MY.UAНовини
“Дика українка” з кінокамерою і майстриня пера: Як Софія Яблонська відкрила для себе весь світ
“Дика українка” з кінокамерою і майстриня пера: Як Софія Яблонська відкрила для себе весь світ

“Дика українка” з кінокамерою і майстриня пера: Як Софія Яблонська відкрила для себе весь світ

15 травня виповнюється 114 років із дня народження Софії Яблонської української мандрівниці, фотографки та письменниці з Галичини, яка у 1930-х роках самостійно здійснила навколосвітню подорож. Українка майстерно описувала свої пригоди  так звані тревелоги, в популярних на той час виданнях. Її документальні нариси завжди супроводжувалися яскравими фотографіями, зробленими на власну кінокамеру.

У день народження Софії Яблонської пригадуємо найцікавіші епізоди із життя мисткині та розглядаємо світлини, на яких зображений вже давно неіснуючий світ.

Софія Яблонська народилася у 1907 році в селищі Германів на Львівщині, у родині католицького священика. У 1920-х вона відвідувала курси комерційної діяльності для жінок, вивчала акторське мистецтво та серйозно зацікавилася кінематографом. У Тернополі Яблонська керувала двома кінотеатрами.

У 1927 році Софія прийняла доленосне рішення на власні зароблені гроші поїхати в Париж, щоб навчитися знімати документальне кіно. Це був лише початок дивовижного шляху, який чекав на неї попереду. На багато років Франція стане тим форпостом, куди Яблонська завжди буде вертатися після довгих мандрів. Там вона познайомилася із Володимиром Винниченком і Степаном Левинським.

Тринадцять років Софія Яблонська проживе в Китаї, який стане для неї не лише туристичним відкриттям, але й справжнім домом. Саме там вона зустріла свого майбутнього чоловіка  французького дипломата Жана Удена. В Азії у них народилося троє синів.

 

"Мандрівка чарівної львов'янки по Европі, Африці та Азії"

Софія зачаровувала та дивувала сучасників як в Україні, так і далеко за її межами.

Якось у львівському виданні "Експрес вечірній" написали про відгук француза Жана Ардена, директора товариства "Опторг-Юнан-Фу", де працювала Яблонська. У своїй статті він згадував Софію та її роботу в Юнані у 1932 році, куди вона приїхала знімати документальні нариси. На основі відзнятого матеріалу пізніше створювали листівки з Далекого Сходу.

Жан Арден відзначає інтровертний стиль життя Софії в Парижі. За його словами, вона не любила зустрічатися із європейцями, щоб "не каламутити своїх азійських вражень західною цивілізацією". "Це рідкісна жінка: інтелігентна, смілива, метка і самостійна. Має всі риси слов'янки, отже гордість, може, і прибільшену, що є причиною, чому вона нетовариська і дика" описує Софію Яблонську Арден. Можливо, доля правда в його судженнях є. У розмовах із журналістами Яблонська сама іноді іронічно називала себе "дикою українкою".

У листах, які Софія пише з Парижа, стає очевидним як сильно її захопив французький стиль життя із його joie de vivre. З нотками іронії вона описує парижан та їхню любов до кав'ярень, де, за словами письменниці, минає майже все життя парижан. Яблонська й сама з великими задоволенням приходить туди не лише поїсти, але й посидіти на терасі як справжній voyeurs, що приходить туди споглядати за перехожими та плином життя.

Зокрема, кав'ярні часто відвідують художники. За ними Софія Яблонська особливо любить спостерігати. На галицькому діалекті, вона називає їх "малярами". "На терасі залишаються малярі, що не мають охоти малювати, і ті, що чекають на настрій, або не спали ніч, заливаючи свій "сплін", і ті, в яких ательє холодне, врешті, закохані і зневірені, та всі інші, кому нема куди спішитися",  розповідає Яблонська про публіку однієї із кав'ярень на Монпарнасі.

У галицькій пресі особливу увагу звертали як на зовнішність своєї землячки, так і на її "фантастичну кар'єру, подібну до сенсаційної фільми". Відмічали її незвичайну красу, літературний талант і величезну працю, завдяки якій мандрівниця змогла вибороти собі повну незалежність.

Софія Яблонська любила подорожувати на самоті, але завжди з фотоапаратом і своїми записниками. Люди зачитувалися статтями та нарисами про дивовижні подорожі львівської панянки і щиро дивувалися, як їй вдалося лишитися живою після всіх пережитих пригод в найекзотичніних куточках світу.

Час від часу Софія поверталася на рідну Львівщину, де провідувала своїх батьків та братів і сестер. Земляки активно стежили за її пересуваннями по світу завдяки публікаціям в журналах, куди Яблонська писала репортажі  "Жіноча доля", "Ми і світ", "Нові шляхи" та інших.

Шанувальники масово приходили на творчі зустрічі та публічні виступи, щоб послухати як Яблонська розповідає про далекі краї та зачитує власні тревелоги. В рамках цих зустрічей Софія показувала свої фотографії з подорожей. "Ми побачили світлини, розкішні, великі. Почули подих Азії, великої, загадочної, жорстокої",  писали у галицькій пресі.

Багато хто уявляв Софію самовпевненою та задирикуватою femme fatale, але були сильно здивовані, коли перед ними з'являлася просто жінка  спокійна, стримана, вельми привітна і завжди елегантна.

Якось Софію Яблонську спитали в інтерв'ю по приїзді на Батьківщину:

Напевне, не одна Ваша землячка подивляє Вашу відвагу, що Ви так самі мандруєте по диких країнах...
Відвага  це річ умовна. Гадаю, що перше треба мати в собі зародні фанатизму, а потім це річ звички. Адже острах, переляк, жах  це справа уяви. Коли людина забуває про можливість небезпеки, тоді Китай чи країни диких племен видаються їй так само доступні, як прогулянка до Винник.

Справді, Софія Яблонська була сміливою та рішучою. Без жодного страху вона сама ретельно планувала свої маршрути, була відкритою для пізнання всього нового. З властивою їй природньою допитливістю, майстерно описувала свої мандри з дуже детальними подробицями про традиції та культуру різних народів, про особливості їхнього побуту та стилю життя.

Після гостин в Україні Яблонська вже мала план нових подорожей і готова була рушати далі. "По моїм короткім побуті в краю, поїду знову шукати інших світів та інших обріїв. Це моє призначення! Здається мені, що, хто раз попав у вереницю мандрівок, той уже ніколи з неї не вимкнеться. Це мовби невпинне зачароване колесо, що тягне за собою невидимими струями!,  писала авторка.

Під час мандрів особливу увагу Софія Яблонська звертала саме на людей. Робила багато портретів на свою кінокамеру, любила першою починати діалог із незнайомцями і таким чином, ще глибше занурювалася в невідомі раніше світи.

У часи, коли не існувало ані соціальних мереж, ані бюджетних можливостей для швидких подорожей, українській мандрівниці вдалося побачити майже весь світ. Серед країн, які відвідала Яблонська  Єгипет, Шрі-Ланка, Морокко, Китай, Камбоджа, Індонезія, В'єтнам, Полінезія, Австралія, Нова Зеландія, США.

У 1931 році Софія поїхала на Далекий Схід у складі французької експедиції, яка знімала документальне кіно. Потім лишилася подорожувати як соло мандрівниця  незалежна та із жагою пізнання нових земель. Цікавим є те, як Софія Яблонська сприймає нові країни. Вона завжди шанобливо ставилася до всіх народів, з якими контактувала, та поважала їхні звичаї. Під час подорожей була готова до несподіванок і не нарікала на дискомфорт.

Перш за все мандрівницю цікавило досліджувати невідоме. Там, де інші туристи бачили бруд, бідність, небезпеку чи антисанітарію, Яблонська фокусувала свою увагу на людях та їхніх емоції, на особливостях архітектури та декору інтер'єрів, на краєвидах і секретних місцях, куди їй зазвичай вдавалося потрапити завдяки жвавій комунікації із місцевими та вродженій допитливості.

У Морокко на запрошення каїда Софія Яблонська відвідує гарем та знайомиться із його сімома дружинами. У своїх подорожніх нарисах вона детально описує особливості інтер'єру та зовнішність арабських жінок: "Кожна вдягнена у вбрання іншого кольору, а руки, мов гадюками, аж до рамен обкручені браслетами. Зачіски їхні блискучі, пригладжені, закінчені фантазійним медальйоном, що звисає на чоло та кінчиком доторкає татуйованого рисунку поміж бровами. Руки, вуха й підборіддя розписані кольоровими рисунками".

У В'єтнамі Софія Яблонська залюбки дегустує вуличну їжу. Вона робить мальовничий опис тропічної рослинності островів Пенанг і Яви.

На Балі разом із полінезійцями бере участь у релігійних церемоніях та розповідає, як полювала з ними на акулу. Якось під час зустрічі із земляками Софія відзначила, що на Балі голландці максимально підтримують давні звичаї тубільців. Майже сто років тому цей острів вже притягував величезну кількість туристів з усього світу, які приїжджали туди в пошуках екзотики.

Великою мрією Софії Яблонської було потрапити в Таїті та острови Бора-Бора. І вона це здійснила. Мандрівницю настільки вразила краса та самобутність цих місцин, що вона лишилася на деякий час там пожити, щоб сповна насолодитися буттям у тропічному краї. Там вона активно спілкується із місцевими жителями і долучається до їхніх буденних занять, вивчає їхнє автентичне життя. Українку на островах прийняли як "свою" і навіть дали їй місцеве ім'я Теура, що в перекладі означає "Червона птаха".

Пізніше, коли в Софії спитають, чи знайшла вона той райський острів, про який мріяла, вона відповість: "Найшла і не один, де навіть довший побут не розчарував мене і куди я напевне ще вернусь. Найкращі між ними  острівці Таїті, там, де я жила безжурним життям щасливої людини між морем і сонцем, без ніяких потреб".

 

"Ніколи не запізно..."

Ще одна цікавинка літературного стилю Софії Яблонської її вміння писати про все не лише захопливо, а й легко та іронічно. У своїх нарисах і листах мандрівниця звертала багато уваги на власні спостереження та багато ділилася досвідом інших людей. Зокрема писала спеціалізовано на тему краси і догляду за собою. Не дивно, що подібні нотатки Софії користувалися великим попитом серед галицького жіноцтва.

Українським землячкам було дуже цікаво дізнатися, як за собою доглядають жінки в інших краях, чим вони користуються і, найголовніше, які ж вони, універсальні секрети краси? Софія Яблонська щедро ділиться порадами і посилається на знайомих їй експерток, яким довіряє. Таким чином, окремі тревелогів, українка писала також статті в стилі сучасних б'юті блогерів. "Кожній жінки потрібна година на день на плекання своєї краси",  писала Софія.

Наприклад, у "Листах з Китаю", Софія Яблонська розповідає про поради для жінок від своєї французької подруги Клодіни. Це рекомендації із догляду за своєю зовнішністю  як правильно приймати душ, щоб почуватися бадьорою, як робити зачіску і правильно накладати макіяж, якими продуктами харчуватися, щоб виглядати здоровою, і як треба відпочивати та робити гімнастику тощо.

"Назагал раджу жінкам якнайменше і як можна найпізніше вживати косметичних штучок або й зовсім їх не вживати, якщо їм на це дозволяють їх природні якости,  як живо червоні уста, рівні гарні брови, природні рум'янці,  якости, що їх тепер у місті не легко стрінуи",  зауважувала в 1930-х роках Софія Яблонська.

Також вона застерігала жінок від бажання купувати все й одразу, і підкреслювала, що важливо звератися лише до хороших фахівців: "Кожна жінка повинна мати досить знання косметики, щоб не впасти у руки шарлатанів, що їх єдиною ціллю буде продати якнайбільше і найдорожчих кремів і пудрів, дати якнайбільше масажів або якнайчастіше зміняти колір її нігтів і волосся".

 

"Теура. Софія Яблонська"

У 2018 році у видавництві "Родовід" вийшла ілюстрована книга "Теура. Софія Яблонська". Метою проєкту було представити світові й Україні багатогранну постать Софії Яблонської як фотографа, письменницю, мандрівницю та кінодокументалістку. До альбому увійшли фотографії з архіву Наталі Уден, внучки Яблонської, та три книжки мандрівної прози з літературної спадщини української мандрівниці.

Унікальне вміння Софії Яблонської бачити красу там, де її не помічали інші. Протягом років вона вивчала різні культури, навчалася в них, черпала натхнення і на основі отриманого досвіду створювала щось "своє", глибоко персональне.

У рамках презентації книги "Теура. Софія Яблонська", в Києві відбулася виставка костюмів Яблонської, які вона сама перешивала з речей, знайдених в різних країнах світу  барвисті жакети, сукні, спідниці, кімоно. На багатьох предметах одягу зображені китайські традиційні візерунки. Спогади із країни, яка відіграла в житті Софії Яблонської одну з ключових ролей.

автор фото: Ліда Возіанова

За свого життя, окрім багатьох публікацій у пресі, Софія Яблонська створила декілька повноцінних книг, де зібрані її тревелоги "Чар Марока" (1932), "З країни рижу та опію" (1936), "Далекі обрії" (1939).

У 1946 році разом із родиною письменниця повернулася до Франції, де жила спершу в Парижі, а після смерті чоловіка оселилася на острові Нуармутьє, де за власними проєктами будувала вілли і повернулся до літературної творчості. У 1971 Софія Яблонська загинула в автокатастрофі.

"Перед нами ще стільки життя, стільки майбутніх побід, а може, й не раз поразок. Тому-то нам над усе треба живого духа, веселого настрою, витривалости, оптимізму, незламности",  писала українська мандрівниця в листі. І ці слова Софії Яблонської будуть актуальні в усі часи.

 

Дивіться також:

Серж Лифар  "бог танцю", палкий патріот Києва, вірний друг Коко Шанель.

Бунтарки, художниці та дисидентки: В Україні створили інтерактивний проєкт про мисткинь-шістдесятниць.

 

 

Книги
Подорожі
Софія Яблонська
фотографія
Теги за темою
Подорожі
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Скільки коштуватиме iPhone 16E в Україні і коли чекати новинку
24tv
2025-02-21T12:31:53Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках із грабіжником банку за 19 сек
GlavRed
2025-02-21T12:27:12Z
Біг із підстрибуванням підірвав соцмережі: як повторити популярний танок з TikTok
24tv
2025-02-21T12:24:41Z
Поняття "пташиний мозок" варто скасувати: виявлено, що ему в рази розумніші, ніж вважалося раніше
Фокус
2025-02-21T12:15:39Z
В Steam з'явилась абсурдна пародія на Assassin's Creed Shadows
24tv
2025-02-21T12:15:03Z
YouTube планує додати нову підписку Premium Lite, яка не охоплюватиме музику
Детектор М
2025-02-21T12:06:53Z
В OpenAI заявили, що ChatGPT щотижня використовують 5% населення світу
УкраинФорм
2025-02-21T11:39:26Z
Працівникові Samsung загрожує "найвище" покарання за передачу секретів до Китаю
24tv
2025-02-21T11:33:54Z
Windows 11 отримає нову функцію для обміну файлами
InternetUA
2025-02-21T11:31:04Z
Ці місця на кухні всі забувають чистити: вони найбрудніші
24tv
2025-02-21T12:24:57Z
Припиніть негайно: 3 помилки, які псують ваш борщ
24tv
2025-02-21T12:24:15Z
Як підвищити продуктивність на птахофермі
AgroNews
2025-02-21T12:12:13Z
Що треба обов’язково зрізати у печериць перед приготуванням: це необхідно знати
TSN
2025-02-21T12:06:37Z
Підживіть часник та цибулю цим розчином – і зберете утричі більший урожай
TSN
2025-02-21T11:36:41Z
Що таке "Лінива Сьюзен", і як корисно її можна використати по дому
24tv
2025-02-21T11:30:37Z
Японське кафе використовує ШІ для обслуговування туристів: "розуміє" 100 мов
InternetUA
2025-02-21T11:01:03Z
6 квітів, що потрібно висадити на розсаду прямо зараз: навесні вразять цвітінням
24tv
2025-02-21T11:00:30Z
Забуті солодощі з дитинства: готуємо смачні, солодкі та хрусткі вергуни
24tv
2025-02-21T10:48:15Z
На Житомирщинв у нетверезій ДТП загинув пасажир легковика. Судитимуть водія
Украина Криминальная
2025-02-21T12:27:25Z
На Полтавщині ліквідували пожежу на промоб’єкті
1News
2025-02-21T12:27:14Z
На Одещині військовослужбовець ТЦК вимагав ₴50 тисяч за відстрочку від призову
Украина Криминальная
2025-02-21T12:15:59Z
Обікрали будинок і вивезли майно на автівці, що стояла в гаражі: у злочинах викрили двох жителів Одещини
Украина Криминальная
2025-02-21T11:48:33Z
У Києві муніципальні охоронці затримали дебошира, який почав стрілянину в парку
24tv
2025-02-21T11:39:27Z
У Києві водій вирішив перевірити кригу Дніпра на міцність і став пішоходом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:39:06Z
Жінку, яка пропонувала «допомогу» в виїзді за кордон, оштрафували на 300 тисяч
Украина Криминальная
2025-02-21T11:39:05Z
Двірник побив чоловіка, бо той заступився за безпритульних котів: яке рішення ухвалив суд Львова
TSN
2025-02-21T11:36:45Z
Чотирьох жителів Тячівщини підозрюють у заволодінні землями громади – збитки складають майже ₴2 млн
Украина Криминальная
2025-02-21T11:24:58Z
ПСВ взимку не відпустив Ланга в Наполі – Скіра
Football.ua
2025-02-21T12:15:59Z
Україна – Словенія: де дивитися вирішальну гру збірної у відборі на Євробаскет
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:06:13Z
Грінвуд зацікавив Баварію та Барселону
Football.ua
2025-02-21T12:01:46Z
Українські тенісистки гратимуть у Кубку Біллі Джин Кінг у польському Радомі
УкраинФорм
2025-02-21T11:57:30Z
Аякс — Юніон 1:2 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-02-21T11:49:52Z
З ким Усик може провести свої фінальні бої у кар'єрі: список потенційних суперників
24tv
2025-02-21T11:09:39Z
Двоє спортсменів з Харківщини повернулися з нагородами із «Ігор Нескорених-2025»
Мій Харків
2025-02-21T11:01:25Z
Вейга вибув на два-три тижні через травму
Football.ua
2025-02-21T11:01:01Z
Леброн Джеймс побив фантастичний рекорд Майкла Джордана: відео історичного перформансу
24tv
2025-02-21T10:51:16Z
У Києві посадовець хотів продати «Укрзалізниці» російські деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:27:57Z
Жителька Тернопільщини втратила ₴95 000 через фальшиву пропозицію «єДопомоги»
Украина Криминальная
2025-02-21T12:27:27Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-02-21T12:21:07Z
Чому ЗСУ поки не знищують залізницю з Ростова в Маріуполь
24tv
2025-02-21T12:00:46Z
Розвідка Естонії розповіла про цінну техніку, яку РФ втратила в Донецькій області
Европейская правда
2025-02-21T11:55:32Z
Ворог просунувся біля Андріївки та Улаклів, – DeepState
24tv
2025-02-21T11:54:22Z
Окупанти встановили на наземний дрон систему залпового вогню: відео бойового застосування
Фокус
2025-02-21T11:51:58Z
"Весна нам уже підморгує": синоптик назвала точну дату потепління в Україні
GlavRed
2025-02-21T11:48:14Z
В Одесі відновили опалення для всіх споживачів
УкраинФорм
2025-02-21T11:39:57Z
Зачіски невимовної краси: зроблять тонке волосся об'ємнішим на вигляд
24tv
2025-02-21T12:21:54Z
Галерея Snisarenko вперше представила в Лос-Анджелесі роботи українських митців
24tv
2025-02-21T12:18:37Z
В угорському місті Кішварда презентували «Листівки з України»
УкраинФорм
2025-02-21T12:09:40Z
«Дочка безодні» Ріка Ріордана: новий погляд на класику Жуля Верна. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-02-21T12:07:43Z
Нова колекція J’amemme на Ukrainian Fashion Week
Вива
2025-02-21T12:06:52Z
Зірки Marvel назвали свої улюблені фільми в MCU — не без «Месників», але пара неочікуваних в топі
ITC
2025-02-21T12:04:53Z
Куди сходити у Києві на вихідні 22-23 лютого: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:03:01Z
Павло Зібров показав фото з донькою-красунею та публічно звернувся до неї
TSN
2025-02-21T11:52:27Z
Засумували за Москвою: Йост Кляйн і Томмі Кеш випустили пісню зі скандальними заявами
24tv
2025-02-21T11:45:22Z
На «Громадському радіо» стартував проєкт «На звʼязку: окуповані території»
Детектор М
2025-02-21T12:22:02Z
Які виплати матимуть люди з інвалідністю у березні
24tv
2025-02-21T12:21:34Z
Надзвичайна демографічна ситуація. Чому Україна втрачатиме мільйони людей найближчими роками
Фокус
2025-02-21T12:15:33Z
У яких випадках можна анулювати повістку
Знай
2025-02-21T12:12:47Z
Мобілізація після 55 років – кого і чи можуть мобілізувати
24tv
2025-02-21T12:09:40Z
Папа Римський може зректися престолу, – Corriere della Sera
24tv
2025-02-21T12:09:25Z
Майже 10% дорослих у США належать до ЛГБТ-спільноти
1News
2025-02-21T12:06:24Z
Гроза російських НПЗ: що відомо про вітчизняний безпілотник "Лютий"
InternetUA
2025-02-21T12:01:45Z
Школяр з Полтавщини встановив світовий рекорд з обчислення: у нього унікальна методика
24tv
2025-02-21T11:54:12Z
Чи можна митися при температурі та коли хворієте
24tv
2025-02-21T12:15:42Z
Яке освітлення повинне бути на птахофермі для збільшення продуктивності
AgroNews
2025-02-21T11:49:41Z
У Китаї виявлено новий коронавірус у кажанів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:25:39Z
У Чернігові відкрили інноваційний реабілітаційний центр для військових
УкраинФорм
2025-02-21T10:24:48Z
У Запоріжжі двох хірургів виправдали від звинувачень у корупції
Украина Криминальная
2025-02-21T09:42:11Z
Від початку епідсезону на грип і ГРВІ захворіли 2,5 мільйона українців: Ляшко назвав тривожну тенденцію
УкраинФорм
2025-02-21T09:36:32Z
Що спричиняє 80% випадків інсульту
24tv
2025-02-21T09:06:26Z
Лікарі швидкої допомоги назвали найпоширеніші травми під час сексу
TSN
2025-02-21T08:48:09Z
Які каші можна їсти щодня: експерти назвали 7 найкорисніших круп
GlavRed
2025-02-21T07:27:40Z
Кредитування аграріїв з початку року сягнуло 8 млрд грн
AgroPortal
2025-02-21T12:30:59Z
На Київщині відходи від виробництва біометану використовують як добриво
AgroNews
2025-02-21T12:25:56Z
Meta підвищила бонуси для босів на 200% — на тлі звільнень 4000 «неефективних» працівників
ITC
2025-02-21T12:25:33Z
Міноборони отримали вітчизняні блочно-модульні транспортабельні котельні
TSN
2025-02-21T12:21:15Z
У Єврокомісії розповіли, яку частку споживаного газу ЄС досі купує у Росії
Европейская правда
2025-02-21T12:19:42Z
Україна стає частиною нового торгового маршруту з Китаю до Європи
Хвиля
2025-02-21T12:15:52Z
Новий аграрний порядок: що означає придбання ТОВ «Білорусь» компанією «Агродім Лідер»?
Взгляд
2025-02-21T12:12:53Z
Російські виробники хліба готують населення до серйозного здорожчання
24tv
2025-02-21T12:09:41Z
Apple підвищить ціни iPhone та Mac на 9%, щоб компенсувати мита Трампа, — Bank of America
ITC
2025-02-21T12:04:58Z
«Укрнафта» закупила рекордну кількість автомобілів та спецтехніки
AutoCentre
2025-02-21T12:13:54Z
Справжні бестселери: найпопулярніші авто всіх часів і народів
Фокус
2025-02-21T11:57:07Z
Новий преміальний електромобіль Jaguar вперше сфотографували під час випробувань
AutoGeek
2025-02-21T11:51:32Z
Rivian R1T та R1S отримали спецверсію потужністю 850 к.с.
AutoCentre
2025-02-21T11:13:40Z
Електрокар Tesla Cybertruck перетворили на оригінальний позашляховий автодім
Фокус
2025-02-21T10:57:37Z
Стартувало масове виробництво оновленого електромобіля Tesla Model Y
AutoGeek
2025-02-21T10:57:28Z
Українських водіїв штрафують на 16 000 гривень за неочікуване порушення: що відомо
ТСН
2025-02-21T10:48:46Z
Представлено найпотужніший та найшвидший Rolls-Royce в історії: відома ціна
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:19Z
Українцям запропонували кросовер Honda CR-V за зниженою ціною
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:17Z
Геґсет заявив, що DOGE Маска матиме «широкий доступ» до Пентагону
InternetUA
2025-02-21T12:31:03Z
На відродження Демократичної партії США можуть піти місяці, а то й роки - дипломат
УкраинФорм
2025-02-21T12:30:11Z
NYT пише, що після переговорів з Росією Рубіо зателефонував європейцям, аби заспокоїти їх. Зраду скасовано?
ZN UA
2025-02-21T12:24:45Z
Кая Каллас відреагувала на переговори США з агресоркою Росією
TSN
2025-02-21T12:18:17Z
Росія готується оголосити про перемогу над Україною: в ГУР розсекретили шокувальні деталі
TSN
2025-02-21T12:18:06Z
Трамп прибрав із кабінету стіл, об який син Маска витер соплі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T12:18:05Z
У США ще не вирішили, чи підтримають в ООН резолюцію із засудженням російського вторгнення в Україну
УкраинФорм
2025-02-21T12:15:28Z
Зброя, гроші та зв'язки: хто стоїть за «Українською бронетехнікою»
Взгляд
2025-02-21T12:12:30Z
Змінили тактику: ракетні системи КНДР вступили в бій на Курщині, – Forbes
24tv
2025-02-21T12:09:23Z