MY.UAНовини
В Україні знищують рибну галузь
В Україні знищують рибну галузь

В Україні знищують рибну галузь

У 2020 році Україна помітно скоротила вилов риби, а браконьєри завдали шкоди рівний бюджету невеликого міста. Рибальські підприємства погано фінансуються, багато працюють в тіні, риба гине від мору.

Чи можна ще врятувати українські водойми?

З початку квітня у всіх областях України вступила в дію заборона на нерестовий вилов риби. Це важливий щорічний захід, який Державне агентство рибного господарства вводить, в залежності від водойми і області, на два-три місяці з метою збереження популяції риб.

Під час нересту, навесні, у риб приглушуются рефлекси самозбереження, і вони можуть стати легкою здобиччю для браконьєрів. Тому промислове рибальство, пересування на човнах, а також змагання з риболовлі в цей період заборонені. У той же час, дозволена любительська рибалка з берега однією вудкою або спінінгом з максимальним уловом до 3 кг риби за добу. У Держрибагентстві наполегливо закликають громадян бути відповідальними і дотримуватися цієї заборони.

 «Адже від того, як пройде нерест водних біоресурсів, залежить відновлення їх популяцій в наших водоймах», – підкреслив в.о. голови відомства Олег Баздуганов.

Але браконьєри не збираються зупинятися і плювати хотіли на будь-які заборони. За перший тиждень дії заборони на водоймах України вже виявлено порушень на мільйони гривень, і це лише офіційно зареєстровані випадки.

Зокрема, на поточному тижні поліція затримала на Буковині двох браконьєрів, які завдали збитків на 1,7 млн грн, виловивши 166 особин риби вирезуб. Цей вид вважається рідкісним і зникаючим, тому занесений до Червоної книги України.

Статистика в розрізі років аналогічна: найбільшої шкоди рибної галузі порушники наносять в квітні-червні, тобто якраз під час нерестової заборони. У минулому році в цей період рибоохоронний патруль розкрив майже 15 тисяч правопорушень зі збитками більш ніж на 43 млн грн.

Порушення правил рибного лову і використання заборонених знарядь лову в нашій країні караються штрафами від 34 до 680 гривень, а за рибний промисел із значним збитком максимальне покарання складе 6800 гривень. Тобто штрафи настільки мізерні, що сучасних варварів не зупиняють.

 «Зараз в Україні діють штрафи, затверджені ще в 2003 році. Наприклад, порушення правил рибальства карається штрафом від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів (який зараз становить 17 гривень). Кого може стримати таке «покарання»? », – зазначив глава Державної екологічної інспекції Андрій Мальований.

За його словами, комітет Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування готує законопроект про підвищення штрафів для рибалок-браконьєрів. Але поки що це тільки плани.

Криза в рибній галузі

В цілому, за 2020 рік рибоохоронні патрулі виявили майже 47 тисяч правопорушень, які завдали державі збитків на суму понад 100 млн гривень. Це в два рази більше, ніж в попередньому році.

В рамках рибоохоронних рейдів інспектори вилучили у порушників понад 150 тонн водних біоресурсів. На тлі щорічного скорочення офіційного промислу риби в країні, який в 2020 році склав 76,5 тис тонн, ці цифри вже не здаються несуттєвими. Проте ця статистика зовсім не говорить про жадібність або безвідповідальність всіх українських рибалок.

 «Така ситуація багато в чому спровокована складністю процедур отримання дозволів на легальний промисловий вилов, а також корупцією. Нерідкі випадки, коли з року в рік квоти на вилов риби за різними схемами отримують одні і ті ж гравці », – відзначають в Офісі ефективного регулювання (BRDO).

І все ж, браконьєрство тягне за собою значне скорочення популяції риб, а завдані державі збитки призводять до скорочення фінансування риборозплідників і малим обсягам зариблення природних водойм. І це – ще одна велика проблема нашої рибної галузі.

Державних риборозплідників в Україні всього чотири (Новокаховський, Харківський, Дніпровський імені академіка Артющик і форелевий завод «Лопушно»), і на їх фінансування сукупно виділяється в рік менше 85 млн гривень. При цьому збиток від браконьєрства в минулому році досяг майже 110 млн гривень.

На щастя, підприємства не опускають руки: в минулому році в українські водойми було запущено 49 мільйонів екземплярів молодняку риб. Розводять і запускають в воду мальків також приватні підприємства і волонтери.

Підходи минулого століття

У той час, як решта світу з турботою про екологію поступово скорочує промисловий промисел в річках, морях і океанах і віддає перевагу розвитку аквакультури, українська рибна галузь все ще тримається на промислі.

За даними Держрибагентства, в Україні працюють близько 4,5 тисячі підприємств аквакультури, які розводять риб, молюсків і ракоподібних в природних умовах або штучних водоймах. З них державних – близько двох десятків. Їх частка в загальному виробництві риби становить лише 16 відсотків.

«Сьогодні в Україні традиційними об’єктами аквакультури незмінно залишаються коропові. Також українські аквафермери вирощують райдужну форель, європейського сома, щуку, судака, карася, стерлядь, осетрів тощо. Але асортимент продукції аквакультури тривалий час залишається майже незмінним », – пояснюють в Держрибагентстві.

Незважаючи на значні площі внутрішніх водойм в країні, в оренді перебуває лише третина з них. Через складності отримання водойм в оренду цей ринок майже не розвивається. Ще одна причина стагнації – висока ставка ввізного мита на корми, які складають більше половини собівартості розведення риби.

 «В абсолютній більшості це імпортна продукція, ставка мита на яку становить 10 відсотків. Разом з тим, імпорт вже готової рибної продукції має нульове ввізне мито. Саме тому українському бізнесу не вигідно вкладати в цю галузь », – відзначають експерти BRDO.

Значна частина аквакультурного господарств України працює в «тіні». За експертними даними, щорічно бюджети регіонів втрачають більше 60 мільйонів гривень через самовільне заняття водних об’єктів.

Яку рибу їдять українці?

Жителі нашої країни споживають значно менше риби, ніж рекомендована ООН норма в 20 кг на людину в рік.

 «У 2019 загальне споживання риби та рибних продуктів склало 545 тисяч тонн, при цьому споживання риби на душу населення склало 12,5 кг на рік. За попередніми оцінками, показники споживання риби в 2020 році залишилися на такому ж рівні », – розповіла УНІАН аналітик асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Світлана Литвин.

Відзначається, що українці споживають в основному ввезену рибу: більше 75 % загального фонду споживання забезпечують імпортні поставки, 25 % становить власне виробництво і вилов.

За підсумками 2020 року Україна закупила за кордоном морепродуктів на 680 мільйонів доларів, що на 5,6 відсотка більше, ніж роком раніше. Головним постачальником стала Норвегія, на яку припадає третина всього українського імпорту. Україна закуповує заморожену, свіжу або охолоджену рибу, рибне філе і різних ракоподібних – креветок, лангустів, іншу продукцію. Варто підкреслити, що імпортується в основному морська продукція, що не вирощується в наших кліматичних умовах.

На межі екологічної катастрофи

В Україні не трапляється ні року, коли б не відбувався мор риби в тому чи іншому водоймищі. Минулого місяця в Азовському морі виявили масову загибель бичка. Загинуло понад 460 тисяч риб, а державі завдано збитків на суму понад 90 млн гривень.

В кінці минулого року в Запорізькій області в Молочному лимані Держрибагентство зафіксувало масову загибель риби. На одному квадратному метрі було виявлено від 300 до 500 примірників загиблої азовської хамси. У цій же локації масовий мор риби відбувався і в 2018, і в 2017 роках, що було пов’язано з будівельними роботами щодо днопоглиблення каналу Молочний лиман – Азовське море.

Але в той же час, загибель риби, пов’язана безпосередньо з поганою якістю води, явище не таке вже й часте.

У Міністерстві захисту навколишнього середовища і природних ресурсів заявляють, що риба з українських водойм за деякими екологічними показниками обходить рибу з водойм Євросоюзу.

У минулому році на дослідження в одну з лабораторій в Словаччині були передані зразки грунту і води з Дніпра, Дністра та Сіверського Дінця. На деяких ділянках цих річок вчені виявили перевищення вмісту шкідливих речовин у воді і, відповідно, в рибі. При цьому ситуація з забрудненням специфічними речовинами – важкими металами і пестицидами – в Україні виявилася кращою, ніж в ЄС, через більш низький рівень промислового навантаження.

 «По цих речовинах навіть в Європі є перевищення, а у нас немає, тобто наша риба за деякими показниками є більш чистою. Хоча ми і говоримо: чи не репрезентативно, а тільки по цим трьом річках, але потрібно сказати, що наші екосистеми не найгірші і деградовані в порівнянні з Європою », – прокоментував заступник міністра захисту навколишнього середовища Михайло Хорев.

При цьому європейська лабораторія звернула увагу на наявність в українських водоймах і рибі антибіотиків. На жаль, в Україні відсутні сучасні очисні споруди для фільтрації антибіотиків.

Шанс на відродження

Завдяки значному обсягу водних об’єктів України має величезний природний потенціал в рибній галузі. Так, в нашій країні 23 тисячі річок, сотні водосховищ, сотні тисяч ставків і майже півтора мільйона гектарів прісноводної води, які призначені для риборозведення, не кажучи вже про Чорне та Азовське моря.

Міжнародна організація ФАО прогнозує, що до 2030 року світовий продуктовий кошик буде наповнюватися на 65 відсотків вирощеною в неволі рибою і тільки на 35 відсотків – виловленою в дикій природі.

Тому Україні необхідно якомога швидше перейти від первісного промислу на цивілізований розвиток аквакультури. Таке виробництво не тільки є більш екологічним і прогнозованим, так як не дуже залежить від погодних умов, а й здатне створити тисячі робочих місць по всій країні.

Україна має всі шанси стати не тільки «житницею Європи», а й європейської «Рибницею». Інше питання – чи готова держава допомагати ініціативним підприємцям?

У бюджеті на 2021 на підтримку тваринництва призначений 1 мільярд гривень, і ці кошти між собою будуть ділити не тільки представники рибної галузі, але також молочна, м’ясна галузь і бджолярі. Питання про додаткові кошти на підтримку аквакультури в уряді поки, на жаль, не піднімається.

У Верховній Раді і Кабміні припадають пилом проекти законів, які спростили б отримання дозволів на оренду водних об’єктів для розвитку аквакультури, оренду ділянок Чорного моря для розведення мідій і інших молюсків.

Поки чиновники будуть лише створювати видимість допомоги цій галузі, Україна буде втрачати дорогоцінний час, хоча могла б вже зараз почати ефективно боротися з браконьєрством, більш активно наповнювати рибою свої водойми і завойовувати світові ринки власної смачної продукцією.

А у мільйонів українських рибалок-любителів по завершенню нерестової заборони з’явилося б більше шансів зловити на гачок рибку в найближчій чистій річці.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як морозиво провокує страшні сни: дослідження
Gazeta UA
2025-07-03T10:09:40Z
З чого насправді виготовляють кукурудзяні палички та чи можна їх давати дитині
Знай
2025-07-03T08:51:49Z
Симптоми, які не можна ігнорувати в спеку
24tv
2025-07-03T08:27:37Z
Як допомогти помідорам швидше почервоніти: що треба зробити городникам просто зараз
TSN
2025-07-03T08:18:57Z
Як уберегти собак і котів від теплового удару: поради ветеринарів
Фокус
2025-07-03T08:06:20Z
Яка будова чоловічого тіла найбільше подобається жінкам
24tv
2025-07-03T07:51:33Z
Як морозиво може викликати нічні жахи: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-07-03T06:51:38Z
Державне агентство з управління резервами офіційно розпочинає свою діяльність
УкраинФорм
2025-07-03T10:25:53Z
Україна збільшила максимальну потужність експорту світла до ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T10:24:29Z
Стрибок євро під 50 грн: експерт сказав, чи варто швидко скуповувати валюту
GlavRed
2025-07-03T10:15:31Z
В Китаї почалася золота лихоманка: ціни на дорогоцінні метали рекордно зростають
24tv
2025-07-03T10:15:25Z
Українська рада зброярів підписала меморандум про співпрацю з німецькими виробниками
УкраинФорм
2025-07-03T10:06:48Z
Зеленський підписав зміни до Бюджетного кодексу для угоди про надра зі США
УкраинФорм
2025-07-03T10:03:26Z
Чумак змінив форму власності
AgroPortal
2025-07-03T10:00:45Z
Подорожчання молочних продуктів у Харкові: за що доведеться платити рекордно багато
Политека
2025-07-03T10:00:06Z
Український сервіс доставки ліків Liki24 залучив $9 млн для масштабування в Європі
AIN
2025-07-03T09:57:15Z
Держдеп США розкритикував Іран за припинення співпраці з МАГАТЕ
iPress
2025-07-03T10:25:54Z
Україна хоче отримати дозвіл на купівлю американської зброї через Європу – Politico
iPress
2025-07-03T10:25:38Z
У Пентагоні вважають, що ядерна програма Ірану відкинута на два роки
УкраинФорм
2025-07-03T10:25:02Z
Польща прокоментувала призупинення поставок американської зброї Україні
iPress
2025-07-03T10:25:01Z
Польща офіційно визнала події на Волині “геноцидом”
360ua.news
2025-07-03T10:24:33Z
RSF: Україна призупинила розслідування вбивства журналіста Айдоса Садикова через відсутність співпраці з боку влади Казахстану
Детектор М
2025-07-03T10:19:49Z
Меркель розповіла, як плакала через кризу в Греції
Европейская правда
2025-07-03T10:19:30Z
В Одесі пролунали вибухи: на місто летіла балістична ракета з Криму
GlavRed
2025-07-03T10:15:54Z
Президент Чехії не гарантує збереження військової допомоги Україні після виборів
Европейская правда
2025-07-03T10:06:57Z
Прощавай, пакет! 3 липня – Всесвітній день без поліетилену: чому він такий небезпечний і як його замінити?
Знай
2025-07-03T10:21:12Z
Не так спекотно і менше туристів: коли найкраще їхати на відпочинок до Італії
24tv
2025-07-03T10:06:50Z
Розлітаються, як гарячі пиріжки: готуємо хрумкі сирні кульки, що завжди в тренді
24tv
2025-07-03T09:39:01Z
"Обдерли як липку": що означає цей вислів та чому саме липа тут фігурує
24tv
2025-07-03T09:30:11Z
Де число, яке відрізняється: треба знати 6767 серед 6768
GlavRed
2025-07-03T09:27:56Z
Китайський гороскоп на завтра 4 липня: Кроликам - проблеми, Свиням - домовлятися
GlavRed
2025-07-03T09:27:19Z
Секрети багатого врожаю капусти: зробіть це для формування тугих головок
24tv
2025-07-03T09:12:19Z
Привітання з днем народження племіннику
24tv
2025-07-03T08:42:43Z
Постільна білизна буде гладенькою і без праски: засіб з кухні на 2 хвилини
24tv
2025-07-03T08:30:28Z
У Курській області ліквідували заступника головнокомандувача ВМФ РФ
ZN UA
2025-07-03T10:27:32Z
Окупанти почали наносити удари по ТЦК: військовий пояснив, на що націлився ворог
GlavRed
2025-07-03T10:24:38Z
За кордоном через війну перебуває 5,6 мільйона українських мігрантів
УкраинФорм
2025-07-03T10:21:17Z
Україна масштабує виробництво дронів: Умєров розповів, скільки виготовлятимуть на рік
TSN
2025-07-03T10:18:57Z
Американські розробники представили легкий безпілотний літак X-56A
InternetUA
2025-07-03T10:16:31Z
У Латвії зібрати гумдопомогу для України
УкраинФорм
2025-07-03T10:15:56Z
Швейцарія та Німеччина підписали угоду про спільну закупівлю систем ППО — Bloomberg
ZN UA
2025-07-03T10:13:35Z
Зеленський привітав воїнів-зенітників з професійним святом
УкраинФорм
2025-07-03T10:12:51Z
Розвернуть на кордоні: кого з чоловіків не випустять з країни попри законне право
Знай
2025-07-03T10:12:02Z
Гороскоп на завтра 4 липня: Дівам - непроханий гість, Рибам - грандіозний успіх
GlavRed
2025-07-03T10:24:15Z
Росія хоче зірвати мобілізацію: саме така мета в атак на ТЦК, – речник Сухопутних військ
24tv
2025-07-03T10:18:19Z
Від ракетного удару Росії загинув заступник командира 110 ОМБр Дмитро Романюк
24tv
2025-07-03T10:15:41Z
На фронті загинув один із лідерів «Пласту» та співтворець Самооборони Майдану
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T10:15:33Z
З квітня по червень зафіксували 20 звернень до медиків через укуси змій
УкраинФорм
2025-07-03T10:15:01Z
Росія вдарила балістикою по Одесі серед білого дня, над містом дим
Telegraf
2025-07-03T10:06:18Z
Демченко розповів про активність військ РФ на сумському напрямку
ZN UA
2025-07-03T10:03:41Z
«Природа в мегаполісі». Чи потрібна нам річка Либідь?
ZN UA
2025-07-03T10:03:32Z
Медійник-колаборант з Маріуполя Андрій Кіор зареєстрував в Росії пропагандистський канал
Детектор М
2025-07-03T10:03:19Z
Cудитимуть перебіжчика з Херсона, якого затримали в районі ведення бойових дій
Украина Криминальная
2025-07-03T10:15:14Z
На Харківщині розірвався знайдений у полі снаряд, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-07-03T10:12:56Z
Стали відомі подробиці автокатастрофи через яку загинув Жота
Football.ua
2025-07-03T10:03:30Z
Крит горить: вогонь загрожує курортам, туристів евакуюють – шокуючі відео
24tv
2025-07-03T10:03:26Z
На Рахівщині судитимуть керівницю поштового відділення, яка привласнила майже ₴70 тис
Украина Криминальная
2025-07-03T10:03:10Z
Двоє загиблих, кількість постраждалих зросла до 21: у Полтаві розповіли про наслідки атаки РФ
УкраинФорм
2025-07-03T09:57:14Z
До Молдови за 13 000 доларів: у столиці затримали незаконного «турагента»
Украина Криминальная
2025-07-03T09:54:43Z
У Конотопі внаслідок атаки дронів знищено об’єкт інфраструктури
1News
2025-07-03T09:54:40Z
У Житомирській області вже понад 80 постраждалих унаслідок вибухів на підприємстві
Лига
2025-07-03T09:54:17Z
Pat Seventhproof презентував пісню до Дня Армійської авіації ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T10:09:28Z
Анна Трінчер в ультракороткій сукні влаштувала спокусливу фотосесію у Парижі
Gazeta UA
2025-07-03T10:09:20Z
Відома українська відьма Таня Гай вперше заспівала
Вива
2025-07-03T09:57:30Z
Анна Добриднєва презентувала україномовну версію довгоочікуваного треку
Вива
2025-07-03T09:45:58Z
Померла заслужена артистки України Тетяна Шеліга, яка останні два місяці перебувала в тяжкому стані
TSN
2025-07-03T09:33:09Z
Влад Яма з-за кордону "підколов" українців, які запитали у нього про повернення додому
Фокус
2025-07-03T09:30:54Z
"Я не хороша дівчинка": Олена Шоптенко здивувала зізнанням
GlavRed
2025-07-03T09:27:03Z
Її обожнювали українці: що відомо про покійну зірку "Коли ми вдома" Тетяну Шелігу
24tv
2025-07-03T09:21:27Z
Наймодніші босоніжки літа 2025: топові варіанти
24tv
2025-07-03T09:18:20Z
З мінівена у кросовери: представлено абсолютно новий Mitsubishi Grandis
ЗаРулем
2025-07-03T10:25:09Z
Світове автовиробництво демонструє впевнене зростання: статистика 2025 року
AutoCentre
2025-07-03T10:09:46Z
Lancia відроджує свою найвідомішу модель
Топ Жир
2025-07-03T10:03:58Z
Криза Tesla поглиблюється, продажі електромобілів падають більш стрімко
AutoGeek
2025-07-03T09:33:52Z
Новий електричний седан Hyundai підвищує планку за стандартами Ioniq 5 N
Топ Жир
2025-07-03T09:18:39Z
Mercedes показав новий розкішний фургон, який замінить V-Class
AutoCentre
2025-07-03T09:04:38Z
Автомобіль у спеку: які речі краще не залишати в салоні
360ua.news
2025-07-03T08:45:39Z
Неякісна збірка і несправності: яких моделей слід уникати, шукаючи вживане авто
Фокус
2025-07-03T08:27:16Z
З електричними гальмами: суперкар Ferrari Amalfi показали офіційно
AutoGeek
2025-07-03T08:21:47Z
Вільярреал орендував захисника в Наполі
Football.ua
2025-07-03T10:21:04Z
ФІФА знизила ціну квитків на КЧС-2025 через напівпорожні трибуни
ZN UA
2025-07-03T10:16:53Z
Криськів та Арройо дістали ушкодження
Football.ua
2025-07-03T10:16:30Z
Діогу Жота загинув в автокатастрофі
Football.ua
2025-07-03T10:15:40Z
Барселона виявляла інтерес до Думфріса
Football.ua
2025-07-03T10:09:16Z
Ф’юрі викликав Усика на третій бій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T10:06:43Z
Що відомо про другого футболіста, який загинув в аварії разом з Діогу Жотою
24tv
2025-07-03T10:06:30Z
Фламенгу відмовив Евертону в захиснику, якого хочуть транзитом доправити до Роми
Football.ua
2025-07-03T09:58:34Z
Через 10 днів після весілля: загинув зірка "Ліверпуля" Діогу Жота
GlavRed
2025-07-03T09:57:50Z
Користувачі скаржаться на сильний перегрів Nintendo Switch 2
InternetUA
2025-07-03T10:01:13Z
Смартфони Google Pixel називають "улюбленими телефонами злочинців": що з ними не так
Фокус
2025-07-03T10:00:39Z
Смартфон Samsung викликає фурор у світі: яка модель стала дуже популярною
Фокус
2025-07-03T09:57:31Z
Темне фентезі від творців The Witcher 3, трейлер Little Nightmares III і нова My Hero Academia — всі анонси з літнього шоукейсу Bandai Namco
ITC
2025-07-03T09:37:33Z
Найцікавіші нові ігри липня 2025
ITC
2025-07-03T09:33:53Z
Розробник Amazon вже рік працює по 30 хвилин на день — через «дискримінацію» від колег з Індії
ITC
2025-07-03T09:33:52Z
Вийшов складаний Honor Magic V5 за $1250 — смартфон став тоншим, а батарея більшою
ITC
2025-07-03T09:33:44Z
Opera 120 отримала власний ШІ-перекладач на 40 мов та покращення безпеки
ITC
2025-07-03T09:33:32Z
Третій випадок в історії: у Сонячній системі знайшли новий міжзоряний об'єкт
24tv
2025-07-03T09:33:32Z