MY.UAНовини
П’ять найбільших дрібниць дезінформації
П’ять найбільших дрібниць дезінформації

П’ять найбільших дрібниць дезінформації

Офіційний старт роботи Центру протидії дезінформації в Україні змусив зазвучати тему протидії ворожій пропаганді по-новому.

Думки щодо самого Центру та його доцільності вже висловлювали як журналісти, так і фахівці з цієї проблематики. Мені «пощастило» не лише вивчати дезінформацію, а й протидіяти їй задовго до того, як вона стала кон`юнктурним питанням і засобом отримання різноманітних дивідендів. Зізнаюся: на певному етапі тема ворожої пропаганди стала для мене надто сенситивною. Адже доводилося пропускати її через себе та спостерігати, як Російська Федерація чинить дезінформаційний вплив на нашу державу, що супроводжувався втратами українських життів і територій. Як у війні, так і в самій пропаганді немає нічого романтичного чи вишуканого. Особисто для мене вона залишається найменш приємною та найбільш суперечливою темою з усіх можливих.

Відтак, дозволю собі вставити власні п`ять копійок з питання дезінформації та протидії їй. Точніше, п’ять тез, що формувалися мною впродовж тривалого часу і вперше пропонуються до уваги.

1. Дезінформація значно буденніша, ніж може здаватися. Вона існувала давно й виникла ледь не з появою людства. Для дослідження самої дезінформації не потрібно створювати численні наукові установи, достатньо краще вивчати самих людей. Базові навички з дезінформації кожен засвоює ледь не від народження. Одним із таких найпростіших, але дійових методів є звичайнісіньке «віддзеркалення» слів супротивника. Цей метод недавно продемонстрував президент Російської Федерації, відповідаючи на слова Джозефа Байдена про Путіна як убивцю. Дитячий вислів «хто так обзивається, той сам так називається» відображає один із головних наративів Кремля: буцімто це не Російська Федерація погана, а Захід — адже саме він винен у дестабілізації, поширенні брехні, утиску прав людей і «кольорових революціях» в інших державах.

2. Дезінформація — це значно ширше, ніж вважається. Дієва протидія ворожій пропаганді — далеко не лише засвоєння навичок критичного мислення, медіаграмотність і спростування фейків. Вона є багатоаспектним питанням, що потребує системного та стратегічного підходу.

Починаючи принаймні з 2014 року, в українському інформаційному просторі побутувало хибне переконання, що дезінформація стосується лише медійного аспекту і найкраще в ній тямлять журналісти або загалом люди зі сфери медіа. Цим, на мою думку, було закладено основи помилкового розуміння ворожої пропаганди. Дезінформація є комплексним феноменом і стосується таких сфер, як: культура, історія, релігія, дипломатія, шпигунство, економіка і навіть психологія та нейробіологія. Недавня спроба «Россотрудничества» привласнити нашого поета Тараса Шевченка є прикладом поєднання культурного та дипломатичного елементів як акту ворожої пропаганди. До речі, фальсифікація історії — одна з основоположних засад кремлівської пропаганди. Тому історична пам`ять і національна ідентичність слугують важливими знаряддями протидії дезінформації.

3. Емоції — паливо для дезінформації. Людина — істота емоційна. І це, швидше, даність, аніж недолік. Саме завдяки емоціям люди часто схильні більше слухати Арестовича, ніж дослухатися до Рахманіна. Чи клацати на посилання про «принади відомої інстаграм-блогерки» замість публікації порад фахового лікаря. Навіть якщо ним є Комаровський. Завдяки емоціям світлини з котиками набиратимуть чим далі більше лайків, ніж посилання на аналітичну статтю. Проте без тих-таки емоцій було б неможливо відвідувати галереї, закохуватися, ностальгувати, реагувати на меми, вболівати за улюблену команду, переглядати «Євробачення» чи часом навіть ставити позначку у виборчому бюлетені.

Звісно ж, пропагандисти навчилися експлуатувати цей людський «баг» для власних потреб. Так, пропагуючи «Спутник V», Кремль, його кишенькові медіа та донедавна «телеканали Медведчука» апелювали до емоції про важливість кремлівської вакцини для «збереження людських життів». Та ж таки Російська Федерація у 2008 році для виправдання своїх ворожих дій під час російсько-грузинської війни рясно використовувала емоційно забарвлені терміни: «геноцид народу Кавказу» чи вже традиційне кремлівське кліше «фашисти». Зрештою, завдання інтернет-тролів також полягає в тому, щоби впіймати людину на емоційний гачок і вивести з рівноваги.

Серед пріоритетних емоцій у дезінформації — паніка й апатія. До прикладу, мета нарощування у 2014 році та цими днями військової потуги Російської Федерації на кордоні з нашою державою полягає в тому, щоби посіяти панічні настрої в самій Україні. Схожим чином свого часу монголо-татари тримали в руках відразу по кілька смолоскипів або ж прикріплювали до коней гілки дерев, аби здійняти куряву. Цим вони створювали ілюзію власної численності, спричиняли хаос і сіяли серед ворога та місцевого населення таку бажану паніку.

4. Людина — головна мішень дезінформації. Так, саме вона, а не медіа, критична інфраструктура, соцмережі чи гаджети. Одним із пріоритетних об`єктів ворожих інформаційних впливів, зокрема, є слабка й несформована психіка молоді та дітей.

Проте інколи сама людина несвідомо перетворюється на знаряддя ворожої пропаганди. Час від часу homo sapiens добровільно стають «корисними ідіотами», поширюючи нісенітниці чи то про вакцинацію, чи про різноманітні витвори конспірологічних теорій. Крім цього, сучасні люди, як і їхні давні пращури, досі полюбляють плітки та чутки. Цим уміло користуються як держава-агресор, так і тисячі різноманітних анонімних телеграм-каналів або ж черговий «гордон» з інсайдами від «ну дуже надійного джерела». Такий людський пієтет до чуток уміло використовували вищезгадані монголо-татари, поширюючи вигадки про корумпованих чиновників у лавах ворога, перш ніж на нього напасти. Про важливість впливу на психіку говорив і Наполеон, вважаючи, що остерігатися варто не так тисячі багнетів, як кількох газет. Відтоді дезінформація стала ще більш витонченою. Проте сама людина змінилася мало. Січнева атака на Капітолій у Вашингтоні чи торішні події в Нових Санжарах продемонстрували, наскільки людська психіка підвладна фейковим новинам.

Істотним чином не еволюціонував і наш мозок як одна з найважливіших цілей ворожої пропаганди. Людство почало активно досліджувати далекий Марс, але досі як слід не вивчило цього головного органа центральної нервової системи. Намагаючись відбілити власні дії під час збиття літака MH17 у 2014 році поблизу Донецька, Кремль саме й використав недосконалість людського мозку, отруюючи інформаційний простір різноманітними версіями. Часто вони навмисне суперечили одна одній. За таких умов мозок «розгублювався» через свою нездатність відітнути непотрібні версії й вибрати одну з них.

5. Людина слугує головною зброєю у протидії дезінформації. Проте є й добра новина. Полягає вона в тому, що часом люди здатні дивувати, особливо під час кризи. До прикладу, у 2008 році звичайні громадяни Грузії зуміли об`єднатись і здивувати всіх, не програвши інформаційну війну Російській Федерації та переконавши світ у своїй правоті. А вже починаючи з 2014 року, українські волонтери, добровольці, представники діаспори та громадського сектора спільно протистояли кремлівській дезінформації й агресії. У Литві, яка теж потерпає від російської дезінформації, на добровільних засадах виник численний громадський рух під назвою «Литовські ельфи», метою якого стала боротьба з кремлівськими інтернет-тролями.

Один із головних метанаративів дезінформації полягає в тому, що всі довкола погані, правди не існує й нікому не варто довіряти. Відтак, задля протидії ворожим інформаційним впливам важливо підтримувати віру людей у те, що вони здатні на хороші вчинки. Потрібно працювати з людьми, апелювати до їхніх кращих рис і розвивати їх. До слова, торік українці стали на 50% більше переглядати освітні відео на YouTube, що все ж таки вселяє надію.

Найбільш дієвий рецепт протидії дезінформації сформульовано ще в часи античності на стіні Дельфійського храму. І звучить він як «пізнай самого себе». В сучасну добу дезінформації ці слова особливо актуальні. Бо чим краще знаєш своє «Я», тим менше шансів у ворога на те, щоби заповнити токсичною брехнею прогалини у твоїй самоідентичності. Відтак, успішність боротьби з пропагандою значною мірою залежить від самих людей. Від того, чи вони гостритимуть власний розум, позбуватимуться інтелектуальної ліні, переставатимуть бути заручниками власних емоцій і культивуватимуть власну віру в правду. Саме людина, така недосконала, проте й не безсила є не лише головною мішенню дезінформації, а й найпотужнішим знаряддям протидії їй. Вона була й завжди буде Альфою і Омегою пропаганди та боротьби з нею. Про все це варто знати і пам`ятати представникам новоствореного Центру протидії дезінформації, щоби його діяльність не перетворилася на забюрократизоване блукання в темряві.

Теги за темою
Другое
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Російський корабель "Іван Рогов" стане вразливим для українських дронів через обмежену ППО та розміри
Antikor
2025-04-05T08:40:24Z
Які пільги передбачені для осіб з інвалідністю ІІІ групи
24tv
2025-04-05T08:33:15Z
Робота у Львові пропонується пенсіонерам: на якій посаді обіцяють зарплату від 30 тисяч
Политека
2025-04-05T08:31:08Z
Росіяни запустили по Україні майже сотню дронів, ППО збила ледь більше половини: подробиці нічної атаки
ZN UA
2025-04-05T08:27:56Z
Бронювання священнослужителів від мобілізації: які критерії та вимоги
24tv
2025-04-05T08:21:22Z
Армія США планує скоротити чисельність особового складу на 90 000 осіб
Antikor
2025-04-05T08:06:26Z
Чи може пенсія чоловіка перейти до дружини: у яких випадках це можливо
24tv
2025-04-05T08:03:00Z
Як назвати жителя Кременчука і чи є в нашій мові слово «бездіяти»? Десять запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T08:00:09Z
Німеччина непублічно фінансує доступ України до супутникового інтернету - Reuters
УкраинФорм
2025-04-05T07:54:02Z
Кримський татарин Сефершаєв, який підтримує війну, візьме участь у чемпіонаті Європи з боротьби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T08:39:30Z
В яких областях випаде сніг уже найближчими днями
24tv
2025-04-05T08:36:16Z
Начальник сервісного центру МВС у Києві Олександр Горбонос задекларував електрокар дружини та майно в Київській області
Antikor
2025-04-05T08:33:02Z
У Києві стався транспортний колапс через закриття руху метро на червоній лінії
Украина Криминальная
2025-04-05T08:12:31Z
Росіяни захопли ще одне село на Донбасі і проводять передислокацію в районі Торецька: чи штурмватимуть Костянтинівку - ISW
ZN UA
2025-04-05T08:06:54Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-05T08:06:50Z
Погода в Україні 5 квітня
360ua.news
2025-04-05T07:57:37Z
На Сумщині окупанти 53 рази вночі та зранку відкривали вогонь
Antikor
2025-04-05T07:54:07Z
Україну посеред квітня накриє сніг і мороз: синоптики назвали дати
Telegraf
2025-04-05T07:45:44Z
Трамп показав кадри ліквідації хуситів в Ємені
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T08:39:24Z
В Італії застерігають проти контр-тарифів у відповідь Трампу
Европейская правда
2025-04-05T08:37:57Z
Очільники Збройних сил Франції та Британії обговорили в Києві посилення України
Европейская правда
2025-04-05T08:31:50Z
Коментар посла США щодо удару по Кривому Рогу викликав обурення
360ua.news
2025-04-05T08:30:27Z
Адміністрація Трампа помилково розіслала українцям листи із наказом покинути США, — Reuters
Фокус
2025-04-05T08:27:41Z
Я не думаю, що якась європейська країна заарештувала б Нетаньягу за ордером МКС – прем’єр Бельгії
ZN UA
2025-04-05T08:24:29Z
Нові мита як удар по сімейному бюджету: як тепер подорожчає гардероб Меланії Трамп, — ЗМІ
Фокус
2025-04-05T08:21:50Z
Як митні війни Трампа позначаться на доларі: інвестбанкір дав важливу пораду українцям
24tv
2025-04-05T08:15:45Z
Трамп може запропонувати країнам, які постраждали від підвищення мит, угоду з купівлею «вхідного квитка»
Antikor
2025-04-05T08:12:25Z
Рецензія на фільм «Такі дрібниці» / Small Things Like These
ITC
2025-04-05T08:15:35Z
Серіал каналу ICTV2 «АТП Перевізники» отримає 2-й сезон
Детектор М
2025-04-05T07:21:30Z
Музикант Андрій Литвинок зник безвісти на фронті: мобілізувався в серпні 2024 року
Antikor
2025-04-05T06:51:50Z
Джейсон Момоа, свиноподібні орки та кубічна країна чудес: рецензія на фільм "Майнкрафт"
Фокус
2025-04-05T06:01:17Z
У Києві пішов сніг. Ірина Білик влаштувала погодну аномалію у квітні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:42:07Z
Британський гуморист Рассел Бренд відреагував на звинувачення у сексуальному насильстві
Комсомольская правда
2025-04-05T05:19:07Z
Емінем вперше став дідусем
Комсомольская правда
2025-04-05T05:15:22Z
Де зараз Наталія Валевська, яка виступала на Антимайдані, а сьогодні мріє про материнство
24tv
2025-04-05T04:03:50Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
На війні загинув один з найсильніших альпіністів України Тарас Цушко
Комсомольская правда
2025-04-05T08:37:34Z
"Жінки мають бути в окопах": український спортсмен потрапив у скандал
Telegraf
2025-04-05T08:33:28Z
Мюллер оголосив про відхід із Баварії наприкінці сезону
Football.ua
2025-04-05T08:31:10Z
Ліверпуль знайшов заміну Александер-Арнольду в Бундеслізі
Football.ua
2025-04-05T08:22:56Z
Бостон Селтікс встановив абсолютний рекорд НБА: ефектне відео
24tv
2025-04-05T08:21:01Z
Прихильнику війни Садулаєву відмовили у візі – він пропустить чемпіонат Європи з боротьби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T08:00:56Z
Луїс Енріке — про оновлений КЧС: Це захопливий формат, який буде цікавий вболівальникам
Football.ua
2025-04-05T07:54:50Z
Українські дзюдоїсти стартують на етапі Кубка Європи в Хорватії
УкраинФорм
2025-04-05T07:54:34Z
Став відомий склад збірної України з футзалу на вирішальні матчі відбору Євро-2026
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T07:54:18Z
Податкова почала отримувати дані про перекази на рахунки громадян, які продають товари через інтернет
Antikor
2025-04-05T08:30:12Z
Бразильський яєчний гігант купує виробника в США
AgroPortal
2025-04-05T08:30:10Z
Сума боргу не важлива: кому до кінця війни не відключать світло
Telegraf
2025-04-05T08:18:50Z
Після двомісячної паузи GDT фіксує зростання: що з молочних продуктів подорожчало
Agravery
2025-04-05T08:12:19Z
Україна перейде від копійок до шагів: НБУ готує поступову заміну монет
Antikor
2025-04-05T07:57:15Z
Закарпатський Хустський кар’єр з 68 гектарами землі та ліцензією до 2037 року виставлено на продаж
Antikor
2025-04-05T07:45:45Z
"Укрзалізниця" на великодні дні запустила додатковий потяг з Києва до Львова
Комсомольская правда
2025-04-05T07:37:48Z
Тарифи на воду зростають: нові ціни вже з 1 травня
Telegraf
2025-04-05T07:33:36Z
Подорожчання яєць у Харкові: ціни підскочили до рекордних максимумів і продовжують зростати
Политека
2025-04-05T07:31:02Z
Китайський гороскоп на завтра 6 квітня: Драконам - конфлікти, Козлам - образи
GlavRed
2025-04-05T08:27:28Z
Вона не "глазунья" – українською ця страва називається по-іншому
24tv
2025-04-05T08:15:38Z
Вийде такою, як у бабусі: рецепт улюбленої домашньої ковбаси на Великдень
24tv
2025-04-05T08:09:26Z
"Це неймовірно": мандрівник розкрив, де продають "найкращий у світі" десерт
24tv
2025-04-05T07:36:46Z
Не мийте голову в ці дні: змиєте увесь успіх і щастя
24tv
2025-04-05T07:30:06Z
Сезонні квіти VS імпортні: що обрати для весняного букета?
Фокус
2025-04-05T07:00:50Z
Кущі для найтемніших кутків саду: добірка рослин, що процвітають в тіні
24tv
2025-04-05T06:42:03Z
Хто зі знаків зодіаку у квітні посвариться з коханою людиною
24tv
2025-04-05T06:30:31Z
Не поспішайте до Великодня: коли настає найкращий час для посадки картоплі
Telegraf
2025-04-05T06:30:12Z
Вогняні смерчі, палаючі села та зірвані дахи. На РФ обрушився потужний ураган
Telegraf
2025-04-05T08:40:45Z
Понад 60 ударів: на Львівщині чоловік жорстоко побив пораненого під Бахмутом бійця
Фокус
2025-04-05T08:36:03Z
Чоловік віддав шахраям майже 100 тисяч гривень при пошуку роботи в інтернеті
InternetUA
2025-04-05T08:28:51Z
Захищала свою дитину до останнього: у Кривому Розі на дитмайданчику Росія вбила Віту Головко
24tv
2025-04-05T08:27:15Z
Росіяни обстріляли один із районів Дніпропетровської області: постраждали жінка та дитина
ZN UA
2025-04-05T08:22:45Z
Ракетний удар РФ по Кривому Рогу 4 квітня: кількість загиблих зросла до 18 людей
Лига
2025-04-05T08:15:42Z
Удар по Кривому Рогу. Трирічний Тимофійко не вижив
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T08:03:04Z
У російському Саранську після влучання БпЛА спалахнув оптоволоконний завод
Украина Криминальная
2025-04-05T08:00:51Z
Няня перевіряла, чи немає "монстра" під ліжком, а натрапила на бородатого чоловіка
Фокус
2025-04-05T08:00:39Z
Щоб отримати водійське посвідчення, українцям потрібно буде пройти ВЛК
Antikor
2025-04-05T08:09:45Z
9 сигналів організму, що вам бракує магнію
24tv
2025-04-05T06:30:41Z
Францію охопив спалах вірусу чікунгуньї, в одному з регіонів оголосили надзвичайний стан
Комсомольская правда
2025-04-05T05:51:00Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
В'єтнамські розробники представили вітчизняні дрони-камікадзе на оптоволокні, що працюють без GPS
InternetUA
2025-04-05T08:31:13Z
Другий шанс. Проблемний Boeing Starliner можуть відправити на орбіту вже цього року
InternetUA
2025-04-05T08:28:56Z
Астронавти SpaceX показали унікальне відео прольоту над полюсами Землі
Комсомольская правда
2025-04-05T08:09:33Z
Ажіотаж через фігурки Minecraft у McDonald's: що потрібно знати, щоб отримати бажану іграшку
24tv
2025-04-05T08:06:51Z
NASA вивчає гігантську аномалію в магнітному полі Землі, яка невпинно зростає
24tv
2025-04-05T08:03:13Z
Коли настане 2-денний робочий тиждень через ШІ і які професії під загрозою очима Білла Гейтса
24tv
2025-04-05T08:03:06Z
Microsoft захотіла повністю позбавити паролів Windows 11
InternetUA
2025-04-05T08:01:43Z
Аналітики підрахували, скільки коштуватиме iPhone після нових мит США
InternetUA
2025-04-05T07:31:06Z
Екіпаж Fram2 вперше зробили рентгенівське зображення в космосі
Antikor
2025-04-05T07:27:11Z
Водії були приголомшені: чоловік проїхався на ліжку містом
Фокус
2025-04-05T07:51:47Z
Тест-драйв нового Toyota Land Cruiser Prado J250 2.4 Turbo. Зухвало, але не грубо
AutoCentre
2025-04-05T07:27:14Z
Toyota GR86 отримала яскраво-жовту спецверсію Yuzu
AutoCentre
2025-04-05T07:16:27Z
Водій самокату виходить з близької смертельної ситуації після того, як його збив автомобіль
Топ Жир
2025-04-05T02:30:19Z
Неймовірно барвистий G-Wagen: вражає зовні та ще більше вражає всередині
Топ Жир
2025-04-05T00:30:41Z
Найпотужніший двигун V12 для шосе їде не тими, від кого ви очікуєте
Топ Жир
2025-04-04T23:45:50Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z