MY.UAНовини
Глава Офісу Президента відкрив у Бабиному Яру символічну синагогу Меморіального центру Голокосту
Глава Офісу Президента відкрив у Бабиному Яру символічну синагогу Меморіального центру Голокосту

Глава Офісу Президента відкрив у Бабиному Яру символічну синагогу Меморіального центру Голокосту

14 травня Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр разом із Главою Офісу Президента та Прем’єр-міністром відкрили у Бабиному Яру символічну синагогу Місце для роздумів.

Церемонія була приуроченою до Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Відкриття відбулося за участі урядовців, релігійних лідерів, послів, культурних та громадських діячів, Праведників та їхніх родичів.

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак на церемонії відкриття символічної синагоги наголосив, що сьогодні важливо вшанувати пам’ять про людей, які загинули у Бабиному Яру, та подякувати тим, хто рятував їх, ризикуючи власним життям.

– На жаль, слово війна і війна як така не зникли з нашого життя, зазначив він. – Я хотів би побажати нам всім, в першу чергу, миру. І сказати слова вдячності тим, хто сьогодні доклав зусиль і зробив можливим відкриття цього Місця для роздумів. Місця, куди будуть приходити кияни, гості нашого міста, щоб згадати, що відбулося у Бабиному Яру, щоб згадати героїв, щоб згадати Праведників світу. 

Він також передав слова подяки та пошани від Президента України та повідомив, що глава держави підписав указ, яким встановлюється постійна державна стипендія для Праведників, українців, які рятували євреїв під час Голокосту.

– Місце для роздумів у вигляді символічної синагоги є великим кроком на шляху відновлення пам’яті про всіх, хто загинув у цьому місці у роки Другої світової війни. Ця знакова подія є наочним свідченням, що в українській суспільній свідомості утверджуються високі ідеали поваги до людського життя та визнання відповідальності і пам’яті, які будуть сприяти побудові вільного демократичного суспільства в нашій країні, наголосив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Він також додав, важливо, що саме тут, безпосередньо у місці трагедії та у місці спочинку загиблих, відкрито символічну синагогу, де кожен зможе духовно згадати загиблих.

Українська держава є щирою, справжньою спільною домівкою для всіх національностей, релігій і традицій, серед яких іудаїзм посідає почесне місце.

Шмигаль переконаний, що меморіальна синагога стане святим місцем, і духовного єднання, і братського діалогу.

– Сьогодні разом з Меморіальним центром Голокосту Бабин Яр ми відкриваємо Місця для роздумів. Це дозволить вшанувати пам’ять десятків тисяч євреїв-киян, які загинули у Бабиному Яру у страшні часи Голокосту. Відкриваючи синагогу, ми повертаємо пам’ять про цих людей. І дуже символічно, що робимо це в День пам’яті українців, які, ризикуючи своїм життям, рятували євреїв, – зазначив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Ткаченко додав, подвиг всіх цих мужніх людей сьогодні ми також вшановуємо.

По його словам, відродження національної пам’яті починається з переосмислення тих місць, які в радянські часи навмисно та свідомо маскувались під місця розваг, відпочинку, рекреації, забуваючи, що насправді трапилось. Так сталось і тут, з Бабиним Яром. 

У заході також взяв участь архітектор, професор Базельського університету, автор унікальної синагоги в Майнці та символічної синагоги у Бабиному Яру Мануель Герц та президент французької організації Яхад-ін Унум, голова Академічної ради Меморіального центру Голокосту Бабин Яр, римо-католицький священик, отець Патрік Дебуа.

– У Бабиному Яру було вбито більше людей, ніж будь-де на планеті. Відповіддю на цей жахливий злочин могла би стати похмура і мінімалістична архітектура, традиційна для меморіалів. Однак я впевнений, що монументальний і статичний підхід суперечить десяткам тисяч окремих голосів жертв Бабиного Яру, – підкреслив Мануель Герц. 

Герц додає, що саме тому народилась ідея створити перформативну архітектуру, яка трансформується, дивує та надає відчуття трепету. Синагога у Бабиному Яру має об’єднувати людей для колектимвного ритуалу вшанування пам’яті.

Патрік Дебуа наголошує, що Бабин Яр – урочище, де тисяча німців вбили майже 34 тисячі євреїв – дітей та жінок. На очах у всіх. Це місце масового вбивства, яке ми маємо пам’ятати.

Він також додає, щоб навчити молоде покоління по всій планеті уникати участі у таких масових злочинах сьогодні. На жаль, досі щодня на кожному континенті масові стрілянини руйнують планету.

На церемонії відкриття також були присутні духовні лідери України, представники різних церков та конфесій: глава Української Греко-Католицької Церкви, головуючий Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій Блаженніший Святослав; головний рабин Києва та України Моше Реувен Асман (Всеукраїнський єврейський конгрес).

А також голова Всеукраїнського Союзу Церков Євангельських Християн-Баптистів Валерій Антонюк.

За словами глави Української Греко-Католицької Церкви, голова Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, Блаженнішого Святослава, ми не маємо права забувати про страшну трагедію Голокосту, про жертв та тих, хто втратив у ній своїх близьких.

Меморіалізація в нашій державі геноцидів, що траплялися на території України, стане належним і гідним способом вшанування пам’яті невинних жертв тоталітарних режимів і зцілення народної пам’яті.

– Наш обов’язок – піклуватися про людей, які відвідують Бабин Яр, щоб вшанувати пам’ять та помолитися за спочин рідних та всіх, хто загинув у трагедії Голокосту. Відкриття саме тут, у Бабиному Яру, де лише за два дні були розстріляні майже 34 тисячі євреїв, символічної синагоги, місця для роздумів і молитви, є проявом належної їм пам’яті та поваги, – підкреслив Моше Реувен Асман, головний рабин Києва та України.

Моше Реуван Асман додає, важливо, що ми відкриваємо цю синагогу, як символ відродження пам’яті знищуваних нацистами євреїв, саме у День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, які допомогли їм пережити ті страшні часи.

Місце для роздумів – символічна синагога  – розташована у Бабиному Яру, поруч із пам’ятником Менора, біля схилу яру, що традиційно є місцем скорботи, молитви та вшанування жертв трагедії для євреїв. 

Споруда, що подібно до книги розкривається і закривається, прикрашена візерунками і текстами молитов, які повторюють традиційний розпис старовинних синагог у Західній Україні, знищених під час Другої світової війни і Голокосту.

Читайте
Меморіальний центр Бабин Яр і режисер Сергій Лозниця представляють спільний проект

Стеля прикрашена малюнками у вигляді карти зоряного неба, що відтворює положення зірок 29 вересня 1941 року – у перший день масових розстрілів в Бабиному Яру.

Виготовлена вона із сторічної деревини дуба, який збирали зі старих закинутих споруд з різних куточків України, що символізує зв’язок минулого з  майбутнім.

Цього року 14 травня Україна вперше відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Цю офіційну дату встановила окремою постановою Верховна Рада на початку 2021 року.

Праведниками називають людей неєврейського походження, які рятували євреїв у часи Другої Світової війни і Голокосту, часто ризикуючи власним життям.

Після війни 2659 жителів України, чиї подвиги були задукоментовані та зафіксовані врятованими або їх рідними, були удостоєні звання Праведників народів світу від Ізраїльського національного меморіалу Катастрофи (Голокосту) та Героїзму Яд Вашем. 

За кількістю Праведників народів світу Україна посідає 4 місце серед 51 країн світу. Хоча українців, які рятували євреїв, було значно більше.

Основний етап збору інформації про подвиги Праведників припав на період, коли історія Голокосту в СРСР піддавалася політиці забуття і спотворення.

На жаль, багато з цих історій подвигу залишаються невідомими до цього часу.

Книга про українців, які рятували євреїв від нацистів

До 80-х роковин трагедії Бабиного Яру буде видана Книга Праведників народів світу України, присвячена українцям, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Книга підготовлена ​​Єврейською конфедерацією України спільно з Меморіальним центром Голокосту Бабин Яр.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
З Німеччини вдруге за 7 днів вирушив депортаційний рейс, цього разу до Іраку
Европейская правда
2025-07-22T12:22:10Z
ЄС стурбований ситуацією з НАБУ та САП та вказує на умови підтримки України
Европейская правда
2025-07-22T12:12:44Z
Такої швидкості не було всі шість років – нардеп про законопроєкт щодо НАБУ та САП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:03:46Z
Очільник МЗС Франції після прифонтових Сум відвідав Харків
Европейская правда
2025-07-22T12:03:05Z
Чи корупція головна проблема в Україні?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:00:57Z
Трамп оточив себе клонами «клонами» дружини Меланії – Daily Beast
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:00:53Z
Проросійські ліві у Молдові заявили про об’єднання, щоб скинути чинну владу
Европейская правда
2025-07-22T11:58:17Z
ЗМІ: Трамп ухвалив рішення про вихід США з ЮНЕСКО
Европейская правда
2025-07-22T11:45:24Z
У середмісті Житомира посеред вулиці утворилося провалля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:36:19Z
Як із фільму жахів. Запорізька область потерпає від нашестя сарани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:21:18Z
Окупанти в Криму бояться ударів Сил оборони – партизани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:15:45Z
Рух ділянкою Берестейського проспекту 23 липня буде частково обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:33:28Z
Загибель хлопця на канатній дорозі у Києві: під суд піде п'ятеро осіб, причетних до трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:21:00Z
Україну накриє негода: перелік областей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:09:24Z
Росія захопила населений пункт біля адмінмежі Дніпропетровщини
FaceNews
2025-07-22T07:57:12Z
Росіяни окупували Грушівське
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:54:45Z
Олег Тягнибок зафіксував нашестя сарани на Запорізьку область
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:39:31Z
Український гурт «Антитіла» заспівав українською мовою хіт «Смотри в меня» і представив кліп, яким просто довів до мурах, адже там показані реалії війни.
FM-TV
2025-07-22T10:49:26Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
У трьох областях України зафіксовано спалахи гострих кишкових інфекцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:45:05Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Українці в лідерах. Іноземці скуповують житло в одній із туристичних країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:06:58Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Олена Шуляк розповіла, як зміниться житлова політика в Україні
VGorode
2025-07-22T12:18:57Z
Спека на межі можливостей людини: в Ірані температура перевищила 50 градусів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:27:37Z
Шмигаль розповів, звідки планує брати кошти на оборону України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:28Z
Сестра принців Гаррі та Вільяма знайдена мертвою у Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:48:26Z
Папа Римський Лев XIV хоче відновити відносини з РПЦ
FaceNews
2025-07-22T07:51:41Z
Литовська кампанія "Radarom!" придбала для України понад 2 тисячі дронів
Европейская правда
2025-07-22T07:43:34Z
Україна та Данія розробляють перехоплювач дронів зі штучним інтелектом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:21:02Z
ГУР показав з чого складається новий російський безпілотник
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:09:25Z
Швейцарські юристи допоможуть Україні повернути кошти за неякісні та непоставлені боєприпаси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:48:28Z
Україна та Франція створять фонд відновлення: АПК серед напрямів фінансування
AgroPortal
2025-07-22T12:00:34Z
На Кіровоградщині прогнозують менший урожай кавунів
AgroPortal
2025-07-22T11:30:53Z
Pepsi випустила корисну колу: рецепт напою змінено вперше за 20 років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:48:35Z
Названо трійку компаній-лідерів на ринку розмінування сільгоспземель
AgroPortal
2025-07-22T10:30:32Z
Оприлюднено рейтинг найбільших інвесторів в освіту в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:09:38Z
На Херсонщині зберуть набагато менше кавунів, ніж до війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:59Z
Вишня від населення врятувала сезон заморожування в Україні
AgroPortal
2025-07-22T10:00:51Z
Суд у Гаазі зняв арешт із активів «Газпрому»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:32Z
Порт Чорноморськ прийняв перше лінійне контейнерне судно
Agravery
2025-07-22T09:45:14Z
Тхеквондист Гарбар здобув бронзу Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:03:35Z
«Хамрун» – «Динамо»: де дивитися гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:11Z
Олімпійський чемпіон з РФ, який погорів на допінгу, поскаржився на англосаксів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:42:50Z
Поліція затримала киянина, який відкрив стрілянину, святкуючи перемогу Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:33:07Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:13Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
«Мінував» заклади у Чехії, Словаччині та Литві: мешканець Дніпра отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:21:38Z
Російські дрони ударили по Сумам: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:09:29Z
У Сумах дрон влетів прямо на дорогу, коли там був активний рух авто: відео моменту
FaceNews
2025-07-22T12:06:01Z
На Одещині посадовця ТЦК спіймали на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:36:27Z
Суд відсторонив Гадзала від керівництва НААН
AgroPortal
2025-07-22T11:00:30Z
Підпільний нафтозавод працював на Київщині. Поліція повідомила, куди збувалося пальне
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:18:10Z
Літак німецьких ВПС здійснив аварійну посадку через дим на борту
Европейская правда
2025-07-22T10:09:52Z
РФ пошкодила пожежно-рятувальну частину в Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:36:03Z
Евакуація стає небезпечною: стало відомо, скільки людей залишаються у Покровську
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:54:22Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
У McDonald's новий конкурент? Маск відкрив кафе Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:54:25Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z