MY.UAНовини
Дослідження Chatham House: Україні потрібна подальша міжнародна підтримка у просуванні медійних реформ та розвитку незалежних ЗМІ
Дослідження Chatham House: Україні потрібна подальша міжнародна підтримка у просуванні медійних реформ та розвитку незалежних ЗМІ

Дослідження Chatham House: Україні потрібна подальша міжнародна підтримка у просуванні медійних реформ та розвитку незалежних ЗМІ

На сайті Chatham House опубліковане дослідження «Посилення громадського інтересу в українському медіапросторі» (Strengthening public interest in Ukraines media sector). Його авторка — журналістка з України Анна Корбут, яка дописувала для «Українського тижня», New Eastern Europe, Carnegie Europe та інших українських та зарубіжних видань. 2017 року вона навчалась на стипендії Джеймса Дентона у Вашингтоні, а 2018—2019 року — на стипендійній Російсько-Євразійській програмі у Chatham House. У дослідженні йдеться про спроби просування журналістських стандартів, медіаграмотності та підвищення рівня довіри суспільства до медіа в Україні всупереч тотальній залежності та політичному впливу, що панує в галузі. «Детектор медіа» переказує ключові тези дослідження.

Медійне середовище України складне, розмаїте й конкурентне, а також молоде — йому лише три десятиліття. Головні чинники, які його сформували — слабка та олігархізована економіка, диктат політичних еліт та вплив Росії. На відміну від центральноєвропейських медіаринків, в українські медіапідприємства практично не інвестували західні компанії (й навряд чи робитимуть це у близькому майбутньому); це дало олігархам шанс поступово викупити найвпливовіші медіа й панувати на ринку. Викликом для України є небезпека фінансування медіа з Росії, що зазвичай тягне за собою ігнорування професійних стандартів та перетворення ЗМІ на інструмент пропаганди та інформаційної війни.

Більшість українських засобів масової інформації належить приватним власникам, які часто використовують їх для політичного впливу. Найбільше цей вплив помітний після зміни власника, що тягне за собою помітні зміни в редакційній політиці, а також коли на ринку раптом виникають нові добре фінансовані медіа, власники яких залучені до політичного життя. Зазвичай такі медіа відверто упереджені на користь конкретних політичних гравців або просувають певний порядок денний, хоча деякі з них діють обережніше.

Політики інтенсивніше використовують медіаресурс під час виборчих кампаній (і витрачають на промоцію в медіа під час виборів неймовірні гроші); втім є приклади просування ідеологічних наративів або бізнес-інтересів незалежно від виборчого циклу. Закон регулює висвітлення виборів та агітацію в медіа, однак законодавчі обмеження не стримують політиків і партії від зловживань прямою та прихованою рекламою. 2015 року ГО «Детектор медіа» дослідила проблеми регулювання політичної реклами й назвала їхні головні причини: низьку етичну культуру політиків; готовність медіа бути використаними для просування політичних інтересів; небажання медіа включатись у механізми саморегуляції; високий рівень толерантності медійників до порушень журналістських стандартів і прихованої реклами, а також брак дієвих механізмів моніторингу, контролю дотримання вимог закону та покарання за їх порушення.

Втім певна кількість медіа дотримується високих професійних стандартів та пропонує майданчик для вільних політичних і суспільних дискусій. Переважно це онлайн-видання, друковані журнали й газети, втім є й теле- і радіомовники, зокрема Суспільне, а також міжнародні мультимедійні платформи, що підтримуються донорами (українські служби «Радіо Свобода», Бі-бі-сі тощо). Незалежні медіа дискриміновані в порівнянні з олігархічними, адже вимушені боротися за виживання в умовах нездорової економіки. Наприклад, у 2020 році олігархічні медіагрупи отримали 95% рекламних грошей телевізійного  ринку. Дотації та рекламні доходи дозволяють олігархічним медіа вкладати гроші в модернізацію та найякісніший контент, тому вони залишаються найпопулярнішими.

Український медіапростір плюралістичний у тому сенсі, що багато різних телеканалів, радіостанцій і видань, що належать різним власникам, пропонують різні погляди на події. Це унеможливлює централізований контроль і цензуру, хоча так було не завжди. Найпопулярніші медіа зосереджені радше на просуванні інтересів своїх власників, ніж на всебічному інформуванні аудиторії; через це деякі теми представлені в медіапросторі надмірно, інші — навпаки. Проблемою також є безкарність злочинів проти журналістів, зокрема й убивств, які залишаються не розслідуваними роками.

Політики в Україні повинні захищати журналістів — не тільки гарантувати їхню фізичну безпеку, а й розслідувати злочини проти журналістів і впровадити норми, які унеможливлять адміністративний і законодавчий тиск на медіа. Політичним діячам слід припинити дискредитацію журналістів і медіа, зокрема з використанням ботоферм.

Телебачення є найбільш популярним і впливовим видом медіа в Україні, втім дослідження Київського міжнародного інституту соціології та «Детектора медіа» свідчить, що його вага зменшується. На відміну від, наприклад, Білорусі й Молдови, де російські медіа є дуже впливовими на ринку, в Україні, особливо після блокування кремлівських каналів у 2014 році, зменшилась і аудиторія російських медіа,  і трансляція та споживання виробленого в Росії телевізійного контенту.

Радіостанції та друковані видання поступово частково чи повністю переходять в онлайн; друковані версії низки раніше популярних видань закрились через економічні проблеми. Загальна аудиторія радіо зменшується, хоча розважальні радіостанції мають порівняно стабільні доходи. Реальну аудиторію друкованих видань важко оцінити, адже вони часто декларують перебільшені наклади. Друковані медіа ліцензуються Міністерством юстиції, тому їхні засновники відомі, однак інформація про формальних, а надто реальних власників газет і журналів не є широко доступною читачам.

Ринок онлайн-медіа набагато менш монополізований, ніж телевізійний, що дозволило низці незалежних видань, які не належать політикам і олігархам, вийти в лідери. З іншого боку, межа між якісними онлайн-медіа, що дотримуються стандартів, та квазімедіа — нечітка (втім це глобальна проблема). Онлайн-видання значною мірою залежать від новинних агрегаторів, які дають їм трафік, проте не розрізняють якісні видання та сайти-смітники, що дужче поглиблює проблему.

Регулювання медіа в Україні поширюється насамперед на телебачення і радіомовлення. Функції саморегуляції галузі розподілені між низкою організацій, які переважно не мають реальних повноважень і важелів впливу на ситуацію. Хоч і роблять свій внесок у професійну дискусію та пропонують реформи у сфері медіа, тож міжнародним партнерам слід продовжувати їх підтримувати.

Після Революції гідності відбулися зміни в регулюванні сфери медіа, зокрема був ухвалений закон про прозорість медіавласності для теле- і радіоорганізацій (онлайн-видання залишаються значною мірою непрозорими, власники багатьох із них невідомі або підставні). Зараз готується проєкт закону «Про медіа», що має впорядкувати регулювання та відповідальність онлайн-видань та інтернет-платформ платного телебачення, дотримання авторських прав, а також впровадити конкретні механізми саморегуляції/співрегуляції. Поки що щодо цього законопроєкту тривають дискусії; зокрема його критикує низка громадських організацій, які працюють у сфері медіа. Втім ухвалення галузевого закону необхідне для оздоровлення медійного ринку, створення передумов для його деолігархізації та зменшення політичного впливу.

Іншим важливим проривом після 2014 року стала реформа державних медіа. Суспільне телебачення, згідно з моніторингами громадських організацій, стало єдиним, у новинах якого навіть під час виборчої кампанії немає ознак прихованої політичної реклами та агітації. Суспільне поки що має порівняно невисокі рейтинги, а хронічне недофінансування в перші роки після реформи не сприяло їх підвищенню. Воно прагне працювати в інтересах суспільства, тому шукає способів диверсифікувати джерела доходів або змінити модель фінансування, аби зменшити залежність від державного бюджету.

Попри залежність українського медіаринку від олігархів, в Україні і на загальнонаціональному, і на локальному рівні завжди були редакції та окремі журналісти, які дотримуються стандартів, служать інтересам суспільства та критично оцінюють дії влади. Важливим джерелом підтримки якісної журналістики в Україні віддавна є ґрантове фінансування. Міжнародна підтримка незалежних медіа, в тому числі й Суспільного — важлива противага для олігархічного медіаринку. Втім ця підтримка розпорошується між багатьма медіа та журналістами й не може забезпечити зростання потужних гравців, здатних перемогти олігархічні медіа в конкурентній боротьбі.

Активна спільнота небайдужих медійників, медійних експертів, активістів та неурядових організацій досліджує й аналізує медіапростір, започатковують та просувають (зокрема у співпраці з прогресивною частиною політиків) ініціативи та реформи, а також певною мірою виконують функцію саморегуляції. Платформи для дискусії медійних фахівців, зокрема некомерційні медіа-про-медіа, роблять свій внесок у розвиток культури індустрії. Втім їхній вплив на прийняття державних рішень обмежений, фінансування — нестабільне й часто залежить від міжнародних донорів, а в медійній спільноті досі немає згоди щодо етичних і якісних стандартів. Україні слід поступово розвивати власні, не залежні ані від держави та місцевих центрів політичного впливу, ані від іноземного фінансування інституції, що моніторять ситуацію в інфопросторі та на медіаринку.

Брак професіоналізму — ще одна тотальна проблема в українській медіаспільноті, пов’язана з відсутністю якісної прикладної журналістської освіти, нездоровим ринком і злиденністю багатьох ЗМІ. Редакції не дають своїм працівникам можливостей для навчання й розвитку, не забезпечують якісною технікою, не мають грошей на оплату відряджень, а низька зарплатня не дозволяє журналістам оплачувати саморозвиток.

Великим викликом для українських медіа є низький рівень медійної грамотності аудиторії, про який свідчать регулярні дослідження (зокрема ініційовані чи проведені за участі ГО «Детектор медіа»). Нездорове медійне середовище та нерозвинена культура медіа призвели до апатії та неадекватного сприйняття медійного контенту. Ця тенденція пов’язана із глобальними змінами у споживанні медіа та зростанням популізму. Ініціативи, спрямовані на підвищення медіаграмотності та опірності аудиторії до дезінформації й медійних маніпуляцій, а також на поширення знань про стандарти журналістики, привертають увагу суспільства до цих тем. Цю роботу необхідно продовжувати та поширювати на освітню сферу.

Чимало медіа пропонує свій контент (зокрема — завдяки щедрому фінансуванню олігархічних груп — високоякісний) задарма, й українська аудиторія до цього звикла, тому вважається, що вона не готова платити за споживання медійного продукту. Втім деякі медіа намагаються заохотити аудиторію платити за якісний контент. Великі видання  («Новое время», «Ліга» та інші) впроваджують платний доступ до частини своїх матеріалів; деякі незалежні видання випробовують моделі клубної підтримки та збирають пожертви. Медіагрупи 2020 року закодували свій сигнал, аби абоненти супутникового телебачення не могли дивитись їхні канали безкоштовно, та декларують наміри розвивати сегмент платного телебачення. Криза, пов’язана з епідемією коронавірусної хвороби, змусила медіа бути активнішими в побудові бізнес-моделей, заснованих не лише на рекламних доходах.

Українському медіаландшафту загрожує занепад традиційних способів доставки інформації та споживання контенту; неправдива інформація та дезінформація; зміни в медійній економіці; конкуренція з боку соціальних медіа та технологічних платформ; нестабільна політична ситуація та ворожі дії Росії. Олігархічні медіа, скоріш за все, й надалі домінуватимуть на українському медіаринку в близькому майбутньому, якщо становище їхніх власників не зміниться. Вони мають достатньо ресурсів, аби втримати наявну аудиторію й залучати нову, зокрема в інтернеті.

Заборона політикам володіти засобами масової інформації була би кроком у правильному напрямку, але не цілковитим розв’язанням проблеми, адже політики легко знаходять підставних власників для своїх медіа. Поза тим, обмеження принаймні прямого політичного впливу на медіа могло би поступово вплинути на сприйняття цього явища в суспільстві, політикумі та медійній спільноті.

Реформи у сфері регулювання медіа, на додачу до реформи суду і правоохоронних органів, могли б обмежити вплив медіавласників та захистити ЗМІ від агресії та маніпуляцій із боку політиків. Міжнародні партнери та українська активна медійна спільнота повинні поєднувати зусилля у просуванні цих реформ.

Міжнародна підтримка та регуляторний нагляд — необхідні передумови підвищення прозорості та стійкості українських медіа. Варто також підтримувати незалежні медіа, яким бракує ресурсів для змагання з олігархічними ЗМІ, та просування журналістських стандартів як цінності. Реформа Суспільного — позитивний приклад того, чого можна досягнути у цій царині. Міжнародна допомога цим медіа може бути як фінансовою, так і експертною — їх варто залучати до міжнародних фахових дискусій, допомагати їм опановувати сучасні інструменти створення контенту та роботи з аудиторією. Для того, щоб у довгостроковій перспективі в аудиторії з’явився запит на якісний контент, слід також докладати більше зусиль для підвищення рівня медіаграмотності. Україні потрібна широка кампанія з медіаосвіти, що охопить усі вікові й соціальні групи, стосуватиметься і традиційних медіа, і соціальних мереж. Поки що структурам громадянського суспільства, які займаються медіаграмотністю, бракує ресурсів для організації такої кампанії.

Теги за темою
ІнфопростірСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На фронті загинув український поет Мирослав Герасимович
Комсомольская правда
2024-11-29T18:18:26Z
кремль збільшує план по мобілізації чоловіків із ТОТ України
iPress
2024-11-29T18:09:47Z
Скільки ув'язнених нині служать у ЗСУ: у Генштабі назвали цифру
TSN
2024-11-29T18:09:02Z
ГУР знищили "очі" практично всієї системи ППО росіян у Криму: військовий огляд від Світана
24tv
2024-11-29T18:03:15Z
У Херсоні частково з'явилася електрика
УкраинФорм
2024-11-29T17:46:37Z
Україна повернула тіла 502 полеглих військових
360ua.news
2024-11-29T17:30:00Z
Погода в Одесі 30 листопада не потішить стабільністю: синоптики попередили
Политека
2024-11-29T17:27:45Z
Початок зими: синоптик дав прогноз на вихідні
ZN UA
2024-11-29T17:10:51Z
СБУ оголосила підозру «директору» окупаційного телеканалу на Донеччині
Детектор М
2024-11-29T16:57:38Z
Замість Шарля Мішеля: у Євроради новий очільник
24tv
2024-11-29T18:24:52Z
У Грузії розгортається криза через призупинення євроінтеграції: масові протести та протидія держструктур
Хвиля
2024-11-29T18:24:52Z
Моніторингова місія ООН відстежує наслідки російських ударів по енергосистемі України
УкраинФорм
2024-11-29T18:21:24Z
ЗМІ: Україна просить НАТО про запрошення на вступ на засіданні наступного тижня
Европейская правда
2024-11-29T18:18:55Z
Захист з повітря та енергетична стійкість України - Сибіга провів розмову з Блінкеном
УкраинФорм
2024-11-29T18:18:11Z
"Перетворили вугілля на мистецтво": Макрон показав відновлений Нотр-Дам де Парі
Фокус
2024-11-29T18:12:46Z
"Дехто вважає, що це станеться вночі": експерт назвав чергову загрозу для України
TSN
2024-11-29T18:09:29Z
Сирійська опозиція увійшла в Алеппо, а Асада вже побачили у Москві: що відбулось за добу
TSN
2024-11-29T18:09:02Z
Координаційний штаб: Росія вчергове не віддала Україні тіло журналістки Рощиної
ZN UA
2024-11-29T18:06:51Z
Довго не міг номально їсти та дихати: в Києві військовому провели унікальну операцію
Фокус
2024-11-29T18:15:25Z
Міцелярна вода замість сухого шампуню: перукар попередила про небезпеку
GlavRed
2024-11-29T18:12:26Z
Вчені знайшли просту добавку, яка змушує клітини раку самознищуватися
Portaltele
2024-11-29T17:16:45Z
Новий біомаркер мозку дає надію на раннє виявлення психозу
Portaltele
2024-11-29T17:16:08Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
В Україні 60% ВІЛ-інфікованих виявляють на пізній стадії - Центр здоров’я
УкраинФорм
2024-11-29T14:42:43Z
Через мене загинуло маленьке життя, – учасниця "Холостяка-13" зізналася, що у неї був викидень
24tv
2024-11-29T18:24:01Z
«Не прощаюсь, брате, до побачення». Музикант і військовослужбовець присвятив пісню загиблим побратимам
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T18:12:27Z
Різ Візерспун потрапила під критику через книгу про Росію
360ua.news
2024-11-29T18:12:23Z
Нова різдвяна комедія від Netflix розриває тікток: що відомо про цей фільм
24tv
2024-11-29T18:06:09Z
В мережі опублікували жарт з «Дедпул і Росомаха», який категорично заборонила Disney — тепер зрозуміло чому
ITC
2024-11-29T17:47:56Z
Рудинський розповів про свою роль українського військового у серіалі Джорджа Клуні
Комсомольская правда
2024-11-29T17:08:39Z
Paramount+ показала трейлер приквелу Декстер Первородний гріх
360ua.news
2024-11-29T17:00:22Z
Криптопідприємець з'їв банан за $6,2 млн з відомого арт-об'єкту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T16:57:39Z
Тренди зими 2024/25: що буде в моді в новому сезоні
24tv
2024-11-29T16:27:56Z
З 1 грудня нових працівників можна бронювати від мобілізації одразу, проте є умова
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T18:21:07Z
Кабмін дозволив підприємствам бронювати співробітників від мобілізації до кінця зими
Комсомольская правда
2024-11-29T18:13:15Z
Завод Rheinmetall у Литві запустять до середини 2026 року
iPress
2024-11-29T18:12:11Z
Долар і євро влаштують гойдалки в грудні: банкір розповів, яким буде курс
GlavRed
2024-11-29T17:54:32Z
Кабмін затвердив нові правила бронювання військовозобов’язаних з 1 грудня
УкраинФорм
2024-11-29T17:48:13Z
Держборг України за місяць зріс на 4,35 мільярди
iPress
2024-11-29T17:47:52Z
НБУ запустить пілотне тестування е-гривні у 2025 році
Новости Украины
2024-11-29T17:47:45Z
В Україні зріс ризик тривалих відключень світла взимку: в Reuters озвучили прогноз
GlavRed
2024-11-29T17:45:39Z
Чому в Україні досі існує корупція і як з нею ефективно боротися
24tv
2024-11-29T17:33:24Z
Німецький генерал прогнозує втрату Україною Покровська до початку 2025-го
Европейская правда
2024-11-29T18:19:41Z
У військових є час до 1 січня, щоб повернутися із СЗЧ - Держбюро розслідувань
УкраинФорм
2024-11-29T18:15:34Z
Може летіти 24 години: у Повітряних силах здивували заявою про Шахеди
GlavRed
2024-11-29T18:15:15Z
21 тисяча для українців на обігрів в зимові дні: як подати заяву на допомогу
Знай
2024-11-29T18:06:24Z
Польща перекинула до Латвії танки Leopard 2
УкраинФорм
2024-11-29T18:03:16Z
Самі захочуть до війська. Міноборони готує для 18-25-річних мотиваційні контракти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T18:00:07Z
Скільки українці витрачали грошей на здоровʼя у 2023 році: результати опитування
24tv
2024-11-29T17:57:03Z
Повернення із СЗЧ. У Генштабі розповіли, скільки військових, які залишили свої частини, повернулися в стрій
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T17:36:03Z
З початку листопада 6 тисяч військових повернулися на службу після самоволки, - "Суспільне"
Комсомольская правда
2024-11-29T17:32:21Z
У Києві завідувачка медустанови вимагала хабаря у 250 тис. грн: їй обрали покарання
Политека
2024-11-29T18:00:10Z
Диверсія в Балтійському морі: на судно, яке вважають причетним, не може піднятися поліція
InternetUA
2024-11-29T17:47:59Z
Ресторан на воді віднесло течією – фото
TSN
2024-11-29T17:45:34Z
В Ізраїлі терорист ХАМАСу обстріляв цивільний автобус, восьмеро поранених
УкраинФорм
2024-11-29T17:21:42Z
Через обстріли росіянами поліклініки в Києві прокуратура розпочала розслідування
Комсомольская правда
2024-11-29T17:04:15Z
Катували в лісі. Фехтувальника і футболіста з РФ підозрюють у вбивстві підприємця
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T16:39:22Z
Жінка постане перед судом за поширення інформації про місця видачі повісток
InternetUA
2024-11-29T16:29:34Z
Стало відомі нові деталі стрілянини в готелі Києва в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-29T16:06:51Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T16:05:40Z
Мареска: Для мене не важливі очки і таблиця, важливий сам прогрес команди
Football.ua
2024-11-29T18:06:22Z
Микитишин: Матч проти Полісся буде за шість очок
Football.ua
2024-11-29T17:44:46Z
Клуб Зінченка неправильно написав назву українського міста: фото конфузу Арсенала
24tv
2024-11-29T17:21:33Z
Конате пропустить матч проти Манчестер Сіті
Football.ua
2024-11-29T16:57:40Z
УПЛ: «Інгулець» здобув першу в сезоні перемогу, розгромивши «Ворсклу»
УкраинФорм
2024-11-29T16:33:03Z
Минай відпустив шістьох гравців
Football.ua
2024-11-29T16:24:07Z
Перша виїзна перемога в УПЛ: Кобін перервав свою 27-матчеву невдалу серію
Football.ua
2024-11-29T16:02:19Z
Голкіпер Інгульця Паламарчук встановив рекорд УПЛ
Football.ua
2024-11-29T16:00:55Z
Знущався над сином понад 10 років: батьку олімпійського чемпіона загрожує в'язниця
24tv
2024-11-29T15:48:59Z
В які країни можна в'їхати просто так – без візи
24tv
2024-11-29T17:27:34Z
Формула різдвяного дива: вчителька знайшла спосіб зробити свято ідеальним
Фокус
2024-11-29T17:21:25Z
Ярмарки, бари та ресторани: яке з європейських міст особливо приваблює туристів взимку
Фокус
2024-11-29T17:21:11Z
Чи можна дивитися в розбите дзеркало: запам'ятайте це
24tv
2024-11-29T17:12:57Z
Якщо немає місця на велику ялинку: невеликий декор своїми руками, який подарує затишок
24tv
2024-11-29T16:57:32Z
За 10 секунд на малюнку потрібно знайти унікальну сніжинку
TSN
2024-11-29T16:51:00Z
Що подарувати коханому хлопцю або чоловікові на Новий рік 2025: найкращі ідеї під ялинку
TSN
2024-11-29T16:39:37Z
Занотуйте собі, бо Різдво вже скоро: як зробити, щоб із пампухів не витікала ягідна начинка
24tv
2024-11-29T16:33:47Z
Гороскоп Таро на 30 листопада для всіх знаків Зодіаку: що принесе Вам цей день
Политека
2024-11-29T16:30:26Z
Експерти назвали найкращі недорогі iPhone для купівлі наприкінці 2024 року
InternetUA
2024-11-29T18:22:33Z
Плитка, яка генерує енергію: розробили альтернативу сонячним панелям
24tv
2024-11-29T18:18:18Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T18:12:58Z
Неповнолітній геймер витратив $1000 на ігри з кредитки вчителя кіберспорту — той лише хотів допомогти з передплатою PS Plus
ITC
2024-11-29T17:47:02Z
Як розрахувати споживання побутових пристроїв, щоб підготуватися до купівлі зарядної станції
InternetUA
2024-11-29T17:44:06Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернет-сервісів: в чому причина
24tv
2024-11-29T17:36:35Z
Прощавайте, лопатеві вітряки: літаючі вітряні турбіни-дрони замінять аналоги
Фокус
2024-11-29T17:30:49Z
Знайшов підробіток, але втратив все: чоловік став жертвою шахраїв
InternetUA
2024-11-29T17:27:28Z
Вітрогенератори своїми руками: як підібрати елементи і встановити у себе вдома
InternetUA
2024-11-29T17:23:09Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z
Chevrolet Equinox в реальних тестах випереджає Tesla Model Y за дальністю ходу, а коштує менше
ITC
2024-11-29T17:47:24Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z
Rivian стане технологічним партнером Volkswagen для електричного Golf та флагманського електромобіля Project Trinity
ITC
2024-11-29T15:22:28Z
Туринське дизайн-ательє анонсувало проєкт Camal Scoperta
AutoCentre
2024-11-29T15:10:13Z
У рамках проекту USAID поставлено нову партію автогідропідйомників на шасі JAC
AutoCentre
2024-11-29T14:10:59Z