MY.UAНовини
“Я нічого не вигадала”: Цитати Маргарет Етвуд про книгу “Оповідь служниці” та її екранізацію
“Я нічого не вигадала”: Цитати Маргарет Етвуд про книгу “Оповідь служниці” та її екранізацію

“Я нічого не вигадала”: Цитати Маргарет Етвуд про книгу “Оповідь служниці” та її екранізацію

28 квітня 2021 стрімінгова платформа Hulu презентувала четвертий сезон серіалу "Оповідь служниці".

Серіал є екранізацією однойменної книги Маргарет Етвуд канадської письменниці, феміністки, активістки захисту довкілля.

"Оповідь служниці"  роман-антиутопія, який було опубліковано в 1985 році. У центрі сюжету  патріархальне суспільство в США, в якому було повалено демократичний устрій, натомість встановився тоталітарний теократичний лад у новій країні, що отримала назву Гілеад. Це чітко регламентоване суспільство, де лише маленький відсоток жінок залишилися фертильними та можуть народжувати дітей. Їх називають служницями. Служниць направляють в будинки заможних родин, де вони виступають в ролі сурогатних матерів для своїх "командорів" та їхніх дружин. Обов'язок служниці  народити та віддати свою дитину, а потім "перейти в служіння" до нової сім'ї.

Головна героїня "Оповіді служниці" молода жінка Джун, роль якої в серіалі виконує Елізабет Мосс. Як і тисячі інших жінок, вона опинилася в неволі та намагається вижити в умовах терористичного ладу в Гілеаді.

Під час зйомок серіалу Маргарет Етвуд брала активну участь як консультуючий продюсер. В своєму воркшопі, який письменниця записала для платформи Master Class, авторка розповіла про те, як вона працювала над своїм романом і проводить аналогії між книгою та його екранізацією.

Ми зібрали головні цитати з майстер класу Маргарет Етвуд, в якому вона ділиться важливими інсайтами про "Оповідь служниці" та розмірковує над темами, які цей твір розкриває.

Про ідею написання книги

Маргарет Етвуд неодноразово розповідала в своїх інтерв'ю, що в якості референсу для написання книги "Оповідь служниці" вона використовувала біблійні історії. Персонажі з Біблії стали прототипами багатьох героїв Гілеаду.

За словами письменниці: "Насправді, це все біблійна форма тоталітаризму. В Біблії є персонажі Рахель та Лея. І між ними відбувається протистояння через дитину. Щоб народжувалося більше дітей, вони доручають це робити служницям. Ось так працює ця модель. В часи Гітлера також існували "біологічні дружини". Якщо ти належав до СС, тобі дозволялося мати більше однієї жінки, щоб в СС було більше дітей."

Про джерела натхнення

Етвуд зазначає, що на створення "Оповіді служниці" її надихнули три сфери знань. Перша з них — американські пуритани 17 століття, які мали свої осередки в Кембриджі, у Массачусетсі, де й відбуваються дії роману. "Це суспільство не було демократичним. Це була теократія. І в них були доволі цікаві правила. Наприклад, вказувати пальцем і сміятися не схвалювалося. Також їм не подобалися квакери і вони деяких з них повісили",  розповідає авторка.

Заповнити прогалини у знаннях їй допоміг науковець Перрі Міллер, який започаткував вивчення американського пуританізму в університетах США, і на той час викладав. "Серед моїх предків теж були пуритани, які вішали квакерів, тому мене ця тема дуже цікавила",  додає письменниця.

Маргарет Етвуд також досліджувала утопії та дистопії як літературні форми. Вона зізнається, що цей жанр приваблював її із дитинства і став поштовхом до написання роману саме в такому стилі: "Я була з тих підлітків, які читали "О дивний, новий світ". Я читала "1984" якраз тоді, коли твір вперше було опубліковано. Мене цікавили такі книжки, і я дуже хотіла написати щось подібне. Але більшість із них були написані з чоловічої точки зору. Я подумала, що було б цікаво перевернути одне з таких дистопічних суспільств, і подивитися, як життя в них сприймалося б з точки зору жінки".

Третя сфера знань, яку відзначає авторка тоталітаризм. Маргарет Етвуд розмірковує над тим, яким міг би бути тоталітарний режим в США. "Це не було б щось на кшталт: "Привіт. Мене звати Боб і я комуніст. Тепер я буду вашим безстрашним лідером". Навряд чи таке колись станеться. Мені здалося, що найімовірніше, це була б якась форма фундаменталістської теократії",  поділилася думками Маргарет.

На її думку, у 1980-х американці вже стали свідками відродження подібного мислення в США і наголошує на тому, що небезпека появи тоталітаризму є і в наш час. "Давайте не забувати, що якби США не увійшли в Другу світову війну через Перл-Харбор, президентом тут міг би стати Чарльз Ліндберг, який симпатизував фашистам. Коли я писала, вже були 1980-ті та існував рух за права людини, та все ж ми не були рівними людьми з однаковими правами. Цього немає і зараз",  вважає письменниця.

Про те, як відбувалося дослідження теми

Маргарет Етвуд стверджує, що під час написання "Оповіді служниці" в неї існувало правило туди не увійде нічого, що не трапилося в реальному житті, де-небудь, у будь-який час. Для цього вона проводила ретельні дослідження і збирала факти, які лягли в основу книги. Вона дуже не хотіла би, щоб люди думали, ніби в неї якась хвороблива та зла уява. "Я нічого не вигадала", запевняє авторка.

Етвуд досліджувала діяльність різноманітних релігійних сект на території США, в тому числі вивчала мормонів та історію американського рабства. Авторка дійшла до висновку, що впродовж історії зустрічається чимало випадків, коли так чи інакше контролювалася жіноча репродуктивність, щоб люди народжували більше або менше дітей.

"Це важлива специфіка тоталітарних режимів, які завжди прагнуть максимально контролювати суспільство",  наголошує письменниця.

Якось Маргарет Етвуд віднайшла газету 1980-х, із якої дізналася про існування католицької секти в США,  учасників якої було притягнуто до відповідальності за промивання мізків. Послідовники релігійної секти, до якої входило більше тисячі людей, дискримінували жінок, обмежували їхні соціальні контакти зі стороннім світом, влаштовували примусові весілля. В газеті також порівнювали подібне ставлення до жінок з ісламізмом. Цікавий факт  дружин координаторів цієї секти називали "служницями".

"Колись у Румунії Чаушеску видав наказав, щоб жінки народжували по четверо дітей і щомісяця видавав їм тест на вагітність. І якщо їм не вдавалося завагітніти, вони повинні були пояснити чому",  розповідає Етвуд. Врешті-решт, це призвело до того, що люди почали народжувати більше дітей, ніж могли утримувати і багато хто з них опинився в притулках.

Також авторка запевняє, що позбавити жінок прав і зупинити процес емансипації може будь-яка авторитарна влада, застосувавши фінансовий терор. "Як зробити так, щоб жінки сиділи вдома? Перекрити їхній доступ до фінансів. На жаль, з кредитною карткою це дуже легко зробити",  пояснює Етвуд. І додає: "Я би порадила ніколи не позбуватися готівки. Не робіть цього. Насправді, значно важче контролювати ваш доступ до готівки".

Іконографія твору

Маргарет Етвуд розповідає, що дуже любить робити замальовки та ілюстрації до своїх творів. "В "Оповіді служниці" особливе значення має одяг і спеціальне вбрання героїв. Авторка проводить паралель із середньовічним суспільством, де велике значення мало те, в що люди одягнені.

За її словами, на створення костюмів її надихнули монахині, а також жіночі датські костюми для прибирання 1940-х (Old Dutch Cleanser package). В той час були популярні зображення таємничих жінок в подібному костюмі, які боролися з брудом. В тому числі, в них був спеціальний головний убір, який прикривав обличчя. "Я створила костюми червоного кольору, звісно, тому що це знаковий колір",  каже Етвуд.

Також у книзі, як і в серіалі "Оповідь служниці", неодноразово зустрічаються загадкові знаки ока та крил. "Око  це своєрідний символ, особливо для розвідки. Іноді вони мають крила. Людей із секретних служб режиму називають "очима", адже це люди, які виконують всю неприємну шпигунську роботу".

Маргарет Етвуд згадує, що в тоталітарних режимах завжди велике значення мали різноманітні лого та дизайни. "Якби Гітлера взяли в художню школу, світова історія була би зовсім іншою, тому що він був найбільш щасливим, коли розробляв дизайни для костюмів та сцени. Це те, що йому найбільше подобалося в режимі, який він побудував".


Дивіться також:

Польский Vogue посвятил номер борьбе женщин за право на аборт.

Что почитать: Маргарет Этвуд и Бернардин Эваристо получили Букеровскую премию 2019.

 

серіали
оповідь служниці
маргарет етвуд
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Максим Галкін приголомшив молодим виглядом дружини Пугачової та показався з її донькою Орбакайте
TSN
2024-11-17T08:09:51Z
Рецензія на фільм «Прокляття пожирача гріхів» / Curse of the Sin Eater
ITC
2024-11-17T08:06:46Z
3 культові фільми, які передають дух незабутнього студентського життя
24tv
2024-11-17T08:03:56Z
Серіал "Династія" та два шлюби: як склалося життя акторки Лінди Еванс
Фокус
2024-11-17T07:00:35Z
Аліна Пономаренко представила Україну на "Міс Всесвіт-2024": яке місце посіла модель
24tv
2024-11-17T06:18:55Z
Топ 7 фільмів на осінь: вічна класика для затишного вечора
Фокус
2024-11-17T06:00:47Z
Так і не впізнаєш: як українські зірки виглядали на початку своєї кар'єри
24tv
2024-11-17T05:03:09Z
"Міс Всесвіт-2024": хто завоював титул переможниці престижного конкурсу краси
24tv
2024-11-17T04:57:43Z
"Міс Всесвіт 2024" стала 20-річна танцівниця з Данії
Комсомольская правда
2024-11-17T04:27:24Z
Через ракетну атаку в Україні Польща підняла в небо бойові літаки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T08:10:21Z
Масований ракетно-дроновий удар: у ЦПД згадали розповіді конспірологів про "таємні перемовини"
TSN
2024-11-17T08:09:39Z
Масована атака по Україні: які наслідки у Волинській області
TSN
2024-11-17T08:09:33Z
Війська РФ завдали три удари по Запоріжжю
УкраинФорм
2024-11-17T08:09:23Z
В Україні зафіксували одну з найбільших атак РФ з повітря
TSN
2024-11-17T08:09:21Z
Експерт розповів, чому після перемоги Трампа на Україну полетіло більше дронів
Политека
2024-11-17T08:01:27Z
Сибіга про масштабну атаку Росії: Це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його
УкраинФорм
2024-11-17T08:00:36Z
"Швидкий мир": чому у Дональда Трампа немає ніякої чарівної палички
GlavRed
2024-11-17T08:00:12Z
Північна Корея передала Росії близько 50 самохідних артсистем і 20 РСЗВ - FT
УкраинФорм
2024-11-17T07:57:06Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
Якраз для холодної пори: прості трюки, які допоможуть вам почуватися бадьорим уранці
24tv
2024-11-17T05:06:59Z
5 продуктів для здорового та густого волосся: що треба їсти щодня
24tv
2024-11-16T22:18:49Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
"Нафтогаз" дозволив українцям власноруч робити дуже важливу довідку: можна зекономити тиждень
Знай
2024-11-17T08:06:31Z
Тривожне майбутнє біткоїна. Які зміни на ринку криптовалют обіцяє повернення Трампа
Фокус
2024-11-17T08:00:02Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T07:58:37Z
Українців попередили: одна з АЕС – на межі після обстрілу, можливі блекаути
Хвиля
2024-11-17T07:45:56Z
Як працює схематоз під дахом Мінкульту
Украина Криминальная
2024-11-17T07:42:32Z
На сонячні та вітрові станції чекає серйозне випробування: експерт пояснив причину
InternetUA
2024-11-17T07:30:19Z
Ворог атакує об’єкти електроенергії по всій Україні - Галушенко
УкраинФорм
2024-11-17T07:27:08Z
Готуйте гаманці: як в Україні можуть змінитися ціни на випічку та хліб
Знай
2024-11-17T07:21:18Z
Вперше за півтора місяця: в Україні знизилась ціна на огірки
ZN UA
2024-11-17T07:03:58Z
Яке завтра, 18 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-17T08:09:15Z
За ніч і ранок війська РФ випустили по Україні близько 120 ракет і 90 дронів: ППО знищила понад 140 повітряних цілей — Зеленський
ZN UA
2024-11-17T08:06:31Z
Новий рік за східним календарем: коли його відзначають
ZN UA
2024-11-17T08:04:58Z
Людмила Долгоновська: «Шкода, що ми недовикористали потенціал Залужного як рупора для донесення певних меседжів»
Детектор М
2024-11-17T08:01:57Z
БпЛА атакували Іжевський електромеханічний завод "Купол": там Росія виробляє ЗРК "Тор"
24tv
2024-11-17T07:45:58Z
Союз українок Америки запросив на конференцію до 140-річчя українського жіночого руху
УкраинФорм
2024-11-17T07:42:05Z
Ціна питання – 1000 грн: ухилянти знайшли новий спосіб дурити ТЦК
Знай
2024-11-17T07:36:57Z
Прокурори звинуватили P.Diddy у порушенні тюремних правил та використанні дітей для впливу на присяжних
Комсомольская правда
2024-11-17T07:24:51Z
Пам’яті бійця херсонської тероборони Юрія Половʼюка
УкраинФорм
2024-11-17T07:03:15Z
Росіяни вже на підступах до Куп'янська, Курахового та Покровська: карта фронту 17 листопада
24tv
2024-11-17T08:09:56Z
Росія масовано атакує українську енергосистему - Галущенко
TSN
2024-11-17T08:09:42Z
Ранковий удар РФ по Миколаєву: є загиблі
TSN
2024-11-17T08:09:34Z
Втрати росіян у війні проти України перетнули нову психологічну позначку
TSN
2024-11-17T08:09:34Z
Рівне зазнало ракетного удару військ РФ
ZN UA
2024-11-17T08:09:13Z
Мешканця Києва судили за підготовку відеороликів «Антимобілізаційного руху»
InternetUA
2024-11-17T08:04:12Z
Загарбники не зменшують тиск на Лиманській ділянці фронту, б'ють по кількох напрямках - Лисогор
УкраинФорм
2024-11-17T07:45:58Z
Не існує жодних теорій змови, – ЦПД про те, чому росіяни довго масовано не били по енергетиці
24tv
2024-11-17T07:45:05Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на ранок 17.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-17T07:42:20Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T08:06:12Z
Свято наближається: 5 ідей вуличного різдвяного декору своїми руками
24tv
2024-11-17T07:45:03Z
Деякі знаки зодіаку в листопаді відправляться у романтичну подорож з коханою людиною
24tv
2024-11-17T07:09:38Z
Якщо не хочете зіпсувати, не лийте на них оцет: 5 речей, які ніколи не варто чистити цим засобом
Знай
2024-11-17T06:51:36Z
Легкий рецепт лінивого хачапурі: готуємо ідеальний сніданок за 20 хвилин
Политека
2024-11-17T06:01:19Z
Гороскоп на завтра 18 листопада: Терезам - гарний день, Водоліям - несподіваний дохід
GlavRed
2024-11-17T04:27:04Z
Приділяйте більше уваги собі: гороскоп на 17 листопада
24tv
2024-11-17T03:06:54Z
ChatGPT здивував вмінням створювати якісну поезію
InternetUA
2024-11-17T03:03:32Z
Доля підготувала дещо особливе: кого зі знаків Зодіаку чекає романтична зима
GlavRed
2024-11-17T00:27:26Z
Педро: Дякую Ромі, що вони відпустили мене до головної команди Риму — Лаціо
Football.ua
2024-11-17T08:10:41Z
Чалханоглу прокоментував травму в матчі проти Уельса
Football.ua
2024-11-17T07:48:36Z
Матч Нідерланди – Угорщина призупинили на перших хвилинах: у чому причина
24tv
2024-11-17T07:27:01Z
Нагельсманн: Німеччина хоче вигравати кожну гру
Football.ua
2024-11-17T07:18:19Z
Албанія — Чехія 0:0 Огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-17T06:27:12Z
Грузія — Україна. Наші оцінки
Football.ua
2024-11-17T06:03:48Z
Футболістки Металіста 1925 знялися у фотосесії для журналу Playboy
1News
2024-11-17T05:45:06Z
Ліга націй УЄФА: Албанія і Чехія зіграли нічийний матч у групі збірної України
УкраинФорм
2024-11-16T23:57:44Z
Ліга націй: Нідерланди розібралися з Угорщиною після зупинки матчу
Football.ua
2024-11-16T23:57:43Z
Вибухи на Рівненщині: стало відомо, що було ціллю росіян
TSN
2024-11-17T08:09:30Z
Росіяни обстріляли Волинь: пошкоджена енергетична інфраструктура
24tv
2024-11-17T08:09:05Z
Росіяни атакували Дніпро: що відомо про постраждалих та руйнування
TSN
2024-11-17T08:06:39Z
На Херсонщині через атаки дронів поранені двоє людей
УкраинФорм
2024-11-17T08:00:09Z
Унаслідок удару РФ по Запоріжжю постраждали двоє людей
УкраинФорм
2024-11-17T07:48:57Z
Жертви ударів, відключення та загоряння: наслідки двогодинної атаки по Україні
GlavRed
2024-11-17T07:42:07Z
У Миколаєві загинули дві жінки внаслідок атаки «шахедів»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T07:36:08Z
Росіяни вранці вдарили по Дніпру, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-17T07:33:43Z
Кількість загиблих внаслідок ранкової атаки по Миколаєву зросла до двох
УкраинФорм
2024-11-17T06:33:48Z
Шахраї в Telegram використовують нову схему обману
InternetUA
2024-11-17T08:01:55Z
Microsoft покращує налаштування та відновлення Windows 11
Portaltele
2024-11-17T07:58:37Z
NASA відслідковує дві чорні діри, які розривають далеку галактику
Portaltele
2024-11-17T07:58:14Z
Гроза всіх шахраїв: кібер-бабуся самотужки захищає тисячі пенсіонерів від зловмисників
InternetUA
2024-11-17T07:03:11Z
Apple визнає, що нотатки iCloud зникли і пояснює, як це виправити
Portaltele
2024-11-17T06:57:58Z
Чим відрізняються два хлопчики: лише люди із "зором орла" знайдуть відмінності
GlavRed
2024-11-17T06:27:27Z
Є три швидкі рішення: що робити, якщо смартфон "не ловить" мобільну мережу
InternetUA
2024-11-17T06:01:57Z
Ось чому телефони Samsung погані в іграх
Portaltele
2024-11-17T05:57:52Z
На Соломонових островах знайдено найбільший корал у світі
Portaltele
2024-11-17T05:57:33Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z