Київ накрила хвиля обшуків. Працівники фіскальної служби разом зі столичною прокуратурою "трусили" одночасно КМДА та цілу низку столичних комунальних підприємств.
Підозрюють, що міські чиновники причетні до мільйонних розкрадань. Закидають їм ухиляння від податків, махінації на закупівлях, незаконне виділення площ.
Свою чергою, мер Києва Віталій Кличко каже — це спецоперація проти нього особисто.
Чому силовики "трусять" КМДА та чого чекати далі — розбирався сайт ТСН.ua.
Кого обшукали в Києві та що інкримінують
"Київзеленбуд", "Спецжитлофонд", "Київавтодор", "Київміськсвітло", департамент містобудування та архітектури, департаменти земельних ресурсів та соцполітики КМДА, "Київський метрополітен" та "Київавтошляхміст" — за останні три доби у всіх цих установах правоохоронці проводили обшуки. Столичних чиновників підозрюють у корупційних оборудках.
11 травня правоохоронці прийшли з обшуками до комунального об'єднання "Київзеленбуд". Зеленбудівців підозрювали у покриванні підрядників, які ухилялися від сплати податків під час реконструкції кількох столичних парків, зокрема відомий у столиці парк "Наталка".
Згодом, 12 травня, прокуратура завітала до "Київавтодору", де шукала первинну фінансову документацію щодо нібито ухилення від сплати податків на суму 18,6 млн грн.
Цього ж дня обшуки проводили в будівлях КМДА (розслідування кримінального провадження щодо заподіяння міському бюджету збитків на майже 19,5 млн гривень) та "Спецжитлофонду" (підозрюють розкрадання 10,5 млн гривень), а також у будівлі "Київміськсвітла".
У четвер, 13 травня, прокуратура прийшла з обшуками до департаменту містобудування та архітектури. Співробітникам департаменту закидають незаконне виділення площ під господарську діяльність. Зокрема, у підземних переходах. Там нібито за хабарі надавали торговельні місця підприємцям в оренду. Під час одного з обшуків ці МАФи екстрено демонтували.
Того самого дня прокуратура провела обшуки в КП "Київський метрополітен". Слідчі підозрюють ухилення від сплати податків при будівництві метро на Виноградар. Суму збитків оцінюють у 9 мільйонів гривень.
Крім того, увечі 13 втравня силовики проводили обшуки у приміщеннях КП "Київавтошляхміст". Службових осіб "Київавтошляхмосту" та групи підрядних комерційних підприємств підозрюють в ухиленні від оподаткування на суму 30 млн грн.
Найбільше ж підозр отримали працівники департаменту соцполітики КМДА. Їм закидають закупівлю медпрепаратів за завищеними цінами.
Кличко: "Це якісь нальоти"
Мер Києва Віталій Кличко на обшуки відреагував досить емоційно, зазначивши, що такого не було навіть за часів Януковича.
"Протягом останніх двох днів правоохоронці та податківці буквально кошмарять столичну владу. Такого, я можу чітко сказати, не було в Україні навіть в махрові часи Януковича! Вриваються на комунальні підприємства, додому до їхніх керівників. Це якісь нальоти" — сказав Кличко.
Такі дії правоохоронців та податківців столичний очільник називає тиском з боку Банкової на міську владу і особисто на нього, у зв’язку із запровадженням виконкомів. Каже, що влада діє на упередження, бо Київ замислив реформу управління, яка їй не до вподоби.
"Насправді те, що відбувається, — це тиск на столичну владу і придушення місцевого самоврядування. Тиск на мене особисто! І скажу, з чим він пов’язаний. Бо Київ вивчає питання про запровадження виконкомів. Коли громада і управління містом не залежать від вказівок і волі Банкової", — зауважив Віталій Кличко.
Мер Києва каже, що теперішні обшуки — спецоперація, спрямована особисто проти нього. Мовляв, міська влада завжди співпрацює з правоохоронними органами і допомагає у розслідуванні справ про фінансові порушення.
"КМДА постійно здійснює внутрішні фінансові аудити і передає правоохоронцями матеріали щодо виявлених порушень", — стверджує мер Києва.
За його словами, від 2015 року Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА:
- здійснив 385 перевірок;
- передав матеріали за 316 об'єктами аудиту;
- за ними зареєстровано 168 кримінальних проваджень або матеріали долучені до порушених раніше кримінальних справ.
За всіма кримінальними провадженнями правоохоронці підготували 52 повідомлення про підозру. За 27 передали обвинувачувальні акти до суду.
"За деякими справами місто передало матеріали два роки тому. Наприклад, стосовно департамента соцполітики. А деякі комунальні підприємства вже двічі надавали документи на вимогу правоохоронців, а зараз ті прийшли шукати документи знову!", — каже мер Києва.
На думку Кличка, всі справи "шиті білими нитками". "І смішно чути, що, мовляв, ніякої політики. Просто – велика спецоперація. Так, спецоперація! Але проти мене особисто", — переконаний столичний голова.
Політологи: передумовою обшуків в Києві став конфлікт з Банковою
На думку директора Українського інституту майбутнього, політолога Вадима Денисенка, передумовою до обшуків у Києві став конфлікт Кличка з Банковою.
Наразі, за його словами, у мера Києва є два варіанти: воювати і спробувати стати всеукраїнським політиком чи домовлятися і, найбільш вірогідно, програти.
"Поки Кличко хоче домовлятися", — каже Денисенко. Про це, зауважує експерт, свідчить заява мера Києва про обшуки.
"Він не назвав ім‘я замовника, не вказав на абсурдність певних звинувачень. Він сказав, що такого не було навіть за Януковича, але не перейшов у бій. І його "групи підтримки" не те, що не розгорнуті, вони взагалі не включилися. Наскільки я знаю, він навіть не просив своїх можливих союзників включитися — він не хоче цього бою, не розуміючи, що кожен день працює проти нього", — зазначив політолог.
А ось на думку політолога Володимира Фесенка, обшуки в Києві спровокували дві проблеми. "Проблема перша — корупція в комунальних підприємствах Києва. Думаю, що мало хто сумнівається, що така корупція була, є і буде. І це стосується не тільки Києва, а багатьох, якщо не більшості великих і малих міст нашої країни… Проблема друга — політичні відносини мера Києва і центральної влади. Останні тижні явно спостерігалося загострення в цих відносинах", — каже Фесенко.
Кличко — потенційний кандидат в президенти
У коментарі ТСН.ua Вадим Денисенко додав, що наразі рейтинг Володимира Зеленського падає, аби його зміцнити, президент почав війну з олігархатом. "Віталій Кличко – фігура з команди Петра Порошенка, на майбутніх виборах міг би скласти серйозну конкуренцію. Тому це гра на випередження", — підсумував він.
Такої ж думки дотримується і політолог Микола Давидюк. "Електорально він (Кличко, - ред.) у ніші молодих і досвідчених політиків, типу Разумкова та Гройсмана, що автоматично робить його конкурентом чинного гаранта. Але точно виводить із когорти політиків 30-річного стажу типу Медведчука, Порошенкв та Юлі. Тому атаки на київські КП та департаменти - виглядають, швидше, як спроби збити власного конкурента на наступних виборах, ніж на реальну боротьбу із корупцією. Офіс явно злиться на Кличка за самостійну гру і намагається показати всіма силами хто старший", — написав Давидюк на своїй сторінці в фейсбуці.
За його словами, далі варто чекати на продовження історії з обшуками в Києві.
Своє чергою, Володимир Фесенко вважає, що навряд чи зараз доцільно для Банкової починати політичні війни одночасно відразу на декількох напрямках (Кличко, Медведчук, Тупицький, олігархи і т.д.)
"Це було б занадто ризиковано і необачно", — каже Фесенко.
Відео Новини України: у КМДА та комунальних підприємствах столиці провели обшуки
Працівники Фіскальної служби разом зі столичною прокуратурою провели обшуки департаментів КМДА та комунальних підприємств міста. Підозрюють, що міські чиновники причетні до мільйонних розкрадань. Закидають їм ухиляння від податків, махінації на закупівлях, незаконне виділення площ за відкати. Скільки людей під підозрою та як на слідчі дії відреагувала столична влада - дивіться далі.
- Telegram
- Messenger
- Viber
- Автор:
- Світлана Несчетна