MY.UAНовости
Як Москва сфальшувала документи 1654 – і вкрала козацьку незалежність
Як Москва сфальшувала документи 1654 – і вкрала козацьку незалежність

Як Москва сфальшувала документи 1654 – і вкрала козацьку незалежність

Одностайного погляду на ці документи немає досі, адже оригінали втрачені... Тому дослідники працюють лише з копіями важливих актів або пізнішими офіційними публікаціями російською мовою... Але й по тому можна зробити важливі висновки. Адже росіяни не надто намагаються приховати давнє прагнення перетворити Україну на свою колонію.

Козацька Україна, що відродилася на своїй стародавній території, в ході національно-визвольної боротьби сер. XVII ст., в умовах постійної загрози нової війни з Річчю Посполитою, браку надійних союзників поставили перед Богданом Хмельницьким та його радниками дилему: або капітуляція перед Польщею, або ж союз із Московією чи Туреччиною.

Хмельницький, частина козацької старшини та духовенства ще з 1648 р. зверталися до московського царя з проханням допомогти Україні в боротьбі з Польщею. Проте московський уряд вичікував: хотів бачити обидві воюючі сторони вщент знесиленими. Історик Михайло Грушевський свого часу, до речі, писав, що хід історії Східної Європи міг би взяти кращий напрямок, коли б Україна ввійшла в політичний союз із Московією на початку своєї боротьби з Польщею, будучи повна сил протистояти Московії, відстояти себе і не дати зіпхнути на становище провінції.

За таких умов гетьман домагається рішення Земського собору Московської держави від 1 жовтня 1653 р. про взяття Війська Запорозького "під високу государеву руку" й допомогу у війні з Річчю Посполитою.

31 грудня 1653 р. царська делегація на чолі з царським дипломатом Бутурліним прибули до Переяслава.

А вже 18 січня 1654 р. відбулася Переяславська Рада, на якій була укладена домовленість про умови переходу Війська Запорозького під владу Московського князівства, а також про гарантії для Війська Запорозького.

Однак стався інцидент, не передбачений царатом. Коли духовенство хотіло привести до присяги гетьмана і старшину, Хмельницький зажадав від московських послів, щоб ті перші склали присягу від імені царя. Боярин Бутурлін, голова московського посольства, рішуче відмовився це зробити. Тоді гетьман і старшина залишили переговори - і це стало причиною публічного скандалу. Бутурліну довелося двічі повторювати запевнення, що цар охоронятиме всі права України і державний лад її буде збережений. Лише після цього гетьман і старшина погодилися на присягу.

Уклавши Переяславську угоду, уряд Хмельницького почав підготовку проєкту договору з Московією.

17 лютого 1654 р. було завершено виготовлення проєкту договору і сформовано посольство до царя. А 14 березня посли подали боярам проєкт із 23 статтями за підписом гетьмана і військовою печаткою та акредитовану грамоту від імені гетьмана. Згодом у Москві, за наказом царя Олексія Михайловича і за участю думного дяка А. Іванова їх перекладено та сформовано 11 статей, які й подали на засідання боярської думи 21 березня 1654 р.

Як зазначав український історик Ю. Мицик, 11 статей – скорочена й змінена редакція 23 статей, поданих російському урядові 21 березня 1654 р. У результаті перекладу основний зміст статей втрачався. На засіданні боярської думи було обговорено подані послами статті й ухвалено резолюції царя і бояр. Остаточна ратифікація договору відбулася 27 березня 1654 р. – московський цар Олексій Михайлович надав жалувану грамоту Богдану Хмельницькому й Війську Запорозькому, у якій ще раз переконував у збереженні суспільного ладу України, порядку управління й суду, які склалися до 1654 р із затвердженням 11 статей. Саме вони й увійшли в історію, як "Березневі статті Богдана Хмельницького".

Березневі статті кваліфіковано як договір "вічний", проте діяли вони по суті лише в часи гетьманування Хмельницького. За його наступників щораз при обранні нового гетьмана складався новий договір між Військом Запорозьким на чолі з новообраним гетьманом – з одного боку, та московським царем – з іншого, який формально підтверджував Березневі статті 1654 р.

Новий договір, як правило, мав дві частини: а) основний договір, про який знало вузьке коло старшини, - "Березневі статті" 1654 р. та б) "нові статті", додаткові, які пропонував московський цар і стверджував гетьман із Військом Запорозьким, або ж навпаки - пропонував гетьман і стверджував цар.

Щодо першої частини, то вже при обранні на гетьмана Юрія Хмельницького в жовтні 1659 р., з укладення Переяславських статей, Московія внесла на затвердження під грифом "Березневих статей" підроблений текст договору 1654 р. з 14-ма статтями, а не 11-ма, як було до того - в які було додано важливі обмеження автономії України й прав гетьмана. І починаючи від Юрія Хмельницького ці підроблені статті в нових редакціях подавалися Московією новообраним гетьманам під іменем “Березневих статей 1654 р.” та стверджувалися їхньою присягою та царськими грамотами.

З цього приводу історик Ю. Мицик писав, що, "широковідомі "14 статей" ("Переяславські статті"), які царський уряд видав за остаточну редакцію "Березневих статей" насправді не були нею. Вони були українсько-російським договом пізнішого часу, підписаним у Переяславі 1659 р. між гетьманом Юрієм Хмельницьким та представником російського царату А. Трубецьким, і мали нерівноправний для України характер".

Щодо другої частини нового договору, тобто "нових статей", то деякі з них складались і приймались з огляду на потребу регулювання нових взаємовідносин між Україною та Московією, інші ж з’являлися внаслідок політики московських царів, а пізніше російських монархів, які використовували будь-яку нагоду, щоб обмежити права і вольності України чи покласти на неї додаткові обов’язки.

Факт, що Московія з кожним новим гетьманом хотіла укласти новий договір, яскраво характеризує відносини України й Москви за договором 1654 р. Цей договір є двостороннім актом волевиявлення формально рівноправних сторін. Тож підтвердження договору 1654 р. й укладення додаткових договорів при зміні гетьманів можна пояснити тим, що договір 1654 р. втрачав одну з договірних сторін – Україну, а отже і свою силу. А тому новий гетьман мусив поновлювати силу договору 1654 р. та додавав нові договірні статті на вимогу Московії.

Цей договір складався з двох документів, які дослідив науковець діаспори А. Яковлів.

Перший документ – "... акредитована грамота Богдана Хмельницького від імені свого, Війська Запорозького і всього народу “православного руського” звертаєть-ся до царя Олексія Михайловича...", коротко виклавши зміст української національно-визвольної боротьби та прагнення допомоги московського православного царя. Грамота справляє враження суцільності і складена у виразах, які охоплюють Українську державу з усіма станами населення, підкреслено, зокрема "що гетьман і Військо Запорозьке просять затвердження всіх прав і вольностей в їхній державі" ("государстве Російскомъ").

Другий документ – "Статті Богдана Хмельницького, стверджені царем і боярською думою, які визначали умови військового договору між Московією і Військом Запорозьким" – містили вступ і 23 статті, однак після перекладу та втручання царату їх залишилося лише 11. У вступі виписано короткий царський титул із припискою "и Малыя Росіи", потім стоїть коротке звернення до царя з проханням, щоб цар виказав свою "милость" і "пожалував", про що посли будуть бити чолом. Далі йдуть артикули-статті. Статті розміщені невпорядковано та логічно не пов’язані між собою, наприклад, статті, що стосуються держави загалом, поміщено між статтями, які регламентують співжиття окремих станів населення, їхні окремі права і вольності. На думку науковця А. Яковліва, наслідок такого розміщення статей основна ідея, яку гетьман і старшина клали в основу проєкту договору з Москвою, маскувалася питаннями, менш важливими, які до того ще й непотрібно підкреслено і висунуто на перший план.

Щодо змісту 23 статей проєкту договору від 17 лютого 1654 р. та 11 статей, затверджених царем і боярською думою 21 березня 1654 р., серед них були вилучені ті, що унеможливлювали втручання Московії у внутрішні справи Козацької держави:

– виходячи зі ст. 1, яка формулює "непорушність прав і вольностей козацького стану в управлінні", в Україні зберігалися адміністративно-військовий устрій, поділ на полки і сотні, гетьмансько-старшинська адміністрація, тобто залишався чинним адміністративно-військовий устрій козацької держави часів національно-визвольної боротьби, відповідно, зберігалася гетьмансько-старшинська адміністрація на чолі з гетьманом, однак у порівняні з проєктом договору відсутнє положення ст. 6 про право вільного обрання глави держави та уряду;

– ідея державності втілювалася у привілеях різних станів населення. Так, ст. 1 формулювала непорушність прав і вольностей козацького стану в управлінні, суді та в приватноправових відносинах; ст. 6 гарантувала права духовного стану й голови духовенства, київського митрополита. У порівнянні з проєктом з 23 статей, росіяни викреслили ст. 7, що забороняла відбирати в козаків, а також у їхніх вдів і дітей маєтки та землю, ст. 3, що гарантувала права і вольності містян та міського самоврядування; ст. 17, що визначала правове положення селянства й "підданого" населення; положення ст. 18 та ст. 13 про права духовенства і київського митрополита, які були дещо звужені. Тож положення, що мали забезпечувати непорушність суспільного устрою і привілеї населення Козацької держави без різниці станів, у затверджених статтях були значно обмежені, зокрема, щодо прав і вольностей містян та селян;

– залишалися в силі традиційне судочинство, в яке царським воєводам не дозволялося втручатися, лише частково про це йшлося в ст. 1 про непорушність прав і вольностей козацького стану в суді, під цим фактично розумілося збереження традиційної системи судів, зокрема копних, сотенних, полкових та Генерального суду;

– оборону держави мало тримати реєстрове козацьке військо чисельністю 60 000, що встановлювалось ч. 2 ст. 11. Цю статтю було сформульовано на підставі давньої традиції козацьких вольностей і порядків, що існували за польської влади, т. зв. козацьких "ординацій". Ці пункти росіяни не викреслили з проєкту статей, хоча дещо змінили їхній зміст;

– щодо утримання козацького війська та органів влади. Так, ст. 9 передбачала грошову платню командирам війська (полковникам, осавулам, сотникам) і козакам, ст. 2 - на утримання урядів військового писаря; ст. 3 - полковників, суддів, осавулів, ст. 4 - обозного й армати. Для цих потреб були призначенні млини, маєтки й гроші на видатки. Та порівняно з проєктом, у затверджених статтях були, зокрема, відсутні положення ст. 5, що передбачали на гетьманську булаву та утримання гетьманського уряду Чигиринське староство - натомість у резолюціях боярської думи від 21 березня 1654 р. це регламентувалося окремими жалуваними грамотами для кожного гетьмана окремо. Таким чином особа гетьмана стала залежною від царської милості.

Низка статей стосувалася зовнішньої оборони, відносин із іноземними державами та виплати цареві данини:

– гетьманові надавалося право приймати іноземних послів, встановлювати зносини з іноземними державами - але лише за умови повідомлення про це цареві. Але відносини з Туреччиною і Польщею без царського указу були заборонені, що передбачалося ст. 5.

– щодо зовнішньої оборони України, то Військо Запорозьке повинно було воювати спільно проти ворогів "и во всем быти в послушании на веки", при цьому взаємовідносини Гетьманщини до її протектора визначала ст. 8 про утримання найманого війська кількістю 3000 чол. на кордоні з Річчю Посполитою, ч. 1 ст. 11 - про утримання найманого загону 400 чол. в Кодацькій фортеці і в Коші, і для стримання татар від нападу - ст. 10.

– ч. 2 ст. 1 передбачала у містах посади війтів, бурмистрів, лавників, які мали грошові і хлібні доходи збирати і передавати до "государевого скарбу" через призначених царем людей, водночас останні мали контролювати "зборщиків, щоб робили по правді". Для порівняння, у проєкті статей схожі положення передбачені ст. 15 (виплата данини одноразовою сумою "ценою ведомою" як плата цареві за військову допомогу), але там не передбачався контроль за місцевими збирачами податків. Так царат поступово підгрібав під себе фіскальну систему Гетьманщини.

За статею к. юрид. н. В. Пруса "Березневі статті Б. Хмельницького 1654 р. як джерело права Лівобережної України першої половини XVIII століття"

Читайте також: Прокляття Ірода, царя Юдейського: за що власні піддані розбили його труну

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Билецкий: Запорожская область – опасное направление, РФ уже начала штурмы
TSN
2024-11-22T13:12:31Z
Харьков "уходит под землю": в городе планируют строительство важного объекта
Comments UA
2024-11-22T17:30:51Z
От героев к пренебрежению: военный рассказал о мобилизации и страхе гражданских
Знай
2024-11-22T17:07:16Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Кремль отреагировал на санкции США против Газпромбанка
Корреспондент
2024-11-22T17:27:33Z
Противовоздушная оборона Киева усилена - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T17:24:12Z
Реакция НАТО на новую баллистическую ракету РФ, которая ударила по Украине
Comments UA
2024-11-22T16:24:18Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Корабли в Колизее и злобные носороги: что из фильма "Гладиатор 2" оказалось неправдой
Фокус
2024-11-22T17:00:30Z
Женя Галич признался, что делит свои доходы между собратьями и семьей: выживает на тысячу в день
Знай
2024-11-22T16:52:53Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
В чем опасность прокладок: в некоторых ученые обнаружили вещества, которые вредят женскому здоровью
TSN
2024-11-22T16:36:47Z
Консилер выкиенете через пару дней: 3 просто волшебные маски от темных кругов под глазами
Знай
2024-11-22T14:51:49Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T17:30:02Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
TSN
2024-11-22T13:12:22Z
Александр Усик сделал заявление о повторном поединке против Тайсона Фьюри
Известия Киев
2024-11-22T12:35:54Z
Трое в Европе, а еще один — на учениях: волейболисты "Решетиловки" не вернулись в Украину
Фокус
2024-11-22T12:14:56Z
Джейк Пол и Майк Тайсон отстранены от бокса после скандального боя в Техасе
Фокус
2024-11-22T11:51:20Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
"Сам был шокирован": полиция не ожидала сюрприза, который скрывал в себе гном
Фокус
2024-11-22T17:21:58Z
Именины в декабре 2024 года: кого и когда поздравлять с днем ангела — старый и новый календарь
TSN
2024-11-22T17:18:35Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Польские фермеры планируют начать забастовку на пункте пропуска "Медыка-Шегини"
Европейская правда
2024-11-22T17:01:07Z
Украинские банки показали рекордную прибыль
Корреспондент
2024-11-22T16:24:17Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Гороскоп Таро по одной карте на 23 ноября: узнайте, что ждет каждый знак Зодиака в этот день
Политека
2024-11-22T16:27:54Z
Культурный код: как менталитет формирует наше восприятие и эмоции
Marie Claire
2024-11-22T16:09:04Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Гороскоп на субботу 23 ноября 2024 года
UAToday
2024-11-22T16:00:05Z
Какие самые популярные мифы о замороженных овощах: можно ли им верить
TSN
2024-11-22T14:36:10Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Мужчина "забыл дату", поэтому не явился в ТЦК: в суде решали этот вопрос
Политека
2024-11-22T17:01:46Z
СБУ разоблачила еще четыре схемы уклонения от мобилизации
Известия Киев
2024-11-22T16:30:42Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
"Прилетело 3 микроавтобуса": на Закарпатье работники лицея подрались с родителями учеников
Фокус
2024-11-22T16:27:16Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Обучали ИИ на статьях без разрешения: OpenAI случайно стерла доказательства NYT в судебном деле
Фокус
2024-11-22T17:15:51Z
Военный поблагодарил россиян, которые покупают «S.T.A.L.K.E.R. 2»
Апостроф
2024-11-22T17:12:57Z
Помоет и высушит: в Японии создали "человеческую стиральную машину" с ИИ
Фокус
2024-11-22T17:12:02Z
Смартфоны будут работать в 2 раза лучше: вырастет производительность, упадет энергопотребление
Фокус
2024-11-22T16:57:26Z
Жили ли динозавры одновременно с людьми: что говорит наука
Comments UA
2024-11-22T15:45:53Z
LG и Samsung выпустят смартфон, но купить его будет нельзя: что известно о новинке
Фокус
2024-11-22T15:12:19Z
Исследователь Google Earth сделал шокирующее открытие в австралийской глубинке
Фокус
2024-11-22T15:00:19Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z