MY.UAНовости
"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років
"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років

"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років

2 січня 1923 р. увагу радянських прикордонників у містеч­­ку Судилків під Ізяславом привернули двоє чоловіків, які намагалися перетнути польсько-радянський кордон. Один із них, пише історик Я. Тинченко, – молодий чоловік із охайною зачіскою та підстриженими вусами на чистому обличчі. Другий, іще хлопчик, був типовим гімназистом, який перервав навчання через лихоліття війни. Їх відразу схопили і відправили до місцевого відділку ГПУ, де підлітка, Івана Вишнівського, тут-таки й "розкололи". Він мусив зізнатися, ніби є резидентом польської розвідки. Той, хто мав вигляд офіцера, довго опирався й не говорив зі слідчими. Лише 11 січня теж сказав, є українським розвідником, назвавши своє справжнє ім’я та звання: Семен Могила, старшина Армії УНР.

Керівництво Правобережного округу ДПУ (Державне політичне управління) УСРР дійшло, що на кордоні спіймали не пересічних "шпигунів". Відтак було наказано негайно відправити під посиленою охороною обох арештантів до Києва.

Та даремно волинські й київські чекісти на нагороду. Виявилося, керівництво ДПУ республіки чекало на тепер уже затриманих мало не з "розпростертими обіймами" й було відверто розсерджене через спритність прикордонників...

У лавах армії УНР

Семену Андрійовичу Могилі, героєві Армії УНР, на час арешту виповнилося лише 24 роки. Зі слідчої справи відомо, що 1917–го він працював реєстратором у сільському управлінні в рідному містечку Рівному Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Дізнавшись про організацію Центральної Ради та появу перших національних військових формувань, юнак поїхав до Києва і вступив на навчання до 1-ї Української військової школи ім. Богдана Хмельницького. Тут він зустрів свого друга і двоюрідного брата Михайла Михайлика.

За зразкову поведінку та успіхи в навчанні Семен став бунчужним (унтер-офіцерське звання в армії УНР) свого курсу. А коли наприкінці 1917 року школа виступила на оборону державного кордону в районі станції Доч на Чернігівщині проти більшовицьких військ, що наступали, Могила командував юнацькою чотою – 30-ма воїнами.

Михайло Михайлик – автор найповніших мемуарів про легендарний бій під Крутами 29 січня 1918-го. Серед інших, згадує він і бунчужного Семена Могилу. Той напередодні бою очолював розвідку, яка паротягом вирушила в напрямку червоних військ і навіть захопила кількох полонених. Під час відступу з поля бою під Крутами Семен Могила попіклувався, аби було винесено всіх поранених юнаків із його сотні.

Навесні 1918-го Семена Могилу призначили скарбничим військового коменданта міста Липовця на Вінниччині. Наприкінці того ж року він повернувся до Рівного на Херсонщині, де сформував власну партизанську групу, яка активно боролася проти радянської влади, винищуючи загони, які збирали в селян продрозкладку.

Навесні 1920 р. в складі куреня Низових запорожців, сформованого в містечку Глодоси Єлисаветградського повіту Херсонської губернії, Могила влився до лав Армії УНР, яка рейдувала під час Першого зимового походу. Належачи до того підрозділу, в 1920-1921 рр. служив у 1-й Запорізькій та 6-й Січовій дивізіях Армії УНР. Від 15 травня 1921-го працював у повстансько-партизанському штабі Юрка Тютюнника. Влітку його відрядили на Херсонщину – організувати антирадянське повстання. Та коли прибув у рідні краї, чекісти вже виявити і знищили українське підпілля. Могила намагався сформувати новий партизанський загін, а коли цього зробити не вдалося, переховувався по обійстях глодоських жителів.

У травні 1922 р. Семен Могила повернувся до Польщі, де підготував докладний звіт про свою роботу на Півдні України для розвідвідділу Генштабу Армії УНР. Потому він виїхав відпочивати до Сарн, де мешкав Михайло Михайлик. Брати радісно зустрілись і домовилися, що мешкатимуть разом. Але прийшов новий наказ... Могила мав знову вирушити на окуповану "совєтами" Україну. У ніч із 27 на 28 жовтня 1922 р. він спробував перетнути кордон, але натрапив на його охоронців із радянського боку. В перестрілці був поранений у ногу й повернувся до Сарн.

Чужі серед своїх

Тим часом, влітку 1921 р., між головним отаманом Армії УНР Симоном Петлюрою та керівником Повстансько–парти­занського штабу (ППШ) Юрком Тютюнником окреслився розкол. Одна з головних причин була тією, що Генштаб Армії УНР та військове оточення Петлюри почали підозрювати ППШ в роботі на більшовиків. На цю думку керівників УНР наштовхнув факт, що в окупованій червоними Україні почалися масові арешти керівників та рядових членів підпілля. У Генштабі не виключали, що певну роль у провалі руху відіграли зрадники, завербовані радянськими каральними органами.

Головний отаман та його підлеглі були близькими до істини: в оточенні останнього справді діяло кілька таємних агентів ЧК. Ці люди свого часу брали активну участь у визвольній війні 1917-1920 років, але потім із різних причин погодилися на співпрацю з більшовиками. Серед головних, які штовхали до відступництва, були родинні обставини. У декого на окупованій більшовиками території залишалися дружини, діти, батьки...

Остаточно стосунки поміж Петлюрою і Тютюнником зіпсувалися після Другого зимового походу (листопад 1921 р). Хоча до деяких активних старшин із Парти­зансько-повстанського штабу ще зберігалася довіра. Але й вона похитнулася наприкінці 1922-го.

У листопаді 1922-го радянські каральні органи ліквідували Волинську повстанську армію – потужне партизанське об’єд­нання з Житомирщини. Фактичними його керівниками були сотник Панас Петрик та військовий лікар Василь Грунтенко. Обидва брали участь у Другому зимовому поході, після поразки якого залишились для партизанської боротьби у рідному краї. Перший урятувався під час розгрому Волинської групи Юрка Тютюнника під Базаром, а другий уцілів після розбиття Подільської групи Михайла Палія-Сидо­рянського біля села Авратин. Користаючись масовою підтримкою селян, Петрик та Грунтенко створили кілька партизанських загонів, які ще взимку 1921-1922 рр. розпочали боротьбу з більшовиками.

Керівництво Волинської повстанської армії надіслало представників до Поль­­щі, аби повідомити керівників УНР про своє існування. Але там перед вояками армії УНР провідників ВПА було обмовлено... Михайло Палій-Сидорянський заявив, що Василь Грунтенко – зрадник, який перекинувся на бік більшовиків.

Та партизанські керівники не впадали у відчай і продовжували боротьбу. Петлюрі та його оточенню заява авторитетного тютюнниківця Па­лія–Сидорянського видалася дивною. Головний отаман наказав потайки від усіх направити до Волинської повстанської армії свого представника. Та поки тривало з’ясування ситуації, ВПА викрили. Василь Грунтенко та більшість її бійців були зраджені й потрапили до рук ворога. Панас Петрик та його начальник штабу Лука Костюшко удвох вступили в поєдинок із п’ятьма чекістами і, як потім прозвітувало до Москви керівництво ГПУ УСРР, користаючись зі своєї "фантастичної сили", усіх їх розкидали і вирвалися з пастки.

Повернувшись до своїх, Петрик із Костюшком негайно рушили в бік Польщі, дорогою розбивши виставлений загін. Уже на території сусідньої держави Панас Петрик подав докладний звіт Симонові Петлюрі, який висвітив нарешті діяльність більшовицьких агентів у Повстан­сько-партизанському штабі.

Останній рейд на батьківщину

Треба було перевірити, чого варта тютюнниківської агентури, яка залишилась у окупованій червоними Україні. Насамперед ішлося про колишнього сотника Армії УНР Дащенка. Учасник Другого зимового походу в середині 1922 р. легально за радянсь­кою амністією повернувся до УСРР і влаштувався цілком офіційно викладачем до Харківської школи Червоних старшин. Для Генштабу Армії УНР це бачилося більш ніж дивним, але для Парти­­зан­­сько–повстанського штабу – чомусь цілком закономірним.

Дащенко був агентом-перевертнем, кажуть історики, і під псевдонімом Орловський працював на чекістів. Але його треба було перевірити. Тож до Харкова "на зв’я­зок" із екссотником делегували досвідченого воїна й партизана Семена Могилу. Допомагати йому польський розвідвідділ Генштабу призначив юна­­ка Івана Вишнівського – уроджен­­ця міста Полонного, який добре орієнтувався на місцевості.

До кордону їх супроводжував Михайло Михайлик, брат Семена Могили. Потім вони попрощалися. Назавжди. За кілька годин двох розвідників затримає радянська варта. Цікаво, що сподіваного заохочення за це прикордонники так і не дістали, бо, як виявилося, зіпсували плани керівництва ГПУ УСРР.

Як свідчить історія, радянські каральні органи з допомогою Дащенка налагодили "оперативну гру" з Генштабом УНР та розвідвідділом польського Генштабу. Керівництво ГПУ УСРР знало, що в Україну прибуде спецагент. І планувало "довести" його до Дащенка, "злити" через агента дезінформацію для української та польської розвідок і відпустити його до Польщі.

Арештувавши Семена Могилу, прикордонники зіпсували спецоперацію ДПУ УСРР. Тож залишався єдиний шлях – перевербувати заарештованого резидента. Але, за спецповідомленням від 20 січня 1923 р., Могила був непридатний до перевербування. Ось що, за даними історика, повідомляли київські чекісти харківському керівництву:

"МОГИЛА в настоящее вре­­мя содержится под строгой изоляцией при ПП ГПУ. Вопрос о его использовании разрешен нами в отрицательном смысле, ввиду того что как субъективная оценка МОГИЛЫ, так и объек­тивные данные не говорят в его пользу и не дают никаких гарантий за честность и искренность его работы в нашу пользу.

Обстановка дела абсолютно не требует непосредственного участия в нем самого МОГИЛЫ, и таковой может быть совершенно безболезненно заменен нашими секретными сотрудниками, как по Киеву, так, тем более, по Харькову".

Тож київські чекісти радили керівництву підмінити Семена Могилу своїм співробітником. Цей план би спрацював, якби бранець виказав відомі йому паролі та явки, крім квартири перевертня Дащенка.

Та Семен був міцним горішком. У Києві від нього нічого не дізналися. У середині лютого 1923 р. під спецконвоєм його привезли до Харкова. З Могилою кілька разів особисто зустрічався заступник голови ГПУ УСРР Всеволод Балицький. Намовляв перейти на бік радянської влади, обіцяючи золоті гори. Тим часом навіть білизну й постіль в’язневі не видав. Вочевидь, Семен Могила тримався непохитно, тож навіть дрібних послаблень від чекістів не дочекався. Намагалися зламати його й за допомогою родичів. Як виявилося, рідний брат арештанта був комуністом і працював у Оренбурзі редактором місцевої газети "Звезда". Він написав Семенові листа, де радив покаятися перед радянською владою і просити в неї пробачення. Та на старшину Армії УНР не подіяло і це.

24 серпня 1923 р. справу Могили передали на розгляд надзвичайної сесії Харківського губернського суду. Та засудила його до страти. Але старшину з невідомих причин не розстріляли відразу. Понад пів року він пробув у камері смертників харківської в’язниці. Історики припускать, що весь цей час його вмовляли перейти на бік червоних, обіцяючи свободу.

Героя Крут Семена Андрійовича Могилу розстріляли в Харкові у ніч із 22 на 23 березня 1924 року. Йому було лише 24 роки. Він не зрадив присяги, даної Українській державі, хоча розумів, що це буде коштувати йому життя.

Справа Семена Могили (УНР)Facebook / СБУ

І лише у 103-ту річницю бою під Крутами, 29 січня 2021 року, Служба безпеки України, завдяки дії закону про розсекречення архівів тоталітарного комунічтичного режиму, опублікувала архів більшовиків із грифом "цілком таємно" про справу Семена Могили. Протягом майже століття, живучи в умовах тоталітаризму, українці

За матеріалами к. іст. н. Я. Тинченка та архівів СБ України

Читайте також: Як Москва сфальшувала документи 1654-го – і вкрала козацьку незалежність

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Новый хит легендарного музыканта чувствительно ударил по Маску
Comments UA
2025-05-01T11:27:45Z
Группа The Rasmus стала первым международным хейдлайнером Atlas Festival
Комсомольская правда
2025-05-01T11:04:20Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Школы могут нарушать права детей, публикуя их фото — образовательный омбудсмен
Факти ICTV
2025-05-01T11:37:44Z
Умер самый старый человек в мире: сколько ему было лет
Comments UA
2025-05-01T11:36:34Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Эстония впервые получила установки HIMARS
Корреспондент
2025-04-30T19:07:27Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Лидер «Батькивщины» Тимошенко отметила недопустимость никаких капитуляционных условий мира для Украины
Политека
2025-04-30T19:21:47Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В Раду подан законопроект, который позволяет брать на службу в ВСУ мужчин старше 60 лет
Известия Киев
2025-05-01T11:37:10Z
На Западе назвали мощное решение, которое может принять Трамп после подписания соглашения о недрах
Comments UA
2025-05-01T11:36:55Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
В России заявили об "украинском следе" в гибели генерала Москалика: подробности
TSN
2025-04-26T20:48:54Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Доллар и евро подешевели в первый день мая
Корреспондент
2025-05-01T11:27:58Z
Сосиски, сардельки и колбасы по новым ценам: что можно купить дешевле
Знай
2025-05-01T11:12:36Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Забытая болезнь возвращается: ученые бьют тревогу по поводу роста случаев заражения коклюшем
Фокус
2025-05-01T10:27:33Z
Все люди, которые доживают до 110 лет, имеют одну общую черту: исследование
Comments UA
2025-05-01T10:18:01Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
"Просто меньше есть" - не работает: врач похудела на 45 кг и объяснила, что действительно помогает избавиться от лишнего веса
Comments UA
2025-05-01T09:42:31Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Тисе нашли тело уклониста
Gazeta UA
2025-05-01T11:30:50Z
"Взрывная часть сбитого дрона сработала с задержкой": в Киеве ранена женщина
Апостроф
2025-05-01T11:30:49Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
СБУ идентифицировала четырех предателей, которые пытали пленных бойцов ВСУ
Корреспондент
2025-05-01T10:51:26Z
Ночью ожидаются заморозки в северных, центральных областях и Харьковской области
Комсомольская правда
2025-05-01T09:28:37Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Рецепт пирожков с картошкой и грибами: как приготовить их быстро и без хлопот
Фокус
2025-05-01T11:36:50Z
Кофейная гуща — удобрение для растений, полезный помощник в доме, средство для женской красоты
UAToday
2025-05-01T11:06:08Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как в сказке: где находится "Тоннель любви", который стоит увидеть своими глазами
Telegraf
2025-05-01T10:27:15Z
Гороскоп для знаков зодиака на 2 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-01T09:21:38Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Клубный рекорд Барселоны в ЛЧ побит благодаря Рафиньи
Корреспондент
2025-05-01T11:00:52Z
Красюк высказался о завершении карьеры подопечного Усика
Корреспондент
2025-05-01T10:36:13Z
Камбосос будет бороться за чемпионство в новой весовой категории
Корреспондент
2025-05-01T09:57:22Z
Названа настоящая родина футбола, и это не Англия: что выяснили ученые
Фокус
2025-05-01T09:51:59Z
Лучший из лучших: Америка оценила успехи Усика
Корреспондент
2025-05-01T09:33:36Z
Ювентус до конца лета 2027 года продлил контракт с форвардом, который не сыграл ни одного матча за сезон
Известия Киев
2025-05-01T09:31:15Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Расход топлива снизится в разы: что нужно знать, как новичку, так и водителю со стажем
Comments UA
2025-05-01T11:06:16Z
Нового конкурента Toyota RAV4 от Jeep полностью рассекретили до премьеры
Фокус
2025-05-01T10:43:18Z
Уникальная окраска: Феррари обновила болид и костюмы для Гран-при Майами
Корреспондент
2025-05-01T07:15:35Z
Это может сохранить жизнь: что делать водителю, если в дороге вас застала воздушная тревога
Comments UA
2025-05-01T05:42:07Z
Водителям рассказали о скрытой кнопке на зеркале заднего вида и о ее назначении
Gazeta UA
2025-05-01T00:33:04Z
General Motors отзывает 721 тысячу автомобилей из-за дефектных двигателей
Корреспондент
2025-04-30T17:30:48Z
Показана экстремальная версия суперкара Ferrari 296
Корреспондент
2025-04-30T17:06:28Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Легендарный "Биг Тейсти" уходит из меню украинского McDonald's - реакция соцсетей
Комсомольская правда
2025-05-01T11:34:28Z
Европейцы массово покидают социальную сеть Маска X
Корреспондент
2025-05-01T11:26:19Z
Популярный бургер уберут из меню McDonald's
Gazeta UA
2025-05-01T11:06:41Z
6 травня відбудеться InfoSec Ukraine 2025. У партнерах – світові компанії, у тому числі Dell Technologies
ITC
2025-05-01T10:58:54Z
"Единственную радость забрали": McDonald's лишил украинцев любимого бургера - соцсети взорвались волной гнева
Хвиля
2025-05-01T10:22:51Z
Таинственные монстры из выводка XIV готовятся "восстать" из земли: считается, их будут миллионы
Фокус
2025-05-01T10:12:51Z
В Україні прогнозують добрий урожай яблук
AgroNews
2025-05-01T10:07:35Z