MY.UAНовини
Андрій Лисецький: «"Земля Івана" — це історія про щасливу людину»
Андрій Лисецький: «"Земля Івана" — це історія про щасливу людину»

Андрій Лисецький: «"Земля Івана" — це історія про щасливу людину»

«Земля Івана» режисера Андрія Лисецького — документальний фільм про одного з останніх народних художників України Івана Приходька. Нещодавно під час Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбулася світова прем’єра цього фільму. Стрічка здобула головний приз конкурсної програми DOCU/Україна. Крім того, вже відомо, що «Землю Івана» відібрали для участі в кінофестивалі Hot Docs Canadian International Documentary Festival, який невдовзі відбудеться в Торонто. Українські глядачі до 23 квітня ще можуть подивитися «Землю Івана» в онлайн-кінотеатрі Docuspace. Дати кінопрокату фільму в Україні поки що невідомі.

«Земля Івана» — режисерський дебют оператора ігрових та документальних стрічок Андрія Лисецького. Андрій — із кіношної династії: його дід Сергій Лисецький — знаний український кінооператор і кінорежисер, а мати Євгенія Лисецька була художницею-постановницею. Як пояснює Андрій, зустріч із Іваном Приходьком стала для нього щасливим випадком, а ідея зробити кінокартину про народного майстра виникла після того, як він показав зйомки, які робив для себе, своїм колегам. «Детектор медіа» поговорив з Андрієм Лисецьким про його дебютний режисерський досвід, про складнощі під час зйомок і про те, що йому особисто принесло знайомство з Іваном Приходьком.

 Андрію, в попередніх інтерв’ю ви вже казали, що познайомилися з героєм свого фільму випадково — під час вибору натури для іншої картини. Розкажіть детальніше, якою була ваша перша зустріч із паном Іваном.

–  У пошуках натури ми їздили під Києвом у районі аеропорту «Бориспіль». Я побачив дивну хатинку, вона мала такий вигляд, наче час зупинився у ХІХ столітті. Цікаве подвір’я, дивні картини на паркані. Найфантастичніше те, що ця хата недалеко від летовища, над нею літають літаки, й цей контраст створює дивне враження. Захотілося роздивитися і познайомитись із господарем. Ми зайшли, сказали, що ми кіношники, спитали дозволу познімати.

Як я зрозумів, до пана Івана час від часу навідуються незнайомі. Він зовсім не відлюдник, він досить відкрита людина і вважає, що доля приводить потрібних людей.

 Як він сприйняв вашу ідею знімати про нього кіно?

–  Ви знаєте, все було дуже органічно. Ми почали спілкуватися, пан Іван щось показував, я знімав. Не було такого, що ми сіли за стіл і почали домовлятися, що будемо робити фільм.

 А коли у вас особисто виникло відчуття, що з цих начебто необов’язкових зйомок може вийти фільм?

–  Скоріше навіть ця ідея виникла не в мене, а в колег, яким я почав показувати свій матеріал. Вони дивилися й казали: «Треба робити кіно, бо буде шкода, якщо такий матеріал пропаде». Серед тих, кому я показував свої зйомки, був Геннадій Кофман (один із продюсерів стрічки «Земля Івана», керівник кінокомпанії «Магіка-фільм», співзасновник фестивалю Docudays UA. — Ред.), він одразу дуже захопився побаченим і запропонував робити фільм.

 Скільки людей було у вашій знімальній групі?

–  Я, звукооператор (часом їх було двоє), а також асистент, який інколи знімав на другу камеру. Іноді нам було тісно в хатинці пана Івана. Але в нас вибудувалися приязні стосунки. Як оператор я працював на декількох документальних картинах, і цей момент сприйняття героєм камери, людей навколо — це завжди непросто. Але тут знову-таки була удача. У пана Івана немає такого, що він до зйомок в одному стані, у процесі зйомок — в іншому. Він весь час у своєму органічному стані, його звикання до знімальної групи було на диво коротким.

Мені здається, що сам уклад його життя такий, що він досить спокійно ставиться до якихось речей, які нам здаються дуже важливими. У нього є житейська мудрість. Сам факт, що до нього приїхали кіношники, — це для нього наче як приїхали друзі поговорити про живопис. Думаю, саме тому він має такий органічний вигляд на екрані.

 У фільмі є епізоди, де пан Іван проводить ритуали, схожі на язичницькі. З якоїсь точки зору, ці епізоди можуть сприйматися трохи як постановочні. Герой вам підігрував?

–  У документальному кіно є своя умовність. Постановка — це не дуже правильний термін. Все, що відбувалося, йшло від пана Івана. Фантастично, як він перевтілювався, з капюшона від старої куртки зробив собі маску. Це повністю його світ, його ідеї. Це схоже на магію: ще годину тому нічого не було, а потім — раз! — і пан Іван на очах перетворюється на такого духа зими, наприклад. Тут немає жодної постановки.

 Що для вас як для оператора й режисера було найскладніше під час знімального періоду?

–  Як для режисера для мене найскладнішим був фінальний етап монтажу, коли стало зрозуміло, що нам треба цілком викидати кілька сюжетних ліній, які ми вибудовували, бо вони у структурі картини заважали й відволікали. А як для оператора для мене була певна складність у пошуку… Розумієте, нам хотілося використовувати у візуальному рішенні якісь елементи того самого наївного живопису, яким займається пан Іван, але пошук цих відповідників був досить складний…

Коли ми почали роботу, перше, що нас зачепило, від чого ми відштовхнулися, — це унікальні фактури. Побут на рівні ХІХ століття — це вже сама по собі атракція в наш час. Я досить багато їжджу по Україні у справах різних документальних проєктів. Традиція народного малярства вже майже зникла. Є ще кілька художників, напівпрофесійних або професійних, які працюють у цій стилістиці. Пан Іван — це натура, що зникає. Але протягом зйомок стало зрозуміло, що насправді цінність нашої історії — це те, що пан Іван є напрочуд гармонійною та щасливою людиною. Це і стало найголовнішою темою нашого фільму. Фактури його побуту, його живопис — це все речі, які допомагають оповідати цю історію, але насамперед це історія про щасливу людину.

У документальному кіно режисер — це не те саме, що режисер художнього фільму. Я думаю, найголовніше завдання режисера документального кіно — знайти тему фільму і знайти контакт із героєм. Мені дуже пощастило з командою, ми всі були досить глибоко занурені в матеріал, обговорювали, як розповісти цю історію, тому насправді проблем не було. Скоріше це була така наша дружня подорож до пана Івана.

 Чи мінялися ваші стосунки із паном Іваном протягом зйомок?

–  Тільки на краще. Ми своїми зйомками зжирали величезну кількість часу пана Івана, й мені в якийсь момент стало страшно, що йому це перестане подобатись. Але, на диво, він дуже терпляче ставився до знімального процесу і часом навіть підбадьорював нас.

 У фільмі є епізод, коли зустрічаються пан Іван і художник Анатолій Криволап. Чому ви вирішили організувати цю зустріч двох митців?

–  Я розпитував у пана Івана, наскільки він цікавиться мистецтвом. Була спроба пошуку художнього аналізу його мистецьких робіт. І саме коли ми розмовляли про колір, пан Іван згадав про Анатолія Криволапа. Пан Іван більшу частину свого життя пропрацював пастухом у селі, він завжди був біля коней на відкритому просторі. Мотив коня присутній і в живописі пана Івана, й у пана Криволапа. Якось пан Іван сказав, що було б добре, якби він міг познайомитись і поговорити з Анатолієм Криволапом. Чому ні? Ми організували цю зустріч і дуже вдячні пану Криволапу, що він люб’язно і швидко відгукнувся на нашу пропозицію приїхати до пана Івана. Зустрілися два художники з різних світів, і нам вдалося зняти цей цікавий епізод. Відчувалося, що на початку в пана Криволапа було трохи іронічне ставлення до цієї зустрічі, але щойно вони почали спілкуватися, іронія зникла.

  В житті пана Івана, поки йшли зйомки, відбулась й інша подія — участь у виставці у Мистецькому Арсеналі. Як він сприймав цю подію?

–  Це була велика виставка, присвячена українському примітивному мистецтву. Там були представлені роботи і Марії Приймаченко, і Катерини Білокур. Пана Івана запросили як одного з останніх представників школи поліського народного живопису. Пан Іван досить спокійно ставиться до умовностей нашого соціального світу. Запросили на виставку? Ну й чудово. Більш унікальною була історія, коли «Ощадбанк» купив його роботи для своєї зовнішньої реклами. Мені здавалося, що тут може відбутися якийсь злам, бо дійсно в кожному вікні «Ощадбанку» по всій країні висіли його пташка й коник, це було сюрреалістично. Але й до цієї події наш герой спокійно поставився, не змінилося нічого ні в його ставленні до себе та оточуючих, ані його світосприйняття.

 Як довго тривав період постпродакшену?

–  Насправді для такого фільму, мені здається, досить швидко. За тими нормами, які зараз є в Держкіно, досить обмежений постпродукційний період. У листопаді 2019 року ми сіли за монтаж, ще кілька епізодів я дозняв у січні, а у квітні 2020-го ми вже здали картину в Держкіно.

–  Чи мали ви якісь складнощі у зв’язку із тим, що знімали фільм на кошти від Держкіно?

–  Були певні складнощі із розрахунками, бо з грошима від Держкіно завжди так, що вони приходять не зараз на зараз, а якось розтягнуто в часі. Це викликало деякі незручності, але ми були командою фанатиків, тому на запізнення із розрахунками ніхто не зважав. Хотілося б, щоб була можливість трохи продовжити монтажний період, бо для документального кіно це дуже важливо. Після того, як ми здали фільм у Держкіно, ми спеціально взяли паузу у три місяці, щоби передивитися все свіжим оком. Фінальна версія трохи коротша за ту версію, яку ми здавали в Держкіно. Просто я після паузи побачив, що деякі речі є зайвими.

 Ви говорили, що на стадії монтажу вам довелося викидати цілі сюжетні лінії. Розкажіть, що саме довелося видалити з фінальної версії.

–  Була окрема лінія, так би мовити, суспільного життя пана Івана, його боротьби з корупцією, з байдужістю, з типовими проблемами українського села. Була ще одна лінія, більш мистецька, вона була побудована на серії його малюнків, в яких він згадує своє життя. Там, зокрема, була історія про корову, яка врятувала його родину в часи голоду, та інші потужні історії. Думаю, все це ми окремо викладемо на ютуб як такий невеличкий серіал, бо шкода.

 Коли «Землю Івана» можна буде побачити в кінотеатрах?

– Поки що весь час прокат переноситься, але, думаю, він усе-таки відбудеться. До речі, ще до закінчення фестивалю Docudays UA я говорив телефоном із паном Іваном, він мені розповів, що в його село стали приїжджати молоді люди, які його розшукували. Виявилося, це глядачі фестивалю, які подивилися фільм і теж захотіли із ним познайомитись.

 Чи ви плануєте далі розвиватися як режисер документального кіно?

–  Є цікаві теми, цікаві герої, буду пробувати щось робити. Звісно, не сам, а з колегами. Хочу сказати, що зйомки картини про пана Івана дали мені дуже багато в розумінні того, як треба витрачати свій час, бо він насправді досить обмежений у нас всіх. Шукаючи наступну тему й героя, я знову буду максимально прискіпливий до того, щоб ця тема не тільки була цікава, а й дозволяла якось розвиватися й мені самому.

Фото — з особистого архіву Андрія Лисецького

Теги за темою
Виробництво
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Гороскоп на 24 листопада для всіх знаків Зодіаку: яким буде цей день, астрологи відповіли
Политека
2024-11-24T01:03:58Z
Росіяни за добу 16 разів обстріляли прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2024-11-24T00:27:56Z
Просування Росії на Курщини та на півдні Донеччини: огляд карт фронтів від ISW за 23 листопада
24tv
2024-11-24T00:27:44Z
Ворог просунувся біля низки населених пукнтів - Deep State
TSN
2024-11-23T23:48:48Z
З небезпечних районів Харківщині за пів року евакуювали майже 22 тисячі цивільних - ОВА
УкраинФорм
2024-11-23T23:15:21Z
На фронті - 224 зіткнення, ЗСУ відбили 49 атак на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-23T22:51:16Z
Росіяни просунулися в 12 населених пунктах на Курщині та Донеччині, – DeepState
24tv
2024-11-23T22:21:32Z
Карта бойових дій в Україні станом на 24 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T22:03:50Z
Україна втратила понад 40% контрольованої території на Курщині – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T21:54:33Z
Кліматичний саміт схвалив суперечливу угоду на $300 млрд: що не так із цим рішенням
ZN UA
2024-11-24T01:58:30Z
Якщо Україна втратить території, це стане сигналом для диктаторів усього світу - The Washington Post
ZN UA
2024-11-24T01:28:49Z
Трамп стане головним перемовником щодо кризи в Газі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T01:21:22Z
Трамп визначився з кандидатурою міністра сільського господарства
УкраинФорм
2024-11-24T01:00:55Z
Росіяни посилили репресії щодо проукраїнських дітей на окупованій Херсонщині – Центр нацспротиву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T00:54:12Z
Губернатор Курщини заявив про атаку двох ракет і 27 БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T00:33:09Z
Росія б’є по Україні ракетами КНДР із західними компонентами – CNN
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T00:15:51Z
Меркель захопилася Зеленськими та відкинула провину за агресію Путіна
Хвиля
2024-11-24T00:03:21Z
Польсько-українська господарча палата закликала фермерів припинити блокаду кордону
УкраинФорм
2024-11-24T00:00:51Z
"Хлопці завжди поруч...": Настя Каменських отримала романтичний подарунок, а Потап усе проспав
Знай
2024-11-23T20:51:56Z
Міс Всесвіт 2024 запалила Емпайр-стейт-білдинг
360ua.news
2024-11-23T19:21:49Z
GRISANA презентує нову пісню «Циклон»: перша лірична робота артистки
Storyboom
2024-11-23T19:03:05Z
Дівчатка, тримайтеся: Роберт Паттінсон може знову зіграти роль вампіра, але цього разу з 1920-х
Знай
2024-11-23T18:51:13Z
Андре Тан створив новорічну колекцію "Fenix": вбрання, яке закохує з першого погляду
24tv
2024-11-23T18:48:32Z
Прослухали понад 1 млрд слухачів: Spotify назвав найпопулярнішу пісню
Фокус
2024-11-23T17:45:53Z
16-річний син Потапа розкрив подробиці особистого життя: "Подобається дівчина"
TSN
2024-11-23T16:21:39Z
Мама Дорофєєвої розплакалася після концерту доньки: відео зворушливого моменту
24tv
2024-11-23T16:21:02Z
Танці у міні-сукні на вівтарі: у Нью-Йорку вибухнув скандал за участі священника і поп-співачки
24tv
2024-11-23T16:12:09Z
Зима наближається: 7 продуктів, які допоможуть не хворіти
ZN UA
2024-11-24T02:01:15Z
7 порад від Гарварду для успішних силових тренувань
24tv
2024-11-23T20:15:08Z
3 продукти, які можуть призвести до вісцерального жиру: їх краще не вживати
24tv
2024-11-23T19:30:56Z
Близькі люди обмінюються мікрофлорою більше, ніж вважалось: які наслідки
24tv
2024-11-23T19:24:35Z
Як зробити кислі мандарини солодкими: простий лайфхак
24tv
2024-11-23T16:12:58Z
Повторний огляд для людей з інвалідністю: у МОЗ розповіли, як це проходитиме
24tv
2024-11-23T15:36:32Z
Прокинулися посеред ночі? Цікавий трюк із закочуванням очей може допомогти заснути знову
Фокус
2024-11-23T15:06:04Z
Головною лікаркою Америки стане медикиня з телеканалу Fox News
InternetUA
2024-11-23T15:00:52Z
Лікарі розкрили потенційний ключ до підтримки здоров’я мозку
Portaltele
2024-11-23T14:39:38Z
Сімеоне провів 700 матчів на чолі Атлетіко
Football.ua
2024-11-23T23:03:43Z
Гвардіола: За вісім років ми з таким ще не стикалися
Football.ua
2024-11-23T22:13:21Z
Сельта після вилучення в складі Барселони перевернула вогняне протистояння
Football.ua
2024-11-23T22:00:26Z
0:4 від Тоттенгема — повторення найбільшої поразки в кар'єрі Гвардіоли
Football.ua
2024-11-23T21:22:04Z
Манчестер Сіті програв удома в АПЛ уперше з 2022 року
Football.ua
2024-11-23T20:30:11Z
Циганков зіграв вперше за півтора місяця: Жирона принизила клуб з Барселони в чемпіонаті Іспанії
24tv
2024-11-23T20:21:39Z
Мілан та Ювентус обійшлися без забитих м'ячів
Football.ua
2024-11-23T20:00:13Z
Шовковський: Гра у три захисники. Це не перший раз, коли ми так граємо
Football.ua
2024-11-23T19:51:06Z
"Російська повія": фанати БК Жальгіріс виступили проти мера Каунаса через зв'язки з Росією
24tv
2024-11-23T19:48:43Z
Nvidia повідомили, що продажі чіпів Blackwell нового покоління перевищать попередні прогнози
InternetUA
2024-11-24T00:43:29Z
Ласунам доведеться не солодко: ціни на цукор злетять на третину
Знай
2024-11-24T00:30:33Z
Курс долара в Україні: експерти дали прогноз коливань до кінця року
Хвиля
2024-11-23T23:06:56Z
Авіакомпанія Finnair скасовує майже 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T22:45:49Z
Затримки соціальних виплат: Мінфін пояснив у чому причина і як діяти українцям
Политека
2024-11-23T21:00:04Z
Британський банк заборонив платежі з росії та білорусі
iPress
2024-11-23T20:36:25Z
Вітряки допоможуть очистити атмосферу від вуглекислого газу: що відомо про нову технологію
24tv
2024-11-23T20:18:20Z
Новий порядок бронювання військовозобов’язаних: у Мінекономіки розповіли деталі
УкраинФорм
2024-11-23T20:09:02Z
Україна за 10 місяців імпортувала сирів на 171 мільйон доларів
24tv
2024-11-23T20:03:51Z
Непереборна сила: як протипіхотні міни від США посилять бойові можливості ЗСУ
24tv
2024-11-24T01:27:45Z
Зло з Москви мусить бути покаране, – Буданов і Малюк вшанували памʼять жертв Голодомору
24tv
2024-11-24T00:57:17Z
Житло в новобудовах Маріуполя роздають заробітчанам із Середньої Азії - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-24T00:54:02Z
Росіяни атакувають Україну дронами
TSN
2024-11-24T00:48:39Z
У Греції скоїли напад на учасників вшанування жертв Голодоморів в Україні
УкраинФорм
2024-11-23T23:18:41Z
Росіяни запустили безпілотники на півночі
УкраинФорм
2024-11-23T22:45:35Z
Американські інженери представили нову балістичну ракету, що замінить ATACMS
InternetUA
2024-11-23T22:34:22Z
Українська громада в Парижі провела ходу до роковин Голодомору
УкраинФорм
2024-11-23T22:33:36Z
Співробітника ТЦК піймали на купівлі собі двох машин майже задарма
GlavRed
2024-11-23T22:27:29Z
Чому важливо не ставити гаряче в холодильник: причину заборони знають не всі
GlavRed
2024-11-24T01:33:41Z
Найвірніші та найкращі друзі: які знаки зодіаку ніколи не зрадять - список
GlavRed
2024-11-24T01:27:25Z
Рецепт ідеальних курячих котлет: шеф-кухар поділився своїми секретами
Политека
2024-11-23T23:33:19Z
Як розморозити фарш за 20 хвилин: час цей лайфхак знати всім
24tv
2024-11-23T21:06:16Z
У Грузію кинулися тисячі російських туристів - зафіксовано рекордне збільшення турпотоку
ZN UA
2024-11-23T20:16:11Z
Одна помилка, через яку на кімнатних рослинах немає нового листя: її майже всі роблять
24tv
2024-11-23T18:12:30Z
Чому вітальня виглядає дешево: 8 речей, яких слід уникати
24tv
2024-11-23T17:39:12Z
Можуть стати знаменитостями: кому зі знаків Зодіаку легко стати популярним
Фокус
2024-11-23T17:30:55Z
Грудень чекає: чи буде ваш знак зодіаку серед мандрівників у першому місяці зими
24tv
2024-11-23T16:03:29Z
«Білі янголи» евакуювали літню родину з прикордонної громади на Сумщині
УкраинФорм
2024-11-24T01:48:57Z
Україну атакують "Шахеди": у Київській та низці областей лунає тривога
24tv
2024-11-24T01:03:22Z
17-річний підліток став жертвою інтернет-шахраїв, втративши понад 19 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-23T22:31:43Z
Внаслідок ДТП у Чугуєві загинули двоє чоловіків
Мій Харків
2024-11-23T22:18:02Z
В Україні суд оштрафував тестувальника ПЗ на 17 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-23T22:08:11Z
На Курщині лунають потужні вибухи: росіяни скаржаться на атаку
GlavRed
2024-11-23T21:27:24Z
У Львові чоловік на вокзалі вчинив стрілянину, – ЗМІ
24tv
2024-11-23T21:21:27Z
У Броварах жінка постраждала від вибуху гранати
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T21:00:26Z
У Курську пролунали потужні вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T20:51:50Z
Вперше за межами США. Neuralink починає тестувати мозковий чип у Канаді
InternetUA
2024-11-24T02:01:04Z
Складна головоломка із захованою літерою: завдання потрібно вирішити за 11 секунд
GlavRed
2024-11-24T01:27:14Z
Дотисли. Apple інвестує в Індонезію обіцяні мільйони, щоб відновити продажі iPhone
InternetUA
2024-11-24T01:04:25Z
Вчені розгадали таємницю знаменитої помпейської «Матері та дитини»
Portaltele
2024-11-23T23:42:36Z
Можуть брати участь навіть домашні улюбленці: мережею шириться новий тренд
24tv
2024-11-23T22:15:46Z
Приховані можливості Microsoft Bing Wallpaper налякали користувачів
InternetUA
2024-11-23T22:03:50Z
Синдсикат через 9 років раптово оновився: тепер на PS5 і Xbox Series X/S гра сяє у 60 кадрів на секунду
Знай
2024-11-23T21:51:50Z
Біля Чумацького Шляху виявлено 56 UFO галактик
Portaltele
2024-11-23T21:42:11Z
Мемний робот із "Ріка і Морті" тепер продається в реальному житті: що він може
Фокус
2024-11-23T21:30:54Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z
Українці частіше купують вживані електромобілі
360ua.news
2024-11-23T15:06:16Z
Обман зору? Авто яких забарвлень найчастіше потрапляють в аварії в Україні
Знай
2024-11-23T14:52:40Z
Сміливо, суворо та брутально: київський майстер зробив із "Lanos" карету для бойовиків
Знай
2024-11-23T11:51:11Z
Автономери через Дію: які нові серії тепер доступні українцям
Хвиля
2024-11-23T11:30:18Z
Toyota створила бюджетний «зелений» аналог Corolla
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T09:42:37Z