MY.UAНовости
Вахтанг Кіпіані: «Українська журналістика не оговталась від удару, завданого темниками»
Вахтанг Кіпіані: «Українська журналістика не оговталась від удару, завданого темниками»

Вахтанг Кіпіані: «Українська журналістика не оговталась від удару, завданого темниками»

Премія імені Георгія Гонгадзе, заснована українським ПЕН у партнерстві з Києво-Могилянською бізнес-школою (КМБШ), Асоціацією випускників КМБШ та «Українською правдою», розпочала показ відеолекторію «Журналістика незалежної України: Історія від першої особи». У рамках проєкту провідні українські журналісти діляться історіями про створення ключових медіа, учасниками яких були, а також про формування трендів і явищ, що визначали інформаційний порядок денний у країні і свідками яких були оповідачі. Першу лекцію — «Доба темників в українській журналістиці» — прочитав Вахтанг Кіпіані, засновник «Історичної правди» та лауреат Премії імені Гонгадзе 2019 року. Вахтанг був одним із перших дослідників технології темників, і його матеріал «Князь тьмы та темників» став фактично першим журналістським розслідуванням на цю тему.

 

«Телекритика» (тепер «Детектор медіа») докладно висвітлювала ситуацію з темниками; чимало тогочасних документів та свідчень зібрано у виданнях «Телебачення спецоперацій» та «Журналістська революція-2004: події, люди, дискусії».

До вашої уваги — текстова версія лекції Вахтанга Кіпіані.

 

Слово «темники» з’явилось в українському політичному лексиконі в кінці дев’яностих — на початку двотисячних. В історії воно мало інше значення; сучасне ж походить від секретних інструкцій, які створювали люди, найняті Адміністрацією президента Леоніда Кучми, щоб цензурувати й фактично контролювати медіа. «Темник» — це скорочення від «темы недели». Так називали цей продукт люди, які його створювали. Термін підхопили журналісти, а з медіа він потрапив у різні мови — я бачив, наприклад, повідомлення американського посольства чи правозахисних організацій, де слово temnyk писалося латинкою, як perestroika колись або titushky в наш час. Тож це слово увійшло до глобального лексикону через українську.

Темники — на мій погляд, чорна сторінка історії української журналістики. Це була доволі успішна спроба підкорити медіа і знищити професію журналіста як таку. Великою мірою завдання творців цієї системи було виконане — українська журналістика не оговталась від удару, завданого темниками.

Коли ми зараз дивимось новини із фронту, часто бачимо коментарі військових, які кажуть, що Москва випробовує різні види зброї. Коли з’являється нова гвинтівка чи ракета, вони використовують це тут, бо тут нікого не шкода: можна запустити куди завгодно й подивитися, що буде. Приблизно те саме зробили росіяни двадцять років тому — вирішили випробувати в Україні технологію, вигадану кремлівськими політтехнологами.

Технологія була проста: взяти всі медіа під контроль, але так, аби суспільство про це не здогадувалось.

У моделі авторитарних держав, як правило, всі знають: є речі про лідера — царя, президента абощо, — яких не можна говорити вголос. Але Україна була демократичною державою. І їм потрібно було зберегти позірну демократичність українських медіа, щоб не було картинки, яка би дала світові розуміння, що Україна — це вже підчеревина Росії, як Білорусь або Казахстан.

Тому всі телеканали, зберігаючи формальну незалежність, реально керувалися через темники, в яких було написано, що сьогодні буде в ефірі, чого не буде сьогодні,  а чого не буде ніколи.

Адміністрація президента вирішила взяти під контроль усе: від новин про політику й економіку до культурних, спортивних і релігійних. До всього на світі їм було діло. Куратором цієї системи був тогочасний глава АП Віктор Медведчук, а фактичним виконавцем — його права рука, керівник інформаційного управління АП Сергій Васильєв. Група темникотворців працювала в офісі в центрі Києва. Писали темники переважно найняті громадяни України, але першу скрипку грали росіяни.

Суспільство дізналося про темники з кількох джерел. По-перше, на Новому каналі стався ексцес виконавця. На факс, який стояв у ньюзрумі, прийшов рулон інформації. Черговий редактор відірвав повідомлення, подивився і приніс тогочасному головному редактору новин — теперішньому послу в Канаді Андрію Шевченку. В цьому дивному документі, який прийшов не на той факс, були написані новини цього дня і що про них треба говорити. (Згодом Андрій Шевченко звільнився з Нового каналу саме через темники. — Ред.).

Про це стало відомо. Дещо згодом у Верховній Раді відбулися слухання зі свободи слова, де сам Андрій розповів цю історію. Стало відомо, що є група людей, яка розсилає інструкції щодо новин. Потім була заява політолога, а згодом політика Миколи Томенка, який зі своїх джерел отримав зразок темника. Він з’ясував, що працює група людей — очевидно, росіян, — яка намагається нав’язати українським медіа чужий порядок денний. І різні телеканали керуються не з їхніх ньюзрумів, не з кабінетів головних редакторів чи навіть власників, а з іншого місця. (Творці темників не заперечували їхнього існування, але стверджували, що просто допомагають засобам масової інформації, розсилаючи «сухі анонси», а також що темники як вказівки до дії — це трактування, вигадане Миколою ТоменкомРед.)

У 2001 році я був парламентським кореспондентом газети «Киевские ведомости», тоді найпопулярнішого друкованого видання столиці, а може, й України. Щопонеділка я ходив до парламенту на так звану погоджувальну раду — дізнатися, який цього тижня буде порядок денний. Після погоджувальної ради завжди був невеличкий брифінг спікера або його першого заступника. Коли я прийшов реєструватися, дівчина, яка була на реєстрації, перепитавши в мене, з якого я видання, вклала мені в долоню якусь записку.

«Нічого собі, романтична пригода!» — подумав я. Зайняв місце, розгорнув записку, а там було написано: «Задать вопрос о Земельном кодексе».

Це було щось новеньке. Роками я працював у парламенті, й ніхто ніколи не пропонував мені поставити якесь запитання так прямолінійно. Тоді це питання було актуальним для Віктора Медведчука, бо Соціал-демократична партія України (об’єднана), яку він очолював, ішла на вибори 2002 року саме з гаслами про земельну реформу.

Звісно ж, я не збирався ставити це питання. Поклав записку в кишеню і, на жаль, потім викинув.

Після коротких виступів Медведчука і ще когось усі журналісти підняли руки, щоб отримати можливість поставити запитання. Й перше було: «Що ви думаєте про земельний кодекс?» Отже, такий папірчик дали не тільки мені. Після відповіді на це запитання три чверті журналістів рук уже не піднімали.

Я прийшов до редакції, розповів колегам із відділу політики цю історію. Ми посміялися.

Дещо згодом головний редактор газети Микола Закревський викликав мене й питає: «Ти пишеш про політиків. Можеш написати серію матеріалу про правих українських діячів?» А чом би й не написати? Я писав про лівих — Олександра Мороза, Петра Симоненка, Наталю Вітренко. Можу написати і про правих. Закревський сказав, що я можу писати все, що захочу, про лідерів УНА-УНСО, про Соціал-національну партію (нинішня «Свобода»), про інші сили правого спектру. Мене здивувало, що Микола Закревський, коли давав мені це завдання, мав перед собою на столі вирізані з машинописного тексту смужки. Мені він дав смужку з текстом «серія статей про правих політиків», і там стояла якась цифра, приміром, шість.

Я написав один матеріал, другий, і все, що я писав, публікували. І тут мені пощастило: зателефонував чоловік, якого я знав із президентських виборів 1999 року, громадянин Росії на ім’я Петро. Після виборів він повернувся до Росії, а тут він знов з’явився в Києві. Каже: «Треба писати статті про політику за гонорари. Можеш писати?» — «Так, можу. А про що?» Він сказав, що теми будуть давати.

За тих часів електронною поштою тільки починали користуватись, вона в Україні мало в кого була. Він попросив мене приїхати до нього обговорити теми. Я прийшов за адресою, яку він мені назвав, до офісу на теперішній вулиці Петлюри. Там було багато людей. І цей знайомий дав мені роздрукований на принтері набір аркушиків, у якому я впізнав стиль папірців на столі головного редактора. Там був певний набір політичних подій і короткий опис, що має бути в тексті.

Тоді я зрозумів: це та група, яка розсилає замовлення у ЗМІ. В мою газету — точно. І, можливо, на Новий канал теж. Фрагменти почали складатися в цілісну картинку.

Я обрав якусь нейтральну тему, скажімо, політичну кризу в Україні. Написав текст на п’ять-шість тисяч знаків, відіслав. Мені заплатили, здається, п’ятдесят доларів — непогані гроші на той час. Знов дали набір тем, я обрав наступну. Я виконував ці завдання й тим часом намагався з’ясувати, що відбувається, — це вже можна було би вважати журналістським розслідуванням. Почав розпитувати колег, які працювали на різних телеканалах, питати, як у них. Люди розповідали мені, як їх викликав головний редактор і питав, чи не могли б вони зробити те і се. А потім редактор вносив правки в матеріал, викинув синхрон Віктора Ющенка — мовляв, хто такий Ющенко? Він лише політиканствує.

Так я з’ясував, що є набір тем, людей і подій, які обов’язково мають бути висвітлені, й такий самий набір того, що не має потрапити в друк або на екран.

Найнята Медведчуком — або, принаймні, на його гроші, — команда брала анонси наступного тижня. Тоді були дві провідні інформаційні агенції — УНІАН та «Інтерфакс-Україна», які давали щоп’ятниці набір подій, що гарантовано відбудуться: з’їзди партій, засідання Верховної Ради й Кабміну, візити офіційних делегацій. Ця команда давала щодо кожної події свою інтерпретацію.

Зрештою одна людина, яка мала найвищий ступінь довіри від цієї системи, погодилась давати мені копії темників. Я отримував ці матеріали іноді з запізненням на кілька днів, іноді — на кілька тижнів, але це давало мені змогу порівняти зміст темників із тим, що показували різні канали. Тоді я зрозумів, що написане на цих папірцях — не маячня й не провокація, а справді закон для ньюзрумів і головних редакторів. Так нам нав’язували певний спосіб бачення політичного процесу.

Ці інтерпретації часом були короткі і брутальні. Ось темник щодо «Інтера»: теми, які не в повному обсязі відповідають формату телеканалу «Інтер». Тобто група людей вважає, що є теми, які новинам «Інтера» просто не потрібні, що, звісно, з точки зору журналістики — маячня, бо не може бути важливих подій, які не можна висвітлити в теленовинах.

Частина темників були імперативні: кандидат у президенти Віктор Ющенко зробив заяву — «коментар відсутній до всієї інформації з цієї теми». Це значило, що жоден канал не має права дати це в ефір у жодній формі. Навіть сказати, що Ющенко — негідник. Ющенка цього дня не існує, хоч він і кандидат у президенти.

Юлія Тимошенко була в чорному списку три з половиною роки. Й жодна заява, жоден мітинг за участі Тимошенко не потрапляли в ефір центральних телеканалів. У Росії такий вічний бан існував донедавна щодо Олексія Навального, Віктора Шендеровича і Гаррі Каспарова.

Були люди, про яких сьогодні можна було казати, а завтра — не можна. Наприклад, тогочасний лідер лівої опозиції Олександр Мороз. Коли він виступав щодо справи Гонгадзе, вимагаючи покарання Кучми, жоден телеканал не міг цього показати. Але коли він виступав на підтримку так званої «політичної реформи» — змін до Конституції, які ініціював Кучма, — їхні інтереси збігалися, і це показували. Таких конфігурацій було багато. Коли опозиціонери говорили, який Кучма поганий, цього не було в новинах. Коли ж вони сварилися між собою, наприклад, націоналісти з комуністами, — це будь ласка.

Мені запам’ятався такий темник. Була така партія, яку всі вже, певно, призабули, — Партія регіонів. Вона була ще не такою потужною, як у кінці свого ганебного існування у 2014-му, але у східних областях уже була фактично панівною. СДПУ(о) на чолі з Медведчуком була її конкуренткою. Хоч обидві партії й були за Кучму, але конкуренція між ними була потужною.

У темнику було написано: журналісти мають максимально висвітлити ситуацію в Донецькому регіоні. Інтерпретація: «В Донецке СПИД, туберкулез и мэр Рыбак». Володимир Рибак — це один із лідерів Партії регіонів. Тобто журналісти з різних телеканалів мали їхати в Донецьк або замовляти тамтешнім журналістам матеріали, що в Донецьку все погано й до цього місто довела Партія регіонів.

Час від часу були спроби, й доволі успішні, вчинити провокації. Наприклад, коли опозиція поставила свої намети на Майдані незалежності, а невідомі люди їх знесли. Телеканалам запропонували сплутати титрування, аби виходило, що намети знесла організація УНА-УНСО, хоча вона брала участь у цій акції. Щоб розсварити людей на Майдані, їм треба показати, що намети знесли їхні ж товариші. Канали підмінили підпис і зробили внесок у розкол.

Я працював тоді випусковим редактором інформаційної програми «ТСН» на «1+1» — найрейтинговіших новин в Україні. Якось під час роботи над випуском я почув доволі довгу розмову головного редактора каналу В’ячеслава Піховшека та ведучої Алли Мазур. Як правило, підготовка випуску — доволі швидка робота, всі знають, що кому робити. А вони говорять уже пів години. В якийсь момент я не витримав і кажу: «А коли ж робота почнеться?». Тут Алла Мазур каже: «Вахтанже, зверни увагу. В нас є сюжет про те, що в Чернівцях упав балкон і вбило людину, а Слава каже, що цей сюжет не можна показувати». Я відповідаю: «Не те, щоб я був великим прихильником таких сюжетів, але чому б не показати, якщо він уже є?». Піховшек наполягає: не треба. Чому? Бо не можна. (Засновник «1+1» Олександр Роднянський у той час заперечував існування темників і запевняв, що на його канал таких документів не слали, а В’ячеслав Піховшек казав, що не знає про існування темників. — Ред.)

Згодом ми дізналися, що все дуже просто: того дня Кучма робив якусь важливу політичну заяву. В темнику було написано: телеканали мінімізують показ сюжетів про проблеми. В новинах цього дня мав бути прекрасний Леонід Данилович Кучма і країна, в якій усе добре.

Ще один приклад з іншої сфери. Був такий знаменитий український футболіст і тренер Олег Блохін — зірка українського, а до того радянського футболу. Тоді він пішов у політику й був народним депутатом. Увечері прибігла Марічка Падалко, яка тоді була спортивною журналісткою на «1+1», і каже: «Є чутки, що розбився Блохін. Я знаю, де він, я можу поїхати зняти». Ми дали їй камеру, вона поїхала, привезла матеріал.

Приходить Піховшек і каже: цього не можна давати в ефір. Як не можна? Україна чекає новин. Давайте скажемо, що з Блохіним усе гаразд? Ні, не треба. Бо цього дня в Україні, знову ж таки, мало бути все добре, у партії влади все гаразд, і ніяких аварій не потрібно. Ми залишили це відео — воно вийшло наступного ранку, а ввечері показати його не змогли.

А ось історія, важлива для мене. Певно, ви знаєте, що я уклав книжку про справу Василя Стуса. В одному з темників є чітке свідчення, що тема Стуса «болить» Медведчукові, реально йому неприємна. Там написано, що в Києві буде презентовано компакт-диск «Живий голос Василя Стуса». Знайшли бобину, потім її оцифрували і так з’явився голос Стуса, який читає вірші. Зараз ці записи можна почути на ютубі.

І от ми бачимо в темнику за цей день: «Коментар до цієї теми відсутній назавжди». Тобто на всіх каналах, поки Медведчук при владі, згадки про вірші Стуса не може бути ніколи.

Уявіть, майже чотири роки українські медіа існували в таких умовах. Від цього нокдауну, від цієї функції підставок під мікрофони українська медіаспільнота так і не оклигала. Це, на мій погляд, сумний, але чесний результат планомірної політики.

Вже після того, як уся ця історія закінчилась, Ющенко переміг, Кучма пішов на політичну пенсію, Медведчук зник десь у Росії на цілий рік, російський політтехнолог Марат Гельман, який був одним із творців політики темників, дав інтерв’ю російській «Новой газете». І сказав: мовляв, ми відкатали на українському матеріалі ту технологію, яка сьогодні в Росії реалізується. Тобто українці стали піддослідними кролями для російської інформаційної машини.

Згодом, звісно, всі почали забувати про темники. Зло залишилось непокараним — і творці темників, і політичні замовники цієї системи. Ніхто не постраждав, ніхто не втратив роботу ні в журналістиці, ні в політиці. Не порушили кримінальних справ. На жаль, часи Ющенка були втраченими шансами для українських медіа. Непокаране зло повернулось і досі живе в олігархічних медіа. Але це вже інша історія.

Теги по теме
ОбществоСтатьи
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
У США люди змушені фарбувати на Великдень картоплю замість яєць
24tv
2025-04-04T15:06:55Z
Свіже м’ясо в рекламній паузі
Петр и Мазепа
2025-04-04T15:01:51Z
Велика Британія передасть Україні гелікоптери Puma HC.2: що про них відомо
ITC
2025-04-04T15:01:41Z
Раптово померла чернівецька журналістка Лариса Сергєєва
Детектор М
2025-04-04T15:01:41Z
Ватикан повідомив про стан Папи Римського після виходу з лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T14:57:21Z
Демонструвала біль дітонародження: жінка 3 години била струмом чоловіка, після чого його забрала швидка
Фокус
2025-04-04T14:51:57Z
Що має бути в кошику на Великдень: перелік дозволених продуктів
Факти ICTV
2025-04-04T14:46:59Z
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T14:45:44Z
Контракт 18-24 набирає обертів: як готують новобранців
GlavRed
2025-04-04T14:45:06Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 5 квітня: чого чекати на тлі погіршення погоди
Политека
2025-04-04T14:46:38Z
Сніг та заморозки: у Києві та області різко зміниться погода
TSN
2025-04-04T14:32:26Z
Які українські міста під загрозою: військовий експерт розповів, де Росія може піти у наступ
TSN
2025-04-04T14:32:05Z
Прогноз погоди у Львові на 5 квітня: синоптики попередили про сніг та хуртовину
Политека
2025-04-04T14:31:25Z
Росіяни вдарили дроном по Харкову: що відомо про наслідки
TSN
2025-04-04T14:31:00Z
Ворог атакує Харків — є загиблий і багато поранених
TSN
2025-04-04T14:30:52Z
Третю ніч поспіль Харків зазнає масованих обстрілів
TSN
2025-04-04T14:29:58Z
Леви можуть просунутися вперед, а Ракам потрібно почати себе любити: гороскоп за картами Таро на 4 квітня 2025 року
TSN
2025-04-04T14:29:58Z
Удари дронів по Харкову, Запоріжжі та Дніпру: головні новини ночі 4 квітня 2025 року
TSN
2025-04-04T14:29:58Z
Рютте каже, що про вихід США з формату "Рамштайн" не йдеться
Европейская правда
2025-04-04T15:06:50Z
Рютте пояснив, як бачить "стійкий мир" для України
Европейская правда
2025-04-04T15:03:49Z
Заступниця Труханова задекларувала біткойни та шубу з соболя
360ua.news
2025-04-04T15:03:02Z
Справа про провал оборони Харківщини: суд відпустив під домашній арешт полковника Лапіна
Лига
2025-04-04T15:00:39Z
Суд дав екснардепу Демчаку три роки умовно, він пообіцяв ₴2 мільйони на «швидкі»
УкраинФорм
2025-04-04T15:00:28Z
Трамп зігнорував поховання солдатів НАТО і поїхав на гольф-турнір ОАЕ, — ЗМІ
Фокус
2025-04-04T15:00:06Z
Росіяни навмисно мінують цивільні об’єкти, щоб унеможливити відновлення територій - Лубінець
УкраинФорм
2025-04-04T14:55:13Z
Дональд Трамп "звільнив" керівництво Агентства національної безпеки після скарги на них правої активістки, - CBS
Antikor
2025-04-04T14:54:26Z
У США вже зрозуміли, що РФ не прагне миру - Єрмак
GlavRed
2025-04-04T14:51:07Z
Наслідки провалу «Білосніжки»: Disney зупинив роботу над рімейком «Рапунцель»
ITC
2025-04-04T14:46:07Z
Ще у 2022 році: Олег Винник вийшов на зв'язок і приголомшив своїм рішенням
GlavRed
2025-04-04T14:45:45Z
Дмитро Волканов розсекретив свої стосунки та прокоментував чутки про роман з Данилком
TSN
2025-04-04T14:32:09Z
Дмитро Волканов розсекретив, яку зарплату йому платив Данилко і як "витягнув його зі смітника"
TSN
2025-04-04T14:31:32Z
Відома українська акторка шокувала втратою зв'язку із сестрою в Маріуполі: "Не знаю, що з нею"
TSN
2025-04-04T14:27:23Z
Катерина Осадча здивувала, яку операцію їй нав'язували під час роботи в моделінгу
TSN
2025-04-04T14:27:07Z
Дженніфер Лопес зачарувала появою на публіці з 17-річною донькою й підкорила образом
TSN
2025-04-04T14:26:23Z
Наталія Холоденко вперше розкрила свою невиліковну хворобу і як полегшувала симптоми
TSN
2025-04-04T14:26:22Z
Зірка фільму "Веном" Мішель Вільямс вчетверте стала мамою
Комсомольская правда
2025-04-04T14:26:17Z
«Сподіваюсь, Овечкіну відірве ноги». Український хокеїст зробив жорстку заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T14:57:36Z
Вокер — про аренду в Мілані: Я можу повернутися в Манчестер Сіті
Football.ua
2025-04-04T14:42:28Z
Шевченко: Через політичні аспекти Україну та мене особисто не хочуть бачити в керівному органі УЄФА
Football.ua
2025-04-04T14:28:47Z
Георгій Бущан оцінив рівень футболу в Саудівській Аравії
360ua.news
2025-04-04T14:24:22Z
Величезна історична подія: Дюбуа назвав місяць, коли може відбутися бій з Усиком
Факти ICTV
2025-04-04T14:21:48Z
Бурук — про конфлікт з Моурінью: Варто очікувати, що тренери поводитимуться більш адекватно
Football.ua
2025-04-04T14:19:55Z
Уряд змінив порядок перевезення і використання спортивної зброї
УкраинФорм
2025-04-04T14:19:51Z
Україна U-19 отримала технічну поразку 0:3 за пропуск матчу відбору на дівоче Євро
Football.ua
2025-04-04T13:54:31Z
У Де Дзербі серйозний конфлікт із гравцями Марселя — GFFN
Football.ua
2025-04-04T13:54:03Z
Intel та TSMC створюють спільне підприємство для виробництва мікросхем у США, — інсайдери
ITC
2025-04-04T15:01:40Z
Подорожчання кави у Львові: скільки доведеться заплатити за напій
Политека
2025-04-04T15:01:22Z
Штучний інтелект і девальвація: як команда Трампа рахувала мита для країн — аналіз експерта
Факти ICTV
2025-04-04T14:51:46Z
Ціна летить у прірву: в Україні стрімко дешевшає популярний овоч
GlavRed
2025-04-04T14:51:17Z
Верховний Суд України підтвердив право власності британської компанії Premiorri на 100% корпоративних прав української дочірньої компанії
Gazeta UA
2025-04-04T14:48:46Z
Як забезпечити деревиною бізнес і зберегти екологію: на Рівненщині обговорили проблеми галузі з першим віцеспікером Ради
Знай
2025-04-04T14:46:49Z
Дещо буде вигідне для України: мита від США можуть мати неочікувані наслідки
24tv
2025-04-04T14:45:48Z
Долар пішов у круте піке: НБУ обвалив курс до найнижчого рівня за пів року
GlavRed
2025-04-04T14:45:35Z
Банки отримують рекордні прибутки завдяки НБУ: але хто саме — таємниця. Що тут не так?
Telegraf
2025-04-04T14:45:24Z
Кожен знайде той самий для себе: 3 салати на Великдень, які в тренді у 2025-му
24tv
2025-04-04T14:39:25Z
Коли садити полуницю навесні: точна дата для найкращого урожаю
24tv
2025-04-04T14:39:21Z
Турист з українським корінням залишив кока-колу для найізольованішого племені: його заарештували
TSN
2025-04-04T14:32:56Z
Як виростити соковиту редиску без теплиці за три тижні: детальна інструкція
TSN
2025-04-04T14:32:26Z
Кулінари назвали три помилки під час приготування котлет, які роблять 80% господинь
TSN
2025-04-04T14:31:14Z
День ангела 4 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-04T14:29:58Z
Астрологи назвали жінок за знаком зодіаку, які ніколи не програють
TSN
2025-04-04T14:28:05Z
Сім фатальних помилок, які перетворюють плов на звичайнісіньку кашу
TSN
2025-04-04T14:27:42Z
Які 4 рослини потрібно обрізати у квітні: до літа будуть бурхливо цвісти
GlavRed
2025-04-04T14:27:05Z
Секретні лазівки гіпермаркету: колишній працівник провернув зухвалу схему на 500 тис. грн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T15:03:12Z
Чоловік втратив мільйон гривень через шахраїв, які видавали себе за банківських працівників
InternetUA
2025-04-04T14:58:57Z
Через нічний удар по Харкову загинули батько, мати та їхня 12-річна донька
Лига
2025-04-04T14:51:56Z
Вибух на столичному ринку "Юність": в поліції назвали причину
TSN
2025-04-04T14:32:51Z
У Буковелі чоловік жорстоко бив коня: що відомо про інцидент
TSN
2025-04-04T14:32:00Z
Хтиву пару заскочили за сексом просто на могилі — фото
TSN
2025-04-04T14:31:49Z
Секс-рабство під виглядом роботи: в Одесі затримали вербувальника
TSN
2025-04-04T14:31:41Z
У метро Києва пасажир потрапив під потяг: відео
TSN
2025-04-04T14:31:15Z
На Хмельниччині мобілізований побив працівника ТЦК стільцем: деталі історії
TSN
2025-04-04T14:31:04Z
Діагностували у 12 років: Наталія Холоденко розповіла про невиліковну хворобу
Факти ICTV
2025-04-04T14:57:14Z
Наскільки шкідливий загальний наркоз для здоровʼя
24tv
2025-04-04T14:45:32Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T14:32:01Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T14:30:59Z
Простіше, ніж здається: як прибрати зайву сіль із супу
GlavRed
2025-04-04T14:27:55Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T14:27:47Z
Прибирання до Великодня: що потрібно зробити, помилки, яких потрібно уникати
TSN
2025-04-04T14:27:44Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T14:27:40Z
Що робити, якщо навесні жовтіє часник: яке підживлення найкраще для вирішення проблеми
TSN
2025-04-04T14:26:55Z
Ubisoft випустила патч для Far Cry 4 з цензурою оголених тіл — через 11 років після релізу
ITC
2025-04-04T14:55:55Z
"Масове складання зброї": як працює фабрика дезінформації і клікбейту у фейсбуці, – ЗМІ
24tv
2025-04-04T14:51:40Z
Білл Гейтс показав «найкрутіший код», який він створив для Microsoft
ITC
2025-04-04T14:46:39Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T14:43:32Z
Яка земна форма життя здатна вижити на Марсі: відповідь науковців
TSN
2025-04-04T14:32:18Z
Як повернути квитки, які були втрачені після кібератаки: план дій від "Укрзалізниці"
TSN
2025-04-04T14:31:47Z
TikTok загрожує штраф у 500 мільйонів євро
24tv
2025-04-04T14:30:27Z
Миші побували у космосі і допомогли ученим зробити важливе відкриття
TSN
2025-04-04T14:30:17Z
Держкомтелерадіо у березні запобіг продажу понад 369 видань з Росії та Білорусі
Детектор М
2025-04-04T14:15:36Z
Kіа оголошує про випуск першого середньорозмірного пікапа для Америки
Топ Жир
2025-04-04T15:00:39Z
Найзнаменитіша дівчина у світі: на честь кого назвали "Мерседес"
Фокус
2025-04-04T15:00:04Z
Можуть пробратися й туди: як захистити свій автомобіль від мишей
24tv
2025-04-04T14:33:08Z
Mercedes оновлює 2026 S-Class із великими змінами для автопілоту
Топ Жир
2025-04-04T14:00:45Z
За $449 000: класичний Ford Bronco перетворили на швидкісний електромобіль
AutoGeek
2025-04-04T13:54:49Z
Нову Toyota Corolla 2026 на 300 сил показали до презентації
Фокус
2025-04-04T13:36:41Z
Найекстремальніший суперкар Ferrari з V6 вже представлено 29 квітня
Топ Жир
2025-04-04T13:15:18Z
Поблизу України: гібридний кросовер Jeep Avenger 4xe надійшов у виробництво
AutoGeek
2025-04-04T13:12:55Z
Хилиться у віражах: у Нідерландах створили незвичний гібрид електрокара і мотоцикла
Фокус
2025-04-04T12:51:19Z