MY.UAНовости
"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років
"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років

"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років

2 січня 1923 р. увагу радянських прикордонників у містеч­­ку Судилків під Ізяславом привернули двоє чоловіків, які намагалися перетнути польсько-радянський кордон. Один із них, пише історик Я. Тинченко, – молодий чоловік із охайною зачіскою та підстриженими вусами на чистому обличчі. Другий, іще хлопчик, був типовим гімназистом, який перервав навчання через лихоліття війни. Їх відразу схопили і відправили до місцевого відділку ГПУ, де підлітка, Івана Вишнівського, тут-таки й "розкололи". Він мусив зізнатися, ніби є резидентом польської розвідки. Той, хто мав вигляд офіцера, довго опирався й не говорив зі слідчими. Лише 11 січня теж сказав, є українським розвідником, назвавши своє справжнє ім’я та звання: Семен Могила, старшина Армії УНР.

Керівництво Правобережного округу ДПУ (Державне політичне управління) УСРР дійшло, що на кордоні спіймали не пересічних "шпигунів". Відтак було наказано негайно відправити під посиленою охороною обох арештантів до Києва.

Та даремно волинські й київські чекісти на нагороду. Виявилося, керівництво ДПУ республіки чекало на тепер уже затриманих мало не з "розпростертими обіймами" й було відверто розсерджене через спритність прикордонників...

У лавах армії УНР

Семену Андрійовичу Могилі, героєві Армії УНР, на час арешту виповнилося лише 24 роки. Зі слідчої справи відомо, що 1917–го він працював реєстратором у сільському управлінні в рідному містечку Рівному Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Дізнавшись про організацію Центральної Ради та появу перших національних військових формувань, юнак поїхав до Києва і вступив на навчання до 1-ї Української військової школи ім. Богдана Хмельницького. Тут він зустрів свого друга і двоюрідного брата Михайла Михайлика.

За зразкову поведінку та успіхи в навчанні Семен став бунчужним (унтер-офіцерське звання в армії УНР) свого курсу. А коли наприкінці 1917 року школа виступила на оборону державного кордону в районі станції Доч на Чернігівщині проти більшовицьких військ, що наступали, Могила командував юнацькою чотою – 30-ма воїнами.

Михайло Михайлик – автор найповніших мемуарів про легендарний бій під Крутами 29 січня 1918-го. Серед інших, згадує він і бунчужного Семена Могилу. Той напередодні бою очолював розвідку, яка паротягом вирушила в напрямку червоних військ і навіть захопила кількох полонених. Під час відступу з поля бою під Крутами Семен Могила попіклувався, аби було винесено всіх поранених юнаків із його сотні.

Навесні 1918-го Семена Могилу призначили скарбничим військового коменданта міста Липовця на Вінниччині. Наприкінці того ж року він повернувся до Рівного на Херсонщині, де сформував власну партизанську групу, яка активно боролася проти радянської влади, винищуючи загони, які збирали в селян продрозкладку.

Навесні 1920 р. в складі куреня Низових запорожців, сформованого в містечку Глодоси Єлисаветградського повіту Херсонської губернії, Могила влився до лав Армії УНР, яка рейдувала під час Першого зимового походу. Належачи до того підрозділу, в 1920-1921 рр. служив у 1-й Запорізькій та 6-й Січовій дивізіях Армії УНР. Від 15 травня 1921-го працював у повстансько-партизанському штабі Юрка Тютюнника. Влітку його відрядили на Херсонщину – організувати антирадянське повстання. Та коли прибув у рідні краї, чекісти вже виявити і знищили українське підпілля. Могила намагався сформувати новий партизанський загін, а коли цього зробити не вдалося, переховувався по обійстях глодоських жителів.

У травні 1922 р. Семен Могила повернувся до Польщі, де підготував докладний звіт про свою роботу на Півдні України для розвідвідділу Генштабу Армії УНР. Потому він виїхав відпочивати до Сарн, де мешкав Михайло Михайлик. Брати радісно зустрілись і домовилися, що мешкатимуть разом. Але прийшов новий наказ... Могила мав знову вирушити на окуповану "совєтами" Україну. У ніч із 27 на 28 жовтня 1922 р. він спробував перетнути кордон, але натрапив на його охоронців із радянського боку. В перестрілці був поранений у ногу й повернувся до Сарн.

Чужі серед своїх

Тим часом, влітку 1921 р., між головним отаманом Армії УНР Симоном Петлюрою та керівником Повстансько–парти­занського штабу (ППШ) Юрком Тютюнником окреслився розкол. Одна з головних причин була тією, що Генштаб Армії УНР та військове оточення Петлюри почали підозрювати ППШ в роботі на більшовиків. На цю думку керівників УНР наштовхнув факт, що в окупованій червоними Україні почалися масові арешти керівників та рядових членів підпілля. У Генштабі не виключали, що певну роль у провалі руху відіграли зрадники, завербовані радянськими каральними органами.

Головний отаман та його підлеглі були близькими до істини: в оточенні останнього справді діяло кілька таємних агентів ЧК. Ці люди свого часу брали активну участь у визвольній війні 1917-1920 років, але потім із різних причин погодилися на співпрацю з більшовиками. Серед головних, які штовхали до відступництва, були родинні обставини. У декого на окупованій більшовиками території залишалися дружини, діти, батьки...

Остаточно стосунки поміж Петлюрою і Тютюнником зіпсувалися після Другого зимового походу (листопад 1921 р). Хоча до деяких активних старшин із Парти­зансько-повстанського штабу ще зберігалася довіра. Але й вона похитнулася наприкінці 1922-го.

У листопаді 1922-го радянські каральні органи ліквідували Волинську повстанську армію – потужне партизанське об’єд­нання з Житомирщини. Фактичними його керівниками були сотник Панас Петрик та військовий лікар Василь Грунтенко. Обидва брали участь у Другому зимовому поході, після поразки якого залишились для партизанської боротьби у рідному краї. Перший урятувався під час розгрому Волинської групи Юрка Тютюнника під Базаром, а другий уцілів після розбиття Подільської групи Михайла Палія-Сидо­рянського біля села Авратин. Користаючись масовою підтримкою селян, Петрик та Грунтенко створили кілька партизанських загонів, які ще взимку 1921-1922 рр. розпочали боротьбу з більшовиками.

Керівництво Волинської повстанської армії надіслало представників до Поль­­щі, аби повідомити керівників УНР про своє існування. Але там перед вояками армії УНР провідників ВПА було обмовлено... Михайло Палій-Сидорянський заявив, що Василь Грунтенко – зрадник, який перекинувся на бік більшовиків.

Та партизанські керівники не впадали у відчай і продовжували боротьбу. Петлюрі та його оточенню заява авторитетного тютюнниківця Па­лія–Сидорянського видалася дивною. Головний отаман наказав потайки від усіх направити до Волинської повстанської армії свого представника. Та поки тривало з’ясування ситуації, ВПА викрили. Василь Грунтенко та більшість її бійців були зраджені й потрапили до рук ворога. Панас Петрик та його начальник штабу Лука Костюшко удвох вступили в поєдинок із п’ятьма чекістами і, як потім прозвітувало до Москви керівництво ГПУ УСРР, користаючись зі своєї "фантастичної сили", усіх їх розкидали і вирвалися з пастки.

Повернувшись до своїх, Петрик із Костюшком негайно рушили в бік Польщі, дорогою розбивши виставлений загін. Уже на території сусідньої держави Панас Петрик подав докладний звіт Симонові Петлюрі, який висвітив нарешті діяльність більшовицьких агентів у Повстан­сько-партизанському штабі.

Останній рейд на батьківщину

Треба було перевірити, чого варта тютюнниківської агентури, яка залишилась у окупованій червоними Україні. Насамперед ішлося про колишнього сотника Армії УНР Дащенка. Учасник Другого зимового походу в середині 1922 р. легально за радянсь­кою амністією повернувся до УСРР і влаштувався цілком офіційно викладачем до Харківської школи Червоних старшин. Для Генштабу Армії УНР це бачилося більш ніж дивним, але для Парти­­зан­­сько–повстанського штабу – чомусь цілком закономірним.

Дащенко був агентом-перевертнем, кажуть історики, і під псевдонімом Орловський працював на чекістів. Але його треба було перевірити. Тож до Харкова "на зв’я­зок" із екссотником делегували досвідченого воїна й партизана Семена Могилу. Допомагати йому польський розвідвідділ Генштабу призначив юна­­ка Івана Вишнівського – уроджен­­ця міста Полонного, який добре орієнтувався на місцевості.

До кордону їх супроводжував Михайло Михайлик, брат Семена Могили. Потім вони попрощалися. Назавжди. За кілька годин двох розвідників затримає радянська варта. Цікаво, що сподіваного заохочення за це прикордонники так і не дістали, бо, як виявилося, зіпсували плани керівництва ГПУ УСРР.

Як свідчить історія, радянські каральні органи з допомогою Дащенка налагодили "оперативну гру" з Генштабом УНР та розвідвідділом польського Генштабу. Керівництво ГПУ УСРР знало, що в Україну прибуде спецагент. І планувало "довести" його до Дащенка, "злити" через агента дезінформацію для української та польської розвідок і відпустити його до Польщі.

Арештувавши Семена Могилу, прикордонники зіпсували спецоперацію ДПУ УСРР. Тож залишався єдиний шлях – перевербувати заарештованого резидента. Але, за спецповідомленням від 20 січня 1923 р., Могила був непридатний до перевербування. Ось що, за даними історика, повідомляли київські чекісти харківському керівництву:

"МОГИЛА в настоящее вре­­мя содержится под строгой изоляцией при ПП ГПУ. Вопрос о его использовании разрешен нами в отрицательном смысле, ввиду того что как субъективная оценка МОГИЛЫ, так и объек­тивные данные не говорят в его пользу и не дают никаких гарантий за честность и искренность его работы в нашу пользу.

Обстановка дела абсолютно не требует непосредственного участия в нем самого МОГИЛЫ, и таковой может быть совершенно безболезненно заменен нашими секретными сотрудниками, как по Киеву, так, тем более, по Харькову".

Тож київські чекісти радили керівництву підмінити Семена Могилу своїм співробітником. Цей план би спрацював, якби бранець виказав відомі йому паролі та явки, крім квартири перевертня Дащенка.

Та Семен був міцним горішком. У Києві від нього нічого не дізналися. У середині лютого 1923 р. під спецконвоєм його привезли до Харкова. З Могилою кілька разів особисто зустрічався заступник голови ГПУ УСРР Всеволод Балицький. Намовляв перейти на бік радянської влади, обіцяючи золоті гори. Тим часом навіть білизну й постіль в’язневі не видав. Вочевидь, Семен Могила тримався непохитно, тож навіть дрібних послаблень від чекістів не дочекався. Намагалися зламати його й за допомогою родичів. Як виявилося, рідний брат арештанта був комуністом і працював у Оренбурзі редактором місцевої газети "Звезда". Він написав Семенові листа, де радив покаятися перед радянською владою і просити в неї пробачення. Та на старшину Армії УНР не подіяло і це.

24 серпня 1923 р. справу Могили передали на розгляд надзвичайної сесії Харківського губернського суду. Та засудила його до страти. Але старшину з невідомих причин не розстріляли відразу. Понад пів року він пробув у камері смертників харківської в’язниці. Історики припускать, що весь цей час його вмовляли перейти на бік червоних, обіцяючи свободу.

Героя Крут Семена Андрійовича Могилу розстріляли в Харкові у ніч із 22 на 23 березня 1924 року. Йому було лише 24 роки. Він не зрадив присяги, даної Українській державі, хоча розумів, що це буде коштувати йому життя.

Справа Семена Могили (УНР)Facebook / СБУ

І лише у 103-ту річницю бою під Крутами, 29 січня 2021 року, Служба безпеки України, завдяки дії закону про розсекречення архівів тоталітарного комунічтичного режиму, опублікувала архів більшовиків із грифом "цілком таємно" про справу Семена Могили. Протягом майже століття, живучи в умовах тоталітаризму, українці

За матеріалами к. іст. н. Я. Тинченка та архівів СБ України

Читайте також: Як Москва сфальшувала документи 1654-го – і вкрала козацьку незалежність

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида: «Я играл в The Last of Us Online, и мне понравилось»
GameMag
2025-02-19T21:57:38Z
В Антарктиде нашли таинственную гигантскую дверь: сторонники теорий заговора взорвались предположениями
Знай
2025-02-19T21:30:47Z
"Мне казалось, что на этом PlayStation и закончится": Сюхэй Ёсида рассказал о провальном старте PlayStation 3
GameMag
2025-02-19T21:09:45Z
Глава Naughty Dog Нил Дракманн старается не распыляться на несколько игр сразу и никогда не думает о сиквелах заранее
GameMag
2025-02-19T20:46:10Z
Компактная гармония: Обзор ноутбука ASUS ROG Zephyrus G14
GameMag
2025-02-19T20:01:10Z
Арестович опубликовал свое полу голое фото
Comments UA
2025-02-19T19:57:56Z
Sony удалит эти игры для PS4 и PS5 из расширенной подписки PS Plus в марте — успейте поиграть
GameMag
2025-02-19T19:19:12Z
Sony открыла предзаказы на Lost Soul Aside для PlayStation 5 — китайский экшен стоит 2500 лир в турецком PS Store
GameMag
2025-02-19T19:12:37Z
Найдет дорогу без GPS: создан беспилотник с необычной системой навигации
Фокус
2025-02-19T18:58:47Z
Диетический завтрак для всех: рецепт сырников в духовке
Фокус
2025-02-19T21:51:24Z
Туристический сбор в Украине побил рекорд и впервые превзошел довоенный показатель
Лига
2025-02-19T18:39:16Z
Бесплатное вино ежедневно и потеря ощущения дома: как живут пассажиры 4-летнего круиза
Marie Claire
2025-02-19T18:15:33Z
На какие тревожные сигналы в отношениях следует обратить внимание
Знай
2025-02-19T17:51:37Z
Ленивый штрудель: рецепт простого десерта к чаю с вишнями и яблоками
Фокус
2025-02-19T17:45:05Z
Как увеличить урожай картофеля вдвое: агрономы рекомендуют обмакнуть клубень в раствор — и потом в лунку
TSN
2025-02-19T17:18:16Z
Турист проехал в такси почти 1000 км в неправильном направлении: подробности курьеза
TSN
2025-02-19T15:36:00Z
Булочки, которые заменят хлеб: блогер раскрыла секрет невероятной хрусткости/А вы знали об этом лайфхаке?
Апостроф
2025-02-19T15:30:42Z
Тысячи туристов заполонили улицы Венеции перед введением платы за вход
Фокус
2025-02-19T15:30:03Z
Россияне из авиации устроили по многоэтажке в Херсоне: первые детали трагедии
TSN
2025-02-19T22:42:05Z
В Киеве раздались мощные взрывы: чем закончилось российское шоу для Келлога
Comments UA
2025-02-19T21:39:36Z
Попался в ловушку в стиле "Один дома": в Англии поймали серийного грабителя
Фокус
2025-02-19T18:00:13Z
Россияне ударили КАБами по Купянску: есть жертва
Корреспондент
2025-02-19T17:36:59Z
Впервые в России совершили заказное убийство с помощью FPV-дрона
Новости Украины
2025-02-19T17:30:21Z
Россияне обстреляли амбулаторию в Херсонской области: пострадали медики
Корреспондент
2025-02-19T16:01:50Z
Едва не погиб в Тисе: пограничники спасли нарушителя границы, который не умел плавать
TSN
2025-02-19T15:36:02Z
В Австралии выбросились на берег более 150 малых касаток, десятки выживших - эвтаназируют
Комсомольская правда
2025-02-19T15:09:47Z
В ряде областей воздушная тревога: что известно
TSN
2025-02-19T14:48:06Z
Подножка в борьбе за титул: "Ливерпуль" потерял очки в яркой игре с "Астон Виллой" в АПЛ
TSN
2025-02-19T22:51:43Z
ПСЖ феерически уничтожил "Брест" на пути в 1/8 финала Лиги чемпионов
TSN
2025-02-19T22:18:45Z
"Реал" и "Манчестер Сити" назвали стартовые составы на ответный матч Лиги чемпионов
ZN UA
2025-02-19T19:33:06Z
Легенда клуба Ла Лиги завершит карьеру в конце текущего сезона
Корреспондент
2025-02-19T18:54:05Z
Раньери оценил выступления Довбика за Рому, назвав его статус в команде
Корреспондент
2025-02-19T16:54:24Z
Сборная Украины объявила состав на одиночную смешанную эстафету чемпионата мира-2025 по биатлону
TSN
2025-02-19T16:21:41Z
"Полное безумие": олимпийский чемпион раскритиковал сына Трампа за поддержку допингового турнира
ZN UA
2025-02-19T15:27:17Z
Лидер "Реала" получил дисквалификацию за оскорбление арбитра
ZN UA
2025-02-19T15:09:30Z
Ямаль назвал главного фаворита на победу в Лиге чемпионов - это не Барселон
Корреспондент
2025-02-19T14:54:53Z
Враг атакует Украину ударными беспилотниками: направление движения целей
TSN
2025-02-19T22:51:56Z
В Киеве слышны взрывы: что известно
TSN
2025-02-19T20:48:16Z
Часть Одессы осталась без света и тепла, россияе опять атакуют город дронами
Комсомольская правда
2025-02-19T19:45:24Z
В Одессе гремят взрывы: сколько "Шахедов" атакует город
Comments UA
2025-02-19T19:39:56Z
Больше не невидимы: ВСУ раскрыли секрет российских дронов на оптоволокне
TSN
2025-02-19T18:48:02Z
Атмосферный фронт принесет с собой снег: где в Украине ожидать осадки 20 февраля
Фокус
2025-02-19T18:21:39Z
Военнопленным отменяют госкомпенсацию: кто не получит деньги
Comments UA
2025-02-19T17:36:29Z
Россия достроила железную дорогу: как это повлияет на ситуацию на фронте
Comments UA
2025-02-19T17:06:07Z
В центре Львова во время замені канализации нашли человеческие останки
Комсомольская правда
2025-02-19T17:04:57Z
Лилу 30 лет спустя: Мила Йовович отменяет возраст
Marie Claire
2025-02-19T22:51:45Z
Вышел жуткий тизер хоррора "Верни ее" от создателей "Два, три, демон, приди!"
GameMag
2025-02-19T22:09:33Z
Известная украинская актриса борется за жизнь в реанимации
Comments UA
2025-02-19T20:30:52Z
Порноактриса-рекордсменка ищет настоящую любовь и планирует переспать с тысячей мужчин
Знай
2025-02-19T19:51:59Z
Увидеть «большие голубые глаза». Финн Вульфхард пародирует «Игру престолов» в рекламе PlayStation
GameMag
2025-02-19T19:12:17Z
Аниме «Бэтмен-ниндзя против Лиги якудза» о Тёмном рыцаре в средневековой Японии выйдет 18 марта — сразу в цифре
GameMag
2025-02-19T18:54:24Z
Анна Ризатдинова ошеломила заявлением о романе с участником "Танцев со звездами" Мельником
TSN
2025-02-19T18:21:04Z
«Инстинкт» от LOBODA рекордно быстро взлетел на вершины чартов в Украине: что это за песня
TSN
2025-02-19T17:51:53Z
Известный украинский режиссер Екатерина Горностай стала мамой и показала новорожденного сына
TSN
2025-02-19T16:48:59Z
День памяти Героев Небесной Сотни: история
ZN UA
2025-02-19T22:34:39Z
Литва готова направить военных инструкторов в Украину
Хвиля
2025-02-19T22:33:06Z
День ангела 20 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-19T22:18:07Z
У Илона Маска нашли тринадцатого ребенка: блоггерша заявила, что скрывала беременность
Знай
2025-02-19T20:51:30Z
Проверка деклараций с семейными врачами: журналистка предупредила, кто потеряет доступ к бесплатным услугам
Знай
2025-02-19T20:42:19Z
В РФ похвастались, как построят 100 000-тонный атомный авианосец: в СМИ оценили шансы
Новости Украины
2025-02-19T19:18:12Z
Новые тарифы потрепают кошельки: перевозчики анонсировали подорожание проезда в маршрутках
Знай
2025-02-19T19:12:39Z
В ЕС рассматривают возможность размещения 30 тысяч военных в Украине, но есть условие, — Times
Фокус
2025-02-19T18:57:23Z
В ОП разрабатывают контракты для мобилизованных с четким сроком службы: детали
Фокус
2025-02-19T18:12:02Z
Безумные суммы выплат: какие деньги должны выплатить за травмы на производстве
Знай
2025-02-19T21:51:53Z
Ноги могут выдать ваш риск смерти: что говорят исследования о здоровье сердца
Знай
2025-02-19T16:51:10Z
Простой рефлекс или фундамент нашей координации: почему мы дергаемся во сне
Фокус
2025-02-19T15:30:05Z
Почему диетологи советуют людям старше 65 лет не есть грейпфрут: не желательные продукты для пожилых людей
TSN
2025-02-19T14:48:35Z
Посвятили свою жизнь спасению других: на войне погибли два донора
Апостроф
2025-02-19T14:30:03Z
У 4-5 детей на 100 тысяч: во Львовской области спасли ребенка с редким заболеванием
Comments UA
2025-02-19T13:39:49Z
Топовая семерка напитков, которые улучшают настроение и насыщают организм витаминами
Comments UA
2025-02-19T13:12:59Z
Спастись от ранней смерти: ученые выяснили ее предотвратимые основные причины
Фокус
2025-02-19T13:12:29Z
Как ногти показывают, сколько вы проживете: ответ генетика
TSN
2025-02-19T12:21:24Z
Перевести деньги через карты ПриватБанка будет сложно: предупреждение банка
Новости Украины
2025-02-19T22:03:27Z
Минимальная пенсия 2025: когда украинцам ждать индексации и кто может получить доплату
Политека
2025-02-19T21:27:36Z
Больше ни одной "Укрпочты": пенсионерам разрешили перевести выплаты
Знай
2025-02-19T21:12:03Z
Такой удар потянут не все: тарифы на газ, воду и свет пересчитают
Знай
2025-02-19T19:30:22Z
Google выплатит Италии свыше €300 млн
Корреспондент
2025-02-19T19:09:20Z
Поступления от турсбора выросли на 23% - лидеры Киев и Львовщина
Корреспондент
2025-02-19T18:42:54Z
Обещанную индексацию получат не все: кого из пенсионеров ждет большое разочарование
Знай
2025-02-19T18:36:43Z
Rheinmetall заключил соглашение с Бундесвером на $270 млн
Корреспондент
2025-02-19T18:07:32Z
Украинцы с мизерными пенсиями получат доплаты: на какую сумму можно надеяться
Знай
2025-02-19T17:36:12Z
Цена $20 000 и запас хода более 500 км: рассекречен дешевый электрический седан BYD
Фокус
2025-02-19T17:21:50Z
Простой лайфхак позволит уберечь стекла авто и дворники от обледенения
Фокус
2025-02-19T14:51:57Z
Kia в Абу-Даби представила военный пикап Tasman для тактических операций
Фокус
2025-02-19T13:06:48Z
Stellantis выводит на рынок недорогой электрокроссовер с запасом хода до 600 км
Фокус
2025-02-19T12:57:34Z
В музее показали секретную коллекцию редких и неизвестных Volkswagen
Фокус
2025-02-19T11:57:51Z
Практичные и комфортные: названы лучшие компактные кроссоверы с пробегом
Фокус
2025-02-19T09:36:55Z
Более 700 сил и море карбона: звездный спортсмен получил эксклюзивный суперкар Ford
Фокус
2025-02-19T08:45:50Z
Водителей начали лишать прав за отсутствие всего одной вещи в авто: кто под угрозой
Хвиля
2025-02-19T04:24:52Z
Шокирующее правило, которое может дорого обойтись: как избежать очень глупого штрафа
Знай
2025-02-19T04:21:32Z
Действия Трампа уже тянут на импичмент – конгрессмен
ZN UA
2025-02-19T22:45:14Z
В ВСУ рассказали, как Украине усилить переговорные позиции
Comments UA
2025-02-19T22:42:50Z
Путин снова соврал. Ситуация в Курской области
Корреспондент
2025-02-19T22:36:56Z
В ЦИК сказали, готовы ли к выборам
Корреспондент
2025-02-19T22:18:32Z
"Диктатор без выборов". Трамп атакует Зеленского
Корреспондент
2025-02-19T22:12:26Z
По примеру Трампа: Маск обвинил Зеленского в цензуре и "отмене" выборов
Фокус
2025-02-19T21:45:46Z
Безуглая призвала украинскую диаспору к протестам в США
Comments UA
2025-02-19T21:45:21Z
Илон Маск сделал заявление о Зеленском
Корреспондент
2025-02-19T21:42:35Z
"Эта эпоха закончилась": советник Трампа заявил об "абсолютной возможности" для Украины
Фокус
2025-02-19T21:36:44Z