MY.UAНовини
Foreign Policy: У Білорусі в'язниці чекають ціле покоління, яке могло зробити країну кращою
Foreign Policy: У Білорусі в'язниці чекають ціле покоління, яке могло зробити країну кращою

Foreign Policy: У Білорусі в'язниці чекають ціле покоління, яке могло зробити країну кращою

Білорусь втрачає покоління, яке могло змінити її на краще / фото Reuters

32-річна Кася Сирамалот сиділа біля вікна своєї квартири і дивилася, як сніг вривав її рідний Мінськ. Вона чекала новин від сестри, яку кинули за ґрати три місяці тому.

Минулого листопада студентку факультету філософії й соціальних наук Білоруського державного університету Ксенію Сирамалот забрали спецслужби просто з батьківського дому. Вона стала однією з десятків тисяч людей, затриманих після президентських виборів, які ЄС визнав сфальсифікованими, - пише Foreign Policy. Дівчина "відсвяткувала" свій 21-й день народження в горезвісній в'язниці "Американці", яку ще в часи СРСР використовували для утримання політичних дисидентів.

Спочатку їй дозволили листуватися з сім'єю. Але в'язничний цензор нещодавно захворів на COVID-19. Тож тепер все спілкування відбувається лише через адвоката.

"Стало важко плакати. В мене закінчилися сльози. Це постійна ситуація небезпеки. Але нормальне життя продовжується: хороші кав'ярні, друзі, хороші люди", - розповіла Кася.

Вона тримається з усіх сил і чекає, коли її сестру звільнять або ж коли знову прийдуть агенти КДБ і возз’єднають їх у в'язниці. Кася і Ксенія належать до покоління білорусів, з яких складається більша частина опозиційного руху в Білорусі.

"Це молоді люди, які опинилися в пастці між надією на нормальне, демократичне життя й жорсткою реальністю диктатури посеред Європи. Через репресії з боку режиму найбільш креативна й продуктивна частина білоруського суспільства або потрапила за ґрати, або за кордон, або відступила", - йдеться в статті.

Ще в 2009 році Мінськ був містом вицвілих панельних будинків й насуплених бабусь, яке не могло нічого запропонувати туристу окрім можливості побалуватися радянським кітчем. Після падіння СРСР, поки сусідні народи принаймні робили спроби встановити демократію, Білорусь лишалася в сумному застої з усюдисущими спецслужбами й "другосортним Сталіним" у вигляді місцевого тирана Олександра Лукашенка.

Але якщо країна почувалася сірою, Кася і її друзі навпаки. Будучи першим поколінням білорусів, народженим після комунізму, вони були під впливом Заходу й далекоглядними.

"Старше покоління емігрувало. Але ми були молодими у наші 20 років. Ми все ще вірили в казку", - сказала Кася.

Не маючи змоги змінити політичну ситуацію в своїй країні, молоді білоруси намагалися використати кожен доступний їм спосіб самовираження.

"Якщо можеш відкрити мистецьку галерею, відкривай галерею. Якщо можеш написати хорошу статтю, пиши", - говорила дівчина, яка сама стала помітним фотографом завдяки репортажам з концертів. Також вона розробляла дизайн для ресторанів у вільний час.

В 2018 році Мінськ сильно змінився. Кав'ярні з'явилися на місці покинутих заводів. Вуличне мистецтво процвітало, а в людних пивних барах подавали "крафтове" пиво. Попри вплив Брукліна і Берліна, Мінськ здобув власний унікальний характер. Він міг похвалитися згуртованою громадою, яка бажала культурно омолодити своє місто.

Минулого літа ця група митців, інтелектуалів й підприємців була фактично відповідальною за те, що 26-річне правління Лукашенка опинилося під загрозою. Від президентських виборів, які пройшли минулого серпня, ніхто особливо не чекав чуда. Лукашенко заборонив стежити за ними іноземним спостерігачам і кинув за ґрати головного опозиційного кандидата. Але попри те, що її лідери опинилися у в'язниці чи у вигнанні, білоруська опозиція продемонструвала неочікувану стійкість.

Технічно підковані й добре організовані, опозиціонери використали соціальні мережі, щоб викрити в реальному часі масштаби маніпуляцій влади. Повідомлення про фальсифікації поширювалися миттєво. А учасників голосування заохочували фотографувати свої бюлетені й розміщувати на платформі захисту прав виборців. Результати цього неформального голосування показало, що Лукашенко не мав тієї підтримки, про яку говорив.

"Ми завжди думали, що ми меншість у своїй країні. Але ми побачили, що це не так", - говорила Кася.

Лукашенко зробив ставку на час, ігноруючи протести й осуд Західної Європи. Контролюючи армію й міліцію, а також завдяки підтримці Росії Володимира Путіна, він зміг не зважати на вимоги свого народу й міжнародної спільноти, а також провести таємну церемонію інавгурації. З часом натовпи на вулицях стали меншими, світ почав стежити на новою кризою. А уряд повернувся до політики дикого насильства. Прихильників опозиції били до смерті, а лідерів руху викрадали й погрожували вбивством.

Арешт Ксенії 12 листопада був частиною цієї другої хвилі репресій. В середині січня з'явилося рішення про продовження її арешту ще на два місяці. Загальна ситуація погіршуалася. Лідерів протестів засудили до тривалих термінів. А нещодавно з'явився скандальний аудіо-запис, на якому один з керівників МВС пропонував відправляти учасників протестів у концтабори.

Тепер оптимізм минулого літа здається безпідставним. А політична свобода в Білорусі здається далекою, як ніколи. Також не відомо, чи та розрядка, яка існувала до виборів і допомагала Мінську швидко розвиватися, хоч колись повернеться. Адже такі люди, як Кася, тепер постали перед жорстким вибором: поїхати з країни чи лишитися під владою диктатора, який не бажає поступатися владою.

Минулий грудень Кася разом з чоловіком провели тиждень в Києві, де громада білорусів вже почала формуватися. За її словами, в столиці України було комфортно. Але, зрештою, вони вирішили повернутися в Білорусь.

"Ця ситуація викрила багато речей. Ти бачиш чітко людські обличчя, так само як і погані речі в деяких людях, які вони намагалися приховати весь час. Сумні моменти, коли бачиш, що деякі з твоїх родичів боягузи або ненавидить людей, які кращі за них. І вони бажають тобі поразки. Але водночас є велика кількість хороших людей, допомоги і любові. Я на своєму місці. Один раз за життя випадає такий шанс", - сказала вона.

Протести в Білорусі

  • 9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися президентські вибори. Згідно з офіційними даними ЦВК, за Олександра Лукашенка проголосували 80,1% виборців, за його головного опонента Світлану Тіхановську - 10,1%.
  • Після оголошення результатів виборів країну охопили акції протесту. Силовики затримують учасників мітингів і застосовують до них насильство, відкривають політично мотивовані справи проти опозиціонерів.
  • 23 вересня в Мінську відбулася таємна інавгурація Лукашенка.
  • В Євросоюзі не визнали результати виборів і ввели санкції проти білоруських чиновників, відповідальних за фальсифікацію результатів голосування і застосування насильства проти незгодних.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Переклад: Лесь Димань

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Уважать автора - первооснова": Руслана отреагировала на присвоение ее песен во Вьетнаме
Апостроф
2025-10-10T08:09:14Z
Amazon снимет документальный фильм о Мелании Трамп
Корреспондент
2025-10-10T07:57:42Z
31-летняя Екатерина Тышкевич заговорила о беременности: "Уже на финальном этапе"
TSN
2025-10-10T07:48:18Z
Студия Warner Bros. анонсировала продолжение фильма Minecraft
Корреспондент
2025-10-10T07:45:01Z
Алексей Суханов раскрыл правду о позиции Софии Ротару во время войны и где она: "Мы общаемся"
TSN
2025-10-10T07:21:04Z
"Я не могу ни с кем спать": 20-летняя дочь Поляковой рассказала, как живет с мужем
Фокус
2025-10-10T07:12:29Z
Трейлер фильма «Хамнет»
Кино-Театр
2025-10-10T06:06:29Z
Певица из Украины рассказала о своем разводе с российским композитором
Comments UA
2025-10-09T19:51:13Z
Сара Джессика Паркер воссоединилась с Барышниковым, который сыграл ее бойфренда "Сексе в большом городе"
Комсомольская правда
2025-10-09T19:09:02Z
Относительно перспектив роста экономики Украины
Лига
2025-10-10T08:18:14Z
Субсидии под контролем: кому придется вернуть деньги
Новости Украины
2025-10-10T08:00:52Z
Сийярто: венгерская MOL увеличит поставки в Сербию после санкций США
Европейская правда
2025-10-10T07:48:33Z
США осуществили беспрецедентную валютную интервенцию в Аргентине, чтобы поддержать Милея
Лига
2025-10-10T07:09:02Z
Блэкаутов можно будет избежать? Украина создала тайный ресурс энергетики
Знай
2025-10-10T06:36:26Z
Ядерный страховой пул: что предусматривает новый механизм защиты
Хвиля
2025-10-10T06:27:01Z
Цены на овощи массово растут: у сколько обойдется борщовый набор
Знай
2025-10-10T06:06:12Z
Цены снизились: в Украине подешевел один из овощей борщевого набора
ZN UA
2025-10-10T05:03:41Z
Индию таки удалось дожать: что теперь говорят в США о покупке российской нефти
Comments UA
2025-10-10T04:45:03Z
Посол ЕС: ударами по энергообъектам Россия совершает непростительные военные преступления
Европейская правда
2025-10-10T08:24:15Z
Cтраны Балтии планируют массовую эвакуацию на случай нападения России - СМИ
Корреспондент
2025-10-10T08:21:37Z
РФ массово вербует наемников в Азии, Африке и Латинской Америке
Новости Украины
2025-10-10T08:21:35Z
Глава МИД Польши приехал на место российского удара под Львовом
Европейская правда
2025-10-10T08:19:29Z
ЮАР расследует, как их детали оказались в российских беспилотниках — Bloomberg
Апостроф
2025-10-10T08:15:32Z
Четвертая зима большой войны: как выстоять под ударами баллистики
Фокус
2025-10-10T08:12:49Z
ЕС выделяет 6,6 млн евро на проекты для СМИ в Украине
Европейская правда
2025-10-10T08:09:15Z
Путин хочет нанять 25 тысяч кубинцев для войны в Украине: раскрыта крайне страшная угроза
Comments UA
2025-10-10T07:51:52Z
Сибига просит партнеров решительно ответить на удары РФ по энергетике
Европейская правда
2025-10-10T07:45:26Z
На Житомирщині запровадили карантин через виявленого кукурудзяного жука
AgroNews
2025-10-10T08:24:05Z
Масштабная атака РФ на Запорожье: погиб 7-летний мальчик, его родители в больнице
GlavRed
2025-10-10T08:21:43Z
Атака дронов на газоперерабатывающий завод и нефтеперерабатывающую станцию – масштабы повреждений
Апостроф
2025-10-10T08:18:28Z
В Запорожье продолжаются спасательные работы после ракетной атаки: депутат облсовета о последствиях обстрела
Апостроф
2025-10-10T07:39:32Z
В России разбился истребитель МиГ-31
Комсомольская правда
2025-10-10T06:42:42Z
Пожар в многоэтажке на Печерске: горели квартиры на нескольких этажах – фоторепортаж
Апостроф
2025-10-10T06:21:17Z
Пассажирский самолет экстренно приземлился в Бухаресте из-за дыма на борту
Европейская правда
2025-10-10T05:24:32Z
В Днепре прогремели взрывы: город атакуют дроны
Новости Украины
2025-10-10T05:24:15Z
Россия ударила ракетами: движение на плотине ДнепроГЭС приостановлено
TSN
2025-10-10T04:36:14Z
Сырский: Силы ПВО демонстрируют стабильный результат, несмотря на удары РФ, эффективность — более 70%
Апостроф
2025-10-10T08:24:43Z
Пенсионеры получат более 500 гривен: кому доплатят до пенсии
Знай
2025-10-10T08:06:42Z
СМИ: Германия закажет более 600 антидронных систем Skyranger для Бундесвера
Европейская правда
2025-10-10T07:55:56Z
Змея заблокировала подъезд: жители более получаса не могли попасть домой
Фокус
2025-10-10T07:51:48Z
Politico: Китай контролирует производство украинских беспилотников
Новости Украины
2025-10-10T07:39:07Z
Планы врага громко провалились: озвучено важное заявление о работе украинского ПВО
Comments UA
2025-10-10T07:36:48Z
Пенсия без стажа: кому из украинцев заплатят даже без трудового прошлого
Знай
2025-10-10T07:36:40Z
"Ребенка вынесли почти мертвым": родственница погибшего о первых минутах после удара по Запорожью
TSN
2025-10-10T07:21:55Z
В РФ признали применение ракеты FP-5 "Фламинго" по российским объектам
Фокус
2025-10-10T07:15:41Z
Кипяток в помощь: как мгновенно почистить грецкие орехи от скорлупы
Апостроф
2025-10-10T07:51:03Z
Электронные сигареты захватили школы: ВОЗ предупреждает о масштабной зависимости
Знай
2025-10-10T07:21:46Z
Польза или опасность: раскрыта неожиданная правда об употреблении суши
Comments UA
2025-10-10T04:30:04Z
Ученые назвали популярный обезболивающий препарат, который приводит к заболеваниям сердца
Comments UA
2025-10-09T21:39:14Z
ТОП специй и трав, которые защитят от заболеваний кишечника
Comments UA
2025-10-09T20:48:51Z
После плена военные будут получать 50 000 гривен ежемесячно
Апостроф
2025-10-09T17:12:52Z
Улучшает сон и избегает морщин: почему следует выбрать шелковое постельное белье
Знай
2025-10-09T16:51:50Z
Попробуйте и не сможете остановиться: как приготовить квашеную капусту всего за три дня
TSN
2025-10-09T16:06:05Z
Инфаркты в 30 лет: врачи назвали болезни, возникающие у украинцев из-за войны
Знай
2025-10-09T15:51:41Z
Новейший британский танк "потолстеет": зачем Challenger 3 решили переделать
Фокус
2025-10-10T08:21:15Z
Новый испанский электромобиль за 27 000 евро заметили на дорогах до премьеры
Фокус
2025-10-10T06:42:29Z
Мерц обещает сопротивляться переходу ЕС на электромобили до 2035 года
Европейская правда
2025-10-10T05:54:51Z
40 миллионов наличными: таможенники наткнулись на тайник в необычном месте авто
TSN
2025-10-09T19:33:38Z
Ferrari раскрыла первые подробности своего первого электромобиля
Корреспондент
2025-10-09T18:33:04Z
Механик поделился секретом, как прогревать автомобиль зимой и экономить бензин
UAToday
2025-10-09T16:18:18Z
Сколько литров остается и какое расстояние можно проехать, если загорелась лампочка уровня топлива
TSN
2025-10-09T14:48:25Z
Новые правила страхования авто в Украине: эксперт рассказал детали
Апостроф
2025-10-09T13:42:32Z
1000 сил и 2,5 с до сотни: Ferrari поделилась секретами своего первого электрокара
Фокус
2025-10-09T13:06:51Z
РФ атаковала Черкасскую область: есть травмированный человек, а по плотине ГЭС перекрыли движение
ZN UA
2025-10-10T08:21:40Z
На время частичного блекаута на улицы Киева вышли спецназовцы и другие службы полиции
Украинская правда
2025-10-10T08:18:28Z
Оккупанты готовят следующую ракетную атаку на выходные: что известно
Comments UA
2025-10-10T08:18:14Z
Массированный обстрел Киевщины: в ГСЧС рассказали о ликвидации последствий российских атак
Апостроф
2025-10-10T08:12:58Z
Из-за страшного обстрела в Кмбмини срочно обратились к ураинцам: детали
Comments UA
2025-10-10T08:09:51Z
Львовские таможенники обнаружили на границе с Польшей старинную икону стоимостью 1 млн гривен
Апостроф
2025-10-10T08:09:06Z
ССО уничтожили ДРГ противника в Ямполе Донецкой области
Апостроф
2025-10-10T08:09:00Z
В Кабмине сделали срочное заявление о возобновлении подачи света и воды в регионах: детали
Comments UA
2025-10-10T07:54:32Z
Аварийные отключения в Киеве: премьер ответила, когда горожанам вернут свет и воду
Фокус
2025-10-10T07:51:31Z
Эти продукты нельзя хранить в пластиковых контейнерах: неожиданная оговорка
Comments UA
2025-10-10T08:15:15Z
Не покупайте новую лаванду: простой трюк, с которым кустов будет больше и цвести будут еще обильнее
TSN
2025-10-10T04:18:44Z
Тест на личность: конфликтный ли вы человек на самом деле
TSN
2025-10-10T04:03:31Z
Эта распространенная после стирки ошибка портит одежду
Comments UA
2025-10-09T19:27:43Z
У жовтні Землю накриє 16 магнітних бур
AgroNews
2025-10-09T16:21:22Z
Гороскоп на 10 октября 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-10-09T16:18:36Z
Гороскоп на пятницу 10 октября 2025 года
UAToday
2025-10-09T16:18:22Z
Эти знаки Зодиака в октябре потеряют самое дорогое
Comments UA
2025-10-09T15:42:31Z
С 12 октября ЕС меняет правила въезда: штампы уходят в прошлое
Новости Украины
2025-10-09T15:18:02Z
Нарезать лук, не проронив ни слезинки: физики назвали лучшую технику
Фокус
2025-10-10T08:06:58Z
Могут ли собаки научиться говорить: ученые нашли ответ
TSN
2025-10-10T08:06:53Z
Неправильный кабель USB может уничтожить ваш телефон: о чем следует помнить
Знай
2025-10-10T07:51:51Z
Астрономы обнаружили в глубоком космосе загадочный темный объект с наименьшей массой
Фокус
2025-10-10T07:42:35Z
В Україні фермери можуть частково втратити врожай соняшнику
AgroNews
2025-10-10T07:09:02Z
«Как пожарный шланг»: межзвездная комета стремительно теряет воду
ZN UA
2025-10-10T07:06:34Z
Астрономы впервые в истории сфотографировали двойную черную дыру: что о ней известно
Фокус
2025-10-10T06:45:57Z
У мережі поширюють неправдиву інформацію про безкоштовні земельні ділянки для потерпілих від війни
AgroNews
2025-10-10T06:18:24Z
Контроль точки росту і захист від хвороб
AgroNews
2025-10-10T06:03:04Z
Ребров настаивает на способности своих игроков быть выше, сильнее, лучше
Корреспондент
2025-10-09T21:18:13Z
Паркер делает ставку на бой с Уордли как на осмысленное приближение к Усику
Корреспондент
2025-10-09T20:36:16Z
ЧМ-2026 по футболу: кто уже вышел в финальный турнир
UAToday
2025-10-09T20:30:30Z
Дюбуа должен решить по поводу боя с Санчесом как пути к поединку с Усиком
Корреспондент
2025-10-09T19:36:13Z
ПСЖ готов установить финансовый рекорд футбола ради трансфера звезды "Барселоны" — СМИ
ZN UA
2025-10-09T15:58:08Z
Винисиус показал себя галантным кавалером, попросив извинения за измены
Корреспондент
2025-10-09T15:30:35Z
Ребров даст пресс-конференцию по матчу с Исландией
Корреспондент
2025-10-09T14:24:17Z
King Media Basket — первая всеукраинская медийная баскетбольная лига — стартует этой осенью
BigMir
2025-10-09T13:45:54Z
Довбик об эпизоде с двумя незабитыми пенальти: Нужно было идти бить третий
Корреспондент
2025-10-09T06:42:42Z