/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F24aca3dd-434a-46e8-830d-49bdcdf1d4a9.png)
Далека від реальної: що не так з вартістю електроенергії в Україні
Для українців тема комунальних тарифів є досить болючою, зокрема, у зв'язку з невисокими доходами.
При цьому вартість одного кіловата електроенергії становить 1,68 грн., що, згідно з інформацією журналіста Павла Калашника, яку опубліковали в hromadske.ua, не відповідає реальній ціні.
Докази того, що встановлена ціна на електроенергію далека від реальної
На підтвердження своєї думки про те, що встановлена вартість електрики в Україні не є справедливою, Калашник навів наступні факти:
- Фіксація світла: після того, як в липні 2019-го року в Україні почав працювати ринок електричної енергії, ціни на неї державою більше не встановлюються "вручну". Але побутові споживачі мають сплачувати за фіксованим тарифом у 1,68 грн. за 1 кВт. Цей процес триває з 2017-го року, хоча і мав припинитися в грудні 2020-го. Але, як зазначає журналіст, у владі не ризикують підвищувати тариф для побутових споживачів і ціна залишилася стабільною спочатку до 31-го березня, а потім - і до 1-го травня.
Всі новини України і світу - в нашому Viber!
- Універсальний "цінник" для споживачів: як зазначив Калашник, при недоплаті передбачена і її компенсація, і у випадку з електричною енергією компенсувати доводиться державній компанії "Енергоатом". Так, згідно з Положенням спецобов'язків, "Енергоатому" доводиться істотну порцію своєї електроенергії надавати практично за собівартістю.
Не пропустіть наші свіжі новини на каналі в Twitter і читайте нас у Flipboard!
- Формування вартості електрики: за словами журналіста, кінцева ціна чого-небудь завжди складається з виробничих витрат, витрат на транспортування, оподаткування тощо, а також націнки.Таким же є механізм формування ціни електрики. Так, за словами Калашника, з ціни в 1,68 гривні істотна частина відноситься до оплати за транспортування електричної енергії (понад 90%). Тобто із суми в 1, 68 грн, як це також підтверджує Міністерство енергетики, на оплату безпосередньо самої електрики йде лише 15 копійок. На комерційному ринку протягом останнього місяця середній "цінник" за електроенергію був 1,4 грн. за кВт. У цій ціні, за словами журналіста, не враховується транспортування і націнка, а, отже, замість реальної ціни в 1,4 грн. українці платять лише 15 коп. Про це також повідомляє "Євростат", згідно з даними якого на території України вартість електроенергії є найнижчою в Європі.
Як це впливає на державу і ринок
Через таку, далеку від реальної, ціни електрики, за словами журналіста, державі, по суті, доводиться субсидувати все населення, а це дуже дорого. За словами експерта даної сфери Ольги Кошарної, на які послався журналіст, українцям варто починати збільшувати оплату за електроенергію до закріплення ринкових цін.
Всі новини економіки - в нашому Telegram!
Але представники влади на це не йдуть з причини свого популістського підходу, як пояснює експерт. Тобто, політики бояться падіння рейтингів.
Вийти з ситуації з ціною електрики, яка не відповідає реальній, на думку експертів, можна, якщо замінити механізм ПСО на монетизовані субсидії, коли допомога була б передбачена тільки для реально вразливих категорій населення. Варто зазначити, що з цим згоден і голова Кабміну Денис Шмигаль, який висував таку пропозицію ще на початку березня.
Але, як підсумував журналіст, питання підвищення тарифів вирішує не уряд, а люди з Банкової.
Раніше ми повідомляли про те, що в квітні в Україні набирають чинності ринкові ціни на газ.
Крім того, MY.UA писав про те, що Юрій Вітренко, який тимчасово виконує обов'язки міністра енергетики України, 31 березня подав свіжу декларацію про доходи.