MY.UAНовини
«Зворотний відлік» у квітні: російська ескалація, всеукраїнський локдаун, проблеми правосуддя й великої приватизації, Чорнобиль і дворіччя Зеленського
«Зворотний відлік» у квітні: російська ескалація, всеукраїнський локдаун, проблеми правосуддя й великої приватизації, Чорнобиль і дворіччя Зеленського

«Зворотний відлік» у квітні: російська ескалація, всеукраїнський локдаун, проблеми правосуддя й великої приватизації, Чорнобиль і дворіччя Зеленського

«Детектор медіа» не розглядає токшоу «Зворотний відлік» разом із суспільно-політичними токшоу комерційних телеканалів, оскільки у фокусі загального моніторингу маніпуляції та зловживання, яких на Суспільному зазвичай немає. Редакція не раз отримувала прохання та заклики включити цю програму до моніторингової вибірки, але вирішила проводити окремий аналіз «Зворотного відліку» поза загальним контекстом суспільно-політичних токшоу, враховуючи стандарти й вимоги Суспільного, апріорі вищі в порівнянні зі стандартами та вимогами комерційних телеканалів. Огляди виходитимуть щомісяця.

Це «другий підхід» до оцінки чільного суспільно-політичного токшоу Суспільного мовника (перший був у вересні минулого року). Головну увагу я приділяю дотриманню стандартів інформаційної журналістики за усталеною методологією, яку використовує «Детектор медіа». На вади форми подачі інформації звертаю увагу там, де вона, на мою думку, впливала на якість змісту або ж на можливість легкого сприйняття інформації глядачами.

Вибір тематики

У випуску 5 квітня обидві теми — всеукраїнський локдаун і скупчення російських військ під кордонами України — були, безумовно, найважливішими темами тижня.

Натомість 12 квітня програма звернулася до двох тем — резонансних справ Національного антикорупційного бюро України й реформування судової системи. Інформаційним приводом для такої тематики стали слідчі дії НАБУ щодо брата глави Окружного адмінсуду Києва Павла Вовка, які й відбувалися протягом звітного тижня. Але в підсумку у студії обговорювалися більше питання «живучості» Артема Ситника (який був чільним гостем програми) на посаді директора НАБУ й різні питання реформи українського правосуддя з розряду «вічнозелених» тем. Натомість жодним чином цього тижня не зменшилася, а навіть зросла загроза російського збройного вторгнення. На мою думку, саме ця тема далі була найактуальнішою для суспільства на момент виходу випуску. До того ж у попередньому випуску цій темі явно було присвячено обмаль часу — загалом трохи більше 40 хвилин, значна частина яких «з’їдена» абсолютно порожніми суперечками між нардепкою Іриною Верещук і політологом Олексієм Гаранем про те, чи Зеленський, а чи Порошенко більше переймалися питаннями війни й обороноздатності.

І 19 квітня програма таки повернулася до найважливішої теми всіх тих трьох тижнів — російської загрози на кордонах з Україною. А друга тема знову була «вічнозелена» — плани з приватизації державних підприємств. На мою думку, попри безумовну суспільну важливість теми приватизації, вона на той момент була не зіставна із темою загрози військового вторгнення Росії.

26 квітня у студії «Зворотного відліку» обговорювалися суто «календарні» теми — роковини Чорнобильської катастрофи й підсумки двох років президентства Зеленського. Гадаю, такий вибір тематики був виправданий, адже основні теми попередніх тижнів — російська ескалація і всеукраїнський локдаун — пішли на спад, а інших значних тем протягом тижня не з’явилося.

Але попри мої зауваження щодо ситуативної «меншої актуальності» окремих тем, вважаю, що всі вісім тем квітневих випусків «Зворотного відліку» були суспільно важливими й заслуговували на увагу та обговорення. Інша справа, що перші три тижні місяця вага двох актуальних тем була настільки значною для суспільства, що заслуговувала, на мій погляд, виняткової уваги основного токшоу «UA: Першого».

Два слова про структуру програми

Із переглянутих чотирьох випусків я зрозумів (хоча, можливо, й помиляюся), що творці програми в кожному обов’язково розглядають по дві теми. У мене склалося враження про певну неефективність такого підходу з точки зору поточної інформаційної картини тижня. Адже бувають тижні, де явно домінує якась одна тема, й будь-яка інша може бути нерівноцінною, а бувають тижні, де надважливих тем є не дві, а три, чотири або й більше. А ще бувають тижні повного інформаційного штилю, коли якраз і можна глибоко покопатися в якісь заздалегідь ретельно підготованій «вічнозеленій». Тому мені видається логічним, що кількість тем до обговорення у випуску подібного токшоу мала б визначати саме інформаційна картина кожного тижня, а не наперед задана форма програми (дві теми — не менше й не більше). Тож майже всі квітневі випуски «Зворотного відліку», крім хіба що останнього, пожертвували змістом заради заданої форми. Це призводило, зокрема, до того, що деякі надважливі теми залишалися не обговореними у студії як слід — ведучі змушені були їх переривати «на півслові», бо ж була ще запланована друга тема.

Фокусування тем

Значною проблемою програми нині, на мій погляд, є занадто широке й загальне формулювання тем. Часто (у квітні — у трьох випусках програми з чотирьох) це призводить до невідворотного розфокусування обговорення, коли дуже загально сформульована тема репліками гостей (а подеколи й самих ведучих) починає подрібнюватися на велику кількість важливих, але різних підтем, кожна з яких цілком заслуговувала би на повноцінну програму. А коли ці підтеми, себто різні важливі аспекти основної «широкої» теми, виникають у студії спонтанно й несподівано, обговорення стає хаотичним і фрагментарним. В такі моменти складається враження, що кожен гість говорить про наболіле своє. Причому в такі моменти ведучі токшоу час від часу втрачають контроль за ситуацією, гості студії переходять на свою «пташину мову», сиплячи термінологією, номерами законопроєктів і статтями законів, побіжно натякають на різноманітні «кейси». Усе це, звісно, залишається без рятівних для глядача бекґраундів (спробуй-но встеж за всім!). У такі моменти, гадаю, глядачі починають втрачати розуміння того, про що йдеться. А отже програма починає втрачати глядачів. Адже закон сприйняття телевізора простий: незрозуміло — значить нецікаво, а отже «тягнеться й тягнеться рука» глядача до пульту. В умовах, коли Суспільне відчайдушно бореться за нарощення аудиторії, це марнотратний підхід.

До прикладу, 5 квітня тема локдауну була взята занадто широко, що подрібнювало обговорення у студії на велику кількість різних, безумовно важливих, тем: і про перевантаженість лікарень, і про брак кисневих концентраторів, і про низькі темпи вакцинації, і про якість медичної реформи в плані підпорядкування лікарень місцевим органам влади, і про джерела фінансування ліжкомісць, і про дієвість окремих заходів локдауну, і про обмеження пересування людей на громадському транспорті, і за що виживати людям, які через локдаун не можуть працювати. Всі ці безумовно важливі й цікаві для аудиторії теми були заявлені, але «зависали в повітрі». Спікери говорили про різне, «що кому болить».

 

26 квітня в обговоренні чорнобильської тематики ведучі й гості студії говорили про різне: безпеку саркофагу, зону відчуження як туристичний об’єкт, як заповідник, як науковий полігон і як місце для розвитку «зеленої» енергетики, з окремим поворотом розмови до теми «зелених тарифів», проблеми протипожежної безпеки чорнобильської зони тощо.

На мою думку, уникнути таких ситуацій можна лише вужчим фокусуванням кожної теми з самого початку планування кожного випуску програми. І дуже чітким структуруванням обговорення на конкретні підтеми в тих випадках, коли їх за визначенням неможливо уникнути.

Добір гостей

У більшості випусків добір гостей токшоу був якісним і з точки зору їхньої компетентності в конкретних темах, і з точки зору дотримання загального балансу сторін у студії. До добору гостей я маю лише три серйозних зауваження.

5 квітня при обговоренні теми всеукраїнського локдауну у студії не було нікого з посадовців Міністерства охорони здоров’я, у бік якого протягом ефірної години було багато критики. В ідеалі це мав би бути сам міністр Максим Степанов або хоча би хтось із його заступників. Натомість за людей, які ухвалюють рішення, змушений був «відбиватися» професор Сергій Дубров, експерт МОЗ. Зрозуміло, що він не був достатньо компетентним у багатьох питаннях. Така ситуація, певно, не виникла б, якби обговорення у студії стосувалося лише «експертних» сторін локдауну, вакцинації, профілактики й лікування коронавірусної хвороби. Але гості студії (підтримані ведучими, про що нижче) більше були схильні говорити про провали роботи Міністерства і шукати винних у цих провалах.

У тому ж випуску «Зворотного відліку» при обговоренні теми російської ескалації у студії не було представників Міністерства оборони. Тому ведуча Мирослава Барчук змушена була ставити запитання явно не за адресою, наприклад, нардепці Ірині Верещук: «... Усіх громадян України цікавить, як головнокомандувач, як Міністерство оборони реагують на оце все, чи готова українська армія?... Чи робиться зараз все для того, щоб армія була готова?». І Верещук переказувала доповідь Хомчака у Верховній Раді, де він сказав, що Україна готова до відсічі, й казала, що в неї «нема підстав не довіряти словам нашого головнокомандувача».

У випуску 26 квітня було серйозне недопрацювання при виборі гостя. Ведучий Павло Казарін підключав до розмови про Чорнобильську зону відчуження народну депутатку Лесю Василенко: «Ви зареєстрували альтернативний законопроєкт щодо зони відчуження. В чому саме ви не згодні з партією влади?» Відповідь Василенко була такою: «Я уточню: я не реєструвала альтернативного законопроєкту до законопроєкту пані Смаглюк. Мій законопроєкт є альтернативним до іншого законопроєкту представника партії влади — 5146, який стосується можливості розвитку атомної енергетики, розбудови атомних реакторів без проведення належної оцінки впливу на довкілля і міжнародних консультацій, які необхідні задля того, щоб розвиток атомної галузі відбувався в безпечний спосіб... Мова йде про один конкретний проєкт — розбудову 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС».

У підсумку до обговорення широкої й украй розфокусованої теми додалася ще й тема, яка не мала до основної жодного стосунку, що, гадаю, і заплутало глядачів, і «з’їло» мінімум дві з половиною дорогоцінні ефірні хвилини, яких потім, звісно ж, не вистачило для обговорення основної заявленої теми.

Дотримання стандартів інформаційної журналістики

Стандарт балансу думок у квітневих випусках «Зворотного відліку» кілька разів порушувався доволі відчутно.

5 квітня на самому початку блоку програми, присвяченому темі всеукраїнського локдауну, ведуча анонсувала глядачам, що «ми навмисно свідомо не будемо влаштовувати сьогодні “собачих боїв” і політичних дискусій, ми будемо відповідати на ваші питання». Тобто йшлося про спробу дати якомога більше експертних порад українцям в умовах посилення епідемії. До цього підходу гості програми не долучилися. Натомість ведуча сама на 26-й хвилині ефіру «змінила курс», звертаючись до гостей студії: «Ми з вами зараз тут зібралися і ми шукаємо винного в тому, що за рік влада, і ми зараз з’ясуємо хто, одне на одного перекидає відповідальність»; і трохи згодом: «Ми говоримо про те, що рік після початку пандемії, ми зараз з’ясовуємо тут у студії, хто несе відповідальність за таку ситуацію, коли у влади був рік для того, щоб запобігти ось таким критичним ситуаціям». Ведучу згодом підтримав і фактчекер програми Максим Скубенко. У підсумку стандарт балансу думок було грубо порушено, адже у студії тих, «хто несе відповідальність», не було. А на їхню адресу говорилося чимало «теплих слів» протягом усього обговорення теми.

Крім того, були й інші незбалансовані моменти. Нардеп від «Слуги народу» Михайло Радуцький звинувачував у нерозпорядності Одеський обласний департамент охорони здоров’я, колишній заступник міністра Олександр Лінчевський покладав відповідальність за те, що діється, на прем’єра і президента. Ведуча не намагалася це збалансувати й переходила до іншої підтеми. Заступниця голови Київської міської державної адміністрації Ганна Старостенко однобічно звинувачувала Академію медичних наук у тому, що ті не надають свої відомчі ліжкомісця для хворих на коронавірусну хворобу тощо. У мене склалося враження, що ведучій у цьому обговоренні було не до балансу думок у побіжних питаннях і тому, що цього дня вона працювала одна, і — головне — внаслідок колосального розфокусування теми.

У другому блоці програми, присвяченому російській ескалації, не дістало балансу звинувачення нардепкою Іванною Климпуш-Цинцадзе міністра закордонних справ Дмитра Кулеби у тому, що він, будучи міністром євроінтеграції в 2019 році, виступав проти надання Україні плану дій щодо членства у НАТО.

У випуску 12 квітня у мене теж виникли питання щодо балансу думок, коли директор НАБУ Артем Ситник у студії був чільним гостем, до якого могло бути чимало гострих запитань, але всі інші гості, а, за великим рахунком, і ведучі, були налаштовані позитивно до роботи НАБУ та особисто до Ситника. Виглядало це як «а спитаймо-но пана Ситника, як йому працюється».

Крім того, Ситник говорив чимало про справи, щодо яких ще нема вироку суду, а опонентури — тобто підозрюваних, наприклад, того ж глави Окружного адміністративного суду Києва Павла Вовка, нардепа Миколи Мартиненка, Олега Татарова або Вадима Альперіна, або їхніх представників, — у студії не було. Коли обговорення стосувалося політики, Ситник був дуже обережним у формулюваннях, уникав прізвищ, хоча й у критичних висловлюваннях інколи чітко позначав конкретних представників влади, наприклад, генпрокурорку Венедиктову, або владні структури. Слова у відповідь ті, зрозуміло, не мали.

Не було балансу думок і в другій частині програми, де чимало критичного говорилося про ОАСК і його очільника Вовка, суддю Євгена Аблова або ж про Конституційний Суд та Олександра Тупицького, — опонентури не було, як і спроб ведучих позначати цю обставину.

У випуску 19 квітня нардепка Ірина Геращенко у своєму спічі висловила великий список звинувачень чинній владі (не ведуть роботу для звільнення заручників, не збільшують військовим зарплату, не ведуть перемовин про миротворців тощо), після чого ведуча намагалася дати слово Павлу Клімкіну. Тут уже перший заступник голови фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко змушений був добиватися законного слова у відповідь. Насправді з точки зору дотримання стандарту балансу думок у подібній ситуації це був клопіт ведучих — одразу ж надати йому слово.

У випуску 26 квітня стандарт балансу думок в обох частинах програми не порушувався. Збалансованим було в тому числі й обговорення підсумків двох років президентства Зеленського. І, зокрема, бліцопитування людей про їхні оцінки зробленого / незробленого з обіцяного президентом.

І ще одне спостереження — не про порушення, а про деякі можливі ризики. Мені здається, з точки зору стандарту балансу думок ризикованими є виведені титром на екран політично забарвлені дописи глядачів. Наприклад: «Кінець епохи бідності — дістатися на роботу в один бік за 300+ гривень» або ж «Хоч і переповнені лікарні і люди мруть як мухи, зате у нас гарні дороги». Дотриматися балансу в таких дописах у прямому ефірі практично нереально.

Стандарт достовірності подачі інформації у квітневих випусках токшоу порушувався нечасто. Загалом ведучі коректно посилалися на джерела кожного твердження й авторство суб’єктивних думок. Але деякі порушення стандарту все ж були. Зокрема, 5 квітня ведуча казала: «Ми знаємо, що ваша лікарня Дніпровська обласна клінічна лікарня завантажена втричі більше понад норму». Звідки ми це «знаємо»? Або: «Подейкують, ніби Грузія отримає ПДЧ» (у НАТО). Хто саме «подейкує»? У цьому ж випуску на плашку виводилася загадкова соціологія:

Вказані в лівій частині кадру ще й вертикально дрібнюсінькими літерами «вихідні дані» цієї соціології на екрані телевізора глядачу прочитати неможливо. Тобто ці дані не є підтвердженням достовірності (як мінімум, джерела) інформації, вони більше схожі на «відмазку» для телекритиків :)

У тому ж випуску ведуча знов-таки говорила про якусь невідому соціологію: «За статистикою, понад 50 % українців готові вакцинуватися». А авторка сюжету Евеліна Михайленко робила недостовірне узагальнення: «на такий випадок контролери поради теж мають, водночас кажуть: ажіотажу серед пасажирів не спостерігають» (узагальнення на підставі одного синхрону однієї контролерки).

У другій частині програми ведуча дала ще одне недостовірне посилання: «І ось буквально півгодини тому прийшла звістка, що російські найманці обстріляли з кулемету наші позиції біля Авдіївки, внаслідок чого загинув військовослужбовець». А ще одне порушення стандарту було в титрі: «Потенційна криза, що насувається — так характеризують американські військові перекидання Росією військ до кордону з Україною».

Стандарт відокремлення фактів від думок загалом порушувався нечасто. Одним із системних порушень були неавторизовані (очевидно, редакційні) оцінки, що час від часу з’являлися в титрах. Наприклад: «Вакцинація пасе задніх» або «Лікарні на межі». З творців програми, як і в попередньому періоді моніторингу, найбільше грішили неавторизованими висновками і оцінками, — фактчекер Макс Скубенко і авторка сюжетів Евеліна Михайленко.

Я не брав до оцінки ті фрагменти, де Скубенко змушений був розважати спростуванням фейків аудиторію ютуб-трансляції під час рекламних блоків у ефірі «UA: Першого». Ютуб, певно, живе за своїми законами. Але вже в телеефірній частині програми Максим міг виступати з такими, наприклад, «стверджувальними» запитаннями до гостей: «Мене цікавить така штука: хто винен? Не загальним словом “Степанов”, Степанова можна назвати винним у проваленні вакцинації, але хто винен у тому, що лікарні не готові зараз? І якщо ми розуміємо, що це вирішується на регіонах, а регіони не хочуть нічого вирішувати, то чи не варто тоді вже взяти і підпорядкувати назад регіони МОЗ»?

Мені здається, що тут є підміна функцій. Або є, як це кожного разу кажуть ведучі, функція фактчекера, яка полягає в перевірці фактів, озвучених гостями студії, або є функція експерта, який щось може оцінювати. Зрозуміло, що експерт при цьому не може бути універсальним, і зрозуміло, що нелогічно програмі тримати штатного експерта «з усіх питань», коли під кожну тему до студії запрошуються справді фахові експерти. Або є функція автора-ведучого, який може висловлювати свої оцінки, але при цьому обов’язково їх авторизувати — хоча би так, як в цьому матеріалі я авторизую мої авторські оцінки.

Сюжети Евеліни Михайленко в програмі переважно відіграють лише бекґраундну роль, а отже взагалі не повинні були би містити журналістських оцінок, бо бекґраунд — це факти. Але оцінок у сюжетах безліч — від начебто безневинних (наприклад: «До невтішної ціни додалися ще й затори. Звісно, зранку їх у столиці й так вистачає...») до доволі серйозних (наприклад: «За роки служби судді ОАСКу ухвалювали купу резонансних рішень...», «У результаті майже за два роки ця справа практично не зрушила з місця». «Крісло глави держави він посів на піку своєї популярності як шоумен. Його передвиборчі обіцянки, на перший погляд прості і не дуже чисельні, дали небувалий раніше результат під час голосування — 73 % підтримки»).

Про дотримання стандарту точності мені важко судити. У висловлюваннях ведучих я порушень стандарту не помітив. Щодо гостей програми я волів би покладатися на роботу штатного фактчекера токшоу, але в усіх чотирьох квітневих випусках Максим Скубенко взагалі не ловив гостей на озвученні фактично невірної інформації. Звісно, можливо й таке, що ніхто з гостей студії у квітні жодного разу не збрехав. Теорія ймовірностей передбачає таку можливість. Але враховуючи те, що у студії було багато політиків, я в це вірю мало.

Стандарт повноти інформації порушувався хіба що тим, що інколи бракувало необхідних бекґраундів до сказаного гостями програми. Як я вже казав вище, подеколи причиною цього було шалене розфокусування теми гостями. Так, наприклад, у випуску 12 квітня Артем Ситник чимало говорив про конкретні кримінальні справи, які потребували глибоких бекґраундів. Для пересічного глядача прізвища, події і обставини цих справ навряд чи були відомими. Час від часу певні бекграунди давали інші гості, які «в темі». Пару разів це робили ведучі. Але чимало історій так і залишилися без бекграунду, як, наприклад, історія з Євгеном Шевченком, який видавав себе за співробітника НАБУ і через якого, наприклад, намагався дати хабар Альперін.

Того ж дня у другій частині програми в обговоренні судової реформи кваліфіковані гості в запалі дискусії легко заходили в нетрі юридичних визначень, рясно сипали номерами законопроєктів, посилалися на різні «кейси» і «прецеденти» минулих років, про які, звісно, широка аудиторія або не знає, або навряд чи пригадає. Я розумію, що в цій ситуації дбати про бекграунди ведучим було вкрай важко.

19 квітня в студії обговорювали оцінки «кластерного плану» без достатньо чіткого пояснення, що воно за план такий. А екс-міністр Павло Клімкін апелював до останніх подій у Чехії, про які не всі глядачі програми могли знати.

І кілька слів про форму

Про ті вади форми, які можуть або спотворювати зміст, або ускладнювати сприйняття змісту глядацькою аудиторією. Або ж створюють інші ризики.

Порівняно з попереднім відстеженим періодом, інфографіки у «Зворотному відліку» стало набагато менше, але якість її лишається дуже низькою.

Наприклад, у випуску 5 квітня була така картинка:

Це зовсім не телевізійний формат. По-перше, в цей момент у студії йдеться про заповненість лікарень важкими хворими, отже дотичною до теми обговорення є лише червона лінія на графіку, та й те — надзвичайно умовно. Якби на інфографіці порівнювали, наприклад, два показники — загальну кількість ліжкомісць у лікарнях і кількість заповнених ліжкомісць, — це було б наочно. Показники кількості діагностованих хворих на коронавірусну хворобу і кількості померлих — до іншої розмови. По-друге, крім того, що ця картинка вже перенасичена різними за значенням показниками, на ній ще й маса складних чисел, яка не сприймається, а лише ускладнює сприйняття. Сама картинка — не телевізійна, «не читається» за ті лічені секунди, поки вона є на екрані.

І знову, як і у вересні минулого року, якісь інфографічні елементи, і так складні для сприйняття, глядач взагалі бачить лише на плазмі на загальному плані студії, наприклад:

Тут ішлося про кількість хворих і госпіталізованих. У чому цінність цієї графіки на загальному плані? На мою думку, лише в тому, «щоби плазма у студії не була порожньою».

Втім, гаразд, інфографіка — справа нова і складна, потребує вдумливого підходу й ефективна за рахунок якісної ідеї. Але ж проблемою для програми виявляється і просте титрове цитування. Як наприклад, показ розшифровок телефонних розмов Вовка у випуску за 12 квітня:

Гадаю, цілком очевидно, що прочитати це на екрані глядач зможе, хіба що як слід напруживши свій зір (якщо зір у нього, звісно, відмінний). Але прочитати це все (у тім числі й написане навіщось нагорі) він все одно не встигне за ті секунди, поки ця картинка перебуває на екрані.

Як на мій погляд, дуже складною для розуміння і сприйняття глядачем є загальна схема розташування графічних елементів на екрані. Наприклад:

Тут важко зрозуміти, що «ковідні показники» — це підзаголовок того, що показують на лівій плашці (а можливо, й ні?). Обидва текстові елементи не мають прямого стосунку до того, що в цей момент обговорюється в студії. І так відбувається майже постійно. Натомість за рахунок майже постійної присутності в кадрі умовно інформативних лівої та нижньої титрових плашок ріжуться основні плани того, що відбувається в студії.

Мені також здалося, що дуже вже довго в кадрі висять запитання глядачів з вайбера, відповідей на які в студії не дають. Хоча інколи ведучі кажуть, що бачать ці запитання, і обіцяють, що «ми все це будемо обговорювати». Але більшість запитань глядачів продовжують жити своїм життям. Не кажучи вже про те, що незмістовні коментарі, як, наприклад, «плакати хочеться та й все. Більше не маю що сказати» — так само висять у титрі дуже довго.

Постійно титрові цитати зі сказаного попереднім мовцем у студії потрапляють на іншого спікера. При цьому за формою і за розташуванням вони майже тотожні титрам. Приклад:

Це не Сергій Дубров. Або:

Це не Артем Ситник.

При цьому власне титрування спікерів порівняно з попереднім моніторингом стало коректним. Тепер їх титрують на крупних планах і титрують щоразу, коли вони говорять.

І ще один недолік титрування спікерів залишився — це неконтекстуальність титрування. До прикладу, у випуску за 5 квітня Михайло Радуцький титрований як нардеп від «Слуги народу», або Ольга Стефанишина титрована як нардепка від «Голосу». Насправді в контексті розмови не так уже важливо, хто з них яку фракцію представляє, натомість більш важливо, що Радуцький очолює один профільний «медичний» комітет ВР, а Стефанишина є членкинею іншого профільного комітету.

Кожна програма починається з заявки обох тем, першої теми і представлення гостей, які обговорюватимуть першу тему. Після цього йде рекламний блок, протягом якого частина глядачів йде з каналу, на їхнє місце приходять нові «транзитники», а ті глядачі, які героїчно не перемикали телевізор під час реклами, вже успішно забули, хто ті гості. Мені здається, що не варто розривати представлення гостей і початок обговорення теми.

Судячи з чотирьох квітневих випусків, творці програми відмовилися від таймера зворотного відліку, використання якого я критикував у попередньому матеріалі. На мою думку, дарма вони це зробили. Бо по-перше, таймер допомагав ведучим структурувати розмову і своєчасно «закругляти» спічі окремих «ціцеронів» у студії. А по-друге, це був усе-таки системний елемент програми, ще й концептуалізований у її назві. Таймером користувалися невміло, але ж це не означало, що його треба було позбутися. Треба було його «відремонтувати».

І останнє. У випуску 5 квітня в студії раптом виникла емоційна і тривала суперечка між ведучою Мирославою Барчук і фактчекером Максом Скубенком щодо чергового російського фейку про начебто вбитого українським безпілотником хлопчика на окупованій території. Мені здається, що подібні суперечки є зайвими у програмі. Зрештою, творці програми завжди можуть досхочу посперечатися за кадром до початку ефіру чи після його завершення. Виносити це на публіку не варто. Хай в ефірі сперечаються між собою гості студії, або ведучі програми — з гостями. Для глядача ж ведучі програми повинні бути єдиною командою.

Теги за темою
Статті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Київраді опозиція хоче дослідити діяльність Муніципальної охорони
Antikor
2025-04-07T12:42:55Z
На Шулявці збудують укриття для ліцею за 45 мільйонів: ціни в кошторисі в двічі-тричи вищі
Antikor
2025-04-07T12:39:13Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу через загрозу балістики
Antikor
2025-04-07T12:37:47Z
В Україні лютує негода: де випав сніг і коли повернеться тепло
TSN
2025-04-07T12:36:29Z
Жорін пояснив, що є головною ціллю України у війні
TSN
2025-04-07T12:36:25Z
Росія активно перекидає сили на південний фронт новою залізницею через Маріуполь - військові
УкраинФорм
2025-04-07T12:36:10Z
Атака на Кривий Ріг: з'явилися кадри з ресторану в момент прильоту
TSN
2025-04-07T12:36:09Z
Коли до України повернеться весняне тепло: прогноз погоди на тиждень
Фокус
2025-04-07T12:36:07Z
Сніг посеред весни: у Києві почалася завірюха
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T12:33:48Z
Ізраїль завдав удару по наметах неподалік лікарень у Газі - вбиті та поранені журналісти
УкраинФорм
2025-04-07T12:42:47Z
Переходять на українську: Володимир Гладкий розповів про спілкування з родичами з РФ
Факти ICTV
2025-04-07T12:42:41Z
Російський борець опублікував допис з побажаннями смерті ізраїльському прем’єру
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T12:42:40Z
У ПАРЄ голосуватимуть щодо притягнення до відповідальності РФ за агресію проти України
Европейская правда
2025-04-07T12:42:15Z
Росії слід негайно припинити прикидатись і прийняти безумовне припинення вогню - Макрон
УкраинФорм
2025-04-07T12:42:00Z
Глава МЗС Литви закликає утриматись від поспішної реакції на тарифи Трампа
Европейская правда
2025-04-07T12:40:19Z
Австрія висилає німецьку екоактивістку через "загрози для нацбезпеки"
Европейская правда
2025-04-07T12:40:16Z
Двадцять імен, двадцять обірваних життів, – Вілкул назвав усіх жертв удару по Кривому Рогу
24tv
2025-04-07T12:39:19Z
"Перша допомога і самозахист": у Німеччині хочуть готувати до війни школярів і студентів
Фокус
2025-04-07T12:37:58Z
"Контракт 18-24": які обмеження має молодь
TSN
2025-04-07T12:36:50Z
Український полярник після тяжкого поранення на фронті поїхав до Антарктиди
TSN
2025-04-07T12:36:17Z
Підписанти спецконтрактів 18-24 не зможуть отримати вищі військові звання чи змінити спеціальність — військовий
ZN UA
2025-04-07T12:31:11Z
На Бориса Джонсона напали на очах п'ятирічного сина - що трапилося
GlavRed
2025-04-07T12:27:47Z
Навіщо 8 квітня притискатися до дерева: яке свято, прикмети
GlavRed
2025-04-07T12:27:40Z
На місці удару Росії по Кривому Розі відслужили панахиду за загиблими
24tv
2025-04-07T12:24:06Z
Україні буде необхідно набагато більше, ніж 25 тисяч військових з Європи — Bloomberg
ZN UA
2025-04-07T12:18:33Z
Гойдалки з іграшками і квітами: у Кривому Розі ховають вбитих російською ракетою дітей
TSN
2025-04-07T12:16:00Z
Золота дитина: Кривий Ріг прощається з 9-річним Германом Тріпольцем, якого вбила Росія
24tv
2025-04-07T12:06:14Z
Відійшла у вічність Таїсія Литвиненко: де і коли відбудеться прощання з відомою акторкою
24tv
2025-04-07T12:36:15Z
Став "безхатьком", – Олександр Еллерт, який виїхав з України до США, здивував зізнанням
24tv
2025-04-07T12:33:42Z
Живопис війни й життя: що показують на виставці «Мистецтво жити»
ZN UA
2025-04-07T12:19:46Z
Актора серіалу «Гра в кальмара» засудили до одного року ув'язнення за сексуальні домагання
Детектор М
2025-04-07T12:16:18Z
Роблять оселю дорогою на вигляд: 3 вдалі поєднання кольорів
24tv
2025-04-07T12:15:10Z
Вийшов саундтрек до фільму «Киснева станція»
УкраинФорм
2025-04-07T12:04:36Z
Мене це бісить, – Євгенія М'якенька висловилася про відомих чоловіків, які виїхали за кордон
24tv
2025-04-07T11:54:31Z
«Тепер ти супергерой»: нові кадри 2 сезону «Миротворця» і офіційна дата релізу
ITC
2025-04-07T11:43:38Z
Ziferblat виступив на промоконцерті до «Євробачення-2025» в Амстердамі
Детектор М
2025-04-07T11:43:01Z
У Японії медичний гелікоптер впав у море, троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-07T12:39:56Z
Планували пройти весняним маршрутом: у Карпатах врятували трьох туристів з Києва
Факти ICTV
2025-04-07T12:31:50Z
За жорстоке побиття військовослужбовця 41-річного мешканця Кам’янки-Бузької засуджено до реальної міри покарання
Украина Криминальная
2025-04-07T12:16:47Z
У Росії банда 7 років викрадала жінок у сексуальне рабство. У групі були свої «силовики» та «кадровики»
Украина Криминальная
2025-04-07T12:03:54Z
Мобілізація в Запоріжжі: обмежено придатного чоловіка засудили до суворого покарання
Политека
2025-04-07T11:57:05Z
В центрі Києва поруч з станцією метро "Олімпійська" чули вибух
Khreschatyk
2025-04-07T11:51:38Z
У Карпатах врятували двох чоловіків, які 8 діб шукали "короткий шлях" через кордон
Комсомольская правда
2025-04-07T11:49:19Z
Підпал автомобіля у Голосіївському районі столиці – зловмисника затримано
Украина Криминальная
2025-04-07T11:48:45Z
Вибух у центрі Києва: чоловіка, який підпалив автомобіль, затримали небайдужі перехожі
Antikor
2025-04-07T11:45:17Z
Тайванський техногігант Hon Hai готується до "тарифного шторму" Трампа
Хвиля
2025-04-07T12:42:30Z
В Україні почали штрафувати продавців з OLX і Prom.ua
Antikor
2025-04-07T12:42:16Z
Ціна нафти Urals обвалилася до критично небезпечного рівня
24tv
2025-04-07T12:39:40Z
Ціни б’ють всі рекорди: в Україні стрімко дорожчає важливий продукт
GlavRed
2025-04-07T12:37:23Z
Курс валют на 8 квітня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-04-07T12:36:53Z
Чи вдарить по Росії зниження світових цін на нафту: економіст пояснив
TSN
2025-04-07T12:36:16Z
Ціни на продукти в Україні злетять: Марчук розповів, скільки коштуватимуть популярні товари
GlavRed
2025-04-07T12:27:44Z
Деякі пенсіонери втратять понад 2000 гривень у 2025 році – деталі
GlavRed
2025-04-07T12:27:04Z
Нафтовий шок для Кремля: ціни на Urals впали до 50 доларів за барель
Telegraf
2025-04-07T12:24:43Z
МЗС України назвало кількість загиблих спортсменів на війні проти Росії
24tv
2025-04-07T12:33:14Z
Трубін – про перемогу над Порту: Матч, для якого не потрібна була додаткова мотивація
Football.ua
2025-04-07T12:28:05Z
Гімнастка Онофрійчук провела феноменальний етап Кубка світу в Болгарії, здобувши три "золота"
24tv
2025-04-07T12:24:31Z
Мбаппе: Є непогані пропозиції, але я думаю тільки про Реал
Football.ua
2025-04-07T12:19:54Z
Український "Фауст" розповів, завдяки чому здолав ветерана боксу із США
24tv
2025-04-07T12:15:14Z
Арсенал спробує зупинити Реал без Луніна: прогноз на супербій в Лізі чемпіонів
24tv
2025-04-07T12:03:52Z
Українці розсудять матчі основного раунду відбору Євро-2026 із футзалу
УкраинФорм
2025-04-07T12:00:36Z
Беленюк пообіцяв зробити з Довбика чемпіона Італії з греко-римської боротьби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T12:00:18Z
Мак Аллістер: Чимало людей стверджують, що сезон завершено, але в роздягальні ми усвідомлюємо, що це не так
Football.ua
2025-04-07T11:58:20Z
Економить час та дозволяє дбати про себе: у KFC доступні ситні та смачні ланчбокси
TSN
2025-04-07T12:37:10Z
Чому не варто викидати коробки з під шоколадних цукерок: для чого вони згодяться
TSN
2025-04-07T12:36:56Z
Де серце серед фламінго: складна загадка для людей з високим IQ
GlavRed
2025-04-07T12:27:07Z
Причина – парадоксальна: суд заборонив Закопане стягувати з туристів збір
24tv
2025-04-07T12:18:47Z
Як зупинити птахів від гніздування в небажаних місцях
24tv
2025-04-07T12:15:50Z
Сакура – ​​це вишня чи слива? Ви багато чого не знаєте про це красиве дерево
Telegraf
2025-04-07T12:09:51Z
Як відрізнити справжнє золото і срібло від підробки?
Мій Харків
2025-04-07T11:58:03Z
Куди треба наносити парфуми, щоб довше трималися: ви точно цього не знали
24tv
2025-04-07T11:54:43Z
Як захистити дерева від шкідників: які засоби використовувати
GlavRed
2025-04-07T11:27:59Z
Ровер Perseverance зафіксував рідкісний "танок" пилових дияволів на Марсі
24tv
2025-04-07T12:33:58Z
Смартфони на Android мають приховані оновлення — як їх знайти
InternetUA
2025-04-07T12:31:23Z
Учені знайшли причину виверження вулканів на найгарячішій планеті Сонячної системи
Фокус
2025-04-07T12:27:54Z
Розкрито таємницю найбільшого айсберга Антарктиди: відомі глибинні шляхи його впливу на Землю
Фокус
2025-04-07T12:27:12Z
inZOI продалась мільйоном копій за перший тиждень
24tv
2025-04-07T12:18:42Z
Смартфон працюватиме довше: 5 способів скоротити використання даних на Android
Фокус
2025-04-07T12:16:11Z
Головоломка-тест для найуважніших: знайдіть кота за 5 с
Gazeta UA
2025-04-07T12:12:21Z
Португальська Defense Tech компанія TEKEVER відкриває представництво в Україні. Зокрема планують розширити штат і створити навчальні центри
AIN
2025-04-07T12:00:14Z
Passion UA - Мій новий девіз: DemQQ долучається до клубу Зінченка
Корреспондент
2025-04-07T11:49:25Z
Користь ліків від СДУГ переважує підвищення тиску і частоти пульсу — учені
Факти ICTV
2025-04-07T12:37:27Z
Чому дітям потрібна "тиха година" в дитячому садку: мало хто здогадується, в чому причина
TSN
2025-04-07T12:36:18Z
Біогакер Джонсон припустився величезної помилки у спробі сповільнити старіння: що з ним сталося
TSN
2025-04-07T12:36:13Z
Вітаміни які допоможуть зупинити випадіння волосся
360ua.news
2025-04-07T12:00:32Z
Стан стабільно важкий: у Львові рятують 73-річного чоловіка з лептоспірозом
Факти ICTV
2025-04-07T11:52:43Z
Вчені знайшли новий ресурс для антибіотиків — він «сховався» в організмі людини
ITC
2025-04-07T11:43:09Z
Всесвітній день здоровʼя: ВООЗ оголосила кампанію задля покращення життя жінок і дітей
Факти ICTV
2025-04-07T11:13:36Z
Чи можна повністю відмовитись від мʼяса без ризиків для здоровʼя
24tv
2025-04-07T11:03:48Z
Ексцентричні вправи покращують здоров'я та потребують всього 5 хвилин на день: про що мовиться
24tv
2025-04-07T10:21:58Z
Jaguar Land Rover призупиняє експорт усіх автомобілів до США
Топ Жир
2025-04-07T12:15:04Z
Новий седан Audi A6 2025 показали до презентації
Фокус
2025-04-07T12:04:37Z
Аналог VW Caddy: на аукціон виставили незвичний 90-річний Rolls-Royce
Фокус
2025-04-07T12:00:07Z
Без попередження: електропікап Tesla Cybertruck втратив важливу опцію
AutoGeek
2025-04-07T11:15:22Z
Caterpillar презентує на Bauma 2025 цікаві новинки
AutoCentre
2025-04-07T11:03:15Z
Xiaomi святкує 15 років
Portaltele
2025-04-07T10:43:59Z
Виробник Jaguar та Land Rover призупиняє постачання авто до США через нові мита
AIN
2025-04-07T10:30:04Z
Від $48 990: Tesla Model Y Juniper запустили у продаж
AutoGeek
2025-04-07T10:21:41Z
Польські тюнери створили G-Class для Барбі
AutoCentre
2025-04-07T10:16:10Z