MY.UAНовини
П’ять найбільших дрібниць дезінформації
П’ять найбільших дрібниць дезінформації

П’ять найбільших дрібниць дезінформації

Офіційний старт роботи Центру протидії дезінформації в Україні змусив зазвучати тему протидії ворожій пропаганді по-новому.

Думки щодо самого Центру та його доцільності вже висловлювали як журналісти, так і фахівці з цієї проблематики. Мені «пощастило» не лише вивчати дезінформацію, а й протидіяти їй задовго до того, як вона стала кон`юнктурним питанням і засобом отримання різноманітних дивідендів. Зізнаюся: на певному етапі тема ворожої пропаганди стала для мене надто сенситивною. Адже доводилося пропускати її через себе та спостерігати, як Російська Федерація чинить дезінформаційний вплив на нашу державу, що супроводжувався втратами українських життів і територій. Як у війні, так і в самій пропаганді немає нічого романтичного чи вишуканого. Особисто для мене вона залишається найменш приємною та найбільш суперечливою темою з усіх можливих.

Відтак, дозволю собі вставити власні п`ять копійок з питання дезінформації та протидії їй. Точніше, п’ять тез, що формувалися мною впродовж тривалого часу і вперше пропонуються до уваги.

1. Дезінформація значно буденніша, ніж може здаватися. Вона існувала давно й виникла ледь не з появою людства. Для дослідження самої дезінформації не потрібно створювати численні наукові установи, достатньо краще вивчати самих людей. Базові навички з дезінформації кожен засвоює ледь не від народження. Одним із таких найпростіших, але дійових методів є звичайнісіньке «віддзеркалення» слів супротивника. Цей метод недавно продемонстрував президент Російської Федерації, відповідаючи на слова Джозефа Байдена про Путіна як убивцю. Дитячий вислів «хто так обзивається, той сам так називається» відображає один із головних наративів Кремля: буцімто це не Російська Федерація погана, а Захід — адже саме він винен у дестабілізації, поширенні брехні, утиску прав людей і «кольорових революціях» в інших державах.

2. Дезінформація — це значно ширше, ніж вважається. Дієва протидія ворожій пропаганді — далеко не лише засвоєння навичок критичного мислення, медіаграмотність і спростування фейків. Вона є багатоаспектним питанням, що потребує системного та стратегічного підходу.

Починаючи принаймні з 2014 року, в українському інформаційному просторі побутувало хибне переконання, що дезінформація стосується лише медійного аспекту і найкраще в ній тямлять журналісти або загалом люди зі сфери медіа. Цим, на мою думку, було закладено основи помилкового розуміння ворожої пропаганди. Дезінформація є комплексним феноменом і стосується таких сфер, як: культура, історія, релігія, дипломатія, шпигунство, економіка і навіть психологія та нейробіологія. Недавня спроба «Россотрудничества» привласнити нашого поета Тараса Шевченка є прикладом поєднання культурного та дипломатичного елементів як акту ворожої пропаганди. До речі, фальсифікація історії — одна з основоположних засад кремлівської пропаганди. Тому історична пам`ять і національна ідентичність слугують важливими знаряддями протидії дезінформації.

3. Емоції — паливо для дезінформації. Людина — істота емоційна. І це, швидше, даність, аніж недолік. Саме завдяки емоціям люди часто схильні більше слухати Арестовича, ніж дослухатися до Рахманіна. Чи клацати на посилання про «принади відомої інстаграм-блогерки» замість публікації порад фахового лікаря. Навіть якщо ним є Комаровський. Завдяки емоціям світлини з котиками набиратимуть чим далі більше лайків, ніж посилання на аналітичну статтю. Проте без тих-таки емоцій було б неможливо відвідувати галереї, закохуватися, ностальгувати, реагувати на меми, вболівати за улюблену команду, переглядати «Євробачення» чи часом навіть ставити позначку у виборчому бюлетені.

Звісно ж, пропагандисти навчилися експлуатувати цей людський «баг» для власних потреб. Так, пропагуючи «Спутник V», Кремль, його кишенькові медіа та донедавна «телеканали Медведчука» апелювали до емоції про важливість кремлівської вакцини для «збереження людських життів». Та ж таки Російська Федерація у 2008 році для виправдання своїх ворожих дій під час російсько-грузинської війни рясно використовувала емоційно забарвлені терміни: «геноцид народу Кавказу» чи вже традиційне кремлівське кліше «фашисти». Зрештою, завдання інтернет-тролів також полягає в тому, щоби впіймати людину на емоційний гачок і вивести з рівноваги.

Серед пріоритетних емоцій у дезінформації — паніка й апатія. До прикладу, мета нарощування у 2014 році та цими днями військової потуги Російської Федерації на кордоні з нашою державою полягає в тому, щоби посіяти панічні настрої в самій Україні. Схожим чином свого часу монголо-татари тримали в руках відразу по кілька смолоскипів або ж прикріплювали до коней гілки дерев, аби здійняти куряву. Цим вони створювали ілюзію власної численності, спричиняли хаос і сіяли серед ворога та місцевого населення таку бажану паніку.

4. Людина — головна мішень дезінформації. Так, саме вона, а не медіа, критична інфраструктура, соцмережі чи гаджети. Одним із пріоритетних об`єктів ворожих інформаційних впливів, зокрема, є слабка й несформована психіка молоді та дітей.

Проте інколи сама людина несвідомо перетворюється на знаряддя ворожої пропаганди. Час від часу homo sapiens добровільно стають «корисними ідіотами», поширюючи нісенітниці чи то про вакцинацію, чи про різноманітні витвори конспірологічних теорій. Крім цього, сучасні люди, як і їхні давні пращури, досі полюбляють плітки та чутки. Цим уміло користуються як держава-агресор, так і тисячі різноманітних анонімних телеграм-каналів або ж черговий «гордон» з інсайдами від «ну дуже надійного джерела». Такий людський пієтет до чуток уміло використовували вищезгадані монголо-татари, поширюючи вигадки про корумпованих чиновників у лавах ворога, перш ніж на нього напасти. Про важливість впливу на психіку говорив і Наполеон, вважаючи, що остерігатися варто не так тисячі багнетів, як кількох газет. Відтоді дезінформація стала ще більш витонченою. Проте сама людина змінилася мало. Січнева атака на Капітолій у Вашингтоні чи торішні події в Нових Санжарах продемонстрували, наскільки людська психіка підвладна фейковим новинам.

Істотним чином не еволюціонував і наш мозок як одна з найважливіших цілей ворожої пропаганди. Людство почало активно досліджувати далекий Марс, але досі як слід не вивчило цього головного органа центральної нервової системи. Намагаючись відбілити власні дії під час збиття літака MH17 у 2014 році поблизу Донецька, Кремль саме й використав недосконалість людського мозку, отруюючи інформаційний простір різноманітними версіями. Часто вони навмисне суперечили одна одній. За таких умов мозок «розгублювався» через свою нездатність відітнути непотрібні версії й вибрати одну з них.

5. Людина слугує головною зброєю у протидії дезінформації. Проте є й добра новина. Полягає вона в тому, що часом люди здатні дивувати, особливо під час кризи. До прикладу, у 2008 році звичайні громадяни Грузії зуміли об`єднатись і здивувати всіх, не програвши інформаційну війну Російській Федерації та переконавши світ у своїй правоті. А вже починаючи з 2014 року, українські волонтери, добровольці, представники діаспори та громадського сектора спільно протистояли кремлівській дезінформації й агресії. У Литві, яка теж потерпає від російської дезінформації, на добровільних засадах виник численний громадський рух під назвою «Литовські ельфи», метою якого стала боротьба з кремлівськими інтернет-тролями.

Один із головних метанаративів дезінформації полягає в тому, що всі довкола погані, правди не існує й нікому не варто довіряти. Відтак, задля протидії ворожим інформаційним впливам важливо підтримувати віру людей у те, що вони здатні на хороші вчинки. Потрібно працювати з людьми, апелювати до їхніх кращих рис і розвивати їх. До слова, торік українці стали на 50% більше переглядати освітні відео на YouTube, що все ж таки вселяє надію.

Найбільш дієвий рецепт протидії дезінформації сформульовано ще в часи античності на стіні Дельфійського храму. І звучить він як «пізнай самого себе». В сучасну добу дезінформації ці слова особливо актуальні. Бо чим краще знаєш своє «Я», тим менше шансів у ворога на те, щоби заповнити токсичною брехнею прогалини у твоїй самоідентичності. Відтак, успішність боротьби з пропагандою значною мірою залежить від самих людей. Від того, чи вони гостритимуть власний розум, позбуватимуться інтелектуальної ліні, переставатимуть бути заручниками власних емоцій і культивуватимуть власну віру в правду. Саме людина, така недосконала, проте й не безсила є не лише головною мішенню дезінформації, а й найпотужнішим знаряддям протидії їй. Вона була й завжди буде Альфою і Омегою пропаганди та боротьби з нею. Про все це варто знати і пам`ятати представникам новоствореного Центру протидії дезінформації, щоби його діяльність не перетворилася на забюрократизоване блукання в темряві.

Теги за темою
Інше
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Хто найбільше разів вигравав Євробачення
24tv
2025-05-03T07:36:57Z
Найтрендовіший колір педикюру: не пропустіть хіт цього літа
24tv
2025-05-03T07:33:57Z
Рецензія на фільм «Фанатик» / Borderline
ITC
2025-05-03T07:16:38Z
«Фанатик»: син Джека Ніколсона, Рей, переслідує відому співачку і лякає всіх посмішкою
Комсомольская правда
2025-05-03T07:04:00Z
2 атмосферні фільми для перегляду усією сім’єю на вихідних
24tv
2025-05-03T06:42:07Z
Прихована функція псує зображення на телевізорах: як і чому її варто вимкнути
InternetUA
2025-05-03T05:31:01Z
Цифрове диво: у Києві відтворили мозаїку 12 століття
VGorode
2025-05-03T05:21:52Z
Померла від тривалої боротьби з раком: де похована Руслана Писанка і як виглядає її могила
Telegraf
2025-05-03T05:21:23Z
Юні брати-рокери з Рівного: Наш відеовиступ зарепостив гурт Metallica. Це розрив!
Комсомольская правда
2025-05-03T05:04:56Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
США розширюють військову присутність на кордоні з Мексикою
Gazeta UA
2025-05-03T07:58:48Z
Скандал з Гегсетом і "зливом" секретних даних: з'явилися нові подробиці
InternetUA
2025-05-03T07:58:21Z
Трамп майже на 84% хоче скоротити фінансування Держдепу США
ZN UA
2025-05-03T07:49:32Z
«Ставлять на розтяжку». Соратник Зеленського пояснив небезпеку прямих переговорів з росіянами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T07:48:32Z
Катаріна Матернова: ЄС виділяє 10 млн євро регіональним і розслідувальним медіа України
Детектор М
2025-05-03T07:43:34Z
Президент Сербії перервав візит до США через проблеми зі здоровʼям
Европейская правда
2025-05-03T07:42:52Z
Розвідка Британії: РФ у 2025 році може зазнати рекордних втрат у війні проти України
Европейская правда
2025-05-03T07:42:01Z
"Я тобі хлібало розвалю": Шабунін погрожує ексзаступнику міністра оборони Дейнезі, в чому причина
Фокус
2025-05-03T07:37:50Z
Незбагненний факт: Китай серйозно зменшив закупівлю російської нафти
24tv
2025-05-03T07:48:39Z
Китай офіційно натякнув, що відкритий до переговорів зі США про тарифи
Европейская правда
2025-05-03T07:43:08Z
Запаси нафти та газу в Україні: де найбільше родовищ природних ресурсів
24tv
2025-05-03T07:36:12Z
Ціни на полуницю злетіли вгору: де купити її найдешевше
Telegraf
2025-05-03T07:18:29Z
Листи від податкової: ДПС змінює підхід до бізнесу
ZN UA
2025-05-03T06:52:18Z
В Україні зросло виробництво сухого молока
AgroPortal
2025-05-03T06:30:58Z
Банкомат підвів: що робити, якщо забув ПІН-код картки - інструкція для пенсіонерів
Знай
2025-05-03T06:12:45Z
Тім Кук: тарифи Трампа додадуть витрати на 900 мільйонів доларів у третьому кварталі для Apple
InternetUA
2025-05-03T06:01:14Z
Уже з вересня українське яблуко поїде до Канади
AgroPortal
2025-05-03T06:00:02Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
США випробували нову гіперзвукову ракету морського базування
Лига
2025-05-03T07:57:44Z
Польща почала військову операцію після провокацій літаків РФ над Балтією
Европейская правда
2025-05-03T07:56:57Z
Мобілізація в травні 2025: як призивають чоловіків 50+ та чи є винятки
24tv
2025-05-03T07:51:36Z
Британія віддала ЗСУ всі артилерійські установки AS-90: чим їх замінили
Фокус
2025-05-03T07:51:23Z
Українські військові візьмуть участь у параді в Британії з нагоди 80-річчя Перемоги в Європі
ZN UA
2025-05-03T07:51:18Z
Польща закручує гайки: українські біженці залишаться без виплат
Знай
2025-05-03T07:30:19Z
Не Богдан і не Світлана: як насправді звучали давні українські імена до русифікації
Telegraf
2025-05-03T07:28:44Z
Пенсія для людей з інвалідністю ІІІ групи: хто може розраховувати на доплати травні
24tv
2025-05-03T07:27:45Z
На Рівненщині потяг протаранив автомобіль: загинули двоє чоловіків
Украина Криминальная
2025-05-03T07:48:21Z
На Дніпропетровщині діти принесли додому частину FPV-дрона: двоє осіб у лікарні
Факти ICTV
2025-05-03T07:34:58Z
У Греції жінка загинула під час імовірної спроби підірвати банкомат
Европейская правда
2025-05-03T07:34:29Z
Розтрощив банкомат, аби помститися. Поліція затримала у Києві рецидивіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T07:33:16Z
Сітки довжиною понад кілометр: на Кременчуцькому водосховищі затримали браконьєра з уловом на 1,3 млн гривень
Политека
2025-05-03T07:31:49Z
У Харкові викрили "волонтера", який збирав донати для ЗСУ, але витрачав їх на себе
InternetUA
2025-05-03T07:28:07Z
Новоросійськ: безпілотник врізався у багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T07:03:46Z
Поблизу американського парку Єллоустоун сталася моторошна аварія: семеро загиблих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T06:39:26Z
Прикутий стяжками до ліжка чоловік: у ТЦК розповіли про інцидент в розподільчому центрі у Києві
24tv
2025-05-03T06:30:51Z
Сексолог чи психолог, уролог чи сексопатолог – який лікар допоможе налагодити інтимне життя
24tv
2025-05-03T07:57:22Z
Телефон під подушкою може викликати рак: "Ви знаходитесь під безперервним..."
Знай
2025-05-03T04:51:58Z
Чому не пробуджується малина?
AgroPortal
2025-05-03T04:00:41Z
Якщо хочете мати рельєфне тіло – ось 5 простих порад для роботи поза спортзалом
24tv
2025-05-03T03:12:04Z
Старіння починається з дрібниць: три помилки у догляді за собою
Gazeta UA
2025-05-03T00:00:11Z
Гіпертонія та діабет виявилися більш смертельними для чоловіків: учені дізналися чому
Фокус
2025-05-02T18:51:19Z
Львів’янин, який змінив хід історії: як науковець боровся з смертельною хворобою
GlavRed
2025-05-02T18:27:02Z
ТЦК не зважатиме на інвалідність: кого можуть мобілізувати навіть з фізичними вадами
Знай
2025-05-02T18:12:32Z
Альвеоліт після видалення зуба – чому виникає запалення та як його лікувати
24tv
2025-05-02T17:30:06Z
Щасливчики вихідних: три знаки Зодіаку, яким пощастить 3-4 травня 2025 року
Фокус
2025-05-03T07:51:12Z
Ці 5 кімнатних рослин можуть захистити від злого ока: варто мати їх у оселі
24tv
2025-05-03T07:36:39Z
Кришталево чиста вода та ліс. Чому варто відпочити на Шацьких озерах у 2025 році
Telegraf
2025-05-03T07:30:56Z
Гороскоп на травень 2025 для Скорпіонів: які небезпеки несе Чорний Місяць
GlavRed
2025-05-03T07:27:38Z
Сюди їдуть мільйони: топ-3 найпопулярніші країни світу серед туристів
24tv
2025-05-03T06:21:45Z
Кому травень подарує другий шанс у стосунках
24tv
2025-05-03T06:15:49Z
Іще один варіант апетитних дерунів: що до них додати для яскравого смаку
Telegraf
2025-05-03T06:10:17Z
Є неприємні речі, які треба усвідомлювати, якщо хочеш рости
Telegraf
2025-05-03T06:04:48Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 3 травня 2025 року
Фокус
2025-05-03T05:00:21Z
Окупанти атакували Харків БпЛА з термобаричними бойовими частинами
24tv
2025-05-03T07:57:40Z
Побачив автомат і дістав кулю, – боєць "Азову" про поранення та евакуацію з Маріуполя
24tv
2025-05-03T07:42:04Z
ЗСУ беруть ворога у кліщі на ключовому напрямку: де захлинувся наступ РФ
GlavRed
2025-05-03T07:27:36Z
Росія атакувала Харків 17 дронами десятки поранених
360ua.news
2025-05-03T07:16:47Z
Минулої доби на Харківщині внаслідок ворожих ударів постраждали близько 50 громадян, одна людина загинула
Мій Харків
2025-05-03T07:12:48Z
Просування росіян сповільнилося - ЗМІ
Gazeta UA
2025-05-03T07:09:48Z
Кількість постраждалих внаслідок масованого удару російських БпЛА по Харкову збільшилася
Мій Харків
2025-05-03T06:49:31Z
росія вдарила по цивільних будівлях у Харкові: майже пів сотні постраждалих
iPress
2025-05-03T06:49:09Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 3 травня
Мій Харків
2025-05-03T06:40:55Z
Манчіні може очолити Мілан
Football.ua
2025-05-03T07:58:12Z
Челсі може купити Воткінса
Football.ua
2025-05-03T07:37:05Z
Кривдник Ломаченко переможно повернувся у ринг після скандального бою
24tv
2025-05-03T07:36:26Z
Легендарний боксер пояснив, чому Дюбуа штовхнув Усика на битві поглядів
24tv
2025-05-03T07:27:20Z
Олександр Кучер: Перед Шахтарем ностальгії немає, всі мої думки — про збереження місця в УПЛ
Football.ua
2025-05-03T07:01:15Z
Відсвяткував 34-й День народження: Сидорчук забив гол у чемпіонаті Бельгії
24tv
2025-05-03T06:57:03Z
Компані – перед можливим чемпіонством в матчі з Лейпцигом: Ми не готуємося святкувати
Football.ua
2025-05-03T06:55:33Z
Чорноморець — Шахтар. Напередодні
Football.ua
2025-05-03T06:52:27Z
ФК Париж вийшов до Ліги 1
Football.ua
2025-05-03T06:34:06Z
Акумулятор його Hyundai Ioniq 5 зберіг 88% ємності після 360 тисяч миль пробігу
Топ Жир
2025-05-03T07:15:38Z
Без пасажирського екрана та шкіри в обробці: Mercedes показав базову версію CLA
AutoCentre
2025-05-03T07:09:24Z
Легенда 2000-х: у Києві засвітився рідкісний спортивний BMW на 500 сил
Фокус
2025-05-03T07:00:46Z
Справжні роботяги і дешеві в ремонті. 3 авто до 1000 доларів, які можна купити в Києві
Telegraf
2025-05-03T05:33:41Z
Чи потрібно освячувати автомобіль: відповідь священника
GlavRed
2025-05-03T03:27:01Z
Ескалейд IQ стає гучнішим, залишаючись безшумним
Топ Жир
2025-05-03T01:30:55Z
Легендарний Alpina B2 повертається, щоб нагадати M5, хто був першим
Топ Жир
2025-05-03T00:00:44Z
Форд повідомив трьом власникам Lightning про можливу відсутність гайок у їхніх електромобілях
Топ Жир
2025-05-02T22:45:17Z
Lotus створив ретро-версію Emira з прихованою даниною поваги Джиму Кларку
Топ Жир
2025-05-02T22:30:26Z
На Землю найближчими днями впаде міжпланетна космічна станція вагою півтонни
Комсомольская правда
2025-05-03T07:34:48Z
Як 100 вітряних турбін: вітрогенератор-стіна "знищить" сонячні панелі
InternetUA
2025-05-03T07:10:55Z
Перспективи радіо в епоху цифрових медіа
Детектор М
2025-05-03T07:01:47Z
Штучний інтелект – тигреня в кімнаті: експерти пояснили, у чому небезпека
Политека
2025-05-03T06:49:11Z
Суддя у справі Meta попереджає, що штучний інтелект може «знищити» ринок оригінальних творів
InternetUA
2025-05-03T06:46:08Z
Epic Games запускає інтернет-магазини, щоб дозволити розробникам обходити комісії магазинів додатків
InternetUA
2025-05-03T06:16:23Z
Безлад зникне за 5 хвилин: геніальний лайфхак для швидкого порядку за 40 гривень
Telegraf
2025-05-03T05:03:50Z
У Китаї людиноподібний робот напав на інженера: у мережі з’явилося відео
InternetUA
2025-05-03T05:01:08Z
Науковці з'ясували, що для сільського господарства придатні 20 тис. га біля Чорнобиля
AgroPortal
2025-05-03T05:00:57Z