MY.UAНовости
"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років
"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років

"Таємний агент" УНР проти "совєтів": історія розвідника Семена Могили, що стала відомою аж через 100 років

2 січня 1923 р. увагу радянських прикордонників у містеч­­ку Судилків під Ізяславом привернули двоє чоловіків, які намагалися перетнути польсько-радянський кордон. Один із них, пише історик Я. Тинченко, – молодий чоловік із охайною зачіскою та підстриженими вусами на чистому обличчі. Другий, іще хлопчик, був типовим гімназистом, який перервав навчання через лихоліття війни. Їх відразу схопили і відправили до місцевого відділку ГПУ, де підлітка, Івана Вишнівського, тут-таки й "розкололи". Він мусив зізнатися, ніби є резидентом польської розвідки. Той, хто мав вигляд офіцера, довго опирався й не говорив зі слідчими. Лише 11 січня теж сказав, є українським розвідником, назвавши своє справжнє ім’я та звання: Семен Могила, старшина Армії УНР.

Керівництво Правобережного округу ДПУ (Державне політичне управління) УСРР дійшло, що на кордоні спіймали не пересічних "шпигунів". Відтак було наказано негайно відправити під посиленою охороною обох арештантів до Києва.

Та даремно волинські й київські чекісти на нагороду. Виявилося, керівництво ДПУ республіки чекало на тепер уже затриманих мало не з "розпростертими обіймами" й було відверто розсерджене через спритність прикордонників...

У лавах армії УНР

Семену Андрійовичу Могилі, героєві Армії УНР, на час арешту виповнилося лише 24 роки. Зі слідчої справи відомо, що 1917–го він працював реєстратором у сільському управлінні в рідному містечку Рівному Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Дізнавшись про організацію Центральної Ради та появу перших національних військових формувань, юнак поїхав до Києва і вступив на навчання до 1-ї Української військової школи ім. Богдана Хмельницького. Тут він зустрів свого друга і двоюрідного брата Михайла Михайлика.

За зразкову поведінку та успіхи в навчанні Семен став бунчужним (унтер-офіцерське звання в армії УНР) свого курсу. А коли наприкінці 1917 року школа виступила на оборону державного кордону в районі станції Доч на Чернігівщині проти більшовицьких військ, що наступали, Могила командував юнацькою чотою – 30-ма воїнами.

Михайло Михайлик – автор найповніших мемуарів про легендарний бій під Крутами 29 січня 1918-го. Серед інших, згадує він і бунчужного Семена Могилу. Той напередодні бою очолював розвідку, яка паротягом вирушила в напрямку червоних військ і навіть захопила кількох полонених. Під час відступу з поля бою під Крутами Семен Могила попіклувався, аби було винесено всіх поранених юнаків із його сотні.

Навесні 1918-го Семена Могилу призначили скарбничим військового коменданта міста Липовця на Вінниччині. Наприкінці того ж року він повернувся до Рівного на Херсонщині, де сформував власну партизанську групу, яка активно боролася проти радянської влади, винищуючи загони, які збирали в селян продрозкладку.

Навесні 1920 р. в складі куреня Низових запорожців, сформованого в містечку Глодоси Єлисаветградського повіту Херсонської губернії, Могила влився до лав Армії УНР, яка рейдувала під час Першого зимового походу. Належачи до того підрозділу, в 1920-1921 рр. служив у 1-й Запорізькій та 6-й Січовій дивізіях Армії УНР. Від 15 травня 1921-го працював у повстансько-партизанському штабі Юрка Тютюнника. Влітку його відрядили на Херсонщину – організувати антирадянське повстання. Та коли прибув у рідні краї, чекісти вже виявити і знищили українське підпілля. Могила намагався сформувати новий партизанський загін, а коли цього зробити не вдалося, переховувався по обійстях глодоських жителів.

У травні 1922 р. Семен Могила повернувся до Польщі, де підготував докладний звіт про свою роботу на Півдні України для розвідвідділу Генштабу Армії УНР. Потому він виїхав відпочивати до Сарн, де мешкав Михайло Михайлик. Брати радісно зустрілись і домовилися, що мешкатимуть разом. Але прийшов новий наказ... Могила мав знову вирушити на окуповану "совєтами" Україну. У ніч із 27 на 28 жовтня 1922 р. він спробував перетнути кордон, але натрапив на його охоронців із радянського боку. В перестрілці був поранений у ногу й повернувся до Сарн.

Чужі серед своїх

Тим часом, влітку 1921 р., між головним отаманом Армії УНР Симоном Петлюрою та керівником Повстансько–парти­занського штабу (ППШ) Юрком Тютюнником окреслився розкол. Одна з головних причин була тією, що Генштаб Армії УНР та військове оточення Петлюри почали підозрювати ППШ в роботі на більшовиків. На цю думку керівників УНР наштовхнув факт, що в окупованій червоними Україні почалися масові арешти керівників та рядових членів підпілля. У Генштабі не виключали, що певну роль у провалі руху відіграли зрадники, завербовані радянськими каральними органами.

Головний отаман та його підлеглі були близькими до істини: в оточенні останнього справді діяло кілька таємних агентів ЧК. Ці люди свого часу брали активну участь у визвольній війні 1917-1920 років, але потім із різних причин погодилися на співпрацю з більшовиками. Серед головних, які штовхали до відступництва, були родинні обставини. У декого на окупованій більшовиками території залишалися дружини, діти, батьки...

Остаточно стосунки поміж Петлюрою і Тютюнником зіпсувалися після Другого зимового походу (листопад 1921 р). Хоча до деяких активних старшин із Парти­зансько-повстанського штабу ще зберігалася довіра. Але й вона похитнулася наприкінці 1922-го.

У листопаді 1922-го радянські каральні органи ліквідували Волинську повстанську армію – потужне партизанське об’єд­нання з Житомирщини. Фактичними його керівниками були сотник Панас Петрик та військовий лікар Василь Грунтенко. Обидва брали участь у Другому зимовому поході, після поразки якого залишились для партизанської боротьби у рідному краї. Перший урятувався під час розгрому Волинської групи Юрка Тютюнника під Базаром, а другий уцілів після розбиття Подільської групи Михайла Палія-Сидо­рянського біля села Авратин. Користаючись масовою підтримкою селян, Петрик та Грунтенко створили кілька партизанських загонів, які ще взимку 1921-1922 рр. розпочали боротьбу з більшовиками.

Керівництво Волинської повстанської армії надіслало представників до Поль­­щі, аби повідомити керівників УНР про своє існування. Але там перед вояками армії УНР провідників ВПА було обмовлено... Михайло Палій-Сидорянський заявив, що Василь Грунтенко – зрадник, який перекинувся на бік більшовиків.

Та партизанські керівники не впадали у відчай і продовжували боротьбу. Петлюрі та його оточенню заява авторитетного тютюнниківця Па­лія–Сидорянського видалася дивною. Головний отаман наказав потайки від усіх направити до Волинської повстанської армії свого представника. Та поки тривало з’ясування ситуації, ВПА викрили. Василь Грунтенко та більшість її бійців були зраджені й потрапили до рук ворога. Панас Петрик та його начальник штабу Лука Костюшко удвох вступили в поєдинок із п’ятьма чекістами і, як потім прозвітувало до Москви керівництво ГПУ УСРР, користаючись зі своєї "фантастичної сили", усіх їх розкидали і вирвалися з пастки.

Повернувшись до своїх, Петрик із Костюшком негайно рушили в бік Польщі, дорогою розбивши виставлений загін. Уже на території сусідньої держави Панас Петрик подав докладний звіт Симонові Петлюрі, який висвітив нарешті діяльність більшовицьких агентів у Повстан­сько-партизанському штабі.

Останній рейд на батьківщину

Треба було перевірити, чого варта тютюнниківської агентури, яка залишилась у окупованій червоними Україні. Насамперед ішлося про колишнього сотника Армії УНР Дащенка. Учасник Другого зимового походу в середині 1922 р. легально за радянсь­кою амністією повернувся до УСРР і влаштувався цілком офіційно викладачем до Харківської школи Червоних старшин. Для Генштабу Армії УНР це бачилося більш ніж дивним, але для Парти­­зан­­сько–повстанського штабу – чомусь цілком закономірним.

Дащенко був агентом-перевертнем, кажуть історики, і під псевдонімом Орловський працював на чекістів. Але його треба було перевірити. Тож до Харкова "на зв’я­зок" із екссотником делегували досвідченого воїна й партизана Семена Могилу. Допомагати йому польський розвідвідділ Генштабу призначив юна­­ка Івана Вишнівського – уроджен­­ця міста Полонного, який добре орієнтувався на місцевості.

До кордону їх супроводжував Михайло Михайлик, брат Семена Могили. Потім вони попрощалися. Назавжди. За кілька годин двох розвідників затримає радянська варта. Цікаво, що сподіваного заохочення за це прикордонники так і не дістали, бо, як виявилося, зіпсували плани керівництва ГПУ УСРР.

Як свідчить історія, радянські каральні органи з допомогою Дащенка налагодили "оперативну гру" з Генштабом УНР та розвідвідділом польського Генштабу. Керівництво ГПУ УСРР знало, що в Україну прибуде спецагент. І планувало "довести" його до Дащенка, "злити" через агента дезінформацію для української та польської розвідок і відпустити його до Польщі.

Арештувавши Семена Могилу, прикордонники зіпсували спецоперацію ДПУ УСРР. Тож залишався єдиний шлях – перевербувати заарештованого резидента. Але, за спецповідомленням від 20 січня 1923 р., Могила був непридатний до перевербування. Ось що, за даними історика, повідомляли київські чекісти харківському керівництву:

"МОГИЛА в настоящее вре­­мя содержится под строгой изоляцией при ПП ГПУ. Вопрос о его использовании разрешен нами в отрицательном смысле, ввиду того что как субъективная оценка МОГИЛЫ, так и объек­тивные данные не говорят в его пользу и не дают никаких гарантий за честность и искренность его работы в нашу пользу.

Обстановка дела абсолютно не требует непосредственного участия в нем самого МОГИЛЫ, и таковой может быть совершенно безболезненно заменен нашими секретными сотрудниками, как по Киеву, так, тем более, по Харькову".

Тож київські чекісти радили керівництву підмінити Семена Могилу своїм співробітником. Цей план би спрацював, якби бранець виказав відомі йому паролі та явки, крім квартири перевертня Дащенка.

Та Семен був міцним горішком. У Києві від нього нічого не дізналися. У середині лютого 1923 р. під спецконвоєм його привезли до Харкова. З Могилою кілька разів особисто зустрічався заступник голови ГПУ УСРР Всеволод Балицький. Намовляв перейти на бік радянської влади, обіцяючи золоті гори. Тим часом навіть білизну й постіль в’язневі не видав. Вочевидь, Семен Могила тримався непохитно, тож навіть дрібних послаблень від чекістів не дочекався. Намагалися зламати його й за допомогою родичів. Як виявилося, рідний брат арештанта був комуністом і працював у Оренбурзі редактором місцевої газети "Звезда". Він написав Семенові листа, де радив покаятися перед радянською владою і просити в неї пробачення. Та на старшину Армії УНР не подіяло і це.

24 серпня 1923 р. справу Могили передали на розгляд надзвичайної сесії Харківського губернського суду. Та засудила його до страти. Але старшину з невідомих причин не розстріляли відразу. Понад пів року він пробув у камері смертників харківської в’язниці. Історики припускать, що весь цей час його вмовляли перейти на бік червоних, обіцяючи свободу.

Героя Крут Семена Андрійовича Могилу розстріляли в Харкові у ніч із 22 на 23 березня 1924 року. Йому було лише 24 роки. Він не зрадив присяги, даної Українській державі, хоча розумів, що це буде коштувати йому життя.

Справа Семена Могили (УНР)Facebook / СБУ

І лише у 103-ту річницю бою під Крутами, 29 січня 2021 року, Служба безпеки України, завдяки дії закону про розсекречення архівів тоталітарного комунічтичного режиму, опублікувала архів більшовиків із грифом "цілком таємно" про справу Семена Могили. Протягом майже століття, живучи в умовах тоталітаризму, українці

За матеріалами к. іст. н. Я. Тинченка та архівів СБ України

Читайте також: Як Москва сфальшувала документи 1654-го – і вкрала козацьку незалежність

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження
GlavRed
2024-11-22T17:30:18Z
Погода в Одесі 23 листопада зміниться: синоптики дали свіжий прогноз на суботу
Политека
2024-11-22T17:28:37Z
Поблизу Вугледара окупанти розстріляли п’ятьох полонених захисників
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:27:07Z
На Донеччині жителям Новодмитрівки відновили газопостачання, яке було припинено через обстріли
УкраинФорм
2024-11-22T17:24:39Z
Ворог за день 10 разів атакував Нікопольський район - пошкоджені будинки
УкраинФорм
2024-11-22T17:07:59Z
Вже друга судова справа: Держекоінспекція домоглася відшкодування 5 млн гривень від міськради
Политека
2024-11-22T16:30:04Z
Бійці ССО під час розвідки в Курській області ліквідували 10 військових РФ, ще трьох узяли в полон
УкраинФорм
2024-11-22T16:09:06Z
"Чув голоси в голові": на Одещині солдат вигадав психічний розлад, щоб не служити
Политека
2024-11-22T16:00:20Z
Через Курську операцію росіяни скасували наступ на Запоріжжя - джерело у ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-22T16:00:16Z
ЦАХАЛ знайшов у бойовиків "Хезболли" російські ПТРК
24tv
2024-11-22T17:30:18Z
РФ продовжить випробування "Орешника": Путін похвалився своєю "вундерваффе"
GlavRed
2024-11-22T17:27:44Z
Пітерський гопник вирішив налякати світ своїм "Орешником"
GlavRed
2024-11-22T17:27:30Z
Головний закордонний ворог Путіна назвав причину, чому ядерна війна неможлива
24tv
2024-11-22T17:27:20Z
Росіяни мають підготувати солдатів КНДР до боїв у Курській області до кінця листопада - джерело
УкраинФорм
2024-11-22T17:27:20Z
Зеленський дорікнув депутатам Верховної Ради за "вихідний" 22 листопада
Хвиля
2024-11-22T17:18:34Z
Скасування засідання Верховної Ради: Зеленський дорікнув нардепам за «вихідний»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:15:57Z
Україна знайшла больову точку Путіна, у росіян можуть з'явитись проблеми
24tv
2024-11-22T17:15:53Z
Зеленський заявив, що інформація про загрозу ударів — не дозвіл на вихідний
Комсомольская правда
2024-11-22T17:13:59Z
Роббі Вільямс представив саундтрек до фільму про себе «Роббі Вільямс: Better Man»
Вива
2024-11-22T17:27:20Z
Без них не обійтися: 5 трендових пар взуття на зимовий сезон
24tv
2024-11-22T17:27:00Z
«Обличчя сміливості»: фотовиставка, яка відкрила історії жінок-захисниць і волонтерок
Вива
2024-11-22T17:21:39Z
Ірина Білик розповіла, який вчинок у 16 років змінив її життя
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:21:12Z
Katya Chilly коротко підстриглася і порушила табу, якого дотримувалася 22 роки: "У мене була криза"
TSN
2024-11-22T17:06:36Z
Уперше з початку великої війни: конкурс "Міс Україна-2024" проведуть наживо
24tv
2024-11-22T16:52:11Z
Відома українська акторка чесно зізналась, що довело її до сліз: "Дуже розчулила мене"
24tv
2024-11-22T16:30:23Z
"Я більше нікого не зустріну": Віра Брежнєва вперше розповіла про розлучення з Меладзе
GlavRed
2024-11-22T16:27:11Z
Біллі Айліш стала артисткою року Apple Music
1News
2024-11-22T16:16:27Z
Пневмонія стане невиліковною за 10 років? Ляшко пояснив, як запобігти цьому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T15:51:10Z
Що з чинними документами по МСЕК: у МОЗ пояснили, кому і коли треба йти на повторний огляд
Украина Криминальная
2024-11-22T15:48:23Z
Дослідження показало, що аспірин та інші ліки можуть підвищувати ризик розвитку деменції
Portaltele
2024-11-22T14:34:02Z
Навіть ТЦК не зацікавлять: з якими проблемами не мобілізують
Знай
2024-11-22T14:30:24Z
Чи потрібно чистити печериці перед приготуванням: господині будуть здивовані
GlavRed
2024-11-22T12:25:33Z
Чому лікарі кажуть, що настільний теніс зменшує стрес, ба й загалом корисний для здоров'я
24tv
2024-11-22T12:14:26Z
Пошкоджений "Охматдит" відновлює прийом маленьких пацієнтів
Khreschatyk
2024-11-22T12:09:47Z
Що таке стокгольмський синдром та як він проявляється
24tv
2024-11-22T12:04:22Z
Для здорового кишечника: 5 речей, які потрібно робити щоранку
Фокус
2024-11-22T11:45:47Z
Полтавський клуб пояснив, що один із волейболістів втік з України, бо йому тут холодно
Комсомольская правда
2024-11-22T17:08:55Z
Гранд італійського футболу зацікавився Луніним: що відомо
24tv
2024-11-22T17:00:42Z
Український тенісист не вийшов на матч, бо на нього впала суддівська вишка: моторошне відео
24tv
2024-11-22T15:48:57Z
Мессі: Я сумую за Барселоною
Football.ua
2024-11-22T15:48:33Z
Алефіренко гратиме з перших хвилин проти Карпат
Football.ua
2024-11-22T15:01:47Z
Аморім: Я трохи мрійник, але я вірю в себе та в клуб – у нас однаковий менталітет
Football.ua
2024-11-22T14:57:03Z
Лемпард погодився очолити Ковентрі
Football.ua
2024-11-22T14:42:39Z
Менеджер Усика спростував інформацію щодо бою Берінчика в андеркарді реваншу з Ф'юрі
24tv
2024-11-22T14:39:18Z
Третій клуб АПЛ: Евертон розпочав співпрацю із українським брендом Nemiroff
24tv
2024-11-22T14:30:21Z
Чому північні корейці досі не потрапляли у полон? Генштаб пояснив причини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:30:13Z
ЗСУ змушені відступати: у Генштабі розкрили деталі операції на Курщині – ЗМІ
GlavRed
2024-11-22T17:27:56Z
«Рубрика», Український ПЕН та Львівський медіафорум отримали відзнаки Світового руху за демократію
Детектор М
2024-11-22T17:22:35Z
Нromadske нагородило 11 героїв, які своїм прикладом показують силу єдності, витривалості та віри
Детектор М
2024-11-22T17:19:14Z
Система ППО NASAMS від Канади вже в Україні - міністр оборони
УкраинФорм
2024-11-22T17:12:51Z
Виробництво артилерії та ППО: Умєров у Швеції обговорив нові спільні проєкти
УкраинФорм
2024-11-22T17:12:18Z
Нардеп Бабак заявив, що багато ректорів вишів покине посади
24tv
2024-11-22T17:00:46Z
В Іспанії повідомили про підготовку першого посібника для цивільних на випадок війни
Европейская правда
2024-11-22T16:58:34Z
5 навичок, які дитина здобуде під час дистанційного навчання
Фокус
2024-11-22T16:57:30Z
Галущенко зустрівся у Відні з представником Китаю при МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-22T17:27:27Z
Торкнеться не тільки "соціалки": експерт розповів, що буде з Україною без грошей США
GlavRed
2024-11-22T17:27:14Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 23 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:18:32Z
Аудит бронювання: критичний статус втратили 5% підприємств
AgroPortal
2024-11-22T17:00:09Z
Нафта подорожчала на тлі побоювань ескалації війни в Україні
Хвиля
2024-11-22T16:45:59Z
У Польщі суттєво піднімуть ціни на алкоголь та цигарки: скільки вони коштуватимуть
24tv
2024-11-22T16:45:32Z
Курс долара і євро знизився наприкінці тижня
360ua.news
2024-11-22T16:33:24Z
НБУ попереджає про нову схему шахрайства із пропозиціями роботи нібито з відділу кадрів TikTok
InternetUA
2024-11-22T16:27:43Z
Боржники теж можуть мати субсидію: у ПФУ пояснили, що для цього потрібно
Политека
2024-11-22T16:27:12Z
10 цікавих ідей подарунків на Новий рік 2025: підійдуть для батьків та друзів
GlavRed
2024-11-22T17:27:39Z
Є речі, які взагалі не варто там класти: що можна поставити на журнальний столик у вітальні
24tv
2024-11-22T16:54:16Z
Чому не варто ділитися своїми проблемами із друзями: мудрець все пояснив
TSN
2024-11-22T16:06:06Z
Не впізнаєте свій чайник: як його очистити лимонною кислотою
24tv
2024-11-22T15:39:48Z
Що покласти у ящик з буряком: коренеплід пролежить всю зиму і буде смачним до весни
TSN
2024-11-22T15:36:27Z
Не сира і не розвалюється: скільки варити цвітну капусту для ідеальної текстури
24tv
2024-11-22T14:54:35Z
Китайський гороскоп на завтра 23 листопада: Бикам - роздратування, Кроликам - потік любові
GlavRed
2024-11-22T14:27:11Z
Цікавий рецепт голубців без м’яса на Різдво: сподобається всім рідним
GlavRed
2024-11-22T14:27:10Z
Відкрита консервація ніколи не буде пліснявіти: елементарний лайфхак
24tv
2024-11-22T14:09:51Z
Жінка стала жертвою інтернет-шахраїв, втративши понад 100 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-22T17:28:13Z
У Франції пограбували музей на 7 млн євро
Европейская правда
2024-11-22T17:27:22Z
Аль-Каїда в Малі заявила про напад на вагнерівців
1News
2024-11-22T17:18:40Z
Атака російських дронів на Київщину: в ОВА повідомили про наслідки
TSN
2024-11-22T17:18:24Z
2 тисячі доларів за уникнення мобілізації: поліція викрила нову схему
TSN
2024-11-22T17:06:14Z
У Сербії сотні людей вшанували пам’ять жертв обвалу на залізничному вокзалі
Европейская правда
2024-11-22T17:01:17Z
Правоохоронці розслідують обставини вибуху в Києві, внаслідок чого є загиблий
Khreschatyk
2024-11-22T17:00:48Z
У порту Антверпена виявили майже 5 тонн кокаїну
Европейская правда
2024-11-22T16:35:59Z
У Нідерландах поліція конфіскувала "наркотичного" садового гнома
Европейская правда
2024-11-22T16:30:32Z
Квантова технологія перетворює тепло на електрику за допомогою світла: ефективність 60%
Фокус
2024-11-22T17:22:47Z
Google вирішить найбільш дратівливу проблему Android під час перенесення даних між пристроями
24tv
2024-11-22T17:06:44Z
Представлено конкурента iPhone 16 і Samsung S25: у цього смартфона буде камера-"невидимка"
InternetUA
2024-11-22T17:01:29Z
Анекдоти та меми тижня: шумів «Рубіж», «Орєшнік» гнувся
Комсомольская правда
2024-11-22T17:01:02Z
Оновлені характеристики відеокарт NVIDIA RTX 50xx та графік виходу від інсайдерів
ITC
2024-11-22T16:51:59Z
Ніякого Premium: WhatsApp анонсував безплатне перетворення голосових повідомлень на текст
ITC
2024-11-22T16:51:51Z
Українські розробники створили дрон вертикального зльоту та посадки
InternetUA
2024-11-22T16:43:43Z
Дешеві перовскітні сонячні панелі стануть утричі довговічнішими: як їх захистили
Фокус
2024-11-22T16:22:25Z
У Сирії знайшли найдавніший алфавіт віком 4400 років
УкраинФорм
2024-11-22T16:18:01Z
"Тести будуть позитивні": пілоти "Формули 1" у Лас-Вегасі поскаржились на марихуану
Фокус
2024-11-22T17:12:25Z
Tata Daewoo презентувала електровантажівку із запасом ходу 480 км
AutoCentre
2024-11-22T17:07:34Z
Брутальний і потужний: презентовано новий позашляховий кросовер Honda
Фокус
2024-11-22T17:06:38Z
Hyundai та GM налагодять спільний випуск пікапів
AutoCentre
2024-11-22T16:37:56Z
В Україні виготовили партію сміттєвозів на шасі JAC N120
AutoCentre
2024-11-22T16:37:51Z
Що означають кольорові крапки та лінії на шинах: водіям назвали важливий нюанс
GlavRed
2024-11-22T16:27:22Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T16:21:04Z
Volkswagen передумав і не припинятиме виробництво найменшої моделі
Фокус
2024-11-22T15:27:13Z
Дорожники отримали партію потужної снігоприбиральної техніки
AutoCentre
2024-11-22T15:05:01Z