ще детальніше розказала про таку діяльність та її важливість.

Той факт, що ключовий державний орган у цій сфері - МКІП - об’єднує і культуру, і інформаційну політику, є дуже позитивним чинником для того, щоб, нарешті, реалізувати це складне і чутливе завдання.

Ще одним масштабним завданням, виконання якого, фактично, припинилося в момент приходу «зеленої влади» - є формування і розбудова системи стратегічних комунікацій. Саме цей чинник повинен бути наріжним каменем нової Стратегії інформаційної безпеки. 

Реформа урядових комунікацій почалася за прем’єрства Яценюка. Найбільші ресурси у цю діяльність інвестувало Посольство Великої Британії в Україні. Відповідно, більшість комунікаторів, які працювали над реформою (Лариса Шустенко, Іветта Делікатна, Аліна Фролова, Олексій Харченко, Катерина Золотаревич, Роксолана Стадник) багато в чому імплементували саме британську модель урядових комунікацій, або її елементи.

Можна довго дискутувати про можливість використання в українських реаліях британського досвіду, і це також може бути предметом обговорення навколо формування Стратегії інформаційної безпеки. Однак, ефективність британської моделі заперечувати дуже важко.

В ході мого візиту до будинку британського уряду, славнозвісного «Number 10», який відбувся за підтримки Посольства Великої Британії та особисто Олексія Курки, мені вдалося поспілкуватися з Алексом Ейкеном, якого, по суті, можна назвати – «цар британських комунікацій». 

Саме він очолює весь комунікаційний апарат британського прем’єр-міністра та усього уряду. Можу сказати, що це абсолютно виняткова людина, яка справляє неймовірне враження своїм досвідом, інстинктами та внутрішньою дисципліною. Завдяки саме таким чиновникам як він британська машина комунікацій працює як годинник. Але для нас це не є недосяжною висотою. Ми можемо навіть краще…

Нарешті, ще одним аспектом Стратегії інформаційної безпеки має бути питання розвитку публічної дипломатії та просування бренду України у світі. Я неймовірно тішуся з того, що основою для айдентики форуму «Україна 30» став бренд Ukraine Now, розробку та затвердження якого адміністрував мій колега Артем Біденко

На мій погляд, дуже добрим і позитивним є те, що анонсований Володимиром Зеленським «перезапуск бренду України» не відбувся, а прийнято рішення використовувати готову айдентику, яка вже добре вкорінилася в українському інформаційному просторі. Тепер нашим головним завданням є змістовне наповнення бренду для зовнішніх цільових аудиторій за кордоном. У цій царині особливо важливим є нормальне виконання Закону України «Про систему іномовлення України», який на сьогодні, фактично, порушується. Адже, ходять вперті чутки про повне згортання англомовної редакції телеканалу UATV.

Не в останню чергу слід надалі обговорювати і реалізовувати інвестування державних коштів у присутність України (та реклами про неї) в закордонних медіа та співпрацю українських дипломатичних установ і «Українського інституту» з українською діаспорою за кордоном.

Презентація на форумі «Україна 30» Центру протидії дезінформації при РНБО та Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП показала, що сучасний топ-менеджмент країни використовує багато правильних і логічних слів. Однак, на жаль, поки що складається враження, що використовуються ці слова в хаотичному порядку і нагадують мовлення майстра Йоди з відомої саги Джорджа Лукаса.

З моєї точки зору, навіть у запропонованій хаотичній конфігурації Центру протидії дезінформації, можна досягти ефективних результатів, а оновлена Стратегія інформаційної безпеки може серйозно просунути нас вперед. Усе буде залежати від того, хто і як буде брати участь в управлінні цими процесами. 

На жаль, досвід спостережень за розробкою проекту закону «Про протидію дезінформації» вселяє певну занепокоєність у майбутньому. Але, будемо сподіватися, що керівництво країни все ж прислухатиметься до експертної спільноти.

Фото: скриншот

Теги за темою
ІнфопростірСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
В США бояться розвалу РФ: Загородній сказав, чи вдасться Трампу врятувати Путіна
GlavRed
2025-04-26T10:27:25Z
У Туреччині заарештували до пів сотні людей у справі ув'язненого мера Стамбула
Европейская правда
2025-04-26T10:25:03Z
Трамп відкрито стає на бік Путіна, відмовляючись засудити вторгнення і перекладаючи всю провину на Україну — The Telegraph
ZN UA
2025-04-26T10:13:45Z
Умєров: США - важливий учасник «Рамштайн», завдяки Вашингтону була створена ця група
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:53Z
В Україні потрібно створити структуру, відповідальну за цивільну оборону - експерт
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:39Z
Україна та НАТО визначили пріоритети роботи спільного навчального центру
Европейская правда
2025-04-26T10:03:10Z
Рубіо призначив недосвідченого консультанта на посаду дипломата з питань Росії та Європи
Европейская правда
2025-04-26T09:58:39Z
Росіянам знову не сподобався одяг Зеленського на похороні Папи Римського: фото, у чому він прийшов
Telegraf
2025-04-26T09:48:50Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Не 7 серпня: коли святкуватимуть Успіння святої Анни у 2025 році
24tv
2025-04-26T10:27:11Z
У траурному образі: Олена Зеленська з'явилася на прощанні з Папою Франциском
24tv
2025-04-26T10:27:06Z
Зеленський прибув до Рима на церемонію прощання з Папою Римським
Европейская правда
2025-04-26T10:24:12Z
Похорони папи Франциска: що відомо про процесію, гостей та заходи безпеки
Фокус
2025-04-26T10:15:58Z
Нове життя Кобзаря: ШІ оживив пам'ятник Тарасу Шевченку у Львові
24tv
2025-04-26T10:06:53Z
Розкриті технічні характеристики американської реактивної системи залпового вогню M270 MLRS
InternetUA
2025-04-26T10:04:09Z
Для захисту від «Шахедів» потрібно залучати легкомоторну авіацію - експерт
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:28Z
Європа розробляє танк нового покоління з модульними технологіями
Gazeta UA
2025-04-26T09:51:48Z
Будьте готові: що буде з тарифом на газ з 1 травня
24tv
2025-04-26T10:15:43Z
Росія запустила до Криму через окуповані території контейнерний потяг: які наслідки для України
FaceNews
2025-04-26T10:03:48Z
Фонд держмайна у І кварталі залучив на аукціонах малої приватизації ₴404,9 мільйона
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:25Z
Apple переміщає виробництво до Індії
360ua.news
2025-04-26T10:03:12Z
Додаткові гроші без заяв і черг: пенсіонерам збільшать виплати вже цього місяця - кому пощастить
Знай
2025-04-26T09:30:31Z
Україна отримує $70 мільйонів на закупівлю систем зберігання енергії
360ua.news
2025-04-26T09:30:10Z
Як отримувати пенсію за кордоном та чи можна оформити її дистанційно
24tv
2025-04-26T09:18:59Z
Зарплати в Україні: яке зростання прогнозує Нацбанк
ZN UA
2025-04-26T09:04:10Z
У чиїй власності земля, на якій збудований будинок
24tv
2025-04-26T09:03:50Z
Сумка за ціною 40 Бентлі: ви будете шоковані
24tv
2025-04-26T10:24:26Z
Жінки, яким присвячував найкращі пісні: велика історія кохання легендарного Володимира Івасюка
24tv
2025-04-26T09:54:39Z
Неймовірний вітраж своїми руками зі старої шафки: це відео розриває TikTok
24tv
2025-04-26T09:30:15Z
Рецензія на фільм «Переродження: Дім, милий дім» / Home Sweet Home: Rebirth
ITC
2025-04-26T09:13:52Z
Не виправдали надій: науково-фантастичні фільми, які розчарували глядачів
ITC
2025-04-26T09:13:20Z
Як утворилася Велика пʼятірка Євробачення і які країни входять до її складу
Факти ICTV
2025-04-26T08:52:28Z
Фільм «В’єт і Нам» — переможець фестивалю квір-кіно Sunny Bunny за версією кінокритиків
Детектор М
2025-04-26T08:46:48Z
Після 31 року тиші: все про Лауру Торн, яка поверне Люксембург на Євробачення 2025
Факти ICTV
2025-04-26T08:22:12Z
Каст нових «Голодних ігор»
Кино-Театр
2025-04-26T08:05:56Z
РФ била сотнею БпЛА і ракет: на Дніпропетровщині смертельний приліт у житловий будинок
GlavRed
2025-04-26T10:27:53Z
Потужний вибух у порту Бендер-Аббас: землю буквально затрясло
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T10:21:52Z
У Дергачах ліквідували пожежу на підприємстві, яка виникла після атаки російських дронів
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:48Z
У Кам'янському кількість постраждалих унаслідок нічної атаки зросла до шести
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:23Z
У Кропивницькому внаслідок нічної атаки дронів пошкоджено житловий будинок
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:08Z
Ремонт Арки ЧАЕС після російської атаки досі не розпочався. Керівництво станції пояснило причину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T10:03:05Z
Росіяни атакували Шостку в Сумській області: що відомо про руйнування
24tv
2025-04-26T09:45:09Z
Колишнього слідчого поліції виправдали у справі про $13 тисяч хабаря
Украина Криминальная
2025-04-26T09:27:35Z
Росіяни випустили дрони-камікадзе по Київській області: постраждав чоловік, є руйнування
ZN UA
2025-04-26T09:01:53Z
Інноваційна операція: у Чернігові дістали осколок із серця військового магнітом
Фокус
2025-04-26T10:21:23Z
Українські хірурги провели першу операцію зі стентування печінкових вен
360ua.news
2025-04-26T08:52:35Z
Як позбутись вологості у квартирі: дієві способи та профілактика
24tv
2025-04-26T06:45:03Z
Чому деякі люди заразніші за інших
24tv
2025-04-26T06:27:59Z
Що варто включити в раціон при високому холестерині, а від яких продуктів слід відмовитися: пояснення лікаря
Gazeta UA
2025-04-26T00:33:41Z
Лікарі назвали ознаки цукрового діабету
Подробности
2025-04-25T20:48:59Z
Найкращий чай від болю в горлі: одиниці знають
24tv
2025-04-25T19:42:46Z
Як правильно робити кунілінгус: покрокова інструкція
24tv
2025-04-25T19:42:16Z
Чарівна паличка для шкіри - що таке праймер і як правильно його використовувати
GlavRed
2025-04-25T19:25:13Z
Вдарять дощі з грозами: якою буде погода на початку травня
GlavRed
2025-04-26T10:27:17Z
Рятувальники показали, як виглядає місцу удару в Святошинському районі Києва
Gazeta UA
2025-04-26T10:03:56Z
Арештоване судно, яке вивозило з Криму крадене українське зерно, ходить під прапором Танзанії - соцмережі
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:47Z
Існує ризик переплатити: споживачів закликали оглянути електролічильники
Знай
2025-04-26T09:51:59Z
На Одещині відстрілюватимуть диких птахів. Екологи обурені
Telegraf
2025-04-26T09:51:52Z
Безперервні спроби росіян навести переправу: боєць ЗСУ описав бої на Куп'янському напрямку
24tv
2025-04-26T09:30:59Z
Росіяни вдарили по двох підприємствах під Харковом: постраждали працівники
24tv
2025-04-26T09:30:21Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 26 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-26T09:30:02Z
РФ вдарила дронами по Київщині: є "прильоти" і постраждалі
GlavRed
2025-04-26T09:27:59Z
Оригінальні тури на вихідні: екскурсія болотами, ночівля в замку і «енергетична» фортеця
Комсомольская правда
2025-04-26T10:04:34Z
Китайський гороскоп на завтра 27 квітня: Щурам - страх, Півням - суперечки
GlavRed
2025-04-26T09:27:50Z
Цвітіння буде неймовірним: 3 кухонні залишки для кращого росту троянд
24tv
2025-04-26T09:24:36Z
Чим відрізняються жінки біля ліфта: лише "детектив" вгадає за 15 секунд
GlavRed
2025-04-26T08:27:44Z
Китайський гороскоп на травень 2025: Півні вирішать проблеми, Щурам - гроші
GlavRed
2025-04-26T08:27:41Z
Як на популярних курортах обманюють туристів: найпоширеніші "схеми"
24tv
2025-04-26T08:07:32Z
Час братися за посадки: місячний календар городника на травень
24tv
2025-04-26T07:57:23Z
Інакше він буде далеким від ідеалу: 3 популярні помилки у приготуванні плову
24tv
2025-04-26T07:21:34Z
Як прибрати фарбу для волосся зі шкіри: перевірені лайфхаки
24tv
2025-04-26T07:21:29Z
Лечче відмовляється грати в неділю з Аталантою
Football.ua
2025-04-26T10:27:19Z
Рафінья: Прийняв би пропозицію з Саудівської Аравії, якби її надіслали минулого року
Football.ua
2025-04-26T10:21:13Z
Легендарний футболіст у 43 роки став бійцем ММА: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T10:09:37Z
Мічел — про можливий відхід з Жирони: Я не можу нічого гарантувати
Football.ua
2025-04-26T09:55:32Z
ЗМІ повідомили про вагітність дворазової призерки Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T09:54:18Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Луніна та гра Довбика з «Інтером»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T09:42:27Z
У РФ внаслідок обстрілу був знищений будинок батьків олімпійського чемпіона Большунова
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T09:33:32Z
Манчестер Юнайтед цікавиться Палмером
Football.ua
2025-04-26T09:31:58Z
"Трохи нудьгує": менеджер Ф'юрі розповів про життя "Циганського короля" на пенсії
24tv
2025-04-26T09:18:40Z
Lexus презентував нове покоління седана ES 2026
360ua.news
2025-04-26T10:03:19Z
В Україну привезли новітній електромобіль Tesla Model Y Juniper
Фокус
2025-04-26T09:12:46Z
Відроджена класика: культовий позашляховик Land Rover повернули у виробництво
Фокус
2025-04-26T07:51:53Z
Електричні та літаючі: ТОП-8 незвичних новинок Шанхайського автосалону
AutoGeek
2025-04-26T07:45:31Z
Brabus презентував 700-сильну версію Mercedes-AMG E53
AutoCentre
2025-04-26T07:10:19Z
Нідерланди закуповують тактичні машини Oshkosh JLTV для охорони берегів
InternetUA
2025-04-26T05:22:12Z
Продаж Mazda EZ-60 стартує наприкінці серпня 2025 року
Portaltele
2025-04-26T04:28:38Z
Увага потрібна кінному фільмовій зірці — Мустангу
Топ Жир
2025-04-26T01:45:31Z
"Вандал по сусідству": у США дятел-лиходій пошкодив 25 автомобілів
Фокус
2025-04-26T00:51:06Z
Вийшов з ладу супутник, який пов'язаний із програмою ядерного озброєння Росії в космосі - Reuters
УкраинФорм
2025-04-26T10:03:05Z
Український шутер La Quimera відклали за день до релізу – рецензії на Metacritic нещадні до гри
24tv
2025-04-26T09:30:19Z
«Дія», «Нова пошта», «Київ цифровий», мобільні банки та термінали не працюють ─ Хакерська атака чи ні?
ITC
2025-04-26T09:13:19Z
Незвичайні сонячні елементи готові замінити батареї в гаджетах: де вони з'являться
InternetUA
2025-04-26T09:01:45Z
Супутники літатимуть "вічно" завдяки одній хитрій технології: що придумали вчені
Фокус
2025-04-26T09:00:18Z
Учені з'ясували точний момент, коли заряд смартфона викликає у людей паніку
24tv
2025-04-26T08:07:42Z
Хакерської атаки не було: ЗМІ дізналися причину масштабного збою в онлайн-системах України
Фокус
2025-04-26T07:48:48Z
Ілон Маск блокує користувачів своєї соцмережі, які публічно критикують його, - NYT
InternetUA
2025-04-26T07:37:16Z
У «Дії» та низці інших онлайн-сервісів стався збій
Детектор М
2025-04-26T07:21:04Z