MY.UAНовини
За українським законом, тварина — річ. Як зоозахисні організації намагаються це змінити
За українським законом, тварина — річ. Як зоозахисні організації намагаються це змінити

За українським законом, тварина — річ. Як зоозахисні організації намагаються це змінити

Новини про людей, засуджених за вбивство чи мордування собаки або кішки, привертають увагу суспільства. Але поки що це поодинокі винятки. Більшість випадків жорстокого поводження з тваринами в Україні залишаються непокараними, адже законодавство про захист прав тварин в Україні недієве та застаріле. За українським законом, тварина — річ, хоч і з природними правами. Зоозахисники ж прагнуть зафіксувати визнання прав тварин у Конституції. Аби досягти цієї амбітної мети, їм потрібно поєднувати зусилля.

До всеукраїнської спілки громадських організацій «Асоціація зоозахисних організацій України», створеної 2009 року, входять 44 організації-учасниці. Представники організації брали участь у Робочій групі при Міністерстві культури з вироблення пропозицій щодо розв'язання проблемних питань щодо використання тварин у цирках. Юристи асоціації консультують і надають правничу допомогу і зоозахисникам, і звичайним громадянам, які стали свідками жорстокого поводження з тваринами. Асоціація проводить акції за заборону дельфінаріїв, використання тварин у цирках та на мисливських випробувальних станціях, а також підтримує створення волонтерського зоозахисного руху на теренах усієї Україні.

Нещодавно організація «UAnimals» провела акцію біля Верховної Ради, вимагаючи розглянути проєкти законів №2351, 2360 і 2232 — про заборону притравочних станцій та хутрових ферм, про посилення відповідальності за контрабанду тварин, фотопослуги та жебракування з ними, а також про заборону масової евтаназії безпритульних тварин. Активісти вимагають цього багато років, вони долучилися до проєкту 2351. Але поки що депутатів переконати не вдається. Віцепрезидентка Асоціації зоозахисних організацій Марина Суркова припускає, що серед парламентарів чимало лобістів хутрового виробництва, а також мисливців, не зацікавлених у захисті прав тварин.

Також серед пріоритетів асоціації — центри адаптації тварин із досвідом жорстокого поводження, пункти стерилізації, збільшення кількості державних і комунальних притулків, популяризація стерилізації. Ще одне завдання активістів — добитися посилення кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами та реальних механізмів боротьби з так званими доґхантерами. Це люди, які вбивають безпритульних тварин; попри гучну назву, «мисливці» зазвичай використовують отруту, тому їхніми жертвами стають і тварини, які мають господарів. Найвідомішого українського доґхантера Олексія Святогора на початку 2021 року виправдав суд.

— Проблема була в недосконалому законодавстві, — пояснює Марина Суркова. — 2015 року, коли відбувався епізод зі Святогором, пропаганда та заклики до жорстокого поводження з тваринами не були включені до статті 299 Кримінального кодексу Україні. Все, що могли зробити шість років тому, — це відкрити кримінальне провадження за статтею 300: створення та розповсюдження творів, які пропагують культ насильства та жорстокості. Доґхантери труять тварин уночі й без свідків, тому встановити, хто вчинив злочин, важко. Навіть якщо зоозахисники когось підозрюють.

Марина Суркова, віцепрезидентка Асоціації зоозахисних організацій 

Явище доґхантерів прийшло до нас із Росії ще в 90-ті. Можливо, його поширення пов’язане з тим, як узагалі ставилися до тварин у Радянському Союзі, — як до сміття. В той самий час у Європі розвивалося законодавство про захист тварин, виникали громадські та благодійні зоозахисні організації, в тому числі міжнародні. А в нас були люди, які локально рятували тваринок, але повноцінної програми зоозахисту не було. Про законодавство ми й не мріяли: закон про захист тварин від жорстокого поводження в Україні ухвалили лише 2006 року. До цього безпритульних тварин нищили негуманними методами: труїли газом, масово вбивали струмом — на підлогу, де стояли тварини, розливали воду й пускали електрику. Це було жахливо.

— Як ви збираєте докази пропаганди чи закликів до жорстокого поводження з тваринами? І в чому, власне, різниця між цими двома поняттями?

— Пропаганда — це ідеологія, яку доґхантери несуть у маси. Вони стверджують, що захищають людей від безпритульних тварин, очищують вулиці, роблять довкілля безпечним для людини. Зараз пропаганда є адміністративним правопорушенням, — стаття 88 кодексу, — проте ми прагнемо внести її у кримінальний кодекс. Кримінальна відповідальність настає за заклик убивати тварин у будь-який спосіб. Як на мене, пропаганда — такий самий злочин, як і заклик, бо формує громадську думку. Коли ми бачимо заклики в соцмережах, робимо скриншоти і звертаємося до поліції, щоб вона встановлювала власників сторінок — зазвичай вони використовують псевдоніми.

— Що треба робити людині, яка знайшла отруєну собаку в парку чи на вулиці?

— На місце злочину треба викликати поліцію та подати не просто пояснення, а заяву із проханням відкрити провадження за статтею 299 Кримінального кодексу, встановити особу злочинця і внести протягом доби дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань, надати реєстраційний номер заяви. Слідчий у складі оперативної групи зобов’язаний оглянути місце події, описати і оформити тіло тварини як речовий доказ і вписати його до протоколу огляду. Після цього тіло скеровують на патологоанатомічний розтин і проведення судово-ветеринарної експертизи; якщо це отруєння, зразки скеровують на токсикологічну експертизу. Це триватиме якийсь час. Якщо поліції ніде зберігати труп тварини, — хоча вони можуть звернутися до державних ветеринарних лікарень, де є холодильники, — нехай зв’язуються з волонтерами-зоозахисниками. Ті або самі допоможуть зберегти тіло, або порадять, куди звернутися.

— А якщо отруїли не безпритульну тварину, а хатнього улюбленця?

— Якщо тварина ще жива, треба спробувати її врятувати. За перших ознак отруєння — кровотечі, важкого дихання, непритаманної поведінки — треба негайно везти тварину до ветеринарної клініки. Якщо це не допомогло і тварина загинула, власник може викликати наряд патрульної поліцію до лікарні та на місці вже написати заяву. Далі план дій такий самий, як із безпритульною.

— Як ви далі плануєте боротися з доґхантерами?

— Вдосконалювати законодавство, співпрацювати з поліцією — зараз ми у процесі перемовин, щоб консультувати й навчати поліцейських, як вони мають діяти, стикаючись із пропагандою чи закликом до жорстокого поводження з тваринами. Також важливо займатися просвітництвом, бо доґхантери поширюють свою ідеологію. На противагу їм потрібно доносити до людей, що тварини — такі ж істоти, як люди, вони відчувають і страх, і біль, і розпач.

— Зоозахисні організації здебільшого зосереджені у столиці та обласних центрах. У містечках, селищах і селах люди не надто дбають про гуманне поводження з тваринами. Наприклад, небажаних цуценят і кошенят топлять у відрі чи забивають сокирою. Про стерилізацію не йдеться. Як боротися з цим?

— Люди часом навіть не знають, що можна стерилізувати тварину й не скоювати щороку такий великий гріх — убивство цуценят чи кошенят. Я вважаю, що потрібні інформаційно-просвітницькі кампанії, в тому числі на національних телеканалах, бо в селах і невеликих селищах інтернет не дуже поширений, особливо серед старших людей. Потрібна соціальна реклама з роз’ясненням, що таке стерилізація, як вона проводиться, чим корисна. Також потрібно створити можливості для стерилізації тварин. У територіальних громадах слід заснувати спеціалізовані підприємства чи відділи для створення мобільних пунктів стерилізації. Мобільний пункт — це автомобіль із операційною, до якого чіпляється причіп із клітками для тварин. Адже протягом кількох днів за ними потрібно спостерігати. Звісно, такі пункти мають діяти за розкладом, аби люди про них дізнавалися. Стерилізація має бути недорогою, а краще безкоштовною — хоча би перші два-три роки. Зазвичай у ветклініках стерилізувати кішку коштує до тисячі, а собаку — часом і до чотирьох тисяч гривень.

Стерилізація могла би вплинути на причину появи безпритульних тварин. Бо хтось убиває цуценят або кошенят, а хтось вивозить у місто чи більше селище з ринком, сподіваючись, що їх розберуть. Звісно, ніхто їх не забирає — зграя безпритульних тварин поповнюється.

— Є й інша проблема з розмноженням: деякі господарі використовують своїх тварин для розмноження заради грошей. Тварина щойно народила, а її вже знов запліднюють, щоби продати якнайбільше цуценят або кошенят…

— Це також жахливе явище. Найчастіше таких тварин утримують у клітках, у дискомфортних умовах. Вони виснажені, бо народжують навіть не двічі, а тричі на рік. Недогодовані, шерсть вилазить, худі, в них розтягнуті молочні пакети, майже немає зубів. Такі тварини не живуть більше п’яти років і помирають від виснаження. Тому, якщо людина хоче придбати породисту собаку або кішку, краще їй звернутися до професійного розплідника. Шпіців або йорків, які продаються по тисячі гривень на сайтах, не можна купувати.

На жаль, таких тварин утримують на приватних територіях, куди ані поліція, ані активісти без рішення суду не зайдуть (а отримати рішення суду нереально). Тому активісти намагаються викупити цих тварин. Втім експлуататор, отримавши гроші, купує собі наступну жертву. Тому ми лобіюємо закон із дієвими механізмами боротьби проти експлуатації. Якщо поліція, отримавши докази, що якась людина займається таким розведенням тварин, зможе відкрити кримінальне провадження і звернутися до суду, то суд матиме право винести рішення про доступ до приватної власності й тимчасове вилучення тварини до вироку суду. Якщо ж позов адміністративний, то ніщо не заважає власнику просто сховати тварину.

Захисту потребують і тварини, яких використовують для жебрання чи фотографування. Їх далеко не завжди тримають у нормальних умовах, а коли в них більше нема потреби, — викидають. Адже експлуататор прагне отримати від тварини якомога більший зиск, а комфортні умови — це додаткові витрати. Неможливо обладнати квартиру в багатоповерхівці під комфортне існування дикої тварини, тому що передусім їй потрібен контакт із природою — власник не зможе їй цього забезпечити. Тому краще заборонити всю цю розважальну експлуатацію. Дикі тварини повинні жити в природі, а свійські — у сім’ях, де їх люблять.

— А як щодо експериментів із виведення нових порід? Коли після схрещування дитинчата виявляються нежиттєздатними або їх «відбраковують»…

— Погляньте хоча б на сучасних німецьких вівчарок — вони присідають на задні лапи й не можуть нормально не те що бігати, а й ходити. Але це вже вважається нормою. Хоча це генетичне відхилення. Раніше вівчарка була нормальною, здоровою собакою. Будь-які експерименти над тваринами, в тому числі генетичні, які призводять до страждань і погіршують їхнє здоров’я, — це жорстоке поводження.

— Якщо до ветеринара приносять на огляд тварину зі слідами репродуктивної експлуатації чи побиття, що йому робити? Телефонувати до поліції чи до зоозахисників?

— Український закон не зобов’язує ветеринара повідомляти поліцію про випадки насильства над тваринами. У деяких штатах США діє програма взаємного оповіщення: якщо до ветеринара потрапляє тварина з ознаками насильства, він звертається з заявою до поліції, яка вносить у базу даних інформацію, що в цій родині потенційно можливе насильство щодо людини. І навпаки: якщо в сім’ї сталося насильство щодо людини, поліція попереджає ветеринарів і зоозахисників. Було б добре, якби така практика була впроваджена в Україні. Але це вищий щабель розвитку зоозахисту. Це все буде, але поступово. У зоозахисті ми відстали від Заходу, мабуть, років на двісті.

— Чи можна, на вашу думку, змінити свідомість та світогляд конкретної людини, яка все життя вважала, що тварини — це їжа?

— Потрібно поступово доносити до цієї людини через соціальну рекламу, медіа, відео в інтернеті, що тварина — жива істота, яка теж має почуття. Важливо, що і діячі культури та мистецтва, політики та чиновники своїм прикладом показували, що до тварин потрібно ставитися по-доброму, що вони заслуговують на нашу любов і турботу. Так у свідомості людей укоріниться, що життя будь-якої живої істоти таке ж цінне, як і життя людини. Ставлення до тварин — це показник того, як суспільство ставитиметься до своїх найвразливіших верств. Це і є людяність.

Фото надані Мариною Сурковою

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами у нашому телеграм-каналі "Що там у ГО?". 

Якщо хочете бути в курсі головних новин про життя громадянського суспільства в Україні, підписуйтесь на нашу розсилку. Пишемо раз на тиждень і без спаму.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Патовая ситуация перед будущими переговорами: СМИ узнали реальное количество дезертиров в ВСУ
Comments UA
2024-11-29T09:30:03Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 29 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-29T09:27:40Z
"Ситуация очень критическая": во время штурмов РФ Селидово обороняли 60 бойцов, — CNN
Фокус
2024-11-27T14:45:17Z
Россияне прут на Курщине: сколько территории потеряла Украина
Comments UA
2024-11-24T12:33:06Z
Не разводить на балконе костер: в ГСЧС рассказали, как уберечь приборы во время отключений света
Фокус
2024-11-23T11:36:59Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
«А знаете когда начали строить нормальную защиту????»: нардеп отреагировал на заявление МАГАТЭ по трем украинским АЭС
Апостроф
2024-11-29T09:33:20Z
Сразу несколько назначенцев на высокие должности в администрации Трампа получили угрозы
Известия Киев
2024-11-29T09:32:06Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
В чем секрет молодости скандинавских женщин: всегда привлекательны и не имеют морщинок
TSN
2024-11-29T09:06:37Z
Врач назвал напиток, который очень полезен для печени и костей
Comments UA
2024-11-29T07:15:56Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Оригинальные варианты маникюра в черном цвете: ноготки не останутся без внимания
TSN
2024-11-29T09:21:35Z
Екатерина Тышкевич чувственно обратилась к мужу в 10-ю годовщину отношений: "Совсем не были готовы"
TSN
2024-11-29T09:21:21Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Массированная атака по энергетике Украины: NYT ошеломило последствиями
TSN
2024-11-29T09:33:04Z
Ситуация непредсказуемая: в ДТЭК объяснили, почему так долго нет света
Фокус
2024-11-29T09:27:39Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Патриарх Кирилл выдал очередную партию бреда, почему все должны не бояться умереть
Comments UA
2024-11-28T14:18:28Z
Не удержал равновесие: клятву молодоженов у алтаря прервала крыса, упавшая с дерева
Фокус
2024-11-29T09:27:45Z
Продавец фруктов расплакался, когда узнал, что его банан за 35 центов продали за 6 миллионов
Фокус
2024-11-29T09:21:50Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Среди вещей нашли крупную сумму в валюте: таможенники остановили украинца в Рава-Русской
TSN
2024-11-29T09:21:49Z
БпЛА РФ атаковали Одесскую область - в ОВА назвали масштабы повреждений
Апостроф
2024-11-29T09:21:03Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Лунин - в списке номинантов на звание лучшего голкипера от FIFA
Корреспондент
2024-11-29T08:21:38Z
Мяч Гарначо Эвертону - в списке номинантов на звание лучшего гола года
Корреспондент
2024-11-29T07:42:14Z
Шовковский объяснил, почему Динамо проиграло Виктории
Корреспондент
2024-11-29T07:33:22Z
Довбик попал в список номинантов команды года FIFA
Корреспондент
2024-11-29T07:18:11Z
FIFA объявила претендентов на премию The Best
Корреспондент
2024-11-29T05:54:21Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Какие самые лучшие знаки зодиака по мнению астрологов: таких всего три
TSN
2024-11-29T07:51:34Z
Обязательно сделайте это 1 декабря, но подготовьтесь заранее: обряды на Новолуние с разрешения ретроградного Меркурия
Знай
2024-11-29T07:51:15Z
Знают только избранные: 7 любимых специй шеф-поваров, которые преобразят любое блюдо
Marie Claire
2024-11-29T06:01:26Z
Как одна фраза Джобса помогла ему изменить свою жизнь
Знай
2024-11-29T04:51:30Z
Без отопления: список вещей, которые помогут согреться зимой
ZN UA
2024-11-29T03:35:43Z
Любовный гороскоп зимой: какие сюрпризы ждут ваш знак зодиака
Comments UA
2024-11-29T03:27:41Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Мужчина годами хранил камень в надежде, что это золото: но он оказался еще ценнее
Фокус
2024-11-29T09:15:15Z
За добу китайці купили 660 тис новітніх Redmi K80 та Redmi K80 Pro
Portaltele
2024-11-29T09:14:19Z
Добыча ценных металлов на астероидах: какая на самом деле стоимость космических камней
Фокус
2024-11-29T08:42:46Z
"Так будет теперь постоянно?" Комика Луцика разозлили постоянные отключения света
Апостроф
2024-11-29T08:42:26Z
Астронавт показав, як працює роботизована рука МКС
Portaltele
2024-11-29T08:15:27Z
Чудо произошло с "Вояджер-1": что случилось на расстоянии 24,9 млрд километров от Земли
Фокус
2024-11-29T07:42:27Z
Производительность в достатке: Обзор ноутбука Maibenben Typhoon X16A
GameMag
2024-11-29T07:00:48Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z
"Соскочил с переговоров", – Китай подложил Путину и его верхушке свинью премиум-класса
Новости Украины
2024-11-28T17:18:01Z
Американское качество: классический Chevrolet 60-х завелся после 36 лет простоя
Фокус
2024-11-28T14:30:15Z
Машина дала слабину: китайский танк VT-4 опозорился во время показов
Фокус
2024-11-28T13:57:20Z
В США создали мощный трехколесный электровелосипед с запасом хода более 200 км
Фокус
2024-11-28T13:36:39Z
BMW воссоздали знаменитый спорткар из культовой компьютерной игры
Фокус
2024-11-28T12:52:15Z
Китай отказался производить для российских властей премиальные авто
Корреспондент
2024-11-28T12:39:40Z