MY.UAНовини
Бунтарки, художниці та дисидентки: В Україні створили інтерактивний проєкт про мисткинь-шістдесятниць
Бунтарки, художниці та дисидентки: В Україні створили інтерактивний проєкт про мисткинь-шістдесятниць

Бунтарки, художниці та дисидентки: В Україні створили інтерактивний проєкт про мисткинь-шістдесятниць

В Україні представили інтерактивний онлайн-проєкт "60. Втрачені скарби", створений в рамках програми Українського інституту #UkraineEverywhere анімаційною асоціацією УАніма.

Це серія мистецьких онлайн ігор про найвідоміших українських мисткинь-шістдесятниць, яка покликана розповісти про унікальність українського руху шістдесятників у контексті світової культури.

Героїні проєкту  Алла Горська, Любов Панченко, Галина Севрук, Людмила Семикіна та Галина Зубченко. У кожної був свій неповторний творчий стиль. Тому й кожна арт-гра унікальна та має свою стилістику. Проєкт "60. Втрачені скарби" створювався на основі ґрунтовних досліджень та інтерв'ю з митцями-шістдесятниками, які поділилися своїми спогадами. Наразі на сайті вже доступна гра про Аллу Горську та Любов Панченко.

1960-ті роки  це час бунтарства, епохи хіпі, революційних подій у Франції та правозахисних рухів у США. В Україні це був час "хрущовської відлиги", і саме тоді заснувався рух шістдесятників — молодих артистів та інтелектуалів, які активно захищали права людини, відмовилися творити за радянськими догмами та назавжди лишили слід у мистецтві.

Софія Розуменко, кураторка проєкту "60. Втрачені скарби" розповіла, що всі героїні мали непрості долі, проте зовсім не хотілося розповідати про них в амплуа "мучениць", адже вони були "молодими людьми з нескінченними творчими планами та ідеями, які втілювали в життя". І додає: "Вони навіть були такими собі... "хуліганами" в мистецтві, які не підкорялися тогочасним стереотипам, і чия творчість вибивалася із затверджених стандартів соцреалізму."

Хто ж вони були, українські бунтарки 1960-х?

Алла Горська

Лідеркою андерграундного руху шістдесятників була Алла Горська  вільнодумна та смілива мисткиня і правозахисниця, яка не визнавала обмежень у творчості та свободі слова.

Її чоловіком був художник Віктор Зарецький. Навколо Алли Горської гуртувалася інтелігенція, на її квартирі влаштовували богемні вечори з розмовами про мистецтво, а іноді хтось навіть переховувався від переслідування влади. Горська була однією з організаторок Клубу творчої молоді "Сучасник"  тодішнього центру українського національного життя в Києві. В той час свідомо перейшла на українську мову, яку не могла вивчати у школі. В 1961 році Алла Горська писала в листі до батька: "Ти знаєш, весь час хочеться писати українською мовою. Розмовляєш українською  і думати починаєш українською. Читаю Коцюбинського. Чудова мова...".

На початку 1960-х разом з Василем Симоненком та Лесем Танюком Алла Горська відкрила місця поховання розстріляних в НКВС на Лук'янівському і Васильківському кладовищах, про що було офіційно повідомлено в Київську міську раду. КДБ ретельно стежило за діяльністю Горської, проводило "розмови" з погрозами.

Наприкінці 60-х, коли почалася нова хвиля репресій, ходили абсурдні чутки, ніби Алла Горська керує підпільною "терористичною організацією бандерівців". Художницю було вбито 28 листопада 1970 року. В цьому звинувачують КДБ.

Галина Севрук

Художниця і керамістка-монументалістка Галина Севрук народилася в Самарканді, в родині архітектора Сильвестра Севрука. Українську мову вивчила сама, коли сім'я повернулася в Україну. Займаючись самоосвітою, Галина Севрук глибинно занурювалася в українську культуру та літературу. Брала уроки малювання в художника Григорія Світлицького.

"Художник в собі, вона не може не творити. Вона творить!"  так Галину Севрук згадує журналістка-шістдесятниця Маргарита Довгань.

У 1964 році, разом з Опанасом Заливахою, Аллою Горською, Людмилою Семикіною та іншими митцями, була співавторкою знищеного вітражу "Шевченко. Мати" в Київському університеті, який створили до 150-річчя Тараса Шевченка. За рішенням керівництва, вітраж розтрощили, тому що цей твір "глибоко чужий принципам соціалістичного реалізму". У 1968 році Севрук підписала листа проти репресій та закритих судів над дисидентами. Протягом двадцяти років їй заборонялося виставляти свої роботи в СССР.

"Лісова пісня"  перший значний монументальний твір Галини Севрук, зроблений у техніці набірної мозаїки в 1963 році. За своє життя художниця створила понад 30 монументальних керамічних панно в різних містах та 500 камерних керамічних пластів з історії України.

Своїми думками Галина Севрук поділилася в інтерв'ю, зробленому в рамках проєкту: "Для мене Україна  то святиня, в якій я народилась, яку любила, яку я дуже хотіла піднести, підняти і все, що можна  для неї зробила".

Остання монументальна робота художниці  велике горельєфне керамічне панно "Місто на семи горбах", яке вона створила в 1986 році. Восени 2020 року панно демонтували з фойє київського готелю "Турист".

Любов Панченко

Любов Панченко художниця та жива легенда України, яка знайшла своє справжнє покликання в іпостасі модельєрки. Висока красива жінка з неймовірною чорною косою  саме такою пригадують мисткиню друзі.

Із дитинства батьки не підтримували пристрасть дівчини до малювання, проте це ніяк не вплинуло на її сильне бажання творити. Любов Панченко створювала ескізи одягу, картини, графіку, аплікації з тканини. Дизайни її вишивки публікувалися в найвідомішому на той час в Україні жіночому журналі "Радянська жінка". Любов Панченко активно підтримувала українську мову та культуру в повсякденному житті. В усіх роботах мисткині так чи інакше простежуються українські мотиви. Зазвичай, це національні орнаменти, які знаходять своє відображення в малюнках та дизайні одягу.

У радянські часи було категорично заборонено виставляти роботи Любові Панченко. Заробляти собі на життя художниця могла завдяки вишиванню. Нині її роботи зберігаються в Музеї шістдесятництва та в приватних колекціях.

Людмила Семикіна

Людмила Семикіна — українська живописиця і майстриня декоративного мистецтва, яка в 1997 році стала лауреаткою Національної премії України імені Тараса Шевченка за серію строїв "Високий замок".

У 1968 році мисткиню було виключено зі Спілки художників України за виступи на захист дисидентів. Із політичних причин, Людмила Семикіна протягом двадцяти років не могла приймати замовлення на роботу, брати участь у виставках. Фактично, вся її діяльність художниці опинилася під забороною. Відтоді Семикіна почала працювати в кіно-театральній сфері художницею костюмів.

Людмила Семикіна створила неперевершену роботу як художниця по костюмах в фільмі "Захар Беркут", знятого у 1972 році за однойменною повістю Івана Франка. Сценарій фільму написав Дмитро Павличко. В одному з інтерв'ю художниця згадує, як врятувала фотографії, зроблені під час зйомок картини: "Один кошик з фотографіями я підібрала з помийки, інший  фактично викупила у фотографа. Зокрема, мені вдалося зберегти металеву коробку з кіноплівкою, де зафіксовані проби акторів. Це ж який сюжет можна створити, спираючись на такі документи!". Ці світлини художниця передала в музей "Іван Франко і Київ" для реставрації.

Людмила Семикіна змогла повернутися до діяльності живописця лише після проголошення Незалежності України в 1991 році.

Галина Зубченко

У добу, коли в усіх сферах життя панувала радянська ідеологія, художниця Галина Зубченко зуміла знайти свій унікальний візуальний стиль. Будучи студенткою Київського художнього інституту, вона проводила літні практики в Карпатах, де назавжди закохалася в гори.

Мисткиню надзвичайно вразив стиля життя гуцулів  їхній побут, архітектура, звичаї. Там, серед природи, вона спостерігала, робила замальовки місцевих персонажів, вивчала їхнє автентичне життя. Одна з найвідоміших робіт художниці  "Гуцульське весілля".

Галина Зубченко так розповідала про свою любов до українських Карпат: "Карпати  мій внутрішньо вимріяний світ. Із дитинства я жила неначе в двох вимірах: у давньому, за часів Київської Русі, і в сьогоденні. Мене притягувало те давнє минуле, та в Києві я його, на жаль, не знаходила. А тут, у цих горах, я відчула дух древнього Києва: в побуті, одязі, навіть у самих словах  у всьому проявлялася наша історія".

На початку 1960-х Галина Зубченко співзаснувала Клуб творчої молоді Києва, який став осередком прогресивних та креативних людей  письменників, художників, науковців. Нині роботи художниці знаходяться в музеях, галереях та в приватних колекціях по всьому світу, зокрема в США, Австралії, Аргентині та Японії.

Дивіться також:

Світська левиця та героїня шпигунського роману: Розповідаємо про жінок Музею Ханенків.

Довженко-Центр повернув в Україну німий фільм 1920-х про жорстокі порядки "капіталістичного світу".

 

україна
мистецтво
шістдесятники
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які речі мають обов’язково бути в гардеробі кожної жінки взимку 2024/2025
TSN
2024-11-17T16:33:41Z
Неочікуваний дует Julik й Kristonko і пісня про кохання від Golubenko: 7 крутих музичних новинок
24tv
2024-11-17T16:33:23Z
День народження на кладовищі: вдівець Руслани Писанки показав щемливий кадр
GlavRed
2024-11-17T16:27:26Z
Чоловік покійної Руслани Писанки показав, який вигляд має могила акторки
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
Могилевська показала, як в обіймах донечок ховалася в бомбосховищі: "Збили ракету над головою"
TSN
2024-11-17T16:15:28Z
Melovin влаштував черговий гей-маніфест. Співак звернувся зі сцени до коханого
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:00:00Z
Фінал VI Фестивалю-премії «GRA» пройде у Львові, Івано-Франківську та Києві
УкраинФорм
2024-11-17T14:18:09Z
Підпирали двері у сарай: на аукціоні за шалену суму продадуть мармуровий бюст
24tv
2024-11-17T14:09:33Z
"За задоволення доводиться платити": режисер Девід Лінч розповів про своє захворювання
Фокус
2024-11-17T13:51:57Z
Ми не можемо такими темпами повертати людям домівки, - Віктор Лещинський про втрачене через війну житло
Политека
2024-11-17T16:42:50Z
У владі – кадрова криза: Зеленський визнав проблему
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:42:02Z
"Молдова не терпітиме спроб дезінформації": у Кишиневі засудили пропаганду посла РФ
ZN UA
2024-11-17T16:37:45Z
"Поборник викопного палива": Трамп доручить Міністерство енергетики США бізнесмену з нафтогазової сфери
Хвиля
2024-11-17T16:33:09Z
КНДР може відправити до РФ 100 тисяч військових – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:27:40Z
КНДР десять днів поспіль глушить GPS-навігацію на кордоні з Південною Кореєю
iPress
2024-11-17T16:27:08Z
Перше засідання нового парламенту Грузії заплановане на 25 листопада - прем’єр
УкраинФорм
2024-11-17T16:27:01Z
Що передбачає мирна угода Трампа для України: версія CNN
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:27:00Z
Зеленський анонсує новий "план стійкості" на наступному тижні: деталі від The Times
TSN
2024-11-17T16:18:50Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
Прогноз погоди на 18 листопада
360ua.news
2024-11-17T16:42:46Z
ЗСУ за допомогою HIMARS спопелили велике угруповання ворожої піхоти
GlavRed
2024-11-17T16:40:39Z
У Бурштині після атаки РФ усі пункти незламності перейшли на цілодобовий режим роботи
УкраинФорм
2024-11-17T16:40:13Z
На Рівненщині без світла залишаються 20 тисяч споживачів, введені екстрені відключення
УкраинФорм
2024-11-17T16:30:20Z
Гороскоп Таро на 18 листопада для всіх знаків Зодіаку: Всесвіт піде вам назустріч
Политека
2024-11-17T16:30:07Z
Через дефіцит електроенергії у столиці замінять тролейбуси на автобуси
360ua.news
2024-11-17T16:27:46Z
Росіяни обстріляли передмістя Херсона, троє поранених
УкраинФорм
2024-11-17T16:24:54Z
До 1 листопада планували захопити Куп’янськ-Вузловий: командир "Ахіллеса" про наступ РФ на Харківщині
TSN
2024-11-17T16:16:26Z
На Вовчанському напрямку прикордонники відбили російський штурм
УкраинФорм
2024-11-17T16:15:16Z
Інвестиції у «зелену» енергетику підтримують енергобезпеку України – гендиректор ДТЕК на СОР29
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
В Україні різко здешевшав популярний овоч
TSN
2024-11-17T16:15:03Z
Українцям відповіли, чи зміниться тариф на електроенергію у грудні: названо ціну за кіловат
Хвиля
2024-11-17T16:01:27Z
Ілон Маск продовжує ставати все заможнішим: як зріс капітал найбагатшої людини у світі
24tv
2024-11-17T15:30:38Z
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році
24tv
2024-11-17T15:30:22Z
Завтра будуть введені графіки відключення світла
360ua.news
2024-11-17T15:12:18Z
Чи дійсно Трамп зможе опустити ціни на нафту та які наслідки будуть для Росії
24tv
2024-11-17T15:03:19Z
Як пенсіонери можуть збільшити розмір своїх виплат
24tv
2024-11-17T14:39:21Z
Воррен Баффет розсекретив, які акції придбав після продажу Apple: одна компанія працює в Україні
24tv
2024-11-17T14:39:09Z
Приписка від 17 років: у ТЦК пояснили для чого вона потрібна і чи це потрібно робити всім
Политека
2024-11-17T16:27:51Z
Ви точно присідаєте у парку на "скамейку" – краще з'ясуйте український відповідник
24tv
2024-11-17T16:24:37Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:24:34Z
Нацгвардійці збили крилату ракету з кулемета Browning
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:15:55Z
В Івано-Франківську викладач проводив заняття російською: все, що відомо про мовний скандал у виші
TSN
2024-11-17T16:15:21Z
Готуйтесь до непопулярних рішень мобілізації: журналіст про необхідність поповнення
Знай
2024-11-17T16:06:19Z
Принц Вільям "був наляканий" хворобою Кейт Міддлтон, — ЗМІ
Фокус
2024-11-17T16:00:55Z
"Добрий ранок" чи "Доброго ранку": як сказати правильно українською
24tv
2024-11-17T16:00:09Z
Неїжпапа відвідав військових, які тримають оборону на Херсонському напрямку
УкраинФорм
2024-11-17T15:49:31Z
Перевірте, чи правильні режими встановлюєте: що означають символи на духовці
24tv
2024-11-17T16:30:01Z
Яка приправа може зіпсувати бульйон: шеф-кухар розповів деталі
24tv
2024-11-17T16:24:08Z
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає щастя й велике кохання
TSN
2024-11-17T16:15:37Z
Як гарно прикрасити камін: 3 ідеї святкового декору
24tv
2024-11-17T16:15:10Z
Пасуть задніх: 3 знаки зодіаку, яким не вистачає мотивації для розвитку
24tv
2024-11-17T16:03:55Z
Ще про «а мені ваша математика в житті не знадобилася»
ZN UA
2024-11-17T15:08:13Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T15:03:48Z
За якої температури можна прати абсолютно всі речі: поради експертів
TSN
2024-11-17T14:12:55Z
Як за допомогою оцту позбутися плодових мушок на кухні: цей лайфгак працює на відмінно
TSN
2024-11-17T14:12:12Z
Ндомбазі: Рівень УПЛ дуже сильний
Football.ua
2024-11-17T16:40:20Z
Легендарний Холіфілд відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T16:15:20Z
"Я ледь не помер у червні": Майк Тайсон зробив відверте зізнання після поразки від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T16:15:05Z
Хтось побачив нашого "Пічічі", – Леоненко знищив лідерів збірної України за нічию з Грузією
24tv
2024-11-17T15:45:43Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T15:04:50Z
ЧС-2024 з пауерліфтингу. Збірна України здобула 8 нагород та ліценції на Всесвітні ігри
УкраинФорм
2024-11-17T14:51:50Z
Джейк Пол програв парі Майку Тайсону: скільки грошей заплатить блогер легенді боксу
24tv
2024-11-17T14:42:12Z
Ліга націй-2024/25: хто вже вийшов до 1/4 фіналу
TSN
2024-11-17T14:12:13Z
Хорватія – Португалія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T14:12:07Z
Українець ошукував довірливих людей, сидячи в СІЗО
InternetUA
2024-11-17T16:24:28Z
У Японії стався потужний підводний землетрус
УкраинФорм
2024-11-17T16:15:41Z
Диверсія на залізниці в Запорізькій області: агент "Атеш" вивів з ладу важливе електрообладнання
24tv
2024-11-17T16:15:26Z
Псевдобанкір обшахраював жителя Тернопільщини на 100 тисяч
Украина Криминальная
2024-11-17T15:06:57Z
Літак здійснив екстрену посадку через 130 хом’яків
360ua.news
2024-11-17T15:03:01Z
Атака на Миколаїв: загинула вагітна жінка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:48:15Z
У Херсоні кількість загиблих зросла до трьох
УкраинФорм
2024-11-17T14:36:06Z
На Житомирщині горів рейсовий автобус - вогонь пошкодив моторний відсік
УкраинФорм
2024-11-17T14:33:01Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T14:27:26Z
Названо топ найпопулярніших і небезпечних паролів у світі
InternetUA
2024-11-17T16:22:12Z
Останній Супермісяць року “дістався” до Києва
Комсомольская правда
2024-11-17T16:13:06Z
Що не встигає за попитом в українських мережах
360ua.news
2024-11-17T15:45:24Z
У WhatsApp з'явилася нова функція – користувачі чекали на неї багато років
InternetUA
2024-11-17T15:36:14Z
Представлено найбільший у світі SSD-накопичувач ємністю 122 ТБ
InternetUA
2024-11-17T15:01:14Z
Valve вперше показали кадри зі скасованого продовження Half-Life 2
24tv
2024-11-17T15:00:55Z
26 листопада буде представлений планшет MatePad Pro 13.2 другого покоління
Portaltele
2024-11-17T14:57:59Z
Як уникнути шахрайства при бронюванні житла через соцмережі
InternetUA
2024-11-17T14:34:02Z
Вчені знайшли два таємничі кам'яні кола, які нагадують Стоунхендж
TSN
2024-11-17T14:12:54Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z