Цьогоріч християни східного обряду святкуватимуть Великдень 2 травня. Але чи доведеться це робити онлайн, як було минулого року, чи українцям все ж дозволять прийти на службу до храму, поки що точно невідомо.
Адже в Україні до 30 квітня діє адаптивний карантин, згідно з яким у частині областей встановлено червоний рівень епіднебезпеки, який передбачає суворі обмеження.
Зокрема, у регіонах, які потрапили до червоної зони, вірянам заборонено відвідувати релігійні богослужіння, якщо у храмі неможливо для однієї людини виділити площу 10 кв. м.
Факти ICTV розповідають, які обмеження на Великдень 2021 можуть діяти в Україні і як планують святкувати Світле Христове Воскресіння в інших країнах.
Святкування Великодня в Україні
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що в Україні не планують запроваджувати додаткові карантинні обмеження на Великдень 2021. Але святкування Світлого Христового Воскресіння повинно пройти з дотриманням усіх правил безпеки.
Водночас головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко озвучив рекомендації щодо дотримання карантину на період святкування Великодня.
Зокрема, вони передбачають, що:
- відвідувати громадські місця можна тільки у масці, яка закриває рот і ніс;
- дотримання дистанції у 1,5 м;
- перебувати у приміщенні може одна людина на 4 кв. м.
Але все ж вірян просять дивитися великоднє богослужіння онлайн, а якщо вони все ж вирішили йти до церкви, то рекомендують робити це комусь одному із членів сім’ї, а не усім.
Тим часом мер Києва Віталій Кличко також анонсував, що у столиці запровадять додаткові карантинні обмеження на Великдень. Ці правила розробляє комісія з надзвичайних ситуацій міста.
За словами начальника ГУ Держпродспоживслужби в Києві Олега Рубана, рішення про додаткові карантинні обмеження на Великдень у столиці ухвалять 23 квітня.
Як святкуватимуть Великдень інші країни
У Румунії ще наприкінці березня повідомили, що на Великдень 2021 вірянам дозволять бути присутніми на богослужіннях, але за умови, що вони перебуватимуть у храмах у масках і дотримуватимуться дистанції.
У Грузії заявили, що Світле Христове Воскресіння цьогоріч доведеться відсвяткувати скромно. Очільниця МОЗ країни Катерина Тикарадзе сподівається, що закривати нічого не доведеться. Наразі точного рішення щодо святкування ще немає, тривають консультації з церквою.
Але щоб обмежити мобільність громадян, влада вже оголосила додаткові вихідні дні, тому великодні канікули в Грузії триватимуть з 30 квітня по 13 травня.
У Греції на Великдень можуть дозволити послухати службу тільки на вулиці, але з дотриманням дистанції у два метри і з перебуванням у масках. Хоча остаточного рішення ще не ухвалили.
У Молдові повідомили, що, найімовірніше, цьогоріч святкуватимуть Великдень, як і у 2020-му, – залишаючись вдома. Те саме стосується і поминальних днів.
Так, церква вже закликала вірян молитися вдома і стежити за службами по телебаченню та радіо. Також храми встановлять необхідне звукове обладнання, щоб службу можна було послухати на вулиці або подивитися в соціальних мережах.
Як святкували християни західного обряду
У 2021 році християни західного обряду святкували Великдень 4 квітня. Країни Європи раділи Світлому Христовому Воскресінню вдома. І не даремно, адже ситуація з поширенням коронавірусу продовжує бути напруженою.
Так, днями стало відомо, що кількість загиблих від коронавірусу у Європі сягнула мільйона. Епідеміолог Всесвітньої організації охорони здоров’я Марія ван Керхове заявила, що наразі світ перебуває у критичній точці пандемії, адже кількість інфекцій зростає, попри зусилля, спрямовані на запобігання смертям.
Згідно з даними ВООЗ, наразі найбільше хворих на Covid-19 у таких європейських країнах, як Франція, Велика Британія, Італія, Іспанія, Німеччина і Польща.
Саме тому в Італії вірянам другий рік поспіль заборонили збиратися на площі Святого Петра в Римі. Папа Римський Франциск традиційно провів великодню месу у Ватикані, але всі учасники дійства були в масках і дотримувалися дистанції.
Хоч італійці й могли прийти на великоднє богослужіння до церкви, але тільки до тієї, що розташована неподалік дому.
У Польщі напередодні Великодня оголосили локдаун до 18 квітня. Церкви ж вирішили не закривати, але у них ввели обмеження: дозволялася присутність не більше однієї людини на 20 кв. м площі.
А от у Німеччині канцлер Ангела Меркель спочатку заявила, що карантин на Великодні свята посилять. Зокрема, планували зробити вихідними п’ять днів поспіль – з 1 по 5 квітня. Але пізніше Меркель назвала таке рішення помилкою і вибачилася перед громадянами.
У Франції перед Великоднем також посилили карантин, а вірянам рекомендували залишатися вдома. Але до настання комендантської години (до 19.00) все ж дозволили проводити церковні служби.
У США церкви на Великдень дозволяли відвідувати залежно від штату. Так, у Каліфорнії можна було прийти на службу без маски, а в штаті Міссурі дозволили приймати до 35% від максимального кількості відвідувачів. Водночас у Сан-Франциско потрібно було зарезервувати місце онлайн перед тим, як йти до церкви.
У Канаді жителям рекомендували залишатися вдома на Великдень. Але все ж в Оттаві церкви були відкриті, хоча приймали не більше за 30% парафіян усередині. Ще до 100 людей могли слухати службу на вулиці.