MY.UAНовини
Діти помирали від переляку: як відбувалася депортація кримських татар
Діти помирали від переляку: як відбувалася депортація кримських татар

Діти помирали від переляку: як відбувалася депортація кримських татар

18 травня виповнюється 77 років із дня депортації кримських татар із їхньої історичної батьківщини – Криму. Вивезення татар 18-20 травня 1944 року досі вважається одним із найбільших злочинів тоталітарної влади СРСР та трагедією для цілого народу.

12 листопада 2015 року Верховна Рада ухвалила постанову, якою визнала депортацію кримських татар у травні 1944 року геноцидом.

18 травня вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу, а також відзначають його як День боротьби за права кримськотатарського народу.

Кримських татар, які пережили депортацію в 1944 році, залишається дедалі менше. Факти ICTV поспілкувались із кримською татаркою Зерою Баталовою, родину якої виселили з батьківщини 77 років тому.

– Зеро, познайомте нас зі своєю сім’єю, будь ласка.

– Я пишаюся своєю родовою лінією – що батька, що матері, пишаюся родовою лінією батька моїх дітей, родичів.

Багато хто з них має нагороди, багато хто загинув у концтаборах, в’язницях. Багатьох звело зі світу вислання.

У них була важка й трагічна доля, тому мені важко передати це словами. Але те, що я чула про своїх близьких, я можу розповісти.

Родичі моєї мами – уродженці села Авджикой (у 1948 кримськотатарську назву населеного пункту змінили на Охотниче, – Ред.). яке спалили під час війни. Раніше це була Ялтинська губернія.

Зера Баталова на фото праворуч

– Кого з Ваших рідних депортували з Криму 18 травня 1944 року?

– Тоді вислали всіх, не було жодних послаблень. Усі в різні республіки потрапили. Хто – на Урал, хто – до Узбекистану, хто – до Казахстану, хто – в далеку Сибір.

Того дня вислали мою маму Нуріє, її батьків Меджита і Фатму, сестер Біян і Еміну, а також маминого двоюрідного брата з донькою. Рідний брат Енвер у цей час перебував на війні. Він почав розшукувати своїх рідних тільки в 1946 році.

– Куди потрапили ваші рідні?

– Усі, крім старшої маминої сестри, потрапили на Урал, в Комі-Перм’яцький автономний округ.  Мама дивом опинилася разом із рідними. А ось її сестру Біян вислали до Узбекистану, тому що жила в сусідньому селі.

– Розкажіть про те, як мамі вдалося поїхати разом із батьками.

– У той час, коли прийшли забирати рідних, вдома були бабуся, дідусь і їхня молодша 13-річна дочка. Усіх старших вивозили на машинах, молодші йшли за ними пішки.

Моя на той час 18-річна мама була на роботі на тракторній станції.

Бабуся, коли проїжджали повз станцію, почала кричати, кликати її на ім’я: Нуріє! Нуріє! Раптом вона почує або хтось почує й передасть їй. Там саме таке перехресне місце було, де машини сповільнювали хід. До того ж, з усіх боків люди йшли.

На щастя, мама була в цьому потоці. Вона почула своє ім’я, упізнала голос матері й побігла. Це наче, як у кіно, трапляється. Вона бігла. Люди попросили зупинити машину, так і забрали її. На щастя, мама з батьками поїхала.

Дідусь Зери Баталової Меджит Ганієв, бабуся Фатма, дядько Енвер, тітка Біян і мама Нуріє, 1929 рік

– Наказ про депортацію кримських татар підписали 11 травня. Ваші родичі знали, що готується масове виселення?

– Ні, не знали. Дідусь не очікував такого повороту подій. Почав мирно збиратися: завантажувати свій віз постільними пуховими матрацами, подушками та іншими необхідними речами.

Навіть корову, яка ось-ось мала отелитися, прив’язав до воза, оскільки вважав, що це якийсь тимчасовий переїзд сім’ї, пов’язаний із військовими діями.

Але йому сказали: Вас вивозять, куди – не знаємо. Тому збирайте, що можете взяти в руки.

Живність у дворі чекає корму. Повністю розгублений, не розуміючи, що відбувається, дідусь спересердя ножем розпорює подушки, й пух розлітається по двору. Що відчуває людина, ось так залишаючи будинок, сад, живність…

Перед війною дідусь купив будинок на околиці села в Білогірському районі. У нього був великий сад, 39 вуликів бджіл, господарство…

– Що відбувалося на залізничній станції?

– Мама розповідала, що у вагонах, в яких вони їхали, мабуть, худобу возили. Не вугілля, не дрова, оскільки вони були брудні й смердючі. Принаймні, їм такі вагони дісталися. Їх зачинили й везли, наче військовополонених.

Мирних людей закривали як військовополонених! Про яку можна говорити медицину, першу допомогу? У поїздах вмирали люди.

– Скільки часу вони провели в дорозі?

– Мама говорила, що в дорозі до Уралу вони провели щонайменше три тижні. Були просто в лісі зупинки. По кілька днів стояли на місці, але людей не випускали з вагонів. Тому в дорозі вони були дуже довго, загубилися в днях.

– Чим харчувалися у вагоні?

– Вони ж не очікували, що їх заберуть. Взяли вдома, що було готове, в вузлик. Цього ледве вистачило на кілька днів.

– Чим добиралися на Північ потім?

– Їх завантажили на баржі, кого – на плоти, кого – на пароплави й по річці відправляли на далі на північ.

– Де поселили кримських татар на Уралі?

– Коли приїхали на Урал, вони взагалі були вражені. Бараки, виготовлені зі свіжого дерева ліжка, як нари, із величезними щілинами. Кожен займав собі там куточок.

– Де розташовувалося селище?

– На околиці. Люди були під цілковитим військовим наглядом. Комендант був. Постійно приходили звітували, де, що. На роботу відправляли строєм, як у таборах.

– Чим годували депортованих людей?

– Коли прибули на місце, на Урал, люди були голодні. Кору дерев гризли. Коли дізналися, що минулого року тут саджали картоплю, йшли в ці місця й шукали її – торішню, заморожену.

Але оскільки місцевих жителів попередили, що привезли зрадників, одного молодого хлопця вбили, коли той викопував картоплю. Говорили, що зрадників треба вбивати на місці.

Читайте
Депортація кримськотатарського народу: тисячі загиблих і визнання геноцидом

Улітку, коли трохи потепліло, йшли в ліс на пошуки, не розуміючи, що там болото. Вони цього не знали. І не поверталися з лісу. Таким чином мамина 18-річна племінниця не повернулася з лісу. Усім селом пішли шукати її, але так і не знайшли. Таких трагічних випадків багато було.

Також улітку рятувалися ягодами, грибами. Але ж треба було знати, куди йти, щоб не загубитися. Бо ж там були ведмеді. У дрімучих лісах вони жили. Довкола – ліси, болота. Навіть якщо захотів би кудись втекти, не зміг би, адже доріг не було.

Татар усіх відправили на лісозаготівлю працювати. Скибочка хліба – це пайок був на добу.

Читайте
Рада визнала депортацію кримських татар геноцидом

Мама моя була грамотною, добре вчилася, знала російську. Тому її поставили обліковицею. А молодшу сестру не брали на роботу, бо неповнолітня.

Мама їй пізніше додала років, щоб вона хоч шматочок хліба собі могла заробити, трудовий цей пайок отримати.

Приходили з роботи мокрі, розвішували фуфайки над буржуйкою в загальному дерев’яному бараку. Чути було, як блохи, падаючи на гарячий метал, тріскались.

– Ваші дідусь та бабуся теж на лісозаготівлі працювали?

– Дід у мене вмів спілкуватися, був із характером міцним, сильним. Комендант його поважав, тому поставив ковалем працювати.

А бабуся відразу захворіла. Вона застудилася, приховувала це, не скаржилася ні дітям, ні чоловікові. Вони думали, що в неї було запалення легенів. Вона важко дихала.

Мама, розповідаючи про те, як вмирала бабуся, завжди не могла стримати сліз. Мамина мама була молодшою за свого чоловіка на 11 років. Вона була дуже красивою, він завжди нею дорожив. І, коли вона захворіла, всіляко намагався її врятувати. Дізнавався, як можна вилікувати.

Так тихо-тихо й пішла в лютому 1945 року.

– Бабуся там похована?

– Так. І дідусь теж. Він через рік від горя помер. Мама потім говорила, що якби навіть поїхала туди, не знайшла б могилу. Вони з сестричкою були ще дуже молоді. Не запам’ятали тих місць.

– Чи приходили якісь звісточки від маминого брата Енвера, який був на фронті?

– Дядько Енвер в 1946 році повернувся з фронту. Їм одразу в частині сказали, щоб до Криму не поверталися. А куди їхати? – запитав він. Йому сказали, що татар вивезли до Узбекистану, тому шукайте там своїх рідних. І він поїхав туди. Там він знайшов свою старшу сестру Біян. Уже наприкінці 1946 року він дізнався, що його батьки  потрапили на Урал.

Дядько Зери Баталової Енвер – учасник оборони Севастополя

Брат, коли знайшов їх, почав просити дозволу забрати сестричок. Тільки в 1950 році дозволили. А коли дозволили, переїжджати ще не можна було.

– Як відбулася зустріч із братом після стількох років розлуки?

– Було море сліз, адже їхня сім’я жила дуже дружно.

– А коли мама зустріла Вашого батька?

– На Уралі зустріла. Це ще одна трагічна історія. Батько був старшим сином у родині. Їх було дев’ять дітей всього. Він воював, був льотчиком, до Берліна дійшов.

Батько теж працював на лісозаготівлях у той час. Він був із вищою освітою. Батька в нього не було, тож потрібно було за сім’єю наглядати. Він був за старшого, тому залишився на Уралі. А мама побоялася, що, якщо залишиться на Уралі, не знайде своїх рідних і близьких. Вона повернулася до брата й сестер до Узбекистану, коли вже була при надії.

Я народилася в 1951 році в Узбекистані. Тато говорив, що приїде, але в нього не вийшло, тому що потрібно було допомогти мамі й братам-сестрам. Він усім дітям дав вищу освіту, всім допомагав. Тому я виросла без батька через це вислання.

Мені мама розповідала, як вони з батьком зустрічалися, розлучалися. Він її на руках носив у прямому сенсі. Він її так любив. Але доля розвела. У 1954 році, коли дали дозвіл на виїзд, у нього вже з’явилася інша сім’я.

Трирічна Зера Баталова із мамою та тіткою. м. Асака Андижанської області, Узбекистан, 1954 року

Рік тому, до речі, мене через знайомих знайшла наймолодша сестричка батька, тітка моя. Вона зараз у Самарі живе. Ми спілкувалися телефоном, але не бачилися.

– Коли Ви повернулися до Криму?

– Уже в 1965 році ми виїхали з Узбекистану до міста Кримськ. Це Краснодарський край, Кубань. Мій вітчим умовив маму поїхати туди, бо там жив його земляк.

У 1967 році з’явився указ про повернення кримських татар на батьківщину. Ми повірили й повернулися до Криму.

Читайте
СБУ оприлюднила архівні документи КДБ про кримських татар

Тоді сільським радам ще було не доведено, що татарам будинки не можна продавати. І моїм батькам вдалося купити будиночок, взяти довідку в сільраді про це. Але для прописки треба було звертатися до районної міліції. Але нас не прописували. Вітчим два місяці ходив на прийоми до начальника міліції, до прокурорів. І одного разу його заарештували за порушення паспортного режиму. Але мама знайшла адвоката в Москві, і його виправдали.

Саме тоді, коли нас не прописували, приїжджали виселяти. Місцеві жителі нам підказували: Сьогодні вдома не ночуйте – приїдуть виселяти. Ми поїхали. Коли повернулися за тиждень-два, нам розповіли, що справді приїжджав за нами автобус і ГАЗ-69. У нас собака був у дворі. Вони його били, заглядали в будинок. Світили ліхтарями вниз, вишукуючи нас під ліжками. Дуже довго обшукували будинок. Але мамі вдавалося уникнути виселення.

Тоді деякі сім’ї вивозили за межі Криму – до Херсонської області або на Кубань. Діти помирали від переляку. В родині наших знайомих таке сталося, коли вночі міліція увірвалася. Обливали холодною водою, будили. Випробувань було дуже багато…

– Вам вдалося когось знайти зі знайомих після депортації 1944 року?

– У 60-ті роки місцеві жителі, які там залишилися, зі сльозами на очах і радістю зустрічали нас. Ми знайшли знайому сім’ю росіян. Їх три сестри було.

– Вони говорили, що було після того, як татар вивезли з Криму?

– Розповідали, як вмирали тварини. Яке виття собак було, мукання й мекання. У всіх були ж тоді вівці, і не по одній-дві. Усі були господарниками. Місцеві, хто там залишився, не встигали всі двори обходити, щоб за тваринами дивитися, годувати. Кажуть, жахливо було.

Ще говорили, що коли до Криму привезли переселенців, вони місцевих росіян називали татарськими повіями, вибачте за такі слова. Ненавиділи місцевих приїжджі.

– Хто з ваших родичів залишився живим?

– Мами сім років, як немає, вітчим трохи раніше пішов. Мамина молодша сестра Еміна ще жива. Торік 90 років відзначали їй.

– Ви так само живете в Криму?

– У Криму, нам дуже довго доводилося освоювати нові місця, аж доки прописали нас. Я зараз досі живу в кімнатці гуртожитку в Ялті, на батьківщині мого вітчима. До дочки Ельзари в Київ приїжджаю часто.

– Ваша дочка Ельзара Баталова – заслужена артистка України й Криму?

– Так (посміхається), творча сім’я.

– До речі, сьогодні відбудеться перший півфінал Євробачення. Пам’ятаєте свої відчуття, коли п’ять років тому кримчанка Джамала перемогла в цьому конкурсі з піснею 1944 про депортацію татар? Які у вас почуття тоді були?

– Були дуже схвильовані. Не знаю, які слова знайти. До мурашок просто.

– Як вам вдається зараз перетинати кордон, коли їздите до доньки в гості?

– Мені 70 років, у мене інвалідність. Мене принаймні не затримують. Де перша лінія – дітей, тих пропускають. А от уже друга, третя… До бабусь, дідусів чи онуків їздити не можна. А оскільки в мене дочка в Києві, а сини – в Криму, то я їжджу.

– Як зараз живуть люди в Криму?

– Знаєте, усі якось тихо живуть, мовчки. Мовчки живуть і працюють. Розгублені трошки.

Сім фактів про депортацію

18-20 травня 1944 року, згідно з офіційними радянськими переписами, з Криму поїздами вивезли 191 044 людини. За інформацією самоперепису татар, до республік Середньої Азії в ті дні перевезли 423 100 осіб.

Детальніше з сімома фактами про депортацію кримських татар у 1944 році можна ознайомитись у матеріалі Фактів ICTV.

Фото: Зера Баталова, Український інститут національної пам’яті

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Как легко справиться со стрессом: научное открытие
TSN
2025-07-04T20:09:59Z
Секрет мягких пяток и нежных рук: аптечное чудо за копейки
Знай
2025-07-04T19:51:04Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Подача электроэнергии на ЗАЭС восстановлена
Корреспондент
2025-07-04T22:03:11Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": у кого Пенсионный фонд потребует деньги в июле
Знай
2025-07-04T18:36:48Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Мелони: США не прекращали поставки оружия Украине
Корреспондент
2025-07-04T22:01:49Z
Макрон впервые признался, зачем он позвонил Путину
Comments UA
2025-07-04T21:36:54Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Что не стоит говорить тем, кто переживает потерю близких
Gazeta UA
2025-07-04T21:42:40Z
Гороскоп на 5 июля: одинокие могут встретить важного человека
Новости Украины
2025-07-04T21:00:21Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
День ангела 5 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-04T21:18:14Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Почему нельзя звать душу умершего: объяснение церкви, приметы и последствия
Comments UA
2025-07-04T21:57:56Z
Могут ли атеисты и сатанисты попасть в рай: мнения религии, философии и морали
Comments UA
2025-07-04T21:18:32Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
"Выделено ноль": Безуглая раскритиковала Кличко и местную группировку ПВО за защиту Киева
Фокус
2025-07-04T21:51:47Z
Более сотни боев: в Генштабе рассказали, что происходит на фронте
Gazeta UA
2025-07-04T20:18:49Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Россия атаковала Украину беспилотниками: где раздались взрывы
TSN
2025-07-02T03:51:06Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер Марк Сноу - автор музыки к "Секретным материалам"
Новости Украины
2025-07-04T20:51:49Z
Дизайнер Зеленского раскрыл секрет костюма президента на встрече с Трампом
Telegraf
2025-07-04T16:33:05Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
В Чугуеве от попадания "шахеда" пострадал ребенок
Корреспондент
2025-07-04T21:48:16Z
Наводнение в Техасе унесло жизни нескольких человек: власти призывают срочно эвакуироваться. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T20:48:43Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Мотоспорт в скорби: испанец Борха Гомес погиб на тестах
Новости Украины
2025-07-04T20:39:19Z
"Шахтер" победил в первом матче под руководством Турана
ZN UA
2025-07-04T20:30:28Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Первый спарринг Шахтера удачный: команда добивается минимальной победы
Корреспондент
2025-07-04T19:27:22Z
Условно наказанные: гранды европейского футбола пошли на финансовый обман
Корреспондент
2025-07-04T18:24:52Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
"Межзвездный путешественник": ученые обнаружили в Солнечной системе загадочный объект
TSN
2025-07-04T20:51:04Z
Экс-глава Rockstar North обвинил «вредителей» в саботаже MindsEye
GameMag
2025-07-04T20:45:36Z
В США продадут камень за 4 миллиона долларов: что в нем необычного
Comments UA
2025-07-04T19:39:47Z
ТОП-10 лучших бесплатных хорроров в Steam
Знай
2025-07-04T17:51:11Z
Tesla построила полностью автономную зарядную станцию для электромобилей
Корреспондент
2025-07-04T16:48:32Z
Рынок смарт-часов падает пятый квартал подряд
Корреспондент
2025-07-04T16:36:48Z
Що садити в липні 2025: повний список культур, які точно дадуть врожай
AgroNews
2025-07-04T16:15:03Z