MY.UAНовини
Чорнобиль – наш біль та пам’ять: Юрій Антипов про найстрашнішу техногенну катастрофу
Чорнобиль – наш біль та пам’ять: Юрій Антипов про найстрашнішу техногенну катастрофу

Чорнобиль – наш біль та пам’ять: Юрій Антипов про найстрашнішу техногенну катастрофу

Напередодні 35-ї річниці Чорнобильської трагедії Юрій Антипов, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, екс-голова Державного агентства України з управління зоною відчуження, генерал-майор служби цивільного захисту у відставці, поділився своїми спогадами про найстрашнішу техногенну катастрофу в історії людства.

– Юрію Федоровичу, тридцять п’ять років тому сталася ядерна аварія на Чорнобильській атомній електростанції. Які її причини та наслідки?

– 26 квітня 1986 року, о 1 годині 23 хв. 49 сек. на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції пролунало два потужних вибухи, унаслідок яких почалася пожежа активної зони уран-графітового реактора РБМК. Руйнування реактора було таким значним, що основна частина вмісту активної зони була викинута, через що у будівлі утворився отвір назовні.

За оцінками, близько 3,5% активності вийшли за межі промислового майданчика АЕС у вигляді газових, парових та аерозольних викидів. У період з 26 квітня до 10 травня 1986 року, коли зруйнований реактор було остаточно заглушено, за офіційною інформацією, в атмосферу було викинуто близько 50 МКі радіоактивних речовин (приблизно 4% загальної активності палива в реакторі, маса палива близько 190 тонн).

За іншими оцінками, з реактора було викинуто від 90% до 100% палива. Загалом, за уточненими оцінками, викинуто 42 МКі найбільш небезпечного для людини радіонукліда йоду 131 I, однак основна частина радіоактивних речовин у вигляді палива, сплавів та інших матеріалів з високою питомою масою випала в межах промислового майданчика АЕС.

Забруднена територія площею 160 тис. квадратних кілометрів. Найбільше постраждала північна частина України, захід Росії та Білорусь. Радіоактивні опади пройшли (тією чи іншою мірою) на територіях 20 держав.

Від радіаційного ураження під час гасіння пожежі, що виникла в ніч аварії, загинули 28 осіб (шестеро пожежників і 22 працівники станції). У 208 людей діагностували променеву хворобу. Значну частину населення було евакуйовано із зони лиха. У роботах з ліквідації наслідків катастрофи брали участь від 600 до 800 тис. осіб (200 тис. осіб – з Росії).

Згідно зі звітом ООН кількість людей, безпосередньо або побічно постраждалих від аварії на ЧАЕС, становить 9 млн, з них 3-4 млн – діти. Катастрофа коштувала Радянському Союзу приблизно втричі більше, ніж сумарний економічний ефект, накопичений в результаті роботи всіх радянських АЕС за 1954-1990 роки.

Аварія оцінюється як найбільша за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і постраждалих від наслідків людей, так і за економічним збитком. На момент аварії ЧАЕС була найпотужнішою в СРСР. З технічної точки зору причиною аварії на станції стала недосконалість конструкції реактора РБМК-1000 і недотримання правил його експлуатації персоналом.

Запроектна аварія в атомній енергетиці, якщо її не локалізувати, швидко переростає в необоротну радіаційну катастрофу. Саме за таким сценарієм розвивалася Чорнобильська катастрофа. Величезні швидкості протікання перехідних процесів виключають можливість управління локалізацією перших стадій катастрофи, що починається.

За визначенням В.І. Вернадського, існує “точка часу”, після якої процес розвивається необоротно і некеровано. Для Чорнобильської катастрофи точка часу оцінена у 56 секунд. Це практично виключає можливість адекватних дій персоналу.

Чорнобильська катастрофа стала своєрідним тестом на реальну готовність країни до подій такого масштабу. Вона дала приклади високого професіоналізму і патріотизму, одночасно з усією очевидністю продемонструвавши, наскільки важкі наслідки неготовності та неправильних дій влади, особливо в першому – гострому – періоді аварії.

– Як розвивалися події після аварії?

– Голова Ради Міністрів України А.П. Ляшко був поінформований про аварію на ЧАЕС о 3 годині ночі 26 квітня 1986 року. Уряд України з 26 до 27 квітня підготував для евакуації 1 100 автобусів, три потяги на 1 500 місць і два теплоходи. Однак ця ініціатива  не була реалізована.

Тільки 27 квітня о 12 годині урядова комісія ухвалила рішення про евакуацію населення міста Прип’ять, хоча вже 26 квітня рівень радіації в окремих місцях досягав десятих часток рентгена на годину.

Інтенсивність випромінювання у м. Прип’ять була значно нижчою, ніж навколо міста, проте існувала реальна небезпека променевого ураження людей, які продовжували нормально жити – гуляли з дітьми, влаштовували весілля, поводилися, як завжди. Поруч горів реактор, відбувалися викиди в атмосферу радіоактивного йоду та інших радіонуклідів, і ніхто не знав достеменно, що може статися ще.

Фактично евакуація розпочалася о 14 год. і приблизно за три години було евакуйовано все населення Прип’яті. З міста вивезли 45 тис. людей, із них близько 17 тис. дітей. Однак понад 30 годин часу було втрачено. Людям дали надію на повернення, і вони могли взяти з собою лише документи.

Значно пізніше стало зрозуміло, що буквально смертельна небезпека нависла над містом Прип’ять. Як і всі інші міста для персоналу АЕС, воно було розташоване на відстані 3 км у північно-західному напрямку від ЧАЕС. Це давало можливість персоналу в разі аварії упродовж 20 хв. самостійно прибути на свої робочі місця.

Хмара, що утворилася після перших вибухів, містила колосальну кількість радіоактивних аерозолів. Сталося так, що вона рушила прямо на місто. Проте на підході до Прип’яті радіоактивний струмінь розділився на два потоки. Вони обійшли місто з двох боків, і на його території осіла лише частина радіоактивних опадів.

Якби нерозділена хмара “лягла” на місто, в якому проживало 45 тис. людей, це призвело б до непоправних наслідків. Наскільки непоправних – можна судити з уражень лісу неподалік міста, який у короткий термін перетворився на сумнозвісний Рудий ліс.

Обсяг робіт був дуже великий, задіяно величезний людський і економічний потенціал СРСР. Ситуація була вкрай складною. Не тільки руйнівний реактор і територія атомної електростанції, а й уся зона відчуження була джерелом радіоактивного зараження. Зволікати та приймати половинчасті рішення для керівників ліквідації аварії було неприпустимо.

– Юрію Федоровичу, що для вас означає 35-річчя Чорнобильської катастрофи?

– Передусім пам’ять про ті події та людей, котрі брали в них участь. Ціна ліквідації ядерної катастрофи була дуже великою, тоді ніхто не знав, чим все це закінчиться. Насамперед я маю на увазі людські втрати.

– Що вам найбільше запам’яталося?

– Незвичайна стійкість і самовіддача ліквідаторів. Міста Прип’ять, Чорнобиль та інші населені пункти, з яких евакуювали населення. Вони нагадували міста-примари, особливо в нічний час. На балконах – кинута білизна, в дитячих пісочницях – іграшки… І якась моторошна тиша.

І ще підняття державного прапора СРСР над Чорнобильською атомною електростанцією. Основне джерело смертельного радіоактивного випромінювання було повністю блоковане.

– Як, на ваш погляд, держава ставиться до ліквідаторів?

– Сьогодні в Україні “віє” порожнечею, повна байдужість до людських доль і держави. Ліквідатори не стали винятком. Важко хворі та покалічені вони ходять владними кабінетами та доводять, що їм несправедливо нарахована пенсія і зняті ці мізерні пільги, немає нормального житла, ліків, лікування тощо. Зрештою, навіть гідно поховати не можуть і не хочуть. Просто на всю країну хочеться закричати: Зупиніться, де ваше серце, душа, почуття жалю і сумління?!

Був період, коли чорнобильцям значно покращували житлові умови та медичне забезпечення. Тоді прем’єр-міністром України була Юлія Володимирівна Тимошенко. Це той короткий період, коли держава справді піклувалася про ліквідаторів.

– А яка сьогодні роль громадської організації Союз Чорнобиль України?

– Ця організація в такому вигляді, як сьогодні, давно віджила себе і чорнобильцям не потрібна. Глобально і системно проблемами ліквідаторів вони практично не займаються. Необхідні термінові та невідкладні заходи щодо повного перезавантаження діяльності громадської організації Союз Чорнобиль України, як у центрі, так і на місцях.

Десятиліттями там керують ті самі люди, які в силу свого інтелекту і рівня відповідальності не розуміють основного призначення цієї організації. Тільки безсовісно “обважили” себе всіма видами нагород, і імітують бурхливу діяльність. Це неприпустимо. Нехай не ображаються чесні та сумлінні учасники цих організацій, їх там дуже мало.

– Ви  автор та співавтор багатьох книг, одна з яких Чорнобиль – наш біль і пам’ять…

– Ця книга присвячена ліквідаторам чорнобильської катастрофи, які не шкодували свого життя заради щасливого майбутнього своєї Батьківщини. На превеликий жаль, багатьох сьогодні немає серед нас. Вічна їм пам’ять. Вони ніколи життям і смертю не торгували. Вічний вогонь на солдатських могилах потрібен усім нам. Він нагадує, що за щастя жити на Землі віддані прекрасні молоді життя.

У кожної людини є в житті такі моменти, коли від її вибору залежить, в який бік поведе її доля. Ліквідатори Чорнобильської катастрофи зробили вибір, як їхні діди та батьки – стали на захист свого народу. Ми з гордістю і честю служили своїй Батьківщині, не шкодуючи здоров’я і життя. Чорнобиль – наш біль і пам’ять.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Більшість виборців Гарріс і Трампа визначилися з кандидатом ще до вересня, – CNN
24tv
2024-11-06T00:09:24Z
Чорна смуга невдач для британської королівської сім'ї: королева Камілла захворіла
GlavRed
2024-11-06T00:06:34Z
У сербському Новому Саді протестувальники атакували мерію через трагедію на вокзалі
24tv
2024-11-06T00:06:29Z
Команда Гарріс оптимістично налаштована на результат виборів - CNN
УкраинФорм
2024-11-06T00:03:46Z
Вибори президента США: перші результати екзит-полів
TSN
2024-11-06T00:00:49Z
У США закрилися перші виборчі дільниці
УкраинФорм
2024-11-06T00:00:11Z
Трамп заявив про "масові фальсифікації" у ключовому "хиткому" штаті: що кажуть у поліції
24tv
2024-11-05T23:48:06Z
Керівник держпідприємства з утримання доріг на Полтавщині збагатився на 35,8 млн грн – НАБУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T23:45:49Z
У США закрилися перші дільниці для голосування на виборах президента: хто лідирує
TSN
2024-11-05T23:39:50Z
Черкащина передала Нацгвардії сучасний мобільний шпиталь
УкраинФорм
2024-11-05T23:33:42Z
Україною шириться повітряна тривога: де небезпечно
TSN
2024-11-05T22:15:37Z
Що означає "локаційно втрачені" дрони та що з ними сталося: у Генштабі пояснили
TSN
2024-11-05T22:15:21Z
ЗСУ застосували на Курщині рідкісний снаряд США часів "Холодної війни"
TSN
2024-11-05T22:15:10Z
В УГКЦ назвали дипфейком відео, де їхній священик нібито називає Трампа "антихристом"
Фокус
2024-11-05T22:06:34Z
Google прокоментувала, чому на її картах з’явилися українські військові об’єкти
InternetUA
2024-11-05T21:51:28Z
Росіяни запустили «Шахеди» на півночі та півдні
УкраинФорм
2024-11-05T21:51:25Z
Громадяни можуть поскаржитися на роботу ТЦК та СП: як це зробити
TSN
2024-11-05T21:39:18Z
У Генштабі повідомили, скільки російських дронів долітають до своїх цілей
ZN UA
2024-11-05T21:27:52Z
Харчуватися в дефіциті: 6 способів скоротити кількість калорій і схуднути
Фокус
2024-11-05T21:00:32Z
Цей алкоголь шкідливий для вашої шкіри: 5 напоїв, яких варто уникати
24tv
2024-11-05T20:33:16Z
Ось чому у вас гниють гарбузи: 5 основних причин
24tv
2024-11-05T20:06:54Z
Чому вростають нігті та як це лікувати
24tv
2024-11-05T20:03:49Z
Ендокринолог пояснила, чому українці товстішають під час війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T19:30:40Z
Будуть стояти увесь рік: як правильно зберігати волоські горіхи
24tv
2024-11-05T18:42:18Z
Харківські волонтери вже надали понад 45 тисяч медико-психологічних консультацій - Камчатний
УкраинФорм
2024-11-05T18:06:55Z
У ВООЗ назвали патогени, проти яких терміново потрібні вакцини
24tv
2024-11-05T17:57:34Z
Як часто потрібно прати постільну білизну
Знай
2024-11-05T17:51:49Z
Ситуація на Півдні "зарухалась": офіцери РФ перебувають в паніці - "Атеш"
GlavRed
2024-11-05T23:57:00Z
РФ готується до активних боїв та стягує сили: у ЗСУ зробили невтішну заяву
GlavRed
2024-11-05T23:30:07Z
На фронті сталося 131 зіткнення, понад пів сотні з них - на Курахівському напрямку
УкраинФорм
2024-11-05T22:57:36Z
Росіяни просунулися на Донеччині: у DeepState назвали 4 селища, де ворог має успіхи
24tv
2024-11-05T22:54:53Z
Харківщина отримує значну допомогу у вигляді нових генераторів — ХОВА
Мій Харків
2024-11-05T22:46:07Z
На Сіверському напрямку прикордонники відбили штурм росіян і знищили чотири БМП
УкраинФорм
2024-11-05T22:36:05Z
На Харківщині запрацював Центр підтримки жителів Куп‘янська
Мій Харків
2024-11-05T22:33:25Z
"Готуються до зими": РФ стягує техніку на Харківський напрямок - ЗСУ
GlavRed
2024-11-05T22:27:45Z
Проблема СЗЧ в армії: що радять у Третій штурмовій
TSN
2024-11-05T22:15:49Z
Колишнього власника ПАТ «Дельта Банк» Миколу Лагуна оголосили у міжнародний розшук
Украина Криминальная
2024-11-05T22:57:32Z
У Вашингтоні затримали чоловіка з факелом, від якого "тхнуло пальним"
Европейская правда
2024-11-05T22:33:15Z
На Львівщині внаслідок потрійної ДТП загинула жінка
Украина Криминальная
2024-11-05T22:09:17Z
Нацполіція затримала наркоторговців, які щомісяця на збуті «заробляли» до 9 000 000 гривень
InternetUA
2024-11-05T21:39:41Z
Мовний конфлікт у столичній кав'ярні: поліція притягнула порушника до відповідальності
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T21:18:04Z
У Нідерландах затримали підозрюваного у викраденні двох картин Енді Воргола
УкраинФорм
2024-11-05T20:48:19Z
Повінь в Іспанії: постраждалі райони отримають від уряду €10 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-05T19:57:17Z
Українця засудили на 5 років за “злив” даних про рух Сил оборони
InternetUA
2024-11-05T19:46:53Z
У Києві підліток вбив 14-річну дівчинку і вкоротив собі віку
24tv
2024-11-05T19:12:17Z
Мемкоїни захоплять крипторинок у 2025 році: експерти
ITC
2024-11-05T21:24:27Z
Німеччина отримала €500 млн компенсації за недоотриманий газ від Газпрому
iPress
2024-11-05T20:42:14Z
Трейдери у невизначеності: чому вибори у США впливають на ріст ціни на зернові
24tv
2024-11-05T20:03:09Z
Китай обійшов Захід і це надовго: залишиться найбільшим імпортером сонячних панелей
InternetUA
2024-11-05T19:52:00Z
Нафтогаз дав поради, як економити на опаленні
Хвиля
2024-11-05T19:48:50Z
"Нафтогаз" попередив про можливі маніпуляції щодо транзиту газу
Хвиля
2024-11-05T19:24:26Z
"Це через зростання споживання": експерт розповів, коли чекати на відключення світла
Политека
2024-11-05T19:01:43Z
Французький Netflix підозрюють у податковому шахрайстві
InternetUA
2024-11-05T19:01:07Z
Вірменія перейменує коньяк у "вірменське бренді"
Европейская правда
2024-11-05T18:57:56Z
Графіті Бенксі, яке зрізали у Гостомелі, тепер зберігатимуть у заповіднику “Києво-Печерська лавра”
ZN UA
2024-11-05T23:54:23Z
«Рідненька, привіт»: DEMI презентує дебютний трек «Осінь» про атмосферу улюбленої пори року
Storyboom
2024-11-05T23:06:22Z
31-річна зірка "Жіночого Кварталу" закрутила роман і показала обранця: "Це перші серйозні стосунки"
TSN
2024-11-05T22:21:40Z
Називає себе "алкоблогером" і кумедно переспівує хіти зірок: як Клавдій Петрович розриває Мережу
TSN
2024-11-05T22:15:47Z
11-річна донька Камалії після важкої травми повернулася до небезпечного хобі
GlavRed
2024-11-05T21:27:59Z
Колишній чоловік Ані Лорак відвіз 13-річну доньку за кордон - причина
GlavRed
2024-11-05T21:27:04Z
Любов і незабутні емоції: на телеканалі Бігуді відбулася довгоочікувана премʼєра турецького серіалу "Зрада"
GlavRed
2024-11-05T20:27:54Z
Путініста Філіпа Кіркорова жорстко покарали в суді - що він витворив
GlavRed
2024-11-05T20:27:09Z
Зі сміхом крізь сльози і піснями в унісон: як минув похорон зірки "Гаррі Поттера" Меггі Сміт
TSN
2024-11-05T20:12:56Z
Яскравий та смачний рецепт від зірки "Мастер Шеф": готуємо равіолі з качкою
Политека
2024-11-06T00:00:15Z
Щоб все блистіло чистотою: які речі треба прибрати перед приходом гостей
24tv
2024-11-05T23:00:45Z
Чим підживити землю в листопаді: найкращі варіанти садівників
Политека
2024-11-05T23:00:04Z
Своє завжди краще: готуємо апетитний курячий хлібець
24tv
2024-11-05T22:27:20Z
Чим підгодувати кімнатні рослини у листопаді: цвістітимуть і радуватимуть
Политека
2024-11-05T21:31:01Z
Французи тримають цей метод в секреті: навіщо засипати порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-05T20:27:55Z
Смачніше, ніж з магазину: як приготувати ідеальний плавлений сир вдома
GlavRed
2024-11-05T20:27:15Z
Жодна сльозинка не проллється: як швидко і просто нарізати цибулю
GlavRed
2024-11-05T19:27:04Z
Народились під зіркою невезіння – 3 знаки зодіаку, які постійно стикаються з проблемами
24tv
2024-11-05T19:00:42Z
Гучна сенсація у Лізі чемпіонів: "Манчестер Сіті" зазнав розгрому від нового тренера МЮ
TSN
2024-11-05T23:06:21Z
"Ліверпуль" за тайм знищив "Баєр" та одноосібно очолив таблицю Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-05T22:33:26Z
Онлайн-трансляція матчу Шахтар – Янг Бойз в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:18:01Z
«Жирону» Циганкова розгромили в Амстердамі, поразки «Реала» Луніна та «Ман Сіті»
УкраинФорм
2024-11-05T22:16:33Z
Ексдружина Пятова вперше висловилася про розлучення з футболістом: "Ні з ким не спілкуюся"
TSN
2024-11-05T22:15:12Z
Циганков не винен у провалі: Жирона зганьбилась у матчі проти ПСВ у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:15:00Z
"Реал" з Луніним сенсаційно програв "Мілану" в матчі Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-05T22:06:47Z
Чорна кішка перебігла дорогу клубу Луніна: блідий Реал ганебно програв Мілану у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:03:12Z
Ліверпуль не зупинити: "мерсісайдці" завдяки голам Діаса та Гакпо розгромили Баєр у ЛЧ
24tv
2024-11-05T21:57:39Z
Microsoft припинила підтримку програми Paint 3D
InternetUA
2024-11-06T00:04:21Z
Українці раптово "прокинулися" в інших містах: що відомо про масовий збій у смартфонах
TSN
2024-11-05T22:15:00Z
Світлини з космосу. Американські астронавти на МКС проголосували на виборах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T22:12:24Z
Маск показав різницю у результатах пошуку про голосування за Гарріс і Трампа: у Google відреагували
ZN UA
2024-11-05T21:31:39Z
AMD вперше обійшла Intel на ринку ЦОД — але NVIDIA заробила у рази більше
ITC
2024-11-05T21:24:33Z
Російська ракета вивела на орбіту два іранські супутники
УкраинФорм
2024-11-05T21:18:12Z
Користувачі iPhone 16 Pro скаржаться на нерівномірну якість дисплеїв
InternetUA
2024-11-05T20:55:16Z
"Почнеться сафарі": експрацівник СБУ зацікавив новою українською розробкою з ШІ
24tv
2024-11-05T20:27:42Z
12 простих та швидких способів передати файли з Android на ПК
InternetUA
2024-11-05T20:13:02Z
Renault випустили недорогий електричний фургон-кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T18:18:45Z
Українці все рідше купують авто з ДВЗ, а попит на електромобілі та гібриди зростає: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-05T17:46:55Z
Розкрито подробиці найменшого і найдешевшого кросовера Volkswagen
Фокус
2024-11-05T17:36:31Z
Імпорт вживаних авто в Україні: вересень 2024 року показав різке зниження
360ua.news
2024-11-05T17:33:18Z
На SEMA-2024 показали Mazda з мотором V10
AutoCentre
2024-11-05T17:12:01Z
Geely та Volvo випустили електрокросовер за ціною "Дастера" із запасом ходу 420 км
Фокус
2024-11-05T16:42:39Z
Презентовано новий Kia Sportage 2025: як змінився компактний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T16:30:40Z
ДСНС отримала потужні тягачі Ford Trucks F-Line
AutoCentre
2024-11-05T16:28:28Z
На український ринок вийшов новий Toyota Land Cruiser Prado: ціни та комплектації
Фокус
2024-11-05T16:06:31Z